uitsers via kunstgreep nieuw naar de stembus een groenh. Bulgarije roept afgunst op van Oosteuropeanen Leiders Suriname dulden geen demonstraties meer ZWARE AARDBEVING IN AFGHANISTAN Senaat wil andere opstelling MX-raket Genland LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 DECEMBER 1982 PAGINA 9 PPELBAAS" GT 25 JAAR MASSAMOORD ARD Een Mexicaanse kop- die ervan beschuldigd was 25 rs te hebben vermoord, is gis- t 25 jaar gevangenisstraf ver- De verminkte lichamen van ^trekkende landarbeiders wer- j|in 1971 ontdekt in een boom- Ik Californië. In die tijd wierf klbaas, Juan Corona, arbeiders Vren in Zuid-Californië. In I hij al veroordeeld, maar in wierp een hof van beroep dat Maar volgens de rechter heeft ^de moorden wel degelijk op keten, en moet hij „de rest van jen achter de tralies slijten". Leden Greenpeace in Peru aangeklaagd wegens „piraterij" LIMA De zes leden van Greenpeace die eergisteren in Peru werden aangehouden omdat zij zich aan een walvis vaarder hadden vastgeketend, worden beschuldigd van „piraterij" en het „aanvallen van vreemd eigendom". Het zestal, onder wie de Nederlanders Jos van Heumen en Pie- ter Lagendijk, wilde verhinderen dat de walvisvaarder zou uitvaren. Peru heeft zich niet aangesloten bij de een kort geleden gesloten internationale overeenkomst om de walvis tegen uitsterven te behoeden. Volgens Greenpeace zijn er voor de kust van Peru nog maar ongeveer 1.000 walvissen! De regering in Lima zegt dat het aantal veel groter is. Daarom heeft het walvisvaartcentrumn in Paita in het noorden van het land, dat geheel in Japanse handen is, toestemming ge kregen dit jaar 165 dieren te vangen, waardoor het voort bestaan van de walvissen in direct gevaar zou zijn. Het is niet bekend hoe lang het proces tegen de zes gaat duren. Berusting LOS ANGELOS Christine Ferrare en haar echtgenoot John DeLorean kij ken berustend voor zich uit terwijl het federale hof van Los Angelos zich buigt over hun ver zoek tot verlaging van de borgtocht van tien miljoen dollar. Autofabri kant DeLorean werd onlangs gear resteerd toen hij cocaïne probeerde te verkopen aan een agent van de FBI. Kinder handelaar aangehouden in Indonesië JAKARTA De Indone sische politie heeft een 40-jarige man gearres teerd, die ervan wordt verdacht aan het hoofd te hebben gestaan van een bende die baby's ontvoer de en tegen een bedrag van ongeveer 800 gulden doorverkocht aan onder anderen Nederlandse echt paren. Bij de arrestatie trof de politie in het huis van de man drie baby's aan in de leeftijd van een •tot drie maanden. „Rode Leger verliest in Afghanistan 30.000 man" ISLAMABAD Sinds de Sovjet troepen drie jaar geleden Afgha nistan binnenvielen, hebben zij 30.000 man verloren. Dit heeft een overgelopen Russische soldaat ver klaard tegenover het persbureau, dat eigendom is van de opstande lingen in Afghanistan. Volgens di plomaten in Kaboel heeft de Sov jet-Unie tot nu toe 10.000 man ver loren. De Russische soldaat is be gin december overgelopen naar het verzet De centrum- Wéstduitse rege- i kanselier Helmut lal morgen de ver- iskwestie stellen parlement. Als alles plan verloopt, zal stemming verliezen, leringspartijen CDU, h FDP willen zich ijk van stemming fden en de SPD-op- rzal tegen stemmen, jier Kohl zal ver- s zijn functie ter kking stellen en ;nt Carstens vragen 2 maart volgend jaar legde verkiezingen [schrijven. Met dat zal Kohl dan heb- jildaan aan zijn be lofte vervroegde verkie zingen te houden. Die be lofte deed hij in oktober toen hij de SPD'er Helmut Schmidt opvolgde als re geringsleider. Kohl verklaarde toen dat hij via verkiezingen de positie van zijn regering door de kie zers wilde laten legitimeren. Dat wil zeggen: hij wilde dat de kiezers zich zouden kunnen uitspreken over het feit dat de liberale FDP uit de coalitie met de sociaaldemocratische SPD trad en de christen-de mocratische CDU/CSU aan een regeringsmeerderheid hielp. Hef probleem was ech ter dat de Westduitse grond wet amper voorziet in de mo gelijkheid van vervroegde verkiezingen. In tegenstelling tot wat het geval is in vele an dere democratieën kan de Bondsdag zichzelf niet ontbin den. Alleen president Karl Carstens kan tot ontbinding overgaan, en dan nog alleen op twee voorwaarden: bij het aftreden van de kanselier (wat Kohl steeds resoluut van de hand wees) en wanneer bij het stellen van de vertrouwens kwestie blijkt dat de regering niet meer beschikt over een werkbare meerderheid in het parlement. Maar de huidige regeringscoalitie van CDU/C SU en FDP heeft duidelijk wel zo'n meerderheid. Wat bete kende dat kanselier Kohl zijn toevlucht moest nemen tot een kunstgreep om de door hem toegezegde vervroegde verkie zingen mogelijk te maken. Dat wil zeggen de Bondsdagfrac ties van de drie regeringspar tijen moeten bewust hun steun onthouden aan de eigen rege ring. Weinig Westduitsers zijn gelukkig met deze oplossing. Critici menen dat dit oneigen lijk gebruik van de vertrou wenskwestie spot met het de mocratisch proces. President Carstens had zijn bedenkin gen, maar die heeft hij kenne lijk laten varen aangezien de procedure inmiddels in gang is gezet. Er is ook geopperd de grondwet te wijzigen in die zin dat hel mogelijk zou moeten worden gemaakt dat de Bondsdag zichzelf via een twee-derdemeerderheid kan ontbinden. Maar Kohl wilde daar toch niet aan, wellicht wegens de algemene terughou dendheid bij de Westduitsers om hun grondwet aan te pas sen. Die schroom om te sleute len aan de grondwet is begrij pelijk tegen de achtergrond van het feit dat de huidige de bedoeling een herhaling van Duitslands eerste, slechte ervaringen met de democratie ten tijde van de Weimar-repu- bliek te voorkomen. Toen werd het parlement voortdu rend ontbonden met als gevolg dat de Duitsers hun geloof in de democratie verloren en daardoor de weg gebaand kon wrden voor Hitier. De handelwijze waar de rege- ring-Kohl uiteindelijk voor heeft gekozen, is overigens niet nieuw. De SPD-kanselier Willy Brandt heeft begin jaren zeventig naar hetzelfde middel van de opzettelijk verloren vertrouwensstemming gegre pen om via vervroegde ver kiezingen zijn positie te verste vigen. Allerlaatste schot Gemaskerde vrouwen, behorend tot de radicale INLA, het Ierse nationale bevrijdings leger, schieten hun revolvers af, bij wijze van laatste groet aan de twee mannelijke leden van de INLA, Roderick Carroll en Seamus Grew, die gisteren in het Noordierse Armagh werden begraven. De twee werden neergeschoten toen zij een controlepost negeerden. <E KINDEREN premier Margaret Thatcher torst de vierjarige Doran een meisje, dat is geboren met ernstig hersenletsel. Het tijdens een ontvangst van veertien kinderen tussen ertien jaar, die werden onderscheiden vanwege het feit. ch flink hebben gedragen onder moeilijke omstandighe- m van hen, de veertienjarige Dawn Howard, verjoeg een r. De kleinste, de driejarige Tony Kozacsek, bleef er rus- vooijr, toen men herb losmaakte van een roestige pin, waarin rijn hoofd was gevallen. jerlijk huis van Thatcher erlch t als resta uran t >reid(fHAM Engelsen die met eigen ogen wil- waar hun premier is ïid, kunnen daar sinds avondje uit van ma- ondernemende Brit kruidenierswinkel atchers vader in Grant- fekocht en omgebouwd jaurant. Gasten komen om l'n w'n^e' waar n°g 'fnele toonbank staat en kruideniersartikelen ter Og uit de jaren dertig staan uitge stald. Achterin de winkel be vindt zich de toegangsdeur tot het restaurant die een copie is van de deur van 10 Downing Street, de ambtswoning van de premier. Aanvankelijk wilde de eigenaar zijn gerechten naar de verschillende pre miers noemen, maar van dat idee is hij toch maar afgestapt omdat hij niet aan partijpoli tiek wil doen. PARAMARIBO De Suri naamse machthebbers zullen niet meer tolereren dat in Pa ramaribo demonstraties wor den gehouden tegen het mili taire bewind. Gisteren hiel den, ondanks het samenscho lingsverbod, enkele duizenden mensen een betoging tegen hett bloedige optreden van de mili- taren, vorige week. Politie commissaris Vrij verklaarde na afloop dat de politie niet had ingegrepen, onder meer met het oog op de vele vrou wen die in de stoet meeliepen. Maar een volgende keer zal „met grote gestrengheid wor den opgetreden tegen overtre ders van de maatregelen in verband met de noodtoe stand". "De betoging was oorspronke lijk georganiseerd door vrou wenorganisaties, maar veel mensen sloten zich bij de stille optocht aan. Een aantal vrou wen droeg rouwkleding. De politie poogde een aantal ma len vergeefs de optocht te stoppen. Tot incidenten kwam het echter niet. Bij het Vlag- genmonument op het Onaf hankelijkheidsplein zouden demonstranten hebben gepro beerd de Surinaamse vlag halfstok te hangen en die van Cuba te verbranden. Toen de Nederlandse ambassadeur Hoekman op het balkon van de ambassade verscheen om de demonstratie gade te slaan, riepen groepen betogers: „Help ons, help ons". Het gecontro leerde Surinaamse persbureau SNA maakte ook melding van de demonstratie, maar sprak van een vredesmars. - Scholen blijven dicht Ofschoon de autoriteiten in Paramaribo voortdurend spre ken van „normalisatie", ble ven ook gisteren alle scholen gesloten. Volgens een zegsman in de Surinaamse hoofdstad kwam nauwelijks tien procent van de leerlingen opdagen. Zij die wel kwamen werden naar huis teruggestuurd. Binnen het leger blijken voor al spanningen te bestaan bij jonge dienstplichtigen. „Zij moeten allerlei objecten bewa ken en krijgen van alles naar het hoofd geslingerd van het publiek. Ook zijn er spannin gen met de ouders. Veel van deze militairen voelen zich hoogst ongelukkig", aldus een betrouwbare bron bij het leger. Volgens genoemde bron wor den ook de kerkhoven be waakt waar maandag de vijf tien slachtoffers zijn begraven. Dit om acties te voorkomen Vele Surinamers leggen bloe men als stil protest. Volgens de vader van de vori ge week vermoorde journalist Frank Wijngaarde, Edgar Wijngaarde, bestond èr „een plan om hele families van in tellectuelen te liquideren". Ne derland zou daarvan zelfs via diplomatieke kanalen op de hoogte zijn geweest, aldus Wijngaarde, die gisteren op Schiphol aankwam (zie ook de krant van gisteren). Het plan of draaiboek dat volgens Wijn gaarde duidelijk door Cuba is geïnspireerd „is heel goed uit gevoerd". De echtgenote van de Suri naamse vakbondsleider Fred Derby heeft gisteren in een kort telefonisch vraaggesprek met het ANP gezegd dat haar man „gezond is. Hem is niets overkomen". Zij wilde of kon overigens niet zeggen waar haar man momenteel is. Ook op andere vragen ging me vrouw Derby niet in. „Alles gaat goed met hem", besloot zij. Over Derby gingen onder meer berichten dat hij vorige week bij de executies in Fort Zeelandia had moeten toekij ken en dat hij daarna psy chisch en fysiek zou zijn inge stort. ISLAMABAD Een zware aardbeving heeft zich vanmorgen voorgedaan in het noordoosten van Afghanistan. De aardbeving die een kracht van 6,8 op de schaal van Richter had (de schaal loopt van 1 tot 9) deed zich voor in het Hindu-Kuh-gebërgte, een dunbevolkt gebied dat zich van Noord-Pakistan uitstrekt tot het noordoosten van Afghanistan. Van slachtoffers en of schade is nog geen melding gemaakt. Het gebied waar de beving zich voordeed, ligt meer dan 3200 kilometer van de streek in Noord-Jemen die maandag getroffen werd met een kracht van 6 op de schaal van Richter. Het aantal doden is daar inmiddels gestegen tot naar schatting 2000. Meer dan 1200 mensen zijn gewond en 147 dorpen zijn beschadigd of vernield. Het zoeken naar nog meer slachtoffers wordt voortge zet. Saoedi-Arabië dat de belangrijkste geldschieter van Noord- Jemen is, heeft inmiddels tachtig miljoen gulden geschonken. Er i? ook een luchtbrug ingesteld voor het overbrengen van hulp goederen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft ook hulpgoederen gestuurd. atie over films,muziek ie ZCf1®' recreatie,exposities (een complete agenda aled WASHINGTON Een com- tinentale raketten van het missie uit dè Amerikaanse se- type MX. De commissie is naat heeft zich gisteren uitge- daarmee president Reagan ter- sproken voor ter beschik- wille, maar het verbindt daar- kingstelling van 988 miljoen aan wel de uitdrukkelijke dollar voor de produktie van voorwaarde dat het geld pas de eerste vijf nieuwe intercon- mag worden uitgegeven als het Congres heeft ingestemd met een nieuw opstellingsplan voor het kernwapen. Presi dent Reagan heeft te kennen gegeven naar een compromis te willen zoeken. Democratische rechtspraak NEW YORK De Newy- orkse rechter Alan I. Friess legt zijn ambt voor tijdig neer, omdat er kri tiek is geuit op zijn „demo cratische manier van rechtspreken". Onlangs heeft Friess ook een offi ciële berisping gekregen, omdat hij op Thanksgi- ving-Day 1980 een van moord beschuldigde vrouw in zijn woning heeft laten overnachten. Kranten in New York ga ven nog meer voorbeelden van de ongewone wijze van procesvoering van Friess. Zo droeg hij een schuldig bevonden zak kenroller op kruis of munt te gooien over 20 of 30 da gen in de gevangenis. De munt viel met de keerzijde naar boven, zodat de zak kenroller 20 dagen in de cel verdween. Een andere keer verzocht de rechter het publiek door handop steken kenbaar te maken of het aan het verhaal van de verdediger of aan dat van de aanklager geloof hechtte. VS: bescherming ambassade in Suriname PARAMARIBO De Vere nigde Staten hebben stappen ondernomen om hun ambassa de in Paramaribo beter te be veiligen. Een veiligheidsdes kundige van de Amerikaanse ambassade in de Venezolaanse ofdstad Caracas en een com- jnicatiedeskundige van de ibassade in Panama zijn ar Suriname gestuurd, voor t uitwerken van veiligheids- iatregelen voor het pe'so- el van de ambassade. «SC Groene Betaalcheques en de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verknjgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. Defensie kan munitie voor Suriname niet meer tegenhouden DEN HAAG Het ministerie van defensie in Den Haag heeft vanmorgen verklaard dat er geen mogelijkheid be staat om het schip van Ned- lloyd, dat met munitie voor het Surinaamse leger op weg is naar Paramaribo, nog tegen te houden. Aan boord van het schip bevinden zich een partij TNT en vuurnabootsers, die worden gebruikt bij oefenin gen te velde. Het schip is vori ge week, toen al bekend was dat Nederland de steun aan Suriname had bevroren, uit ons land vertrokken en wordt volgende maand in Paramari bo verwacht. Maar omdat het materiaal op het moment dat het werd ingeladen Surinaams eigendom werd, kan het schip niet worden tegengehouden of teruggeroepen. Een woord voerder van Defensie zei ver der, dat er in Den Haag geen nieuwe Surinaamse aanvragen voor defensiemateriaal lopen. IEL1 Bulgarije heeft Westen lange tijd gestaan als de zes- republiek van de Unie. De aan de e Zee grenzende na- rd alom beschouwd n van de gehoor- e en strengste lid van het Warschau- i als Moskou's enige partner waar ocialisme met en- asme en stijgend werd toegepast. B.Vi 2 bi fia :n verouderd en ach- d beeld. In de hoofd- draait momenteel in 'ioscopen het kassucces irs en op straat wemelt n de meisjes die het ld evenbeeld zijn van de beroemde popzangeres Kim Wilde. Kraampjes met ham burgers en sinds kort toegesta ne cafeetjes op het trottoir doen levendige zaken en aan de vooravond van de verjaar dag van de socialistische revo lutie in september gaf de rock band Spectre voor een uitzin nige menigte een openlucht- concert op het plein voor het Paleis van Cultuur. Bulgarije lijkt in geen enkel opzicht meer op het land dat aan het eind van de jaren zes tig westerse bezoekers met te lang haar naar de kapper stuurde en eigen onderdanen die Beatlesplaten in hun bezit hadden, op de bon slingerde. Sofia is minder streng gewor den en misschien zelfs wel een beetje sjiek. Het toppunt van sjiekheid was deze zomer het drinken van een glaasje echte Engelse Borzoi-wodka, die twee keer zo duur is als welk Russisch merk dan ook. On danks de hitte stroopten de vrouwen de winkels af op zoek naar katoenen bloeses en jurken met een Indisch dessin en in de Poolse souveniershop verdrongen de Bulgaren zien voor het kostbare Poolse por selein. In bussen aangevoerde Russi sche toeristen kijken in het centrum van Sofia even ver bijsterd om zich heen als de Bulgaren in Rome, Amster dam of Londen zouden doen. Waar ze ook kijken, zien ze ar tikelen die in de Sovjet-Unie niet te krijgen zijn zoals nylon kousen, ribfluwele broeken, schoenen van goede kwaliteit, westerse parfums en make-up. In 1981 werd deze nieuwe trend in gang gezet door de zo genaamde Kristal Kids (Kris- taljeugd) die elkaar in de vroe ge vooravond ontmoetten op de stoep voor de Kristal Snackbar, een zeer modieus etablissement waar Italiaans meubilair staat, plafond en muren met pluche zijn bekleed en Coca Cola wordt geschon ken. Hier loopt de jeugd te fla neren in hun laatste aanwins ten uit het Westen en hier ont moeten ze elkaar alvorens een borrel tè gaan drinken of wat te gaan eten in een van de vele café's en hamburgerres taurants langs de geheel opge knapte Vitosha-boulevard. Modesnufjes Deze zomer stortte Sofia zich in de nieuwe romantische stijl. Kapsels werden nageaapt van foto's in westerse tijdschriften en nieuwe mode-ideeën wer- »den opgedaan bij de Joegosla vische en westerse toeristen aan de Zwarte Zee. Uit alles bleek dat de jeugd voor de laatste modesnufjes uit het Westen niet op een dubbeltje wilde kijken. Voor een ribflu welen broeken uit Corecom, de winkel met westerse artike len waar alleen in dollars kan worden betaald, wordt mo menteel zonder blikken of blo zen twee weken salaris neer geteld en voor nog modieuzere kleding moet onder de toon bank door nog eens extra wor den betaald. De Bulgaren gaan er prat op dat ze gelijke tred houden met de westerse mode. Zelfs de punk-rage beleefde hier een kort hoogtepunt met ongeveer 200 aanhangers verspreid over het hele land, hoewel punk bands zoals Tip Top door de radio werden geboycot en geen grote concerten mochten geven. De Bulgaarse bands mogen echter vrijer optreden dan tien jaar geleden toen de band Shturtsite constant op het randje schommelde van wat wel en niet mocht en geregeld voor langere perioden werd verboden vanwege het spelen van Beatlenummers. Vandaag de dag treedt Shturtsite vaak op en brengt veel platen uit, maar in oktober 1980 werd bij een van hun concerten nog po litie gehaald om de zingende, zwaaiende menigte over te ha len weer rustig te gaan zitten. En nog deze zomer kreeg een andere Bulgaarse groep. Sig nal, een speelverbod van acht tien maanden omdat ze „bui tensporige opwinding" had veroorzaakt tijdens een con cert in de havenstad Burgas aan de Zwarte Zee. Ook het vandalisme neemt toe zoals blijkt uit de gescheurde en afgebroken zitplaatsen in bussen en trams, de voetbal leuzen op gebouwen en muren en de vechtpartijen tussen de jeugd van Sofia en studenten uit de Derde Wereld. In de grauwe woonsteden rondom Sofia opereren tienerbendes met provocerende namen zoals Texas, Oklahoma. Corleone en Mafia. De onvrede wordt gevoed door de slechte huisvesting en de lage lonen, terwijl het onder wijs dat in naam voor iedereen gelijk is, vooral is afgestemd óp de .belangen van een tiental elitescholen waar de kinderen van een kleine bevoorrechte groep worden opgeleid voor de universiteit. De regering is van plan om het technisch onderwijs te ver beteren, maar eerdere pogin gen daartoe zijn allemaal vast gelopen op een incompetent beleid. De snel om zich heen grijpende corruptie heeft de frustratie alleen maar gevoed en versterkt de neiging van de Bulgaarse Jeugd om alles wat Amerikaans is te idealiseren. Om dit verlies aan vertrouwen in de socialistische idealen te gen te gaan heeft de regering onlangs een plan gelanceerd om het ondernemersklimaat in de arme regio Strandzha aan de Turkse grens nieuw leven in te blazen. Maar hoewel de regering zeer voordelige lenin gen in het vooruitzicht heeft gesteld voor Bulgaren die daar willen gaan wonen, is er tot dusver nog maar bescheiden op dit initiatief gereageerd. De meeste jonge Bulgaren geven de voorkeur aan de stad waar consumptie-artikelen. ver maak en informatie ruimer voorhanden zijn. Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9