ociale Werkplaats Leiden wil ïeuw brailleschrift produceren -Jgio Slooppand brandt uit rVINDING DAAN VAN ROEKEL UIT NIEUW VENNEP ittine opent World Press Photo Stuurgroep neemt Katwijkse financiën onder de loep foordwijks verzet tegen hoge kosten muziekschool Lovende woorden bij afscheid zr. Salvatrix REGI0U0UR1NAAL „Schelvis (PPR) op de vuilnisbelt Kerst uitvoering van St. Matthias AG^ llbeurs LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 DECEMBER 1982 PAGINA 5 ilbeurs De Kuip JRDWIJK De Noord- se Vereniging van Postze- erzamelaars houdt op za- ig in het dorpshuis „De aan de Zeestraat een dag" in combinatie met ilbeurs. Er zullen dia-le- «n worden gehouden met -genheid tot het stellen van Juffen, terwijl handelaars ui land verschillende stands bemannen. Onder de irs van een entreebewijs een verloting plaats, .mee^assenen betalen voor zo'n lig jjs één gulden en kinderen men.H jaar één kwartje. De 5 is geopend van 's mor- it dei uur tot s m'ddags uur. presi* egeri CV-ketels gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een bouwplaats aan de Marketendster in Alphen zijn afgelopen week drie CV-ketels gestolen. De apparaten verte genwoordigen een waarde van 4200 gulden. Een van de ketels was zelfs al gemonteerd in een in aanbouw zijnde woning. De twee andere stonden opgesla gen. Werkloosheid Bollenstreek weer gestegen LISSE Bij het Arbeidsbureau Lisse staan sinds de maand no- vemebr 122 mensen meer als werkloos geregistreerd. Daartege nover stond een aanbod van slechts 44 vacatures. Het Arbeids bureau stuurde in oktober enquêteformulieren naar 479 bedrij ven met daarin het verzoek te melden of er nog vacatures zijn. Er werden slechts 262 formulieren teruggestuurd. Uit dit aantal werden 69 vacatures geregistreerd waarvan er 44 nog niet be kend waren bij het Arbeidsbureau. Eind november stonden 1520 mannen en 831 vrouwen als werk loos bij het Arbeidsbureau Lisse geregistreerd. Dat waren er rec- pectievelijk 63 en 59 meer dan de maand ervoor. Bij de mannen zijn er 98 jonger dan 19 jaar en zoeken er 61 part-time werk. Bij de vrouwen zijn 159 van de 831 ingeschrevenen jonger dan 19 jaar en zoeken er 232 een part-time baan. Verdeeld over de ver schillende gemeenten is Noordwijk nog steeds koploper met 634 werklozen. Daarna volgen Hillegom met 497, Lisse met 459, Noordwijkerhout met 340, Sassenheim met 285 en Voorhout met 133. kunst en kunstenaars Galerie Kleurkrijt, Harsten- hoekplein 4 Den Haag, expo seert van 18 december t/m 20 januari etsen van Daniel de Boer, steengoed van Petra v.d. Boogaard, litho's van Lennie Dirksen en Georg Hadeier, monoprints van Gardien de Groot, tekeningen van Theo van Laar, pastels van Betty Scheer en aquarellen van Tilly Wils. Galerie Ivnaser, Jan van Nassaustraat 62 Den Haag, toont van zaterdag a.s. af mini aturen en bronsjes uit India en thangka's en bronsjes uit Ti bet/Nepal. KATWIJK In een pand' van de gemeente Katwijk aan de Sluisweg is gisteravond een felle brand uitgebroken. De brandweer had vijf kwartier nodig om de brand te bedwin gen. De politie vermoedt dat kinderen uit de buurt van de Sluisweg omstreeks zeven uur in het voor sloop bestemde pand hebben gespeeld met kaarsen. Toen het gebouw in brand vloog, maakten zij de benen. Toen de brandweer ar riveerde sloegen de vlammen al uit het pand. lEN De gemeente- ring) Sociale Werkplaats ioen geiden wil het revolu- e braillechrift, ont- in door de 42-jarige van Roekei uit -Vennep, in pro- nemen. Dat zou n gebeuren als de mst]tplaats in maart ver bekrit naar het nieuwe on- enk^omen aan de Touw- in Leiderdorp. Er zal itslui|nota naar B en W van len worden gestuurd, toestemming te krij- voor de benodigde in- iring en er is een sub- verzoek onderweg het ministerie van aterfcle zaken. Dit werd iren tijdens een bij- omst met vertegen- digers van de ver lende blindenbonden nd gemaakt. type en berust op een zeef drukmethode, waarbij dikke inktlagen, desgewenst in aller lei kleuren, op papier of elkaar worden gedrukt. Dit is het grote verschil met de huidige techniek, waarbij bobbeltjes worden geprikt in de onder kant van dik papier, zodat ze bovenop goed „afleesbaar" zijn met de vingertoppen. Bij Rai- sed-type kan gewoon heel dun. papier worden gebruikt, waar door de zeefdruk bobbeltjes op het papier worden gedrukt. Een heel groot voordeel is dat de bladzijden aan twee kanten bruikbaar zijn en het sluitvast is en waterbestendig. Het be staande brailleschrift wordt onbruikbaar als het papier te vochtig wordt. Naast het ma ken van boeken en tijdschrif ten is het systeem ook te ge bruiken voor bijvoorbeeld het maken van plattegronden, etikketten, aanduidingen op spelletjes en textiel en stickers. De heer Vermeulen van de Gemeentelijke Dienst Sociale Werkvoorziening hoopt dat de produktie van Daan van Roe kels uitvinding direct in de nieuwe behuizing kan gebeu ren. Grof geschat is daar een investering van 150.000 gulden voor nodig. Voor de Sociale Werkplaats betekent dit een geheel nieuwe activiteit waar aan naar schatting acht men sen zouden kunnen werken. „Dit is typisch iets dat in een Sociale Werkplaats thuis hoort: door gehandicapten voor gehandicapten", zegt Vermeulen. Hij kwam zoals hij dat zegt door stom toeval de ontdekking van Van Roekei op het spoor en werd na ge sprekken met de uitvinder steeds enthousiaster. Voorlopig wordt gedacht aan de vervaar diging van tijdschriften en plattegronden. Met een redelij ke oplage daarvan, verwacht Vermeulen een redelijke om zet te kunnen halen. Besparing Daan van Roekei met een brailleboek dat volgens zijn methode is vervaardigd. De uitvinding van Van Roekei is in de blindenwereld erg po sitief ontvangen, omdat het mogelijkheden biedt die bij het traditionele systeem onmoge lijk zijn. Bovendien levert het een besparing op aan materi aal, al is het maar voor de PTT. Die verstuurt per jaar zo'n 700.000 kilo braille gratis per post. Met het nieuwe sy steem zou dat de helft zijn. Bo vendien kan bij de juiste tech niek en met een redelijke om zet een kostenbesparing van 50 tot 80 procent worden bereikt en dat in een tijd waarin het ernaar uitziet dat er steeds minder braillepapier wordt ge maakt. „Louis Braille vond 157 jaar geleden dit brailleschrift uit, zodat de blinden ook zelf konden schrijven. Sindsdien is er nauwelijks iets veranderd. Dit systeem kan niet door blinden zelf worden gemaakt, maar biedt hen wel veel meer mogelijkheden en breidt de ca paciteit van het geschrevene voor hen uit", zeggen de blin- denorganisaties. Daan van Roekei, die ruim drie jaar met de voorbereiding van dit systeem is bezig ge weest, kwam op het idee na een bezoek aan een blindenbi bliotheek. Hij was drukker, maar werd arbeidsongeschikt en ging op zoek naar nieuwe zeefdrukmogelijkheden. In middels heeft hij een interna tionaal octrooi aangevraagd op zijn uitvinding. Vriesekoop, de dame it haar tafeltennisbatje dan haar schaduw is, I gistermiddag in het Eu- aan de Zwolse- t de World Press Photo onstelling geopend. Zij dit door de drie win- i foto's te onthullen, «positie geeft een over- van 's werelds beste o's die vorig jaar zijn 9n. Reden dat Bettine ening mocht verrichten 1 feit dat er in de cata- b Sport maar een Neder landse foto het gehaald heeft en dat is die van de free-lan ce fotograaf Hans Heus die juffrouw Vriesekoop in volle aktie heeft vastgelegd. Maar er hangt nog een foto van een Nederlander en dat is die van L.C.-fotograaf Milan Konvalinka. Op de foto kijken Hans van de Weg (directeur van de Stichting Schevenin- gen Bad), Fons van de Huls beek (voorzitter WPP) en Bettine naar zijn prent: prin ses Juliana en prins Bernhard tijdens een festijn van oud strijders op Soestdijk. Hij won hier tevens de eerste prijs in de catagorie portret ten van de Zilveren Camera mee. De tentoonstelling is tot en met zondag 2 januari te be zichtigen. De openingstijden zijn maandag tot en met vrij dag van 13.00 tot 18.00 uur. Zondag kan men er van 11.00 tot 18.00 uur terecht. De toegangsprijs bedraagt ƒ2,50 kinderen tot en met 12 jaar ƒ1,- en CJP-houders ƒ1,50). KATWIJK - Er wordt een stuurgroep ingesteld die in januari begint met de voor bereidingen van de financië le heroverwegingsoperatie. Deze stuurgroep, onder voor zitterschap van wethouder J. van der Plas, zal het ge meentelijk takenpakket op nieuw gaan bezien waarmee de nodige financiële ruimte moet ontstaan. Die ruimte is nodig om het tekort van 365.000 gulden in de, gister avond door de raad goedge keurde, begroting weg te werken en om ook in de ko mende jaren de tekorten in de hand te houden. Door de verschillende politie ke partijen werd er gisteren op aangedrongen dat de raad vanaf het begin bij het werk van deze stuurgroep betrok ken moet worden. De heer H. van Mierlo (D'66/Gemeente- belangen): „Het moet niet zo zijn dat we aan het eind van de rit geconfronteerd worden met een stuk waar we alleen ja of nee op kunnen zeggen. De partijen dienen duidelijk bij alle facetten van dit stuk be- leidsuitstippeling betrokken te worden". Wethouder J. van der Plas zegde die samenwer king met de raad toe door on dermeer een maandelijkse rapportage van de voortgang van het werk in de commissie voor financiën. De stellingname tegen de in voering van rioolbelasting, zo als die door vrijwel alle partij en in de algemene beschou wingen werd verwoord, zal bij de heroverwegingsoperatie door de stuurgroep „in het be raad worden genomen". Wet houder J. van der Plas: „We kunnen nu nog niet zeggen: we doen het niet. Dat hangt in grote mate af van de vraag in hoeverre het de raad ernst is om daadwerkelijk te bezuini gen. Zal er werkelijk nee kun nen worden gezegd op bepaal de beleidsonderdelen?". Ook volgens burgemeester mr. C. A. Bos is het nu nog te vroeg om een standpunt tegen de in voering van rioolrecht in te nemen. „Laten we eerst kijken welke alternatieven er uit de heroverwegingsoperatie ko men en laten we dan een af weging maken". na het opstellen van een eigen plan afhankelijk blijft van de contingenten die het rijk toe wijst. Enige zekerheid daar over is pas rond de twintigste van deze maand te verkrijgen als deze besluiten van het rijk worden afgekondigd. Aan het begin van het volgend jaar zal een commissie worden ingesteld die zich zal gaan be zighouden met het beleid dat ten aanzien van de oprichting van een lokale omroep moet worden gevoerd. Dit ant woordde wethouder W. van der Plas gisteren op vragen van CDA en SGP met betrek king tot de visie van B en W op de medianota. De commis sie zal ook een antwoord moe ten geven in hoeverre de Ver eniging Lokale Omroep Kat wijk representatief kan wor den genoemd voor de Kat- wijkse samenleving. Woningbouw De wens van alle zeven frak- ties in de raad dat de gemeen te zich meer zal moeten toeleg gen op de bouw van huurwo ningen wordt gehonoreerd. Wethouder W. van der Plas beloofde in januari of februari van het volgend jaar te komen met de uitkomsten van een onderzoek dat momenteel naar de haalbaarheid van de bouw van goedkope huurwoningen wordt gedaan. Wel hield hij de raad voor dat de gemeente ook 0RDWIJK In de (ieenteraad van Noord- valt een groeiend et te constateren te- hoge kosten van de ^iekschool in de Bol- xeek. „Wij staan in [verzet niet alleen", zei Jervorst (VVD) gister- "nd. Ook in andere ge- tnten neemt het pro- toe en het enthousias- om de muziekschool in ld te houden begint te in. it biVVD had al meer dan eens ;n ibarschuwd voor het uit de ies p lopen van de kosten, i kjhts een handjevol Noord- usiefse kinderen maakt van rijs) dure school gebruik. De atieirdvoerder van de VVD rekffigde aan, dat zijn fractie [985 uit de gemeenschappe- ien) regeling voor de muziek- eke^oi Wjide treden. Mevrouw luiwham (PvdA) wilde zover gaan. Men diende te blij- illet streven naar een algeme- pladmuzikale vorming op de 'ateblen, maar wel stelde zij voor om samen met andere ge meenten de bestaande regeling gewijzigd te krijgen. Na een ampele discussie tussen de kopstukken van de fracties werd besloten, dat de wethou der (Warmerdam) de conse quenties van uittreden of wij ziging van de regeling zou be kijken, zodat de besluitvor ming van het college en de raad goed gefundeerd zou zijn. De begroting van de muziek school komt volgende maand in de raadscommissies, deelde wethouder Warmerdam mede. Mevrouw De Graaff (CDA) verzocht de grote accommoda ties als De Kuip, Lido en De Rank bij voorrang te behande ling in afwachting van de ac commodatie-nota. Wethouder- Bedijn had wel begrip voor deze wens, maar ontraadde in die geest te besluiten, omdat er nog allerlei ruimten kunnen vrijkomen. Dat zijn ruimten waarover we vaak geen zeg genschap hebben, repliceerde De Graaff. Het is bekend dat er veel knelpunten zijn en daarom dienden volgens haar De Kuip, Lido en De Rank op een zo kort mogelijke termijn te worden bekeken. De groot ste accommodaties kosten het meeste geld en men gaat toch geen kleine ruimten gebrui ken om grote aan te vullen, voegde Dessing (CDA) er aan toe. Dit is een principieel an dere aanpak, stelde de wet houder vast. Hierover zal de gemeenteraad duidelijke uit spraken moeten doen. De gemeenteraad aanvaardde vannacht de begroting voor 1983. Een aantal moties waar onder een vijftal van D'66 over diverse onderwerpen, verdwenen nadrukkelijk of stilzwijgend onder de tafel. Overigens maakte Van Rijn berk als eenmansfractie geen slecht entree in het begro tingsdebat, mede door z'n re delijke en vaak goed gemoti veerde kritiek. OEGSTGEEST Lovende woorden werden gistermiddag gesproken tot Zuster Salvatrix, directrice van de r.k. IVO- Mavo scholengemeenschap „Duinzigt". Vele jaren heeft zij zich in Oegstgeest met het on derwijs bezig gehouden en zij laat een nog immer groeiende en bloeiende school na aan haar opvolgers drs. Vermet. Het afscheidsfeest van zr. Sal vatrix werd vorige week be gonnen met een plechtige Eu charistieviering in de Petrus- kerk aan de Leidse Lammen- schansweg. Celebrant was mgr. Simonis, bisschop van Rotterdam. Afgelopen zater dag werd er een reünie gehou den van oud-leerlingen. Ruim 800 waren van heinde en ver re naar „Duinzigt" gekomen om de directrice nog eens te ontmoeten. Leerlingen van de school voerden voor ouders én leerlingen de revu „Time in a bottle" op. Het officiële af scheid had gistermiddag plaats. Zr. Salvatrix werd uit gebreid lof toegezwaaid door onder anderen de inspecteur van het voortgezet onderwijs H. van Mierlo, wethouder me vrouw Th. L. Blom-de Koek van Leeuwen en voorzitter van IVO-vereniging H. Beu- vens. Ook de algemeen overste van de zusters Franciscanessen tuit Roosendaal, zr. Albertine, was aanwezig en memoreerde dat zr. Salvatrix haar taak zeer goed vervult in de congregatie. De daarop volgende receptie werd door enkele honderden belangstellenden bezocht. Te vens werd het cadeau van de ouders aangeboden dat be stond uit accessoires behoren de bij een reeds eerder ge schonken secretaire. Verder was er een enveloppe met in houd. Vandaag wordt het feest besloten met een „schoolker- mis" voor de leerlingen. Pancratius De jeugdtoneelvereniging „Sint Pancratius" in Roelof- arendsveen speelt vrijdag om 20.00 uur en zaterdag om 14.00 uur het kerstspel „Kerstexplosie" in Dorpshuis „De Alkeburcht". De toegangsprijs voor de voorstel ling van vrijdagavond voor ouders en vrienden be draagt/3,- per persoon; voor de zaterdagmiddag voor de schooljeugd is de toegangsprijs 2,- per persoon. Handwerken De Welfare werksters van het Rode Kruis, afdeling Sas senheim, houden voor Kerstmis weer een verkoping van mooie handwerken, welke zijn gemaakt door thuiswonen de zieken en bejaarden. Hiervoor kan men van 10.00 tot 16.00 uur terecht in de Hema aan de Hoofdstraat Lenteklokjes Het christelijk jeugdkoor De Lenteklokjes geeft zater dag in de Hervormde kerk in Sassenheim een Kerst concert Aanvang 19.30 u. Medewerking verlenen Wim Poot (piano/spinet), Cora Poot (cello) en Els Hennink en Marleen Eeken (blokfluit). Er wordt een program ma gebracht van Nederlandse en Duitse kerstliederen en Christmas Carols. Ook is er samenzang. Kerstconcert Het jaarlijkse kerstconcert in Aarlanderveen wordt zater dagavond gegeven in de gereformeerde kerk aan de Dorpsstraat. Aanvang: 19.30 uur. De christelijk gemengde zangvereniging „De lof stem" en muziekvereniging „Door samenwerking sterk" begeleiden het concert Bonny St.Claire De zangeres Bonny St Clair, tante Leen Johnny Meij er en het dansorkest New Happines treden zaterdag avond op in De Elzenhof, de sportaccomodatie van de Luchthaven Schiphol ter gelegenheid van de jaarlijkse grote duiven- en vogeltentoonstelling, die door de vo gelvereniging Airsport is georganiseerd. Het feest duurt van acht tot eén uur. De toegangskaarten kosten 15 gulden. De vogeltentoonstelling is vrijdag van 17.00 tot 22.00 uur en zondag van 10.00 tot 18.00 uur geopend. Toegang: f 2, en de halve prijs voor kinderen en 65+- ers. Cabaret De sociëteit Artemis presenteert zaterdagavond het Haar lems cabaretgezelschap „Dubbele Punt". Het optreden be gint om negen uur in De Beurs aan de Haven in Lisse. Het thema: des te grote de crisis, des te sneller terug naar de basis. Na de voorstelling kan er gedanst worden op mzuiek van het Boulvard Combo. Toegang: Artemis-leden 5 gul den, anderen 8 gulden 50. Ecnacters De toneelgroep Michael uit Hazerswoude zet komende zaterdagavond drie eenakters op de planken in Het Anker in Hazerswoude-Rijndijk. „Laura", „Dodelijke liefdes van tante Tina" en „Operatie vijfenzestig plus", worden opgevoerd. Om 20.30 uur gaat in genoemde ac commodatie het doek op. Kerstveiling terdagavond weer de jaarlijkse kerstveiling. Die begint om acht uur in hotel V.d. Geest aan de Zeestraat. Met de op brengst wil de vereniging zaken als de vernieuwing van de daken en de aanschaf van een warmwaterinstallatie bekos tigen. Er wordt ook een verloting gehouden met als hoofd prijs een videorecorder. Zeker 300 gevers hebben gratis ar tikelen Voor de veiling beschikbaar gesteld. Expositie De Leidse schilder Fred Hansen Et exposeert vanaf za terdag tot en met 31 januari in de antiekboerderij de Veenhoeve in Nieuwveen. Hansen Et is onder meer be kend door de ontwerpen van LP-hoezen van langspe- lers van de groep Kayak. Burgemeester Van der Kroft opent vrijdagavond de tentoonstelling aan de Oude Nieuwveenseweg 84. De boerderij is dagelijks open van tien uur 's morgens tot zes uur 's middags. Politiek vuurgevecht in Noordwijkse raad NOORDWIJK „Het Schelvis-gif hoort op de vuilnisbelt. .Dit raadslid werkt door zijn optreden milieuvervuilend". Dit zei gisteravond VVD- fractievoorzitter Rubingh tijdens de begrotingsbe handeling. De liberaal zag in het optreden van het PPR-raadslid ook re den een parallel te trek ken met een ongunstig bekend staande cabaret groep uit de nazi-tijd. Reden voor de woedende uitval waren uitlatingen van raadslid Schelvis over het gedrag van de VVD voor en na de verkiezingen. De fractievoorzitter van de PPR/PSP had de VVD on der meer beticht van laf heid en kiezersbedrog. De kandidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen was aangevoerd door „stemmenmagneet" Ted Jansen, terwijl deze lij strekker op dat moment al geweten zou hebben, dat hij niet tot de nieuwe raad zou toetreden. Verder verweet Schelvis de VVD de zware portefeuille van financiën te hebben afgestoten en ge vlucht te zijn in de lichtste portefeuille (van openbare K.J. Rubingh:..op de vuil nisbelt.. werken). „Het handelen van de VVD bij en na de verkiezingen, noem ik poli tieke verloedering in opti ma forma". Raadslid Schelvis zei de nij dige reactie van Rubingh te hebben verwacht. „Hij trapt er iedere keer weer in", zei hij. WARMOND De War- mondse muziekvereniging St. Matthias verzorgt za terdag 18 december een muziek- en showavond die in het teken van het naderende kerstfeest zal staan. De sportzaal Klim Op aan de Endepoellaan wordt voor deze gelegen heid omgetoverd in een sfeervolle concertzaal met winterse elementen. Het leerlingenorkest brengt die avond het werk „Around the World" van Kees Vlak. De harmonie zorgt voor een con cert met onder meer de Rivie ren-cyclus van Malando en drie Spaanse Dansen van Mos- covski. De partituren zijn ge schonken door donateurs. Het lichte genre komt uiteraard ook ruimschoots aan bod en de drumband, majorettes en mini- rettes zorgen voor een werve lende show. Aan het slot van de avond verzorgt het R.K. Jongerenkoor in samenwer king met de harmonie voor een grote finale met kerstlie deren. Het concert begint om 20.00 uur en entree is gratis voor donateurs. Anderen beta len 3,50. De voetbalvereniging War- munda heeft in verband met het kerstconcert de kerstbingo die eveneens op 18 december gepland was, verplaatst naar dinsdag 21 december. Aan vang van de bingo: 20.30 uur in het Warmundaclubhuis op het Overbos.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5