Hockeyteam maakt Pakistan tot figurant NSF boos op minister Pfaff weer goud waard voor België latste stuiptrekkingen baten SC Amersfoort niet 2EL Voetbalsupporter verplicht tot donatie Stichting Gelijkspel voor Olympisch team uberger tiseert C LeDSE COURANT DONDERDAG 16 DECEMBER 1982 PAGINA 17 elsior zoekt r versterking 6RDAM De Rotterdamse eredivi- Excelsior wil zijn selectie uitbreiden. t Rob Jacobs heeft daarbij zijn keus allen op de 21-jarige linkerspits van reede elftal van Feyenoord, Mike Feyenoord, dat een bepaald samen- gsverband heeft met de stadgenoot, ten bezwaar tegen de overgang van Sen probleem voor Excelsior is dat de eds het door het Budget Bewakings it (BBI) toegestane maximum aantal van zestien onder contract heeft. Het van Snoei zal dus via een sponsor worden betaald. Excelsior zal na de top weer kunnen beschikken over ■der Frans Struis, die enkele weken in de wedstrijd tegen AZ '67 gebles- »akte. ROTTERDAM De Rot- De Feyenoord-fan had op de B. het Nederlandse volk terdamse politierechter, 20 november tijdens de hebben beledigd. Daardoor mevr. Lensink-Bosman, voetbalwedstrijd Feyenoor- was de noodzaak ontstaan heeft gisteren tijdens een d-Ajax voor iedereen zicht- voor een „zichtbare straf", snelrechtprocedure de 22-ja- baar een t-shirt met haken- Mr. Gerding had tegen de rige Feyenoord-supporter kruis gedragen. Bovendien supporter een voorwaarde- J.W. van de B. (Berg) uit had hij de Hitler-groet ge- lijke straf van veertien da- Dordrecht wegens discrimi- bracht en geroepen „dood gen met een proeftijd van nerende uitlatingen veroor- aan de joden".De politie- twee jaar geeist plus het deeld tot een geldboete van rechter week in haar von- verbod tot bijwonen van duizend gulden als hij niet nis aanzienlijk af van de eis tien wedstrijden van de binnen zes maanden een be- van de officier van justitie, thuisclub, drag van vijfhonderd gul- mr. R. Gerding. Zij argu- den overmaakt aan de menteerde dat de gedragin- Verder gaf mevr. Lensink- Stichting '40-'45. gen en uitlatingen van Van -Bosman gisteren geldboetes en voorwaardelijke straffen, variërend van vier dagen tot twee weken, aan veer tien voornamelijk jeugdige relschoppende voetbalsup porters van de wedstrijden Feyenoord-FC Utrecht op 17 oktober en Feyenoord-A- jax op 28 november in het Feyenoord-stadion. Als bij komende straf kregen vrij wel alle veroordeelden een verbod opgelegd om een aantal wedstrijden van de thuisclub bij te wonen. PORTIMENENSE Het Nederlands Olympisch voetbalelftal heeft gistermiddag voor ruim 3000 toeschouwers in Portimenense, de Portugese sub topper met die naam, een gelijkspel van 2-2 afge dwongen. Er waren zelfs kansen op de volle winst, maar die werden niet benut. Het was de eerste wedstrijd tijdens een trainingskamp van het Olym pisch team te Algarve, in het zuiden van Portugal. Van den Akker en Oosterhaven zorgden voor de Nederlandse doelpunten. Opvallend goed speelde het drietal AFC'ers Van Dord, Meijer en Van Spee. Het Nederlands Olympisch elftal zal op 2 en 16 maart wedstrijden spelen tegen Liechtenstein. Het eerste duel vindt plaats in Vaduz, het tweede in Nederland. De wedstrijden gelden als kwalificatie duels voor de Olympische Spelen. Sanders onderuit tegen Hagenaar GOIRLE Het toernooi om het Neder lands indoor-tenniskampioenschap is gisteren in Goirle begonnen met een verrassing. De als derde geplaatste Louk Sanders werd uitgeschakeld door de Ha genaar Wim Groeneveld. Groeneveld. die in de eerste klasse tennist en wiens naam niet op de plaatsingslijst voor komt, zegevierde in drie sets: 4-6, 6-1. 7-6 (tie-break: 7-3). Bij een voorsprong van 5-4 in de derde set maakte Sanders tot twee keer toe geen gebruik van een setpoint. Sanders, die op zijn inschrijf formulier nadrukkelijk had geïnfor meerd naar de hoogte van het prijzen geld, keerde huiswaarts na incassering van het startgeld: 50 gulden. I in Neuberger pleit en eerlijke strijd. ELDORF Her- Neuberger, vice- itter van de wereld federatie (FIFA) ïen harde strijd aan- digd voor het toela van professionele jllers tot het Olym- I voetbaltoernooi rger, ook voorzittei Ie Westduitse voet- id (DFB), wenst dal ens de vergadering FIFA, zaterdag in L duidelijkheid rond het begrip lisch voetballer, ans op het behalen ledailles moet voor oden gelijk zijn", al- luberger, die zich in rieden weinig ge toonde met de on- confrontatie tussen steuropese staats-a- s en de „liefheb- lit de rest van de tijdens de Olympi- omerspelen. in Neuberger was één initiatiefnemers van overleg begin novem- Rome tussen zeven ropese voetbalbonden, de verruimde toela tingen voor de Spe- 1984 in Los Angeles en werden. Neuberger e schuld van de nog voortdurende onduide- aan het bestuur van emationaal Olympisch (IOC). „Het IOC werkt m met veel vertraging FIFA heeft zijn huis- oed gedaan en al in an dit jaar de nieuwe i voor de Olympische Ier vastgesteld. Het left dat verzuimd. De Samaranch en Daume zich duidelijk genoeg en over het verruimen toelatingseisen. De eeft die gedachtengang rkt; het IOC zelf is er mee." MELBOURNE Het Ne derlands hockeyelftal heeft vandaag de halve eindstrijd van het tienlan- dentoernooi in Melbourne bereikt door in de laatste poulewedstrijd concurrent Pakistan te verslaan met 6-3. De spelers van Wim van Heumen, die tot het uiterste waren gemoti veerd, wonnen niet alleen van de wereldkampioen, ze degradeerden de fa meuze tegenstanders zelfs, net als afgelopen zomer tijdens de strijd om de Champions Trophy te Amstelveen tot figuran ten. Na een voordelige ruststand van 2-1 sloeg Nederland in de tweede helft onbarmhartig toe. Met Roderick Bouwman in de rol van „killer" hij scoorde vier keer en bracht zijn totaal in dit toernooi op twaalf treffers in vier wedstrijden wbn Nederland met ruim verschil. De keihard wer kende rechtsbuiten Van Grimbergen en invaller Schaeffers zorgden voor de andere- doelpunten. De reacties in het-Nederlandse kamp waren geheel tegenge steld aan die na het duel met India, dat maandag in de laat- se seconden verloren ging. De sticks wedden hoog in de lucht geworpen en de dodelijk ver moeide spelers, van wie enke len lichte blessures hadden op gelopen, vlogert elkaar in de armen. Ook coach Wim van Heumen was uiteraard dik te vreden met het succes, dat werd behaald zonder de in Ne derland achtergebleven basis spelers Steens, Ties Kruize en Jenniskens. „Ongelooflijk", zei Van Heumen, "het is de eerste keer sinds ik coach .ben, dat Nederland bij Pakistan in één poule zit en de Pakistani de fi nales niet halen." Van Heumen had voor dit ui termate belangrijke duel één voerd. Dat betrof tegen de verwachting in niet aanvoer der Van Asbeck, die de pijn verbeet en met een zwaar om zwachteld linkerdijbeen zijn vertrouwde plaats van voor- stopper innam. Hidde Kruize had evenwel als linksbuiten plaats moeten maken voor Ro- nald-Jan Heijn. De beginfase verliep bij Ne derland nog allerminst naar wens. Nadat Hanif Khan een enorme kans voor open doel had gemist, scoorde Manzoor jr. in de achtste minuut, terwijl Bouwman aan de andere kant nog met de zwak fluitende Westduitse scheidsrechter Hoederath stond te discussië ren. Twee minuten later liet Bouwman voor de eerste keer zien, dat hij er echt zin in had. De als altijd over een onna volgbare actieradius beschik kende Diepeveen speelde de bal door naar de sprintende Bouwman, die handig tussen enkele Pakistaanse verdedi gers doorglipte (1-1). Hanif Khan kon dit kennelijk niet verkroppen en raakte Diepe veen kort daarna hard tegen diens neus. Pas na Nederland se protesten gaf de Australi sche arbiter Marjanovic de Pa kistaanse speler de gele kaart om hem vijf minuten af te la ten koelen. Het volgende kwartier was het woord geheel aan Pakistan. Vooral bij een drietal strafcor- ners ontstonden uiterst ge vaarlijke situaties voor het Ne derlandse doel, die evenwel geen treffers oplevereden. Twee minuten voor rust ver wierf Oranje zich pas de eerste strafcorner. Een snel uitlopen de Kallimullah stond toen nog in de baan van het schot van Roderick Bouwman. Direct hierop kreeg de Hagenaar weer een strafcorner te ne men, toen Qasim Zia hem blokkeerde en daarbij zelfs zijn stick brak. Op perfecte wijze liet Bouwman de bal achter doelman Shahid Ali verdwijnen: 2-1. „Wat was die bal hard", genoot Bouwman na afloop nog na. Na de hervatting had Pakis- Roderik Bouwman speelde door zijn vier treffers een hoofdrol tegen Pakistan. tan, nu met Saeed Khan voor Mushtaq Ahmed, nog één ant woord klaar. Toen Hermans opnieuw ver uit zijn doel kwam bij een strafcorner, zag Manzoor sr. deze keer zijn kans schoon bij de vierde kor te hoekslag, die hij kreeg te nemen (2-2). Pakistan, dat aan een gelijkspel voldoende had, meende het zich vervolgens te kunnen veroorloven het tem po te laten zakken. Dat dit een kapitale denkfout was, bewe zen Bouwman en Van Grim bergen, die Oranje binnen vier minuten op de comfortabale voorsprong van 4-2 brachten. Blessure Pakistan drong toen eigenlijk niet al te zeer meer aan. Sami- ullah deed zijn vroegere bij naam „Speedy Sam" als links buiten absoluut geen eer meer aan, Hendrik Jan Kooyman schakelde hem volledig uit. Pierik had aan de andere kant, mede door een inmiddels opgelopen blessure, iets meer moeite met Kallimullah, maar bleef toch in de meeste duels overeind. Laatste man Van der Have kon bovendien op tijd bijspringen, als de zaak mis dreigde te lopen. Op het middenveld heersten Diepe veen en Den Hartog en voorin speelde Van Grimbergen op rechts twee klassen beter dan in cie voorgaande wedstrijden. Dit overwicht en het gebrek aan motivatie aan de Paki staanse kant leverden nog twee Nederlands treffers op. Bouwman schoot nog een keer een strafcorner direct achter de Pakistaanse doelman en ze ven minuten voor het eind stond de voor Heijn ingevallen Schaeffers op de juiste plaats om uit een terugspringende bal zijn eerste treffer voor het Nederlands elftal te maken. Dat Manzoor sr. er nog 6-3 van maakte kon Nederland in het geheel niet verontrusten. Tom van 't Hek maakte de laatste vier minuten van zijn hon derdste wedstrijd in Oranje niet meer mee. Het was de eerste keer, dat ik ooit met een blessure naar de kant moest", zei^hij. „Maar erg rouwig kan ik daar niet om zijn. We zitten in de halve finales en dat is het voornaamste. Nu gaan we proberen dit toernooi te win nen". Nederland-Pakistan 6-3 (2-1). 8. Man zoor jr. 0-1, 10. Bouwman 1-1, 24. Bouwman 2-1 (strafcorner), 28. Man zoor sr. 2-2 (s.c.), 39. Bouwman 3-2 (s.c.), 42. Van Grimbergen 4-2, 48. Bouwman 5-2 (s.c.), 63. Schaeffers 6- 2, 65. Manzoor sr. 6-3 (s.c.). Scheids rechters: Hoederath (Wdl) en Marja novic (Aus). Toeschouwers: 3500. Nederland: Hermans; Van der Have; Kooyman, Van Asbeck, Pierik; Die- B'veen. Van 't Hek (Kruize). Den artog; Van Grimbergen, Bouwman, Heyn (Schaeffers). Overige uitslagep: Poule A: India - China 2-0. Doelpun ten India: Zafar Iqbal (30. en 60.) Poule B: Nieuw-Zeeland - Engeland 3-2. Doelpunten Nieuw-Zeeland: Daji (24. en 25.) en Miskimmon (39.). Doelpunten Engeland: Bhaura (23.) en Kerly (73 4 4 0 0 8 (10-2) 4 3 0 1 6 (20-6) 4 2 0 2 4 (16-8) 4 1 0 3 2 (4-16) 4 0 0 4 0 2-23) 4. Maleisië 5. China poule B: 1. Australië 4 3 1 0 7 (15- 6) 2. N-Zeeland 4 3 0 1 6 (12-10) 3. W-Duitsland 4 2 0 2 4 7- 8) 4. Engeland 4 112 3(7-5) 5. Canada 4 0 0 4 0 5-17) BFOORT De in- dstrijd SW tegen aersfoort, die voor was vastgesteld, m het programma ipt worden. SC foort is gisteren !e Utrechtse recht- la een zitting van vee uur failliet ver- op aanvraag van irijfsvereniging en scus. Na negen aken is SC Amers- jn licentie kwijt ge en niet meer speel- tigd. Amersfoorts ële adviseur Hans zal overigens nog btste poging in het stellen om via een inland het betaald voor Amersfoort ouden. Is was de schuld aan rijfsvereniging en de g opgelopen tot bijna Toch kwam het faillis- juist op het moment, ogenschijnlijk sprake zowel een sportief als «1 herstel. Een be- legatie onder leiding p Bakkenes kon giste- onen, dat de club over lulden aan donaties en [elden kon gaan be- i. Die stuiptrekking iet gebaat. Het eerste itaar van Bakkenes ,We zijn met een mes ug gestoken". Mr. Van le advocaat van SC >ort, was reëel. „Het iwoon niet in. De club ht ton schuld. Met die kon alleen het einde competitie worden ge- FC Den Haag twee plaatsen hoger DEN HAAG FC Den Haag is door het vervallen verklaren van de resulta ten van de wedstrijden van SC Amersfoort op de ranglijst van de eerste di visie opgeklommen naar de vierde plaats. De puntendeling van 1-1 tegen de gisteren failliet verklaarde club op 3 oktober in het Zui derpark werkte voor FC Den Haag in zoverre gunstig, dat het zelf slechts één punt kwijt raakte en de oorspronkelijk vlak daarboven staande clubs, FC Den Bosch en SC Veen- dam, twee. Beide clubs hadden immers gewonnen van SC Amersfoort. De eerste divisie kreeg ook een andere koploper. SC Cam- buur, dat met 6-1 van SC Amersfoort had gewonnen, moest de eerste plaats over doen aan Volendam, dat nota bene op eigen veld van de ver dwenen club had verloren. Eindhoven, dat ook al van Amersfport had verloren, kwam door de ontwikkelingen voor de Utrechtse rechtbank plotseling bij de nog al breed geworden subtop. Voorts deed SC Heracles de onderste plaats over aan Telstar. De herziene stand is nu: FC Oen Bosch 15 9 3 15 '9 3 15 7 5 15 6 5 15 7 3 15 5 7 15 7 3 15 4 8 15 6 3 15 4 7 15 5 4 15 5 3 15 5 2 15 3 3 15 4 1 3 21 41-21 3 21 29-13 3 19 28-19 4 17 36-24 5 17 24-17 3 17 24-18 5 17 20-24 3 16 25-24 6 15 21-15 4 15 19-18 6 14 24-35 7 13 16-21 8 12 23-35 9 9 18-33 i SC Cam buur periodekam- De supporters van SC Amersfoort kunnen de clubshawl aan de kapstok hangen nu het doek definitief over hun club gevallen is. SC Amersfoort had de recht bank voorgesteld om de schul den aan de fiscus en de be drijfsvereniging in vijf jaar via gelden van het BBI af te beta< len. De lopende verplichtingen zouden SC Amersfoort, dank zij enkele sponsors, kunnen voldoen. De bedrijfsvereniging en de belasting gingen niet met deze regeling akkoord. Bewindvoerder mr. Pothof had zich daar een dag voor de zitting in de Utrechtse raadka mer al van overtuigd en kon niets anders doen dan een voor de voetbalclub negatief advies uitbrengen. Volgens mr. Van Zelm was er boven dien van hoog niveau in Den Haag druk uitgeoefend om snel een einde te maken aan deze, meer dan een jaar, voort slepende kwestie. Teleurgesteld SC Amersfoort was duidelijk teleurgesteld na de uitspraak van de rechtbank. „Er moet zeker een voorbeeld gesteld worden", aldus voorzitter Joop Bakkenes. „Drie ton, die we met zoveel moeite bij elkaar hebben geschraapt, zijn nu weggegooid geld. Het einde van dit liedje is dat niemand meer een cent krijgt. Ook de fiscus en de bedrijfsvereniging niet". „Die instanties", meende Amersfoorts financiële man Hans Vahstal, „zijn kennelijk tevreden met niets. Omwille van persoonlijke prestige wij zen ze onze voorstellen af. Het is nu aan de KNVB om attent te zijn. Als de KNVB nu geen toestemming geeft voor een SC Eemland, dan lijdt de bond gezichtsverlies. Dan honoreert de KNVB de saneringsdrang van de BVG en de fiscusï. Door het faillissement van SC Amersfoort zijn er in Neder land nog 34 betaald voetbalor ganisaties: achtttien in de ere divisie, zestien in de eerste di visie. In de competitie bezette SC Amersfoort na vijftien wedstrijden de dertiende plaats met dertien punten. In de strijd om de tweede perio- detitel nam de Amersfoortse formatie met 8 uit 7 de achtste positie in. De resultaten van de wedstrijden zullen ongeldig worden verklaard en de spe lers zijn transfervrij. Aan de door Volendam en^SC Cambuur verworven periode- titels wordt niet getornd. Te vens is besloten het program ma voor het tweede deel van de competitie niet te wijzigen. Dit heeft tot gevolg, dat in de eerste divisie telkens twee clubs vrij zijn: de tegenstander van SC Amersfoort en de club die volgens het oorspronkelij ke schema al een vrij week einde had. Volgens competitie leider Jan Huybregts was het onmogelijk op korte termijn een ander programma te ver vaardigen. Bij de samenstelling van de stand voor de derde en vierde periode gaat de KNVB er van uit dat de clubs een gelijk aan tal wedstrijden moeten hebben gespeeld. De eindstand van de derde periode zal pas worden opgemaakt als alle verenigin gen acht wedstrijden hebben gespeeld. De KNVB beraadt zich nog over de verdere con sequenties die het faillissement voor de voortzetting van de competitie in de eerste divisie kan hebben. Van der Eist, met Pfaff uitblinker bij België, In duel mei Bett (rechts) van Schotland. BRUSSEL België heeft gisteravond in het Heizel- stadion in Brussel zijn tweede wedstrijd voor groep 1 van de kwalifica ties voor het toernooi om het Europees kampioen schap gewonnen. De Bel- Groep 4 gen versloegen Schotland met 3-2. Bij de rust was de stand nog gelijk: 2-2. Denemarken Griekenland Luxemburg 3 2 1 0 5 14- 2 0 0 3 0 1-13 De in het buitenland spelende profs Jean-Marie Pfaff (Bay- ern München) en Francois van der Eist (Westham United) zijn van onschatbare waarde ge weest voor het Belgische voet balelftal. Pfaff omdat hij in de 79e minuut bij een voorsprong van 3-2 een strafschop van Frank Gray stopte en Van der Eist omdat hij tweemaal scoor de voor de Rode Duivels. Belgie-Schotland 3-2 (2-2): 13. Dalglish 0-1. 25. VandenBergh 0-1. 35 Dalglish 1-2, 38. Van der Eist 2-2. 63. Van der Eist 3-2. Toe schouwers. 45.000. Stand: Belgitf 2 2 0 0 4 6-2 Zwitserland 2 10 12 2-3 Schotland 3 1 0 2 2 4-5 Oost-Dui Island 1 0 0 1 0 0-2 Joegoslavië en Wales hebben gisteren in een wedstrijd voor groep 4 in Titograd de punten gedeeld. Het duel eindigde in 4-4. Bij rust van de door 20.000 kijkers bijgewoonde wedstrijd stonden de Joegoslaven voor 3-2. Cvetkovic 3-1. 39 Rush 3-2. 68 Jesic 4-2. 70. Rush 4-3. James 4-4. Scheidsrechter Pon net (Bel). Toeschouwers: 20.000. Stand: 1- Wales 2 1 1 0 3 5-4 2. Noorwegen 3 1113 5-4 3. Joegoslavië 3 1113 6-7 4. Bulgarije 2 0 1112-3 Groep 6 Groep 3 Engeland won gisteravond in het Wembleystadion in een wedstrijd voor groep drie van Luxemburg. In Tirana hielden Albanië en Noord-Ierland elkaar in even wicht. Voor 25.000 toeschou wers werd niet gescoord. In groep zes leidt Oostenrijk na drie wedstrijden. Albanië-Noord-Ierland 0-0. Toeschouwers. 25.000. Stand: 1. Oostenrijk 3 3 0 0 6 U-O 2. Noord-Ierland 3 1113 1-2 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse Sport Federatie (NSF) wil op zo kort mogelijke termijn een gesprek met minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken over het besluit van de regering Zuida- frikaanse sporters vanaf 1 januari geen visa voor een bezoek aan ons land meer te geven. Dit blijkt uit een brief die de NSF aan de minister heeft gestuurd. In de brief tekent het NSF protest aan tegen het afkondigen van de maatregel zonder overleg vooraf. Ook zegt men dat internationale sportmanifestaties met Zuidafrikanen in ons land mogelijk moeten blijven. De NSF zegt het gebrek aan overleg in hoge mate te betreuren. Men wijst erop dat in het verleden gepleit is voor een vroegtijdig overleg tussen overheid en sport in dit soort gevallen om con flicten tq beheersen. „De nu gevoerde procedure achten wij niet bevorderlijk voor het op gang komen overleg tussen de sport en de politiek", aldus de brief. Nu het besluit eenmaal genomen is, vraagt de NSF van de rege ring welke de argumenten zijn om sporters anders te beoordelen dan anderen bij visum-aanvragen. Men wijst in dit verband op df verwikkelingen rond de boycot van de Olympische Spelen van Moskou waarbij zowel door de sport als de politiek, het han teren van de sport als speerpunt als ongewenst werd geken schetst. Verder wijst de NSF erop dat men sportbonden weliswaar vriendschappelijke contacten met Zuidafrikaanse bonden ont raadt, maar dat rekening gehouden moet worden met interna tionale verplichtingen, voorvloeiende uit het lidmaatschap van internationale sportorganisaties. „Dit houdt in dat in bepaalde takken van sport in Nederland internationale evenementen met deelname van Zuid-Afrikanen moet kunnen plaatsvinden", aldus de NSF. Men vraagt de mi nister dan ook of dit via sancties voorkomen zal worden en of de minister zich voldoende rekenschap heeft gegeven van de effec ten van zijn maatregel voor de Nederlandse (top)-sport.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 17