Zijpels eist nu 95iarde hand tegen DA-dissidenten iscaal-juriste vreest forse daling komen gehuwde „tweeverdieners r-fffc düBJflENE „Lubbers: snel terugdringen van werkloosheid niet verstandig 160, [alve verhoging minimumloon m ,niet verstandig' DE TIJD INNENLAND LEIDSE COURAv"r DONDERDAG 16 DECEMBER 1982 PAGINA 15 ermoorde vrouw week ontdekt jTERDAM In Amsterdam is lijk van een 38-jarige Ameri- e vrouw ontdekt. Haar hals inde sporen van wurging, al- een politiewoordvoerder gister- [end. Het slachtoffer, dat door reclasseringsambtenaren werd inden, lag gedeeltelijk ontkleed vloer. Zij was vermoedelijk al 'eek eerder overleden. De amb- kwamen voor de hoofdbe- ir, maar troffen hem niet thuis. nog steeds spoorloos, aldus de iewoordvoerder. Volgens de •dvoerder woonde het slachtof- iet op het adres waar zij gevon- werd, maar kwam zij wel bij de :hte man op beïoek. Hilversum verbiedt collecte El Salvador HILVERSUM B en W van Hilversum heeft het plaatselijk El Salvadorkomite een vergunning geweigerd voor het hou den van een huis-aan-huis-collecte ten bate van de zogenoemde „bevrijde gebie den" in El Salvador. Een woordvoerder van de gemeente heeft een mededeling hierover van het El Salvadorkomite giste ren bevestigd. In vrijwel geheel Neder land worden onder de naam „vrij Chala- tenango" inzamelingen gehouden. Doel van die actie is het inzamelen van gelden voor allerlei zaken, zoals schoeisel, kle ding, voedsel, medicijnen en onderwijsat- tributen. B en W van Hilversum heeft be zwaar tegen het feit dat een gedeelte van de opbrengst wordt gebruikt voor de aan schaf van wapens en munitie. Uitlatingen Russische ambassadeur ongewoon DEN HAAG Uitlatingen van de Russische ambassadeur in Neder land, dr. Viktor Nikolajevitsj Belets ki, tegen Nederlandse zakenlieden begin november, passen niet in de diplomantieke verkeer geldende in ternationale regels en gebruiken. Minister Van den Broek van Bui tenlandse Zaken heeft dit gisteren meegedeeld aan de Tweede-Kamer leden Joekes en Blaauw (beiden VVD) die hierover schriftelijke vra gen hadden gesteld. De ambassa deur, dreigde dat Russische schepen naar ander havens zouden uitwij ken wanneer niet snel wordt beslo ten tot de vestiging van een Rus sisch consulaat in Rotterdam. CPN-raadsleden breken met partij BRUNSSUM Twee CPN- raadsleden in Brunssum (L), B. Faber en C. Horselenberg, hebben bedankt voor het lid maatschap van hun partij. Naar hun mening wijkt de huidige partijkoers te veel af van het marxisme. Ook kun nen zij zich niet verenigen met de houding van het CPN te genover de socialistische lan den. De raadsleden zijn niet plan hun zetel af te staan. Se cretaris Geelen van het dis trict Limburg van de CPN be treurt het dat de raadsleden meningsverschillen niet bin nen de partij uitvechten. Bezuinigingen: 35.000 banen bij gemeenten weg UTRECHT De bezuinigingsplan nen van het kabinet-Lubbers zullen rampzalig uitpakken voor de ge meenten. Als er geen stokje voor ge stoken wordt moeten bij de gemeen ten tot en met 1986 35.000 banen verdwijnen. Dat betekent eenx ver mindering van 15% van het huidige personeelsbestand. Door een derge lijke aderlating dreigt het gemeente lijk apparaat vast te lopen, omdat dan te weinig mensen te veel moe ten doen. Deze sombere voorspelling deed voorzitter A. Lensen van de overkoepelende werkgeversorgani satie van de gemeenten gisteren. Turkse wil trouwen met ontvoerder UTRECHT Een Turkse meisje dat vorige week vrijdag zou zijn ontvoerd blijkt met haar „ont voerder" te willen trouwen. De politie in Oss arresteerde gisteren de 19-jarige man die van de ont voering werd verdacht. Nadat hij was gearresteerd kwam het meis je naar het bureau en vertelde dat ze vrijwillig met hem was meegegaan. De man is vervol gens op vrije voeten gesteld. De familie van het meisje had de po litie vorige week verteld dat het meisje telefonisch had doorgege ven dat ze was ontvoerd. De fa milie is het niet eens met het voorgenomen huwelijk. Nu 1495. II "J ïesterfielq 'an onze parlementaire redactie) HAAG Nadat hij aanvankelijk zeer over hen had uitge- beschuldigt VVD- 4er Ed Nijpels de elf «y^'ers, die vorige week een PvdA-motie over jriezing van kernwa- ma is stemden, van schen- 95^ van beloften. „Dit is je reinste kiezersbe- pen g," aldus Nijpels in een cm aggesprek met het SO &kblad Tijd- Hij D jr ftnnert eraan dat CDA- vindt L^_— 29 •ijenkorfL lijsttrekker Van Agt be loofd heeft de „loyalisten" in zijn partij met harde hand in toom te houden. Als zo'n zaak als vorige week zich nog eens voordoet, zal Nijpels een gesprek aanvra gen, zegt hij, met de gehele CDA-top: partijvoorzitter Buk man, fractievoorzitter De Vries en met Lubbers. „Ik re ken erop dat de harde hand op de hoofden van de loyalisten zal neerdalen. Ik wil geen ge donder met die mensen rond kernwapens, Zuid-Afrika of wat dan ook. De dreigende taal van de heer Tan Nico Scholten aangaande Zuid- Afrika bevalt mij ook in het geheel niet". Volgens de VVD-voorman dient het kabinet zich ferm op te stellen tegen dit soort neo- loyalisme. Bij „majeure kwes ties" dient de vertrouwens kwestie gesteld te worden. Zo'n kwestie is volgens Nijpels het treffen van voorbereidin gen voor de plaatsing van kruisraketten. „Dat kan wat mij betreft nooit een vrije kwestie zijn. Het kabinet zal zeker zijn lot aan die zaak ver binden. Als in het CDA op dat moment teveel mensen uit de boot vallen, dan valt het kabi net," aldus Nijpels. Wielerprijs voor Van Agt Oud-premier Dries van Agt is gisteren in Amersfoort door de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) onderschei den met de Van Dulm-prijs. Deze onderscheiding wordt jaar lijks uitgereikt aan degene die zich op de achtergrond ver dienstelijk heeft gemaakt voor de wielersport. Bij het over handigen van de Van Dulm-beker zei voorzitter Hylkema dat de prijs aan de oud-premier was toegekend vanwege het feit dat „zijn liefde voor de wielersport velen een andere kijk op de wielersport heeft gegeven". N Hi r>r> HAAG Als de re- ingsplannen om twee- ■dieners extra te belas- doorgaan, betekent voor veel gezinnen fikse achteruitgang in omen. Dat zegt Hieke jders, fiscaal-juriste en van de Rooie Vrouwen 11e PvdA. dient een vrouw meer dan voorgestelde belastingvrije som van 7.381 gulden per jaar, dan gaat zij van belastinggroep 1 naar 2. Ze betaalt dan wel 822 gulden minder belasting, maar haar man moet meer be talen. Verdient hij het mini mum inkomen (24.000 gulden) dan gaat hij van groep 4 naar 2 en moet 1.384 gulden meer be lasting betalen. Verdient hij een modaal inkomen (36.000 gulden) dan moet hij 2.183 gul den meer afstaan. Boven mo daal moet 3.674 gulden meer belasting worden betaald. Volgens Snijders zullen vrou wen proberen beneden de be lastingvrije voet te blijven en wordt het zwart werken zo in de hand gewerkt. Ze vindt de plannen onrechtvaardig en de magogisch. „Als je geld nodig hebt om de minima op peil te houden, dan moet je dat over alle belastingbetalers spreiden. En de plannen niet verkopen als emancipatiemaatregel". Ook Jeltje van Nieuwenhoven van de Rooie Vrouwen is te gen de plannen. Zij denkt dat veel mannen tegen hun vrouw, die meer dan de nieu we belastingvrije som verdient zullen zeggen: „Hou toch op met werken. Het kost ons nog geld. Zorg liever dat het huis houden op rolletjes loopt". De VVD-vrouwen zijn ook te gen. „Als/er één reden is om niet meer te trouwen dan is het dit voorstel. Met emanci patie heeft het niets te maken. Waarom zegt het kabinet niet gewoon eerlijk, dat het geld ergens vandaan moet ko men?", aldus woordvoerster Willy Stigter. Het CDA-Vrouwenberaad is verdeeld. Een deel van de vrouwen vindt dat als naar draagkracht gekeken wordt, je uit solidariteit wel iets mag op geven van je gunstiger positie, maar dat niet alleen gezinnen aangepakt moeten worden, waar de echtelieden een inko men hebben. „Ook andere sa- menwoningsverbanden moe ten extra belast worden". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-Lubbers vindt het niet verstandig om te proberen binnen korte tijd de werkloosheid terug te drin gen. Als het kabinet daar nu veel geld aan zou uitgeven, zou het overheidstekort alleen maar toenemen, terwijl dat hoge tekort nu juist een van de belangrijkste oorzaken van de werkloosheid is. Dit zei premier Lubbers gisteren in de Eerste Kamer, waar de algemene politieke beschouwingen werden gehouden. Het totaal aan overheidsuitgaven vergeleek Lubbers met een „gezwel dat moet worden ingekrompen". Het herstel van de werkgelegen heid wordt volgens Lubbers een zaak van lange adem. Verder zei hij dat het een illusie is te menen, dat door arbeidstijdverkor ting en het scheppen van deeltijdbanen spoedig meer nieuwe ar beidsplaatsen kunnen worden geschapen. Op dit moment staat het behoud van de bestaande werkgelegen heid en het terugdringen van het financieringstekort centraal in het kabinetsbeleid, aldus Lubbers. Bezuinigen is onontkoom baar, maar de „echte minima zullen daarbij zoveel mogelijk worden ontzien. „Dat geldt ook bij de stijging van de woonlas ten", zo zei Lubbers. Veertien procent beroepsbevolking zit zonder werk DEN HAAG Van de beroepsbevolking, de mensen die voor hun in komen zijn aangewezen op werk in loondienst, was eind november 14% werkloos. Na correctie voor seizoensinvloeden (in de wintermaanden ligt de werkloosheid altijd hoger) komt het percentage werklozen op 13,7%. Het totale aantal werklozen ligt op 611.616, voor het seizoen gecorrigeerd op 600.300. Van de vrouwen is 16,7% werkloos (na correctie 16%) en van de mannen heeft 13,1% geen werk (na correctie 12,9%). Bij de arbeidsbu reaus staan 51.450 mensen, van wie 77% vrouwen, ingeschreven die een deeltijdbaan zoeken. Het aantal werkloze jongeren in Zuid-Holland is de afgelopen maand gedaald van 50.039 tot 49.997. De provincie telt 113.213 werklozen en dat is 11,9% van de beroepsbevolking. Hulpactie Polen levert 7 miljoen op DEN HAAG De Nederlandse Stichting Hulp Polen heeft de afgelopen drie weken met de aktie „Help de Polen de winter door" al een bedrag van zeven miljoen guldën, waarvan 1,25 miljoen van de regering, ontvangen. Volgens de stichting zal de aktie nog enige tijd duren. Aanstaande maandag vertrekt vanaf Schiphol een vrachtvliegtuig met een lading van 50 ton melk poeder en een aanzienlijke hoeveelheid medicamenten naar Po len. Je gaat in 2deligzwaxt. iTJEjansluiting bij ^^kcentrale verdeelt iZmbtenarencentrum Over.de marsroute die het Ambtenarencen- jits v.a.|i (circa 120.000 leden tellende Centrale van Overheidsperso- moet volgen om aansluiting te vinden bij een van de drie lentrales: FNV, CNV of MHP (middelbaar en hoger perso- is gisteren in Den Haag een conflict gerezen. Het centrum ^twee kampen verdeeld: aan de ene kant staan de belangen- 5 f Jnigingen van militairen, waaronder de VBZ (Marine) en de DEM-tt0 ee Vereniging, en aan de andere kant de overige Sen waaronder de Centrale voor Rijkspersoneel, het Neder- ek) Hofe Genootschap van Leraren en de bond van Nederlandse 17484. f eenten. Stellen iaak van het conflict is de inhoud van de conceptovereen- zondek die betrekking heeft op nauwere samenwerking tussen 2995jAmbtenarencentrum en de Centrale van Middelbare en Ho- kussen# Ambtenaren om gezamenlijk te streven naar aansluiting bij leder, 2 van de drie vakcentrales dan wel een nieuwe vakbond in leven te roepen. Volgens een woordvoerder van de VBZ in |j(jgr i Helder neigt de overeenkomst naar samengaan met de P, iets waarvoor dé militaire belangenorganisaties niets voe- ininginr-zij vrezen dat de belangen van de lager betaalden dan in jrang tornen. volg van de voorpagina) |der had minister De ling (Sociale Zaken) al I andere door de VVD Uggereerde dekkings gelijkheid om deze ex- elasting te schrappen, "Èwezen. jen beste ;tond uit het halveren i de één procent verho- 5 van de minima op 1 ja- >e- iri. De Koning zei wel 1 jpathiek tegenover dit del te staan, maar achtte het Zilk, ^itiek" niet verstandig in ptadium. Dat betekent dat VVD, D'66 en PvdA vandaag bakzeil zullen halen bij hun pogingen de extra belasting voor gehuwde tweeverdie ners nog niet te laten ingaan. De regering dient dezer da gen bij de Kamer een wets ontwerp in om de aftopping van de vakantie-uitkering voor' ambtenaren en trend volgers in 1983 voort te zet ten, zo schrijft minister Riet kerk aan de Kamer. Minister De Koning houdt vast aan zijn plan de groep trendvol gers uit te breiden met werk nemers bij het GAK, de zie kenfondsen en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Het omslagartikel van Else vier beschrijft de terreur in Suriname. „Toen een ver pleegster, vervuld van af schuw, weigerde in de snijka mer van het mortuarium het toegetakelde lichaam van een oom af te leggen, werd haar door een militaire collega toe gesnauwd: als je niet onmid dellijk dat lijk opkalefatert, lig je over een paar uur zelf op die snijtafel". Elders een inter view met de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Schulz. „Wij geloven dat, als wij realistisch en sterk blijven, een positieve reactie uit het Kremlin niet uit kan blijven". Aandacht ook voor de rel in Bodegraven waar de hervorm den hebben geweigerd voor de Kerstnacht hun kerk beschik baar te stellen aan katholie ken. Voorzitter Verburg van het college van notabelen heeft er nachten wakker van gelegen. „Ik vind het een dui delijk gebrek aan naastenlief de. Ik denk bovendien dat we een kerk moeten zien als een gebouw en niet als een tempel, waarin heiligschennis kan plaatsvinden. Ik vind dat christenen eindelijk eens moe ten leren eikaars belijdenis te respecteren". Quiz-master Ron Brandsteder zegt in een vraag gesprek: „Dat ik hoger scoor dan Mies? Als ik niet in vorm ben, red de formule mij. Ik heb altijd wel een ballet van 45 man uit Brazilië achter de hand. Nee, als ik me echt wil meten met Mies, dan moet ik wel vijf jaar verder zijn". In de Haagse Post een kijkje achter de schermen van het Surinaamse regime. „Zo hield de nu omgebrachte regerings- voorlichter Slagveer de weten schap voor zich, dat bevelheb ber Bouterse in het voorjaar 's nachts in een dronken bui een man doodreed te Lely- dorp. Diezelfde nacht werd de chauffeur van Bouterse nog van bed gehaald om, tegen een .riante vergoeding, in de pro cessen-verbaal een bekentenis af te leggen". Het blad besluit zijn serie over banken en zwart geld. Kamerlid Engwir- da van D'66: „Ik vind het on verteerbaar dat je gechanteerd wordt met dat argument van die kapitaalvlucht, en dat je daardoor allerlei illegale prak tijken in stand zou moeten la ten. Want daar komt het in feite toch op neer". Het omsla gartikel portretteert dirigent Bernard Haitink. „Ik wil pro beren de 25 jaar bij het Con certgebouworkest vol te ma ken. Het hangt er mede van af wie me opvolgt. In ieder geval moet het een Hollander zijn. Dat heeft niets met chauvinis me te maken, wel met de mentaliteit, met de eigen taal spreken, in muzikaal opzicht dan". Een commentaar blikt terug op een jaar staat van be leg in Polen. „Zowel het beleid van het westen als dat van de binnenlandse oppositie heeft tot averechtse resultaten ge leid. Er is minder vrijheid en meer armoede in plaats van andersom. Dat zou een reden moeten zijn om de westelijke politiek weer eens aan een kritisch onderzoek te onder werpen. Bidden (voor Polen helpt niet". Vrij Nederland wijst aan waar de wortel van de terreur in Suriname zit. „Het schrik bewind huist zelfs niet in het leger. In Suriname heeft het leger de macht niet, maar het leger in het leger, de terreur- macht die de 16 gezworenen in noodgevallen ten dienste staat, en die zich onder de roepnaam Echo-compagnie in Fort Zeel- andia heeft genesteld". Elders de onthullingen van Surina- mes voormalige sterke man Haakmat. „Er wordt nu ge zegd: Bouterse is een linkse dictator. Ik heb hem nog nooit op een politiek idee kunnen betrappen. Nu heeft hij deze groep mensen om hem heen, was het een rechtse groep ge weest, dan was hij een rechtse dictator geworden. Ik denk al leen: nu is het op internatio naal niveau gekomen; ik vraag me af of hij dat aankan". Een gesprek ook met Anton Drees- mann, de hoogste baas van V. en D., over zijn banenplan. denken: een on dernemer en een vakbond die allebei gelukkig zijn, dat kan toch niet? Dat kan heel goed, als je maar creatief bent. La ten ze blij zijn dat er nog één is die niet de hele dag in de wa terleiding zit te urineren". Een nog nooit gepubliceerd artikel tenslotte over de affaire Greet Hofmans en het Koninklijk Huis. „Het is al meerdere ma len voorgekomen dat één van de Oranjes een persoonlijk doel tot in het extreme na streefde. De Oranjes zijn hal- starrig, wilskrachtig en komen voor hun mening uit. Maar ze hebben nog iets - gezond ver stand. Vlak voordat het echt misgaat, aarzelen ze, beseffen ze opeens wat 'er aan de hand is en keren op hun schreden terug. Koningin Juliana is eenvoudig opgehouden toen ze inzag, dat het mis zou gaan". Het blad heeft een boekenbij lage. In De Tijd, behalve voor de reeds veelbesproken geruch ten rond VVD-fractieleider Nijpels, aandacht voor de Amerikaanse minister van De fensie Weinberger, die de ruimte al het slagveld van de toekomst ziet worden. „In de militaire wedloop om de ruim te valt het moeilijk precies vast te stellen, hoe wij en de Russen tegenover elkaar staan. De Russen hebben uitgebreide research gedaan, ook op het gebied van het mogelijke ge bruik van kernkoppen en an dere nieuwe wapens in satel lieten. Onze research is er nu op gericht te verhinderen, dat wij in de ruimte gaan tekort schieten". Berichtgeving over Suriname ontbreekt in het blad. Er is slechts een com mentaar met deze zinsnede: „Zijn die Cubanen er nu wel of niet? Als Bouterse nog lang bevelhebber wil spelen, zijn ze er zeker. Tijdens de vorige coup bleek al dat een groot deel van het Surinaaipse leger, als het op schieten aankomt, liever thuis bij moeder op de koffie zit. Geef ze ongelijk". Naar aanleiding van de ziekte van prins Claus wordt een se rie artikelen gestart over de pressies. „Het is geen mistroos tigheid. Depressie heeft niets romantisch, is niet: lekker somber, lekker zwart. Het is een heilloze toestand, een ech te wanhopige toestand. Een bliksemschicht die onverhoeds toeslaat. Je durft niet langs de rand van een gracht te lopen, want de drang je erin te gooi en, is heel sterk". Een ander artikel beschrijft hoe de bezui nigingen het einde van de emancipatie dreigen te beteke nen. „Het is weer helemaal duidelijk waar we aan toe zijn. Heel wat mensen die vroeger zogenaamd vóór emancipatie waren, zijn als een blad aan de boom omgedraaid. Het blijkt niet meer dan een mooi laagje vernis te zijn geweest". De Groene Amsterdammer heeft een dubbel Kerstnum mer en verschijnt volgende week- dus niet. In een com mentaar over Suriname de slotsom: „De politieke misre keningen van delen van links mogen verklaarbaar zijn, dat neemt niet weg dat de misda den van Bouterse in de ogen van velen zijn bedreven uit naam van links. Dat betekent dat na 300 jaar koloniaal verle den, links in Suriname, het ook voor de komende 300 jaar wel kan vergeten". Voorts de vraag wat links de jeugd ei genlijk te bieden heeft. „Ik denk dat de keuze van jonge ren voor de VVD voortkomt uit het individualisme, gecom bineerd met het gegeven dat de collectieve oplossing niet heeft gewerkt. En dat de vak bondsleiders en de sociaal-de mocraten de. jonge ren net zo goed uit de boot gooien als alle anderen. Die hébben geen re volutionair perspectief voor jongeren". Elders een gesprek met de vooraanstaande Britse socialist Tony Benn. „De clus ter van ideeën die ook onder Hitler en Mussolini opgeld de den, is nu ook een gemeen plaats geworden. Dus als de hoop niet terugkomt, denk ik dat we terecht komen bij een wat beschaafder en deskundi ger rechtsautoritarisme, dat de pretentie zal hebben democra tisch te zijn, maar het niet is. Voor socialisten zullen de ja ren tachtig een erg zwarte pe- - riode worden". Een discussie tenslotte over links en de der de wereld. „Je moet je voor stellen wat een bevrijdingsbe weging is. Van die mensen moet je geen Jezus Christussen maken". Hervormd Nederland voor spelt langdurige onlusten in Suriname. „Wat zich heeft af gespeeld, zijn geen incidenten. Nee, in Suriname lijkt de ge welddadige confrontatie be gonnen te zijn tussen de ver scheidene politieke en maat schappelijke krachten, die ie der voor zich proberen hun stempel te drukken op de ont wikkelingen van het land". Elders een gesprek met Alva Myrdal, winnares van de No belprijs voor de vrede. „Overal zien kinderen momenteel ge weld: op televisie, op video. Het geweld dat zij van volwas senen zien, ervaren zij als een rechtvaardiging om hetzelfde te doen. Dat kinderen worden geïndoctrineerd in het gebruik van geweld, is ook onze schuld". Met Bas de Gaay Fortman wordt gepraat over de verrundering (het als koei en achter een dom idee aanlo pen) van onze samenleving. „In de jaren dertig zijn de mensen in Duitsland wel een heel simpel ideologisch ver haaltje achterna gaan lopen, dat miljoenen slachtoffers heeft gekost. Dat is ook de angst die wij kunnen krijgen. We hebben periodes gehad waarin ideologische versimpe ling meer aanslaat dan in an dere perioden. Ik vrees dat we nu in een periode leven, die rijp is voor versimpeling". Uit de discussie rond de opslag van kernafval in Velsen trekt het blad deze les: „In feite ge dijt kernenergie alleen in een land, waar de bevolking onwe tend en monddood wordt ge houden, en waar de lokale overheden hun autonomie hebbén opgegeven. Waar dat gelukkig niet het geval is, zo als in ons land, is kernenergie ten dode opgeschreven". PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15