eperking bijslag voor kinderen buitenland uitgesteld Blauwzuurgas bij brand: 47 mensen in ziekenhuis fieidóeOouta/ttt Waddinxveen blijkt in '83 750 jaar te bestaan isen van ïhttien en %aalf jaar jegens moord Ixichauffeur Verdachte moordzaak bekent nog een overval Den Uyls dirigisme IAAF EN, EMRADB HET 1 tege ide bei vj DINSDAG 14 DECEMBER 1982 PAGINA 9 De maatregelen in de inkomenssfeer, die het kabinet vorige week heeft bekend gemaakt, leiden wel tot een verbetering, maar nog niet tot een vergaande bijstelling van de inkomens verhoudingen voor volgend jaar. Daarom heeft het kabinet op werkgevers en werknemers een beroep gedaan ook nog een aantal binnen hun bereik liggende maatregelen te ne men, om tot de meest redelijke inkomensverhoudingen te komen. De regering heeft de voorzet gedaan, de sociale part ners moeten het doelpunt maken. Dat beroep van het kabinet op de sociale partners komt niet zomaar uit de lucht vallen. Het volgt op een dringend verzoek van zowel werkgevers als werknemers aan het adres van het kabinet om volgend jaar geen loonmaatregel te treffen, maar hun in de bedrijfstakken de volledige vrijheid van onderhandelen te geven. De sociale partners hebben dus nadrukkelijk zelf gevraagd om de verantwoordelijkheid die het kabinet hun vervolgens terecht heeft gegeven. Want uit eindelijk is het probleem van de inkomensverhoudingen toch zeker ook een zaak tussen de organisaties van werknemers en werkgevers. Niettemin heeft de leider van de oppositie, PvdA-man Den Uyl, zich dit weekeinde onomwonden voorstander ver klaard van een verdergaand ingrijpen door de overheid. Hij wil bij loonmaatregel de vakantietoeslag beperken, net zoals dit jaar is gebeurd, maar dit keer voorbijgaand aan de wens van werkgevers en werknemers. Hun wens om via onder handelingen in eigen verantwoordelijkheid, voor volgend jaar verantwoorde inkomensverhoudingen te bereiken, wenst Den Uyl kennelijk niet te honoreren. Hij wil ook de afrondende aanvulling op de reeds aangekondigde regerings maatregelen, dirigeren vanuit de overheid. Terecht heeft het kabinet juist wél gehoor willen geven aan de wens van de werkgevers en werknemers om zelf hun verantwoordelijkheid te kunnen nemen. Al die ombuigingen en stappen terug die de komende jaren moeten worden gezet, moeten door de samenleving worden gedragen, en niet van bovenaf worden opgelegd. Het dirigisme, dat Den Uyl wenst, draagt niet bij tot een goed maatschappelijk klimaat zoals dat voor de komende, ingrijpende maatregelen nodig is. WADDINXVEEN Het ge meentebestuur van Waddinx veen is er net op tijd achter gekomen dat deze Zuidhol landse plaats met bijna 22.000 inwoners volgend jaar precies 750 jaar oud is. In tegenstelling tot talloze andere gemeenten in ons land, waar feestcomité's soms jarenlang bezig zijn om dit soort vieringen voor te be reiden, is in Waddinxveen nog niets georganiseerd. De man, die het gemeentebe stuur van Waddinxveen aan het denken heeft gezet over de wordingsgeschiedenis van dit Gouwe-dorp, is de 35-jarige boekhouder en amateur-histo ricus C. Neven. Zijn bewerin gen leidden ertoe dat de bur gemeester C. van der Linden contact opnam met zijn naam genoot prof. dr. H. van der Linden in Oegstgeest. De hoogleraar (Rijksuniversiteit in Leiden) liet daarop weten op grond van zijn studie tot de vaste conclusie te zijn geko men, dat de stichtingsdatum van Waddinxveen 20 april 1233 moet zijn. Op die dag verkocht Graaf Floris de vijfde namelijk een stuk grond aan de Gouwe aan de man, die als eerste inwoner van Waddinxveen kan wor den gekenschetst: Nikolaas van Gnephoek. De betreffende koopacte is pas gevonden en bevindt zich in het Algemeen Rijksarchief te Den Haag. Gistermiddag zijn alsnog ver tegenwoordigers van het plaatselijk bedrijfsleven, de middenstand en het vereni gingsleven, alsmede de notaris, uitgenodigd om op het ge meentehuis met elkaar te be spreken wat er nu te doen staat. Vijftien maanden voor bankrovers Slavenburg AMSTERDAM Drie mannen, die op 27 maart de Slaven- burg's bank in de hoofdstad van drie miljoen gulden hebben be roofd, zijn vanmorgen tot vijftien maanden gevangenisstraf ver oordeeld, conform de eis van de officier. De rechtbank heeft verder verklaard geen beslissing te kunnen nemen over de in beslag genomen buit. De officier had gehoopt dat een deel van dit geld verbeurd ver klaard zou worden, waardoor dit geld in de overheidskas terecht zou komen. Het ging hem daarbij om kapitaalcertificaten met een waarde van 2 miljoen gulden. De eigenaar had de certifica ten niet voor de belasting opgegeven. Ook had hij na de inbraak geen aangifte bij de politie gedaan. De rest van het geld, afkom stig uit de zestig kluisjes die door de drie waren opengebroken, wordt aan de eigenaars teruggegeven. DE BILT De afgelopen nacht heeft het in ons land licht gevroren, terwijl er op uitgebreide schaal mist voor kwam. Intussen is de depres- sie-aktiviteit op de Oceaan toegenomen. Van zo'n depres sie trekt een regengebied van Engeland over ons land naar Duitsland weg. Het zal vooral vanavond en morgen regen brengen. Daar bij stijgt de temperatuur door de aanvoer van Oceanische lucht tot 7 graden. Met de komst .van depressies neemt ook de wind toe, in het bin nenland tot krachtig en aan de kust tot hard of stormachtig uit het zuidwesten. De komst van het regengebied maakt een einde aan de korte en lich te vorstperiode in de ons om ringende landen. Meer naar het zuiden toe in de landen rond de Middellandse" Zee, is het aanzienlijk aange namer met middagtemperatu- ren van 16 a 17 graden. Koud blijft het in Finland en Mid den en Noord-Zweden met temperaturen van 10 graden onder het vriespunt. Den Helder regenb. Aberdeen^ 1NENLAND LEIDSE COURANT VERP- ;king({ ITREINK rEWATE 0041 RAAD! bekend! n -, hoi tot het) ooduitli Dlering: ingvangst r Nederland AAG De Neder- visserij mag vanaf ig vijfhonderd ton ha- de Keltische Zee van- linister Braks van iw en visserij heeft meegedeeld dat dit ;eld in EG-verband. iten van de Hebriden tnaf vandaag niet lan- haring worden gevist de door de EG toege- 7000 ton inmiddels is Verkeerde schakelaar wasdroger: 1500 reparaties WOERDEN Doordat een verkeerde deurschakelaar aan bepaalde types wasdrogers ge monteerd is, moet het Woer- dense bedrijf Zanker Neder land BV bij 1500 verkochte wasdrogers deze schakelaars vervangen. Door de verkeerde schakelaar wordt het isolatiemateriaal te warm, waardoor kortsluiting kan ontstaan, aldus een woordvoerder van het bedrijf. Aangeraden wordt het appa raat niet te gebruiken tot het bezoek van de technische dienst van het bedrijf. Soetendorp voor het eerst bij Russische ambassadeur DEN HAAG De ambassadeur van Sov jet-Unie in Nederland, Beletsky, heeft gis teren een ontmoeting gehad met rabbijn Soetendorp. Volgens Soetendorp was het de eerste keer in twintig jaar dat een Sovjet ambassadeur op de ambassade actievoer ders heeft ontvangen. Het gesprek vond plaats op uitnodiging van Beletsky. Soetendorp noemde het gesprek vriende lijk, openhartig en zakelijk. Hij heeft nog eens aangedrongen op toestemming voor het vertrek van de joden in de Sovjet-Unie, die willen emigreren. Ook vroeg hij om een levensteken van de hongerstakende Sja- ranski en de dissident Begun. Beletsky zei dat het feit dat minder joden de Sovjet- Unie kunnen verlaten een gevolg was van de verslechterde Oost-West verhouding. Ziektekostenpremie mag 4,5 omhoog UTRECHT De particuliere ziektekostenver-, zekeraars mogen in 1983 hun premies met 4,5 procent verhogen. Dat zijn het ministerie van economische zaken en het Kontaktorgaan Lan delijke Organisaties van Ziektekostenverzeke raars (KLOZ) overeen gekomen. Daarbij is af gesproken dat de verzekeringsmaatschappijen hun verzeker ings voor waarden niet zullen uit breiden. Dat houdt in dat nieuwe behandelwij zen die nog niet in het verzekeringspakket voorkomen er in het komende jaar niet aan toegevoegd zullen worden. Voorwaarde voor de premieverhoging is dat de bevriezing van amb tenaren- en trendvolgerssalarissen doorgaat. Anders zullen regering en ziektekostenverze keraars opnieuw moeten onderhandelen over een aanvullende premieverhoging. Dodewaard krijgt geld terug voor inzetten politie DEN HAAG De gemeente Dodewaard en een aantal om liggende gemeenten hebben in totaal bijna 2,5 miljoen van het rijk gekregen, als gevolg van de kosten die gemaakt moes ten worden tijdens de grote demonstraties in '80 en '81 te gen de kerncentrale in Dode waard. Deze gemeente kreeg ruim 270.000 gulden van het ministerie van binnenlandse zaken terug; de omliggende gemeenten, die hun politie korpsen ter beschikking stel den, kregen in totaal 2,16 mil joen gulden terug. [Jj g®dlJVan onze soc\aal- anomische redactie) HAAG De Twee- imer 7.al deze week liet debatteren over if" van staatssecreta- cembe? Graaf (Sociale Za- kinderbijslag ikingen1 in het buitenland in9ehde kinderen te ver- Op verzoek van het CDA heeft De Graaf het betreffende wetsontwerp voorlopig ingetrokken. Het CDA heeft de staats secretaris erop gewezen dat het wetsontwerp zo'n ingewikkelde en gevoeli ge zaak betreft (dit laatste vooral voor buitenlandse arbeiders) dat het niet raadzaam is er deze week snel een beslissing over te nemen, zodat de maatre gel al op 1 januari zou kunnen ingaan. In een brief aan de Kamer heeft De Graaf begrip getoond voor dit standpunt, dat overi gens ook door de meeste ande re partijen wordt gedeeld. Hij is bereid, zich nader op het wetsontwerp te beraden en het binnenkort, al dan niet in ge wijzigde vorm, opnieuw in te dienen. Het wetsontwerp zou dan op 1 april 1983 moeten in gaan De Kamer behandelt deze week wel de volgende wets ontwerpen op het gebied van de kinderbijslag: - 2 procent verhoging van de - 2,2 procent verhoging van de kinderbijslagpremie die op het loon van werknemers wordt ingehouden; - verscherping van de voor waarden om kinderbijslag te ontvangen voor buitenshuis wonende invalide kinderen; - afschaffing van de kinderbij slag voor zgn. huishoudkinde- ren. Dit zijn kinderen (door gaans meisjes) van 16 tot 27 jaar, die geen baan op de ar beidsmarkt hebben, maar in het huishouden werken en meehelpen bij het opvoeden van minderjarige broertjes of zusjes. Deze „huishoudkinde- ren" krijgen binnenkort een gewone bijstandsuitkering. n1 1 1 rmi; V De procu- jeneraal bij het ge- nvragihof in Den Haag, ®os' gisteren 1 e jer beroep achttien geëist tegen de Luxemburger wegens moord op tmsterdamse taxi- jfeur J. Scholts op 16 ïr vorig jaar. Tegen imberbgentienjarige mede- Bernard J. uit Bel- re de procureur-ge- twaalf jaar. dit jaar veroordeelde de leeste rechtbank het tweetal jaar cel. De officier- jstitie had toen vijftien lëist tegen de Luxem- H~Jen twaalf jaar tegen de wf)e derde mededader, de arige Marokkaan Jahil m er dank zij zijn min- ^heid van af met een ar tuchthuis. Dat vonnis lin hoger beroep beves- iietal nam in de vroege 1 van 17 oktober op het ndtplein in Amster- ,n e£n taxi met het plan de i ^ur te beroven. Zij .lie- jn daartoe over de snel de richting van Den 'ijden. In de buurt van /Qjc idhollandse plaatsje Al- lieten zij de chauffeur u m zogenaamd omdat Ja cht plas moest doen. Toen lecl? zÜn aut0 °P de vlucht- i had stilgezet, sneed jem de keel door, terwijl nderen z'n polsen vast- Het drietal trok het ar een greppel en reed laar Amsterdam. Daar werden ze enkele uren later aangehouden. De buit van de overval, driehonderd gulden, was bedoeld omvde huur van een appartement te betalen. Mr. Bos zei gisteren dat woor den tekort schoten om te ver woorden hoe weerzinwekkend hij de zaak vindt. Volgens hem is duidelijk dat Mare de lei dende rol speelde bij het ple gen van de moord. Jahil en Bernard hebben verklaard dat Mare op het beslissende mo ment het mes op de keel van de taxi-chauffeur heeft gezet. Ook gezien zijn leeftijd en de gewapende roofovervallen die hij op z'n kerfstok heeft, ver dient Mare een hogere straf dan Bernard, aldus de procu reur-generaal, die zei aanvan kelijk levenslang te hebben overwogen. Lezing van een psychologisch rapport bracht hem echter op andere gedach ten. Mare zelf wees opnieuw met de beschuldigende vinger naar Bernard. Aanvankelijk had hij zelf de schuld op zich geno men, maar vorig jaar bij de rechtbank trok hij deze ver klaring al in. Hij zou Bernard eerst niet hebben willen belas ten, omdat hij verliefd op hem was. De verdedigers van het twee tal vroegen het Hof hun cliën ten vrij te spreken van moord en alleen diefstal met geweld en dodelijke afloop bewezen te verklaren. De verdediger van dé Luxemburger vroeg om niet meer dan negen jaar cel, omdat gestraften het verband tussen daad en straf na vijf jaar niet meer zouden kennen. Het Hof doet 27 december uit spraak. ZALTBOMMEL In verband met mogelijke vergiftiging door blauw zuurgas zijn gisteren 47 mensen ter observatie op genomen in een zieken huis in Den Bosch. Een agent is er ernstig aan toe. Hij ligt aan het infuus en krijgt zuurstof toegediend. De brand blijkt te zijn uitge broken op een in aanbouw zijnd schip in scheepswerf De Waal in Zaltbommel, waar tijdens laswerkzaamhe- den een hoeveelheid isolatie materiaal vlam vatte. Het isolatiemateriaal verspreidde het gas onmiddellijk. De brand richtte forse scha de in het schip aan. 30 werk nemers van de werf, zes agenten van de Rijkspolitie en 11 brandweerlieden kwa men met het gas in aanra king. 10 Mensen moeten 48 uur ter observatie in het ziekenhuis blijven. De anderen zijn naar huis. Een onderzoek in het schip was maandhg nog niet mogelijk omdat met grote ventilatoren eerst de rook en het giftige gas moest worden afgezogen. De dader heeft tegenover de politie verklaard dat hij za terdag tijdens een feest, geld was kwijtgeraakt, en dat hij zijn tekorten bij zijn tweede slachtoffer wilde aanvullen. De vrouw had hem haar tas met zeventig gulden gege ven, maar de jongen nam daar geen genoegen mee. Na dat de vrouw een poging had ondernomen de politie te bellen, had hij haar gewurgd. De jongen zal donderdag worden voorgeleid aan de of ficier van justitie. Hem zal naast verschillende kleinere zaken als diefstal en huisvre debreuk, doodslag ten laste worden gelegd. FINSTERWOLDE De 17-jarige T.K.N. uit Fin- sterwolde, die gisteren is aangehouden in verband met de wurging van een 75-jarige weduwe dit weekeinde in haar wo ning in Finsterwolde, heeft bekend dat hij eer der dit jaar de woning van een andere vrouw is bin nengedrongen. De jongen werd aangehouden nadat hij de dit weekeinde ge pleegde daad aan zijn moeder had opgebiecht. Bij deze eerdere roof ging hij er met twaalfhonderd gulden vandoor, maar bedreigde de vrouw verder niet. Door zijn jeugdige leeftijd was hij bij het politie-onderzoek naar deze vorige zaak door de ma zen van het net geslipt. Het slachtoffer van de over val, die op 1 januari 1982 werd gepleegd in Finster wolde, kon de politie toen maar weinig informatie ver schaffen. Wel vertelde ze dat het volgens haar iemand was, die de achternaam N. droeg. Op grond daarvan heeft de rijkspolitie toen ver schillende mannen met de naam N. verhoord. De toen 16-jarige T.K.N. werd daarbij overgeslagen. I Jsselbrug bijna gereed van de nieuwe brug over de IJssel tussen Kampen en IJsselmuiden vordert gestaag, krijgt een lengte van 628 meter en wordt 19,5 meter breed. Twee van de drie rijstro- bestemd voor het snelverkeer. Volgens plan kan de brug kosteh negen miljoen —fyusius volgend jaar in gebruik worden genomen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9