Constantijn amateur met Huygens jr: beroepsallure Voor Pacife Precies,, Harry Muskee verandert zijn teksten niet „Jantjes"" prima gebracht met eert; lach en een traarè «f" £cidóc Somo/rat r KUNST LEIDSE COURANT DINSDAG 14 DECEMBER 1982 PAGIN Kodaly besloten DEN HAAG De herden kingsbijeenkomst ter gelegen heid van de honderdste ge boortedag van de Hongaarse componist Zoltan Kodaly woensdagavond 15 december in de Sweelinckzaal van het Congresgebouw in Den Haag is niet vrij toegankelijk. Het feit dat de bijeenkomst desondanks in de laatste Uit- bijlage is aangekondigd, berust op onvolledige informatie van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Kamer steunt Proloog en Nieuwe Komedie DEN HAAG De subsidie aan de toneelgezelschappen Proloog en Nieuwe Komedie moet worden voortgezet, vindt de Tweede Kamer. Dit bleek gisteren tijdens de behandeling in een uitge breide commissievergadering van de begroting voor cultuur. Zowel de CDA- als de PvdA-fractie diende amendementen in op de begroting met de bedoeling het voortbestaan van deze toneel gezelschappen mogelijk te maken na 1 november 1983. Minister Brinkman (WVC) heeft de subsidies aan Proloog en Nieuwe Ko medie geschrapt, ondanks een advies van de Raad voor de Kunst die voort te zetten. De hele Kamer steunt een motie van de PvdA-fractie waarin gevraagd wordt het systeem van koppelsubisidies in overleg met gemeenten en provincies te herzien en op korte termijn een ex periment te starten met een zogenaamde bestuursovereenkomst tussen rijk en een paar grote steden op het gebied van de kunst. De negatieve gevolgen van de koppelsubsidies moeten verme den worden, vindt de Kamer. Die houden doorgaans in dat ge meenten en provincies hun subsidieverplichtingen aan orkesten of toneelgroepen niet nakomen, waarna het rijk besluit ook niet meer te subsidiëren. School for Scandal" te gekunsteld „School tor Scandal" van R.B.Sheridan, door The Anglo- American Theatre Group. Regie Norman Longdon. Con gresgebouw. Herhaling vanavond en woensdag. De AATG, de toneelvereniging van de in Den Haag verblijvende Engelsen en Amerikanen heeft in de loop der jaren een heel goede repu tatie opgebouwd. Hun voorstellingen kunnen kwalitatief doorgaan voor beroepsprodukties. Als het dan een keer wat minder is, valt dat dubbel tegen. „School for Scandal" gaat door voor een van de beroemdste blijspelen uit de Engelse literatuur, en toch was het maar mond jesmaat komisch, gisteravond in het Congresge bouw. Het stuk van Sheridan is geschreven in een tijd dat er verder helemaal niets interessants werd geproduceerd. Het burgerlijk drama uit de tweede helft van de achttiende eeuw wordt ge kenmerkt door eindeloos geleuter. Dit stuk springt eruit dankzij genadeloze kritiek op het leven van de omhooggevallen gegoede burgers en vanwege één beroemde verstop-scène met een kamerscherm. De hypocrisie en eindeloze kwaadsprekerij en rqddel vormen verder de voedingsbodem voor dit blijspel over ontrouw. De AATG viel daarom zo tegen, omdat ze niet in staat bleek zo scherp en vlot te spelen als de tekst eiste. Het tempo lag wat laag en er werd op een gekunstelde manier geakteerd, een beet je mooispelerij. Alleen de hoofrolspeler (regis seur Norman Longdon) kwam daar bovenuit. De mise-en-scène was, net als de aankleding, wel mooi om te zien, maar statisch en saai. Dit werd aangevuld met in aanzet wel leuke, maar overdreven mooi gemaakte dekorwisselingen: pantomimes die ondermeer door kinderspel het stuk bekommentariëren. Het kon mij niet lang boeien. De AATG blijft qua niveau nog met kop en schouders boven andere amateurgroepen uitste ken, maar had hier toch te hoog gegrepen. TON VAN DE LANGKRUIS AMSTERDAM In het Rijksprentenkabinet te Amsterdam is momenteel werk te zien van een ama teur-tekenaar met een be roemde naam: Constantijn Huygens jr. (1576-1687), zoon van de grote dichter en broer van de als na tuurkundige bekend ge bleven Christiaan. Huy gens heeft nooit de pre tentie gehad om als beel dend kunstenaar naam te maken. Toch heeft zijn werk allure, bezat hij een grote vaardigheid om in een snelle schets een landschap weer te geven en tonen enkele uitge werkte tekeningen dat hij soms naar meesterschap kon reiken. Grootvader Christiaan was se cretaris geweest van Willem de Zwijger en vader Constan tijn was het van Frederik Hendrik en Willem II. Frede rik Hendrik achtte Constantijn sr. zeer hoog, deed hem be langrijke schenkingen, ó.a. een stuk grond aan het Plein te Den Haag, waar hij het huis bouwde waar ook Constantijn jr. een groot deel van zijn le ven doorbracht. Hij was zeer vermogend en zijn grootste verlangen was dat Constantijn jr. de derde Huygens zou wor den die het ambt van secreta ris van de stadhouder zou be kleden. De opvoeding, vooral van deze zoon, ging hem dan ook zeer ter harte. Constantijn. leerde o.m. latijn, natuurkun de, rechten, maar ook tekenen, muziek en dansen, kortom al les wat nodig was om zich in hofkringen te kunnen bewe gen. Hij maakte ook zijn „grand tour" naar Frankrijk, Zwitserland en Italië, moest er uitgebreid verslag over doen aan zijn vader, die er zich wel eens over ergerde dat zijn zoon meer belangstelling toonde voor de kunst dan voor staat kundige vraagstukken. Lang ambteloos De wens van Constantijn sr. zou uiteindelijk in vervulling gaan, maar hij mooest er wel lang op wachten. Want na de dood van Willem II was er het stadhouderloze tijdperk en Orangisten, zoals Huygens, za gen zich naar het tweede plan gedrongen. In feite was Con stantijn jr. tot zijn 44ste jaar ambteloos burger die leefde op kosten van zijn vader. Ambte loos, maar bepaald niet werke loos. Hij had velerlei interes ses: astronomie, lenzen slijpen, tekenen. Hij was een verwoed verzamelaar van boeken en kunstwerken. Uit zijn dagboe ken, eerst verplicht bijgehou den voor zijn vader, later vooral om zijn reizen te boek staven, komt hij naar voren als een wat brekelijke man. Vaak ziek, somber van karak ter en bijvoorbeeld een slecht ruiter die nogal wat keren moest vastleggen dat hij weer eens van zijn paard was geval len. Rampjaar 1672 was, als bekend, het rampjaar voor de Verenigde Republiek. Van vier kanten vielen vreemde troepen het land binnen en men moest weer een beroep op Oranje doen. Willem III werd lege raanvoerder en weldra ook stadhouder en nu ging ook de vurige' wens van vader Huy gens in vervulling: zijn zoon werd diens secretaris. In die functie moest hij de prins tus sen 1673 en 1678 vergezellen op diens veldtochten in Duits land, de Zuidelijke Nederlan- Grimbergen, 1676 den en Noord Frankrijk. Van al zijn belevenissen hield hij aantekening in zijn dagboeken en waar hij maar even kon maakte hij schetsen van alle plaatsen die werden aange- Het zijn deze schetsen die de grootste plaats innemen op de tentoonstelling. Meestal snel neergezet, soms meerdere per Soms werden er later fi- Lainsan, 13 oktober 1675 guurtjes ingetekend, maar dat moest kennelijk ook in haast gebeuren, want Constantijn, die blijkens enkele uitgewerk te tekeningen heel behoorlijk een figuur kon neerzetten, maakte het zich gemakkelijk door meestal de mensen op de rug gezien te schetsen. Als het even kon koos hij een hoog punt om vandaar een panora misch landschap te maken. Als men bedenkt dat deze teke- ningen-te-velde in soms schaarse vrije tijd zijn gemaakt kan men verbaasd zijn over zijn gave om zo snel en doel treffend te werken. Vooral in deze tijd, nu een spontane schets vaak hoger gewaar deerd wordt dan een glad af gewerkte tekening. Een oordeel over Huygens' te kenkunst mogen we bepaald niet te laag aanslaan. Daar naast zijn de tekeningen na tuurlijk van topografisch be lang en wordt de historie er mee gediend dat zoveel werd vastgelegd over de plaatsen waar zich belangrijke momen ten uit onze geschiedenis zich afspeelden. Willem III heeft kennis geno men van de tekeningen en heeft er zijn lof over uitge sproken. Maar de verhouding tussen deze stadhouder en deze secretaris is nooit zo warm geweest als het bij Con stantijn sr. het geval was. Mis schien ook, omdat deze Huy gens eigenlijk een afkeer van alle geweld had. Van de oor log, die soms heel wreed kon zijn, maar ook van de jacht en van de mannen-onder-elkaar- mentaliteit - waarin veel drin ken en nog kwalijker zaken aan de orde van de dag waren. In dit opzicht valt het op, dat hij nooit „oorlogstekeningen" maakte maar uisluitend vredi ge landschappen. Dat klinkt ook door in de dag boeken. Huygens heeft mo gen we aannemen bij het schrijven ervan niet aan publi catie gedacht. Toch zijn ze la ter, vanwege hun ongemeen historisch belang, uitgegeven en het heeft de auteur geen goede naam bezorgd bij de his torici die hem bekrompen vonden, met te veel aandacht voor bijkomstigheden en te weinig voor de grote lijn der geschiedenis. Men kan erover lezen in het voortreffelijke boek dat de tentoonstellingn begeleidt. Het heet, net als de tentoonstelling, „Met Huygens op reis" en is geschreven en samengesteld door drs. J.F. Heijbroek (tevens eindredac teur), prof. dr. D.J. Roorda, drs. M. Schapelhouman en dr. E. de Wilde. Zij hebben in het rijkgeïllustreerde werk veel bronnen nagespeurd, o.m. over de plaatsen waar de tekenin gen werden gemaakt in hun huidige toestand, maar ook met veel citaten uit de dagboe ken (onvertaald in het oor spronkelijke, vaak moeizame, Frans), die een beeld geven van 's mans karakter, maar ook een rechtvaardiging van de auteur tegen de critici van die dagboeken, beschouwingen over zijn tekenkunst enz. be nevens natuurlijk een uitvoe rige catalogus. Tentoonstelling en boek zullen het goed doen, zowel bij kunstliefhebbers, als bij geïnteresseerden in ge schiedenis, zowel hier als in België, waar relatief veel van de tekeningen ontstonden. De tentoonstelling zal later dan ook in Gent te zien zijn. VOLKERING Met Huygens op reis. Tentoonstel ling in Rijksprentenkabinet te Am sterdam tot 20 februari. In Gent van 5 maart t/m 8 mei. Prijs boek ƒ34,50. Lembeeck, 30 juli 1675 Ank van der Moer als Na Druppel en Henk Molenbfdi als De Mop in „Omdat ik zoveel van je hou". pi liel ANK VAN DER MOER ALS NA DRUPPEL jor ine bbe en [Ri Molenberg, Ank Marnix Kappers e ling: 14 en 15/12. Michiel Kerbosch. Gezien: 13/12 Circustheater. He Wie enige twijfel 'zou koesteren of 'De Jantjes' (Nederlands e te musical uit 1,920) van het trio Bouber/Davids/Morris nog verteerbaar zou zijn, had gisteravond in het Circustheater n ten zitten. Wanneer er een gemurmel van herkenning dooi zaal gaat bij de evergreens van Margie Morris, wanneer het bliek zich niet meer in houdt en zachtjes mee gaat zingen „Omdat ik zoveel van je hou-ou" gaat er een andere ontroei spreken. Die van de herkenning van iets dat in al z'n simpell toch het cultuurgoed van een volk is geworden. En als da gelijkgestemd beleefd wordt, lopen de kriebels je altijd langs je ruggegraat. Want wat van het stuk 'De Jantjes' eigenlijk over is, zijn sc< als aanloopjes naar de liedjes die inderdaad tot de sterkste'e greens in de historie van het Nederlandse populaire amusei behoren. Dat juist de groep van Dick Nooy die 'Jantjes' laat komen, is tekenend. De zonen Nooy scheidden zich onte den af van het Amsterdams Volkstoneel, zoals dat na de d van Beppie Nooy overbleef. Die groep ging nieuwe wegen ken, maar raakte de weg nogal kwijt in een nieuw repertoire vlees noch vis was. De echte Volkstonelisten stapten uit. Re taat: 'De Jantjes', zonder subsidie gemaakt en als er iets i theater is, dan dit zeker. Nooy's Volkstheater zet 'De Jantjes' met veel vaart en schw neer. De sentimenten die „niet meer konden" worden o' speeld in leuke, pittoreske decors (naast de Jordaan, de Ams damse haven met een wegglijdende boot en een soldaten„m in Indië). De liedjes ^vorden bovendien leuk in scène gezel via langs de bühne staande microfoons duidelijk gebracht. Ci Tefsen doet zoiets in een handomdraai vanaf de eerste noot fect. Zij is met Hanny Vree een toffe Jordanese meid, Rienstra en Michiel Kerbosch zijn idem dito de Dolle en Schele, Kappers is de gesjeesde student die zijn landje niet terugzien. De begeleiding is trouwens eveneens erg verzc (een heel mooi „Aan de oever van het IJ") en benadrukt eens dat die Ierse Margie Morris in 1920 toch maar verschrik lijk sterke melodiëen voor een typisch Nederlands onder kon bedenken. Meest opvallende figuur in deze „Jantjes": Actrice Ank van Moer, na een grote klassieke carrière pardoes in het VolkstoiT beland. Haar plat-Amsterdams mag dan soms te wensen overL ten, ze zet een mooie verlopen Na Druppel neer, sterk gea»Z teerd door Henk Molenberg als De Mop. Hun hit („Omdat -j zoveel van je hou") plus dansje vroeg dan ook om een herhalj* J De volle zaal werd steeds enthousiaster en met „In de Jordal kwamen de handen definitief los. Over „De Jantjes" hoeven»- 1 niet moeilijk te doen: Het is gewoon goed voor een ouderv avondje van een lach en een traan. BERT JANSI lig- Dit setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee. Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een schroevedraaierset naar: Naam Adres4 Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. J ASSEN Ooit schreef Harry Muskee de song „The Legend" over een man tussen weten en vergeten, het omhulsel dat blijft als iemand al leen nog uit herinnerin gen bestaat. Het leek een lied dat hij over zichzelf schreef. Die tijd is voor bij. De afgelopen weken dook hij met zijn band de studio in om een plaat op te nemen. Harry Muskee - ex-Cuby, ex-Red White and Blue, ex-Harry Mus- keeband - komt weer te rug. „Ik wil meer van mijn leven maken. Ik heb jaren thuis ge zeten en niets gedaan. Een beetje teksten schrijven en naar buiten loeren. Dat is het niet. „Maybe we need ano ther war", schreef ik vijf jaar geleden, misschien zou die tekst het nu nog wel goed doen ook, maar er zat geen ontsnappingsmogelijkheid in. Kijk, ik sta niet te springen van het lachen in de kamer, maar ik dóé iets. In mijn denkpatroon is één ding ver anderd: ik wil mezelf dwin gen om niet overal het slech te in te zien. Dat is het ver schil tussen cynisme en iro nie: in de ironie zit nog een ontsnappingsmogelijkheid". Harry Muskee is veranderd, maar zijn teksten zijn gelijk gebleven: inktzwarte impres sies van een haast autistische buitenstaander, flarden, her innering, verwijzingen naar het met drugs en alcohol ge smeerde leven en lijden van een schrijver als Jack Kerou- ac. Hoewel hij is veranderd, zingt hij er nog niet over, hoewel de melodie en de uit voering wel helder en opge wekt pompend klinkt. Het lijkt een schisma: die zwarte teksten op uiterst vitale mu ziek. Gereviseerd Muskee ontkent de schizofre nie in zijn muziek niet, maar hij ziet dat als het resultaat van een samensmelting van beatgeneratie-achtige teksten met moderne, „gereviseerde" muziek. Wat de enige echte blueszanger van Nederland tegenwoordig zingt, is een in hechte, strakke lijnen bijeen gebrachte compilatie van tra ditionele Amerikaanse stij len. Muziek met wortels, met een verleden, ook al lijkt ze nieuw. Het zijn klanken waar niet' iedereen blij mee is. Voor sommige oude, trou we fans is het een reden om Muskee en zijn nieuwe band „verraad" aan te wrijven. Waarom hij met die veran derde instelling, niet wat. meer opgewekte teksten heeft geschreven, is moeilijk uit te leggen. Achter die zwarte flardenpoëzie van Harry zit een wereld aan cul tuur en historie. Wie de teks ten van Muskee wil begrijpen moet Jack Kerouac kennen, moet weten wat het is om' een Drentse arbeidersjongen „Je verleden is ook een beet je je geweten", zegt Muskee. „Natuurlijk ben ik een volks jongen. Ik kom uit een arbei dersgezin. En Drenthe, dat is de Deep South van Neder land. Ruwe mensen met een goede inborst, zo zit dat hier. Maar de Drenten zijn ook de Harry Muskee: wie is Jack Kerouac? Foto: Harry Cock vag negers van Nederland. Hier86' komen ze hun rotzooi dumjiek pen, hier stoppen ze al hun) la, gekken weg". 0g Harry Muskee denkt terug.e aan een jaar of twee geleden]18 toen hij over zijn nieuwe band sprak waarin ook Eelc<f™s Gelling speelde. Toen waf11 het voorzichtigheid die over?n 0 heerste, omdat niemand erft1"8 zeker wist of die band hef'^€ wel zou halen. Mensen diff)" verspreid over heel Nederjk I land woonden, nog nauwefrPs lijks nieuwe nummers, zclror veel verschillende karaktersFan Wat dat betreft staat het e{ nu beter voor. De band leefv"e en bestaat uit pure musici? br geen individualistische ego|n trippers. Een opmerkelijk^0 groep met een uitgebreid£8er blazerssectie, bestaande uifn"e Jeff Reynolds (trompet)r1 Rudy _van Dijk (tenorsax)! ikovitch (trompetf!' Kuyt (trompet)! Hoewel niet alle vier altijcf.br; meespelen. Gitaar speelt Paufls Smeenk en Hans Lafaillre r drumt, terwijl Herman Deipn num bast. Bekende namenp V; Mensen uit bands als SweeP°dt d' Buster en de oude groet van Georgie Fame. BinnenP^e kort komt de nieuwe elpeer°8e En dan maar afwachten of ePe e iets veranderd is. als MARCEL MORIM 'S

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6