Ambtelijke misverstanden brengen Hoogmadese woonboot bijna tot zinken Geen alcohol meer in Koudekerks gemeentehuis ANTENNEVERBOD NIET OPHEFFEN Geen aantasting van Geerpoldef .GEMEENTE EN PROVINCIE MAKEN RUïNE VAN ME REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 14 DECEMBER 1982 PAGI] Voortbestaan van Schokbeton Kampen blijft onzeker KAMPEN/KOUDEKERK Er is nog geen zekerheid over het voortbestaan van de vesti ging van Schokbeton in Kampen (170 werkne mers). De besprekingen met het Leidschen- damse bedrijf Van Baarsen zijn opnieuw ver traagd. Reden hiervan is een brief van het personeel waarin men handhaving van 90 arbeidsplaatsen als voorwaarde stelt. De Leidschendamse firma wil het bedrijf met niet meer dan 50 mensen voortzetten en weigert verder overleg. De bon den hebben inmiddels laten weten dat de voor waarde van het personeel niet bindend is. Opening Aarlezer TER AAR De nieuwe bibliotheek van Ter Aar wordt morgenavond om zeven uur geopend. Mevrouw D. Cor- nelissen. voorzitster van de vaste commissie van de Tweede Kamer voor bibliotheekaangelegenheden zal de ..Aarlezer", zoals de bibliotheek gaat heten, officieel openen. Met man en macht wordt momenteel de bibliothek in gereedheid gebracht voor de opening. Het boekenbestand is door de vrijwilligers reeds uitleen- klaar gemaakt, want in de week na de opening zullen de eerste uitleningen gaan plaatsvinden. Tevens zullen er in de bibliotheek diverse exposities te bezichtigen zijn, waaronder een foto tentoonstelling met oude foto's van vele plekjes in de gemeente Ter Aar. Voor de bibliotheek is inmiddels een plein aangelegd, dat onder meer be doeld is als zogenaamde evenemen tenplein. Er is een speciaal permanent podium aangebracht voor diverse openlucht-uitvoeringen. Het ligt in de bedoeling, dat bij de opening van de bibliotheek ook dit plein - dat in de laatste raadsvergadering de naam „Lindenplein" heeft gekregen - offi cieel in gebruik zal worden genomen. De muziekvereniging Arti et Religio- ni zal daar dan enkele hore brengen. Samenstelling Welzijnsraad TER AAR De Welzijnsraad van de gemeente Ter Aar zal opnieuw worden samengesteld in verband met het verlopen van de zittingstermijn van de hui dige leden. De gemeenteraad zal daartoe komende donderdag de nodige benoemingen verrichten. De aanbeveling, gedaan door de Welzijnsraad en on dersteund door het college van b. en w. luidt als volgt: de dames V. Born. M. Fieseler, P. M. van Kempen, T. Mulders, I. van Zeeland en de heren G. Reurings, J. P. C. Bouwman en P. F. M. Lem. Het betreft hier in alle gevallen niet-raadsleden. Eerder werden door de gemeenteraad reeds benoemd de heren H. B. L. A. Ruygrok (wethouder VVD), P. J. van Rijn (CDA), G. A. Otto (lijst Otto), M. J. Maring (VVD) en mevrouw M. J. A. Bosland-Kuypers (PAK). De heer Maring en Mw. Bosland zijn even eens niet-raadsleden. De heer Ruygrok is benoemd tot voorzitter van de Welzijnsraad en zal, wanneer de gemeenteraad daar mee instemt, fungeren als niet-stemhebbend gespreksleider. Ter Aar benoemt gemeentegeneesheren TER AAR In de donderdag te houden raads vergadering wordt door het college van b. en w. voorgesteld de heren H. M. van Sprang en E. W. J. Gunst te benoemen tot gemeentegenees heer. Deze volgen daarmee de heer A. Quartel en wijlen de heer M. A. L. M. Sandkuijl op. Te vens wordt door het college aan de gemeente raad voorgesteld om een verordening vast te stellen, waarin de taken van de gemeentege neesheren worden geregeld. Onder andere blijkt hieruit, dat er taken dienen te worden verricht verband houdende met wettelijke voorschriften, het verrichten van lijkschouwin gen, coördinatie van activiteiten op het gebied van de volksgezondheid, bestrijding van infec tieziekten, keuringen e.d. De heren van Sprang en Gunst zijn beiden praktijkhoudend huisarts in de gemeente Ter Aar. HOOGMADE „Om de drie uur moet ik het wa ter uit mijn woonboot pompen. Doe ik dat niet, dan gaan we langzaam maar zeker naar de bo dem". Leven op een lekke woonboot, die door aller lei ambtelijke misverstan den niet naar de werf kan voor een reparatie. De fa milie Van der Heyden aan de Blauwpolderkade in Hoogmade kan de span ningen na een jarenlange strijd tegen de ambtelijke molens van provincie en gemeente bijna niet meer aan. Mevrouw Van der Heyden heeft moeite om haar emoties in deze zaak te bedwingen. Door de ze nuwslopende slag met de instanties heeft haar ge zondheid flinke klappen gekregen. „Er is geen en kel uitzicht", zegt zij emo tioneel. Ook haar man is de wanhoop nabij. De fa milie dreigt letterlijk tus sen de wal en het schip te vallen. De woonboot van Van der Heyden ging begin zeventiger, jaren naar jachtwerf Van der Laan in Woubrugge voor een periodieke opknapbeurt. Bij deze reparatieplaats werd toen gezegd dat de boot in een pri ma conditie was. „Normaal moet een boot eens in de vijf jaar op de helling. Bij Van der Laaii zeiden ze dat als het noodzakelijk was, het onder houd nog wel wat meer dan vijf jaar kon worden uitgesteld omdat de kwaliteit van de schuit nog prima was". Die mogelijkheid van uitstel kwam goed uit, want de provincie be sloot in '74 om de Spijkersloot af te sluiten met een dam. Deze sloot was voor de woon boot van vitaal belang omdat dit de beste weg naar het de jachtwerf was. Maar geen probleem. Volgens de provinciale ambtenaren waren de dammen tijdelijk en anders was de doorvaart door de Rijpweteringse vaart wel verzekerd. Achteraf bleken deze beloftes niet meer dan zeepbellen te zijn. De dam bleef permanent en de brug gen over de Rijpweteringse vaart blijken te smal voor de boot van de familie. Het pro bleem draait om vijfendertig centimeter. Deze centimeters zijn de bruggen te smal om de boot van de familie door te la ten varen. In het verleden is de boot van Van der Heyden opgemeten door de provincie. Toen is een verordening opge steld waarin staat dat de brug gen over het water in de buurt 4.50 meter breed moeten zijn zodat de woonboten nog door kunnen varen. „Bij die meting zijn grote fouten gemaakt" zegt de heer Van der Heyden. „Mijn boot is nooit goed opge meten". Omdat het onderhoud van de schuit door de smalle bruggen en de dammen in de Spijkers- loot niet kon gebeuren, verviel deze snel. Sinds vorig najaar begon de boot water te maken. Elke maand moest het pompen frequenter gebeuren. ..Het is net als met een dak van een huis. Op een gegeven moment gaat het een klein beetje lek ken, en dan opeens gaat het heel snel. Doe je er niets aan, dan stort het dak snel in el kaar". Mevrouw Van der Hey den werd ziek van het vele vocht dat door de huid van de boot naar binnen dringt. Een oplossing op korte termijn moest worden gevonden. An dere manieren om de boot te repararen waren er niet. De boot weegt 80.000 kilo en kan niet worden uitgetakeld. Ook een betonnen bak onder de boot aanbrengen gaat niet om dat er te weinig ruimte onder de schuit is om te werken. Haar man besloot toen ten ein de raad een houten' keet te gan bouwen op het land naast zijn woonboot. Omdat hij vergun ning heeft voor stacaravans achter de schuit, dachf hij door middel van drie caravanver gunningen wel een houten huisje neer te kunnen zetten. Een gewone stacaravan zag hij niet erg zitten. „Ik woon hier met vrouw, drie kinderen, twee honden en een kat. De maximale afmetingen van een caravan zijn veertien bij drie De twee bruggen waar de woonboot van de familie Van der Heyden niet doorheen kan. De gemeente Woubrugge kreeg er echter snel lucht van toen Van der Heyden zijn huisje aan het optrekken was. Voor dit bouwwerk kon geen toestemming worden verleend, Negatief vond het gemeentelijk appa raat. „De menselijke kant van de zaak werd helemaal over het hoofd gezien", zegt de heer Van der Heyden. Zijn pogin gen om een behoorlijke huis vesting voor zijn gezin te krij gen, hebben hem tot nu toe 50.000 gulden gekost. Hij ging dan ook vorige week in beroep bij de raadscommisie voor beroeps en bezwaar schriften in Woubrugge. De uitspraak werd gisteren be kend. De raad wordt geadvi seerd om de bouwvergunning voor de keet te weigeren. Het nu opgetrokken bouwwerkje zal dus gesloopt moeten wor-' den. Wethouder Haasbroek deelt desgevraagd mee dat de familie Van der Heyden in een caravan kan gaan wonen. „Er zijn al meerdere mensen in dat gebied bouwvergunnin gen geweigerd. In het verle den zijn er veel bouwwerken geplaatst en werken uitge voerd tegen de zin van de ge meente. We willen nu unifor me regels gaan toepassen voor dat gedeelte van Hoogmade. Officieel komen de woonboten en de omliggende gebouwen in het bestemmingsplan niet eens voor", aldus de wethouder die kenbaar maakt dat de ge meente ernaar streeft om de woonboten in dit gedeelte weg te krijgen. Als er fouten ge maakt zijn met het meten van de brug, dan ligt dat volgens de wethouder öf aan provincie die de boot nooit goed heeft gemeten, öf aan de heer Van der Heyden die jaarlijks zijn ligvergunning ondertekende waar een maximale bootbreed te van vier meter en tien cen timeter op staat. „Maar nog maals, daar heeft de gemeente verder niets meer mee te ma ken", aldus de heer Haas broek. In de buurt van de woonboot ligt nog een aantal schuiten. Die hoeven echter niet eens in de zoveel jaar naar de werf want ze hebben betonnen bak ken. De familie Van der Hey den is de enige zonder zo'n bak. Ze staan dus alleen in hun strijd tegen de ambtelijke molens. „Die ambtenaren en hun regels maken een ruïne van me" verzucht de heer Van der Heyden. ROEL DEN OUTER Woning zoekenden moeten voor inschrijving betalen i ALPHEN AAN RIJN De com: openbare werken voorlopig akkoord een legesverhoging j de gemeente Alp* Deze verhoging houd! dat mensen die een i ning zoeken en zich in phen in willen schrijven hiervoor neer moeten tellen. K men een woning dan een woonvergunning! gulden kosten. De commissieleden warei] niet helemaal eens over^js nut van het te heffena,T schrijfgeld. Ze waren banr, de administratiekosten ten zouden overtreffen. In bij werd de gemeente Zojar meer aangehaald die oolsin schrijfgeld vraagt maar ^V( voor 15.60 rekent, heti meer in overeenstemmiif^1 met de daarvoor te m(e kosten. Ook was rfien banjd woningzoekenden zieligs' plaats van bij de gemeenten de woningbouw veren igiL^ in zouden laten schrijven: dat die geen inschrijfgeld'6 gen. Hierdoor zou de gem(3r niet op de hoogte zijn vaWH werkelijke aantal woninj j kenden. Voorlopig ging ^j] dan ook akkoord met heffing met als voorwal® dat over een half jaar ns* wordt bekeken hoe het fiflr ciële effect voor de gems Z is en welke maatregelen^ dan moet nemen. Ditzelfde geldt voor de v« ging van de hinderwettR1 ven. De commissieleden vm1"1 bezorgd over de concurrent positie ten opzichte van Gje en Leiden. In Gouda kos: hinderwetvergunning niets en Leiden met het tarief aan ouaa Kos: lnins iri is nog F lan te paf ider D. mee, gezien Alphens gurj ligging en de grondprijs di ger ligt. BIJLAGE BIJ UW KRANT MET 's INFORMATIE OVER FILMS,MUZIlO- THEATER, RECREATIE, EXPOSITIir EN EEN COMPLETE AGENDA ,pr, TOENEMEND SLUIPVERKEER Aanleg fietspad langs Nieuweweg wordt dringend ZOETERWOUDE Hoe- wel de openstelling van de provinciale weg 17 tot gevolg heeft dat het door gaande verkeer op de rou te Zoetermeer-Leiden vice versa de dorpskern van Zoeterwoude mijdt, is in middels al geconstateerd dat sluipverkeer via de Weipoortseweg toch voor nieuwe onwenselijke situ aties zorgt in het hart van het dorp. Dat sluipverkeer maakt veelvuldig gebruik van de Ommedijkseweg, Weipoortseweg en Nieu weweg om vervolgens meestal via Jan van Banningstraat, Elout- straat, Dorpsstraat en Noordbuurtseweg de weg te vervolgen. Hierdoor is met name de noodzaak van een fietspad langs de Nieuweweg andermaal aangetoond. De Nieuweweg. Een veilige gelegenheid voor fietsers (en niet te vergeten wandelaars) langs de Nieuwe weg is een wens die al vele ja ren leeft. Ook bij de onlangs gehouden algemene beschou wingen op de begroting 1983 is door de raadsfrakties aange drongen op snelle aktie. Bin nen afzienbare tijd zullen bur gemeester en wethouders hun zienswijze daarop bij het antwoord op het beleidsplan kenbaar maken. Vorig jaar nog hebben bewoners van de Weipoortseweg een protestak- tie gevoerd om aandacht te vragen voor de onveilige en onhoudbare situatie. Binnen kort zal een verkeerstelling worden gehouden, maar re centelijk meldde burgemeester Houdijk reeds tijdens een ver gadering van de commissie voor verkeerszaken dat „het niet goed gaat". De burge meester sprak toen ook na drukkelijk zijn ongerustheid uit over de situatie. KOUDEKERK A/D RIJN Het scheelde gis teravond maar een haar of de Koudekerkers zouden het, tijdens de traditionele nieuwjaarsreceptie begin volgend jaar, hebben moeten doen met een glaasje jus. Met ingang van het nieuwe dienstjaar (1 januari) zal er in het ge meentehuis geen geestrijk vocht meer worden inge kocht, dan wel geschon ken. Dit op voorstel van de CDA- en PvdA-fraktie. De VVD wil de dit liever rangschikken on der de persoonlijke verant woordelijkheid van eenieder, terwijl het college een vermin dering van het drankgebruik nastreefde. CDA en PvdA hielden echter voet bij stuk, zij het dat het CDA zich uiteinde lijk schoorvoetend voegde bij de mening van de socialisten, dat tijdens de nieuwjaarsrecep tie de oude drankvoorraad De weg naar Koudekerk KOUDEKERK A/D RIJN Tijdens de gisteravond gehouden begrotingsverga dering diende G. van Bos- telen (CDA) een motie in, waarin hij pleitte voor een betere bewegwijzering in de regio Leiden en Alphen aan den Rijn, richting Kou dekerk. Speciaal bij de nieuwe verkeerssituatie rond Alphen is een duide lijke wegwijzer noodzake lijk. Alle frakties steunden zijn motie. B. en W. zullen de ANWB hiertoe opdracht geven. mocht worden opgemaakt. Veel nieuws kwam er gister avond niet naar voren tijdens de behandeling van de ge meentebegroting 1983. Burge meester en wethouders en de raad hadden hun zegje reeds uitgebreid verwoord in de hier reeds eerder behandelde be leidsnota en de algemene be schouwingen daarop door de poltiieke partijen. De geplande bouwlokatie Wei- dedreef blijkt tevens een ge zellig verrassingspakket te zijn. Nogal wat wensen van de raad kunnen hier wellicht ge honoreerd worden. Zo wordt gedacht aan een daar ter plek ke in te richten fietscrossbaan voor de jeugd. Hobbelige zand hopen liggen er r.eeds. De ge dachte van een der raadsleden er ook maar meteen een ijs baan te situeren, ontlokte de opemerking, dat skieën ook niet gek was, gezien het hob belige terrein. Voorts leek een woonwagenkampje daar ver kieslijker dan, zoals gepland achter het gebouw gemeente werken, terwijl een parkeer plaats voor de alom in het dorp staande vrachtauto's mis schien ook nog kan. Hoe het dan alleroaal moet met het verontreinigde slib uit de La- gewaardse wetering, dat e eens daar zal worden opg gen, kwam niet ter sprak|T[ komen. Buurtbus Het blijkt, volgens het cojl niet mogelijk een busve*** ding te realiseren van Kd kerk over de Lagezij naari derdorp. Bezoekers van^E] Elisabethziekenhuis zoflti daar, volgens mevr. T. V$en kamp (VVD) en de hee 01 Open Bejaardenwerk We twee jaar geleden al, tdat geefs, aktie voor ondenn^n had. Desalniettemin zoun i het met de gemeente Ha woude bespreken, tegelijlr .e' de standpunt van de gemPJe; Koudekerk over de gemep i lijke herindeling. Overpla werd de gemeentebegiftV( gisteravond zonder al t*. wijzigingen door de raad »i(*s gekeurd. we College Alkemade aan raad: ALKEMADE Burgemeester en wethouders van Alkemade stellen de raadsleden voor de antennebepalingen in de bouwverordening de eerste vier jaar niet te wijzigen. Dit betekent dat individuele bui tenantennes zolang gehand haafd mogen worden. Voor de aangeslotenen op Gemeen schappelijke Antenne Inrich tingen (G.A.I.'s), die niet zijn geporteerd van kabeltelevisie, betekent het voorstel echter dat hun onzekerheid omtrent de toekomst blijft. De antennebepalingen in de bouwverordening geven b. en w. de bevoegdheid reeds aan wezige individuele antennes te doen verwijderen zodra vijf ja ren zijn verstreken nadat ter plaatse een redelijk anterna- tief voor het ontvangen van radio- en televisiesignalen be schikbaar is gekomen. Bijvoor beeld door de invoering van kabeltelevisie of een G.A.I. Een en ander betekent dat de huidige aangeslotenen op een G.A.I., bij afbreken van deze installatie, min of meer ge dwongen worden over te gaan op kabeltelevisie, omdat zij geen buitenantenne mogen hebben. De voordelen van handhaven van het „antenne verbod" in de bouwverorde ning zijn, volgens het college, het verdwijnen en voorkomen van antennewouden op de Al- kemadese daken en preventie van ongevallen en schade als gevolg van afgewaaide of ge broken antennes. Een ander voordeel zou zijn bevordering van de afnamedichtheid bij Casper „zodat de kosten van een abonnement beperkt blij ven". Tot slot vinden b. en w. dat de vrijheid van de burger niet wordt aangetast, „want met behulp van een binnenan- tenne kan men immers Neder land I en II redelijk ontvang en". Het college rekent de ge meenteraad vbor dat de ge meente moet opdraaien voor eventuele tekorten bij Casper wanneer het aantal aangeslo tenen onvoldoende toeneemt of zelfs zou dalen. Het college wil er onder andere met be hulp van het antenneverbod alles aan doen om het aansluit- percentage bij Casper zo hoog mogelijk te doen zijn Indien het aansluitpercentage, van wege de hoge kosten, zou da len tot bijvoorbeeld 40 in Al kemade, moeten de abonne mentskosten voor alle aangtes- lotenen (ook die in de andere deelnemende gemeenten) stij gen met 13 om eenzelfde op brengst te verkrijgen. „Een dergelijke tariefverhoging zou wellicht betekenen dat steeds meer aangeslotenen afhaken, hetgeen opnieuw tot tariefs verhoging zou moeten leiden en uiteindelijk zelfs liquidatie van Casper tot gevolg zou kunnen hebben" aldus schrij ven b. en w. in een speciale „antennenota" aan de raadsle den. Het college erkent overi gens dat aan laatstgenoemd as- pekt" bij de besluitvorming geen overwegende betekenis mag worden toegekend", ech ter volkomen negeren van deze overweging ligt volgens b. en w. „evenmin in de rede". Tijdens de komende maandag te houden raadsvergadering zal aan het agendapunt „an tenneverbod handhaven" on getwijfeld veel aandacht be steed worden. Bekend is dat de PvdA zich hier van het be gin af aan fel tegen heeft ver zet. Ook de heer J. Kret (CDA) heeft in het verleden meermalen verzocht het an tenneverbod gewoon op te heffen. ZOETERWOUDE IN BESTEMMINGSPLAN: ZOETERWOUDE Het gemeentebestuur van Zoe terwoude wil de „Droog gemaakte Geer- en Kleine Blankaardpolder" houden zoals het nu is. De functie om recreatie-mogelijkhe den te bieden aan onder andere de inwoners van Zoetermeer dient vervuld te worden met behoud van het landschappelijke karakter van het gebied en de daaraan eigen land schappelijke en natuurwe tenschappelijke waarden. De gemeenteraad zal zich morgenavond in deze ma terie verdiepen met de uiteindelijke bedoeling over te gaan tot vaststel ling van het bestemmingsT plan voor de (in de volks mond) Geerpolder. De grote en vooral onvervang bare waarde die Zoeterwoude hecht aan de Geerpolder blijkt ook uit de voorwaarden die zijn gesteld. Zo dienen de be staansmogelijkheden van de agrarische bedrijven in de pol der ook in de toekomst veilig gesteld te worden; er dienen in de Geerpolder géén ontgron dingen en géén inundaties plaats te vinden met het doel hier later waterrecreatiegebie den in te richten en tot slot mogen géén nieuwe wegen in de Geerpolder worden aange legd terwijl ook de bestaande wegen niet verbreed mogen worden om zo te voorkomen dat de Geerpolder een door gangsgebied zal worden tussen Leiden en Zoetermeer. Het gemeentebestuur van Zoe terwoude is van mening dat vooruitlopend op de algehele herziening van het bestem mingsplan „Landelijk Gebied" een afzonderlijk bestemmings plan wordt vastgesteld voor het (Zoeterwoudse) gedeelte van de Geerpolder. Voor een groot deel van het plangebied ontbreekt namelijk een ade quate planologische bescher ming. Zou gewacht moeten worden tot inpassing in het plan „Landelijk Gebied" dan zal dit tot een aanzienlijk ver traging leiden met als mogelijk gevolgd dat aan niet gewenste ontwikkelingen in de Geerpol der medewerking verleend moet worden. De bestaande functies van de polder zoals landbouwgebied en de landschappelijke en na tuurwetenschappelijke waar den worden steeds meer ver drongen door ongewenst! tensieve recreatie voin Ook de ontwikkeling vair intensief dagrecreatieplf op het grondgebied termeer mist zijn neg#" uitwerking niet op het TA woudse gedeelte. Voorts[ de planontwikkeling in termeer met betrekkini het recreatieprojekt en d( gelijke noordelijke woond den (Noorhove) uit var? toekomstige uitbreiding' het intensieve recreatiegf in de Geerpolder en de z van een nieuwe securf weg tussen de Aziëweg ir* termeer en de bestaander vinciale weg 17 in ZoeteA de. Dit houdt in dat de f polder veranderd zal in een waterpartij en Grote Zwet- en Blankaaif der doorsneden zal door een weg.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4