Meeste scholen gewoon open f; Cubanen helpen Bouterse Gemeentelijke tarieven zeer fors omhoog remie kinderbijslag ruim twee pet hoger ACTIEBEREIDHEIDINREGIOZEER GERING Robot lid van vakbond [DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers.' Apothekersdijk 342312 DD LeidenPostbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteuriJJ.Hallewas, Chef-redacteunWim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0,56 per mm, kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal 61,25, jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Dinsdag 14 december 1982,38e jaargang no. 11481 Op Ned. I om 19.00 uur begin jeugdserie „Sporen in de sneeuw" en om 22.25 uur in „De vitale factor" berichtge ving over de Derde Wereld. Op Ned. II om 19.04 uur „Mat thew Star" en om 21.15 uur „Kerstshow" met André van Duin, Corrie van Gorp en Frans van Dusschoten. HET WEER Bewolking en enige tijd regen. Middagtemperatuur 7 graden. Krachtige tot stormachtige wind. Zon op: 08.41; onder 16.29. Schev. hoog water: 2.51 en 14.59; laag water: 11.04 en 23.13 uur. perser dreigt met pftiging van lorr- levensmiddelen TGART Sinds begin november i onbekend persoon de Westduitse tismiddelenfabrikant C.H. Knorr in jjronn in Baden-Wiirttemberg te chan- 1 met de bedreiging dat hij in levens- fcelenwinkels vergiftigde produkten Knorr zal uitstallen. De politie deelde en mee dat diverse pogingen zijn mis- |om aan de onbekende de geëiste an- jalf miljoen mark te overhandigen. De I van de afperser, die vermoedelijk af- ktig is uit de omgeving van Heilbronn feidelberg, is tijdens telefoongesprekken Inomen en kan ter plaatse over de tele- worden afgeluisterd. „Amerikaans vliegtuig luistert naar stem" LONDEN In de Verenigde Staten wordt gewerkt aan een vliegtuig dat door de piloten met de stem kan worden bediend. Dit staat in de jongste uitgave van „Jane's", het gezag hebbende Britse jaarboek over militaire en burgerluchtvaart. In zijn voorwoord noemt John Taylor, de uit gever van het jaarboek, de technologie van het nieuwe vliegtuig „je reinste science fic tion". Volgens Jane's test de Amerikaanse or* derneming General Dynamics al een proef- gvliegtuig, waarip de piloot via de computer het vliegtuig met zijn stem kan bedienen. Recorddiefstal in New York: buit ca. 20 miljoen gulden Een politieman, die hier naast een geldtransportwagen van de New Yorkse firma Sentry loopt, is bezig met een onder zoek naar de roof van acht mil joen dollar. Een recordbedrag in de Verenigde Staten. Afge lopen zondag gelukte het twee gewapende mannen om via het dak het gebouw van de firma Sentry in het centrum van New York binnen te komen. Zij overmeesterden de bewaker en gingen er vervolgens met de acht miljoen dollar vandoor. ter"g p] geren zetten rte tijd nisterie HAAG Een tiental iren heeft vanmorgen een tier lang enkele kamers' van het ministerie van Ie zaken en werkgelegen- aan de Zeestraat in Den Binnen twintig minuten ite de politie een eind aan ^zetting. De actievoerders steerden tegen de rege- dannen om de RWW-uit- g voor 16- en 17-jarigen WWV voor jongeren be- de 23 af te schaffen. illing I wielil Op d houdaii Dbbic ding inisatys het t gec versum 2 uit de lucht nlfERSUM De radiozen- ililversum 2 is vanochtend niur uit de lucht geweest. een woordvoerster de PTT is vermoedelijk etting op de antennes van iddengolfzender die in de >polder staat de oorzaak Ie storing geweest. Waar- ïlijk door het smelten van 'j kwam de zender om on- t half tien weer terug in Geleidelijk aan werd gnaal vervolgens sterker. krant ontvangen? Bel ie de n 18.00 en 19.00 uur, za- tners gS tusen 14.00 en 15.00 r<J act nummer 071-122248 en jk d((rant wor£jt n0g dezelfde het sy nabezorgd, nanci; LEIDEN De actiebe reidheid in het onder wijs is niet groot. On danks de stakingsactie in het onderwijs zijn de meeste scholen in de Leidse regio vandaag gewoon open gebleven. Vanmiddag vielen op enkele scholen een paar lesuren uit, omdat leer krachten - met naar schatting 50.000 colle ga's uit het hele land naar Den Haag vertrok ken, maar veelal werd hun afwezigheid opge vangen door andere leerkrachten. Alleen in de stad Leiden en Lei derdorp zou de actiebe reidheid van het onder wijzend personeel groot zijn. Volgens een woordvoerder van ABOP hebben in Lei den zeker 1.000 leer krachten gehoor, gege ven aan de oproep van de bonden om aan de acties deel te nemen. Een woordvoerder van de bonden zei vanmorgen dat hij er vanuit ging, dat de meeste scholen gewoon open zouden blijven. Het KOV, de NGL en de ABOP hadden hun leden indivi dueel opgeroepen te gaan staken en naar Den Haag te gaan om te demonstreren op het moment dat de Ka mer de salariskorting in het onderwijs zou behandelen. De Tweede Kamer heeft fie. behandeling echter tót later in de week uitgesteld. De PCO heeft niet meegedaan. „Het was niet onze opzet om scholen en masse de hele dag plat te leggen. Daar komt bij dat op veel middel bare scholen momenteel proefwerkweken en school onderzoeken worden ge houden. Dat soort zaken moet uiteraard gewoon door gaan", aldus de woordvoer der van de bonden. Hij stelde dat er in Leiden vandaag meer leerkrachten aan de acties meedoen dan bij de vijfdaagse staking van vorige maand. „Toen waren het er in Leiden 300". In Alphen werd nauwelijks ge hoor gegeven aan de oproep van de bonden om naar Den Haag te gaan. Vanuit de rest van de Rijnstreek werd gezegd, dat helemaal niet mee wordt gedaan aan de acties. In Noord wijk zijn op een paar scholen in de loop van de dag klassen naar huis gestuurd. In Lisse werd niet gestaakt. In Leiderdorp hebben acht scholen hun kinderen wel naar huis gestuurd. Het gaat om de openbare lagere en de kleuterscholen Koningin Juliana, de Ruigenhoek, de Springschans, 't Startblok, de Vogel weid, en de Hobbit. Ook twee katholieke scho len in Leiderdorp sloten vandaag hun deuren. GERUCHTEN STEEDS STERKER: DEN HAAG/PARAMARIBO Naarmate er meer be kend wordt over de gebeurtenissen van vorige week in Suriname, worden de geruchten over de betrokken heid van Cubanen bij de arrestaties en executies steeds sterker. Volgens de Amsterdamse krant Het Parool hebben Cubaanse agenten de lijst opgesteld met Suri- namers, die moesten worden gearresteerd. Een woord voerder van het leger bevestigde desgevraagd, dat zich in Suriname talrijke Cubaanse militairen bevinden. Overigens werd deze verklaring later door de militaire leiders als „onzin" van de hand gewezen. Tienduizenden Surinamers waren gisteren aanwezig bij de be grafenissen van veertien slachtoffers van het bloedig optreden van de militairen. De veertien, onder wie vakbondsleider Cyriel Daal, de militairen Rambocus en Sheombar en de journalisten Kamerveen en Behr, werden op vier verschillende begraafplaat sen teraardebesteld, afhankelijk van hun geloofsovertuiging. Veel mensen hoorden niet of pas op een zeer laat tijdstip over de begrafenissen. De families, die de plechtigheden niet zelf moch ten verzorgen, kregen pas op het laatste moment van de militai ren de plaats en het tijdstip te horen. De militairen lieten zich tijdens de begrafenissen niet zien, om onrust te voorkomen. Eerder op de dag hadden de meeste Surinamers het werk weer hervat, na de stakingen van vorige week. De meesten mensen zouden echter „uit pure angst" voor tegenmaatregelen van de militairen weer aan het werk zijn gegaan. Alleen bij het bauxietbedrijf van Suralco werd niet gewerkt. Over de aantallen mensen die zijn gearresteerd en het juiste aantal doden is nog altijd geen zekerheid. Wel is duidelijk dat de Surinaamse mili tairen nog altijd zoekacties uitvoeren en veel Surinamers, met name intellectuelen, zijn ondergedoken. Pagina 10: Pet van Castro past Bouterse perfect. TOKIO Een Japans bedrijf heeft 200 van zijn robotten laten registeren als lid van de bedrijfsvakbond, die als ge volg van een verminderd ledental ten onder dreigde te gaan. Het is echter de vraag of de regering met de plannen akkoord gaat, omdat het bedrijven verboden is financiële hulp te geven aan vakbonden. Het betrokken bedrijf is zo geautomatiseerd, dat een fabriek 's nachts alleen door ro botten bemand is. n Jongen (17) zwaar gewond bij brand in Lisse Bij een uit slaande brand in het jongenste huis „De Lin den" aan de Heereweg in heeft gisteravond een jongen van zeventien zware brandwon den opgelo pen. Hij is overgebracht naar het brandwon dencentrum in Beverwijk. De brand legde de bo venverdie ping van het tehuis geheel In as. De tien op die ver dieping aan wezige jon gens hebben tevergeefs getracht het vuur in de kiem te smo ren. In het te huis verblij ven Jongens met leer- en opvoedings moeilijkhe den. DEN HAAG Tal van gemeenten hanteren volgend jaar belangrijk hogere tarieven voor hun heffingen en belastingen. Bijvoorbeeld het reinigingsrecht wordt in veel plaatsen fors duurder, zo stelt het Konsumenten Kontakt in een rapport dat gisteren aan minister Van Aardenne van economische zaken is aangeboden. Het Konsumenten Kontakt onderzoekt elk jaar öf en hoeveel de gemeenten hun tarieven verhogen. De bevindingen van het jongste onderzoek zijn somberder dan ooit tevoren het geval is geweest, aldus K.K. De gemeenten schuiven hun financiële te korten af op hun inwoners, wier toch al dalende koopkracht het nog harder te verduren krijgt. Een opmerkelijk voorbeeld biedt Groningen waar de tarieven van de openbare sport-accomoda- ties volgend jaar met gemiddeld 50 omhoog gaan. Ook de ver hoging van de onroerend goed-belasting is in sommige gemeen ten opzienbarend; Enschede legt op het huidige tarief 55,5 Leiden trekt in dit verband de aandacht doordat het de onroe rend goed belasting juist niet verhoogt, maar verlaagt en wel met 2,5 Het voordeeltje voor de consument dat hierdoor lijkt te ontstaan wordt overigens weer teniet gedaan door de invoe ring van „lozingsrecht" in Leiden. Ook de hoogte van de hondebelasting varieert nogal van plaats tot plaats. Het duurst is Gouda waar de eigenaar van een hond 105 gulden moet neertellen. Utrecht heeft de hondebelasting af geschaft, maar ter compensatie de onroerend goedbelasting extra verhoogd. CoHd 'dt N HAAG "De kin- jslagpremie zal vol- jaar 2,2 procent om- l moeten, de aow-pre- zal 0,45 procent hoger allen. Deze verhoging geregeld in een »voorstel dat staatsse- aris De-Graaf van So ciale Zaken en Werkgele genheid heeft ingediend bij de Tweede Kamer. Op het ogenblik bedraagt de kinderbijslagpremie, die door de werkgever wordt betaald, 1,85 procent. De aow-premie, die door de werknemers wordt opgebracht, bedraagt momen teel 11,1 procent. Omdat de premiedruk voor de werkge vers niet zal worden verhoogd, zullen de kosten van de verho ging van de kinderbijslagpre mie in een andere premie op de werknemers worden ver haald. De premieverhogingen zijn het gevolg van de plannen van het kabinet om de rijksbijdra gen aan het Ouderdomsfonds, waaruit de aow-pensioenen worden betaald, en het Alge meen Kinderbijslagfonds in 1983 terug te trekken. Het gaat om 850 miljoen gulden uit het Ouderdomsfonds en om 4,15 miljard uit het Kinderbijslag fonds. De Graaf heeft voorts zijn al eerder bekende plannen om het aow-pensiben voor gehuw den bij overlijden van een van de echtgenoten niet meer vijf, maar twee maanden door te betalen, in een wtesontwerp: opgenomen. Deze maatregel, die op 1 januari moet ingaan, moet een besparing opleveren van 50 miljoen. Pag. 9: beperking kinderbij slag buitenlanders uitge steld Poen-plan voor woningonderhoud EMMEN De gemeente Em- men wil de grote achterstand aan onderhoud van 7.000 ge meentelijke woningwetwonin gen in tien jaar inhalen met een Poen-plan. Hierdoor kun nen met een overheidssubsidie Van 200 miljoen gulden, 1700 woningen van verkoop be spaard blijven. Het Poen-plan, Project Opknappen Emmer Woningen Noodzakelijk, kan de komende tien jaar werk bieden aan honderd bouwvak kers jaarlijks, aldus wethouder Lange van volkshuisvesting. [Ml Het Motorhuis vondellaan 80, telden Tel 071-769513 GRATIS ELKE WOENSDAG DE BULAGE BI] UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Familie Van der Valk vreest het ergste NULAND De familie van de op 26 november ontvoerde mevrouw Toos van der Valk vreest dat zij om het leven is gebracht, nu de ontvoerders al bijna een week niets meer van zich hebben laten horen. Het laatste contact tussen de ontvoerders en de familie Van der Valk had vorige week woendagmorgen plaats. De fa milie is bang dat de afpersers in paniek zijn geraakt toen de poging om hun het losgeld te overhandigen vorige week mislukte. Op hen wordt een dringend beroep gedaan om opnieuw contact op te nemen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1