d >roef met lternatieve traf voor ngeren kostuum 15.95 <Pa3thenette 5 irendvolgers willen „vrij" onderhandelen Vakcentrales pleiten bij Kamer voor ander koopkrachtbeleid !ri je vestiging huisartsen volgend jaar ten einde „Heer Olivier" moet zich verantwoorden voor oplichting van notaris VN voor, Nederland en VS tegen bevriezing kernwapens jfNENLAND an steekt nvoofen huis Appelcider werd „champagne 95 lstVRWEITJES VERRICHTEN PLAATS VAN TUCHTSCHOOL Voordeel-driedaagse! nu pag; roei" -lgebiej| ebrand leidse courant dinsdag 14 december 1982 pagina 11 rui uiterst ?rd. :eaan schii Sovjt n zulle tiiera; .[TER De Deventer heeft gisteren een 27-ja- ian uit Deventer aange- die ervan verdacht zijn eigen huis in brand >ben gestoken. Het huis je helemaal uit en de bedraagt een ton. De iche recherche trof in ling al snel sporen van aan. De verdachte had eens gezegd, dat hij zijn in de fik" zou steken, als in ander huis kreeg. „Van Agt mag niet door vriendendienst commissaris worden" DEN BOSCH De nieuwe commis saris van de koningin in Noord- Bra bant moet worden benoemd conform de daarvoor geldende procedure en niet worden gekozen door „vriend jes". Dat zei fractievoorzitter Sengers van de VVD in de Brabantse staten. Zij vindt het bijzonder incorrect ten opzichte van de koningin en de mi nister van binnenlandse zaken dat nu al publiekelijk wordt gezegd wie in 1983 de nieuwe Brabantse com missaris wordt. Onlangs lieten zowel premier Ruud Lubbers als CDA-pro- fessor Piet Steenkamp weten dat de huidige commissaris wordt opge volgd door Dries van Agt. ROTTERDAM Bij een in val in een pand in Rotter dam heeft de Rotterdamse Keuringsdienst van Waren afgelopen zaterdag een zwa re slag toegebracht aan een ■uitgebreide en lucratieve zwendel met flessen mousse rende appelcider, voorzien' van valse champagne-etiket ten. Vijf mannen tussen de 30 en 50 jaar oud zijn door de Rotterdamse politie en de FIOD, die assistentie ver leenden, verhoord en later op vrije voeten gesteld. Zij moeten binnenkort voorko men. In het pand werden 900 vervalste flessen aange troffenin Amsterdam wer den op dezelfde dag 600 val se champagneflessen ont dekt, waarschijnlijk het res tant van een partij van 2000 tot 3000 stuks. Volgens een woordvoerder van de keuringsdienst is de zaak „nog niet geheel opge rold". Bij de inval zijn name lijk ook stapels valse etiket ten voor sherry en port ge vonden. De flessen appelcider win kelwaarde van f3,95 tot 4,95f.kregen een champag ne-etiket en werden daarna voor acht tot tien gulden per stuk aan de man gebracht bij winkeliers aan de deur, of via kranteadvertenties. Uiterst nauwkeurig speur werk gedurende weken, heeft de dienst stap voor stap naar het Rotterdamse pand geleid, waar langdurig werd gepost. Volgens de woordvoerder, die omvang van de zwendel en het speurwerk van de dienst een unieke zaak noemt, was de zwendel al heel lang aan de gang. „Maar waarom nie mand ooit aangifte heeft ge daan, is me een raadsel", al dus de woordvoerder, „Mis schien kennen veel mensen het smaakverschil niet tus sen appelcider en champag ne". De valse etiketten zijn vrij makkelijk te herkennen. Er ontbreekt meestal een code: NM, RM. CM of MA, ge volgd door een registratie nummer. De valse merkna men zijn: Chaumont-Bour- ron of Louis Pierrot, Fondée en 1812, of Champagne Ro bert Calvador. die q ijke 1RDAM In en- arrondissementen, Sekj>nder Amsterdam, de si vanaf januari offi- ie vJ geëxperimenteerd ds grjalternatieve sancties hristj strafrechtelijk min- n opijgen. Dit betekent •en 1J die arrondissemen- litairfn *n principe iedere soci/vertreder tot acht- een ljaar - als hij of zij im vraagt - in plaats Ie klassieke straf als school of boete een latieve straf opge t(j kan krijgen. Geen lidsstraf, maar in kon) daarvan het ver- iis to^n van karweitjes of >lgen van trainingen sussen. Voor de alternatieve straf wordt gekozen om de nadelige neveneffecten van een vrij heidsstraf weg te nemen (ver lies van baan of verzuim van school bijvoorbeeld). Daar naast moet de nieuwe aanpak leiden tot een verdere huma nisering van het strafrechte lijk ingrijpen. "Wanneer de experimenten goede resultaten opleveren, dan zal over twee jaar bekeken worden of de nu nog alternatieve straffen de klassieke straffen vdan gedeel telijk kunnen vervangen. De vrijheidsstraf zou daarmee voor sommige jeugdigen verle den tijd worden", aldus mr. S. Slagter, voorzitter van de werkgroep Experimenten Al ternatieve Sancties voor Jeug digen. Tot nu toe worden alternatie ve straffen nog betrekkelijk weinig opgelegd aan jeugdige wetsovertreders. Meerderjari gen hebben hiertoe wel vaker de mogelijkheid, mits ze tot een maximale gevangenisstraf van zes maanden worden ver oordeeld. In Rotterdam experimenteert men met redelijk succes met alternatieve straffen voor jon geren die zich aan vandalisme hebben schuldig gemaakt. Ook in Groningen worden vaak al ternatieve straffen opgelegd. In vijf of zes arrondissementen -welke dit precies zijn kon Slagter nog niet meedelen- zullen die experimenten nu of ficieel van start gaan. Formeel moet minister Korthals Altes van justitie nog zijn goedkeu ring hechten aan de experi menten. De verwachting is dat die goedkeuring er komt. Protest tegen bezuinigingen taxivervoer Ongeveer duizend leerlingen van het buitengewoon onderwijs hebben gisteren samen met ouders, leerkrachten en taxichauffeurs op de Grote Markt in Groningen geprotesteerd tegen voorgenomen afschaffing van gratis taxivervoer voor het buitengewoon onderwijs. Er werden ballonnen opgelaten met briefjes voor de minister. n daiHAAG Werkgevers en werknemers werkzaam lt welzijnsector, gezondheidszorg, spoorwegen en lijke (gepremieerde en gesubsidieerde sector) wil- at minister De Koning van sociale zaken en werk- enheid het mogelijk maakt dat zij in de geest van optfüangs overeengekomen centraal akkoord onder handelen over arbeidsvoorwaarden in 1983. Werknemerswoordvoerder A. Muller zei dit gisteravond na afloop van een eerste oriënterend gesprek tussen de betrok kenen. Zij volgen de salaris- en arbeidsvoorwaardenontwik kelingen van het overheidspersoneel. Ook werkgevers woordvoerder mr. A. Mandersloot, zei in vrijheid na te wil len gaan of er ruimte is voor werkgelegenheidsafspraken in ruil voor een stukje, loonruimte. Minister De Koning die met de hulp van de tijdelijke Wet Arbeidsvoorwaarden Collectieve Sector een forse greep op de trendvolgers heeft hield de partijen echter voor dat be vriezing van de salarissen, net als bij het overheidspersoneel, uitgangspunt is voor de tréndvolgers. ■testmars tegen Polen [.honderden demonstranten hebben gisteravond in Amsterdam een protestmars gehou den de staat van beleg in Polen, die nu een jaar duurt. De stoet liep van het Beursplein !(de Mozes en Aaronkerk waar later die avond een manifestatie werd gehouden. UTRECHT Het koop krachtbeleid dat het kabi net heeft voorgesteld voor de inkomens in 1983 be lemmert de plannen voor herverdeling van arbeid, waarover werkgevers' en werknemers het in de Stichting van de arbeid zijn eens geworden. Dit schrijft de FNV in een brief aan de Tweede Ka mer. FNV en CNV doen een beroep op de Kamer om er alsnog voor te zor gen dat het koopkrachtbe leid zo gewijzigd wordt dat de laagste inkomens er minder op achteruit gaan en de hoogste inko mens meer. De koopkrachtontwikkeling waarvoor het kabinet kiest minimumloon drie procent terug en de hoogste inkomens vier procent, aldus de FNV geeft naar het oordeel van de vakcentrale een vertekend beeld van de werkelijkheid. De FNV neemt het de rege ring kwalijk dat zij in haar be rekening van de koopkracht niet het effect heeft verwerkt van het wegvallen van de soli- dariteitsheffing, die in 1982 als eenmalige belasting de inko mens werd opgelegd. Vooral in de hogere .inkomensregio- nen scheelt het verdwijnen van deze heffing aanzienlijk. FNV en CNV doen een drin gend beroep op de Kamer in het debat van vandaag het „inkomensplaatje" te bewerk stelligen, dat de vakcentrales FNV, CNV en MHP begin deze maand aan de regering hebben voorgesteld. Dit hield in het kort in dat de laagste inkomens er in 1983 2,5 pro cent op achteruit zouden gaan, en de overige inkomens (vanaf modaal) 3,2 procent. Het CNV schrijft de Kamer, dat een eer lijke en rechtvaardige lasten verdeling nodig is om een goed overleg op bedrijfstakni veau over de werkgelegenheid mogelijk te maken. CHT Huisartsen kun- '^ich in principe na 1 J 1983 niet meer vrij ves- xEen grote meerderheid Te ledenvergadering van fadelijke Huisartsen Ver heeft ingestemd met istigingsregeling van de ILHV-voorzitter H. Bes- ?eft dit gisteren laten f zei hij dat aan de voor genomen praktijkverkleining nog niet kan worden begon nen omdat daartoe de finan ciële mogelijkheden ontbre ken. De LHV blijft streven naar een gemiddelde praktijk van 2.000 a 2.200 patiënten. In de vestigingsregeling is echter de huidige „rekennorm" (het aantal patiënten waarop het abónnementshonorarium van hèt ziekenfonds is gebaseerd) van gemiddeld 2.600 patiënten, ziekenfonds plus particulieren, gehandhaafd. De minimum praktijkomvang is vastgesteld op 1.300 en de" maximum om vang op 3.250 patiënten. Vesti- gingscommissic-s van de plaat selijke huisartsenverenigingen gaan toetsen of bij het over dragen van praktijken en het vestigen van nieuwe aan deze normen wordt voldaan. Voor een nieuwe vestiging is plaats als in een bepaald gebied ten minste 2.600 mensen méér wo nen dan het aantal huisartsen maal 2.600. De plaatselijke commissies gaan de praktijk- zoekende huisartsen die zich bij hen melden registreren en er komt ook een centrale re gistratie. Wie uiteindelijk wordt geko zen als er een „open" plaats is, hangt volgens Bessem af van de plaatselijke behoefte (welk „soort" arts past daar het beste bij) en de inspraak van patiën ten. Die inspraak is overigens niet in details geregeld. Be paald is alleen maar, dat de plaatselijke commissie erop moet toezien dat de patiënten er „ergens in de hele procedu re" bij worden betrokken. De door de LHV al lang nage streefde praktijkverkleining is volgens Bessem nog niet mo gelijk, omdat de inkomens van de huisartsen teveel achteruit zouden gaan. Een verhoging van het honorarium per pa tiënt zit er namelijk nog niet in. Om het norminkomen te halen is volgens de LHV op het ogenblik trouwens een praktijkomvang van 3.000 pa- tienten nodig. Daar blijft de regeling met een norm van 2.600 dus al onder. AMSTERDAM Weer eens blijkt dat de weg naar de cel is geplaveid met goede voornemens. Want dezelfde „Heer Oli vier" (Arie O.), die in 1976, toen hij voor een „geintje" was veroordeeld, vertelde dat hij wat „rus tiger" wilde leven en niet meer van die halsbreken de toeren wilde uithalen om uit handen van de po litie te blijven; diezelfde Heer Olivier staat morgen wéér terecht. Nauwelijks een jaar nadat hij zich voor de correctionele rechtbank in Antwerpen moest verantwoorden voor op lichting, valsheid in geschrifte, bedrieglijke bankbreuk, ver duistering en het vervalsen van chèques („beloond" met vier jaar cel) moet hij de leden van de Amsterdamse recht bank nu uit de doeken doen hoe hij zichzelf drie miljoen rijker en de inmiddels afgezet te en veroordeelde notaris J. Slis-Stroom drie miljoen ar mer heeft gemaakt. Op de dagvaarding vormen die drie miljoen gulden de „hoofd moot" van de beschuldiging; daarnaast zijn er nog een aan tal kleinere zaken die Justitie opgehelderd wil zien. Dat Arie O. en zijn kom paan de aardappelhandelaar Wim P. door Justitie in de kuif werden gepikt, kwam door toedoen van de (ex)-nota- ris. In strijd met de gedragsco de voor notarissen had zij een miljoenenhandel in huizen op gezet, het ene gat met het an dere stoppend. Toen haar het water aan de lippen was geste gen, kwam zij in contact met Arie O. en zijn compagnon. Die konden raison van drie miljoen gulden wel twaalf mil joen (valse) dollars „versieren" om daarmee de put te dempen. De notaris betaalde, maar kon naar haar dollars fluiten. Het tweetal verdween met de cen ten naar Parijs om daar dit buitenkansje te vieren en de notaris ging naar de politie met het verhaal dat zij was op gelicht. Uit het onderzoek dat daarop volgde, bleek dat de handel en wandel van de nota ris nu ook niet direct onberis pelijk genoemd kon worden Zij werd gearresteerd, veroor deeld en uit haar ambt ontzet De ex-notaris is morgen als ge tuige gedagvaard; Oliviers compagnon Wim P. (drie jaar cel) is door verdediger mr. Max Moszkowicz opgeroepen als getuige a décharge. Overigens verdedigt de Maas trichtse strafpleiter Heer Oli vier „pro deo". De Staat der Nederlanden heeft Olivier een bewijs van onvermogen gege ven. Hij zou dus geen cent (meer) hebben. NEW YORK De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren met een grote meerderheid voor bevriezing van de aantallen kernwapens gestemd. Nederland stemde tegen, omdat onze regering, met die van de Verenigde Staten, meent dat een oproep tot bevriezing de kernwapenonderhandelingen in Genève doorkruist. Met 119 stemmen voor, 17 tegen en 5 onthoudingen ging de ver gadering akkoord met een Mexicaans-Zweedse resolutie die bij de Sovjet-Unie en de VS aandringt op een bilaterale bevriezing voor een eerste periode van vijf jaar. Een Indiase resolutie, die opriep tot een wereldwijde bevriezing van de nucleaire arsenalen en van de produktie van kernwa pens en splijtbaar materiaal voor wapens werd met 112 stemmen voor, 16 tegen en 6 onthoudingen aangenomen. De Nederlandse vertegenwoordiger in de VN, Scheltema, ver klaarde dat een Nederlandse stem tegen bevriezing niet ver keerd mag worden uitgelegd. „Nederland vindt dat er meer dan genoeg kernwapens zijn en is erg bezorgd over de wapenwed loop". „Nederland is ervan overtuigd dat het aantal kernwapens „we zenlijk" verminderd moet worden. Op het gebied van de kern bewapening is een stabieler evenwicht op een veel lager niveau nodig", aldus Scheltema. De vergadering verwierp de bezwaren van het Warsehau-Pact tegen een onderzoek naar schendingen van een verbod op che mische wapens. Secretaris-generaal Perez "de Cuellar gaat dat onderzoek binnenkort beginnen. ADVERTENTIE Woensdag 15. donderdag 16 en vrijdag 17 december. Uiterst zorgvuldige behandeling inklusief Paltex versteviging, afgeleverd op hanger en in hoes (2-delig) Vraag ook naar Palthe kledingreparatie-service! B.v. nieuwe zak inzetten.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11