Citroën bedreigd door communistische sabotage i Westen afwijzend over voorstellen Jaruzelski Italiaanse politie loopt blauwtje IERS BEVRIJDINGSLEGER DREIGT MET ACTIES ROND KERSTMIS Baron Empain weent op proces tegen folteraars fa Pet van Castro pastp Bouterse perfect, maar Suriname is geen Cuba BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 14 DECEMBER 1982 PAG( VS willen alternatief hoofdkwartier in Engeland LONDEN De Britse minister van staat, Peter Blaker, heeft officieel toegegeven dat het Pentagon voorbereidingen treft voor de: bouw van een „alternatief" Europees hoofd kwartier in Engeland. De Britse minister voegde daar echter aan toe dat „er op het mo ment geen sprake van is dat het hoofdkwar tier van de Amerikaanse troepen in Europa wordt overgeplaatst, waar dan ook naar toe". Vorige week had het Britse dagblad The Guardian gemeld dat de regering- Reagan het Pentagon had gevraagd zijn hoofdkwartier vanuit Stuttgart naar Enge land te verplaatsen uit angst dat de NAVO- troepen West-Duitsland in een oorlog niet zouden kunnen behouden. Koeweit verbiedt kerstfeest in het openbaar KOEWEIT De regering van Koeweit heeft maandag alle kerst en oudejaarsvieringen in hotels en clubs of op openbare plaatsen ver boden en het ministerie van bin nenlandse zaken heeft bij overtre ding straffen in het vooruitzicht gesteld. Vorig jaar leidden druk bezochte feesten in hotels tot dan sen in het openbaar, wat de mo hammedaanse bevolking kwetste. Alcohol is verboden in Koeweit. De Verenigde Arabische Emiraten kondigden vorige week een soort gelijk verbod af. Prinses Sophie gaat zich verloven LUXEMBURG Het Luxem- burgse groothertogelijke hof heeft gisteren de verloving aangekondigd van de 22-jarige prinses Sophie van Hohenberg met de heer Jean-Louis de Po- testa. De aanstaande bruid is een dochter van wijlen Frans- -Ferdinand, hertog van Ho henberg, en de hertogin, gebo ren Elisabeth van Luxemburg en is een kleindochter van groothertogin Charlotte van Luxemburg. De aanstaande bruidegom is een Belgisch za kenman van 31 jaar, zoon van baron de Potesta. Blokkade De Engelse poli tie is hier bezig met de ontrui ming van de vrouwelijke blok kade bij de Brits- Amerikaanse luchtmachtbasis Greenham Com mon.Ongeveer duizend vrouwen versperden giste ren de toegang tot de lucht machtbasis om te protesteren te gen de voorge stelde plaatsing van Amerikaanse Kruis en Pers- hing-raketten. „Sovjet-Unie beproef" SSNX-raketten" ft] WASHINGTON De Sovjet-Unie gelopen weekeinde vier raketten voorf ge afstand op verschillende doelgebi< gevuurd. De SSNX-20 raketten werd< vuurd van een onderzeeër. Dit hebb lieden van de CIA gisteren laten wi raketten, die een reikwijdte van ruii kilometer hebben, zijn in het uiterst den van de Witte Zee gelanceerd, ketten, elk uitgerust met vier kern! kwamen midden in de Stille Oceaan i andere twee landden bij het schii Kamsjatka in het oosten van de Sovjf Leiders van de Amerikaanse Senaat gisteren voorspeld, dat de fondsen eerste aankoop van MX-raketten zulli den goedgekeurd. Wel zullen hieraai) waarden worden Honderden doden bij aarbeving in Noord-Jemen SANA'A Een zware aardbe ving heeft gisteren in Noord- - Jemen aan enkele honderden mensen het leven gekost. De beving die zich in de ochtend voordeed en 40 seconden aan hield, trof vooral het gebied van Dhamar, op ongeveer 100 kilometer ten zuiden van Sa- na'a. Volgens een officieel commu niqué werden in deze streek 77 dorpen getroffen, waarvan er verscheidene volkomen werd verwoest. Radio-Sana'a sprak in de eerste berichten van 335 doden en ongeveer 300 gewonden. De beving had een kracht van zes op de schaal van Richter. President Saleh heeft de noodtoestand en een rouwperiode van drie dagen afgekondigd. Computer voorspelt nederlaag voor Reagan WASHINGTON Een studie op het Witte Huis, die met be hulp van een computer werd uitgevoerd, heeft uitgewezen dat president Reagan in 1984 waarschijnlijk zijn meerdere zal moeten erkennen in de de mocratische senator John Glenn. De computer heeft berekend dat John Glenn, de voormali ge astronaut die nu voor de staat Ohio in de Senaat zit, waarschijnlijk een meerder heid zou behalen in het Colle ge van Kiesmannen dat de president kiest. Volgens de be richten kwam de computer te vens tot de conclusie dat zich een nek-aan-nek-race zou ont wikkelen, als niet John Glenn maar voormalig vice-premier, Mondale de democratische kandidaat is voor het Witte Huis. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Het Franse Ci- troën-automobielconcern zal vermoedelijk zijn mo dernste fabriek moeten sluiten als gevolg van een hardnekkig arbeidscon flict dat sterk politiek en ideologisch gekleurd is. Sedert ruim vijf maanden heerst er in de Parijse voor stad Aulnay een verstikkend klimaat als gevolg van de strijd tussen de communisti sche vakbond enerzijds en an dere vakbonden en de directie anderzijds. De vele Afrikaanse gastarbeiders worden daarbij als stoottroepen gebruikt. Er is sprake van een nagenoeg con tinue actie van sabotage. Deze sabotage wordt uitgeoe fend door de communistische vakbond CGT. Deze vakbond voert in de fabriek een ware terreur uit. Als gevolg daarvan is er in minder dan vier maan den tijds in de fabriek meer wild gestaakt dan gewerkt. De Citroen-fabrieken zijn eni ge tijd geleden geheel overge nomen door Peugeot, dat eveneens Talbot (eertijds Sim- ca) in zich opgenomen heeft. Ze staan er slecht voor. Ci troën heeft nog heel lang de sfeer van een ouderwets fami- liebedrif uitgeademd. De di rectie had een eigen vakbond in het leven geroepen die fel anti-communistisch was en die in feite meer aan de zijde van de werkgever dan van de ar beiders stond. Na het in de re gering komen van de commu nisten verhevigde zich de strijd die gedeeltelijk werd uit gevochten over de ruggen van de gastarbeiders. Deze meestal weinig geschoolde en politiek niet onderlegde arbeiders wer den op schandelijke wijze be dreigd als zij zich niet openlijk bij de communisten aansloten. Bij de jongste vakbondsverkie zingen behaalde de communis tische CGT de grote meerder heid. Zij trok de meeste gastar beiders naar haar kant over. Zij worden gebruikt in een strijd die volgens ingewijden het bestaan van de Citroën-fa- brieken op het spel zet. De communisten willen volgens insiders de kapitalistische Ci- troën-fabriek vernietigen. Als er dan overheidshulp aan te pas moet komen, willen zij een flinke vinger in de pap krij gen. Het zou een eerste stap naar nationalisering van het noodlijdende bedrijf zijn. Een beeld van de demonstratie in Warschau gisteravond. Een vrouw legt bloemen voor een portret van Walesa. WARSCHAU De staat van beleg in Polen zal op Oudejaardag worden op geschort en alle gevange nen zullen waarschijnlijk met Kerstmis worden vrij gelaten als het parlement de wetsvoorstellen goed keurt die het gisteren kreeg voorgelegd. Het parlement zal komende zaterdag bijeenkomen om over de voorstellen te stem men. Het Poolse parlement kwam gisteren niet tot wets voorstellen omdat de afge vaardigden van mening wa ren dat de voorstellen in te vage bewoordingen gesteld. De wetsvoorstellen werden terugverwezen naar een aan tal commissies. De algemene indruk van waarnemers luidt dat de greep van het bewind op de samenleving niet gevoelig zal verslappen als het eenmaal zover is. In het Westen is terughou dend gereageerd op de rede van generaal Jaruzelski Waarin hij de opheffting van de staat van beleg aankon digde. De Amerikaanse mi nister van Shultz zag er on voldoende aanleiding de Amerikaanse strafmaatrege len tegen Polen in te trek ken. Gisteren is in Warschau weer betoogd door aanhan gers van de verboden vrije' vakbond Solidariteit. Op de dag dat het precies een jaar geleden was dat de staat van beleg werd ingesteld, ging voor het eerst na 10 novem ber weer honderden mensen de straat op om leuzen als Walesa en Solidariteit te schreeuwen. ONDERZOEK NAAR MOORD OP CHIESA OP DOOD SPOOR (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Het onderzoek naar de daders van de moord op ge neraal Dalla Chiesa, zijn echt genote en zijn lijfwacht, op 3 september in Palermo, kan ge heel van voren af aan begin nen. Dalla Chiesa was inder tijd naar Palermo overge plaatst om daar de maffia-ben des op te rollen. De politie van Palermo heeft de enige persoon, die getuige was geweest van de moordpar tij/gearresteerd op verdenking van het afleggen van een valse getuigeverklaring. Deze „ge tuige", een buschauffeur uit Noord-Italië die zich op de avond van de aanslag toevallig in Palermo bevond, was kort na de actie naar de politie ge stapt. Hij zei dat hij de aanslag had zien gebeuren. Ook zou hij een van de daders hebben her kend. De politie, al lang blij dat ein delijk iemand de moed had zich als getuige van een maf fia-aanslag te melden, aarzelde geen moment en arresteerde de man'die door de getuige als een van daders was herkend. Deze „dader", Nicolo Alvaro, uit Reggio Calabria, ontkende, maar dat weerhield autoritei ten noch de publieke opinie ervan hem schuldig te verkla- De kroongetuige, wiens naam voor zijn eigen veiligheid ge heim werd gehouden, gaf on dertussen interviews aan pers, radio en tv en klaagde over het feit dat de autoriteiten hem na zijn belangrijke ver klaringen niet eens meer be schermden, terwijl het toch duidelijk was dat de maffia het op zijn leven had gemunt. He laas blijkt nu dat deze belang rijke getuige, die voor de „doorbraak" in de zaak-Dalla Chiesa had gezorgd, het ver haal heeft verzonnen. Het ver moeden bestaat nu bij de poli tie, die door deze zaak danig in de verlegenheid is gebracht, dat de „kroongetuige" door de maffia is gestuurd met het doel het onderzoek de ver keerde kant op te sturen. Annie zingt voor Nancy Aileen Quin, de hoofdrol speelster in de film Annie" zingt voor Amerika's First Lady Nancy Reagan, tijdens een kerstfeest voor jonge hartpatiëntjes in het Witte Huis. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Noord-Ierland verwacht vóór Kerstmis een nieuw offensief van de INLA, een radicale afscheidingsbewe ging van het Iers Republikein se Leger (IRA). De autoritei ten houden zoveel mogelijk politie gereed en ook de Britse troepen zijn in verhoogde staat van paraatheid gebracht. Elk bomalarm zal ernstig opgeno men worden. Het Ierse Nationale Bevrijdi- gingsleger (INLA), dat onge veer 200 man sterk is, heeft al aangekondigd de dood van twee kameraden, die zondaga vond door de politie in Ar magh werden neergeschoten, te zullen wreken. De Noordierse autoriteiten menen te weten, dat het ver wachte nieuwe offensief geleid zal worden door één van de gevaarlijkste republikeinse verzetsstrijders van Ierland. Zijn naam wordt niet vrijgege ven, maar naar verluidt tracht zowel de Zuid- als de Noord ierse politie hem al jaren op te sporen. Bedoelde „terrorist", zoals de Britten hem noemen, was vroeger lid van de IRA, maar hij zou overgelopen zijn naar de INLA. De INLA is ook verantwoordelijk voor de aanslag vorige week op de dis cobar in Barrykelly, waarbij elf soldaten en vijf burgers om het leven kwamen. PARIJS De Belgische baron Edouard-Jean Em pain, tot voor kort presi dent van het Belgisch- -Franse staalconcern Em- 'pain-Schneider en play boy, weende gisteren in de rechtszaal in Parijs toen hij vertelde hoe ge maskerde mannen een vingerkootje afkapten na zijn ontvoering in 1978. De 45-jarige baron, die zei dat zijn leven door de ontvoering vernietigd was, getuigde op het proces tegen acht beklaag den die ervan worden beschul digd hem gedurende 63 dagen te hebben vastgehouden. Em pain had het over zijn „marte laarschap" en zei dat hij in angst en vreze voor zijn leven had geleefd en nog bedreigin gen ontving van de leden van de bende die niet gepakt wa ren. „Wat ik hier zeg kan erg gevaarlijk voor mij zijn. Het valt me niet licht, maar ik heb besloten de hele waarheid te vertellen en niets achter te houden", aldus de baron. Em- pains relaas, verteld met een stem die af en toe brak wan neer gruwelijke details aan de. orde waren, werd in stilte aan gehoord door de zes mannen en twee vrouwen die ervan worden beticht hem te hebben vastgehouden en gefolterd. Niemand is ooit echt beschul digd van de ontvoering als zo danig. Het enorme losgeldbe drag dat voor Empains vrijla ting werd geëist 8,5 miljoen dollar is nooit betaald, on danks langdurige onderhande lingen met familie, politie en zakenrelaties. Bij een brief aan de familie was het afgehakte vingergedeelte van de baron ingesloten om te bewijzen dat men hem in handen had. Het stuk geamputeerde vinger was een der aanwezige bewijsstuk ken, gesloten in een glazen houder. De Italiaanse ex- -vrouw van de baron, Silvana, getuigde maandag dat toen haar man was bevrijd, hij „bang, gebogen, ongelooflijk mager en bijna niet in staat tot lopen" was geweest. De Em pains scheidden uit onenigheid over de directie van Em- pain-Schneider, aan het hoofd waarvan de baron had gestaan sinds zijn dertigste. Vorig jaar is het concern overgenomen door een Franse bank. Eind deze week worden de vonnis sen verwacht. DEN HAAG De Surinaamse revolutie, die oj februari 1980 begon toen een groep opstandige' derofficieren de regering Arron naar huis stuj en zich eigenlijk geen raad wist met de plotse verkregen macht, heeft zich vorige week onti tot een wrede militaire dictatuur. Intimid martelingen, executies én de vermoedelijke 1 wezigheid van vreemde (Cubaanse) militairen? riname heeft zich geheel aangepast aan de wd verheffende gewoonten in de Latijnsamerika) regio. Voor legerbevelhebber Bouterse en zijn kornuiten ij"l waarschijnlijk niet zo'n probleem. Zij spiegelen de I naamse revolutie graag aan die in Cuba of in andere i logisch gelijkgestemde landen. In die zin kan wordej steld dat Fidel Castro's pet Desi Bouterse perfect past Onduidelijkheid Vanaf het moment dat de militairen het bewind van 1 aan de kant schoven, is lange tijd onduidelijk geweest! ke richting zij wilden gaan. De benoeming van de mer Chin A Sen tot premier en president en alle plannen een terugkeer naar de democratie leken op een gema koers te wijzen. De innige banden van de militairen m zeer radikale PALU (Progressieve Arbeiders en Lai wers Unie), het voortdurend uitstellen van de democrTE ringen en de grote bewondering van de sergeants Cuba, Nicaragua, Noord-Korea (waar wapens zijn gek)n, en de PLO deden echter anders vermoeden. Begin dit jaar, na het aftreden van Chin A Sen, de si' greep van Rambocus en Hawker en de executie va laatste, nam de oppositie tegen de militairen steeds grpll vormen aan. Het invloedrijke Comité voor de Christi st Kerken en de vakcentrale de Moederbond gaven opi jg uiting aan hun bezorgdheid over de ontwikkelingen ii^ land. Ze waarschuwden tegen de vorming van een we linkse elite", waarmee zij dat deel van de militairr hun adviseurs bedoelden, dat de oren graag in sociiy6 sche landen te luisteren legt en de vorming van een lja< radicaal Suriname voorstaat. .m le Uitbarsting \a\ Het conflict sluimerde een aantal maanden verder, td ki eind oktober tot een grote uitbarsting kwam. Cyriel >id de voorzitter van de vakcentrale de Moederbond, kon| i een algemene staking af. Hiermee wilde hij de eis toL spoedig herstel van de democratische vrijheden en cLi. rugkeer van de militairen in de kazerne kracht bijzc* Zijn oproep had tot gevolg dat hijzelf in de kazerne beP1 de, in de gevangenis ervan wel te verstaan. Na groter— vanuit alle lagen van de bevolking moesten de miliu Daal weer laten gaan, waarna hij 15.000 mensen op del- bracht voor een grote demontratie tegen het militair! i1 wind. Even zag het er daarna naar uit dat de vakbd* en de regering een akkoord hadden gesloten. Maar al werd weer duidelijk dat de militairen er andere ii over de toekoemst van Suriname op na houden d. achtereenvolgende burgerregeringen. Ware gezicht De Surinaamse militaire leiders hebben met hun optihk vorige week hun ware gezicht laten zien. Aan de vê[_ ring dat zij een coup hebben verijdeld en dat de veré ten „op de vlucht" zijn neergeschoten mag geen worden gehecht. Naar „goed Latijnsamerikaans gel hebben zij een staatsgreep in scène gezet om hun i standers uit de weg te kunnen ruimen. Het is kenmerkend voor het karakter van de SurinJ revolutie dat de „tegenstanders" uit de meest uiteenlS de politieke richtingen en beroepsgroepen afkomstigjj Bouterse zei eergisteren dat hij heeft afgerekend rr „sociaal-economische elite". Wat hij bedoelde, is dat genen die met krachtige argumenten de positie van c litairen zouden kunnen bedreigen uit de weg zijn geriF Daarmee is opnieuw aangetoond dat de militairen, alli gingen ten spijt, geen enkele steun hebben onder de 1 king. De Surinaamse revolutie, waar de militaire m hebbers de mond vol van hebben, is niet meer daii linkse elite-beweging, die aan het volk wordt opga Anders dan in Cuba, Nicaragua en zoveel andere socif sche landen is er in Suriname nooit sprake geweesl een verdrukt volk, dat zich heeft verènigd tegen eertj rupte machthebber en na een lange en bloedige strijf eindelijk de vrijheid heeft veroverd. Met zijn betrekkr grote welvaart is Suriname een vreemde eend in de Z merikaanse bijt. De bevolking is opgevoed in een tri van grote vrijheid en lijkt niet bereid een autorits! wind te aanvaarden. In februari 1980 steunde men dej tairen, omdat zij beloofden een einde te maken wantoestanden in het land. Maar nu, bijna drie jaarf hebben de Surinamers meer dan genoeg van Bouteri de zijnen. Cubanen Cuba, Nicaragua en het nietige Grenada zijn het mode een socialistische land, zoals dat de Surinaamse milit voor ogen staat. De eventuele aanwezigheid van Cu! in Paramaribo komt daarom niet geheel onverwacl zal er grote opschudding ontstaan wanneer wordt be' dat zij inderdaad bij de gebeurtenissen van vorige wet trokken zijn geweest. Het is een publiek geheim dat Havanna bijzonder in name getntereseerd is. De ligging van Suriname en tuurlijke rijkdommen van het land zijn daaraan zeke vreemd. Economisch gesproken kan Suriname van de tacten met Cuba niet veel wijzer worden: suiker voo prijs ver boven de wereldmarktprijs en ideologische litaire scholing zijn Castro's beste exportprodukten.^ de meeste andere omringende landen geldt eenzelfdft haal. „Wij v/orden geen tweede Cuba. Wij kopiëren geen re tie. Geloof ons maar, we gaan onze eigen weg", heb! e~ militairen de afgelopen maanden met grote stellighen, roepen. Het valt, zeker na wat de afgelopen dagen beurd, nauwelijks aan te nemen dat er nog iemand, de machthebbers in Paramaribo op hun woord geloi jos tim;

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10