Bulgarije en Italië roepen ambassadeurs terug bij Shultz vindt in Den Haas andere mening over situatie Midden-Ameriktf BUITENLAND/KONSUMENTENINFORM ATIE Let op uw nagelfabriekje LEIDSE COURANT MAANDAG 13 DECEMBER 1982 PAGINA 8 Moebarak: Syrië belemmert vredesproces BONN De Egyptische president Moebarak heeft Syrië ervan beschuldigd de vooruitgang van alle vredesonderhandelingen in het Midden-Oosten te belemmeren. In een interview met het Westduitse weekblad Der Spiegel, dat gisteren ver scheen, verklaarde Moebarak dat Syrië blijkbaar „volkomen tevreden" is met de huidige si tuatie in Libanon. „De Syriërs willen geen enkele oplossing", zo zei de president. Door de weigering van Syrië zijn troe pen terug te trekken uit Liba non en het besluit geen onder handelingen met Israël aan te gaan „belemmeren de Syriërs de vooruitgang van alle vre desbesprekingen". Syrië profi teert van de huidige impasse in Libanon door financi ële hulp van andere Arabische landen in ontvangst te nemen voor het steunen van de Pales tijnse zaak, aldus Moebarak in het interview. Veel doden gevechten tussen christenen en druzen BEIROET In het Libanese berggebied ten oosten van Bei roet zijn gisteravond gevech ten uitgebroken tussen druzen en christelijke milities. Corres pondenten in het gebied ma ken melding van zeker vijftien doden. De gevechten braken uit in verschillende dorpen langs de weg van Beiroet naar Damascus. Niet bekend is waarom het geweld opnieuw is opgelaaid. Ook in de Noordli- banese havenstad Tripoli bra ken gisteren weer gevechten uit tussen pro- en anti-Syri- sche moslimmilities. Na zes da gen strijd is daar het dodental al getstegen tot 36. Bij het hoofdkwartier van de Amerikaanse strijdkrachten in Stutt gart moest de politie 130 demonstranten wegdragen die de in gang van het gebouw blokkeerden. V redesactivisten blokkeren militaire bases NEURENBERG Enkele tienduizenden vredesactivisten heb ben gisteren de toegangen geblokkeerd tot vijftig militaire bases in de in de Bondsrepubliek. De vredesbetogingen werden gehou den ter gelegenheid van het feit dat het gisteren drie jaar gele den was dat de NAVO het zogenaamde dubbelbesluit aannam inzake de opstelling van 572 nieuwe kernraketten. De demon straties verliepen vreedzaam. In Beieren namen volgens de or ganisatoren meer dan tienduizend mensen deel aan de protest demonstraties. Ook in Groot-Brittannië werd gedemonstreerd tegen de kernbewapening. In Athene werd een congres van vre desorganisaties afgesloten waaraan omder meer het IKV deel nam. De deelnemers besloten te ijveren voor het instellen van kernwapenvrije zones. „KGB ZOU ACHTER MOORDAANSLAG PAUS HEBBEN GEZETEN" (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Italië en Bulga rije hebben beide hun am bassadeur „voor overleg" naar huis teruggeroepen. Dit is een direkt gevolg van de vorderingen in het onderzoek, dat de Ita liaanse justitie verricht naar de Bulgaarse betrok kenheid bij drie zaken, die de Italiaanse publieke opinie de laatste weken in hun greep hebben gehou den: de aanslag op de paus, van 13 mei 1981; de spionage-aktiviteiten van een ex-vakbondsleider; en een enorme wapen- en drugshandel die in Noord- -Italië is ontdekt. Bulgarije ontkent iets met deze affaires te maken heb ben, maar riep afgelopen vrijdag toch maar zijn am bassadeur uit Rome terug om te voorkomen, dat de diplo maat nog langer hierover lastig gevallen zou worden door de Italiaanse regering. Italië heeft vervolgens zater dagmiddag zijn ambassadeur uit Sofia' teruggeroepen om uiting te aan zijn be zorgdheid en verontrusting over de vermoede illegale Bulgaarse aktiviteiten in Ita lië. Verder gaat de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Colombo niet, want hij wenst eerst de conclusies van het justitieel onderzoek af te wachten. Deze voorzichtigheid wordt hem niet in dank afgenomen door de socialisten. Zij (ge voed door de zeer opgewon den media in het land) vin den, dat het gerechtelijk on derzoek al genoeg aanwijzin gen van de Bulgaarse schuld heeft opgeleverd, en dat de diplomatieke betrekkingen maar direkt verbroken moe ten worden. De Italiaanse justitie stelt zich terughoudend op. Het onderzoek is nog in volle gang en heeft voorlopig niets meer opgeleverd dan enkele (gedeeltelijke) bekentenissen van de dader van de aanslag op de paus, van de ex-vak- bondsleider, en van enkele wapenhandelaars. Volgens de justitie zou het onderzoek snel kunnen worden afge rond, „als die landen waarin de samenzweerders tegen het leven van de paus zich voor de aanslag hebben opgehou den, hun medewerking zou den verlenen". Tot zover onze correspon dent Het Franse dagblad Libéra- tion meldde afgelopen zater dag dat de Bulgaarse agen ten, die de aanslag op de paus hebben beraamd, heb ben gehandeld op last van de Russische veiligheidsdienst KGB. Libération had in München een interview met de gewezen Bulgaarse agent. Svredlev, die drie jaar gele den naar het Westen over liep. Svredlev zei dat leden van de Bulgaarse geheime dienst in eigen land en het gebied van de Balkan voor hun operaties over het alge meen de vrije teugel hebben, maar dat zij voor een inter nationale actie, zoals de aan slag op de paus, absoluut de goedkeuring absoluut de goedkeuring van de KGB nodig hebben. Italiaanse rechercheurs zijn tot de conclusie gekomenm, dat Bulgaarse agenten heb ben geprobeerd de Poolse vakbondsleider Walesa te vermoorden toen hij vorig jaar het Vaticaan bezocht. Zij hebben zaterdag laten weten, dat deze conclusie van een onderzoeksgroep onder lei ding van rechter Imposimato vervat is in een geheim rap port dat afgelopen week is overhandigd aan de vier par tijen, die het nieuwe kabinet- Fanfani steunen. HERDENKINGSMEDAILLE VOOR KONINGIN DEN HAAG De ver schillen van mening tus sen Nederland en de Ver enigde Staten zijn het grootst ten aanzien van Midden-Amerika. Dit bleek zaterdagmiddag na het bliksembezoek van vijf. uur dat de Ameri kaanse minister van bui tenlandse zaken George Shultz aan Nederland had gebracht. Shultz kon dat zelf vaststellen toen hij 's ochtends het minis terie van buitenlandse zaken betrad. Op het Plein demon streerden de gezamenlijke Midden-Amerika-comité's. Poppen die Shultz en de Ame rikaanse president Reagan moesten voorstellen waren op gehangen in de lindebomen op het Plein. De comité's lieten via spandoeken de Ameri kaanse minister weten dat hij een moordenaar was. Het aan tal politieagenten voor het mi nisterie was overigens groter dan het aantal demonstranten. Slechts twintig leden van de Midden-Amerika-comité's hadden de stromende regen getrotseerd. De Nederlandse minister Van den Broek heeft zijn Ameri kaanse collega uitgelegd dat Nederland wel begrip heeft voor bijvoorbeeld de moeilijk heden die de VS heeft met het huidige bewind in Nicaragua. Hij dacht hierbij aan de toene mende bewapening van Nica ragua, terwijl ook wel vraagte kens zijn te zetten bij de ma nier waarop mensenrechten in dat land worden gerespec teerd. Het verschil in benade ring tussen Nederland en de VS is, volgens minister Van den Broek, echter dat Neder land revolutionaire regiems het voordeel van de twijfel wil gunnen. Er moet hulp worden gegeven aan die landen zodat zij economisch afhankelijk worden en tegelijkertijd moet naar democratie worden ge stuurd. Andere onderwerpen die in Den Haag ter sprake zijn ge komen waren: de plaatsing door de VS van middellange afstandswapens in Europa en de onderhandelingen hierover, in Genève. Premier Lubbers heeft tijdens een lunch in het Catshuis Shultz het Neder landse standpunt nog eens eengezet. Daarnaast werd) sproken over de afsprakei de EG met de VS en Japai maken over de hoeveelhi technologisch hoogwaai produkten die de EG kanl porteren, de Amerikaansi zwaren tegen de Eur< landbouwexport, de reeds] geloste moeilijkheden staal en gaspijplijn, het den-Oosten en de geda van Nederland over vei ging van de bijdrage aan fil. Van den Broek heeft vens van de gelegenheid bruik gemaakt Shultz ii lichten over de situatie riname. Tijdens een audiëntie op Ten Bosch heeft de kaanse minister van buj^ landse zaken koningin Be%, een speciale gouden medt' van het Amerikaanse coi^j opgespeld. Dit ter herdenk van de 200 jaar diplomat^ relaties tussen Nederland de VS. Van den Broek L schreef het bezoek als een jr de afsluiting van die he% king. „De goede conta|t gaan uit boven de kleine L schillen van mening". r>r> Vrijwel geen vrouw of ze ge bruikt wel eens nagellak. Maar daarmee alléén is ze niet klaar, zegt Helena Rubin stein, die met een op elkaar afgestemde produktenlijn op de markt komt. De nagel is een vrij complex lichaamsdeeltje. De nagelriem die de nagel aan drie zijden omgeeft, produceert nieuwe cellen en stoot oude cellen af. Na verloop van tijd wordt de nagelriem gespannen, scheurt en krijgt rafelige randen. In het levende gedeelte onder de huid (de matrix) worden de nieuwe nagelcellen gevormd, die de nagel naar de vinger top duwen. Het begin van de nagel is het zichtbare gedeelte of „lunula" (het halve maan tje), dat de scheidingslijn is tussen de levende cellen en de nagelplaat (de nagel zelf). Dode cellen liggen in vele, zeer dunne laagjes over el kaar heen. Een minieme hoe veelheid vet en vocht zorgt ervoor dat ze goed aan elkaar hechten. Het nagelbed, de huid dus die onder de nagel ligt, ondersteunt de nagel plaat. Nagelbed en nagelplaat groeien tegelijk. Tot slot heb ben we de nageltip, het ge deelte van de nagelplaat dat zonder steun buiten de vin gertop uitsteekt. Vergeet de nagels niet. En houd de huid van de handen soepel. Ademhaling Gezien het kleine fabriekje dat de nagel is, verdient het aandacht en verzorging (door smering, zou je bij een auto zeggen). Rubinstein heeft de handelingen voor nagelonder- houd eens op een rijtje gezet, waarbij zij aantekent dat de samenstelling van de nagellak een normale ademhaling en uitwaseming van de nagels mogelijk moet maken. Bij aankoop dus vragen of het produkt aan die eis voldoet. Er is veel rommel op de markt, maar elk goed cosme- ticahuis zal in staat blijken een verantwoorde nagelver- fraaier op de markt te bren gen. Goede kwaliteit kopen is van belang. Zwakke nagels kunnen vóór het lakken bewerkt worden met een nagelversterker. De „Fortifying Base coat" is van een heldere, vloeibare samen stelling die het nagelopper vlak veerkrachtig en glad maakt. Ze kan gebruikt wor den in plaats van kleurlak, wanneer men verscheidene laagjes over elkaar aanbrengt. Gaat u daarna toch lakken, dan is één laag voldoende: de lak gaat er makkelijk over heen en houdt langer. Ter voorkoming van barstjes in de lak kan een lichtrose gekleur de „Shiny Protector" aange bracht worden, die elke dag opnieuw kan worden gebruikt om tevoren bijgewerkte oude lak opnieuw houdbaar te ma ken. Droogt snel. Oude lak Voordat men echter ook maar over nagellak denkt, moet eerst alle oude lak verwijderd worden. Hiervoor dient een nail remover. Gebruik nooit pure aceton, dit vernielt de nagel; even anders ligt het met een aceton-olie mengsel. Meer voorkeur verdient een verantwoord cosmetisch pro dukt. Een beetje van dit vocht op een watje en de oude •kleurlak vliegt eraf. Wanneer de nagels „schoon" zijn, kan de te ver uitgegroeide nagel riem met „Cuticle Remover", door een stokje waar omheen een dun laagje watten is ge- Cutex-ideetjes: combinatiekleuren, die toch twee aan twee goed combineren. Blauw-groen met hemelsblauw, ondoorzich tig wit of zwart voor punkers wikkeld, worden terugge duwd. Blijken de nagels bros (afbreken), dan kan men ze voeden met Nail Care Crème, waarin vitamine F voorkomt. Dit produkt (ook vóór het lakken te gebruiken) voor komt dat de nagels inscheu ren, barsten of afbreken en voeden ook de huid om de na gel. Voorts bevordert het de groei. Dan is het, na al deze voorzorgen, tijd geworden om een „Shiny lak" van uw keu ze op te brengen. Er is lak in rose, rood, goud, gespikkeld, brons, groen en zelfs zwart. Gebruikt men geen glanzende lak, dan kan een zogenaamde „top-coat" over het kleurtje worden aangebracht, die glans geeft en de lak langere levensduur geeft. Het nieuwe Nail Pencil kan apart worden gebruikt onder blanke lak. Na bevochtiging van het potlood worden de bovenranden van de nageltop egaal en zeer wit. Revlon heeft in het assorti ment een „Sheer Strength Spray-on Nail Hardener" met proteïne, waarvan een opge spoten laagje de nagellak snel verhardt tot een glanzend schildje. Wegwerker Leuk bezit is ook de snelle „wegwerker" van oude lak- resten: een sponsje in een ron de doos (met remover). Even met de vingers erin rondwen telen en de nagels zijn schoon en klaar voor een nieuwe kleurlaklaag (Revlon). In handbagage past een Eerste Hulp tasje, waarin een vijltje (voor plotselinge haakjes in een nagel ter voorkoming van „dwangnagels") en een hand- crême. Dit laatste artikel vormt een hoofdstuk apart. Vooral in de winter is het raadzaam voordat Klaas Vaak toeslaat de handen met een si- liconenhoudende crème te masseren om de huid soepel te houden. De bekende dro gisterij uit Engeland, Boots, die je in Groot-Brittannië in elke stad tegenkomt, introdu ceerde recentelijk een uitste kende doorzichtige tube handcrême, Complete Care, met en zonder rozegeur voor resp. 6,95 en 5,95. De Nu- trix Mains van Lancome is ook een weldaad voor de op perhuid van de handen. Er zijn natuurlijk legio goede handcrêmes, waarvoor echter de ruimte ontbreekt ze alle maal te noemen. Het gaat maar om het principe: ook handen en nagels horen bij de lichaamsverzorging. TINY FRANCIS Praktische informatie over sociale verzekeringen Het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekeringen heeft onlangs het boek „Praktische informatie over Sociale Yerzeke- ring" op de markt ge bracht. Het boek, dat als begelei dend materiaal heeft ge diend bij de gelijknamige Teleac-cursus van enkele jaren geleden, en waar van er sindsdien tiendui zenden zijn verkocht, is nu opnieuw verschenen, geheel bijgewerkt. In dui delijke taal worden hulp verlener en aanvrager wegwijs gemaakt in de doolhof van de sociale verzekeringswetten. Het 200 pagina's tellende boek is voor 19,75 te be stellen bij het Voorlich tingscentrum Sociale Ver zekering, Zwaansvliet 3, 1081 AP Amsterdam, tel. 020- 44.84.18. nieuwe jassen De mode maakt zich dit seizoen erg druk om jassen in de stijl van de jaren vijftig. Uit zo'i. kraag zie je bij wijze van spreken het hoofd van Audrey Hepburn steken. De „nieuwe" mant&Jn heeft grote, praktische zakken en een opstaande kraag. Hij is knielang en ruim van lijn omdsf hij vaak wordt gedragen over een geplooide jurk, een lagen-rok, kniebroek of lange broek' 1 Aan weerskanten te dragen modellen hebben de voorkeur. Dikwijls is de jas dan gevoerd méde en pak". Ruitjes en ruiten zijn geliefd, van Prince de Galles tot Higgins, maar ook SherlocÈoo Holmes of grappige blokdessins. Herenhoed erbij (ca. 45,-) ten gerieve van het wintersil^o houet. istjt Veel mogelijkheden met Fortinetgaas. Draadtafel Fortinetgaas, met een maaswijdte van vijf centimeter, is in af gepaste panelen van 150 cm te koop in de ijzerzaak of in de dhz-winkel en leent zich uitstekend voor het vervaardigen van „ruimtelijke" tafels voor hen die weer eens iets anders willen. Van een stuk gaas van 150 cm wordt 30 cm afgezaagd. Het res tant wordt twee maal omgezet, zodat een u-frame onstaat van 40 x 40 x 40. Daarop komt dan een geslepen stuk helder draad glas. Voor een grotere tafel of een langere kunnen diverse fra mes worden gebruikt. Heel simpel. p 1 lnb Gids voor overwinteren in Spanje loet Tienduizenden Nederlanders vaak ook ouder£ s onvluchten jaarlijks het wisselvallige klima£n vooral in de wintermaanden, om hun heil te zoeke ej in zonniger oorden. Vooral Spanje, en dan met nanfft de Costa del Sol en de Costa Blanca, is zeer in trejjbj' i h Overwinteren is uiteraard wat anders dan zo maar voor efes kele weken op vakantie gaan. Dat het niet altijd rozegeur tl d maneschijn is, is de laatste jaren, bij de toename van «akv stroom overwinteraars, wel duidelijk geworden. Wil e6eltj overwintering prettig en probleemloos verlopen, dan is hrnet zaak het verblijf in den vreemde goed voor te bereiden. B aangezien daarbij nogal het een en ander komt kijken, worf de gemakkelijk iets over het hoofd gezien. en Om de overwinteraars een handje te helpen is de brochui'n e „Overwinteren" verschenen, gebasseerd op gegevens van emir varen overwinteraars zelf en op problemen en situaties diffoi zich in de praktijk kunnen voordoen. Aangezien het groot aantal Nederlandse overwinteraars te vinden is aan Spaanse kusten, is bij de inhoud uitgegaan van Spanje land van overwintering. De brochure is aan te vragen bij de ANWB-Alarmcentn postbus 93200, 2509 BA Den Haag, tel. 070-264426, het Nat naai Rheumafonds, le Sweelinckstraat 62, 2517 GG Di Haag, tel. 070-469696, het Nederlands Astmafonds, postbus 3830 AA Leusden, tel. 033-941814 en de Nederlandse Hal stichting, Sophialaan 10, 2514 JR Den Haag, tel. 070-92429L De kosten bedragen f 2,50, exclusief verzending. ter) 'tje 'O

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8