outersehad geen genade met zijn tegenstanders Ook Surinamers in ons landten prooi aan woede en verdriet rt abestaanden lar Paramaribo ;TENLAND LEIDSE COURANT, MAANDAG 13 DECEMBER 1982 PAGINA 7 5AG >skou bereid aantal raketten 5 Dalveren' PrmNGTON De Sovjet-Unie overweegt, aldus de en°d|ork Times in zijn zondagse editie, een voorstel htal raketten voor de middellange afstand met h ran procent te verminderen, wanneer de 1 ui afziet van de plaatsing van 572 nieuwe Pers- n in kruisraketten in Europa. De Sovjetrussische erllie bij het ontwapeningsoverleg in Genève heeft °P veken geleden tegenover de Amerikaanse ge- kartners verklaard het aantal middellange-af- jaketten van 600 terug te brengen tot ongeveer "ree]arvan er 150 gericht zouden zijn op Europa en °afd op China. Deze, suggestfes zouden volledig on- en XIjrdbaar zijn voor Washington, aldus de New /aar,?imes. Reagan wil niet afzien van zijn „nul-optie" maa%ziet in ontmanteling van alle 600 SS-20-, SS-4- •5 raketten, in ruil voor niet-plaatsing van de al der raketten. Giftig gas na ontploffing tank TAFT Op een fabriekster rein van Union Carbide Cor poration in Taft in de Ameri kaanse staat Louisiana is za terdagavond een tank met chemicaliën ontploft en in brand gevlogen. Hierbij is giftig gas vrijgeko men, waardoor twintigduizend mensen in een straal van acht kilometer rond het fabrieks terrein moesten worden geë vacueerd. Voor zover bekend hebben zich geen ernstige on gelukken voorgedaan. Liz Taylor wil bemiddelen in Midden-Oosten conflict De Amerikaanse filmster Liz- Taylor heeft afgelopen week einde laten weten, dat zij wil gaan bemiddelen In het Mid den-Oosten. ZIJ kondigde aan binnenkort een reis van tien dagen naar Israël en Libanon te zullen maken en te zullen proberen vrede te stichten tussen die landen. Taylor gaf weinig bijzonderheden over haar plannen, maar verklaar de dat zij een onderhoud zal hebben met de Israëlische premier Begin en de Libane se president Gemayel. Socialisten en communisten winnen verkiezingen in Portugal LISSABON Het ziet er naar uit dat de so cialisten en de communisten winst hebben geboekt bij de gisteren in Portugal gehouden gemeenteraadsverkiezingen. Toen de helft van de stemmen geteld was, voorspelde de te levisie dat de regerende Democratische Alli antie van premier Pinto Balsemao enkele procenten verloren heeft aan de linkse oppo sitie. De premier verklaarde op de televisie dat zijn regering aanblijft tot 1984. De belang rijkste leiders van de oppositie, de socialist Soares en de communist Cunhal, eisten het aftreden van het kabinet, ontbinding van het parlement en het uitschrijven van vervroeg de verkiezingen. Politie Noord- Ierland doodt twee mannen ARMAGH Twee mannen zijn gis teravond in een katholieke wijk van Armagh door de politie doodgescho ten. Eén van de slachtoffers was vol gens ooggetuigen een republikeinse activist die contacten onderhield met het Ierse Nationale Bevrijdingsleger (INLA), dat een week geleden een bom plaatste in een discotheek die aan 16 personen het leven kostte. Volgens ooggetuigen opende de politie het vuur toen de auto van de twee met hoge snelheid de stadswijk van Ar magh binnenreed, die grenst aan de Ierse republiek. Dodental Nicaraguaanse helikopterramp stijgt tot 8 MANAGUA Het aantal per: ten dat vori ge week donderdag is om komen bij het neerstorten van een Nicaraguaanse helikop ter is gestegen tot 84. Dit h ders van de regering in Managua gisteren ge zegd. De juiste oorzaak van het neerstorten is nog niet bekend, maar de regering houdt ern stig rekening met de mogelijkheid dat rechtse guerrillastrijders het toestel onder vuur heb ben genomen toen het 75 kinderen (in leeftijd variërend van één tot vier jaar) van Miski- to-indianen wilde evacueren uit het Ayapal- -gebergte. Functionarissen van de regering zeiden dat de helikopter 78 kinderen, 10 vrouwen en vier bemanningsleden aan boord had toen hij neerstortte op ongeveer 180 kilo meter ten noorden van Managua e verslaggeefster Corry Vis die in maart van nabij dislukte staatsgreep in Paramaribo meemaakte, gaat \ijgaande persoonlijke beschouwing nader in op de gebeurtenissen in Suriname. vlee i»schi ijdin roord HAAG Een 's e1e oorzaken voor kngste gebeurte- in Suriname al gelegd tijdens (nislukte staats- van maart. Al- slachtoffers van jecente executies |en toen de aan- op zich geves toor fel te pro- en tegen de van zaken rond fusillering van ker, een van de pire opstandelin- iiders. jevelhebber Bouterse op id"-vjde nieuwe raad van mi ff, in Paramaribo toe- 1 riep hij nog op geen ïsheiie te hebben ten opzich- personen die bij de mis- 'Staatsgreep betrokken hm Ook zijn toespraak op ^^Knaamse televisie had ^^vgelijke strekking. Let- SSSzei hij: „Zij waren dom, T^yij verstandiger zijn en zonder wrok, want ^^■scheurt ons volk alleen In de weken die volg- :k hij deze woorden ge- doen. Er vielen geen slachtoffers en er in nieuwe regering, lige escalatie komt ie- dan ook rauw op het lllen. Bouterse lijkt ie- uit de weg te ruimen ra in de weg staat, of heeft op zijn beleid. Al (rt viel de enorme hel denverering op, waarmee hij door jonge, ultra-linkse advi seurs en aanhangers werd om ringd. Direct na de mislukte staatsgreep waren zij bezig om te kijken of er niet een boek samengesteld kon worden van de heldendaden van Bouterse en voortdurend werd de Suri naamse revolutie vergeleken met de Cubaanse. Bouterse als een tweede Fidel Castro was hun .ideaal. Op de bureaus van het Surinaams Nieuws Agent schap (SNA) en de Nationale Voorlichtingsdienst (NVD) verscheen een boekwerk van Fidel Castro om vergelijkin gen te vinden. Het boekje ging uiteindelijk niet door, maar het ultra-linkse groepje ver sterkte wel voortdurend zijn macht. Een van de meest in vloedrijke leden is de adjunct- direkteur van SNA, Edward Naarendorp (een neef van de afgetreden minister van Bui tenlandse Zaken). Hij was nauw betrokken bij de overna me van het radiostation SRS eerder dit jaar. Tijdens de staatsgreep wisselde hij met andere Bouterse-adviseurs dol lars uit voor een vlucht naar elders, als Bouterse de zaak zou verliezen. Zijn kantoor zat later voortdurend vol linkse activisten, die pamfletten uit tikten en verspreidden. Het waren pamfletten, die gedrukt werden op de staatsdrukkerij van de Nationale Militaire Raad (NMR). Deze NMR heeft in de Surinaamse praktijk veel meer macht dan de minister raad. Van hieruit was in maart al een hetze aan de gang tegen Nederland en de Verenigde Staten. Een greep uit hun be schuldigingen: de staatsgreep zou door Nederland én de CIA In gebouw „De Granaatappel" in de Amsterdamse Bijlmermeer is door de vrijdag opgerichte 8-december-beweging een actiecentrum ingericht. Men kan daar ook een condoleance-register voor de gedode Surinamers tekenen. tussen de Nederlandse ambas sade en de coup-plegers (die nooit boven water zijn geko men omdat ze ineens militair geheim waren); contra-revolu tionaire acties zouden vanuit Nederland worden gevoed; Nederlandse journalisten zou den een geniepige en achter bakse boycot van Surinaams nieuws hanteren, enz. Een van de felste aanklagers was het Revo Bulletin, waarin gesme ten werd met woorden als Hollandse schijnheiligheid, su per-democraten, Hollands im perialisme, Hollandse uitbui ting en andere stemming kwe kende termen. Naarendorp zei eens onomwonden: „Hoe eer der jullie die ontwikkelings hulp stopzetten, hoe liever. Dan stappen wij naar Cuba!". Deze man is in zijn functie van adjunct-direkteur van het SNA mede verantwoordelijk voor de berichtgeving. Want alle Surinaamse kranten en momenteel ook de Nederland se zijn van dit nieuwsagent schap afhankelijk. Het is dan ook niet verwon derlijk dat er gekleurd nieuws wordt doorgegeven, ook naar ons land. Het bestuur van het Surinaamse Nieuws Agent schap bestaat uitsluitend uit le den van de militaire raad. Tij dens de mislukte coup stond het gebouw onder speciale be scherming van Bouterse-mili- tairen. Voor het binnenlands nieuws zijn de Surinaamse kranten volkomen afhankelijk van het nieuwsagentschap. Deze heeft eigen verslaggevers _£n een eigen fotograaf en zij bepaalt wat de kranten wel en wat ze niet mogen publiceren. Ook de radio en de televisie zijn van deze instantie afhan kelijk en al in maart was dui delijk, dat beide media vroeg of laat van de staat zouden worden. Platgebrand Nu weten we, dat nog redelijk onafhankelijke radiostations en kritische kranten als de Vrije Stem, gewoon zijn plat gebrand. Omdat het station tij dens de mislukte staatsgreep vrouwen opriep hun kinderen thuis te houden, werd het uit de lucht geplukt. Afgelopen week bleek wat Bouterse's werkelijke opvattingen over rancune waren, want de eige naresse werd vermoedelijk met haar zoon vermoord. De Vrije Stem heeft het gewaagd, tegen de wil van de legerlei ding in, foto's te maken van de begrafenis van professor Baal Oemrawsingh, een tegenstan der van Bouterse, die onder verdachte omstandigheden om het leven kwam. Het gevolg was, dat alle staatsadverten- ties, de belangrijkste bron van inkomsten van deze krant, werden stopgezet. Journalisten kwamen hier tegen in opstand. De zaak werd gesust, maar, zo als nu blijkt, niet vergeten. De Vrije Stem werd platgebrand en diverse verslaggevers wer den vermoord. Na de executie van Hawker kwam de hele ad vocatuur onder leiding van de Deken van Advocaten, mr.R.C.Gonsalves, in het ge weer. Bouterse stelde met te rugwerkende kracht een oor logstoestand in, waarmee de executie gelegaliseerd moest worden. De advocaten kregen in zoverre hun zin, dat Ram- bocus niet meer geëxecuteerd werd. Onder druk van de in ternationale protesten moest Bouterse bakzeil halen, maar hij nam vorige week wraak. Zowel Gonsalves als Rambo- cus werden doodgeschoten. Door studenten en scholieren werd in maart, na het bekend- wórden van de executie van Hawker, op grote schaal ge staakt. Ook dat werd vorige week niet vergeten. Een van hun dekanen, dr.G.Leckie, werd vermoord. De Moeder- bond en voorzitter Cyriel Daal troffen hetzelfde lot, om de zelfde reden. Zelfs vakbonds leider Derby, die toch als ul tra-links bekend stond, legde het loodje. Allemaal rigoureu ze maatregelen ten opzichte van politieke tegenstanders, terwijl in maart al bleek, dat de Nationale Militaire Raad ook op andere gebieden opper machtig is. Volgens politie functionarissen worden volks milities (samengesteld uit Bou- terse-aanhangers) niet nor maal berecht, als ze over de schreef gaan, maar doorver wezen naar de NMR, die als doofpot fungeerde. Toen wij foto's wilden maken van de nieuwe ministers, vroegen al hun secretaresses of wij toe stemming van de NVD of de NMR hadden. Minister Sari man weigerde zelfs na een af spraak zich te laten fotografe ren, omdat de NMR het verbo den had. Ook voor interviews met officiële instellingen moest eerst toestemming wor den verleend, al waren mijn teksten niet aan censuur on derhevig. Surinaamse journa listen zeiden na de mislukte staatsgreep van maart, dat Bouterse zichzelf niet meer was. Het was, zeiden zij, nog nooit eerder voorgekomen, dat hij met een sigaret in zijn mond en een glas "bier in zijn hand de pers te woord stond. Met het Surinaams Nieuws Agentschap en de Nationale Voorlichtingsdienst als ultra linkse bolwerken achter zich en de Nationale Militaire Raad als oppermachtige ruggesteun, lijkt Bouterse nu regelrecht aan te sturen op een militaire dictatuur, met een repressief bewind. En het is maar de vraag of het Surinaamse volk dat pikt. CORRY VIS /inaamse regering in ballingschap overwogen JERDAM De vrijdag |ehte 8-december-bewe- een aantal organi- Van Surinamers in Ne- zijn gebundeld, be- Ie mogelijkheid een re- in ballingschap te gaan Dit heeft een woord- ||r van de beweging gis- Ijbekend gemaakt. Vol- em wordt op de bewe- |ie alle acties in Neder- 1 Suriname coördineert, vanuit Suriname een krachtig beroep gedaan een dergelijke „krachtige stap te onderne men". Volgens de beweging moet zo'n regering wel gedra gen worden door een zo'n breed mogelijke groep van Su rinaamse organisaties en voor al de steun hebben van het Su rinaamse volk in Suriname zelf. Men is nu aan het bekij ken of zo'n brede opzet haal baar is, aldus een woordvoer- pHOL Van Schip- gistermorgen een i van de SLM naar ^ame vertrokken met 1 boord een aantal familieleden van irinamers die de af- len dagen zijn geëxe- frd. Leckie en naaste familieleden van de advocaten Riedewald, Gonsalvez, Baboeram en Soha- singh. Voor de vlucht, waarbij 176 passagiers werden ver voerd, was door de Surinaam se autoriteiten speciale toe stemming gegeven. Het lucht ruim van het land is donder dagochtend gesloten en blijft nog voor onbepaalde tijd dicht. De dc-8 is vanmorgen met 229 passagiers aan boord weer op Schiphol teruggekeerd. tiissionaire Surinaamse bronnnen spreken over meer Erik Ton Kie Sim zei dan twintig doden. Om wie het "pftien mensen afgelopen precies gaat is nog altijd niet zijn gedood. Andere duidelijk. der. Een 35-tal organisaties heeft inmiddels instemming betuigd met het voorstel. De 8-december-beweging heeft haar centrum in de Am sterdamse Bijlmermeer in het gebouw de Granaatappel, waar duizenden Surinamers naar toe bellen om hun afschuw over de gebeurtenissen ken baar te maken of naar toe ko men om de condoleance-regis- ters te tekenen. Ook VS willen hulp aan Suriname stopzetten WASHINGTON De Vere nigde Staten hebben zater dag meegedeeld dat zij over wegen de anderhalf miljoen dollar aan economische hulp aan Suriname niet uit te ke ren. „Onze hele relatie met de Surinaamse regering wordt opnieuw bezien, ook het hulpprogramma", aldus de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. De Amerikaanse minister George Shultz zei zaterdag middag op Schiphol, na af loop van een kort bezoek aan ons land dat de gebeurtenis sen in Suriname hem „met afschuw hebben vervuld". Shultz maakt een rondreis van ongeveer 14 dagen door West-Europa. Hij sprak za terdag ondermeer met ko ningin Beatrix, premier Lub bers en minister Van den Broek van buitenlandse za ken. De Surinaamse regering heeft zaterdag bevestigd dat de Nederlandse hulp aan het land is opgeschort. Het offi ciële Surinaamse persbureau deelde niets mee over de in houd van de Nederlandse nota waarin het stopzetten van de hulp wordt aange kondigd. De herdenkingsdienst In de Mozes en Aaronkerk ter nagedachtenis van de Surinamers die zijn omgebracht, werd ook bijgewoond door de oud-ministers Van Thijn en Den Uyl. DEN, - HAAG/AMSTER DAM Met ondermeer een herdenkingsdienst in Amsterdam en een de monstratie in Den Haag heeft de Surinaamse ge meenschap in ons land het afgelopen weekeinde zijn woede en verdriet tot uit drukking gebracht over het geweld in Paramaribo. De Landelijke Organisatie van Surinamers in Nederland heeft er bij de Nederlandse re gering op aangedrongen om niet alleen de financiële hulp aan Suriname stop te zetten, maar ook de diplomatieke be trekkingen met onmiddellijke ingang te verbreken. De demonstratie die ongeveer 3000 Surinamers gistermiddag hielden voor het gebouw van de Surinaamse ambassade aan de Alexander Gogelweg liep uit op een massale partij ste nengooien waarbij tal van rui ten aan diggelen gingen. Een meegevoerde pop die de bevel hebber Desi Bouterse voorstel de werd in brand gestoken. Op spandoeken was ondermeer te lezen: „Bouterse, zwarte nako meling van witte Hitier". Toen twintig man M.E. een einde maakte aan het stenengooien, liep een agent te paard een hersenschudding op. Twee be togers werden gearresteerd wegens openlijke geweldple ging. Grote indruk maakte een her denkingsdienst in de Mozes en Aaronkerk in Amsterdam waaraan behalve Surinamers ook tal van Nederlanders deel namen onder wie oppositielei der Den Uyl die zich zichtbaar ontroerd toonde. De belang stelling voor deze dienst was zo groot dat velen geen plaats je meer in de kerk konden vinden en zich buiten opstel den. Voor het Surinaamse consu laat in Amsterdam is gister avond een dodenwake ter na gedachtenis van de omgeko menen begonnen. Deze doden wake duurt onafgebroken tot en met zondag 19 december. De christendemocratische fractie in het Europees parle ment zou vandaag een urgen tie-resolutie indienen, waarin afscuw wordt uitgesproken over de executies in Suriname De ondergedoken ambassa deur van Suriname in Neder land Henk Herrenberg heeft laten weten dat hij de tot ui ting gebrachte protesten zal doorgeven aan de autoriteiten in Paramaribo. Herrenberg zei begrip te hebben voor de ver ontwaardiging. Ook bood hij er zijn verontschuldigingen voor aan dat tijdens de demon stratie voor de Surinaamse ambassade en agent werd ge troffen door een steen en een hersenschudding opliep. De Poolse leider generaal Ja- ruzelski gisteravond tijdens zijn televisierede tot het Poolse volk, waarin hij een gedeeltelij ke opschorting van de staat van beleg aankondigde. Pools parlement bespreekt opschorting noodtoestand (Vervolg van de voorpagina) WARSCHAU Het Pool se parlement is vandaag in Warschau bijeengeko men om de politieke en economische toestand van het land te bespreken. Het belangrijkste agenda punt is de opschorting van de staat van beleg, die ge neraal Jaruzelski gister avond in zijn rede had aangekondigd. De parle- mentszitting zal twee da gen duren en pas eind deze maand zal gestemd worden over de opschor ting van de noodtoestand. Jaruzelski zei in zijn rede van gisteren dat de opschorting van de noodtoestand een „be langrijke stap is naar ophef fing yan de staat van beleg". „Hoewel het onmogelijk is meteen over te gaan tot een volledige normalisering van het openbare leven, zouden wij dat doel toch op redelijk korte termijn willen realise ren. Wij moeten ons stap voor stap in die richting begeven met een samenhangend beleid en gezamenlijk inspanningen", aldus Jaruzelski. Ip zijn rede benadrukte Jaru zelski dat de noodtoestand al veel eerder zou zijn opgehe ven, wanneer leden en aan hangers van de ondergrondse vakbeweging Solidariteit niet waren doorgegaan met het or ganiseren van stakingen en protestacties. Verschillende malen klonk in de rede van Jaruzelski door, dat het verzet van de vakbondsactvisten en „contra-revolutionaire ele menten" nog niet tot zwijgen is gekomen. Daarom is het „alle uitzonderlijke maatrege len die op 13 december 1981 zijn ingesteld, nu al op te hef fen". De Russisc gisteravond gemeld, da beperkende- de staat van gen het einc den opgehe' Het hoofd v buitenland, heeft geen heeft

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7