170.- 50.- 90.- 75.- 150.- 13C Kamerlid Borgman wil gesprek met anti-loyalist Pers in New York viel over veelzijdigheid Herman van Veem Biesheuvel, Hoefnagels gaan voori op de ingeslagen weg 75.- C&A's Canda Kwaliteit: DEGOEIENAAMVANC&A. BINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 13 DECEMBER 1982 PAG NOORDWIJK „Ik ben »een loyalist en wil het ook niet wezen", aldus CDA-ka- merlid Fred Borgman tijdens ie discussie in de oprichtings vergadering van het CDJA- Noordwijk, die het afgelopen weekeinde in hotel-restaurant Royal werd gehouden. Het stemgedrag van elf CDA- leden in de Tweede Kamer bij ie motie over het Nederlands stemgedrag in de Verenigde Naties was aanleiding Borg man hierover aan de tand te voelen. Zoals bekend had een aantal leden van de CDA-frac- tie het beter gevonden dat Ne- ierland in de Verenigde Na ties zich van stemming zou onthouden over een motie van Zweden en Mexico ten aanzien van de kernbewapening. Mi nister Van den Broek had daar bezwaren tegen. „Dergelijke zaken liggen soms erg moeilijk in de fractie, dat wil ik eerlijk zeggen", aldus Borgman. Dat oud-burgemees ter Gijsen van Venlo vreselijk boos zou zijn („zij er uit of wij er uit"), vond hij jammer. „De beste oplossing zal zijn om eens naar Venlo te gaan en met drs. Gijsen te praten", merkte Borgman op. Als frac tie tracht het CDA zoveel mo gelijk één lijn te trekken, leg de hij uit. Soms worden op één dag vele tientallen malen over allerlei zaken gestemd. „Óver het feit, dat één keer een aan tal fractieleden een afwijken de stem uitbrengen, moet men niet zo dramatisch doen". De gedachte dat het om een struc turele groep loyalisten zou gaan, wees hij met klem van de hand. Feestvierder zocht rust UTRECHT Om niet door verkeerslawaai te worden ge stoord. na een nacht lang stap pen in het uitgaansleven van Utrecht, plaatste een 23-jarige inwoner van die stad gister ochtend vroeg een verkeers bord ..verboden in te rijden" midden op de rijweg van zijn woonstraat. De politie, getipt door een buurtbewoner, haal de de jongeman uit zijn bed en bijgestaan door twee agenten, moest hij het bord op de oor spronkelijke plaats zetten. Er werd geen proces-verbaal op gemaakt. Volgens een politie woordvoerder „Omdat we er de lol wel van in hebben ge zien en omdat we voor opvoe dende maatregelen zijn". Dronkeman ramt gevel NOORDWIJK Een 38-jari- ge inwoner van Noodwijker- hout is vannacht met zijn auto uit de bocht gevlogen en heeft een gevel van een woning aan de Duindamseweg geramd. De man reed onder invloed. Hij verliet direct de auto en begon naar zijn woonplaats Noord- wijkerhout te lopen. De politie achterhaalde zijn identiteit door middel van het kenteken en wat later werd de man in de buurt van zijn woning door de politie van Noordwijker- hout aangehouden. Hij bleek nog behoorlijk dronken te zijn en beweerde alleen te hebben gefietst en zijn fiets te zijn kwijtgeraakt. De Noordwijker- houter is ter ontnuchtering in gesloten. Tegen hem wordt proces-verbaal wegens rijden onder invloed opgemaakt. De geramde gevel bleek zo zwaar- beschadigd te zijn dat hij door de hulpverleningsdienst van de brandweer moest werden gestut. Onderdelen van de ge vel waren het huis in gevlo gen. De schade aan auto en huis is aanzienlijk. Dsk NEW YORK Herman van Veen en zijn musici keren nog deze week van Broadway te rug naar ons land. Op zak heb ben zij evenwel een schriftelij ke afspraak voor een reeks voorstellingen van nog eens drie weken. Herman werd het mikpunt van newyorkse kritici vanwe ge zijn veelzijdigheid. Hij'zette verschillende recensenten op het verkeerde been. Men wist niet of men met een clown te doen had of met een bezinger van de levensraadsels. In overleg met zijn amerikaanse impresario stelt Herman nu een programma samen, dat meer eenheid en samenhang toont. Verleden week, 20 jaar na de mislukte poging van Toon Hermans om internationaal beroemd te worden, stond van Veen in het Ambassador The atre. Hij zong, danste, speelde piano, viool en drums, strooide van tijd tot tijd handenvol rijst, beklom een 10 meter hoog hek op het toneel en gaf het luid applaudisserende pu bliek een toegift. Zijn liedjes en sketchjes, voor de gelegenheid vertaald in het Engels door Patricia Braun en bewerkt door Cristopher Ad- Ier, hadden veelal voor Broad way ongebruikelijke sombere thema's zoals zelfmoord, oor log en geweld, homosexuele prostitutie en identiteitscrises. Dat is zware kost voor een pu bliek, dat gewend is aan gepo lijste en spectaculaire shows met zang en dansnummers. Van Veen's show werd gepro duceerd door Michael Frazier, die ook de succesvolle Broad- way-shows „Lena Home, the lady and her music" produ ceerde. Voor Newyorkse theaterlief hebbers is Herman van Veen een ongewone man in een on gewone show. Het brengen van een dergelijke show op Broadway blijft een waagstuk, omdat de kassa het succes van de artiest bepaalt en het pu bliek iedere avond kan kiezen uit meer dan twintig voorstel lingen, waar het zo'n 20 tot 40 dollars per plaats voor moet betalen. Het zijn de kritici die in niet geringe mate bepalen waar het publiek zijn geld aan besteedt. De reacties van het publiek tij dens de eerste voorstelling wa ren overwegend positief. Jen nifer Muller, danseres en cho reografe zei: „Van Veen heeft een indrukwekkende combi natie van ernst en humor. Hij praat over de belangrijke en vaak treurige aspekten van het leven, maar op een manier die ruimte laat voor hoop en sympathie". Stephan Barber, makelaar in New York: „Herman heeft buitengewoon talent en een prachtige warme stem. Hij doet me denken aan een jonge Danny Kaye. Hij is fantastisch, maar zal zeker niet bij ieder een in de smaak vallen". De newyorkse ontwerper Claude Langwith zei: „Het is voor het eerst sinds lange tijd, dat iemand zo'n persoonlijke show op Broadway durft te brengen. In Philadelphia en elders waar Van Veen zijn show eerder bracht, was hij meteen populair bij de jonge ren. Een deel van hen is hem naar New York achterna ge reisd". De newyorkse kritici waren evenwel minder te spreken over Van Veen's werk. Het trio Eric v.d. Wurff, Nard Reynolds en Cees van der Laarse, dat de muzikale bege leiding verzorgde, werd op een enkele uitzondering na, echter zeer geprezen. Na afloop van de pre verschenen 400 genodjT onder wie Quarles van Ui consul-generaal in New j! prinses Christina en haaf' en de moeder van Ha' van Veen. Zij vierdenj Hermans debuut op l|J( way. Van Veen, die nooit tevoj sterk had getranspireeif die eerste avond op Broar zei over zijn optreden in York: „Het enige waar I zorgen over heb gemaak' de thematiek. Vooral dei York Times schreef nie^, stig. En dan moet je Broadway. Dat is de f* daar. Maar hopelijk woen beter als ik over enige tj rugkeer naar New York] Mr. J. de Vries lid Raad van State LEIDEN De griffier der staten van Zuid- Holland, de 51-jarige mr. J. de Vries, is met in gang van 1 februari 1983 benoemd tot lid van de Raad van State. De'heer De Vries wordt lid van de afdeling geschillen van bestuur en de afdeling rechtspraak. De heer De Vries is griffier sinds 1977. Daar voor was hij lid van provinciale staten van Noord-Holland (fractieleider van de PvdA) en loco-secretaris van de gemeente Haarlem. Van 1964 tot 1968 was hij werkzaam op de gemeen te-secretarie van Voorburg. Momenteel heeft de heer De Vries naast zijn werk als griffier een aantal ander functies, waaronder dat van lid van het dagelijks bestuur van het Holland Festival, bestuurslid van het Instituut voor be stuurswetenschappen en vice-voorzitter van de Toneelgroep Centrum. Vechtpartijen bij Lissese café's LISSE Bij twee gelegenhe den zijn in de nacht van zater dag op zondag in Lisse mensen mishandeld of bedreigd. Rond twee uur werden bij een café aan de Heereweg drie inwo ners van Lisse, 19, 20 en 21 laar, bedreigd met een mes na dat zij in het café ruzie hadden gehad en door een auto waren achtervolgd. Door een nood sprong te maken konden zij erger voorkomen. Het drietal heeft aangifte gedaan van een poging tot doodslag. De daders gingen er snel vandoor Bij een ander café in de Poel- markt zijn een agent en een inwoner van Lisse licht ge wond geraakt bij een vecht partij. In het café kregen de Lisser en een inwoner van Sassenheim ruzie, waarop de vrienden van beiden zich er mee gingen bemoeien. Toen de politie arriveerde vielen er nog steeds klappen. Uiteinde lijk werden twee inwoners van Lisse en twee van Sassen heim, van 20 tot 22 jaar oud, aangehouden. Maarten Biesheuvel blijft onophou delijk verhalen schrijven, Peter Hoefnagels giet zijn jeugdherinne ringen in nieuwe verhalen, een ver volg op een vorige bundel, en Han nes Meinkema voegt niets verras sends toe aan haar werk in een nieuwe verzameling korte verhalen. Drie boeken die toevallig bijeen lig gen. Het enige gemeenschappelijke is wellicht dat deze bundels verha len min of meer autobiografische kanten hebben, althans vanuit de auteur zelf zijn opgezet. „De Bruid" is de achtste verhalenbundel van Maarten Biesheuvel. Ook ditmaal bi zarre gebeurtenissen, maar dat is geen verrassing meer voor wie Biesheuvel kent. Zo ontmoet hij in het verhaal-„Ge miste Kans" een wonderlijk gezelschap als hij dwaalt door een geweldig groot huis in Dordrecht. Daar zitten o.a. Homerus, Tho mas Mann, Melville, Gogol, Tolstoi, Dante en Flaubert bijeen, om maar een paar van de aanwezige schrijvers te noemen, ver der zijn Cleopatra, Jezus en Pontius Pila- tus er ook. Ze prijzen met zijn allen zijn werk, dat ze goed blijken te kennen. In een ander verhaal gaat hij met Eva een avond stappen in Amsterdam, waarna ze er overnachten in een sjiek hotel. Als hij 's nachts wakker wordt, is Eva weg, hij blijkt zelf niet wie hij denkt te zijn. Opeens is hij een Turk, die uiteindelijk re patrieert, zodat Biesheuvel die als enige wel beter weet wie hij is, in een klein woestijndorpje terecht komt, in een hutje met een vreselijke vrouw en erge kinde ren. Onmogelijke gebeurtenissen dus weer. Dit keer meer dan anders verwijzingen naar Russische klassieke auteurs, zoals het ti telverhaal „De Bruid", dat dan weliswaar in het kleine Limburgse dorpje Bemelen aanvangt, maar een verwerking is van een verhaal van Anton Tsjechow. Een merkwaardig spannend verhaal is „Kreet uit een kelderwoning", waarin een meisje van vijfentwintig jaar het relaas vertelt van haar ondergang met haar vriend Kees. Het begon allemaal mooi: twee enthousiaste, eigenzinnige jonge mensen, die veel van elkaar hielden en zich sterk genoeg voelden de ouderlijke woning te verlaten en samen te gaan wo nen in Amsterdam. Kees wil dan een ro man schrijven. Op een zomeravond ont moeten zij een merkwaardig heer, die een uiterst romantisch verhaal vertelt, dat zich in het Nederlandse rivierengebied af speelt, maar afkomstig is van een ander Russisch verhalvenverteller uit de vorige eeuw, Toergenjew. Het verhaal leidt tot de ondergang van Kees, reden waarom zij zich moet verlagen tot prostitutie. Een spannend verhaal, dat larmoy/^ aan alle kanten, dat onmogelijk is g* strueerd, maar je desondanks woord woord blijft boeien. Biesheuvel is eeti zonder schrijver. )ng Herkenbaar Peter Hoefnagels vervolgt zijn keni cll nogal autobiografische verhalen, jaar begonnen in het boekje „Aan Ga mijn jeugd verblijdt" met „De vleef vel". Negen verhalen, gerangschij sli twee afdelingen: „Na de bevrijdinL__ „Afscheid van de bevrijding..." Pr verhalen over jeugd-ervaringen: deen kelijkheid van de oorlog, sexuele ori q kingen, de wereld van de jonge vol\f, ne (als student) in de jaren na de oQO( met belangstelling voor het maatschrgn lijk gebeuren en de politiek. Een i beeld dat voor velen heel herkenbal zijn. IUJ JAN VERSTA^j Bin fid< level Maarten Biesheuvel: „De bruid"-vide r len. Uitgeverij Meulenhoff. I in ƒ22,50. riel Peter Hoefnagels: „De vleesheue te Uitg. Ad Donker. Prijs 19,50 Pers -stac Voile japon .'n Wervelende plissérok, 'n prach tig dessin, 'n vederlichte stof en geheel gevoerd. 40-48 Colblouse Glanzend satijn, modieus van lijn met vleermuis- mouwen. 38-46 Fluwelen! rok Koket ko kermodel met achter-1? split in stijl- vol zwart. Gev. 38-46 GAPRIJS: (HA PRIJS: (HA PRIJS: Volgende week zijn de gezellige Kerst-Koopavonden er weer. Dan is uw C&A 's avonds tot 21.00 uur open. Taft blouse 'n Schitterende ruit, mooie platte ronde kraag en charmant gestrikt. 38-44 Crêpe broek Grandioos model met bandplooitjes en zijsluiting. Aan I de pijp 'n smalle I omslag. 'tLakcein- I tuurtje zit erbij. 38-44 j DE FIJNERE STOFFEN] DgSMAAKVQLLTü ONTWERPEI J DE UITSTEKENDE COUPE F DE VOORTREFFELIJKE APWBIT Crêpejurk Gracieus ontwerp, opvallend mooie verwerking van 't exclusieve streep- dessin. Gevoerd. 40-48 Crêpejurk Elegant stre^ dessin in 'n v kleurstell strikboordjel licht klokkerr rok. Gevoen (HA PRIJS: (HA PRIJS: C&ól U töcA \tootde£t

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6