mrnm itte Markt trekt 3000 bezoekers Belgenpop trekt door de Hollandse polders Sleutelstad in teken van mensenrechten Veel bezoekers, weinig donateurs 'AGAD LEIDSE COURANT MAANDAG 13 DECEMBER 1982 PAGINA 3 Stadsgezich ten Wethouder J. Fase opent morgenmiddag om vijf uur een tentoonstelling in de bibliotheek aan de Nieuw- straat van de Engelse beeldende kunstenaar Jeremy Barlow. De expositie bestaat uit stadsgezichten van Leiden in aquarel en olieverf. Al deze werken, die in boekvorm zullen verschijnen, kunnen gedurende de ex positie worden aangekocht De openingstijden zijn: maandag, woensdag en donderdag van tien tot half ne gen, dinsdag en vrijdag van tien tot half vijf en zater dag van tien tot een. Rommelmarkt De peuterspeelzaal in het dienstencentrum aan de Heren- staat 64 houdt binnenkort een rommelmarkt en is op zoek naar spulletjes die daar verkocht kunnen worden. Degene die wat kwijt wil, kan dat bij de peuterspeelzaal inleveren of het laten afhalen. Een telefoontje 765721140169 of 146637) is genoeg. Rijnlands Mannenkoor Het Rijnlands Christelijk Mannenkoor geeft donder dag- en vrijdagavond een concert in de Stadsgehoor zaal. Aan beide voorstelllingen wordt medewerking verleend door de Amerikaanse sopraan Patsy Gil li- land en de bas Pieter van Egmond. Beide concerten be ginnen om acht uur. Driekoningenavond De Koninklijke Vereniging Litteris Sacrum speelt donder dagavond in de Leidse Schouwburg William Shakespeare's stuk „Driekoningenavond". Het stuk is een zeventiende- eeuwse komedie met veel muziek. De voorstelling begint om kwart over acht. Noorderwiek De Noorderwiek, school voor middelbaar onderwijs, viert donderdag haar kerstfeest in de Anthonius kerk. De mensenrechten staan centraal op dit feest, hoogte punt in het programma is een optreden van muziekthe ater „Beroerd" die informatie geeft over Latijns-Ame- rika en begrip wil kweken voor de strijdende bevol king daar. Medewerking verlenen het jongerenkoor 'De Overbrugging' en de Chileense band 'Neltume'. Het feest begint om half acht. Turkse film In het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 wordt zeven avonden de film „Yol" van Yilmaz Güney vertoond. De voorstellingen worden gegeven van donderdag tot en met woensdag 22 december. Op alle avonden beginnen de vertoningen om acht uur en om kwart over tien. De film werd dit jaar in Cannes met de gouden palm bekroond. „Yol"geeft een beeld van de toestand in Turkije. Johnny van Doorn De Amsterdamse entertainer/dichter/schrijver Johhny van Doorn (The Selfkicker) treedt donderdagavond op in café Scarabee aan de Pieterskerkchoorsteeg 16. Het optreden begint om tien uur en de toegang is gratis. Jou Bourne was een van de attracties tijdens de mani festatie van de Dierenhulpdienst. MANIFESTATIE DIERENHULPDIENST LEIDEN De manifesta tie rond het tienjarig be staan van de Dierenhulp dienst in het Holidome van Holiday Inn heeft gis teren duizenden bezoe kers getrokken. Daar staat tegenover dat de op brengst, ongeveer 7000 gulden, tegenviel. Het echtpaar Hans en Carla Raymakers van de Leidse Dierenhulpdienst heeft 25.000 gulden nodig voor de nieuwe ambulance, die reeds is aangeschaft. „Ik ben al erg blij met die 7000 gulden. Alles is meegenomen", aldus een optimistische Hans Raymakers gisteren. „We heb ben er 150 donateurs bij en ik verwacht er nog wel meer in de komende weken als uitloop van de actie. Dat is belangrijk, want dat zijn de jaarlijkse in komsten die je nodig hebt om te kunnen blijven draaien". Enthousiasme ook bij zijn echtgenote Carla. „Dit is een geweldige dag geweest. Een heleboel mensen hebben kun nen zien hoe wij te werk gaan en dat is ook belangrijk", aldus Carla Raymakers, met haar man vanzelfsprekend rijkelijk vertegenwoordigd op de foto's en de videopresentatie van de dierenhulpdienst in actie, die rond de nieuwe ambulance stonden opgesteld. Fotograaf Henk van de Ende, één van de organisatoren toon de zich teleurgesteld over de opbrengst van de actie. „Er zijn enorm veel mensen ge weest, maar ze hebben hun portemonnees in hun zakken laten zitten. En dat terwijl ze toch gratis al die artiesten en attracties kregen voorgescho teld". Genoeg te beleven was er gisteren in ieder geval wel in het broeierige Holidome, met onder meer modeshows, haarshows en ballet met Inge van der Broek. Muzikale be langeloze medewerking kwam onder andere van de kant van Jazz on Sunday met een ont ketende Joe Bourne en The Sweetwood Dixie Stompers met een zeer slagvaardige Frank Schermer Voest. Hans Vérsnel, die zijn kindershow zou brengen, moest wegens ziekte verstek laten gaan. De Hutspotten toonden zich daar entegen weer zeer inventief bij het inzamelen van geld, zij het dat de opbrengst dan uit eindelijk toch tegenviel. Donateurs voor de Dieren hulpdienst Leiden kunnen met ƒ20 per jaar terecht op gi ronummer 1936486. jemde zwemmer a >EN Agenten ontdekten in de nacht van zaterdag op ig om twee uur een zwemmer in de Oude Rijn nabij de straat. Omdat het hier een, zeker gezien het jaargetijde, wat Vone activiteit betrof, stelde men een onderzoek in. temmer bleef spoorloos. Wel vond men bij de 'natte linkerschoenen en een nat spoor van blote voeten, upoor eindigde in de Sionsteeg, waar de zwemmer wellicht tets pakte. Nader onderzoek leerde, dat er in een schoenen- °tl in de Hoogstraat een diefstal was gepleegd. Uit de etala- 4ren vijf schoenen, een kerstslinger en wat kerstballen ver- lfen. Het betrof hier louter linkerschoenen, tf ajlitie vermoedt dat de zwemmer de diefstal heeft gepleegd. Merendeel van de schoenen zal wel in de gracht liggen de kerstversieringen. Waar de eigen schoenen van de man ibleven, is vooralsnog een raadsel. Politiemacht vindt gevlucht dievenpaar LEIDEN Zeker twintig politieagen ten hebben vannacht twee gevluchte dieven gevonden op het volkstuinen complex Oostvliet. De agenten waren afkomstig uit Leiden, Leidschendam en Den Haag. De twee mannen, beiden 24 jaar en afkomstig uit Rotterdam en Schiedam hadden ingebroken in een winkel in Hoofddorp. Het tweetal reed om kwart over drie langs een surveillancewagen in de Ko- revaarstraat. De bemanning van de surveillancewagen vond het rijgedrag wat nerveus en besloot de bestuurder eens aan de tand te voelen. Toen men gas gaf, scheurde het tweetal weg. De achtervolging ging over de Lammen- schansweg en de Europaweg naar rijks weg 4. Eenmaal op de snelweg verloor het tweetal de macht over het stuur en de auto belandde in een sloot. De twee mannen zetten te voet de vlucht voort en verdwenen in het volkstuinencom plex Oostvliet. Een tiental minuten later had de Leid se politie assistentie verkregen van agenten uit Den Haag en Leidschen dam. Ook was een politiehond gearri veerd. Gezamenlijk zocht men het volkstuinencomplex af en vond de twee mannen. Het tweetal had van nacht een inbraak gepleegd in een win kel in radio's en televisietoestellen in Hoofddorp. In de auto trof men enkele kleurentelevisies aan. De auto zelf was ook gestolen. Vragen over sexadvertenties in VVV-info-blad LEIDEN De PvdA-raadsleden Henriëtte van Dongen, Toos Fallaux en Hanneke Boot hebben het college van B en W, opheldering gevraagd over het advertentiebeleid van het VVV-info- blad. In dit blad staan advertenties van zoge naamde sexclubs. Daar er een relatie bestaat tussen de gemeente Leiden en de VVV vragen de raadsleden zich af of er ook een gemeentelij ke verantwoordelijkheid bestaat voor het ad vertentiebeleid van de VVV. Zij vragen het col lege of deze het hen eens is, dat dergelijke ad vertenties niet gewenst zijn vanwege het eman- ciaptiebeleid van de gemeente. Ook menen zij dat de advertenties niet nodig zijn om het vreemdelingenverkeer in de Leidse regio te be vorderen. De raadsleden dringen er bij het col lege op aan om in het overleg met deze vereni ging er voor te zorgen, dat er geen sexadverten ties meer opgenomen worden. CIDENTEN BLIJVEN UIT isidentie hkkestzet zwaar aan IEN Het Residentie laQst voerde zaterdag in de gehoorzaal de ouverture intanPaüser van Wagner uit, i7»kowski's eerste piano- 15 J«rt en de vierde symfonie ry engchumann en koos daar- Gas?/oor werken van een blij- 2 populariteit. Evenwel deze keus vragen op. Het imma vertoonde stilis- vrij grote samenhang, afwisseling in klank en imentatie is er niet, de luisteraar gaan- - 20.jg overvoerd kan raken. averw8it risico een levensgrote 3ron,(teit werd op dit concert, te wijten aan de zware disci, waarmee de Franse 19-0jirigent Alain Lombard 2 'jTkest liet musiceren en de ^hillen, die er natuurlijk gestaan tussen de werken, pf meer wegwerkte. Iversij er^^isch viel er op een enke- - 22|zet en samenspelpassage weinig aan te merken, api bard beheerste de partitu-' 1 voortreffelijk, had het or- Btevig in de hand, en kon (muzikale bedoelingen er moeite op overbrengen. zich dus een be- vakman, wiens recen- aan de opera in gerechtvaardigd jence 6.02 hield er echter te weinig 1 'ns (ning mee nog in de Stads- te staan. Het zwaar koper en slagwerk ouverture van Wagner de akoustiek onmisken- veel en deden boven- let werk zelf ook geen De onstuimige bewe- in het middendeel niet uit de verf, ook al inspiratie om er van te ma- iOS)jniet te hoog worden aan- Schumanns 4e sym- »te evenzo elke lichte hier sprake is van en oog voor bij tijd en wijle us aangedikte drama- Lombard schoot zijn voorbij. Ander- het vlotte gemak, bijvoorbeeld werd weer gebrek aan con- overtuigde de diepgang van de solist pianoconcert, Zeiter en dit ondanks efzekere gemak, waar lij speelde en de hoge die hij dankzij zijn enemende techniek kon Toch viel name in deel het accent te p het virtuoze klankge- dat eerder bewondering dan de muzikale aansprak. DIRK VOOREN LEIDEN Blanc de Blanc, de Employees en de Kreuners zijn namen van drie Belgische popgroepen die in deze donke re dagen voor de kerst langs kleine zalen in de Hollandse polders trekken teneinde „stukken te gaan maken" in het Nederlandse. Afgelopen zaterdag werd Leiden aange daan en op woensdag 15 de cember treedt de voorste linie van de Belgenpop aan in het Lorre-gebouw te Delft. Het was zaterdag al dik na tie nen toen de eerste van het drietal Belgische bands op het podium van. het Leidse LVC in de Breestraat stapte. De donkere, slecht verwarmde, zaal was op dat moment nog vrijwel leeg. Het publiek, voor het leeuwendeel Vlaams, op de vingers van enkele handen te tellen. In deze trieste ambian ce speelde Blanc de Blanc alsof hun leven er van afhing. Hun zeer aanstekelijke funky op treden verdiende meer. Een etage hoger zit op dat mo ment Walter Grootaers. Hij is zanger van de Kreuners uit Lierse, het hoofdgerecht van het muzikale kerstmenu uit België. Succes in dit vlakke land is voor de Kreuners be langrijk om te overleven, zo meent hij. In Vlaanderen heb ben ze in enkele jaren tijds al les bereikt wat er te bereiken valt en worden zij met Allez Allez gerekend tot de vaandel dragers van de Belgenpop. Van de debuutelpee 's Nachts Kouder Dan Buiten werden vorig jaar in België meer dan vijftien duizend exemplaren verkocht, hetgeen goud bete kent. „Ons land kent geen rocktra- ditie", meent Grootaers. „Bij jullie had je Peter Koelewijn en de Golden Earring. De ra dio bij ons, de BRT, schuwde dat soort dingen juist. In mijn tijd had je in Antwerpen wel dertig tot veertig groepen. Die zijn nooit verder dan mijn ei gen kroeg gekomen". Er sterf een beer in de Taiga, de titel van de tweede Kreu- ners-elpee, is ontleend aan een Russisch spreekwoord en bete kent zoveel als: er is iets uit zonderlijks gebeurd. Grootaers bedoelt daar met name de al gehele doorbraak van de pop- muziek-in-eigen-taal mee. Dat gebeurt op dit moment niet al leen met groepen ais Doe Maar en Het Goede Doel in Neder land, maar ook -in landen als Italië, Frankrijk en Duitsland. De beide Kreuners-elpees val len op door hier en daar sterk geëngageerde nummers. Zoals Cous Cous Kreten, dat handelt over de tweede generatie gast- aijbeiders. Het is tijd om op te treden, de Leidse vuurdoop. „We gooien de muziek gewoon de zaal in en ik ga geen dingen doen om leuk in de smaak te vallen", neemt Grootaers zich voor. Het Leidse concert groeit uit tot een van de succesvolste voor de Kreuners in Neder land tot nu toe. Na een stief half uurtje wordt de aanvan kelijk wat apatische houding van de plaatselijke jeugd door broken. Na vier toegiften neemt Grootaers koeltjes af scheid van het verhitte pu bliek. „Jullie waren tof", zegt- ie en nonchalant wandelt hij het podium af. NICO MOKVELD ïrktj le jq e Uti toe)EN De eerste en gchijnlijk gelijk de ictene Witte Markt die za- ^ejg in de Leidse Pie- j ''Crk werd gehouden eDin succes geworden. iveer 3000 bezoekers rbij £rden de poorten van eterskerk. Ondanks -at opgefokte stem- iccesj rond het hele ge- „Al?n bleven incidenten an hi Vertegenwoordigers ie Bije ambulante handel, 'JkeEich fel tegen de dgkr van de mar^t had" a verzet hielden zich verss- Particuliere contro- ingsy eventuele beunha- egt bleef uit. De politie, 1 derl zaterdagmorgen bij pp? begin van de markt ingefht hield hoefde niet iet di grijpen, k sta. list ibks het succes van de rami lopen de meningen van ijderide partijen erover uiteen. Volgens Pieter lden, één van de organi- n was het aantal echte laren op de markt, de en in het vlees van de ante handel zeer gering. ir'^( :hat dat er op de 95 kra- die er stonden hooguit uk of vijf waren die door j handelaren werden be choli mand. Dat lijkt me geen onre delijk percentage. Ik geloof dat de vele bezoekers zich uitste kend op de markt hebben ver maakt. Het was een -echte vlooienmarkt, waar je de leuk ste dingen of, als je anders wil noemen, de grootste troep kon kopen. Heel wat mensen heb ben de Pieterskerk weer te vreden verlaten". Handel De voorzitter van de Leidse centrale vereniging voor de ambulante handel, de heer J. Verplancke is het met Pieter van Ulden eens dat de markt een succes was. „Maar dat is de verdienste van de handela ren geweest. Zonder overdrij ving durf ik te stellen dat 80 a 90 procent van de kramen werd bemand door handela ren. Je ziet het aan bepaalde dingen. Het is de manier waarop ze zitten, hoe ze kij ken, hoe ze hun spullen heb ben opgesteld. Ze laten de mensen rustig kijken, maar houden ze intussen vanuit hun ooghoeken scherp in de gaten. Op een gegeven moment voe len ze dat ze beet hebben, ma ken een paar gekke opmerkin gen en het artikel is verkocht. Ze deden niet eens moeite het te verbergen. Zonder die han delaren was de markt niet in teressant geweest, dan had er Een beeld van de rustig verlopen witte markt. een handjevol amateurs geze ten op een sfeerloze rommel markt", meent Verplancke. „Ik ben eigenlijk op de witte markt geweest om de boel een beetje in toom te houden. Met geweld bereik je niets. Maar is het precies zo gegaan zoals wij het voorspeld hadden. Als je de deur hier op kier zet heb je binnen de korste keren een complete zwarte markt, zoals in Beverwijk, waar eventueel zelfs nog gestolen spullen ver handeld worden. Of het wordt een complete nieuwe waren markt. Het gemeentebestuur mag en kan aan een dergelijke oneerlijke concurrentie niet meewerken", stelt de voorzit ter van de Leidse ambulante handel. Toekomst Pieter van Ulden breekt zich voorlopig nog niet het hoofd over de toekomst van de witte markt in Leiden. „Ik zie wel wat er gebeurt. We gaan er in ieder geval nog eens een keer over praten. Ik heb geen zin meer om ervoor te vechten. Wij zijn maar amateurs, het is voor mij zaterdag een enorm zware dag geweest, na afloop moesten we nog een enorme troep opruimen. Verder heb ben we er echt niets aan ver diend. Voor mezelf kan ik al leen maar zeggen dat het een groot succes was, ondanks het slechte weer. De heer Verplancke hoopt spoedig de uitbreiding van de bestaande warenmarkt met tweedehands spullen te kun nen verwezenlijken. „Als alles vlot verloopt zie ik wel dat we in de eerste week van 1983 met die uitgebreide markt van start kunnen gaan, met erken de handelaren die de vereiste papieren hebben en hun colle ga's niet het brood uit de mond stoten. Eventueel zie ik het wel zitten als er eens in het jaar, op Koninginnedag of op 3 oktober een grootscheepse rommelmarkt wordt gehou den, georganiseerd door een vereniging, die dat streng con troleert. Deze markt, die er nooit had mogen zijn, is in ie der geval achter de rug. Voor- lopig gaan wij de toekomst argwanend doch blijmoedig te gemoet". LEIDEN De mensen rechten staan in deze da gen centraal- op twee ex posities annex manifesta ties in Leiden. Dit in aan sluiting op de Dag van de Rechten van de Mens op vrijdag 10 december. Het Leidse Waaggebouw aan de Aalmarkt staat nog tot en met woensdag in het teken van Leidse kunst voor Amnesty Internatio nal. In de Burchtzalen na- Wethouder D. Tesselaar opende de tentoonstelling in de Waag. bij de Burgsteeg zijn tot en met zaterdag exposities te zien die zijn gewijd aan de mensenrechten en het verzet in de derde wereld. Beide tentoonstellingen werden het afgelopen weekeinde onder aardig wat belangstelling geo pend. Wethouder D. Tesselaar was zaterdag actief in het Waagge bouw. Hij opende de expositie voor Amnesty International door het in werking stellen van één van de helse machi nes van de Leidse kunstenaar Henk Gosses, waarbij piepend wat lucht uit een opblazen bal lon werd gelaten. De plaatse lijke bewindsman toonde zich verheugd over het initiatief van de Leidse werkgroep van Amnesty International. „Wij zitten hier comfortabel in een verwarmde Waag met alle mogelijkheden om actie te voeren terwijl elders ter we reld mensen in heel wat min der rooskleurige omstandighe den verkeren. Het is goed dat daar de aandacht op wordt ge vestigd. Ik geloof dat de orga nisatoren er goed aan hebben gedaan om het Waaggebouw te nemen en de mensen hier on der meer met muziek van Conjunto Yaravi naar binnen te lokken. De kans is dan gro ter dat je naast de mensen die toch al zijn begaan met het lot van politieke vluchtelingen je ook degenen die daar minder van af weten interesseert. Ge lukkig mag een dergelijke ma nifestatie nog wel in een ge meentelijk gebouw worden ge houden", aldus Tesselaar, doe lend op de problematiek rond de Witte Markt in de Pieters kerk, die op dezelfde dag werd gehouden. De Leidse kunstenaars Roger Busschots, Pol Jong, Bert Ju, Lydia Luyten en Henk Gosses soort zaken een gidsfunctie, maar daar staat tegenover dat politieke vluchtelingen hier niet bepaald welkom zijn. Ook vanuit Leiden kan worden ge werkt aan een verandering van die mentaliteit", aldus Pe ters. Prof. Berkhof, lid van de We reldraad en als spreker uitge nodigd vergeleek de aantas ting van de mensenrechten met een dijk die bloot staat aan aanvallen van de zee en de polder beschermt. „In die dijk slaat de zee gaten en als het je lukt er een paar te dich ten, komen er toch weer nieu we bij. Niettemin is het nodig om door te gaan met het dich ten omdat de polder anders ten onder gaat", aldus prof. Berkhout, die verder nog be nadrukte dat zowel rechtse als linkse totalitaire regimes moe ten worden aangepakt en dat het niet aangaat om de exces sen van één van de twee min der erg te vinden. De activiteiten in de Buchtzalen worden geor ganiseerd door de We reldwinkel en diverse landencomités. De ge meente Leiden heeft er subsidie voor gegeven in het kader van de interna tionale solidariteit. De ex posities zijn morgen te be zichtigen van twaalf zes uur, woensdag van tien tot zes, donderdag van twaalf tot negen, vrijdag van twaalf tot zes en zaterdag van tien tot vijf. Vrijdag wordt het geheel in de Buchtzalen officieel afge sloten met een dag die in het teken staat van de Amerikaanse Indianen. De hele week zijn er ove rigens nog afgeleide acti viteiten elders. hebben geheel belangeloos meegewerkt aan deze tentoon stelling, evenals overigens de directie sociaal-cultureel werk van de gemeente Leiden en de Kunstuitleen Leiden. Veel van het geëxposeerde werk van dezè kunstenaars is een aan klacht tegen het geweld jegens mensen waar ook ter wereld omdat ze bepaalde politieke overtuigingen hebben, datgene waar Amnesty International tegen strijdt. De expositie is morgen en overmorgen nog van elf tot vier uur te zien. Burchtzalen Wethouder J. Peters deed gis teren ongeveer hetzelfde als zijn collegegenoot Tesselaar in de Burchtzalen, zij het dat daar geen machine aan te pas kwam. Alleen een toespraak, waarin hij onder meer de aan dacht vestigde op de rol die ook de gemeente Leiden kan spelen bij het verzet tegen on derdrukking elders in de we reld. „Nederland heeft in dit ADVERTENTIE Nieuwe dubbel-elpee alle ABBA hits incl. "The dav

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3