Toppers mijden tafeltennisstrijd Tactische zege hockeyers Rel bij wielerprof: Bijna ton tekort bij roeibond MAANDAG 13 DECEMBER 1982 Dambestuurders boven water DEN HAAG Dc Ne- derlanders Willem Jurg, voorzitter van de werelddamfedera- tie (FMJD), en Jan de Kluyver, perschef van deze organisatie, die vanuit het WK dam men in Sao Paulo op weg waren naar het WK jeugd in Parama ribo zijn terecht. Het tweetal was gestrand in Belem, een stad in het noorden van Bra zilië. Godignon wint Grote Prijs van Parijs PARIJS De Fransman Herve Godignon heeft giste ren tijdens het CHIO in Parijs de Grote Prijs meetellend voor de wereldbeker gewon nen. Het was de vijfde kwali- ficatieproef voor de FEI-we- reldbeker. Godignon ging het parkoers met Je t'Adore fout loos rond in een tijd van 34,40 seconden. Zijn landgenoot Pierre Durand bezette met Jappeloup de tweede plaats in 34,96 seconden en de West duitser Fritz Ligges werd met Gopya derde. Ligges had wel iswaar de beste tijd (31,98 se conden), maar hij liep vier strafpunten op. DOMMELEN Het eind- toernooi van het tafelten- nis-wintercircuit is dit weekeinde ontsierd door dat zowel bij de dames (Limburg Coupe) als bij de heren (NTBB-beker) belangrijke deelnemers ontbraken. Europees kam pioene Bettine Vriesekoop stelde de toeschouwers in sporthal De Belleman in Dommelen teleur, door zich te sparen voor de in terland Nederland-Noor- wegen, woensdag in Den Briel. De Hazerswoudse, oververmoeid terugge keerd van een trainings stage in Polen, bleef met lichte koorts thuis. Haar schaduw, Sandra de Kruijff, had zich al eerder we gens ziekte niet weten te kwa lificeren voor de Limburg Coupe. Bij de heren verliet kernploeg-reserve Anne Vlieg na de derde ronde het strijd perk, waarbij rode vlekken in het gezicht zijn ziekte-excuus rechtvaardigden. Nico van Slobbe had de voorkeur gege ven aan een bruiloft (niet de zijne). Nu greep Bob Potton (Nikon, Valkenswaard) de NTBB-beker, terwijl de Lim burg Coupe een vrij gemakke lijke prooi werd voor Stephine van Gennip, van Scylla Lei den. Bondscoach Stencel, die Bob Potton al eerder had aangewe zen voor de komende inter- toch ook vier maal spelen en dan naar Frankrijk. Ik heb als debutant woensdag veel te verliezen". Maar de held van Dommelen is al 24 jaar en sterk genoeg voor een zwaar programma. Tenminste, op zijn enkel na. Die moet hij blijven ontzien. Dat deed hij gisteren niet. De enige zonovergoten tafelten nisser van Nederland is een showman bij uitstek. Gisteren trapte hij eenmaal keihard te gen de wedstrijdtafel en maak te ook tweemaal een val met koprol achterover. Toch bleek hij produktief. In de achtste en voorlaatste ronde won hij dank zij meer vastheid en gro ter effect van de zich force rende Henk van Spanje (3-2). In de slotronde bleek Hijne door winst van de eerste game op Potton de bekerkansen van Henk van Spanje te bewaren. Maar met 3-1 (13-21, 23-21, 21- 8, 21-3) wees Potton de veelzij dige Hijne terug. „Ik vind het niveau in Nederland niet zp hoog", aldus de pas na een kwartier uitgejuichte Brit, die een Nederlandse tafeltennis- nationaliteit bezit. En terwijl hij uit zijn prijsenveloppe f 350,- viste, herinnerde hij zich kwaad: „In Antwerpen zeiden ze eens tegen mij: pas als je Nederlands kampioen bent, krijg je hier f 250,- van ons. Ik antwoordde toen: maar ik ga al eten voor f 250,-". Teleurstelling Stephine van Gennip (19) kreeg ook f 350,- als eerste prijs, honderd gulden meer dan zij had verwacht. Niet verwend met belangrijke titels en eerste prijzen, straalde de Leidse studente van top tot teen. Het wegblijven van Vrie sekoop had eerst gevoelens van teleurstelling opgeroepen bij haar en bij haar concurren te Mirjam Kloppenburg. Voor al de laatste had zich eindelijk met Vriesekoop willen meten, voor de eerste keer in haar carrière. De 16-jarige speelster van Torenstad uit Zutphen, die vorig jaar de Limburg Coupe won, zou echter kans loos zijn geweest. Zij maakte in Brabant geen erg vaste indruk en bereikte de laatste ronde met vier games tegen, terwijl de eveneens ongeslagen Van Gennip geen enkele game had hoeven incasseren. Stephine van Gennip bracht Kloppenburg met haar verde digende spel tot pure wan hoop. In vijf games (22-20, 21- 8, 18-21, 22-24, 23-21) smashte zij slechts viermaal. De overi ge ballen schoof zij met veel anti-spin over het net. Miijam Kloppenburg probeerde ge duld op te brengen, maar smashte toch vaak te snel en op de verkeerde momenten. En ging een gemepte bal dan niet in het net of uit, dan wist Van Gennip deze tot groot en thousiasme van het publiek vaak op spectaculaire wijze te rug te brengen. Het duel tus sen de twee goede speelsters had een terechte uitslag. On der hun niveau zit echter, op de twee jonge dochters van Gerard Bakker na, weinig kwaliteit. Dat wordt al aange Verhoging van contributie: vijf ton voor tennisbond EINDHOVEN De ledenvergade ring van de Nederlandse tennis bond (KNLTB) is zaterdag in Eind-, hoven akkoord gegaan met een contributieverhoging van een gul den. De bondsafdracht van de KNLTB-leden bedraagt het nieuwe seizoen negen gulden voor senioren en zes gulden voor junioren. De verhoging van de contributie levert de tennisbond 553.000 gulden op. De begroting voor het seizoen 1982/'83 werd door de ledenverga dering goedgekeurd. AMSTERDAM De Ko ninklijke Nederlandse Roeibond (KNRB) sluit het boekjaar 1982 af met een nadelig saldo. Op een begroting van 1.313.100 gulden is een tekort van tegen de 90.000 gulden. Volgens de jaarcijfers be droeg het deficit aanvan kelijk 33.740 gulden. Tijdens de algemene vergade ring van de KNRB, die zater dag in Amsterdam werd ge houden, bleek dat de 20.000 gulden die nodig was voor het in oktober gehouden symposi um van de internationale roei- federatie (FISA) dat de KNRB had georganiseerd, te zijn af geboekt van het zogenaamde FISA-fonds. Daaruit worden de kosten die verbonden zijn aan de organisatie van wereld kampioenschappen in Neder land bestreden. Voorts was de dit jaar gekweekte rente niet toegevoegd aan de fondsen, maar gebruikt om ontstane te kort ten dele te dichten. De bondsafgevaardigden gin gen, mede gehoord de externe accountant, met deze opstel ling niet akkoord. De financië le adviescommissie deed de suggestie de fondsen niet te belasten en de gelden toe te voegen aan het tekort dat daardoor groeide tot ongeveer 85.000 gulden. Dit bedrag wordt nog met enkele duizen den gulden verhoogd. Besloten werd namelijk ook de' gelden die de KNRB van de verenigingen heeft ontvangen als huur voor attributen nood zakelijk voor het houden van wedstrijden, zullen worden te rugbetaald. Het tekort wordt geheel gedekt door het eigen vermogen van de roeibond, dat 98.491 gulden bedraagt. MELBOURNE Het eerste officiële kontakt met een Westeuropees hockeyteam is de Chinese Volksrepubliek niet best bekomen. Nederland maakte in Melbourne on der de brandende zon korte metten met de Chi nezen: 8-0. Met de eerder behaalde ruime zege op Maleisië (5-1) gaat Oranje in groep A na twee wed strijden duidelijk aan kop. Nederland, met Lex Bos in het doel, pakte de zaken tegen China veel slimmer aan dan Maleisië de dag ervoor deed. „De Maleisiërs werden ner veus en konden haast niet door de Chinese vërdediging komen", zei Van Heumen. „Wij pasten er wel voor op massaal in de aanval te gaan. Op die manier gooi je alles dicht en wordt het alleen maar moeilijker". Die tactische op zet slaagde volkomen. Zonder dat Oranje tot grote hoogte groeide daar leende de op ponent zich niet y,oor waren er voldoende produktieve pe riodes om een grote overwin ning te behalen, die eventueel van belang kan zijn als de teams na de groepswedstrijden gelijk eindigen. Vooral Roderik Bouwman, die na de rust in verband met de hitte met een pet op speelde, had er goed het oog in en scoorde vijf keer. Wel duurde het erg lang voordat hij succes had uit strafcorners. Tegen Maleisië had hij met de „bijl" vier keer gefaald. Nu ver dween de bal pas achter de spectaculaire doelman Danz- hlu, toen Bouwman voor de achtste keer een korte hoek- slag mocht nemen. Daarna was het ineens drie maal ach tereen raak. Tegen China kwam het Nederlandse gevaar vooral van de vleugels. Hjdde Kruize en Maarten van Grim-» bergen zorgden met scherpe voorzetten voor menig panie kerig moment in de Chinese afweer. De openingstreffer, in de 11e minuut, kwam evenwel voort uit een strafbal van Van Grimbergen. Aanvoerder Van Asbeck zag zijn inzet gestopt door de arm van Yan. Door twee identieke soli van Van 't Hek en Bouwman en de eerste direct benutte strafcorner van Bouwman ging de rust in bij een stand van 4-0 voor Neder- In slaap gesust door de riante marge gaf Nederland na de hervatting het enorme over wicht op het middenveld aan vankelijk uit handen. Een Bob Potton grijpt voor de maal de NTTB-cup. land, voegde daar gisteren in Dommelen niet de nummer twee, Henk van Spanje, aan toe, maar de als vierde geëin digde René Hijne. Hijne had weliswaar met 3-0 klop gehad van Han Gootzen (derde), maar tegen Van Spanje ging hij pas in de vijfde game met 22-20 ten onder. En de 18-jari- ge nationale kampioen Van Spanje wordt nu gespaard na een overbezet jaar. tweede achtereenvolgende Henk van Spanje: „Ik dubbel woensdag wel, maar ook nog drie enkelspelen doen en dan donderdag direct dë open Franse kampioenschappen, is te veel. Ik vind het niet erg dat ik er naast sta en stond ei genlijk ook niet te springen om tegen die lastige Noren met hun anti-topspin te tafel tennissen". Potton, ooit de nummer vier van Engeland, reageerde lachend: „Ik moet Stephine van Gennip stijlvol in actie tijdens het veroveren van de Limburg kwartier lang kregen de on vermoeibare Chinezen, die on danks een grote dosis enthou siasme het gebrek aan tech niek niet konden verbloemen, volop de ruimte in de aanval te gaan. Vooral Xu Dong en Rong Fu bleken daarbij toch niet geheel van enig talent ge speend. Voor het overige was het spel van de Chinezen, die zich wel in de gunst van het later op de dag tot ongeveer 5000 man aanzwellende pu bliek mochten verheugen, te chaotisch om Nederland echt te verontrusten. In het laatste deel van de tweede periode verdubbelde Oranje de score. Bouwman verzilverde nog twee strafcor ners, Van 't Hek schoot direct hard in na een voorzet van Kooyman en twee minuten voor tijd bracht weer Bouw man de eindstand op 8-0 na goed werk van Diepeveun. Kort na het vijfde doelpunt zette Wim van Heumen twee verse krachten in. Heijn en Voermans namen op de vleu gels de plaatsen in van Kruize en de licht geblesseerde Van Grimbergen. „Er was op de vleugels veel werk verzet en ik heb die jongens tegen India hard nodig", aldus Van Heu men, die zijn spelers snel de schaduw instuurde. Tekening Inmiddels begint er enige te kening te komen in de strijd in Melbourne, al zijn prognoses voor de halve finales nog pure gokjes. In groep A heeft India de eerste slag gewonnen. Za terdag namen de Indiërs tegen wereldkampioen Pakistan met 2-1 revanche vnor de onlangs in de finale van de Aziatische spelen geleden nederlaag met 7-1. „We speelden veel te traag", aldus de Pakistaanse manager Khalid Mahmoed. „Daar zal snel verandering in moeten komen, willen we ons voor de laatste vier kwalifice ren". Een tegenslag voor de Indiërs was de ernstige blessu re die Syed Ali in de slotfase opliep. In groep B staat er elke dag wel een belangrijke wedstrijd op het programma. Australië nam gisteren resoluut de lei ding door Nieuw-Zeeland met 7-3 te verslaan. In een opwin dend duel startten de Kiwi's razendsnel en namen binnen 20 minuten de leiding met 2-0. Nog voor de rust kwam Au stralië echter nog op gelijke hoogte. Toen al bleek dat Nieuw-Zeeland, sinds het toer nooi om de wereldbeker in Bombay een jaar geleden van internationale contacten ge speend, het hoge tempo niet meer kon opbrengen. Direct na de pauze sloegen de Aussies toe met 5 doelpunten binnen 13 minuten. West-Duitsland, voor het eerst met de nauwelijks van een dij beenblessure herstelde Blocher in de gelederen, behield zijn kansen door een benauwde zege (2-1) op Engeland. De ploeg van coach Kleiter had over geluk niet te klagen. De Engelsen misten zelfs twee strafballen (Kerly en Bhaura). Bovendien was de Japanse scheidsrechter Sakaida be paald niet op de hand van de Engelsen, die lieten zien vol gend jaar in Amstelveen tij dens het EK voor verrassingen te kunnen zorgen. De West duitsers bleven opnieuw ver beneden hun normale niveau. „We hebben ons nauwelijks kunnen voorbereiden", klaag de Kleiter. „Bij ons is het in- doorseizoen al lang begonnen en voor sommige spelers is de overgang te groot geweest. Er zal langzamerhand echt iets moeten gebeuren, want zo doorkruist het zaalwerk het veldhockey teveel en liggen we direct al achter op de ploe gen die zich wel goed hebben kunnen prepareren". toond door de derde plaats die de inmiddels al bijna bejaarde Judy Williams wist in te pik ken. Ook het arbitrale niveau viel tegen. Zowel Swiers als Win- nubst scholden hun scheids-' rechters enkele keren uit en liepen gewoon van de baan om als het ware hun partijen ge wonnen te geven. Maar zelfs de tot „blinde kip" bevorderde arbiter in het duel Winnubst- Jan Vlieg hield de belhamels UTRECHT Tijdens de kalendervergadering van de Koninklijke Neder landse Wielrenunie (KNWU) van profwed strijden voor het seizoen 1983 is zaterdag in Utrecht een rel uitgebroken. De organisatoren van prof- wielerwedstrijden (VOB), die kort daarvoor self een vergadering hadden, ver lieten bijna en masse de vergadering. De oorzaak was, dat de KNWU in het bestuur van het service bureau, dat 1 januari 1983 van start moet gaan, geen zetel hebben ingeruimd voor een lid van de VOB. Harry Kamphuis, de voorzitter van de VOB, wilde daarop in de kalendervergadering een amandement indienen om als nog een plaats voor de VOB beschikbaar te stellen. Hein Verbruggen, voorzitter van de sectie profsport van de KNWU, wenste daar niet op in te gaan. Dertig leden van de VOB stapten vrijwel onmid dellijk uit de vergadering en besloten hun wedstrijden (on geveer veertig) niet te organi seren. De kalender voor vol gend seizoen werd overigens gewoon vastgesteld. Daarbij werden de wedstrijden van or ganisatoren die zich uiteet gadering hadden terugLia, ken, ook op de ageiïg i plaatst. I \\i Daarmee waren de prof voor de KNWU nog nie bij. Bij de samenstelling! kalender stelde de wieli^V< op twee data (25 en twee criteriums per dajr l De organisator van het: der van Obbicht, eenhCB koers die al dertien.jaamilvi georganiseerd, wenste rüur koord te gaan met de plbns van de KNWU. Op dfde dag zou de profkoers ettii mond worden gehoudéiddi organisator van Obbicppol nu via een kort geding He s lijk aan zijn zijde zien (dijk gen. Ook de organisatfc k\ Valkenswaard is het pr h met de dag die hij kreei deeld. Ook „ValkensjjgnE overweegt een kort ge< gen de KNWU. Peter Bonthuis, die dejn i gen van de wielrenners[gS tigt, heeft verklaard aci nu, VOB te staan. Ook d^ran zien geen heil in het S(j ni bureau, dat de financi; sociale zaken rond de f— ums moet gaan regel er1™" april zou het eerste prt um in het komende moeten worden gehoi Galder zal blijken ho« de boycot van de VC worden gezien. Geen gebruik van anabole steroïden ZEIST In het Nederlandse voetbal worden geen roïiden gebruikt. Voorzitter Jo van Marie van de KNVI zaterdag tijdens de bondsvergadering bekend dat het oi naar deze middelen geen enkele positieve reactie op hi van de anabole steroïden heeft opgeleverd. „In hel 1980/81 zijn dri.ehondèrd urine-monsters afgenomen, as lijk waren er veertien „verdacht". Bij voltooiing van d zoeken bleek er echter niet één positief te zijn". Ve voegde er aan toe dat het bepalen van de aanwezigheid bole steroïden op grote moeilijkheden stuit, omdat dt schappelijke capaciteit op dat gebied in Nederland bepei de hand boven het Waarschijnlijk om de a gen man gereduceerde alle kamp niet nog Roderik Bouwman in duik vlucht in het duel Nederland- China, dat door de Nederland se hockey ers met 8-0 werd ge wonnen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 16