J an Marie luidt noodklok o chrijvers redt wankelend Ajax 1 lijvers laa t Haan definitief vallen Rumoerig slot in Velsen 8&RD Kees Rijvers f; lan voor het duel tegen J op zijn schreden zijn te- $§ceerd en liefst negen r later acht afvielen) buitenland spelende in- „J ionals in de voorlopige 1e hebben opgenomen. *"™->tekent niet dat de bij ird Luik als spelbepa- middenvelder optreden- ie Haan zich voor de toe- nog illusies over het van interlandvoetbal hoeft te maken. Tenminste niet zo lang Rijvers nog bonds coach is. Dat liet de keuzeheer gisteren duidelijk weten na af loop van het boeiende duel tussen Fortuna en Ajax, door de Amsterdammers met 1-3 in winst omgezet. „Wanneer ik nog wijzigingen in mijn selectie zou moeten aanbrengen dan zal dat in elk geval niet zijn om een plaatsje in te ruimen voor Arie Haan. Ik weet dat veel mensen vin den dat hij in eeni dusdanige vorm steekt en zo veel routine heeft dat hij in het Nederlands elftal thuishoort. Het is het goed recht van die mensen om er anders over te denken dan ik. Ik heb Haan altijd buiten de groep gehouden op basis van mijn beoordeling van zijn kwaliteiten. Om die reden is hij er niet alleen nu niet bij, maar zal hij er ook over enige tijd niet bij zijn". Wat minder definitief was Rij vers over een mogelijke terug keer van Johan Cruijff in Oranje. De bondscoach moest erkennen dat de Amsterdamse maestro ook in Sittard weer een hoog niveau haalde en in feite in Oranje niet zou mis^ staan. „Maar", voegde hij er aan toe, „ik heb al twee ver zoeken in zijn richting gedaan die niet zijn gehonoreerd". Uit het gegeven dat Rijvers gisteren afzag van zijn voorne men de opstelling van het Ne derlands elftal voor de EK- kwalificatiewedstrijd tegen Malta, zondag in Aken, be kend te maken, leiden sommi gen af dat Rijvers vandaag of morgen met een onverwachte zet komt. Een „akkoord" met Cruijff zou een dergelijke sur prise kunnen zijn. Het is in elk geval opmerkelijk dat Rijvers zijn beslissing de ploeg te for meren uitstelde met de moti vering dat hij nog geen duide lijkheid had over de vraag welke spelers zeker beschik baar zijn. Hoewel hij ook wat mompelde over „lichte blessu res" stapte dit weekeinde van de overgebleven zestien inter nationals voor het gevecht met Malta immers niemand aange slagen van het veld. In de lijn- Rijvers past het een en ander in elk geval echter wel: ondui delijkheid troef. En dat voor een duel met de absolute dwerg van het Europese voet bal. De vooruitzich- -an het Nederlandse al in het algemeen liet gunstig. Die con- trok Jo van Marle lag tijdens de bonds- dering van de 3 te Zeist. Het ope- woord van de voor dat bijna de helft Ie totale vergadertijd e, was doortrokken tie problemen waar de breedtesport nu wordt geconfronteerd en die in de komende jaren zullen blijven opduiken. Zoals de terugloop in le den en de dreigende hef fing van onroerend goed- belasting op clubaccom modaties. Van Marle plaatste niet de ka- derproblematiek centraal maar de financiële perikelen die door verschillende oorza ken kunnen ontstaan of zullen kunnen ontstaan. Van Marle verwacht een stagnatie van de inkomsten, maar tevens een stijging van de kosten, bij voorbeeld door de via de CAO aangegane salarisverplichtin gen van de bond, die per jaar een groei van 300.000 gulden betekenen. „De inkomsten zullen echter niet of nauwelijks groeien", concludeerde de voorzitter. „De bijdrage van de toto zal niet hoger worden, de subsi dies van het ministerie zullen ook niet omhoog gaan. Boven dien staat het ledental onder druk. Niet alleen door de re cessie, die het beoefenen van meer takken van sport moei lijk maakt, maar ook door de geboortebeperking, die voor de. komende jaren een verminde ring van tien procent inhoudt van het aantal jongens dat zou kunnen gaan voetballen". Van Marle "beklemtoonde dat er gewerkt móet worden aan een vergroting van het vrou wenvoetbal en het binnenha len van nog niet door de KNVB georganiseerde zaal- voetballers. Hij concludeerde tevens dat de te verwachten moeilijke situatie mede ver antwoordelijk is voor de sterk gestegen bereidheid tot samen werking tussen de secties be taald- en amateurvoetbal. Uit een onderhoud met de staatssecretaris belast met de sport was Van Marle gebleken dat het ministerie de komende jaren een beroep wil doen op de sportorganisaties, deels ter vulling van vrije tijd die al dan niet vrijwillig ter beschik king komt maar ook wegens de groei van sportvormen voor gehandicapten en de sport voor minderheden. „Daar voor", lichtte hij geruststellend toe „stelt het ministerie finan cien ter beschikking". Voor Van Marle de benoeming van Jan Verkerk tot bondsrid- der bekend maakte, haalde hij een nieuwe dreiging voor de georganiseerde sport aan. Na melijk, het plan om de onroe rend goedbelasting ook van toepassing te verklaren op clubhuizen. De sombere voor uitzichten werden aan het slot van de bijeenkomst even ver drongen door de lichte toets bij het definitieve afscheid als be stuurslid van Jaap van Praag. START-AUTO VERWONDT TOESCHOUWER BIJ DUINDIGT-CROSS ^ASSENAAR De afwijken- verdeeld succes geworden. start van de Duindigt- Een bejaarde man uit Zoeter- joss, achter de auto met in- meer was niet op een derge- pppende „vleugels" waar- lijk ongebruikelijk begin voor- jee gewoonlijk de viervoe- bereid en werd door het me- [rs tijdens koersen op gang taal in zijn gezicht geraakt, prden gebracht, is geen on- Ondanks veel bloedverlies viel het achteraf nog mee en behoefde de danig geschrok ken man niet in het zieken huis te worden opgenomen. Ook al was doktershulp veel te laat ter plaatse op het par koers, waar met ongevallen blijkbaar nauwelijks rekening was gehouden. Veel andere toeschouwers hadden maar net op tijd in de gaten dat het metalen hek in hun richting kwam. Nog ernstiger verwon dingen bleven daardoor uit. De organisatie van de wed strijd, voor de derde keer ge wonnen door de Belg Emiel Puttemans, had voor het eerst voor een dergelijke, op zich zeer spectaculaire start gekozen, maar zal daar in middels wel op zijn terugge komen. Trainer Cor van der Hart van FC Den Haag tracht bij de tweede onderbreking scheidsrechter De Munnik te bewegen de wedstrijd ondanks alles (inclusief de reeds ingevallen duisternis) voort te zetten. Bram Rontberg (rechts) kijkt bezorgd. VELSEN Tot tweemaal toe heeft scheidsrechter Van der Munnik de eerste-divisiewedstrijd Telstar-FC Den Haag moeten onderbreken. Er kwam een kwartier voor het einde publiek op het veld, dat het gemunt had op de Amsterdamse scheidsrechter De Munnik en grensrechter Van Dolder uit Dieren. Toen de laatste een duw had gekregen was dit voor scheidsrech ter De Munnik aanleiding de kleedkamer op te zoeken. Nadat het duel na een afkoelingsperiode van ongeveer vijf minuten was hervat, liep grensrechter Van Dolder plotseling n'aar het middenveld, nadat vanuit het publiek een steen ter grootte van een vuist was gegooid. Na uitvoerig overleg werd besloten de grensrechters volgens de zogenaamde Engelse opstelling te laten vlaggen. De secondanten van scheidsrechter De Munnik vlag den op een andere helft van het veld dan daarvoor het geval was. Bovendien deed Van Dolder dit aan de kant van de „rusti ge" eretribune en zijn collega Neijenhuis aan de roerige „lange zij". De problemen ontstonden, nadat FC Den Haag de stand op 1-4 had gebracht. Aanhangers van de thuisclub waren het niet eens met de beslissing van de scheidsrechter en de rol, die grensrech ter Van Dolder hierbij speelde. De grensrechter had zijn vlag omhoog gestoken wegens buitenspel van de Hagenaar Piet Groen. De scheidsrechter was echter van mening, dat Groen achter de bal vandaan kwam en derhalve niet buitenspel stond. De protesterende spelers van Telstar waren snel tot bedaren ge bracht, maar de aanhangers niet. Zij kropen door een gat in het hek het veld op, waar doelman Jan Nederburgh diverse heet hoofden snel terugjoeg. Desondanks kreeg grensrechter Van Dolder een duw, hetgeen voor De Munnik reden was in te ruk ken. Overigens kreeg hij bij de uitgang van het veld, waar men door alle tumult vergeten was de veiligheidskooi uit te schuiven, ook een duw van iemand uit het publiek. De Munnik: „Ik had het gevoel de veiligheid van een collega niet meer te kunnen waarborgen. Daarom heb ik de wedstrijd even onderbroken. Toen het bestuur van Telstar mij verzekerde, dat er publiek van het speelveld was verwijderd, was ik bereid de wedstrijd voort te zetten. En wat die steen betreft: had deze collega Van Dolder geraakt, dan had ik het duel onmiddellijk mrrWARD Het cruciale -v jent in de wedstrijd fna Sittard - Ajax viel lig minuten na de b toen Huub Smeets |e stand van 1-1 een ankkhop miste. Het was ADVERTENTIE «ratis elke woensdag de bijlage bij uw krant met 'ormatieover films,muziek Kater, recreatie,exposities ingP* EN COMPLETE AGENDA de ideale mogelijkheid om het op dat moment matig spelende Ajax op een ver diende achterstand te zet ten, maar de kans ging verloren. De door Schrij vers gestopte strafschop betekende de ommekeer in de wedstrijd, voor Ajax een opkikker, Fortuna Sittard daarentegen kreeg een mentale klap en moest in de slotfase toe zien hoe eerst Johan Cruijff en daarna Willem Kieft Ajax naar een ge flatteerde zege van 3-1 schoten. Al na een kwartier kon scheidsrechter Van Swieten niets meer goed doen in de ogen van de duizenden bezoe kers (stadion De Baandert was verkocht). Gerald Vanenburg liet zich in het strafschopge bied theatraal vallen nadat Gerrie Schrijnemakers hem nauwelijks had aangeraakt. Van Swieten legde tot ver wondering van iedereen de bal op de stip. Edo Ophof liet dit buitenkansje niet voorbij gaan en zette Ajax door middel van een keiharde schuiver op een voorsprong van 1-0. Fortuna Sittard kon de beslis sing van Van Swieten moeilijk verkroppen. Ruys en Dekker gingen zo fel te keer dat zij een gele kaart kregen; voor Dekker betekende dat zijn derde. De Limburgers waren aangeslagen, maar doelman Hanssen behoedde zijn ploeg voor een grotere achterstand. Drie minuten voor het ver strijken van de eerste helft ging Aja toch nog door de knieen. Een pass óver veertig mftter van Dekker bereikte Hans Zuidersma, die Schrij vers geen schijn van kans gaf: Na rust had Ajax diverse ke ren erg moeilijk. Piet Schrij vers, die naar een uitstekende vorm groeide, vormde echter een onneembaar obstakel. Schoten van Zuidersma en Ruys, de gevaarlijkste aanval ler in de Limburgse ploeg, werden alle een prooi voor de Amsterdamse doelman, die met het stoppen van de straf schop zijn prima vorm nog eens accentueerde. Mede door het volledig falen van Huub Smeets bleef een wankelend Ajax behoed voor een neder laag. Moe gestreden moest Fortuna Sittard in de slotfase toezien hoe een prima actie van Sören Lerby met een schitterend doelpunt werd be kroond door Johan Cruijff, 1-2. Toen Willem Kieft wpinig later Ajax op een veilige voor v Johan Cruijff maakt er op beheerste wijze 2-1 van tegen Roda JC. Het betekende het 200e doelpunt van Cruijff voor Ajax. sprong van 3-1 zette, "was de Scheidsrechter: Van Swieten. Toe- Strijd beslist. schouwers: 20.000 (uitverkocht). Gele kaart: Dekker (derde) en Ruys (bei den Fortuna) en Mölby en Schoena ker (befden Ajax). Fortuna Sittard: Hanssen; Maessen 1-1, 59. Cruijff 1-2, 84. Kieft 1-3. (Va^de' Berg), Schrijnemakers, Dek ker, Koevermans; Bux (Augustin), Pfennings, Suvrijn; Zuidersma, Smeets, Ruys. Ajax: Schrijvers; Ophof, Van Veen, Rijkaard, Boeve; Lerby, Mölby (Kieft), Schoenaker; Cruijff (Mole naar), Vanenburg. Olsen. Arie Stehouwer naar Heracles ALMELO De 43-jarige Apeldoorner Arie Stehouwer keert na een afwezigheid van zes jaar terug in het betaalde voetbal. Hij is bij Heracles be noemd tot opvolger van de an derhalve maand geleden ont slagen Jan Morsing. Overigens wilde Heracles liever Arend Steunenberg als trainer, maar deze wenste zijn pas kort gele den verworven functie van voorzitter van de spelersvak bond VVCS niet opgeven. De kans is overigens groot dat Steunenberg aan het eind van dit seizoen wel naar Almelo komt. Dan zou Stehouwer, die een sportzaak runt in Apel doorn en daar Robur et Velo- citas traint, weer afhaken. Steunenberg moet dan overi gens nog wel zijn A-diploma halen. Stehouwer zal Heracles in die korte tijd moeten bewijzen dat hij na vijf jaar buitenslands vertoefd te hebben, het trai nersvak nog niet verleerd heeft. In die tijd bekleedde hij een functie bij het de laatste tijd in opspraak geraakte OGEM-concern en keerde na in Saoedi Arabië (vijf jaar) en Nigeria (vijf maanden) ge werkt te hebben in februari in ons land terug. Voor zijn lang durig verblijf in het buiten land was hij als oefenmeester acties bij Feyenoord (hulptrai ner), Veendam en Volendagi.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11