pouterse „Suriname aat door duisternis" fceidózQounant ms8$*r Bezuinigingen: gehandicapten extra de dupe n' VD wil extra belasting dubbele inkomens schrappen Aibbers: geen ieuw loyalisme Si CDA-fractie pfAVO verontrust over chemische wapens Sovjets Suriname glijdt af naar dictatuur U bent slim- Si fg^teswr VA} PAGI ONLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 DECEMBER 1982 PAGINA 5 thoofd gaat mobilisten bijl te lijf De politie van Oss heeft rige automobilist A.V. uit donderdag van de weg n ingesloten. De man andere automobilisten atig met een bijl van lan een meter lang. De tite vertoonde regelmatig ;f rijgedrag. Als andere ibilisten hem daarop at- laakten, ontstak hij in en bedreigde de slachtof- »t zijn wapen. Hij wordt ag voorgeleid aan de offi- justitie. Dodelijk ongeval met zeilvliegtuig SCHIPHOL Door een ongeval met een zeilvliegtuig, bij het Noord-Hollandse Schoorl, is gis teren de 36-jarige vlieger F.A.M. Bruin uit Zuid-Scharwoude om het leven gekomen. Het betreft hoogstwaarschijnlijkheid een on gemotoriseerd zeilvliegtuig. Hoe het ongeval kon gebeuren is nog niet bekend. Dit is het derde on geval met dodelijke afloop met zeilvliegtuigen, dat zich in Ne derland heeft voorgedaan. Eer der dit jaar verongelukte op de Maasvlakte een zeilvliegtuig waarbij de vlieger om het leven kwam. Brinkman gaat noodlijdende kranten helpen DEN HAAG Minister Brinkman (Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) is er voor dat noodlijdende kranten zo snel mogelijk hulp krij gen uit het daarvoor gereserveerde fonds van 20 miljoen gulden. Ook minister Ruding van finan ciën moet zijn akkoord aan de hulp hechten, maar er is goede hoop dat hierover snel overeenstem ming komt. De Persraad heeft aan minister Brinkman gevraagd de verlieslijdende kranten desnoods bij wijze van voorschot financieel te steunen. In het regeerakkoord is opgenomen dat de compensatieregeling voor de dagbladpers nog dit jaar tot uitkering leidt. Die houdt in dat voor drie achtereenvolgende jaren, beginnend bij 1981, telkens 15 miljoen voor compensatie en 5 miljoen' voor aanvullende maatregelen beschikbaar is. Het gaat om financiële steun, waarvoor het geld uit de STER-pot wordt gehaald. Plaquette onthuld De Amsterdam se burgemeester Polak heeft gis- teren in de Her vormde Pedago gische Academie een plaquette onthuld, die is opgedragen aan de duizenden mensen die in de Tweede We reldoorlog Jood-* se kinderen voor deportatie heb ben behoed. 1 jewapei^ iegenovt £riejy (Vervolg 8 Tran de voorpagina) fe"' ^PARAMARIBO, DEN vop De Nationale i wakklichtingsdienst van i, die djame geeft als officië- u^ie van het gebeuren aaTceïeen aantal voor ver" houdt, opgebrachte perso- >verigeis omgekomen tijdens de diplfvaarschijnlijk eerder nt er oimde vluchtpoging", ngen d^s een transport van ^JJ^yrestanten van Fort India naar de Memre :oe-kazerne onder een aantal van hen, istigatie van twee van nilitaire gevangenen, i'tyilde vluchtpoging". It schoten in de lucht hiet van hun ontsnap- tging konden weer- ;n, werd gericht ge in, waarbij een deel "aangehouden sa- eerders" het leven aldus deze officiële ing. deze mededeling ten zeerste betreurd" Ier de doden ook "pro aanstichters van de imen coup zijn, van verhoren nog niet wa- 'gerond. Helaas zijn daar- enkele belangrijke details Ie samenzwering nog niet het licht gekomen, zo t de officiële voorlich- dienst. ereerv oogetuige heeft in het woud^iarium van het acade- 25-jarih ziekenhuis in Paramari- jjftien lijken gezien van de linente Surinamers die Slachtoffer zijn geworden de executies. Enkele lij- vertoonden frontale ver- flingen. Een persoon had r dan tien schotwonden in tl en borst, terwijl bij een Ir het hart compleet was l De Surinaamse ambassade in Den Haag weggeschoten. Dit lijkt op nieuw de stelling te bevestigen dat de desbetreffende mensen zijn terechtgesteld en niet zo als de officiële lezing luidde op de vlucht zijn doodgeschoten. De ooggetuige heeft onder meer de stoffelijke overscho ten herkend van vakbondslei der Cyriel daal, de militair Rambocus en de journalist Jo zef Slagveer. Sterke man Desi Bouterse heeft in een toespraak een "nieuw, aan de gewijzigde om standigheden aangepast re- geerprogram" aangekondigd. Vervolgens zal een "uiteraard capabele vaderlandslievende en volkslievende regering" worden gevormd. De tekst van de rede van Bouterse is giste ren verspreid door het Suri- persbureau SNA, na dat de verbindingen per telex en telefoon gistermiddag weer waren hersteld. Hij deelde mee dat de regering-Neijhorst haar ontslag had aangeboden "om ons op deze wijze in de volle gelegenheid te stellen om ongedwongen een adequate en maximale inzet van alle va- derlandslievenden in de voor ste gelederen van onze natio nale opbouw te kunnen be werkstelligen". De militaire machthebbers hebben de rege ring-Neijhorst gevraagd de missionair aan te blijven om de lopende zaken af te hande len. Bouterse zei dat Suriname "door een duisternis" is ge gaan, "misschien een noodza kelijke duisternis om ons als volk scherpe waakzaamheid bij te brengen". Maar het diep tepunt is volgens Bouterse nu voorbij zodat het volk 'met vereende krachten" de toe komst krachtiger in eigen hand kan nemen. Over de doodgeschoten arrestanten vermeldde hij slechts dat een deel van de verdachten het le ven had gelaten door "een noodlottig gebeuren" tijdens hun transport van Fort Zeel- andia naar de kazerne. De au toriteiten zijn daardoor ge schokt, maar dienen door te gaan met "het treffen van maatregelen, in het bijzonder van militaire aard, om een slachting onder ons volk, wel ke duidelijk was voorbereid, te voorkomen. Hoezeer wij ook de dood van enkele Surina mers betreuren", aldus Bouter- In diplomatieke kringen in Paramaribo wordt gezegd dat de militaire machthebbers be zig zijn een nieuwe regering te vormen. De regering zou be staan uit zeven militairen en vijf burgers. Van de laatsten worden drie namen genoemd: Errol Alibux, ex-minister uit de voormalige regering Chin a Sen, Winston Caldeira, direc teur van het planbureau en Schillevoort. Alibux en Cal deira zijn lid van de radicale partij PALU (Progressieve Ar beiders en Landbouwersunie). Ook Schillevoort geldt als een radicaal. Bouterse kondigde donderdagavond via de tv al aan dat er, na het aftreden van de regering Neijhorst, een nieuwe regering wordt ge vormd en een nieuw regeer programma zal worden opge steld, waarin de „democrati sche rechten" gewaarborgd zullen zijn. Een reeks organisaties van Su rinamers in Nederland heeft gisteren besloten gezamenlijk actie te ondernemen „uit diepe afschuw en walging over de lafhartige moord op weerloze gevangen genomen burgers. Als de legerleiding uit puur machtsbehoud haar toevlucht neemt tot dergelijke barbaarse methoden, heeft het Suri naamse volk geen andere keus dan op te staan tegen deze lie den wiens handen met bloed zijn bevlekt. Uit Suriname ko men berichten dat het openba re leven tot stilstand is geko- Ambasssadeur De Surinaamse ambassadeur in Den Haag, H. Herrenberg, bevindt zich volgens premier Lubbers sinds gisteren op een schuiladres, dat echter wel aan het kabinet bekend is. „De heer Herrenberg heeft deze beslissing genomen ter be scherming van zijn eigen vei ligheid", aldus Lubbers. Al het andere Surinaamse ambassa depersoneel is ook ondergedo ken. Het ambassadepersoneel is sinds het bekend worden van de nieuwe coup voortdu rend bedreigd. Tegenover het ANP ontkende Herrenberg evenwel dat hij is ondergedo ken. De ambassadeur werd gisteren op het ministerie van buitenlandfse zaken ontboden, waar hem de afschuw van de nederlandse regering over het gebeurde werd meegedeeld. (Van onze farlementaire redactie) BUM De VVD gaat alternatief zoeken f de door het kabinet ^gestelde belastingver hoging voor dubbele in komens. De sociaal-econo mische specialist van de VVD-fractie in de Tweede Kamer, dr. Rudolf de Korte, deed deze belofte gisteren op een WD-con- gres. In de VVD is veel verzet tegen het plan om gehuwde „twee verdieners" meer belasting te laten betalen. De Korte wees erop, dat er ook discriminatie van gehuwden plaatsvindt, omdat ongehuwd samenwo nende tweeverdieners niet door de belastingverhoging worden getroffen. De Korte constateerde ook strijdigheid met de emancipa tie van de vrouw. In dit ver band noemde hij het merk waardig, dat de Partij van de Arbeid zich hierover nog „ge heel in nevelen heeft gehuld". VVD-leider Ed Nijpels toonde zich in een nabeschouwing op de kabinetsformatie opvallend vriendelijk tegenover de Partij van de Arbeid. De opstelling van de PvdA noemde Nijpels „een stuk realistischer", al vindt hij de verschillen op dit moment nog te groot om nu al in een kabinet samen te gaan werken. 40EF °p„ >1 HAAG Premier Lubbers vindt niet dat er sprake is van nieuw soort „loyalisme" in de Tweede Kamerfractie van het sinds elf CDA'ers met de linkse oppositie vóór de bevrie- van kernwapens hebben gestemd. ifloop van het wekelijks kabinetsberaad zei Lubbers hier- ,We hadden in het CDA afgesproken dat de fractie eens- zou moeten zijn in de beoordeling van de nieuwe rege- samenwerking. Dat is ook inderdaad gebeurd. De fractie t unaniem het regeerakkoord van CDA en VVD goedge- :d. Er is dus helemaal geen sprake van loyalisme, want on- loyalisten verstaan we alleen kamerleden die tegen een re- akkoord stemmen en vervolgens zeggen dat ze het kabinet i daden zullen beoordelen". moet het volgens Lubbers mogelijk blijven dat bepaalde kamerleden bij sommige onderwerpen een afwijkend ïgedrag vertonen. „Zo'n onderwerp is bijvoorbeeld het kern- envraagstuk. We hebben dat indertijd nog uitdrukkelijk te- over de VVD genoemd", aldus Lubbers. „Maar het belang- ste is, dat de CDA-fractie tot uitgangspunt heeft dat iedereen regeerakkoord respecteert, tenzij natuurlijk iemand een door Partij erkend persoonlijk gewetensbezwaar tegen een bepaald irdeel heeft". Schoenen uit In de hal van de nieuwe Marokkaanse moskee In Amsterdam kunnen de bezoekers hun schoenen neerzetten voordat ze de gebedsruimte betreden. 'SSEL De NAVO verontrust over de ont- ;eling van chemische wa door de Sovjet-Unie. Tij de tweedaagse conferen- 'an de ministers van bui- idse zaken van het bond- •tschap in Brussel vertel de Amerikaanse minister Uz, dat de VS bewijzen en dat de Sovjet-Unie ische wapens gebruikt in anistan. In Afghanistan zijn gasmas kers gevonden, die besmet wa ren door chemische wapens, vertelde Schultz zijn collega's. Dat leidde tot een scherpe ver oordeling in het slotcommuni qué van de halfjaarlijke confe rentie van NAVO-ministers van buitenlandse zaken. Het communiqué spreekt van schending van internationale wetten, maar zwijgt over sanc- De Nederlandse minister buitenlandse zaken. Van den Broek, wilde niet ingaan op de vraag of de NAVO op het ge bied van chemische wapens dezelfde weg op wil gaan als met de nucleaire raketten. Dat' betekent dat er dan ook che mische wapens van westelijke zijde aangemaakt en geplaatst zouden worden als afschrik king tegenover het Oostblok. Ik weet er niets van, aldus van den Broek, en de Nederlandse regering wil ons land niet be schikbaar stellen voor opslag van chemische wapens. Over het besluit tot plaatsingt van kernraketten in Neder-' land kon of wilde de Neder landse minister ook geen ant woord formuleren. Secretaris- -generaal Luns van de NAVO had gezegd dat Nederland zich toch de komende zomer wel definitief zou moeten en kun nen uitspreken over plaatsing. Van den Broek ontkende dat. Luns staat te ver af van de fei ten in Nederland, zei hij, het is wel zo, dat in de regeringsver klaring aangekondigde defen sienota van augustus 1983 een ijkpunt zal zijn wat betreft het Nederlandse standpunt. Een uitspraak wat betreft plaatsing wordt op dat tijdstip echter nog niet van ons verwacht. Enschede nog steeds drugscentrum voor Duitse jongeren NORDHORN Hoewel het experiment met de verkoop van softdrugs in het Enschede- se jongerencentrum De Koker juffer al geruime tijd op last van de Nederlandse justitie is stopgezet, blijven Duitse jonge ren verdovende middelen ko pen in Enschede. Deze worden de Bondsrepubliek binnenge smokkeld. Een medewerker van het Al melose consultatiebureau voor alcohol en drugs en de com missaris van politie in de Duit se grensplaats Steinfurt venti leerden deze mening gisteren tijdens een symposium. Het Enschedese raadsbesluit tot verkoop van met name hasj aan vaste bezoekers van het jongerencentrum De Koker juffer stond hierbij centraal. Burgemeester Wierenga van Enschede zei „het emotionele verzet toch wel geweldig te hebben onderschat". Op de vraag of hij zich in het college van B en W opnieuw voor zo'n besluit sterk zou maken, ant woordde hij „dit niet meer zo relevant te achten, omdat de Kokeijuffer voor drugsver koop toch nooit meer open gaat". Net als een aantal inlei ders constateerde de burge meester dat „de drugshandel in Enschede is gebleven" De manier waarop de Surinaamse militaire leiders de macht geheel naar zich toe hebben getrokken en de oppositie tot zwijgen gebracht, heeft alle resterende twijfels over het karakter van het militaire bewind weggenomen. Tot voor kort leken Bouterse en de zijnen nog bereid haast te maken met de invoering van een democratie naar Surinaams model. Maar de gebeurtenissen van de afgelopen dagen, met als gru welijk dieptepunt de executie van gevangenen, hebben aan getoond dat Suriname afglijdt naar een militaire dictatuur met alle kwalijke kenmerken vandien. De verantwoordelijkheid voor de nu ontstane situatie ligt geheel bij de militairen. Sinds de machtsovername in februa ri 1980, hebben zij systematisch de democratische vrijheden aan de kant geschoven, de oppositie genegeerd en voor al hun machtspositie versterkt. Na bijna drie jaar militair bewind moet worden geconstateerd dat Suriname nauwelijks een stap verder is dan toen Arron en de zijnen aan de kant werden gezet. Als bevelhebber Bouterse werkelijk het beste met zijn land voor zou hebben, dan had hij al in een eerder stadium de macht aan een burgerregering moeten overdra gen. Alleen dan had de onrust onder de bevolking en het re cente bloedvergieten kunnen worden voorkomen. De intimi datie en onderdrukking van dit moment wijzen er echter op, dat de militairen niet van plan zijn snel naar de kazerne te rug te keren. De Nederlandse regering heeft de militairen in Suriname gisteren op niet mis te verstane wijze duidelijk gemaakt dat de grenzen van het toelaatbare ver zijn overschreden. Voort zetting van de Nederlandse hulp, in de vorm van onder meer ontwikkelinggeld en de salarisbetaling aan de militairen op grond van bij de onafhankelijkheid van Suriname aangegane overeenkomsten, zou ons land mede-verantwoordelijk heb ben gemaakt voor dramatische ontwikkelingen in Suriname. De regering zal de komende dagen bekijken welke andere strafmaatregelen kunnen worden genomen. Als de Suri naamse militaire leiders niet snel duidelijk maken dat zij se rieus van plan zijn de macht over te dragen, de democrati sche verhoudingen te herstellen en de schuldigen voor de ex cessen van de afgelopen dagen te straffen, zal de relatie Ne- derland-Suriname zeer grondig moeten worden herzien. UTRECHT De Neder landse Gehandicaptenraad heeft er in een „brand brief" aan de Tweede Ka mer op gewezen, dat al lerlei bezuinigingsvoor stellen die nu aan de orde zijn de koopkracht van gehandicapten veel zwaarder aantasten dan die van andere uitkerings- en loontrekkers. De Gehandicaptenraad heeft berekend dat iemand met een WAO-uitkering rond het mi nimumdagloon al 4,4% meer koopkracht verliest dan ande re mensen met dat inkomen. Voor een modale WAO'er is dat 5,3%. „En verder staan er >og veel meer bezuinigings maatregelen op stapel die tot een koopkrachtverlies kunnen leiden van enkele honderden tot enkele duizenden guldens per jaar". De Gehandicaptenraad noemt de beperking van de samen loop WAO-uitkering en loon uit arbeid, de eigen bijdrage voor geneesmiddelen en voor gehandicapten in AWBZ-in- stellingen, de hogere eigen bij drage voor gezinsverzorging, minder mogelijkheden voor huishoudelijke hulp in het ka der van de Algemene Arbeids ongeschiktheidswet, minder mogelijkheden voor aftrekpos ten voor de belasting en af schaffing van de vervoers voorziening bijzonder onder wijs. AER: Meer gas exporteren gevaarlijk DEN HAAG De neiging om meer gas te gaan exporteren om zo de inkomsten voor de staat uit gasverkopen op peil te houden, is gevaarlijk. Dit heeft de Algemene Energieraad (AER) minis ter Van Aardenne (Economische Zaken) laten weten. „Boven dien is de export van meer gas om die reden strijdig met de ver plichting die de overheid heeft, om zorgvuldig om te gaan met uitputbare energievoorraden. Meer export als middel om de overheid aan geld te helpen moet dan ook als opportunistisch afgewezen te worden. Extra export van gas is alleen verant woord als de baten daarvan gebruikt worden als subsidies en le ningen voor energiebesparing en overschakeling op andere energiebronnen dan olie en gas. Zo worden toekomstige genera ties niet de dupe van meer gasverkopen". vakménsen s'aan rdu ook echt controle beurt- .eiden W 071

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5