Kerstconcerten in tal van plaa tsen „CDA-Katwijk handelt in strijd met eigen verkiezingsprogramma" DNBAfiSRIrAH t GEÏLLUSTREERD REGIO LEIDSE COURANT STREEK Aan de voora vond van kerstmis worden in de Leidse omgeving weer tal van kerstconcerten gegeven. De gemeente Leiderdorp bijt het spits af met een kerst-kof fieconcert komende zondag in de Muzenhof. Het William Byrd Vocaal Ensemble zal daaraan zijn medewerking verlenen. Er worden kerstlie deren gezongen van vroeger en nu, van onder andere Prae- torius, Senfl, Byrd, Kodaly, Poulenc en Elgar. De entree bedraagt ƒ3, kaarten zijn ver krijgbaar bij Muzenhof. De gratis koffie wordt vanaf twaalf uur geschonken, om half één begint het concert. Leiderdorp De Christelijke Oratoriumver eniging Excelsior uit Leider dorp verzorgt het tweede kerstconcert in deze gemeente en wel op dinsdag 14 decem ber in de Scheppingskerk aan de Laan van Ouderzorg. Uit gevoerd worden de Pastoral- Messe van Diabelli en het Ora toria de Noël van Saint Saëns. Solistische medewerking ver lenen Esther Hillinga (so praan), Willemke van Claer- berghen (alt), André Poddighe (tenor), Jules Hommes en Eu genia Alting (bariton), Gertru Pasveer (harp), Simon Stelling (orgel) en het Amsterdams Be- geleidings Orkest. Het geheel staat onder leiding van Jos Schohaus. Kaarten kosten 10 en zijn onder meer verkrijg baar aan de kerk vanaf half acht. Aanvang kwart over acht. Sassenheim Het traditionele kerstconcert in de serie Goltfuszconcerten wordt vrijdagavond, 17 decem ber, in de Hervormde Dorps kerk in Sassenheim gehouden. Hiervoor is uitgenodigd het Leiderdorps Kamerkoor o.l.v. Wim van Meeuwen, met aan het orgel Gijs van Schoonho ven uit Aalten, die behalve als begeleider, ook soli speelt. Het koor voert Christmas Carrols uit, een viertal motetten van Maurice Duruflé, en, fragmen-, ten uit Bach's Weihnachts Oratorium. Aanvang 20.15 u. De jaarlijkse kerstsamenzang in Sassenheim wordt maandag 20 december in de St. Pancra- tius-kerk gehouden. Men be gint om half acht en medewer king wordt verleent door de Chr. Harmonie „Crescendo", en het Chr. Meisjeskoor „de Lenteklokjes" o.l.v. Henk Trommel. Aan het orgel Job C. de Vries. De Schriftlezing wordt verzorgd door de her vormde predikant ds. G. H. N. Germans. Oegstgeest K G-Oegstgeest geeft vrij- Thijs van Leer in Noordwijk. RAADSLID VAN RESTEREN OVER BOUW KOOPWONINGEN: gezinswoningen opgeleverd. Het feit dat er in Katwijk in de laatste jaren vrijwel geen eengezinswoningen in de huursektor worden gebouwd, hangt volgens de heer Van Kesteren nauw samen met de grondpolitiek die de gemeente voert. „Voor woningwetwo ningen kan men maar een be paalde grondprijs krijgen en dat bedrag ligt voor koopwo ningen beduidend hoger. Het wordt tijd dat de gemeente wat dat betreft wat water in de wijn doet". Het feit dat er voor de koopwoningen nog al tijd een grote belangstelling bestaat mag volgens Van Kes teren geen argument zijn om zich daar dan uitsluitend op te richten. „Men beantwoordt dan alleen aan de verlangens van een bepaalde groep bin- om dit programmapunt waar te maken". Wethouder W. van der Plas spreekt, geconfronteerd met de uitspraken van partijgenoot Van Kesteren, tegen dat het college zich helemaal niets ge legen laat aan de huurders. Hij zegt momenteel bezig te zijn met een onderzoek naar de mogelijkheden om met name goedkopere huurwoningen te realiseren. „Zoiets kost echter de nodige tijd", meent de wet houder, „omdat er nogal wat verschillende facetten bij ko men kijken". Toch sluit Van der Plas niet uit dat er in fase zes van Rijnsoever eengezins woningen zullen worden ge bouwd in de huursektor. Niet in overweldigende aantallen overigens want de koopwonin gen blijven in de plannen nog altijd de hoofdmoot vormen. „En dat kan ook niet anders", meent de wethouder, „omdat het nu eenmaal niet mogelijk is om om in één keer het roer 180 graden om te gooien". Van der Plas bestrijdt verder dat de huurders niet zouden profite ren van de doorstroming die door de verkoop van wonin gen ontstaat. „In de fasen 5A en B zijn vrijwel alleen maar huizen verkocht aan mensen die een huurhuis achterlie ten". Zelfs de situatie in de Tramstraat waar de bejaarden- woningen voornamelijk toebe deeld zijn aan eigen huizenbe zitters noemt de wethouder in het belang van de huurders. „Gebleken is dat het vrijko men van een groot aantal koopwoningen in de gemeente een soort sneeuwbaleffect ver oorzaakt waardoor uiteindelijk toch de nodige huurwoningen vrijkomen". KATWIJK Het CDA-raads- lid C.L. van Kesteren vindt dat zijn partij in strijd handelt met het eigen verkiezingspro gramma door ook bij de ko mende bouwplannen voorna melijk te kiezen voor eenge zinswoningen in de koopsek- tor. In het CDA-programma werd bij de laatste gemeente raadsverkiezingen een lans ge broken voor de bouw van be taalbare huurwoningen, „in dien uit een inventarisatie de behoefte daaraan zou blijken". Na de installering van het nieuwe college, met drie CDA- wethouders, wordt volgens de heer Van Kesteren niets ge daan om dat beleidsvoorne men te verwezenlijken. De in ventarisatie naar de behoefte aan huurwoningen, waarover het CDA-programma spreekt, is volgens Van Kesteren hele maal niet nodig. In zijn baan als administrateur bij de wo ningbouwvereniging 'Britten burg' wordt hij dagelijks ge confronteerd met een lange urgentielijst waarop momen teel zo'n veertig gezinnen staan die feitelijk in aanmer king moeten komen voor een eengezinswoning. In de periode van 1975 tot en met 1982 is volgens Van Kes teren een groot aantal eenge zinswoningen gebouwd waar van slechts een zeer klein deel in de huursektor. „Het argu ment van de gemeente dat de kopers van nieuwe woningen zorgen voor een doorstroming in de huursektor, gaat slechts zeer ten dele op", meent het CDA-raadslid. „De eigenaren van pieuwbouwwoningen ko men meestal al uit een koop woning terwijl ook de jonge mensen die op basis van twee inkomens een huis kopen geen huurwoning achterlaten". Ook de bouw van zestig be jaardenwoningen in de Tram straat heeft voor de bouwvere nigingen niet de gewenste doorstroming opgeleverd. De heer Van Kesteren: „Er zitten in Katwijk nogal wat bejaar den in gehuurde eengezinswo ningen. De bouw van een be jaardenflat zou dus normaal een groot aantal lege huurwo ningen moeten opleveren waarin urgente gezinnen kun nen worden ondergebracht. Wat blijkt nu: Van de zestig bejaardenwoningen zijn er veertig toegewezen aan men sen die over een eigen huis be schikken". De bouw van de zestig bejaardenwoningen in de Tramstraat heeft 'Britten burg' welgeteld drie lege een- De bejaarden flat aan de Tramstraat levert maar drie vrijkomende huur woningen op. nen de Katwijkse gemeen schap". Verwijzend naar het programma yan de partij die hij in de raad vertegenwoor digd, het CDA, meent Van Kesteren dat het roer nu om moet. „Ik ben gekozen op dat CDA-programma en ik vind dat we moeten proberen om dat in de praktijk waar te ma ken. Nu weet ik wel dat het beleid niet één, twee, drie ver anderd kan worden, maar er kan op z'n minst een aanzet gegeven worden om in de reeds bestaande bouwplannen de nodige woningwetwonin gen in te passen". Erg optimis tisch is Van Kesteren niet over de bereidheid die het college zal tonen. „Gezien de reacties die ik tot nu toe heb gehad heb ik zo m'n twijfels over de politieke wil binnen het CDA Het Haags Matrozenkoor In Oegstgeest. dag 17 december in de St. Wil- librordus-kerk een kerstcon cert. Aanvang 20.15 u. Hieraan verlenenen medewerking van Jongerenkoor „Capella pro Cantibus" o.l.v. Theo Tobé en het Haags Matrozenkoor o.l.v. Sipke de Jong. Het laatste koor wordt begeleid door de pianist Thijs Sikking, en „Ca pella pro Cantibus' door Hans van Nieuwkoop op het orgel, die ook soli speelt. Beide koren zingen advents- en kerstliede ren uit diverse landen w.o. la- tijnse en Christmas Carrols, terwijl „Capella pro Cantibus" ook het „Magnificat" van Jan Pasveer uitvoert. Tevens is er samenzang. Lisse Het creativiteitscentrum Arto- pa in Lisse heeft de dwarsflui- tiste Yvonnen Stevens van Abbe uitgenodigd om zaterdag 18 december het kerstconcert te verzorgen. Zij wordt daarin bijgestaan door Annemarie de Boer op piano en Annemarie van Dijk op harp. Het concert begint om kwart over acht en er worden werken gespeeld van Saint-Saëns. Grieg, Ibert en Debussy. De toegang is gra tis en kaarten zijn verkrijg baar aan de Kanaalstraat 70. Rijnsburg/Katwijk Het Christelijk Mannenkoor Jubilate uit Katwijk onder lei ding van Sander van Marion geeft ter gelegenheid van Kerstmis concerten in de Ma- ranathakerk in Rijnsburg op zaterdag 18 december en de Dorpskerk in Katwijk aan de Rijn op 21 december. Beide concerten beginnen om acht uur. Medewerking wordt ver leend door Patsy Gilliland (mezzo-sopraan), H. van de Brink (bas) en Klaas Jan Mul der (orgel). Het programma omvat Nederlandse, Duitse en Franse kerstliederen en En gelse Christmas Carols. Ook Fluitiste Yvonne Stevens wordt in Artopa begeleid door Annemarie de Boer en Annemarie van Dijk. worden negro-spirituals uitge voerd en het „Gloria" en „Be- nedictus" van Gounod. Wilma de Graaf verzorgt declamaties. Noordwijk Thijs van Leer is de grote so list in het van het SKAN- kerstconcert dat zondag 19 de cember wordt gehouden in de St-Jeroenskerk in Noordwijk- Binnen. Het kerstmatiné be gint om drie uur en bevat een keur van internationale kerst liederen en natuurlijk de sa menzang. De toegangsprijs in tien gulden voor SKAN-be- gunstigers, CJP-houders en 65+-pashouders en 12 gulden 50 voor anderen. In de voor verkoop zijn de kaarten onder meer verkrijgbaar bij het VVV-kantoor aan De Grent. In de Grote Kerk aan de Voorstraat wordt maandag 20 december een kerstconcert ge geven door het Christelijk mannenkoor Jubilate uit Kat wijk. Medewerking verlenen Patsy Gillilard, H. van de Brink en Klaas Jan Mulder. Kerstliederen uit Duitsland, Frankrijk, Engeland en Ne derland staan op het program ma, waarbij gedeclameerd wordt door Wilma de Graaf. Voorschoten De christelijke oratoriumvere niging Exultate Deo uit Voor schoten geeft op woensdag 22 december een kerstconcert in sporthal De Vliethorst in Voorschoten. Samenzang zal weer het belangrijkste onder deel zijn van dit concert in de sporthal, die 1400 mensen kan bergen. De toon wordt aange geven door het gemengd koor Exultate Deo, het Rijnlands Christelijk Mannenkoor en de solisten Patsy Gilliland, so praan uit Amerika, de bas Henk van de Brink, de harpis tes Dihna de Vries en Saskia Vol, de organist Addie de Jong. Declamist is Pieter van den Bos. Het geheel staat on der leiding van Sander van Marion. Kaarten ƒ10 zijn verkijgbaar bij sporthal De Vliethorst, de Rabobanken in Voorschoten en de adressen Leidseweg 175 en Voorstraat 13. Aanvang 20.00 uur, de zaal gaat om 19.30 uur open. Ste CekLche Gou/iont ZATERDAG 11 DECEMBER 1982 PAGI! Dm bi Onder redactie van Ton Pieters. Met het „Geïllustreerd Zon dagsblad" zijn we zo'n beetje het einde van het jaar 1912 genaderd. Het moeten donke re dagen zijn geweest, zo zon der al dat neon van ons. Maar een licht in de duister nis was in elk geval Johan de Raadselredacteur. Hij bleef dapper op de been, maar klaagde tegelijk over het ge ringe aantal inzendingen van zijn Beste Vriendjes en» Vriendinnetjes: „Ik zei het vorige maal al: het waren er maar twintig". Maar daaron der waren wel prijswinnaar- tjes zoals Marie Sombroek uit Voorschoten, Petr. van Am sterdam, Hazerswoude-Rijn- dijk, Caspar Juffermans van de Leidsche Buurt, Oegst geest, en Cato Overmeer en Marie van Leeuwen, beiden van de Noord-Aa, Zoeter- woude. Dan was er een vraagstuk, waarin Johan nogal wat fou ten had gevonden. Althans, in de oplossingen: „Banana", aldus Johan, ,3anana js strikt genomen geen stad in Noord-Afrika, zooals de op gaaf luidde, maar een stad Gambia bestaat naar mijn weten niet (nou, dan moest er heel wat gebeuren als Jo han het niet wist), wel een ri vier van dien naam aan de Westkust. Sommigen uwer schijnen niet eens te weten, wat er met Midden-Amerika bedoeld wordt; in de oplos singen geven dezulken op: Ottawa. Ten eerste is het geen Ottawa, maar Ottowa, zoodat het heelemaal niet op zijn plaats was, maar boven dien ligt deze stad in Canada en niet in Midden-Amerika. En dan zijn er plaatsnamen bij: Jalapada en Adalia; die zijn mij totaal onbekend. Mijn raadselvriendinnetje van deze oplossing moet mij eens vertellen, waar zij die steden gevonden heeft". En aan het adres van de klei ne W.K. te H. schreef hij: „Alle twee uw oplossingen waren fout. Zijt u al zoo lang ziek? Maar goeden moed houden, hoor! Nu zult u ze ker nog wel meer raadsels inzenden!" Het was me er één, die Johan. Nog veel opwindender dan „de oorlog op den Balkan" vond ik een exerpt uit een droevig verhaal: Het tienjarig zoontje van den overste lag doodziek aan roodvonk, in ijlkoortsen. De gravin stond aan het ziekbed van den knaap en trachtte den armen vader moed in te spreken. De graaf vluchtte half waanzinrj naar zijn vertrekken, den vloek van zijn misdai De arme vader was echter j wanhoop nabij. Een dokf uit de hoofdstad kon n| voor den volgenden dag t plaatse zijn. Daar werd i deur der ziekenkamer gel pend en een hooge manne gestalte met edele, strenge en doodsbleeke laatstrekken trad binnen] (Wordt vervolgd)". Maar op de Balkan kwam I vrede in zicht. „En het lug* bere oorlogsbedrijf, bloei en verwoestend overal, lM stil. Tot de tanden gewapei^ liggen de troepen tegenov» elkaar, en alleen de Grieke] die hun voordeel zoo grcun mogelijk willen maken, en t,tj wakkere aanvoerder Turken" (en dat is wat, voM het Zondagsblad: een wakklich re Turk) „in Skoetari, die dijamt aan dag zijn woedende u^je vallen doet naar de Montenf grijnen die hem maar gee baas kunnen worden, houde °P de strijd vol. Maar overigejS 01 is het woord nu aan de diplwaa maten, en men rekent er o|md dat de onderhandelingen d^g in Londen zullen beginnei wel tot den vrede zullen l«F_p den". pnk< Ie sa het FATHER J.STAAL: Gewoon maar een mooie t d< kop, deze man Chrisfi: „Father Staal, die dieni dezer dagen als Missionaris der Congrega- EEN ZILVEREN JUBILEE: „De zeeroem oog tie van St. Joseph te Mill-Hill naar Noord- heer GJLde Groot, pastoor te Hazerswoudtarii Borneo de reis aanvaardde waar hij het zwa- Dorp, die den 17den December zijn 25-jarih zie ^Missiewerk gaat doen". Priesterfeest hoopt te vieren". jftie: liner llach ide t vert feingi rdar d en t h« EEN OUD-GEDIENDE DER NEDERLANDSCHE MARINE: „Het wachtschip „Admiraal Wassenaer", dat jaren lang aan de Prins Hendrikkade te Amsterdair nenkort buiten gebruik worden gesteld. Met zijn hooge dekken en herinnert het fregat levendig aan den scheepsbouw van vroeger eeuwen, bouwd werd in 1853". EEN ALLERLEUKST GROEP JE: „De dames-propagani disten der Roosendaalochri Mariavereeniging, die déJ feestvergadering met eenigi aardige voordrachtjes op luisterden".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4