(Bowuxnt Geldkraan naar Suriname dicht Nu eigen bijdrage van 1,25 per hoeveelheid geneesmiddel Willeke Alberti verwachtte de klappen wv /j\ I'// Zaterdag 11 december 1982, 73e jaargang no. 22448 zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071 -122248. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers/0,75 Frank Kramer met zijn show op Ned. I om 19.00 uur. Op Ned. II om 19.05 uur „Toppop" en om 20.28 uur „Mies". Nachtfilm om 23.40 uur „Ve gas". Morgen op Ned. I om 21.15 uur van Duin-Remmers. Op Ned. II om 12.00 „Capitool" over Suriname en om 20.45 uur kwis „Ja natuurlijk". Wisselend bewolkt en enkele winterse buien, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur 7 graden, wind in het binnen land vrij krachtig, aan de kust nu en dan hard. Zon op 08.39, onder 16.29. Schev. hoog water 1.47 en 14.14. Laag water 9.58 en 22.22. pst a pp en EN HAAG Drs. Joop >n Uyl wil, als het kabi- •t-Lubbers de rit uitzit, de eerste helft van 1985 (stappen als politiek lei- de Partij van de rbeid. Den Uyl, die nu 63 laat dit blijken in een aaggesprek met deze •ant. ij vindt dat hij de PvdA letjes moet achterlaten", olgens hem betekent dit ider meer dat hij „ruim ezingen ruim baan moet aken" voor zijn opvol - zodat deze de tijd ■ijgt bekend te worden j het grote publiek. Zon- ir tussentijdse kameront- nding zijn de eerstvol- ;nde algemene verkiezin- •n begin juni 1986. it het bovenstaande mag iet worden afgeleid dat Uyl zijn aètiviteiten aan het afbouwen is. lij wijst op het „mirakel" de verkiezingen van 8 •ptember, waarbij de vdA tegen veler ver achtingen in weer de rootste partij werd (47 ze- Is). In de opiniepeilingen u de partij nu zelfs weer het recordniveau zitten n 1977 (53 zetels). Voor- rig gaat Den Uyl dan t nog rustig door. „Het evalt me goed". Mocht et kabinet voor 1985 ten al komen, dan is er zelfs gerede kans dat Den yl toch voor de zevende de PvdA-lijst gaat ■ekken. i het interview zegt Den yl verder dat zijn partij droom van een linkse (eerderheid heeft opgege- Hij verwacht daar „in Nederlandse verhou- ingen geen goed meer De PvdA dient dus veer de weg te gaan be handelen van „de coalitie- 'orming, van de compro- van de geleidelijke tie en doorwerking ;ën". Volgens Den lyl zal zijn partij zich dus ilijven openstellen voor amenwerking met het »DA. En al verwacht hij r niet zo erg veel van, hij cht het niet uitgesloten lat de PvdA nog eens een erbond sluit met de WD. Iet „Den Uyl-verhaal" in inale is het derde in een interviews met poli- eke leiders na de verkie- ingen. Eerder in deze eeks interviews met oud- WD-fractielieder Geert- ema en met CDA-voorzit- er Bukman. 5ie verder Finale. een krant ontvangen? Bel issen 18.00 en 19.00 uur, za- rdags tusen 14.00 en 15.00 r, nummer 071-122248 en p krant wordt nog dezelfde jfond nabezorgd. DEN HAAG De kos- levensonderhoud zijn van half oktober tot half november niet geste gen. Koffie, thee en ver se groenten werden wel duurder, maar daartege nover stonden prijsdalin gen bij onder meer benzi ne. De tendens dat de prijzen steeds minder sterk stijgen houdt hier mee aan. De prijsstijging over de laatste zes maan den bedroeg 1,7%. Sinds november 1981 stegen de prijzen met 4,56%. Amateurvoetbal afgelast DEN HAAG De KNVB heeft alle voor de zaterdagamateur- competitie vastgestelde voetbalwedstrijden in de districten West II en Zuid I afgelast. Ook de afdelingen Arnhem, Gelderland, Nijmegen, Utrecht, Noord-Hol land, Dordrecht, Gouda, Den Haag, Leiden, Rot terdam, Noord-Brabant en Zeeland hebben alle wedstrijden voor van daag afgelast. Geen geld voor portvrije pakketten naar Polen DEN HAAG Er is geen geld om port vrije pakketverzending naar Polen te be talen. Bovendien is portvrijdom wettelijk niet mogelijk en zou de PTT normale ver zendkosten moeten voldoen aan West- en Oost-Duitsland en Polen. Dit zegt staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Waterstaat) in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Ka merleden Blaauw (VVD) en Van Vlijmen (CDA). De Westduitse regering echter biedt, net als vorig jaar, wél de mogelijkheid in no vember en december portvrij te zenden. Vorig jaar werden op die manier per maand 700.000 pakketten verstuurd. Man ontvoert vrouw die niet met hem wil trouwen UTRECHT De 21-jarige Turkse Gulver Boskurt uit Utrecht is donderdag ontvoerd omdat zij niet wilde trouwen met een haar ongedrongen man. De politie heeft geen idee waar zij is ondergebracht. Eén van de ontvoerders is de 19-jarige Turk B.Y. uit Oss, die met zijn familie de vrouw als zijn toekomstige echtgenote voor ogen had. Deze plannen stuitten echter op verzet van de familie van de vrouw. Zij zag ook niets in Y. Ze ging donderdag naar haar werk en werd bij een bushal te door vier mannen in een auto getrokken, 's Middags belde de vrouw naar huis met de mededeling dat ze was ontvoerd en niet wist waar ze was heengebracht. Later leek het erop dat ze zich bij de familie van de ontvoer der in Oss moest bevinden. Twee familieleden die daar op onderzoek uitgingen troffen haar echter niet aan, de politie werd ingeschakeld. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG De Ne derlandse regering heeft gisteren besloten de mi litaire machthebbers in Suriname op gevoelige wijze duidelijk te ma ken, dat ons land de ter reurdaden van de mili tairen ten scherpste ver oordeelt. „Het moet nu maar eens duidelijk zijn, dat we zo echt niet met elkaar kunnen door gaan", aldus Lubbers. De regering heeft alle overleg over ontwikke lingshulp stopgezet en besloten geen verdere militaire leveranties te doen aan Suriname. Overmakingen van geld aan Surinaamse militai ren >worden opgeschort, aldus Lubbers. De Ne derlandse ambassadeur Hoekman in Suriname heeft het standpunt van de regering bekendge maakt in een nota waar in met grote ontzetting wordt gereageerd op de gebeurtenissen in Suri name. De Surinaamse ex-president Chin A Sen die lange tijd met de Surinaamse sterke man Bouterse heeft samen gewerkt heeft gezegd dat Nederland zijn ontwikke lingshulp aan Suriname ogenblikkelijk moet stopzet ten. "Hoe eerder het regime Bouterse is verdwenen, hoe beter", aldus Chin A Sen, die op het ogenblik niet in Suriname verblijft. „Wat nu gebeurt is volledig onsuri- naams. Woorden schieten mij tekort. Ik heb het nim mer voor mogelijk gehouden dat in mijn geboorteland dat bekend staat om zijn gast vrijheid en vriendelijkheid zulke gewelddaden als mis handelingen en executies zonder vorm van proces zou den kunnen worden ge pleegd." De waarnemend president van Suriname, mr. Fred Ramdat Misier heeft gister avond zijn ontslag aangebo den, maar op verzoek van Bouterse blijft hij tot 1 janu ari aan. Ook de voltallige re gering van premier Neij- horst heeft zijn ontslag aan geboden. Ondertussen is nog altijd niet bevestigd welke promi nente Surinamers het slacht offer zijn geworden van de executies die eerder deze week hebben plaats gehad. Volgens welingelichte zegs lieden gaat het om zeventien man, maar in andere berich ten wordt het aantal ge noemd van 24. De Nederlandse ambassa deur in Suriname, drs. Hoekman, heeft bevestigd dat de lijst van zeventien na men „bijna zeker" is. De bis schop van Paramaribo be vestigde deze lijst eveneens. Naast de reeds genoemde vakbondsleider Cyriel Daal, Roy Horb de militaire opstandelingen leider Rambocus en de jour nalist Jozef Slagveer worden de militairen Sheobar en Mangal genoemd. Zij waren veroordeeld als medeplichti gen aan de couppoging van Rambocus begin dit jaar. Verder staan op de lijst de advocaat Gonsalvez, deken van de orde van advocaten, de advocaten Riedewald, Hoost, verdediger van Ram bocus, eb een aantal journa listen. In het geruchtencircuit dook gisteren ook de naam op van Roy Horb, de garnizoens commandant van wie niets meer is vernomen sinds le gerleider Bouterse in de nacht van dinsdag op woens dag zijn greep op het land versterkte. De Staatsradio van Surina me heeft gisteren omgeroe pen dat de omgekomen ver dachten door de staat zullen worden begraven. Dit lijkt een duidelijke aanwijzing dat althans een deel van de arrestanten is geëxecuteerd en niet „op de vlucht zijn doodgeschoten", zoals het persbureau donderdag nog meldde. De stoffelijke over schotten worden dus aan de familie overgedra gen. Naar in Paramaribo verluidt zijn er reeds vijftien doden begraven. Pagina 5: vervolg Nobelprijzen uitgereikt De Zweedse Alva Myrdal en de Mexicaan Alfonso Garcia Robles hier met hun Nobelprijs voor de vrede, die gisteren in Oslo werd uitgereikt. Foto links De Colombiaanse schrijver en Nobelprijswinnaar (voor literatuur) Gabriel Garcia Marquez zwaait hier naar het publiek in Stockholm, waar de andere Nobelprijzen werden uitgereikt. Foto rechts. Veroordeeld wegens yden door groen licht bRIJS Tal van Franse weggebruikers zijn ontredderd als }volg van de uitspraak van een rechtbank in Rennes die een yomobilist veroordeeld heeft omdat hij doorgereden was door Toen licht. De rechtbank verklaarde dat de man verantwoorde ik was voor de zware materiële schade toegebracht aan een an- ere auto die door rood licht gereden was. En wel, zo heette het, tndat hij had moeten rekenen met het feit dat er lieden zijn die Oor stoplichten heenjagen of dat zij op het laatste ogenblik van et overgaan van oranje naar rood nog proberen door te rijden. Tegenstanders van het linkse regime zien er een potsierlijk sym- ool in van de nieuwe interpretatie van het strafrecht, zoals die fpleit wordt door de progressieve minister Badinter. lubbers „ontzet" over oproep PSP 'EN HAAG Minister-presi-' ent Lubbers is „ontzet" over e oproep van de Tweede-Ka- lerfractie van de PSP aan SP'ers in de gemeenteraden to er bij directeuren van soci- [e diensten op aan te dringen P WSW- en RWW-uitkerin- |n 'aan 16- en 17-jarigen te lijven uitbetalen, ook als de -jweede Kamer besluit die af te schaffen. „Het is zeer onjuist als Tweede-Kamerfracties mensen gaan oproepen niet mee te werken aan de uitvoe ring van besluiten die demo cratisch worden genomen", zo reageerde de premier gisteren in zijn wekelijkse persconfe rentie na afloop van de minis terraad. Tientallen arrestaties in Moskou MOSKOU De Moskouse po litie heeft gisteravond een be toging voor de mensenrechten op het Poesjkinplein verstoord door ongeveer 60 mensen te arresteren. De politie was op wacht gaan staan bij het beeld dat een inscriptie bevat van de dichter Poesjkin waarin de vrijheid wordt geprezen ,in een wreed tijdsgewricht'. De demonstratie op 10 december, op welke dag in 1948 de VN de verklaring van de rechten van de mens aanvaardde, is een traditie geworden, maar nog nooit werden er zoveel arres taties verricht. De officiële in stanties vierden ook de Dag van de rechten van de mens met - beschuldigingen aan het adres van de Verenigde Sta- UTRECHT Staatssecre taris Van der Reijden (Volksgezondheid) wil per 1 februari voor zieken fondsverzekerden een ei gen bijdrage van 1,25 in voeren per hoeveelheid afgeleverde geneesmidde len. Eerder is steeds gesproken over een rijksdaalder per geneesmiddel (ongeacht de hoeveelheid). Maar volgens de staatssecretaris komt zijn beslissing qua opbrengst op hetzelfde neer omdat het gemiddeld aantal afleveringshoeveel- heden per recept twee is. Hij schat de maximaal 200 miljoen gulden. Van der Reijden zegt dat hij zijn bëslissing mede heeft ge baseerd op een technisch ad vies van de Ziekenfondsraad (die de eigen bijdrage overi gens heeft afgewezen) en reac ties van de organisaties van ziekenfondsen, huisartsen en apothekers. De voorzitter van de apothe kersorganisatie KNMP, dr. A.B. Cox, liet gisteren meteen al weten, dat Van der Reijden precies het omgekeerde heeft gedaan van wat de KNMP neeft aangegeven. Hij voor spelde „een puinhoop", noem de diens beslissing onuitvoer baar en zei: „daar kunnen wij geen medewerking aan verle nen". De eigen bijdrage (waarvoor een maximum van 125 gulden per jaar per verzekerd gezin is vastgesteld) moet worden geïnd door de apothekers of de apotheekhoudende huisartsen. De afgeleverde hoeveelheden waarvoor de eigen bijdrage geldt, zullen in het uitvoe ringsbesluit worden vastge legd. Voor pillen geldt de ei gen bijdrage bijvoorbeeld per 30 stuks. Wie er minder krijgt betaalt ook 1,25 gulden, wie er tussen de dertig en zestig krijgt 2,50 gulden, wie er tussen de zestig en negentig krijgt 3,75 gulden enz. Ook voor andere toedie ningsvormen zalven, crè mes, drankjes, tabletten, sprays enzovoorts worden de hoeveelheden aangegeven. „Ik ben wel eens bang voor mezelf. Het gaat me allemaal te gesmeerd. Ik ben al vanaf mijn geboorte dat kleine, geluk kige meisje. Ik heb nooit tegenslagen van enige betekenis gehad. Weet je, dat zoiets doodeng is. Als alles goed gaat, als je steeds bereikt, wat je wilt, ga je vanzelf uitkijken naar het moment, dat er klappen vallen". Deze tussentijdse kanttekening plaatste blonde Willeke Al berti in 1970, in de tijd dat zij overspoeld werd door suc cessen. Vakkundig gelanceerd door haar vader Willy zong zij reeds op 11-jarige leeftijd haar eerste troetelschijf vol en maakte zij drie jaar later haar televisiedebuut. Als Marleen Spaargaren in de tv-serie „De kleine waarheid" brak een nieuwe sprookjesachtige carrière als actrice aan. Maar In het midden van de jaren zeventig vielen dan de verwachte klappen. Tegenover onze verslaggever Leo Thuring gaat Willeke op de voorpagina van onze wekelijkse bijlage Finale dieper in op dit vrij abrupte einde van haar carrière. En meldt ze ook de problemen met haar nieuwe elpee „Willeke Alberti. Dat ben ik", waarmee ze is teruggekeerd aan de top van het Nederlandse amusement en waarmee ze haar zilveren jubileum als zangeres een feestelijk klankdécor wil geven. VERDER IN Octopussy: circusdame contra 007 in nieuwe (13e) James Bond-film. Britse kranten en Buc kingham Palace op voet van oorlog. Hugo Metsers voelt zich heerlijk als lefgozer in „De Zwarte Ruiter". Josée Ruiter hele avond in een rolstoel in „Duet for Den Uyl wil de PvdA netjes achterlaten. Mislukken supertrio mede oorzaak van malaise in draf- en rensport. Jannes van der Wal, wereldkampioen dammen zonder kapsones. Haal eens een schilderij uit de grond Limburgse geoloog brengt wetenschap in de huiskamer. Elektronische muziek massaspeelgoed. GORILLA BEVALT IN ZIEKENHUIS APELDOORN In een ope ratiekamer van het Apel- doornse Lucas-ziekenhuis is gisteravond een gorilla-baby geboren door middel van een zuignapverlossing. Dat is vrij wel zeker een wereldprimeur. Gynaecoloog W. Vlaanderen verrichtte de operatie met hulp van twee anesthesisten, de operatiestaf en alle aanwe zige zusters van de kraamafde- ling. Het werd een jongere van vijf pond, dat naar het zie kenhuis Lucas werd genoemd. Het jong werd direct terugge bracht bij zijn moeder Mandji, die hem aan de borst drukte en. nu weer wordt vertroeteld in Apen heul, waar ze snel de haar toegediende narcose weer te boven was. Twee dagen wil den de weeën bij de apenmoe- der niet vlotten. En dat was 1 voor de te hulp geroepen vrouwenarts genoeg om het dier in het ziekenhuis op te GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BU UW KRANT MET INTORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Violist Paul Godwin overleden DRIEBERGEN De Nederlandse violist Paul Godwin is don derdag op 80-jarige leeftijd in een verpleeghuis in Driebergen overleden. Godwin, geboren in het Poolse Sosnowice, vluchtte - mede wegens zijn Joodse afkomst - in 1933 vanuit Duitsland naar Nederland. Hij was vanaf 1952 tot zijn pensioen in dienst van de VARA. Godwin werd vooral bekend als lid van het Ne derlands Strijkkwartet. Hij was Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. aW/// si? t/fS

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1