ANNES VAN DER WAL ale ereldkampioen dammen zonder kapsones Mislukken supertrio mede-oorzaak malaise in draf- en rensport FCBijstand contra SC WW ZATERDAG 11 DECEMBER 1982 schap, sn met en van i met wiei 'and hel iken, mi HOL Zqnder Russen Jannes van der Wal in |aulo wereldkampioen, trof dammen, het korf- der de denksporten. In iin der sporthelden t vooral de dambond (ijbonen en tot die cate- tan Van der Wal moei- livorden gerekend. Niets |ade overigens van deze ge Fries. Hij vaart eer- [i eigen koers en toeval- it die niet altijd aan bij iCCpp die in keurig pak ge- J.OOU burgers braaf volgen, fdag stapt uit het vlieg- et WK-gangers dan ook iten der Wal-stropdas- t pen, maar wel één van prdige schooljongensty- I auw-met-wit sportshir- rsleten broek, twee af- te gympies met als eige- nsejn tenger en klein man- in, ziedaar Nederlands kampioen dammen de douane-7.one wacht het tien ouderpaar Van der Wal fend op het eerste beeld van >n, die praktisch een maand iggestopt in de Braziliaanse Ze zien hem niet. Vrolijk i heeft de kampioen gehoor ji aan het verzoek van de ld om zich eerst aan de me- j het thuisfront te presente- I ogen achter het sportbrille- pn brutaal in het rond. Hij is faor de verbale strijd. En I van Jannes van der Wal 1 is, dat hij soms letterlijk p wacht met het beantwoor- p een vraag reden waar- Isen die hem bellen dikwijls fe ophangen heeft hij dit- hstructies van de bond ge- J ad rem te zijn. En daar Ide opvolger van Harm la perfect in. Wat verwacht Izijn wereldtitel, zal die hem eken? Geeft hij als mini- her wel om geld? Van der Ijkt gekukkig ook maar een I,Ik zal geld zeker niet ver- j. Maar dit is pas m'n eerste Jtitel, dus ik wet nog niet wat in waarde zoiets in de prak rit". eukeld Ijbrands had indertijd zijn [htingen te hoog gesteld en I de wedstrijdsport als een teleurgesteld man de rug toe. iWiersma maakte het. Hij b profdammer goed rondko- |nk zij inkomsten als bonds- damverslaggever en dank t- en prijzengelden en spon- Dat laatste zal voor Jannes r Wal moeilijk te verwezen- feijn. Enerzijds omdat aan de (titel de smet kleeft dat de Russen ontbraken, ander- indat geen bedrijf erover zal Ma, nders j je je I stten, 'ereld.l ien, pr[ instel voor I e daari intens rel er zo zijn pub at ik e it afwe fwetenl iten aff pelen tour Co Govers van de Stich- at zó gfotalisator Nederland: „Ik wil - dat ilpreken van een wanbeleid", dat ik 1; t om w 'aarvar iljHAAG Het gesprek van de lp de Nederlandse draf- en k gewtnen zijn de resultaten van het ik in riiuronderzoek, dat in op en om It van het ministerie van land- roüen visserij is verricht en de- de tijtkgen in de openbaarheid is ge- n je v-'jt. Een rapport dat duidelijk ngekefl dat deze tak van paardesport je rand van de afgrond staat, n met t niet snel iets gaat gebeuren en is voortbestaan van de draf- t 'ijf majort ernstig in gevaar, zeker jn schulden van zo'n twintig It. Ik en gulden. Schulden die de walzakelijk gemaakt zijn door de en ik Iting Totalisator Nederland en in ih door de bouw van nieuwe „Hamlnmodaties op de wedstrijdba- weet| Daarnaast werden diepte-in- lamlettingen gedaan. Ook de kosten i, of f stichting Nederlandse Draf- 1 niet fensport (NDR) vlogen de pan nlandür zou zeker geen paniek zijn waanzban als het spel buiten de baan cifUPertri°) een succes was 6e" JANSlfen en de toto-omzet op de ba- niet met grote sprongen ach- teruit zou zijn gegaan. Daardoor werd de onrust nog vergroot. Er ontstond zelfs een staking van het supertrio op Duindigt. Het ging zo slecht met de paardesport, dat de minister ingreep. Stilzwijgen De voorzitter van de NDR, de heer P.M. van Binsbergen, wil nog geen commentaar geven op het rapport. Hij maakt deel uit van de struc tuurcommissie en staat achter het rapport. Volgende week woensdag gaat Van Binsbergen in een verga dering met het hoofdbestuur van de NDR nader op de zaak in en tot die tijd bewaart hij een stilzwijgen. Co Govers, directeur van de STN, wil wel praten. „Het is een goed rapport", zegt Govers. „Er zal iets moeten gebeuren om de sector te verbeteren en veilig te stellen. Het rapport moet een aanzet geven tot een betere structuur". Is er sprake geweest van wanbeleid in de paar desport? „Ik weet niet wat er in de dikke Van Dale staat voor wanbe leid, maar ik wil niet van een wan beleid spreken. We moeten wel eerlijk zijn. Achteraf blijkt dat het beleid niet goed is geweest. Het is echter niet het beleid van twee of drie mensen. Door de grote mate van medezeggenschap zijn ook de belangenorganisaties in onze sport aansprakelijk". „Wij hebben de tijd niet mee ge had vervolgt Govers. „Er zijn veel kosten gemaakt en diepte-in vesteringen gedaan. Daar mag je nu gerust vraagtekens bij plaatsen. De bouw van de nieuwe tribunes op Duindigt en Hilversum hebben erg veel gekost. Meer geld zelfs dan ons lief is. Maar tijdens de verbou wingen kwamen wij plotseling voor extra uitgaven te staan. Er is echter steeds overleg geweest tus sen de NDR, de baanvereniging en de totalisator. Het is daarom niet billijk om dit allemaal in de schoe nen van de totalisator te schuiven. piekeren zijn sponsornaam te laten naaien op een gekreukeld T-shirt of schipperstrui van Jannes. Wiers- ma verkoopt zich beter, Van der Wal lijkt voor zulke mogelijkheden geen concessies te willen doen. Dat pleit voor de Fries uit Tjalleberd. Over Tjalleberd gesproken: de ou ders en het zusje wachten intussen nog steeds bij uitgang 12, maar hun Jannes, is nog volop bezig in de Press-room. Niet denkend aan zijn geboorteland Friesland, niet den kend aan zijn woonplaats Gronin gen. Studeerde hij daar niet vroe ger? „Eh, ja", en Jannes van der Wal kijkt wat naar het plafond. „Dat is wel erg lang geleden. Wat ik studeerde? Ik geloof wiskunde. Maar dat was zo voorbij. Ik koos voor het dammen". En voor het uitslapen. Op zijn rug Voor een talent als Van der Wal geen domme zet. Immers, in 1975 was hij al jeugdkampioen van Ne derland, vorig jaar in Assen werd hij nationaal seniorenkampioen, won in Bordeaux het Westeuropese zonetoernooi en zeer recent, in ok tober, legde Van der Wal in Kislo- wodsk de hele Russische damtrots op zijn rug. Jannes van der Wal is een groot meester, de wereld zal hem moeten accepteren. Dat ge beurde niet altijd, want diens alter natieve voorkomen deed veel orga nisatoren besluiten een uitnodiging voor Jannes niet te versturen. Om gekeerd is Jannes van der Wal ook kieskeurig en het is vroeger wel voorgekomen dat hij niet in de ge wone meesterklasse wenste uit te komen, omdat hij zich daarvoor als toekomstige grootmeester te goed voelde. Vooral zijn contact met de jonge oud-kampioen Hans Jansen heeft Van der Wals spelpeil aanzienlijk doen stijgen. Jansen is sinds zijn verstevigde relaties met de Moon- sekte echter al enige tijd uit het beeld verdwenen. Afgelopen woensdag moest Jansen zelfs via een telefoontje met een landelijk ochtendblad vernemen dat Jannes van der Wal wereldkampioen was geworden. Hij deelde toen wel mee dat hij weer aan het NK zal mee doen. De bond weet echter nog van niets, maar vertelde wel dat Jansen daar twee maanden te laat mee komt. Hangt de wereldkampioen dank zij Jansen ook een sekte aan? Van der Wal, te vroeg glimlachend om de grap die hij gaat uthalen: „Ik hang een sekte aan die zó duister is, dat ik hem niet eens kan noemen7. Toch wordt hij even later iets se rieuzer. Niet als de Baghwan ter sprake komt, die onder de dam mers ook veel vurige aanhangers telt. Wel wanneer wordt doorge gaan met de Moon-sekte. „Die groep heeft best heel belangrijke dingen gedaan. Maar aangezien ik Hans Jansen al sinds april niet heb gezien, kun je moeilijk zeggen dat hij mij gestimuleerd heeft tot ge dachten over Moon". Vijf kwartier na de landing heeft „Wat ik studeerde? Ik geloof wiskunde. Maar dat was zo voorbij. Ik koos voor het dammen", aldus Jannes van der Wal. En voor het uitslapen. het zusje van Jannes haar broer eindelijk opgespoord. In de volle vergaderruimte staat zij voor hem. Jannes kijkt stomverbaasd, geeft haar na een halve minuut aarze lend een hand en vraagt dan of heit en mam er ook zijn. En hoe zij wisten dat hij vandaag zou komen? Het had alleen maar in alle kran ten gestaan. Dan besluit Jannes maar mee te gaan, zijn ouders niet langer te laten wachten. Naast Van der Wal stond al die tijd Rob Clerc, de in Scheveningen woonachtige nummer twee van Sao Paulo. Hij is de man die ooit van Van der Wal een stomp tegen zijn voorhoofd kreeg, omdat hij te ver over het dambord zou hebben ge hangen. „Ach, dat is al weer verge ten", merkt Clerc lachend op. Hij moge dan nog teleurgesteld zijn dat hem voor de tweede keer in zijn damcarrière de wereldtitel is ont glipt, de gedachten aan de lol die ze in Brazilië hebben gehad, vergoe den veel. Over Jannes zegt hij: „Dat was nooit zo'n erge stapper, maar in Sao Paulo is hij wel veranderd. Carpa- rina, vodka met stukjes citroen en 0.7 literflessen bier zijn daar erg populair. En dat hebben we ook ge dronken. Vier van de dertig dam mers zijn echter een keer overval len op straat en dat is ook bond- spenningmeester Aad Ivens over komen. Rio de Janeiro, waar we vanaf maandag zijn geweest, bleek veel gevaarlijker dan Sao Paulo en een stuk minder gezellig om uit te gaan". Belastini Het damgezelschap, dat veel regen te verduren heeft gehad, trok een maal naar het strand. Daar scoorde Jannes van der Wal ogenblikkelijk een hoge graad van verbranding. Een pleister op de wonde van de mondiale kampioen vormde later zijn eerste prijs van 2500 dollar. Daar ging echter ogenblikkelijk 25% belasting af. En wie weet wacht hem in Nederland nog een aanslag. Eén troost heeft de nog lang niet schatrijke Van der Wal: superluxe doet hem niets. En bo vendien is hij vegetariër, zodat de hoge kosten van goed vlees hem ook niet zullen raken. Van der Wal blijkt een ei-etende vegetariër. Toen hij in mei een week lang lo geerde bij de topdammer van het Haagse RDG, Frits Luteyn, moest deze elke dag een ander soort ome let klaarmaken. Luteyn verloor overigens de „letterlijke" thuis duels met 13-1 en roemt de dege lijkheid en kracht van het dammen van Jannes van der Wal, die als geen ander zetten kan berekenen en vooral na de eerste 25 zetten niet meer te stuiten is. De eerstkomende tijd zal alleen Jannes van der Wal zichzelf kun nen afremmen. Op de stoep van Schiphol besluit de wereldkam pioen zijn ochtendsessie: „Ik ga het even rustig aandoen. Wel toernooi en spelen, maar meer ontspannen". Het jaar 1983 belooft echter een druk jaar te worden. NK, EK, Vol- mac achtkamp, interland Rusland- Nederland, interland Nederland- Afrika, de Scheveningse damda- gen, de tweekamp Van der Wal- Wiersma. Van der Wal zal de mouwen van zijn T-shirt of trui dus toch wel even moeten opstropen. HERMAN JANSEN Supertrio In zijn kantoor aan de Eisenhower- laan in Den Haag, waar het perso neel in spanning de ontwikkelin gen afwacht, gaat Co Govers ver der: „Onze hoop was gevestigd op het spel buiten de baan, het super- trio. Als dat een succes was gewor den en daar waren wij toch een beetje vanuit gegaan dan was er nu niets aan de hand. Maar on danks de goede samenwerking met de PTT stond voor vele betrokke nen eigenlijk al snel vast dat het spel buiten de baan op de postkan toren nooit van de grond zou ko men". „Het wedden op paarden is niet zo'n eenvoudig iets voor het pu bliek. Voor informatie via het post kantoor trokken wij een bedrag van 1,4 miljoen gulden uit. Deson danks kregen we geen betrokken heid tussen de speler en de verko per. De grote kracht van de lotto is de sigarenwinkelier op de hoek van de straat. Bij het verkopen van rookartikelen kan hij de lotto aan prijzen. De lotto geeft jaarlijks vijf milioen voor reclame en promotie uit Kantoorgebouw Het Verbond van Langebaanvere- nigingen heeft na de openbaarma king van het veelbesproken rap port door middel van vice-voorzit- ter Savelkouls een aanval op de to talisator gedaan, omdat men het kantoorgebouw voor maar liefst vier ton had laten verbouwen. Co Govers: „Toen wij in dit pand kwa men was het niet meer dat een uit gewoonde villa. De verbouwing was meer dan nodig. Het was ge woon een stal, waarin de mensen anders hadden moeten werken. En dat wij plotseling acht ton moesten uitgeven aan een rechercheteam was in opdracht van de minister, maar daarvoor hadden wij eigenlijk de middelen niet". Directeur Govers van de totalisator gelooft in tegenstelling tot de be trokken baanbesturen in de recrea tieve banen, die in het rapport worden voorgesteld alsmede de combinaties van banen, zoals Duin digt en Nootdorp. Govers: „Het zijn aanbevelingen en in samenwerking met alle organisaties moeten wij uit het dal trachten te komen. Dan zijn die voorstellen mogelijk een oplos sing". Iedereen moet zijn schouders er onder zetten en laten wij nu niet elkaar gaan zitten aankijken". ARTHUR VAN RIJSWIJK Wie hoor ik daar zeggen dat het Nederlandse voetbal wegkwijnt? Elke keer ontstaat er weer opwin ding. De capriolen van Kees Rijvers zijn inmiddels genoegzaam bekend. Maar wat te denken van de regel matige kloppartijen op de vader landse amateurveldenEerst was de scheidsrechter het doelwit. Denk aan de boycot in Den Haag. Inmiddels hebben de onverlaten het voorzien op mensen langs de lijn. Met een bijna ontroerende eenstemmigheid lijkt er een soort gewapende vrede afgekondigd bin nen de kalklijnen. Eikaars ledema ten worden meer dan ooit ontzien. Maar nu schijnt iedereen buiten de hekken vogelvrij verklaard. Twee weken geleden dreigde een uit het veld gestuurde amateur in Vlissingen iemand de hersens te klieven met een heuse hakbijl. He lemaal Zuidamerikaans is het nog niet. Maar dat komt nog wel, zo heb ik me door een vooraanstaande zielevorser laten vertellen. Nog even en geweerschoten weerklin ken en spelers en toeschouwers dienen zich voortaan te hullen in kogelvrije vesten en beenbescher mers van loodwerend materiaal. Voor het zo ver is lijkt een ander curiosum zijn intrede te doen in onze voetbalwereld: een competitie voor werklozen! En dat in een tijd dat het veredelde werkvoetbal al zo hartbrekend de boventoon voert in onze natie. Werklozenvoetbal. De naam alleen al doet me huive ren. Ik krijg onmiddellijk visioenen van bestoppelbaarde, van een droefgeestige pet voorziene en in povere kleding gestoken arbeidslo zen uit de jaren dertig. In lange rij en wachtend voor het stempello kaal. Werklozenvoetbal. Als werkvoet bal al bijna niet om aan te <zien is, hoe zal dat met werklozenvoetbal dan gaan? Ik vrees het ergste. Maar interessanter is de vraag wat je je er verder bij moet voorstellen? De KNVB staat er niet onwelwillend tegenover. Dank je de koekoek! In Zeist zijn ze er inmiddels, ook ach ter (in Holland gebeurt alles vijftig jaar later, maar in Zeist lopen ze déér nog eens vele maanden ach teraan) dat er muziek zit in werk lozenvoetbal. Vooral nu de aanwas van jeugd stagneert. Minder leden voor de bond betekent minder con tributies en minder contributies be tekent minder geld in kas in Zeist. Maar in Zeist hebben ze de ogen soms -ook niet in de zak. Het is de heren niet ontgaan dat het aantal werklozen in ons land inmiddels boven de 600.000 ligt. Reken maar dat daar een flink aantal voetbal lers bij loopt. En wat belangrijker is: ze zijn geen lid van een club en dragen dus niets af aan de bond. Daar zit geen gat in de markt, daar ligt voor de KNVB een héle markt! Laten we er nu eens van uitgaan dat van die 600.000 werklozen tien procent wel door de week wil voet ballen. Dat is 60.000 man. En vrouw. Want waarom zou een vrouw zonder baan niet de stoute schoenen aantrekken? Voor haar ligt er een buitenkans. Zij kan straks op dinsdag of donderdag lek ker gaan voetballen tegen gelijkge stemde seksegenoten. Even de hui selijke sores opzij en alle remmen los op het voetbalveld! Kan eindelijk ook vrouwlief eens lekker achter'de bal aanhollen, na afloop een glaasje drinken in de kantine en thuiskomend een heer lijke dampende pan stamppot op ta fel begroeten. Schik maar bij moe der, we zullen wel moe zijn. Heb ben we verloren? Geen ramp. We hoeven toch geen kampioen te worden. Als we maar lekker in be weging zijn geweest En de KNVB lacht in het vuistje. Want het moet allemaal wél in clubverband, want de bond wil wel een vinger in de pap hebben. Een gulden van een werkloze is tenslot te ook een gulden. Maar hoe moet dat nu verder? Als die 60.000 werklozen door de week gaan voetballen moeten er toch scheidsrechters zijn? Ook iets voor werklozen, hoor ik iemand in Zeist mompelen. En iemand in de kanti ne achter de bar? Ook een werklo ze! En de kleedkamer moet schoon gemaakt. Ook door een werkloze! En de trainingen? Werkloze trai ners genoeg! De KNVB ziet het wel zitten. Ik niet. Waarom niet? Ik zie straks al voetbalcompetities voor bejaarden- helpers, steunzolengebruikers, zwa- re-shagrokers, bomenrooiers en wat dies meer zij. Als de KNVB deze onzalige ge dachte toch uitvoert, adviseer ik dringend om de kleding sober te houden. Geen hel gekleurde shir tjes en witte broekjes. Zwart! Als het dan toch moet. TINUS L. BUYS Ik loop in elk geval niet voor de verantwoordelijkheid weg. Wij hadden een behoorlijke reserve voor het geval het mis zou gaan, maar dat wij er nu zo slecht voor staan hadden wij niet verwacht. Volgens de mensen van de IKON, het onderzoekbureau dat het rap port samenstelde, heeft het geen zin om terug te kijken". de draf- en renbanen er wel eens permanent zo leeg gaan uitzien. Als er niet snel iets gebeurt kunnen

Leidse Courant | 1982 | | pagina 19