f Hugo Metsers voelt zich heerlijk als lefgozer in „De Zwarte Ruiter" finale Acrobatisch^ verkleed- 'isj partijen in L; Amsterdam cafeetje ZATERDAG 11 DECEMBER Op 17 februari van het volgend jaar gaat in vijftig bioscopen „De Zwarte Ruiter" in première, de Nederlandse speelfilm waar Gerard Cox het verhaal voor aandroeg. Het gaat hier om een aantal avonturen uit de geschiedenis van de botersmokkel. Aan deze film werken bekende acteurs mee als Rijk de Gooyer, Hugo Metsers en Pleuni Touw. De regie wordt verzorgd door Wim Verstappen. Verslaggever Karei Beckmans maakte een deel van de opnamen voor deze speelfilm mee. Dat deel speelde zich af in een cafeetje in de buurt van het Amsterdamse Rembrandts- plein. AMSTERDAM „Absolute stilte voor de opname alstu blieft!". Het geroezemoes op de achtergrond verstomt, de spanning stijgt. „Geluid?". „Geluid loopt". „Speed". „Ac tie", roept de regisseur. De ca mera toont een goed bezocht bordeel. Aan de bar hangen de klapten en de lichte meis jes. Het interieur is kitscherig ingericht en wordt overgoten met het felrode licht van de schijnwerpers. Het is warm in de kleine bar, er broeit iets. Dan komt botersmokkelaar Zwarte Ruiter binnen en be groet Milou, de eigenaresse van het bordeel. Milou neemt Ruiter mee naar twee man nen, die schijnbaar op hem wachten. De kennismaking is niet bepaald enthousiast; hier worden geen vrienden ge maakt. De smokkelaar slaat de aangeboden sigaret af; hij rookt niet. Heel even ontstaat er een gespannen situatie. Mi lou doorbreekt die met haar „rondje van de zaak" en gaat samen met Ruiter terug naar haar plaats bij de kassa. De zo veelste scène is afgelopen. Een paar fragmenten van de nieu we Nederlandse speelfilm „De Zwarte Ruiter" moeten nog opge nomen worden. Dan zijn alle opna men achter de rug en kan de mon tage beginnen. Dat wordt overigens tijd ook. De verfilming van het verhaal van Gerard Cox over ster ke staaltjes uit de geschiedenis van de botersmokkel moet op 17 febru ari, in première gaan. Regisseur Wim Verstappen weet nog niet of hij op die datum ook werkelijk een prima werkstuk kan afleveren. De resterende tijd is kort. Een haastklus, dus? nt rat iu t lis Hel he' Jen ger is te ege |an| ran D( -I v Verzetsman Ruiter vlroo voor de Duitse bezetjng de grens over. Latei hij dergelijke grenso, schrijdingen herhalen3 botersmokkelaar. z0' _ar h 1 M fiod )ng< „Het wordt wel werken onder hoogspanning. Je zit nu eenmaal met die fatale datum. Maar ach, het zal wel lukken. Het wordt een avonturenfilm en daarbij gaat het toch in de eeste plaats om het avon tuur, nietwaar", zegt regisseur Ver stappen. De „goede" avonturen voor de film zijn al vastgelegd. Daarvoor was men enige tjd druk doende in Zeeuws-Vlaanderen in de omge ving van het plaatsje Hulst. Daar werden achtervolgingsscènes, ont snappingen, smokkelstaaltjes en ex plosies opgenomen. Daar werd ook gewerkt aan de achtergrond van het verhaal: de vriendschap tussen twee verzetsmensen in de Tweede Wereldoorlog. De één is douanier en hij helpt de ander te ontvluchten aan de op hem jagende Duitsers. Na de oorlog wordt de douanier bevorderd tot chef en krijgt als opdracht de uit de hand gelopen botersmokkel aan te pakken. Het blijkt dat zijn vriend, Fons Ruiter, een roemrucht smok kelaar is geworden. Fons, de Zwarte Ruiter (gespeeld door Hugo Metsers), weet het onder meer voor elkaar te krijgen op klaarlichte dag onder de ogen van douanechef IJzerman (gespeeld door Rijk de Gooyer) zijn door de douane in beslag genomen smok kelauto terug te stelen. Twee vrienden worden tegenstanders, maar geen vijanden. Jazzcafé In het cafeetje in de buurt van het Amsterdamse Rembrandtsplein worden geen explosies, schietpartij en of andere spannende zaken op genomen. Het cafeetje, doorgaans jazzcafé Sheherazade genaamd, is voor deze gelegenheid omgedoopt tot het bordeel „Chez Milou". Een grote operatie zal die herinrichting niet geweest zijn. Het interieur van het café, met veel pluche, doet ver moeden dat de titel bordeel niet zo heel ver is gezocht. Een verlopen bordeel, daar lijkt het kleine ca feetje nog wel het meest op. Hoe klein het café is blijkt al met een. De mannelijke figuranten en acteurs moeten zich omkleden op het blank staande toilet. Niet alle broekspijpen van de op boevenkle- ding lijkende pakken blijven droog bij de acrobatische verkleedpartij en. Voor Milou (Pleuni Touw) en de bardames is er wel een droge kleedruimte. Al om zeven uur in de ochtend is begonnen met het opbouwen van de set, het plaatsen van de lichten, het aankleden en het schminken van de acteurs. Ruim twee uur en een groot aantal potten koffie later wordt er een begin gemaakt met de eigenlijke opname. De figuranten worden geplaatst en er wordt geoe fend. Regisseur Wim Verstappen loopt veel tussen het hele gebeuren door, houdt de zaak nauwlettend in de gaten, maakt hier en daar een praatje en drinkt zijn bekertjes kof fie. Spanning of zenuwen zijn hem niet aan te zien. Wim Verstappen was oorspronke lijk niet als regisseur voor De Zwarte Ruiter gevraagd. Producen ten Joop van den Ende en Gijs Versluys waren daarvoor in zee ge gaan met Ruud van Hemert. Maar Van Hemert werd later, nog voor begonnen werd met de opnamen, weer aan de kant gezet. Hij zou het verhaal van Gerard Cox helemaal veranderd hebben en dat was niet de bedoeling. Wim Verstappen heeft dat scenario, dat verhaal, wel nagenoeg onveranderd overgeno men. Hij draait er niet omheen dat hij weinig moeite had met het smokkelverhaal. Een opgelegde boodschap of moraliserende visie hoeft er voor hem niet in te zitten Spannend „Een boeiende avonturenfilm met veel actie en effecten zoals achter volgingen en explosies. Het moet geen documentaire worden maar I jppp'i? ..jjitiï "V. -A*" In een met boter overladen Chrysler probeert de Zwarte Ruiter te vluchten voor de douane. juist een spannend verhaal. Alle sterke verhalen over smokkelaars in de jaren vijftig zijn bij elkaar ge bracht en toegeschreven aan één persoon, de Zwarte Ruiter. Zo cre ëer je een held. Daarover maak je dan een film", zegt Wim Verstap pen. Wim Verstappen heeft al veel films geregisseerd waarin Rijk de Gooyer en Hugo Metsers meespelen. Hoe veel precies weet hij niet. Wel, dat hij met beide acteurs goed op kan schieten. „Met Hugo en Rijk is het goed en gemakkelijk samenwerken en dat is natuurlijk belangrijk. Beiden zijn professionele acteurs, ik heb waar dering voor hun talenten". Goede samenwerking is niet de enige waarborg voor vriendschappelijke verhoudingen tussen deze drie mensen. Verstappen: „Met beiden kun je ook gezellig dooriakken. Rijk de Gooyer is misschien iets humoristischer ingesteld dan Hugo Metsers, maar dat zegt niet zoveel". Verstappen loopt weg, de opnamen kunnen beginnen. Nog een paar keer wordt er geoefend onder toe zicht van de regisseur. De bar van het bordeel blijkt erg krap. De rails voor de rijdende camera maken dat lopen meer lijkt op een wandeling met hindernissen. Vooral Pleuni Touw heeft er moeite mee haar hooggehakte schoenen juist te plaatsen en zich zonder kleerscheu ren naar de twee bij Hugo Metsers zittende mannen te begeven. Op het witte doek zal deze wandeling er desondanks erg „gewoon" uit zien. Oefening baart kunst en na vijf wandelingen is de barrière ge nomen, de routine overwint. Voor de zoveelste keer wordt om „absolute stilte" gevraagd. Iedereen is stil in afwachting van de beken de vallende speld. Die speld komt niet. Wel slaat de koeling van de biertap aan. Het geronk is hinder lijk, dus wordt er gewacht. Pleuni Touw past nog even een an dere ring. Ze heeft al drie kolossale stenen om haar vingers maar er moet nog een vierde bij. Die ze heeft is te klein. „Misschien ben ik wel dikker geworden", grinnikt ze tegen het meisje van de sieraden. Ze is bang dat de aangeschoven ring er niet meer af gaat en dat lijkt haar geen leuk vooruitzicht. Een groot etui met namaaksieraden wordt op een tafeltje omgekeerd, een andere protserige ring wordt gevonden voor Milou. Uitdaging Hugo Metsers staat ondertussen bij de bar in afwachting van zijn zo veelste optreden in het bordeel. Voorlopig hoeft hij echter nog niet. Tijd voor een praatje dus. Waarom deze rol? „Ik ben er voor gevraagd. De Zwarte Ruiter leek me wel een uit daging. Ik heb in films meestal een beetje sullige figuren gespeeld, bij voorbeeld een mens van goede wil. Nu speel ik eens de lefgozer. Dat vind ik een uitdaging en ik moet zeggen dat me die rol best bevalt". „Of ik voortaan meer van dit soort rollen ga spelen? Nou, afwachten. Alleen nog maar films spelen, daar kan ik niet van leven denk ik". Samen met zijn vrouw Pleuni Touw treedt de Vlaamse acteur dit theaterseizoen 143 keer in het land op met het stuk „Spotgeesten", van de Engelse schrijver Noël Coward. Dit aantal optredens is het acteurs- echtpaar kennelijk zwaar op de maag gaan liggen. Hun volgende produkt voor toneel krijgt al bij voorbaat een lagere frequentie. Zijn overweging om het métier to neel aan te houden heeft ongetwij feld ook commerciële achtergron- Rijk de Gooyer (rechts) en Hugo Metsers in een fragment uit de speelfilm de Zwarte Ruiter. De douane chef Staal (De Gooyer) helpt de (dan nog) verzetsman Ruiter zich te verstoppen voor de Duitsers die hem zoeken. den. Schouwburgdirecteuren schij nen een voorliefde te hebben voor een stuk waarin zowel Metsers als Touw aan bod komt. „Rutger-nei- gingen", zoals Metsers ze noemt, heeft hij niet. Hij voelt er niet voor om net als Rutger Hauer te werken aan een internationale filmcarrière. Dat van die goede verstandhouding met Wim Verstappen klopt, ver klaart Metsers. „Ik ben de tel een beetje kwijt maar het is de zesde of zevende film die ik met Wim Ver stappen maak. Dat zegt genoeg denk ik". De opname wordt nu werkelijk ge maakt. Het nadrukkelijk toneelma tig acteren is na zoveel keren oefe nen bijgeschaafd. De opname lijkt inderdaad echt. En op het moment dat Zwarte Ruiter een sigaret wei gert denk je inderdaad even aan een komend gevecht tussen de he ren. Milou doorbreekt de ontstane spanning en geeft haar honderdste „rondje van de zaak". De eigenlijke opname zit in de doos. Het is een fragment dat hoog uit drie minuten gaat duren. Voor alle zekerheid is het twee keer op genomen. Er worden nog stukjes uit het fragment gelicht en vanuit een andere cameraopstelling ge filmd. Een moeilijk karwei omdat de barruimte zo klein is dat alle mogelijke hoeken al bij de eerste opname lijken te zijn gebruikt. Figuranten Voor deze fragmenten hoeven niet alle figuranten weer op te draven. Afwachtend zitten ze daarom in de ruimte bij de tweede bar van het kleine café. De mannen, met hun pakken uit de jaren vijftig, zitten bij elkaar als een boevenbende. Ze drinken kof fie en maken grapjes. Elke keer als er bij de opname geroepen wordt „een rondje van de zaak wordt er gelachen. Ze hebben nog een hele hoop rondjes te goed. Strilct gescheiden van de mannen zitten de bardames. In hun frivole, truttige kleding met een haastig overgegooide jas zitten ook zij te wachten. Bij de opname was die scheiding er niet. Toen gingen de handen amicaal over de schouders, werd er zelfs gestreeld, geknipoogd en in een wangetje geknepen. Bui ten de opnamen is dat er niet bij. Twee groepen mensen zijn het, zonder aandacht voor elkaar. Volgens één van de figuranten is dat altijd zo geweest, die scheiding. „Dat wordt pas anders als je langer met elkaar bezig bent. Dan gaan die kantjes er wel af. Maar nu is het alleen voor vandaag dat we hier moeten zijn en dan kriig je dat", zegt hij. De man, een vijftiger uit de omgeving van Amsterdam zo te horen, kan het weten. Hij heeft al eerder in een film gespeeld. Zijn figuranten-debuut maakte hij in „Een brug te ver", zes jaar geleden. De Zwarte Ruiter is zijn tweede film. Voor vier tientjes zit hij de halve dag aan de bar als figurant. Niet voor het geld. Gewoon omdat hij het leuk vindt om mee te doen in een echte film. „Maar", voegt hij daar snel aan toe, „nu heb ik ook wel weer genoeg voorlopig". De figurant staat vanaf de volgen de dag weer gewoon op de markt als koopman. Ja, eigenlijk is hij voorman op een scheepswerf. Maar sinds een ongeluk kan hij dat werk niet meer doen. Of hij zichzelf een goed figurant vindt? Hij weet het niet. „Een brug te ver heeft hij nooit gezien. Of hij naar deze film gaat kijken weet hij ook niet. Ardennen ich ich De opnamen zijn nu helemaal ledig, zelfs het geluid dat pastl een vol bordeel is in alle vari. op de bandrecorder vastgelegd, les wat niet oorspronkelijk in^., café thuishoorde wordt afgebror a en meegenomen. De filmploeg nog dezelfde dag door naar de dennen. Daar moet in een hote| slotscène van de film worden oi nomen. Heel even lijkt er toch gehaaste sfeer te ontstaan. Iedeir! werkt aan het opruimen van deP en lijkt er baat bij te hebben zo r" mogelijk weg te zijn. ai Als eerste vertrekt regisseur w^ez Verstappen richting Belgische Kei dennen. Weg van café Shehert de, waar hij overigens ook aT 1 1964 filmde. Toen betrof het l j eerste speelfilm Joszef Katüs. G* grandioze succesfilm, maar welt recordfilm volgens VerstapjL „Die film is waarschijnlijk de g£ koopste speelfilm ooit gemaakt. L tr tale kosten: tienduizend gulden!. Zwarte Ruiter gaat twee miljf kosten. Maar zelfs voor dat bedv is het nog geen dure film", zegt' e Als twee miljoen nu niet veeu dan moet tien mille in '64 wel lLrt weinig geweest zijn. Dat klopt, f gingen gewoon op de Dam staar\,r riepen: „Wie heeft er zin om in L v film mee te spelen. Zo kwamenLve toen aan onze acteurs en figuta, ten. Dat is nu wel een beetje L ders". Samen met zijn broer Har)fbr| die de foto's bij de film verzCj. vertrekt Verstappen. De rest er de filmploeg volgt met een bust m ntoi KAREL BECKM^de: (Foto's HARRIE VERSTAPPF1*

Leidse Courant | 1982 | | pagina 16