.Octopussy": Circusdame [Ontra 007 'n nieuwe Jfames Bond-film Britse kranten en Buckingham Palace op voet van oorlog ?PIF "■i 7 MOORE MOET HET STRAKS OPNEMEN TEGEN 007 CONNERY NoordS IJlsoTd olilanten. achtervolgd door vele gevaren. ■J^ïssy" uiteraard weer Roger Moore is niet meer de enige Bond. Sean Connery is te- zijn ferm verwoorde van de Bond-rol, is hij zo'n simultaan met Moore bezig voor een veertiende onder de symbolische ti- say never again". Wat kranten al „The battle Bonds" genoemd is, zal op van enkele maanden uitge- worden. Moore's „Octopus- zomer volgend jaar in rou- Met Connery's „Never say lijkt men, zoals het er te wachten tot Kerstmis Logisch, want de is nog altijd de kip de gouden eieren. En daar —et je geen kemphaan van mi Roger Moore zelf heeft het t t nauwelijks moeilijk mee: „L. Sean kort geleden nog ont- Jït. We hebben er niet eens over Wij zPat' Bond is natuurlijk geen Bleker, maar er zijn toch ook iderden acteurs die Hamlet ge lid hebben? En wat dacht je van lakes als „Muiterij op de Boun- Was Charles Laughton als ka- n Bligh beter dan Trevor Ho- d? Het zijn gewoon verschillen- persoonlijkheden. Ik denk dat oor allebei een publiek is". hotioneel feer Moore is inmiddels uit zijn jige huid gestapt en we gaan s n op weg naar zijn „trailer", ine sta-caravan die fungeert als edkamer, respectievelijk r rd. De man van de make-up nt binnen en begint het verpie- de uiterlijk van de 54-jarige ster te werken. Wanneer hij aan de make-up begint, lopen Moore tranen over de wangen. „Sorry ik zo emotioneel word" grapt Hij zal voorlopig „one liners" ven afleveren. Oftewel: een als antwoord op een vraag. ZATERDAG 11 DECEMBER 1982 LONDEN Een onlesbare dorst naar geklap uit de koninklijke keu ken, gevoed door een concurrentie slag tussen Engelands twee meest verkochte dagbladen, heeft de ver houding tussen Fleet Street waar de Londense kranten huizen en Buckingham Palace zeer ge spannen gemaakt. De traditionele Britse belangstelling voor het doen en laten van de koninklijke familie is door de Sun en de Daily Mirror welhaast veranderd in een bezeten heid sinds Lady Diana Spencer op het toneel verscheen om in het hu welijk te treden met de erfgenaam van koningin Elizabeth, prins Charles. Nu roept het paleis „Hou op, hou op" en zelfs het lezerspubliek vindt dat de bladen het, althans wat de prinses van Wales betreft, zo lang zamerhand wat al te bont maken. „Laat haar met rust", smeekte het hof nadat de Sun en de Mirror be gin deze maand met het verhaal kwamen dat de prinses leed aan de modieuze slankheidsziekte ano rexia nervosa. „Gun haar een pri- véleven buiten de schijnwerpers", meende ook tweederde van de Britten naar wier mening was ge vraagd. Niet alleen prinses Diana is niet uit de kolommen van de twee dagbladen weg te slaan; ook haar zwager prins Andrew, terugge keerd van de Falkland-oorlog met een heldenkrans om zijn kruin, mag zich in een grote publiciteit verheugen. Er gaat vrijwel geen dag voorbij of er staat een foto van Diana of An drew in de boulevardbladen. Zo dat al niet het geval is, worden zij ge noemd in de roddelkolommen. Voordat Diana en Andrew op het toneel verschenen, moesten prins Charles als „meest begeerde vrijge zel van Engeland", zijn tempera mentvolle zuster prinses Anne of zijn gescheiden en grillige tante Margaret er aan geloven. Diana slaagt er nog steeds in de Sun en de Mirror vriendelijk toe te lachen. Beide bladen hebben duur betaalde paleisspionnen in dienst die de koninklijke familie letterlijk met verrekijkers in de gaten hou den en die zich laten vergezellen door een fotograaf met telelens. De Mirror, als meest verkochte krant in Engeland verdrongen door de Sun, noemt zijn hofgluurder, James Whitaker, „de man die zijn ko ninklijke pappenheimers kent". De Sun, die zijn oplaag tot iets meer dan vier miljoen exemplaren ver grootte toen de Australische zaken man Rupert Murdoch hem had aangekocht en pin-up girls invoer de, roept zijn man, Harry Arnold, uit tot de medewerker „die zijn ko ninklijke pappenheimers pas écht kent". Maar het gras werd voor hun voeten weggemaaid door de Times, die als eerste kwam met het nieuws over Diana's verloving. Feuilleton De belangstelling voor het kroon prinselijk paar had normaliter na het huwelijk moeten afnemen, maar het tegendeel is het geval. „Het feuilleton van de koninklijke familie komt uit een fabriek die dag en nacht draait", zei Arnold, in de Sunday Times van ondervrager ondervraagde geworden. „Diana is uitgegroeid tot een ster van de eerste grootte". „Het publiek houdt van helden en heldinnen en dat is de koninklijke familie op het ogen blik", zegt hij. Diana was een zor geloze 19-jarige in 1980 toen prins Charles haar koos als zijn toekom stige koningin. „De pers noemde haar „Shy Di" (Verlegen Diana) en prees haar bescheidenheid, even wichtigheid en frisheid. Maar zij vervolgde haar ook zonder genade. Op de trouwdag liet ze geen traan voor een kijkerspubliek van 700 miljoen mensen. Charles en Diana van Wales gaven de pers het nakij ken toen zij zich voor hun witte broodsweken inscheepten op het koninklijke jacht Britannia, voor een spelevaart op de Middellandse Zee. „Die slag wonnen ze zonder enige twijfel", zei Arnold niet zon der grimmigheid tegen de Sunday Times. Hij had er met het huren van vliegtuigen en boten tiendui zenden guldens tegen aan gegooid, maar hij had ze net zo goed meteen in de Theems kunnen werpen. Toen Diana in verwachting was ging haar schoonmoeder, de konin gin, over tot de ongebruikelijke stap om hoofdredacteuren naar het paleis uit te nodigen en te vragen het privéleven van Diana te res pecteren. Twee maanden later drukten de Sun en de Daily Star viifde in grootte naar oplage fo to s af van een zwangere prinses van Wales die in bikini zonnebaad de op de Bahama-Eilanden. De foto's baarden geweldig opzien en het hof gaf de twee bladen uit naam van de koningin een schrob bering. Nog Ieren De boulevardbladen van Engeland hebben van alles geprobeerd, van geldprijzen tot prijsverlagingen, om hun omzet te vergroten, waardoor het onvermijdelijk was dat de schijnwerpers zouden terugzwen ken naar Diana. Zeker na de ge boorte in juni dit jaar van prins William. „Blootstelling aan de pers krijgen de meeste leden van de ko ninklijke familie als kind mee. Ze groeien ermee op", zei een hof- waarnemer. „Diana, die een wat af- geschermder jeugd had, moet nog leren ermee te leven". gewoon m'n kniebuigingen bij het open raam". Stuivers Zou Roger Moore ooit kunnen op houden? „Ach" zegt Moore koel, „ik heb wel een paar stuivers". En serieuzer: „Acteurs houden niet op. Ze gaan ook niet met pensioen. Ze stappen pas op als ze niet meer ge vraagd worden. Maar ik ben al een tijdje bezig met het produceren van films en tv-series als „The persua ders". Als ik met „Octopussy" klaar ben, heb ik een hoofdrol in een nieuwe film en ga ik een film pro duceren. Nee, niet dezelfde, want het moet een góeie film worden. Ik heb ideeën voor filmverhalen, maar die moet ik aan iemand door geven die ze uitwerkt. Schrijven kan ik niet. Ik zou best wille: maar ik heb er het uithoudingsver mogen niet voor. Ik kan me niet hele dagen opsluiten, de telefoon afzetten en aan een schrijfmachine gaan zitten. Die discipline heb ik niet. Ik bewonder mensen als mijn vriend James Clavell enorm; zijn dochter speelt trouwens een rolletje in „Octopussy" als assistente van Miss Moneypenny. Maar acteren is voornamelijk een interpretatieve kunst, al zit er wel een creatief kantje aan. En schrijven is een compleet creatief gebeuren. Ik ge loof bovendien dat ik, als ik ga schrijven, zoveel tijd kwijt ben aan het zoeken in woordenboeken dat ik m'n eventuele gedachte al weer vergeten ben. Schilderen is het enig echt creatieve dat ik doe. Maar wel slecht. Ik ben na de oor log begonnen als „animator" voor tekenfilms, ik ben bij toeval gaan acteren. Al wilde ik dat wel altijd. Talenten (ik gebruik dat woord wat al te gemakkelijk) komen meestal paarsgewijs. Iemand die kan schrij ven, kan ook iets anders creatiefs doen. Een acteur kan meestal ook nog iets anders. Zo zal je altijd wel min of meer creatief bezig blijve Roger Moore, getrouwd met de 1 liaanse ex-actrice Louisa Mattioli, heeft in Londen in elk geval geen last van heimwee naar zijn familie. Zijn dochter studeert er aan een to neelschool, zijn zoon Geoffrey kwam uit Zwitserland over. Ook al acteerplannen?. „Nee", grijnst Moore „hij wil geen acteur worden. Hij wil worden zoals ik". Is het dan zo'n mooi leven? Moore: „Het is hard werken. Ik heb de afgelopen maanden misschien twee of drie dagen vrij gehad. En als je 's vonds in een restaurant zit met mond vol spaghetti, wordt je toch weer lastig gevallen voor een handtekening. Dan teken ik maar met een sliert spaghetti". Het gesprek komt op de toneel school: „Ja hoor, ik heb alle klas sieke scènes gespeeld. Als Henry naast Katherina in „De getemde feeks", in Jane Austens „Pride and' Prejudice". Ik mag dan nu - hoop onzin doen, ik ben in wezen een zeer serieus mens". Buiten het raam van zijn cara^ wordt gewenkt: De Moore heeft zijn praatplicht gedaan, de Moore moet werken. Terwijl we teruglo pen naar de set, fluistert hij me in het Nederlands nog even lachend „hufter" toe. En als ik ontzet vraag hoe hij daaraan komt: „Na de oor log zat ik in dienst met een aantal Nederlandse soldaten. Die hebben me het een en ander geleerd. Maar vraag me liever niets meer, want ik heb alleen maar scheldwoorden op m'n repertoire". En tenslotte komt het weer: „Ik ge loof echt dat dit mijn laatste Bond film is. Ik weet trouwens niet of Cubby Broccoli door gaat. Dat be sluiten ze pas als ze weten dat de vorige film geld heeft opgebracht. Ze zijn na dertien jaar nog steeds even zenuwachtig. En ze bréngen geld op, de bezoekerslijn gaat nog steeds omhoog. Alle Bond-films bij elkaar hebben meer dan een bil- S" >en mensen getrokken over de ele wereld. Dat is een kwart van de wereldbevolking. Maar de Bond-films worden, helaas, wel elk jaar veel duurder om te maken". En Roger Moore's salaris gaat niet omhoog? Ai, verkeerde vraag. Moore, snibbig, „Nee. En ik ben ook eenvoudig gebleven". BERT JANSMA .000- /PINEWOOD De scè- zich af in een nauwe, vol treinwagon. Terrein var Pinewood studio' ien Londen. Regisseur John n roept „Schommelen alstu- ft!" en enkele heren zetten zich de taak de stilstaande circus- Jen in een aannemelijke kadans 000,- rengen. De wagen „rijdt" en de woon-lera loopt. Hoofdpersoon van de chuur, ie is een levensgrote gorilla, die Jubbei ele vooralsnog onduidelijke be haard, jgingen moet ondergaan. Het cv rten >s op de echte Ster. Die .tgees M"jnt Pas a*s de camera's stop- rkeur. de gorilla de wagen uit loopt, tchtig op een stoel neervalt en i lijdelijk van zijn hoofd laat 000,- lossen. Vanonder de apekop irtuin, ht het wat verfomfaaide gezicht stibu- Roger Moore te voorschijn. Ja- tadka" [®ond- geheimagent 007. Hoofd- 1' a' loon van de dertiende Bond- „Octopussy". Negen zichtbare In ouder dan toen hij in 1973 I „Live and let die" de fakkel i Sean Connery overnam. Tot pt genoegen van vele Fleming- die vonden dat de gepolijste Moore meer in de van 007 paste dan de rui- Schot Connery. Om van het het paard getilde foto-model Lazenby (On Her Majesty's Service) maar niet te spre- Een paar op een rijtje: U heeft na „For your eyes only" gezegd dat u geen Bond-film meer zou maken. En nu? Moore: „Ach, ik wilde pro ducent Cubby Broccoli helpen want ze konden niemand vinden die even goedkoop is als ik". Roger Moore heeft een stevige bijdrage geleverd aan het wat humoristi- scher ombuigen van het Bond-ka- rakter. Wat is zijn bijdrage aan deze film? Antwoord: „Als de film uitkomt moet je er maar op letten, de slechte grappen zijn van een an der, de goeie van mij". Dus hij is weer fris en vrolijk aan het werk gegaan? „Werken doe je nooit fris en vrolijk". Is de manier van wer ken veranderd na bijna tien jaar Bond? Antwoord: „Nee, precies hetzelfde, elke vrijdag moet ik de producent weer sméken om m'n geld". De filmpubliciteit riep voort durend dat Roger Moore al z'n stunts zelf deed. Nu weer? Ant woord: „Ja. Zelfs de liefdesscènes heb ik zelf gedaan". Hete-aardappel-Engels De van oorsprong Zweedse Maud Adams speelt de eigenlijke titelrol in nieuwe James Bond-film, Octopussy, en heeft behalve een compleet circus ook nog een legertje van wanten wetende dames achter de hand. aangevallen door slangen en enorme spinnen. ROGER MOORE IS NIET BANG VOOR BATTLE OF THE BONDS speeld en in '78 besloten m'n werk als foto-model er aan te geven en me op acteren te gaan concentre ren. Ik heb leuke rollen gespeeld, in „Tattoo" met Bruce Dern, in een David Hamilton-film gestaan, en ontzettend veel televisie gedaan. Maar deze kans is geweldig. Een visite-kaartje van jewelste. Je weet dat miljoenen mensen je zullen zien. Er is toch wat veranderd als je als vrouw néést James Bond staat en je in feite de titelrol speelt. Maar een moeilijke rol is het niet. De enige die het moeilijk heeft is Roger Moore. Die zit in elke scène. Voor mij was deze film een vakan tie vergeleken bij mijn televisie werk. Dat is van vroeg tot laat werken. En soms aan twee afleve ringen van een serie tegelijk. Dat gaat tegenwoordig zo, om kosten te sparen. Je krijgt de teksten voor alle twee de afleveringen thuis, en op de set weet je vaak niet meer met wie en met wat je bezig bent. Het moeilijkste van zo'n film al$ déze is, dat je zo ontzettend lang van huis bent". Davidoff-sigaar Terug naar Roger Moore, die zich inmiddels (bijna) door een trein heeft laten overrijden. Hij is nu al leen in z'n „trailer", neemt even de tijd en steekt een van z'n grote Da- vidoff-sigaren op. We hebben het over de belangrijkere vrouwenrol in deze Bond-film. „Dat zeggen alle vrouwelijke actrices in een Bond film elke keer weer. Nu hoor je ze zeggen dat we eindelijk met de tijd zijn meegegaan. Dat de vrouwenbe weging ons gedwongen heeft meer intelligente vrouwenrollen te schrijven. Nonsens. Voor mij waren die vrouwen altijd al intelligent. Begrijp je, die houding van: Bond is een „male chauvinist pig" (manlijk chauvinistisch varken) en vrouwen worden behandeld als sexobjecten. Absolute onzin". En daar uit z'n mondhoek achter aan: „Alléén in de kleedkamer". Moore mag dan onder de schmink wat meer sporen van de tijd hebben weg te werken, de in 1927 geboren zoon van een Britse „bobby" ziet er nog altijd goed onderhouden uit. „Ik woon in Zwitserland, in Gstaad, en daar ga ik straks drie maanden skiën. Ver der oefen ik elke morgen een half uur. „Joggen" haat ik. Daar kom je mensen bij tegen. Nee, ik kijk mooi uit de hoogte uit het raam van mijn appartement op de tiende verdie ping bij Kensington Gardens neer op de joggers in het park en ik doe Vrouw als superboef James Bond, 007 komt in „Octopus sy" via een perfecte imitatie van het kapitale Fabergé-ei dat tsaar Nicolaas II zijn vrouw in 1897 ten geschenke gaf, weer op het spoor van een hele reeks internationale lelijkerds. Hoewel, de van oor sprong Zweedse Maud Adams mag er heel best wezen. Zij speelt de ei genlijke titelrol, Octopussy, en heeft behalve een compleet circus ook nog een legertje van wanten wetende dames achter de hand. Mag je de vrouw als superboef en als titeldrager van de film nog een concessie noemen aan het allerwe gen aanstormende feminisme, de rest van de boeven is van conven- tioneel-manlijk kaliber: Louis Jourdan als een Afgaanse prins Kamal Khan, met als gevaarlijk helper Kabir Bedi, in Nederland meer bekend als „Sandokan". Aan tafel, in de fraai gelambrizeerde „kantine" van de filmstudio's met Maud Adams blijkt zij hetzelfde meisje dat vele Bond-films eerder als liefje van killer Scaramanga (Christopher Lee) in „The Man with the Golden Gun" het leven liet. Een wonderbaarlijke herrijze nis dus: „Producent Broccoli heeft mij toen eigenlijk ontdekt en hij had me beloofd dat hij me weer een kans zou geven als mijn carriè re wat verder was. Toen ik m'n eerste Bond-rolletje speelde, dat was in 1974, was ik nog foto-model. Ik heb daarna in „Rollerball" ge- Roger Moore: 007 in kogels en revolver. gesproken hete-aardappel-Engels. Alleen aan z'n monkelend opge trokken wenkbrauwen kan je zien dat hij probeert hoe lang hij het vol kan houden. Vervelend? Ach, als je bedenkt dat de man honderden in terviews per jaar moet geven, wat kan je verwachten. Roger Moore is in elk geval uitermate nuchter over zijn Bond-werk in de nieuwe „Oc topussy". „Die Bond-films hebben natuurlijk een formule. Ze zijn wat het publiek verwacht. Een specta culaire opening, dan moet Bond be dreigd worden, dan bedreigt Bond anderen. Een voortdurende bewe ging. Het verhaaltje verandert. Dit keer blijven we op de aarde. Geen ruimte-werk, niet onder de zeespie gel. Je kan accenten wijzigen: ik heb dit keer geen eigen Bond-auto, alle voertuigen waarmee ik rijd, steel ik. Achtereenvolgens een Volkswagen, een BMW, een Merce des. Een opgaande lijn dus. En dan zitten er natuurlijk weer wat bela chelijke dingen in. Ten eerste ik zelf en ten tweede een rickshaw die honderdvijftig kilometer per uur rijdt. Bovendien mag ik als aap optreden ik denk dat ze dat een verbetering vonden en als clown. Die aap is een aanslag op m'n gezondheid, maar die clown was echt leuk. Ja, en dan word ik achtervolgd door olifanten, aange vallen door tijgers, slangen, enorme spinnen en met stalen jojo's".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15