lecht op eigen graf blijft eeuwigdurend IINISTER EERBIEDIGT WENS TWEEDE KAMER Veevoederbedrijf realiseert eigen banenplan voor jongeren Prijscompensatie in metaal drie maanden opgeschort Onderwijs protesteert in Den Haag CeidócSouAcmt weer „Nee" van banken tegen korter werken lokt stakingen uit tnnenland LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 DECEMBER 1982 PAGINA 9 itterdam verstrekt lorfine aan rslaafden TTERDAM De gemeen- otterdam heeft van het iterie van sociale zaken olksgezondheid toestem- gekregen om een proef lemen met het verstrekken morfine aan zware heroï- irerslaafden. De morfine iet wel onder streng me- ch toezicht worden ver- ekt. Het is nog niet bekend oneer de proef kan begin- Momenteel zijn in Rotter- ook een aantal zogenoem- I „methadonprogramma's t is de bedoeling dat ook in jsterdam een dergelijk ex- jment wordt gehouden Bijstandmoeder mag wat bijverdienen '(Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Moeders (en vaders), die een uitkering krijgen krachtens de Alge mene Bijstandswet, mogen binnenkort „straffeloos" een paar uur per week gaan werken. De eerste 72,60 per maand wordt niet gekort op de uitkering. Staatssecretaris De Graaf heeft daartoe besloten op aandrang van de Tweede Kamer, die in overgrote meerderheid meent dat de 20.000 bijstandmoeders en - vaders dit steuntje in de rug nodig heb ben. De Graaf wil dit plan financieren door de bijverdiensten van alle overige bijstandontvangers voor 75 procent in plaats van 70 procent te korten op de uit kering. Viermiljoenste bezoeker Anne Anne Frank. Daarnaast werd Kas- par, die gisteren door 'ader vergezeld werd, uitgenodigd met zijn -hele schoolklas nogmaals een bezoek te brengen aan het Gesloten vistijd ook belangrijk voor broedvogels DEN HAAG Ook voor broedvo gels en de plantengroei is een ge sloten visseizoen van belang en daarom zou in ieder geval voor die :eren met een kwetsbare flora fauna een gesloten visseizoen blijven. Aldus het advies van de Natuurbeschermingsraad aan minister Braks van landbouw en visserij. Volgens de bescher mingsraad hebben veel roofvis soorten zoals de snoek er wel baat bij, evenals kwetsbare vólgels als de roerdomp, de stern en de riet- zanger. Waardevolle plantenge meenschappen moeten ook een pe riode van rust hebben om zich te ontwikkelen. ze parlementaire re dactie) !N HAAG Een graf eigendom is van een lilie, mag zonder toe- mming van die familie oit geruimd worden. \e bepaling omtrent het iwigdurend recht op gekocht graf blijft an in de Wet op de jkbezorging. De meer heid van de Tweede mer (CDA, VVD, D'66 de kleine christelijke partijenk verzet zich sterk tegen het voorstel van de regering, het recht op een eigen familiegraf in prin cipe slechts dertig jaar te laten gelden, met de mo gelijkheid tot verlenging van dat recht met telkens tien jaar. Minister Riet kerk (Binnenlandse Za ken) heeft zich gisteren bereid getoond tegemoet te komen aan de wens van de Tv/eede Kamer om het eeuwigdurend gra frecht te laten bestaan. gaat ook akkoord met de bezwaren van de Ka mermeerderheid tegen de wet telijke regel om graven die geen eigendom zijn, binnen tien jaar al te laten ruimen. Op voorstel van D'66 wordt deze termijn nu verlengd tot 20 jaar. Wel wil Rietkerk hierbij de bepaling opnemen dat een „gewoon" graf in uitzonde ringsgevallen binnen 20 jaar moet kunnen worden ge ruimd. Staatssecretaris Van der Reij- den (Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur) toonde begrip voor de wens van CDA. VVD en RPF, om graven van be kende Nederlanders en graven met een historisch-monumen- tale waarde een bijzondere be scherming te geven. Hij is het echter niet eens met het CDA- voorstel om die bescherming te regelen in de Wet op de Lijkbezorging, Op verzoek van D'66, SGP, GPV en RPF zal de staatsse cretaris in overleg met de Ko ninklijke Nederlandse Maat schappij ter bevordering van de Geneeskunst regels opstel len voor de behandeling van dode baby's en foetussen, jon ger dan 24 weken. Voor deze menselijke vruchten bestaat geen wettelijke verplichting tot begraven of cremeren. De staatssecretaris vindt dat ook niet nodig, maar hij is wel van mening dat er op een ki.ese wijze met deze vruchten moet worden omgegaan. Als de ou ders (of alleen de moeder) dat willen, moeten menselijke vruchten, jonger dan 24 weken altijd begraven kunnen wor den. - Van der Reijden deelde de Ka mer voorts mee, dat overlede nen die een pacemaker bij het hart hebben, voor de crematie van hun pacemaker moeten worden ontdaan. In het verle den is het wel eens voorgeko men dat zich in crematoria ontploffingen voordeden als gevolg van het verbranden van een pacemaker. Er wordt nog op gestudeerd of de zie kenfondsen en ziektekosten verzekeringen de verwijdering van de pacemaker moeten be talen. akantiegeld nbtenarenkind rdwijnt HAAG De ambtena- met kinderen zullen in 1983 nog zeventwaalfde 'angen van hun „kinder- igv op het vakantiegeld, na is het afgelopen met [Xtraatje. De Tweede Ka- stemde gisteravond in meerderheid in met een tel van de regering om bedrag per kind in de va- lie-uitkering met ingang 1 januari 1983 te schrap- 'ankelijk had de voorma- minister Rood dit extra- lantiegeld voor het over- ipersoneel al met terug- >nde kracht willen pen, per 1 juni van dit Het zou 100 miljoen gul- schelen op zijn begroting 1983. De Raad van State deelde het echter niet net- n de ambtenaren hun 1 juni verdiende „kind- 5" alsnog af te pakken, m besloot minister Riet- ■k (binnenlandse zaken) de islag, die sinds 1955 bestaat, it ingang van volgend jaar laten vervallen. De bespa- ig voor 1983 zal nog ruim ertig miljoen bedragen. rouw dgereden oor autodief JMEGEN Een nog onbe- nde man, die in een gestolen de poliitie trachtte te tkomen, heeft gisteravond i vrouw doodgereden die it haar fiets voor het stop- lit stond te wachten om over steken. De vrouw, wiens jntiteit nog niet bekend is, b op slag dood; een 23-jarige tser liep ernstige snijwon- op toen de slippende auto pn hem opbotste Nadat de b tegen een geparkeerde to tot stilstand was gekomen st de bestuurder lopend te tkomen. J erzoek tot ervolgihg orlogs ïisdadiger HAAG De Nederland- regering heeft Oostenrijk ige week verzocht een on- lek in te stellen naar een ilijke rechtsvervolging Erich Rajakowitsch (77), van de belangrijkste be- okkenen bij het nemen van aatregelen tegen joden in de weede Wereldoorlog, e officier van justitie mr M. Brilman, speciaal belast et het opsporen van oorlogs- )isdadigers, heeft dit gisteren vestigd: „Wij hebben de ostenrijkers verzocht te be- ijken wat ze er aan kunnen >en. Wij vinden in ieder ge il, dat we genoeg bewijs te il Rajakowitsch in handen bben om hem voor zijn da rt die hij in Nederland heeft gaan, te laten berechten", lus Brilman. in begin 1941 tot medio 1943 Rakajowitsch betrokken ge- eest bij de tehnische uitvoe rig van transporten naar con- ntratiekampen. In 1965 is ijakowitsch in Wenen ver- rdeeld tot twee en half jaar vangenisstraf wegens zijn Pdeel in vervolging van Uitse joden voordat hij naar 'oud' ederland kwam. Hij 'heeft fze straf uitgezeten en woont, eigens Brilman, nog steeds in itenriik. ...3f ff Cellente CECCW Te PlillR r L Iper mmnd h2 huur. 'Ni \i v; \W- In het voormalige Huis van Bewaring aan de Havenstraat in Amsterdam staan nog 36 gevangenis cellen te wachten op een nieuwe be woner of gebruiker. Sinds de verhuizing van de inrichting naar de Bijlmerba jes zijn 110 van de 146 cellen verhuurd. Het hoofdgebouw wordt door de dansgroep Interna tionaal Folkloris tisch Danstheater gebruikt en ook de Baghwan-beweging huurt tijdelijk een deel van het ge bouw. Cellen te huur.een idee van Justitie? GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU ENTHOUSIAST VEGHEL Een berichtje uit onze krant van maan dag: onder het motto „hoe meer ervaring hoe eerder een baan" mogen twintig werkloze schoolverlaters bij Cehave nv, een coöpe ratief bedrijf voor meng voeders in het Brabantse Veghel, een jaar lang wer ken. Uit bezorgdheid over de jeugdwerkloosheid, zegt het bedrijf. Cehave betaalt de totale kosten van een half miljoen gul den echter zelf. Zo'n be richt uit de smalle koker van het goede nieuws vraagt om commentaar. Zijn ze in Veghel heilig geworden of op hun ach terhoofd gevallen? „Geen van beide", zegt woord voerder Godee. „We willen ons niet op de borst kloppen en we kunnen andere bedrij ven niets afdwingen. We zeg gen niet tegen bijvoorbeeld Philips, jullie moeten dit ook doen. We hopen alleen dat an dere bedrijven het goede voor beeld volgen en dat de kansen van die jonge mensen hiermee stijgen. Als andere bedrijven hetzelfde gaan doen, dan krijgt dit initiatief zin, want dan wordt er werkelijk wat gedaan aan het probleem van de jeugdwerkloosheid". Zonder ervaring, zo lijkt soms. wordt tegenwoordig niemand meer aangenomen. Maar zon der baan kan een schoolverla ter nooit ervaring opdoen. Ce have doorbreekt die cirkel. Binnen twee dagen heeft het bedrijf enkele honderden aan meldingen gekregen van jon geren die graag tot het werk nemersbestand willen toetre den. De uiteindelijke selectie zal plaatsvinden op grond van de sollicitatiebrief, de oplei ding, de beschikbare plaats. Voor de twintig arbeidsplaat sen komen vooral jongeren met een lagere, middelbare of hogere beroepsopleiding in aanmerking. Het gaat om voor hen; zinvolle arbeidsplaatsen. die boven de normale sterkte aan het personeelsbestand worden toegevoegd. Het idee is ontstaan bij de di rectie en de afdeling perso neelszaken, goedgekeurd door de ondernemingsraad en be sproken met de sociale dienst en het arbeidsbureau van Veg hel. De twintig raken hun uit kering kwijt en kunnen er na een jaar als ze inderdaad weer geen werk hebben weer voor steun aankloppen. De (loon)kosten van naar schatting een half miljoen gul den, worden door het hele be drijf gedragen. Stuntwerk Een woordvoerder van de ge meentelijke sociale dienst Veg hel: „Wij hebben de indruk gekregen dat Cehave inder daad bereid is om uit eigen middelen bij te dragen. Het zal voor een deel stuntwerk zijn, het voordeel van publiciteit komt ook om de hoek kijken. Maar een half miljoen, tja, dat lijkt me wel heel veel". Directeur Van der Ven van het Gewestelijk Arbeidsbureau Veghel: „Cehave is er inder daad toe in staat om geheel uit eigen middelen een half mil joen gulden per jaar op tafel te leggen om twintig werkloze schoolverlaters aan werk te helpen. Het gaat niet om goed kope arbeidskrachten en vol gens mij ook niet om stunt werk. Vergeet niet dat het een zeer gezond bedrijf is in deze streek omdat het tótaal geen last heeft van de economische achteruitgang". HENK ENGELENBURG SER: VAKANTIEGELD MAANDELIJKS (Vervolg van de voorpagina) Werknemers en werkge vers menen dat de rege ring zich niet moet be moeien met de aftopping van het vakantiegeld. De vakcentrales achten een aftopping weliswaar ge wenst, maar stellen dat het vakantiegeld, evenals alle andere arbeidsvoor waarden, onderwerp moet zijn van in volle vrijheid te voeren cao-onderhan delingen. Alleen als alle bij een cao betrokken par tijen het daarover eens zijn, kunnen bestaande loonaanspraken tijdelijk worden opgeschort. Hoe deze zaak in de-praktijk ligt, werd gisteren duidelijk tijdens het eerste overleg in de bedrijfstak metaal en elektro techniek, waar circa 250.000 mensen werkzaam zijn. Werk gevers en werknemers werden het eens over een opschorting van de prijscompensatie, die per 31 december betaald" zou moeten worden, voor drie maanden. In die tijd zal gestu deerd worden over de meest wenselijke methode van ver korting en herverdeling van arbeid. Het vakantiegeld bleef echter uitdrukkelijk buiten schot. Volgens de industrie bond CNV kwam dat, doordat deze zaak voor de Unie BHLP (hoger en leidinggevend perso neel) onbespreekbaar was. Overigens is er een' kans dat het vakantiegeld voortaan niet meer in één keer (in de maand mei) wordt betaald, maar in partjes wordt toegevoegd aan de gewone maand- of weeksa- larissen. De Sociaal-Economi sche Raad (SER) adviseert dit aan de regering. Aanleiding daartoe is de zorg bij werkne mers en werkgevers over de voorziene daling van de koop kracht. Gespreide uitbetaling van de vakantietoeslag is be lastingtechnisch voordelig voor de ontvanger. Amsterdams protest tegen tariefsverhoging AMSTERDAM Amsterdam is fel tegen regeringsplannen om de tarieven van het open baar vervoer met ingang van 1 april 1983 met gemiddeld der cent zijn gestegen. In diezelfde periode werd het openbaar vervoer 91 procent duurder, terwijl de kosten van het auto rijden volgens de ANWB tien procent te verhogen. In slechts met 15 procent zijn ge- een vandaag gepubliceerde stegen. Vooral de abonne- nota staat dat de gemiddelde mentshouders zijn de afgelo- kosten van het levensonder- pen jaren steeds zwaarder be houd sinds 1975 met 52 pro- last. Poedermelk Minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid opende gisteren in het Amsterdamse Tropenmuseum de tentoonstelling „Moedermelk- Poedermelk". Met de tentoonstelling hopen de organisa toren de aandacht de vestigen op de problemen die in de Derde Wereld wor den geschapen door het gebruik van poedermelk. In moedermelk zitten afweerstoffen die in poedermelk ontbre ken. Op de foto be kijkt de minister een van de foto's op de tentoonstelling, die tot 14 februari duurt. DEN HAAG De actievoe rende onderwijsbonden heb ben hun leden opgeroepen om op 14 december te staken en om één uur 's middags te pro testeren op het Malieveld in Den Haag. Fractievoorzitters van de politieke partijen in de Tweede Kamer en de onder- wijsspecialisten onder de volksvertegenwoordigers zijn uitgenodigd er bij aanwezig te zijn. Na toespraken zal de frac ties een petitie worden aange boden. Dit heeft de katholieke On derwijs Vakorganisatie (KOV) gisteren meegedeeld mede na mens de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP), het Nederlands Ge nootschap van Leraren (NGL), de Unie van MTO-verenigin- gen en de AbvaKabo. De staking is gericht tegen het voorstel het met een noodwe tje mogelijk te maken, dat lou ter op de salarissen in het on derwijs met ingang van 1 janu ari 1,65 procent wordt inge houden om het gat van 278 miljoen gulden in de onder wijsbegroting te dichten. Daar mee worden deze salarissen ontkoppeld van die van de an der;- ambtenaren. Dubbele inkomens HET plan van het kabinet-Lubbers om de inkomensverhou dingen volgend jaar wat rechtvaardiger té verdelen, omvat o.m. het voorstel de dubbele inkomens per huishouden zwaarder te belasten. Over dat voorstel is, met name in krin gen die de emancipatie willen bevorderen, enig rumoer ont staan. HET kabinet wil o.i. echter terecht de dubbele inkomens zwaarder belasten dan huishoudens waar maar één inkomen binnenkomt. Het voorstel is een logisch vervolg op het beleid ten aanzien van de „echte minima". Bij dat beleid worden gezinnen met één minimum-inkomen immers bevoordeeld boven gezinnen, waar meer van deze inkomens binnenko men. Deze lijn wil het kabinet nu doortrekken naar huishou dens boven het minimum. Dat is rechtvaardig, want bij huis houdens boven het minimum zijn sterkere schouders om de lasten te dragen dan bij minimum-huishoudens. BlJ deze logische gedragslijn mag één belangrijke zaak ech ter niet uit het oog worden verloren: het individuele recht op arbeid mag niet worden aangetast. Daar waar in de samenle ving dat recht nog niet zo wordt waar gemaakt, bijvoorbeeld waar het vrouwen betreft, dient al het mogelijke te worden gedaan om in die situatie verbetering te brengen. INDIVIDUEEL recht op arbeid en individueel recht op be loning mag niet met elkaar worden verward. Recht op ar beid moet er zonder meer zijn voor wie wil werken. Bij tijde lijk gebrek aan arbeidsplaatsen moet dus naar een zo goed mogelijke verdeling van het beschikbare werk worden ge streefd. Recht op beloning, en vooral de netto omvang daar van, mag echter mede naast factoren als inspanning, op leiding, prestaties, etc. afhankelijk worden gesteld van de levensomstandigheden van de betrokkene. In de tijd dat per huishouden in het algemeen nog slechts één inkomen bin nenkwam via de man, het gezinshoofd vormde de in komensverdeling een vrij simpele zaak. Wie nu nog uitslui tend vanuit individule inkomens wil redeneren, gaat uit van een volkomen achterhaalde situatie. Zoals zeer zwakken in de samenleving worden gesteund met regelingen voor de „echte minima", zo is het verantwoord de meer sterken om een extra bijdrage te vragen via een regeling ten aanzien van dubbele inkomens. Drieling voor 1 mevrouw Vis Mevrouw Vis van het dierenpark Amersfoort heeft momenteel de verzorging van een drietal door de moeder ver stoten jachtlui paarden. Eerst met de fles en daarna met brok ken vlees, wordt dit drietal groot gebracht. Bond tegen het Vloeken voor optreden tegen Van Kooten en De Bie VEENENDAAL De Bond tegen het Vloeken heeft bij de officier van justitie in Amster dam een klacht ingediend naar aanleiding van het lied „Het wijnjaar nul" van Van Kooten en De Bie. Dit lied, waarin het tweetal luchthartig en zonder veel theologische kennis ingaat op het Laatste Avondmaal, is o.m. uitgezonden door VPRO-tv en VAR A-radio. Genoemde bond vraagt de of ficier deze omroepen straf rechtelijk te vervolgen wegens de voor gelovigen 'smalend kwetsende tekst van het lied'. De officier, mr. Broek-Blaau- boer, heeft de klacht in behan deling. Tijdelijk regen DE BILT (KNMI) Een die pe depressie ten zuidwesten van IJsland beheerst het weer in West-Europa. Gebieden met buien, maar ook met langduri ge regen trekken vannacht en morgenochtend in een zuid westelijke storing over ons land. Daarna klaart het op, maar vallen er ook nog enkele buien. De zuidwesten wind is boven land krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer stormachtig. De middagtempe- ratuur ligt morgen rond de 9 graden. De depressie bij IJs land trekt langzaam naar het zuidoosten en doet in de loop van zaterdag de wind uit het noorden waaien. De tempera turen komen daardoor op een lager niveau. Weersgesteldheid var Amsterdam' regen temp temp «lag UTRECHT „De ban ken riskeren ruzie met de hele FNV als zij in de ko mende cao-onderhande lingen botweg „nee" zeg gen tegen arbeidstijdver korting. Zij vragen met zo'n opstelling om stakin gen, en ze konden zich wel eens lelijk vergissen als ze verwachten dat die toch niet lukken". Dit zei voorzitter Freek Thomas- son van de Dienstenbond FNV gisteren in Utrecht op het congres van zijn bond over arbeid en inko men. Thomasson haalde fel uit naar de tweede voorzitter van de werkgeversvereniging voor het bankbedrijf dr.J.Crijns. Deze had eerder deze week la ten weten dat een algemene verkorting van de werkweek in de banksector onaanvaard baars. en dat de prijscompen satie over 1983 niet kan wor den ingezet in de onderhande lingen over arbeidstijdverkor ting, omdat de meeste bedrij ven de kostenstijging niet kunnen dragen. Thomassen waarschuwde de werkgevers en de regering dat zij verantwoordelijk zouden zijn wanneer de strijd om werk ontaardt in een strijd om loon. Werkgevers moeten, vol gens Thomassen meewerken aan arbeidstijdverkorting, een prioriteit van de FNV in het CAO beleid. Z.-Umburg geh.bew Barcelona l.bew Frankfort geh.bew Innsbruck geh.bew Klagenturt regen Casablanca regen

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9