Peter te Nuyl: „Het gaat mij om de binnenkant van de personages' ierman an Veen errast i ers en ubliek in lew York DEBUUT BIJ HAAGSE COMEDIE MET „PHEDRE AUTO KOPEN IN BUITENLAND VOORDELIGER Tingieter Valentino kopen in Amsterdam Isolerend behang i^ÏÏNST LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 DECEMBER 1982 PAGINA 7 kunst en kunstenaars W YORK - Het minst dat n kan zeggen van de reac- de newyorkse pers op première van de show van rman van Veen op Broad- in het Ambassador Thea- is dat de recensenten ver zijn. Uit de krantekoppen jgt men de indruk, dat Her van Veen met zijn vaste muzikanten dezelfde ver- [ing losmaakt als destijds bij start in ons land en later Duitsland. n ziet in hem een vreemde ivn, iets wat voordien niet beleven viel. Het zit er irom in, dat de newyorkers komende veertien dagen ar Broadway zullen komen een dergelijk nooit eerder argenomen fenomeen in inschouw te nemen, en leek het er opi dat Her- n de mist in zou gaan. Dat voor de pauze, toen hij i uit de overwegend som- delen van zijn repertoire, arin de bedreigde wereld en falende naastenliefde cen- al staan. Prachtig gezongen zijn lichte bariton, maar ag verwoord en niet direct waar de Zaal voor ereind kwam. sterkste punt in zijn pro- imma vormde ook nu weer :h zijn muziek, met op de al- eerste plaats een geïnspi- irde Eric van der Wurff aan toetsen en het karakteris- ke fluitwerk achter zich in geest van een man als Mar- Alsters. De zaal hoorde htbaar op, toen Herman be- een muzikaal num- irin hij europese in- >eden mengde in typisch ïerikaanse discopop. Daar- isendoor ging hij op de van m bekende manier te keer, igen, springen} rennen n vooral zijn viool, waarop /irtuoos zijn verbazing het leven kan uitspelen, n soort van muzikale dia en dit ook in New York deed. Onder het publiek •vonden zich veel Nederlan ders. Dit bepaalde voor eer deel de sfeer in de zaal. Daar om blijft het even afwachten fcoeer de komende dagen zal gereageerd. Belangrijke oude meesters op Amsterdamse veiling Dit schilderij „Eliëzer geeft geschen ken aan de ouders van Rebecca" is een van de drie schilderijen van Claes Cornelisz. Moeyaart (1592- 1655), die op maandag 13 december onder de hamer komen op een vei ling van schilderijen en tekeningen van oude meesters bij Sotheby-Mak van Waay, Nes 73 Amsterdam. Er zijn tal van belangrijke stukken, zoals portretten van Jan Lievens en Govert Flinck, een landschap van Aart van der Neer en een stilleven van Gerrit Willemsz. Heda. Kijkdagen zijn op vrijdag, zaterdag en zondag 10, 11 en 12 december. Vriendenprijs Haagse Comedie toegekend DEN HAAG De Vrien- denprijs '82 van de vereni ging vrienden van de Haagse Comedie is toege kend aan Rick Nicolet er Willem Nijholt voor hun spel in „Kinderen van een mindere god". De Vrien denprijs is een jaarlijkse prijs, die dit jaar voor de eerste keer wordt uitge reikt. De prijs bestaat uit een oorkonde en duizend gulden. De prijs wordt 13 december in het HOT uit gereikt. Eerste winnares John-Lennon- prijs geen Beatlefan LOS ANGELES, CALIFORNIE De winnares van de eerste John-Lennonprijs voor studenten aan de Universiteit van Cali- fornië-Los Angeles (UCLA) is geen Beatlefan en heeft niet één Beatleplaat. „Ik luister meer naar klassieke muziek dan naar wat anders", vertelde Geraldine Keeling, die een groot deel van haar 36 jaar aan de muziekstudie, met nadruk op Franz Liszt, heeft besteed. Geraldine Keeling werkt aan haar doctoraat mu ziekgeschiedenis en zij werd deze week aangewezen als eerste winnares van de uit 1.000 dollar bestaande prijs. Van het geld gaat ze naar Europa om haar Liszt-studie af te ronden. De prijs is ingesteld door een particulier voor een eindejaarsstudent wiens research het beste is in de geest van de vermoorde ex-Be- atle, auteur van veel muziek van de groep. Woensdag was het twee jaar geleden dat Lennon in New York werd doodgescho ten. De prijs wordt in alle stilte uitgereikt door bemiddeling van een firma in Los Angeles die anoniem blijft. DEN HAAG De Haagse Comedie maakt ernst met het binnenhalen van nieuw bloed in het gezel schap. A.s. zaterdag brengt de groep in de Ko ninklijke Schouwburg de première van Racine's „Phèdre" met in de hoofdrol steractrice Anne- Wil Blankers. De leiding van de voorstelling ligt in handen van de jonge re gisseur Peter te Nuyl, een nieuweling in Den Haag. Zijn Haagse debuut is te vens zijn debuut bij een groot gezelschap, want het theaterwerk dat Peter te Nuyl daarvoor deed was hier wel te zien in Thea ter aan de Haven en HOT, maar bestond uit klein schalige produkties gerea liseerd via de Rotterdamse ad hoc-„regisseurskweek- school" F Act. Niettemin waren die produkties („Kleist" en Maeterlincks „Pelléas en Mélisande") aanleiding voor de Haagse Comedie met hem in zee te gaan. Te Nuyl wordt als „zeer vormbewust regis seur" door het gezelschap in de persberichten aan geprezen. „Ik stond te kijken toen ik die uitnodiging kreeg. Het is na tuurlijk wel wat anders zo'n groot gezelschap. Maar de ma nier waarop men hier aan to neel bezig is, stimuleert me erg. En ik heb een riant uit gangspunt voor een debuut: Ik heb zelf het stuk én de acteurs mogen kiezen," aldus Peter te N.uyl die verder niet aan plichtplegingen doet maar een betoog houdt waarbij hij be dachtzaam formulerend geen moeilijkheden schuwt en de indruk maakt een consequent denker te zijn. Hij heeft geen. gemakkelijk werk gekozen. Racine schreef „Phèdre" in 1677, baseerde zich op de gege vens van Sophocles, Euripides en Seneca, en was daarin niet de enige. Eind zestiende, begin zeventiende eeuw werden er in Frankrijk maar liefst vier versies van het antieke drama geschreven en opgevoerd. En in hetzelfde jaar dat Racine's „Phèdre" in première ging, verscheen een concurrend stuk van ene'Pradon over het zelfde thema op de planken. Racine verloor de populari- teitsstrijd met hem, omdat aanhangers van zijn tegenpool Corneille plus tegenstanders van Racine's beschermer Boi- leau.een campagne tegen hem op touw zetten. Niettemin is Racine's stuk op het repertoire gebleven, al werd het in Ne derland voor het laatst ge speeld in 1939 en kennen hier voornamelijk scholieren het uit diverse bloemlezingen via de befaamde allitererende slo tregels „Pour qui sont ces ser pents qui sifflent sur vos têtes (in a-poetische vertaling: „Voor wie zijn die slangen be- stemd die van uw hoofden bla- Racine's stuk gaat over de ver boden liefde van Phèdre voor haar stiefzoon Hippolyte. Wanneer het bericht komt dat haar echtgenoot Theseus over leden is, bekent ze die liefde maar Hippolyte wijst haar af. Bovendien blijkt het bericht over Theseus' dood vals, Phè dre staat toe dat haar dienares Eu none Hippolyte valselijk van incest beschuldigt. The seus vervloekt zijn zoon, die door een zeemonster in de diepte wordt gerukt (dat horen we via een „bodeverhaal") en uiteindelijk moet Phèdre schuld bekennen en kiest de dood door vergif. Racine schrijft in zijn voorwoord dat Phèdre niet Schuldig en niet onschuldig is. Ze lijdt onder de vloek van de goden („de he mel heeft in mijn borst een fu neste vlam ontstoken") en is hulpeloos tegenover wat er met .haar gebeurt. Ze houdt van Hippolyte omdat ze in hem de jeugd van haar echtge noot terug vindt. Het lijkt er op dat" regisseur Peter te Nuyl op „klassieke stukken" valt, gezien ook zijn eerdere regie's. Hij zelf stelt het anders: „Ik houd van stuk ken met personages die in staat zijn hun gevoelens te ui ten en helder over die gevoe lens te reflecteren. Dat ge beurt ook bij Racine. Daar wordt dat „reflecteren" zelfs belangrijker dan de handeling. Bovendien interesseert toneel als schildering van de dage lijkse werkelijkheid mij abso luut niet. Ik houd van het la ten zien van andere werkelijk heden. Van de ziel, of simpeler gezegd, van de binnenkant van de personages. Ik houd van symbolen. Bij de typische symbolist Maeterlinck heb je die volop. Maar bij Racine ook. Daar zijn de personages zelf symbolen, proto-typen. Ik word erg geboeid door figuren die bereid zijn consequenties van hun daden tot in het ex treme door te trekken. Die in wezen geen waarde hechten aan het leven. Phèdre is zo ie mand. Wanneer zij bekent, wéét ze op dat moment dat ze nog maar een aantal stappen te gaan heeft alvorens te ster ven. Ze is een verscheurde vrouw. Racine legt de nadruk op de strijd van eigen wil en verantwoordelijkheid met wat de mens woFdt opgedrongen via krachten van buiten af. Hij noemt het Goden. Anouilh heeft later in al z'n stukken op klassieke thema's die goden consequent weggelaten. Ik doe dat niet. Dat levert een moei lijkheid op, want wij zo ge wend aan klassieke stukken met goden, dat we ze al gauw als iets dat er toen nu eenmaal Peter te Nuyi: „Ik stond te kijken van die uitnodiging van de Haagse Comedie". bijhoorde ondergaan en ze verder vergeten. Ik wil die go den, of noem het die krachten buiten de mens, Het Lot, juist benadrukken. Niet dat een mens zich daaraan moet on derwerpen, maar door de strijd die hij er mee levert moet hij een niveau van luciditeit be reiken. Om die strijd weer duidelijk te maken, spelen we „Phèdre" in decor en kos tuums van het fin-de-siècle, rond 1900. Omdat er toen van eenzelfde strijd sprake was als Phèdre doormaakt. Het was de tijd van Freud, van het lang zaam verdrongen godsbegrip. Negentienhonderd mag uiter aard niet betekenen dat Raci ne opeens Ibsen is geworden. Alle natuurijke nonchalance hebben we uitgebannen. Mijn mise-en-scène is strak, simpel. Gestileerd, vol symmetrieën". Voordat Peter te Nuyl in Ne derland zijn eerste toneelre- gie's uitvoerde, deed hij prak tijkervaring op als stageaire bij een Engels operagezelschap. Daarvóór had hij de regie-op leiding aan de Amsterdamse toneelschool gedaan. „Maar daar heb ik hoegenaamd niets geleerd. Want die opleiding is zo gedemocratiseerd dat je er niets wijzer Iran wordt. Zet dat maar rustig in de krant. Dat kan niet vaak genoeg gezegd worden". Naast zijn regie's bij F Act deed hij enkele radio drama's: „Een onderschat gen re. We noemen hét nog altijd „hoorspel", maar het kan veel meer zijn. Juist bij radio kan je je losmaken van de oppervlak kige realiteit. Ik heb een pro gramma over Dylan Thomas gedaan en daarbij zijn we de teksten op locatie gaan opne men en die hebben we wèer vermengd met speciaal gecom poneerde muziek. Ik bén niet geïnteresseerd in die dagelijk se werkelijkheid. In „Phèdre" zal dat best wringen, die klas sieke tekst en die fin-de-siècle zetting. Want er wordt niet al leen over goden, maar bijvoor beeld ook over zwaarden ge praat. Dat levert dus anachro- nismes op. Dat is juist goed. Dan word je als publiek- ge dwongen na te denken. Dan vermijdt je het effect van die vluchtheuvel van: O ja, die {ongens van de Olympus, dat is ïistorie, daar doen wij niet meer aan BERT JANSMA Christie's, Comelis Schuyt- straat 57 Amsterdam, veilt op 17 december Aziatische cera miek en kunstvoorwerpen, Japanse prenten en antiqui teiten. Er zijn tal van opmer kelijke objecten waaronder drie polychrome ruiters te paard, afkomstig uit de Pier pont Morgan-collectie, een belangrijke kunstcollectie uit Zuid-, Zuid-Oost- en Oost- Azië, Boeddha's uit Thailand en Laos, Japanse prenten prenten van Utamaro, Hiros- hige, Toyokuni, Kunisada enz. Toneelvereniging HTV Het Toneel bestaat 75 jaar. Zaterdagmiddag 11 december is er een receptie in het ge bouw van de Amateurtoneel- federatie aan het Zieken te Den Haag en op 16 en 17 de cember worden in het Con gresgebouw voorstellingen gegeven van de klucht De Onbekende Wereld. Kazuhito Yamashita. Ja pans gitarist die in eigen land, maar ook in Spanje, Frankrijk en Italië eerste prijzen behaalde op concour sen, geeft op zaterdag 11 de cember een recital in Dili- gentia. Hij speelt werken van Sor, Mompou, Ponce, Take- mitsu en Moussorgsky. Het Phemios Trio, bestaan de uit Else Krieg viool, Her man Braune klarinet en Jan Gruithuyzen piano speelt op zondagmorgen 12 december in Diligentia. Aan dit gezins concert werkt fluitiste Abbie de Quant mee. Uitgevoerd worden werken van Honeg- ger, Jolivet, Poulenc, Debus sy en Bartok. Dr. Carel Blotkamp te Utrecht heeft in samenwer king met het Bureau Beel dende .Kunst Buitenland te Amsterdam een representa tieve tentoonstelling samen- festeld van het werk van 'ijke Koch. Deze tentoont- stelling, die in het afgelopen najaar te zien is geweest in het Institut Néerlandais te Parijs, wordt van 11 decem ber tot 17 januari getoond in het Gemeentemuseum Arn hem. Er zijn een veertigtal werken van 1930 tot heden Galerie Jurka, Singel 28 Amsterdam, toont van 12 de cember t/m 6 januari schil derijen van Janusz Haka en foto's van Peter Hujar. !/'83 Z.- Consumen tenbond: Het kopen van een personenauto in de middenklasse in België Luxemburg levert de Nederlandse consument een bruto fi nancieel voordeel op van 2000 a 3000 gulden, in Denemarken 3000 a 4000 gulden. Dat schrijft de Consumentenbond in zijn van december; De bond waarschuwt er wel voor dat bij het kopen van een „wat meer administratieve rompslomp" op de koop toe moet worden genomen. „Het zal soms een paar vrije dagen kosten, die men van het prijsvoordeel moet aftrekken". De bond schrijft dit op basis van een onderzoek van het Europese samenwerkingsverband van Consumentenbonden (BEUC) waarbij de prijzen van auto's in landen van de Europese Ge meenschap zijn vergeleken. Voor het berekenen van het voordeel is uitgegaan van de bui tenlandse prijs zonder belastingen, waarbij opgeteld wat aan Nederlandse belastingen (BTW en Bijzondere Verbruiksbelas ting, BVB) bij invoer moet worden betaald. Die som is vergele ken met de Nederlandse nieuwprijs. De berekende voordelen golden midden juni van dit jaar. Door srandering van de Nederlandse Bijzondere V.erbruiksbe- ig per 1 augustus is hét voordeel van zelfimport voor som mige merken kleiner geworden. Dat varieert van 40 gulden bij de Renault 5 tot 500 gulden voor Porsche en 1150 gulden voor de Jaguar. Bij de Honda, Lada, Mini, Peugeot 505 en de VW was het voordeel echter juist groter (van zo'n 130 tot 240 gul den), aldus de bond. Als oorzaken van de prijsverschillen wor den onder meer de uiteenlopende inflatiepercentages en de wisselkoersveranderingen genoemd. ,;Informatie van fabrikant weinig verhelderend" wordt niet veel wijzer van de zogenoemde Standaard Produkt Informa tie van de fabrikant. Tot deze conclusie komen het Konsu- menten Kontakt en het Insti tuut voor Huishoudtechnisch Advies (IVHA) na bestude ring van dit informatiesy steem voor de consument. Dikwijls ontaardt de SPI in pure reclame, aldus de organi- saties.De Vereniging voor Le veranciers van Elektrotechni sche Toestellen (VLET) en de Fabrikanten van Elektrische Huishoudelijke Apparaten in Nederland (FLEHAN), heb ben een gestandaardiseerd sy steem ontwikkeld om de con sument te informeren over de belangrijkste eigenschappen en gegevens van vergelijkba re produkten. Onderling is af gesproken dat de afzonderlij ke fabrikanten de standaar dinformatie kunnen aanvul len met nadere gegevens. Sommige fabrikanten doen dat zo uitbundig dat eerder sprake is van reclame dan van vergelijkbare produktin- formatie, aldus KK en IVHA. Ook wordt soms essentiële in formatie weggelaten. Bij stof zuigers bijvoorbeeld ontbreekt informatie over de stofopna- me of 'het geluidsniveau. In formatie naar willekeur is voor de consument weinig verhelderend, aldus het IVHA en KK, en helpt niet bij het maken van een welo verwogen keus. Ambachtelijk gemaakt, tin, glanzend als zilver. Als een stroperige, hier en daar plekgewijs geheimzinnig zilverachtig oplichtende mas sa wacht het vloeibaar tin in de gietoven op de ijzeren pol lepel, die een schep van de hete massa (300 graden C.) in eeuwenoude vormen zal gie ten. Daarin zal ze stollen tot kandelaars (onderdelen), Avondmaalbekers- en kan nen, Rembrandtieke vazen, kortom de voorwerpen te zien op Noord-Nederlandse schil derijen b.v. „Schuttersmaaltij- Schaapjes tellen Vraag aan een slapeloze: Waarom telt u schaapjes als u de slaap niet kunt vat ten, en geen kikkers Het antwoord is simpel; omdat schapen alles met slapen te maken hebben, zoals de uitvinders van de wollen deken al wisten. Maar bij de ontwikkeling van de moderne ma tras hebben de h.h. fabrikanten het schaap veronachtzaamd. Wol is als geen andere stof geschikt om warmte op te nemen en vast te houden. Niet alleen warmte, maar ook vocht. En een mens producëert tijdens zijn slaap toch zo'n drietiende tot een halve liter En dat moet een uitweg zoeken. Polydaun In ternational (Edisonstraat 82, 6900 AB Zevenaar) heeft nu een wollen onderde ken op de markt gebracht; zo'n drie tot vier centimeter zuivere scheerwol, om sloten door een katoenen tricot, net zo lang en breed» als de matras zelf. Heel langzaam komen de slapers die we ten slotte allemaal zijn er achter waarom een schaap niet alleen op z'n ruig maar ook op z'n buik een wollen vacht heeft. Omdat-ie dan lékker warm en droog ligt. Zó eenvoudig ligt dat. Schaapjes tellen, een slaapverwekkende bezigheid. den", die vaak een religieus symbolische betekenis had den:'het thema van mensen die bijeen zitten. We zijn te gast bij familiebedrjf Loch, Tollenaar BV, Asterweg 37, Amsterdam (opgericht Buik sloot in 1898), de enige tingie terij in Nederland, die nog ambachtelijk werkt. (In heel Holland trouwens niet meer dan 3 a 4 tinbedrijven). Langs de wanden, schappen, waarop achttiende eeuwse bronzen vormen, die naar de trant van de oude historie zullen wor den gevuld met het gloeiend vloeibaar metaal, dat als lange staven voor 98 procent uit Bil- liton en Banka komt en om te harden wordt vermengd met 2 procent „antimoon" (een metaal) uit China. Zo'n antimoon ziet er vór het smeltproces samen met het tin te recht gekomen handen die hem temmen met vuur om straks als glanzende Rembrandtkan of Avond- maalbeker de feest of reli gieuze dis zal sieren. "De in strumenten om mee te wer ken maken we zelf. Die kan je niet kopen", zegt Eric Blaauboer jr. (42), die met zijn vader (77), de heer Tollenaar (eigenaars) en een in het werk vergrijsde toegewijde kracht het bedrif leiden. Vier man in een gieterij, een mi lieuvriendelijk, schoon be drijf. Maar voor het oog van de leek lijkend op een mid deleeuws gewelf voo duivels kunsten, uit te oefenen met gereedschap, waarmee je zo te zien evengoed een „heks" kunt martelen of een paard beslaan. Log, (een hamer bv is bekleed met koeienhuid) en onaantrekkelijk ogend bereikt de tingieter er echter grote verfijning mee. „Tingieten leer je niet op een school", zegt Eric.„Er is geen opleiding voor, maar het is fijn werk. Je weet wat je maakt'Succesvol zijn ze zeer, die vier mannen in het bedrijf en de vijfde (Mario), die dagelijks demon straties geeft in het Nede- ralnds Centrum voor Am bachten aan de Nieuwedijk 16 in Amsterdam met 20 oud- Hollandse ambachten onder één dak.... TINY FRANCIS Snoer van boormachine is te kort De snoeren van boormachines zijn nog steeds niet lang genoeg. Dit is één van de conclusies van de Stichting Vergelijkend Wa renonderzoek naar twintig slagboormachines. Het onderzoek omvatte zowel 10 mm als 13 mm slagboorma chines met prijzen van 150 tot*/400. De stichting acht een snoerlengte van drie meter voldoende om in een doorsnee huis te klussen. De snoeren van de onderzochte boren liggen hier over de hele linie onder. Ze variëren van 1,7 tot 2.6 m Overigens bleken lang niet alle boormachines even goed te ren. Ook de duurzaamheid liet soms te wensen over. In Amsterdam werd kort geleden aan de Van Baerlestraat 19 een boutique geopend van de Italiaanse (couturier) Valentino, die hiermee zijn intrede in de lage landen deed. Vlak tegen over Frank Govers prijkt de geheel met kersenhout versierde boutique met de pracht en praal van Valentino's kleren voor vroüw en man. De twee eigenaren: Ad Kamman (28) en Eddy Bemelsmans (25) reizen elk seizoen in Italië de fabrieken af om zelf de spulleil van de meester te importeren. Goedkoop zijn ze niet, maar wie verwacht dit? Voor een zijden blouse betaalt men zo'n 500 en een compleet herenpak kost al gauw 1000,-. Op isolatiegebied is er weer iets nieuws op de markt ge bracht: Isotex, isolerende wandafwerking. Het is een wandbekleding met koude en geluidsisolerend vermo gen. Het behang, want dat is het eigenlijk, is voorzien van een halve centimeter dikke soepele latex schuimlaag, kan op alle wanden worden aangebracht. Volgens de fa brikant Isowand bv, post bus 552, 1620 AN, Hoorn laat het zich gemakkelijk op maat knippen of snijden. Plakken is ook simpel, er Tioeft geen rekening te wor den gehouden met krimp. Oneffenheden en scheuren in de muur worden met Iso tex blijvend weggewerkt. Er is wel een speciale lijm no dig. Het nieuwe behang is er in twee typen: een met een bovenlaag van decoratieve wandbekleding, een andere met alleen een isolerende ondergrond, plus een papie ren bovenkant, waarop een wandbekleding naar keuze kan worden aangebracht.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7