Herenweg is onveilig dan minder gedacht Voor Pietje Precies. ia fieidaeSowaitt Oud-wethouder H. van der Poel overleden Leidse Juwelenwijk en De Haak in Nieuwkoop „kernen waar pit in zit' r LEIDEN LEIDSE COURANT 100 gulden per schone olietank in Nieuwkoop NIEUWKOOP De gemeen- te Nieuwkoop betaalt 100 gul den mee aan elke olietank die wordt geleegd en met zand ge vuld. Dit staat in een voorstel van B en W aan de raad. Sinds het begin van de „Anti-tank- actie" hebben negentig tank- beziters zich gemeld voor het schoonmaken van de oude tank. Het college verwacht dat dit aantal groeit naar 120. Het kost de gemeente dus 12.000 gulden. De echte kosten voor het leegzuigen van de tanks en het vullen met zand, bedragen 265 gulden per stuk. Woubrugge ziet niets in gemeentelijke herindeling WOUBRUGGE De werkgroep die zich bezig houdt met de gemeentelij ke herindeling is met een iijvig rapport gekomen. De conclusies en aanbeve lingen moeten het ge meentebestuur van Wou brugge helpen om aan de gemeentelijke herindeling in noord-oost Zuid-Hol land te ontkomen. De commissie is van mening, dat het er in Woubrugge niet beter op wordt als deze ge meente opgaat in een groter geheel, welke dit geheel dan ook moge zijn. Men is van me ning. dat de gemeènte de haar opgelegde taken naar behoren vervult. Geen reden dus om te herindelen. De werkgroep is verdeeld in drie sub-groepen. Die houden zich onder meer bezig met ar gumentatie, strategie en beïn vloeding plus akties. Ift het eerste advies van de werk groep komt de sub-groep „aru- mentatie" voornamelijk aan het woord. Zij begint vast te stellen, dat de gemeenten maar weinig tijd is gelaten om met hun reacties te komen. Die moeten immers voor 1 ja nuari '83 binnen zijn bij de provincie. Op velerlei argu menten wordt de herindeling aangevochten. De belangrijk ste zijn wel het handhaven van de lokale demokratie, de onduidelijkheid over de effec ten van herindeling op mid dellange termijn en de finan ciële gevolgen van de gemeen telijke herindeling. Het is duidelijk, dat de werk groep het oneens is met het getalscriterium van tiendui zend inwoners, dat door de provincie als een „heilige koe" wordt gehanteerd inzake de herindeling. Schaalvergroting is een onjuist argument. Het funktioneren van een gemeen te en het welbevinden van de inwoners ervan, moeten de doorslag geven. Het uitvoering geven aan de decentralisatie van overheidstaken lijkt zelfs een lachwekkend argument te worden, als men in aanmer king neemt, dat na het afsto ten van de overheidstaak de betreffende subsidie veelal wordt opgeheven. Decentrali satie kan derhalve in de mees te gevallen worden vertaald met „het toespelen van de zwarte piet aan de gemeente". Een reden temeer, waarom niet alleen Woubrugge de her indelingsbeker gaarne aan zich ziet voorbijgaan. Een van de belangrijkste be zwaren van de Woubrugse werkgroep is, dat de voordelen van gemeentelijke herindeling nergens zonneklaar kunnen worden aangetoond. Sterker: op velerlei niveaus heerst twij fel. Woubrugge twijfelt niet. Men is in grote trekken tevre den met de huidige gang van zaken. LARDINOIS TUDENS LTB-JAARVERGADERING: HILLEGOM „Het is voor jonge tuinders en boe ren in deze tijd nfets moeilijker om een nieuw bedrijf te beginnen dan vroeger. Het enige verschil is de hoogte van de bedragen die gefinancierd moeten worden". Dit zei de heer Lardinois, voorzitter van de Hoofddirectie van Rabo-Nederland, gisteren als gast spreker tijdens de bondsjaarvergadering van de standsorganisatie LTB in Hillegom. Een vraag van een van de aanwezigen of de banken bij een faillisement uiteindelijk kunnen zorgen voor kwijtschelding van de resterende schuld, beant woordde de heer Lardinois positief. „Ik zie wel iets in een regeling om de failliete tuinder of boer uitein delijk van de zware lasten af te helpen" zo formu leerde hij voorzichtig. Nu is het zo dat bij een faillis sement tot de laatste cent moet worden terugbetaald. Veel tuinders en boeren vrezen dit zwaard van Da mocles. In een aantal andere landen zijn regelingen opgezet die erin voorzien dat een al failliet verklaar de ondernemer uiteindelijk de resterende schuld ,Nu niet moeilijker om nieuw tuinbouwbedrijf te beginnen' wordt kwijtgescholden. tuinders en boeren erover denken om niet meer bij de RABO te lenen, antwoordde Lardinois dat de an dere banken „niet bereid zijn zoveel in de land en tuinbouw te investeren als de RABO". Nu is het zo dat 90 procent van al het in de land en tuinbouw geïnvesteerde kapitaal van de RABO komt. Algemeen Voorzitter van de LTB, de heer P.J. Ver hoef, ging in zijn jaarrede in op de onrust die er on der de afdelingen van de LTB is ontstaan over de stijgende gasprijzen. „De vraag om akties is meerma len gehoord. Ik kan mij de emoties heel goed voor stellen en toch blijf ik wilde akties ontraden", aldus Verhoef, die pleitte voor een nieuw overleg tussen 'de standsorganisaties en de ministers van Economi sche Zaken en Landbouw. Diezelfde morgen besloot de bondsjaarvergadering om vanaf nu vrouwen in de LTB als lid toe te laten. Verhoef: „Gisteren was de vrouw werkzaam als ach terhoedespeelster. Vanaf vandaag staat en speelt zij gelijkwaardig mee". Een voorstel van een van de bezoekers van de LTB- vergadering om een bodemprijs in te stellen voor be drijven die geveild moeten worden, zag de heer Lar dinois niet zitten. Met zo'n regeling kan de bank een bedrijf op de veiling terugkopen als de prijs teveel keldert. De overheid en de bank zouden dan in de verliezen moeten delen. Volgens Lardinois is de kans dan groot dat de verliezen van de zwakkeren door de anderen betaald moeten worden. In een algemeen verhaal over de RABO-bank, ver telde Lardinois dat het nog meevalt met de beta lingsmoeilijkheden in de glastuinbouw. „Ondanks de sombere berichten in de kranten over die sector, is bijvoorbeeld de industrie een veel slechtere betaler". Over de ontwikkeling van de gasprijs wilde de heer Lardinois nog wel kwijt dat hij eigenlijk geen verho ging van die prijs verwacht nu de olieprijs stabiel is, of nog steeds langzaam zakt. Op een opmerking van een tuinder dat steeds meer ALPHEN AAN DEN RIJN „Er is geen aan leiding om de onveilig heid van SW7 (de Heren weg tussen Alphen tot aan de brug bij Leimuiden) te dramatiseren". Deze con clusie wordt getrokken na gezamenlijk overieg van de colleges van burge meester en wethouders van de gemeenten Alphen aan den Rijn, Woubrugge, Rijnsaterwoude en Lei muiden, de postcomman- danten van de Rijkspolitie van Woubrugge, Rijnsa terwoude en Leimuiden, de gemeentepolitie van Alphen en de verkeers- groep van Rijkspolitie als mede Provinciale Water staat van Zuid-Holland. - Het overleg had plaats op initiatief van het interge meentelijk overlegorgaan rijnstreek waarin de ge meenten Alphen. Hazers- woude, Kouderkerk aan den Rijn, Leimuiden, Nieuw koop, Nieuwveen, Rijnsater woude, Ter Aar, Woubrugge en Zevenhoven zitting heb ben. Aanleiding was de be zorgdheid over de ongeluk ken die op SW7 hebben plaatsgevonden, waarvan een aantal met zeer ernstige afloop. De situatie op de weg werd geanalyseerd aan de hand van gegevens van de Verkeers Ongevallen Regis tratie. Hieruit bleek dat noch het aantal ongevallen noch het aantal ongevallen met letsel in de afgelopen jaren is toegenomen: 1978 kende 155 ongelukken waarvan 23 met letsel, 1979 had er 118 waar van 30 met letsel en 1981 hield het bij 123 ongevallen waarvan er 22 met letsel wa ren. In 1982 is de stand bijge houden tot 1 juli, toen waren er 50 ongevallen. Volgens de VOR gebeuren de meeste on gevallen in de spits, dit is 's morgens van 7 tot 10 uur f m* De druk bereden Herenweg nabij de Kruisweg. en 's middags tussen 3 en 7 uur. Niet verlenen van voor rang en onvoldoende afstand houden, werd als de belang rijkste oorzaak aangeduid. Opmerkelijk is dat de onge vallen met doden juist buiten de spitsuren vallen. Volgens de rapportage is hiervan de meest voorkomende oorzaak dat met een wiel van de weg wordt geraakt, waarna als reactie te fors wordt bijge stuurd, met als gevolg dat de auto op de linker weghelft komt. Ook is gebleken dat"bepaalde locaties van SW7 niet meer ongelukken geven dan an ders. Er werd wel eens ge dacht dat bij de versmallin gen van bruggen de weg ge vaarlijker was. Uit de gege vens bleek juist dat, gerela teerd aan de drukte de SW7 minder ongelukken heeft dan elders. Tydens het over leg kwam de algemene klacht over de veel te hoge snelheden op de weg naar. voren. Als voorbeeld werd hierbij een autobus genoemd die met 110 kilometer een kruising „nam". Maar de snelheid is te beïnvloeden door extra surveillance. Hierdoor loopt het aantal snelheidsovertredingen glo baal met 40% terug. Er werd een aantal maatre gelen besproken waardoor de weg veiliger berijdbaar zou gekomen, dat waar mogelijk zijn. Vangrails langs de weg de weg verbeterd moet wor- raken. Daarom is misschien beperkte verharding naast de weg nuttiger omdat auto's als ze van de weg raken dan makkelijker weer op de weg terug kunnen. Er zou blij vende extra surveillance op de weg moeten zijn, maar dit is vanwege de capaciteit van de verkeersgroep niet moge lijk. Ook werd gesproken om de tweede rijstrook bij de bruggen af te sluiten voor verkeer, maar men vreesde dat dan elders op de weg meer zou worden ingehaald. Uit het overleg is naar voren was een mogelijkheid die echter niet zou beletten dat auto's op de linker weghelft den en dat er gestreefd moet worden naar een zo intensief mogelijke surveillance. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI) UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA ADVERTENTIE Dit setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee. van de Leidse Courant Naam_ Adres_ - Postcode/Plaats J Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een schroevedraaierset naar: Naam Adres Plaats/Postcode_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. ALKEMADE De Alke- madese oud-wethouder H. P. (Hugo) van der Poel is gistermorgen overleden. De heer Van der Poel, die zag daarin de redding van land- en tuinbouw. Een bekende uitspraak Van der Poel is: „Werken is een zegen". 82 jaar is geworden, is van Hugo van der Poel is in een 1939 tot 1966 wethouder moeilijke tijd wethouder ge- van Alkemade geweest. weest Tijdens de Tweede We- Op het bestuurlijke vlak had hij grote capaciteiten. Zijn rustige weloverwogen en eerlijke mening gaf hij pas als er naar gevraagd reldoorlog was hij m het ge heim wethouder, ondanks het feit dat overal in den landen de gemeenteraden en wethou- dersposten opgeheven waren. De toenmalige burgemeester werd. Al in een zeer vroeg ri®P, wethouders we- stadium toonde hij zich ÏS ®L|^n J was) in het geheim op voor een warm voorstander onderling overleg Later is van Europese economi- Van der Poel nauw betrokken sche samenwerking; hij geweest bij de Ruilverkaveling Archieffoto van wethouder Van der Poel, die in 1965 de nieuwe burgemeester Smolders verwelkomt. Naast de heer Van der Poel de heer J.S. Wagenaar, destijds wet houder en thans burgemeester. in Roelofarendsveen. In die tijd stond de hele Veen op zijn kop en was er sprake van een ware volksverhuizing naar het zogenaamde „tweede" tuin bouwgebied (Geestweg. Flora- weg, etc. en Sotaweg en de Baan). Hij was wethouder in een tijd van rigoureuze grond aankopen in de Gogherpolder (land van de Wit, van Ruiten, Roelofs en Van der Poel) ten behoeve van tuinbouw,wo- ningbouwen en industrie. Hij was betrokken bij de totstand koming van diverse bestem mingsplannen, vooral de in richting en opzet van de Gog herpolder hadden zijn belang stelling. Als wethouder in de Ripse Buurtpolder, was hij goed op de hoogte van de noden van veetelers. Voor Rijpwetering heeft hij op het gebied van woningbouw en onderwijs veel gedaan; de leefbaarheid van dit dorp stond bij hem hoog aangeschreven. Ondanks zijn Ripse afkomst, heeft hij vooral Veense problemen op gelost. Vermeldenswaard is dat zijn boerderij in de Buurt polder slechts met een bootje te bereiken was. Het was daar om vaak een hele onderne ming om 's avonds na afloop van een vergadering nog thuis te komen. Toen hij in 1966 be dankte voor het wethouder schap, was dat vrijwillig, om dat hij het „welletjes" vond na 27 jaar. Als raadslid werd hij toen opgevolgd door zijn broer, Goof van der Poel. Uit dank baarheid voor zijn inzet en grote bestuurskracht is in Rijp wetering de „H. P. van der Poellaan" naar hem ver noemd. Aanstaande zaterdag ochtend wordt Hugo van der Poel in Rijpwetering begra ven. Alphen bouwt gemaal voor afvoer van verontreinigd water ALPHEN .AAN DEN RIJN De commissie openbare werken is ak koord gegaan met de bouw van een gemaal aan de Burgemeester Bruin Slotsingel. Dit gemaal moet dienen om het op pervlaktewater van de Coupépolder af te voeren naar het riolenstelsel in Ridderveld als het erg verontreinigd is of naar het boezemwater van de Kromme Aar. Het gemaal dat ruim 221.000 gaat kosten moet er zo snel mogelijk komen. „Het is drin gend gewenst vanuit het oog punt van de waterkwaliteit op korte termijn maatregelen te nemen ter voorkoming van overlast in het komende natte jaargetijde. In de zomer heeft men niet zo veel last van ver ontreinigd water vanuit de vuilstortplaats in de Coupépol der. Maar bij veel regen, als het grondwater toch al hoog staat en er veel percolatie- vocht in de vakken komt, kunnen de dijken rond die vakken verweken en veront reinigd water doorlaten. Dit water komt terecht in de slo ten die rond de vuilstortplaats. Als de sloten verontreinigd zijn, verbiedt het Hoogheem raadschap het lozen van over tollig water op het boezemwa ter, de Kromme Aar. Gevolg: sloten met hoge waterstand die vooral veel stankoverlast be zorgen. Dit kan door de bouw van het gemaal verholpen worden. Verontreinigd water kan dan door de riolen weg. Behalve de kosten van de aan leg van het gemaal, dat voor 1 januari 1984 klaar moet zijn, krijgt de gemeente nog te ma ken met een reinigingsheffing van Hoogheemraadschap Rijn land voor het afleveren van verontreinigd water van de vuilstortplaats via het gemeen teriool naar de zuiveringsin stallatie. De gemeente denkt dat deze heffing ongeveer honderdduizend gulden per jaar gaat kosten. Ook is niet bekend hoelang de gemeente deze heffing moet opbrengen na sluiting van de vuilstort plaats. Blauwband De postduivenvereniging De Oude Blauwband houdt vrijdagavond en zaterdag in Lisse een grote postdui- «nd vententoonstelling. Dit keer zijn de zaken grootser taal aangepakt dan in voorgaande jaren. De expositie wordt gehouden in de Hobaho-hallen en wordt vrijdag avond om 20.00 uur geopend door de burgemeester van Lisse. De expositie is op die avond geopend tot onge veer 22.30 uur en op zaterdag 11 december van 09.30 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. dere Gemeente-avond De hervormde gemeente te Zoeterwoude houdt vrijdag een gemeente-avondin Ons Huis. De bijeenkomst die begint om 20.00 uur heeft een huishoudelijk en inhoudelijk ka rakter van allerlei zaken die de hervormde parochie be treffen. Het gaat om diverse verslagen en de bespreking van de colleges en de inhoud van hun beleid. Na de pauze zal de film worden gedraaid die de heer J. Hulsbos Azn. heeft gemaakt tijdens de renovatie en uitbreiding van hett multifunctionele gebouw „Ons Huis" aan het Kosterspad. Koorzang „The Academy of the Begijnhof" onder leiding van Ro derick Shaw geeft zaterdagavond een adventsconcert in het Witte Kerkje in Noordwijkerhout. Medewer king verlenen de harpiste Jet Sprenkels en organist Leo van Doeselaar. Op het programma staan werken van Leo Janacek en Benjamin Britten. Het program ma wordt afgesloten met „A ceremony of Carols", een reeks Engelse kertmisliederen. Het concert begint om acht uur. ONI Iat De Lissese toneelvereniging ONI brengt zaterdag het stuk ^ei „Bij ons komt alles weer op zijn pootjes terecht" op de - planken in De Voorhof. Het stuk is van de auteur Toon van Vuuren en wordt onder regie van Martin Zonneveld 13 door onder anderen Bram Marseille, Marja Hul, Marcella -v Esveld, Dirk Overgauw, Wendy Leijnse, Ria Vonk, Ernst rin Jan de Kooker en Bram van de Leede. De voorstelling be gint om acht uur en de toegang kost 3 gulden 50. ■ijk Vogelwedstrijd De vogelvereniging „Zang en Kleur" uit Hillegom en Lisse houdt zaterdag en zondag" haar jaarlijkse ten toonstelling en onderlinge wedstrijden. Dat gebeurt in het R.K. Jeugdcentrum St. Jozef, achter de Jozefkerk in Hillegom. Kanaries, tropische vogels en bastaards zullen volop aanwezig zijn. De tentoonstelling is zater dag van elf tot tien uur en zondag van tien tot vijf uur geopend. Kodaly Koor De Stichting Cultureel Contact Prinsenhof organiseert zon dag 12 december een kerstconcert in het Paus Johannes Centrum op het binnenterrein van de wijk Prinsenhof in Leidschendam. Medewerkenden zijn het Nederlands Ko daly Koor en de harpiste Erika Waardenburg. ifitgevoerc worden werken van de Hongaarse componist Zoltan Koda ly en van Hendrik Andriessen, Béla Bartók, Benjamin Britten en anderen. Het programma dat bij kaarslicht wordt uitgevoerd bevat tevens de Ceremony of Carols van Britten. Toegangskaarten kosten 9,75 (CJP- en Pas 65- houders betalen 7,50) en zijn vanaf half acht aan de zaal verkrijgbaar. Aanvang van het concert 20.15 uur. Kind van de zon Het SKAN-Filmhuis presenteert zondag in de Vonk aan het Westeinde in Noordwijk de film „Kind van de zon" van René van Nie. In de hoofdrollen: José Ruiter, Johan te Slaa en Huib Broos. José de Ruiter, momen teel een glansrol spelend in het theaterstuk „Duet for One", speelt de rol van de 17-jarige Anna, bij wie zich onvermoede eigenschappen openbaren als zij de kunst nijverheidsschool gaat volgen. Zij krijgt angstcom plexenwordt opgesloten in een inrichting, maar be reikt op eigen kracht de maatschappij weer. Aanvang: 20.15 uur. Entree: 4 gulden 50, begunstigers en CJP-hou- ders drie gulden. DEN HAAG/LEIDEN De commissaris van de Koningin mr. Maarten Vrolijk heeft gis teren op het provinciehuis in Den Haag negen dorpen, wij ken en straten in Zuid-Hol land officieel verklaard tot een „kern waar pit in zit". Mr.- Vrolijk deed dit in naam van de Koninklijke Nederlandsche Heide Maatschappij, die met een wedstrijd ruim 140 dorps-, wijk- en buurtverenigingen wist te bewegen hun plannen voor verbetering van hun lee fomgeving in te dienen. De negen groepen die gisteren werden onderscheiden werden daar elk 1000 gulden rijker mee. Onder de projecten die giste- ren in de prijzen vielen waren de wijk Nieuw Waldeck in Den Haag (een gemeenschap pelijke tuin met kas), de Juwe lenwijk in Leiden (aanleg van een jeu de boulebaan voor re creatie van alle leeftijden), polder De Haak in Nieuwkoop (behoud natuurgebied „de Haak") en de Raam-Vlaming- straat in Delft (leefbaar hou den van het stadscentrum door herinrichtingsplannen). De wedstrijd van de Heide maatschappij werd voorde tweede keer gehouden. Door het hele land werd 96 maal het predikaat „een kern waar pit in zit" uitgereikt. Veertien In projecten kregen een aanmoe digingsprijs van vijfhondert gii gulden. De wedstrijd wordt ge sponsord door de Rabobank. Mr. Vrolijk liet gisteren weten fej enigszins teleurgesteld te zijn over de naar verhouding ge ringe deelname aan de wed strijd van Zuidhollandse vere nigingen. De andere projecten die in deze provincie werden onderscheiden lagen in Rotter- dam-Overschie, Streefkerk Berkenwoude, Hardinxveld- Giessendam en Groot Am mers.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4