Plan voor coup met hulp uit buitenland Zuid-Afrika doet inval in Lesotho Saoedi-Arabië leent Frankrijk vijf miljard T>!> Londen verboden terrein voor leden Sinn Fein Britten investeren 150 miljoen in Falkland Eilanden „Ik hoorde pas na 48 uur van slachting' DE TIJD dBlENE BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 DECEMBER 1982 PAGINA 10q Huis verbiedt steun aan anti-Sandinisten WASHINGTON Het Ame- rikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren bij de be handeling van de defensiebe groting unaniem een wets voorstel aangenomen, dat de regering-Reagan verbiedt ac ties te steunen tegen het San- dinistische bewind in Nicara gua. Het voorstel houdt in dat het ministerie van defensie noch de buitenlandse inlichtingen dienst CI'A anti-Sandinistische guerrillastrijders wapens mag leveren of opleiden die uit zijn op omverwerping van het Ni caraguaanse bewind. Ook vrijlating voor geïnterneerden in Gdansk WARSCHAU De autoriteiten in de Poolse havenstad Gdansk hebben gisteren de vrijlating bevolen van alle gearresteer de arbeiders en studenten uit deze stad. Dit heeft het officiële persbureau PAP be kendgemaakt. De voorgenomen vrijlating maakt deel uit van het beleid van de Poolse autoriteiten om alle geïnterneerde leden van het verboden vakverbond Soli dariteit vrij te laten. Dit als voorbereiding op de opheffing van de staat van beleg. Tijdens een bijeenkomst van minstens 200 priesters uit Warschau is felle kritiek ge leverd op de Poolse primaat Glemp, we gens zijn houding ten opzichte van de mi litaire regering. De kritiek bevestigd be richten over toenemende spanningen bin nen de katholieke kerk. Met Kerstmis thuis Prins William Baby Gordon Burns is vijftien dagen oud en de kans is groot, dat daar vele jaren bij ko men nu hij in het kin derziekenhuis van Edinburgh in Schot land, herstellende is van een open-hartope ratie. Bij zijn geboorte bleek zijn aorta be schadigd te zijn. Binnen de eerste veertig uur van zijn leventje werd hij geopereerd en als het een beetje wil is hij met Kerstmis thuis in Glenrothes bij zijn ou ders. wier eerste kind hij is. gaat op reis LONDEN Ondanks zijn jeugdigde leeftijd gaat prins William van Wales komend voorjaar een kijkje nemen over de grenzen. Hij mag mee met zijn ouders die van 21 maart tot 30 april een bezoek gaan brengen aan Australië en Nieuw-Zeeland. De prinses van Wales zei gisteren dat zij en haar zoon beiden een ge zonde eetlust hebben. Tegen een kokkin in een bejaarden tehuis dat ze bezocht, zei ze: „Ik heb een enorme eetlust ook al zeggen de mensen het tegendeel. VERDACHTEN LEGGEN BEKENTENIS AF VOOR SURINAAMSE TELEVISIE (Vervolg van voorpagina) PARAMARIBO Rond Kerstmis had op geweld dadige wijze een eind moeten worden gemaakt aan het bijna drie jaar oude bewind van luite nant-kolonel Desi Bouter- se in Suriname. De sa menzweerders zouden daarbij hulp krijgen van uit het buitenland, onder meer vanuit Nederland. Dat hebben de Surinaam se journalisten Slagveer en Kamperveen verklaard voor de Surinaamse tele visie. Het.tweetal behoort tot het onbekende aantal mensen, dat gisteren in Paramaribo door de mili tairen is opgepakt. Het tweetal bekende betrok ken te zijn bij een couppoging, noemde namen van andere sa menzweerders en benadrukte dat de bekentenis werd afge legd zonder enige dwang van de militairen. Jozef Slagveer, wiens persbu reau met onmiddellijke ingang door de militairen is gesloten, zei voor de televisie dat ex-mi nister Haakmat een „leidende rol" heeft gespeeld bij de voor bereidingen voor de coup. Haakmat werd twee maanden terug ook al genoemd als brein achter de stakingsacties van de vakcentrale de Moederbond. De vakcentrale eiste, met steun van talrijke maatschap pelijke groepen, spoedige vrije verkiezingen en de terugkeer van de militairen naar de ka zerne. De militairen deden een aantal beloftes waarna de sta kingen werden beëindigd. Een paar weken terug beschuldig de de vakcentrale de militai ren, ervan, dat de gedane toe zeggingen niet worden nage komen. Volgens Slagveer hadden de media de komende dagen de onrust in het land opnieuw moeten aanwakkeren, Het ging daarbij om de kranten en radiostations, waarvan de ge bouwen gisternacht zijn afge brand. Journalisten van deze media zouden contact hebben onderhouden met groeperin gen in het buitenland, waaron der het „Actiecomité Herstel Democratie Suriname" in Ne derland. Vorige maand kwam dit comité in het nieuws, door dat het zou hebben geprobeerd huurlingen aan te trekken voor een gewapende staats greep in Suriname. Volgens Slagveer en zijn colle ga Kamperveen had hun coup rond Kerstmis moeten worden gepleegd, omdat „de militairen dan minder actief zijn". Bij de staatsgreep zou onder meer ex- sergeant Rambocus worden betrokken, die onlangs wegens zijn aandeel in de mislukte coup van maart dit jaar tot dertien jaar gevangenisstraf is veroordeeld. JOHANNESBURG Zuidafrikaanse troepen zijn van ochtend vroeg Lesotho binnengevallen en hebben aan vallen uitgevoerd op schuilplaatsen van het Afrikaanse Nationale Congres (ANC) in de hoofdstad Maseru. Dit heeft de opperbevelhebber van het Zuidafrikaanse le ger, Viljoen, bekend gemaakt. Voor zover bekend zijn twaalf vrouwen en kinderen gedood en het aantal gedode zwarte verzetsstrijders bedraagt dertig. Vol gens verklaringen zijn twaalf ANC-schuilplaatsen aangevallen. Als reden voor de actie gaf Viljoen op, dat het ANC van plan was rond de kerstdagen een serie gewapende acties te beginnen. Het is voor het eerst dat Zuid-Afrika een dergelijke actie onder- neemttegen het kleine koninkrijk, dat geheel wordt ingesloten door Zuid-Afrika. De Verenigde Staten verwelkomen het overleg tussen Zuid- Afrika en Angola over hun geschil met betrekking tot de voor waarden voor het verlenen van onafhankelijkheid aan Namibië. Dit is gisteren door het State Department bekend gemaakt. Mor gen wordt een hoge Cubaanse delegatie verwacht in Kaap-Ver- dië, waar Angola en Zuid-Afrika gisteren in het geheim hun be sprekingen zijn begonnen over Namibië- Valentina Kozlova, probeert hier, po serend met hon derd paar schoe nen, de indruk te wekken een „dui zendpoot" te zijn. Maar als befaamd balletdanseres heeft zij aan twee benen voldoende. De balletschoe nen, gemaakt door een Newyorkse fa briek, zijn kopieën van het paar, dat zij droeg, toen zij nog aan het Bols- hoiballet verbon den was. In 1979 bleef zij samen met haar man Leonid in de VS achter. Mevrouw Kozlova zal de schoenen dragen tijdens haar optre den in de nieuwe versie van de mu sical „On your toes" van Rodgers en Hart, die bin nenkort in Was hington in premiè re gaat. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het Britse ministerie van binnenland! zaken heeft een delegatie van de Sinn Fein, de politie ke tak van de IRA, verboden volgende week naar Loi den te komen. De maatregel is genomen op verzoe van Scotland Yard, op grond van de wet tegen het ter rorisme. De Sinn Fein-delegatie was uitgenodigd doe het overwegend linkse gemeentebestuur van de Brits hoofdstad. Volgens de politie zijn de aanwijzingen dat de drie Sinn Feinli den connecties hebben met de IRA voldoende reden, om hen ui Londen weg te houden. Verder vreesde men dat het bezoek ij Londen aanleiding zou geven tot demonstraties en rellen, voon na de bloedige aanslag van maandagavond in Ballykelly j Noord-Ierland. Deze werd gepleegd door de INLA, een splintei groep van de IRA, en heeft aan zestien mensen het leven gekos De drie Noordieren reageerden gisteren zeer boos, toen zij te h( ren kregen dat zij niet naar Londen mogen komen. Een van h« zei: „De Britten verblijven al achthonderd jaar tegen onze wil i Ierland. Die situatie kan niet veel langer meer voortgezet woi "I den. Daarover zouden wij in Londen gepraat hebben". (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De conserva tieve regering-Thatcher heeft in het Lagerhuis aangekondigd, dat ze over een periode van zes jaar een bedrag van ongeveer 150 miljoen gulden zal in vesteren in de economi sche ontwikkeling van de Falkland Eilanden. Per hoofd van de Falkland- bevolking (1.800 zielen) betekent dit een bedrag van bijna tachtigduizend gulden. De 150 miljoen gulden zullen worden gebruikt voor de mo dernisering van de wegen, rio lering, ae eieKiricneu- en wi di tervoorziening en het telefoon y net. Deskundigen gaan ondei) n zoeken of er rond de eilande voldoende schelp- en schaal dieren aanwezig zijn, maar pc gingen om een echte visindui ei trie van de grond te brenge 1( komen voorlopig niet aan bin d, Londen voelt duidelijk aai dat zijn koloniaal bezit van d 11 Falkland Eilanden, waarvoccf het dit jaar oorlog gevoertp heeft tegen de Argentijnen, o lange termijn een uitzichtloi i zaak is. De oorlog tegen Ai gentinië werd gewonnei maar de toekomst van de afj legen eilanden, die vóór aanvang van het gewapend} k conflict volledig verwaarloa werden door de Britten, blij onopgelost. Luns: Niet het gehele MX-project is verworpen BRUSSEL De secretaris-generaal van de NAVO, Luns, ver wacht dat de afwijzing van de MX-raket door het Amerikaans Huis van Afgevaardigden „erg weinig effect" zal hebben op d plannen om de nucleaire wapens in Europa te moderniseren. Op een persconferentie aan de vooravond van een ministersver gadering van de NAVO in Brussel zei Luns, dat het Huis ht niet eens was met de wijze waarop de Amerikaanse regeri MX-raketten wil opstellen. Luns merkte op dat niet het gehel MX-programma is verworpen. Ook het MX-project en de plannen om de Westeuropèse strijd macht met Pershing en kruisraketten te moderniseren, noemd Luns „twee verschillende zaken". De MX is een strategische ra ket, terwijl de Pershing en kruisraketten tactische wapens zijr die een tegenwicht moeten vormen voor de Russische SS-4, SS- en SS-20 raketten. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Saoedie-Arabië zal Frankrijk een lening van enkele miljarden guldens verstrekken, teneinde een verdere koersdaling van de Franse franc te voor komen. Als tegenprestatie wordt het Frans-Saoedische oliecontract vernieuwd. In beginsel is overeenkomst bereikt over een lening van 4,5 mil jard gulden en mogelijk zal deze tot tien miljard uitgebreid wor den. Parijs zou met dit aan het Franse bankwezen beschikbaar gestelde bedrag de franc kunnen steunen en een nieuwe devalu atie kunnen voorkomen. Eqn dergelijke devaluatie, waarover voortdurend geruchten in Parijs gaan, zou rampzalig kunnen worden voor de regering in de gemeenteraadsverkiezingen van maart, die volgens de algemene verwachtingen toch al ongunstig voor het bewind zullen uitvallen. De Saoedie-Arabische lening is naar alle waarschijnlijkheid ge koppeld aan een vernieuwing van het in '1974 met Frankrijk ge sloten aardolïe-kontrakt. Frankrijk betrekt nagenoeg de helft van zijn totale olie-importen uit Saoedie-Arabië, maar een des tijds gesloten overeenkomst hield in, dat Frankrijk een relatief hoge prijs voor zijn olie zou betalen in ruil voor de waarborg niet van de kostbare brandstof verstoten te worden. Bijzonder heden over de verlenging van het kontrakt zijn nog niet be kend. BEGIN HOUDT VOL: JERUZALEM In een brief aan de commissie-Kahane, die een onderzoek instelt naar de massamoord in twee Palestijn se kampen, blijft premier Be gin bij zijn eerdere verklaring, dat hij pas 48 uur na het begin van de slachting hoorde van de moordpartijen in Sabra en Chatila. Volgens Radio-Israël houdt Begin vol, dat hij de Israëli sche staf chef, generaal Eytan. op zaterdagochtend 18 septem ber niet had gesproken. Begin had indertijd getuigd dat hij op dat moment in de synagoge was, maar een stafmedewer ker van Eytan had verklaard dat deze die ochtend met pre mier Begin had gesproken. De Israëlische minister van defensie, Sharon, heeft giste ren in een militair samenwer- kingspact gesloten met de Midden-Amerikaanse staat Honduras. Het pact voorziet in schenking en verkoop van wa pens aan Honduras. Elsevier praat met „de zachte liberaal" minister Rietkerk. „We hebben onze nek uitge stoken om het voortouw te ne men. Met de bevriezing van overheidssalarissen en uitke ringen hebben we tegelijker tijd een beroep gedaan op het bedrijfsleven hetzelfde te doen. En dat heeft nog al ge deeltelijk resultaten gehad". Het omslagartikel gaat over de video-maffia. „Video is televi sie a la carte. Maar de consu ment krijgt door de omroepen de spijskaart van een volks gaarkeuken voorgelegd. Zodra de kijker uit een ruim aanbod kan kiezen, is het gebeurd met de video-maffia. Het tijdvak van de piraterij kan dan wor den beschouwd als een rimpe ling in de media-revolutie". In een commentaar wordt de mi nisteriële beslissing om radio actief afval in Velsen op te slaan, gekenschetst als „dapper beleid". In de Haagse Post praat drs J. Kleiterp, directeur van één van Nederlands chicste ban ken, over zwart geld. „Een nummer-rekening, ach, dat betekent niks. Als u bij ons een nummer-rekening wilt hebben, dan kunt u die krij gen. Dat is hetzelfde als zou u bij de telefoondienst een ge heim telefoonnummer aanvra gen. Dat kunt u ook krijgen". Het blad licht het uitgevers concern VNU door, waar het ene nieuwe blad na het andere verschijnt en verdwijnt. Ge suggereerd wordt dat nu het weekblad De Tijd op de nomi natie staat om opgedoekt te worden. „De sterkste man in de raad van bestuur, drs Bren- tjes, moet onlangs hebben uit geroepen dat het in mei maar afgelopen moest wezen". Een interview ook met de veelbe sproken Oostenrijkse bonds kanselier Kreisky over zijn houding jegens Israël. „Israël heeft in Libanon tegen de ge schiedenis van het jodendom een geweldige misdaad be gaan. De verontwaardiging zie je trouwens duidelijk aan reac ties van een land als Holland. Geen land is zo'n trouwe vriend van Israël geweest. Uit Holland heb ik altijd de mees te protestbrieven gekregen te gen mijn houding inzake de Palestijnen. Vandaag de dag teur Jeremy Irons zegt over zijn hoofdrol in de televisiese rie „Terugkeer naar Brideshe- ad": „Ik zeg in 13 uur televisie vrijwel niets behalve wat ik later heb ingesproken. Al heel vroeg heb ik geleerd met mijn lichaam over te brengen wat zich in mijn hoofd afspeelt". De rest van het blad is gewijd aan literatuur. Vrij Nederland beschrijft de malaise bij ontwikkelingssa menwerking. „Het bewonde rend gelonk naar respectieve lijk het Chinese, het Tanzani- aanse of het Cubaanse model uit de tijd van minister Pronk is opgehouden, nu is uitgeko men dat de resultaten daarvan ook maar mager zijn". Voorts een interview met onderwijs minister Deetman. „Ik heb nou vier jaar lang meege maakt op tal van spreekbeur ten, dat mensen zeiden: ik heb geen werk, ik heb een wacht geld en ik mag niks doen. Dat is een grof schandaal. Die mensen willen wat doen, maar ze mogen niks doen. Dat is voor hen onbegrijpelijk. Ik zal daar nu iets aan kunnen gaan doen". Aandacht ook voor de dreigende sluiting van de Am sterdamse Droogdokmaat schappij. „Ik voorspel je dat ze over vijftien jaar de scheeps bouw terug willen hebben in Amsterdam. Ik hoor nu al mensen zeggen dat het nooit zover had mogen komen met de afbraak van de scheeps bouw in Amsterdam-noord. Wat is een haven zonder scheepsbouw en zonder repa ratie-mogelijkheden het een hoort bij het ander als je als haven je zelfstandigheid wilt bewaren". De criminoloog prof. Van Weringh zegt in een vraaggesprek: „Dat politici zich door incidenten laten lei den, dat is kwalijk. Je kan voorspellen wat er gebeurt als er volgende week drie he- roïne-doden tegelijk worden aangetroffen in Amsterdam. Zoals je ook weet dat één neergeschoten agent of één neergeschoten taxichauffeur beroering teweeg brengt. Dan komt weer de vloed van ver halen over toenemende crimi naliteit. Dan worden er vragen gesteld in de Kamer en in de gemeenteraden. Veertien da gen later is het incident weer vergeten". De Tijd beschrijft hoe Ed Nij- pels door de partijtop van de VVD onder druk wordt gezet om niet al te rechts te worden. „De hele tendens is dat de VVD de erfenis van de jaren zestig overneemt. Dat klinkt idioot, omdat dat toen toch bij uitstek een beweging van links was, maar onze strijd voor een grotere vrijheid voor het individu, het verplaatsen van beslissingen naar kleinere eenheden, het zijn in feite de idealen van nieuw links". El ders een vraaggesprek met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Schultz. „Ons beleid is gericht op diffe rentiatie. Wij geven ons re kenschap van het verschil tus sen bijvoorbeeld een land als Joegoslavië met de Sovjet- Unie en zelfs met een land als het tot het Warschau-pact be horende Hongarije. Elke ver andering binnen de Sovjet- Unie die dit land minder tota litair zou maken, wordt door ons beloond". Een lovend commentaar ook over de op stelling van de Amerikaanse bisschoppen tegenover de kernbewapening. „Ze komen godzijdank niet aandragen met de hooghartige en tot niets verplichtende, quasi-evangeli- sche verklaringen ex-cathe- dra, waar veel Westeuropese kerkelijke leiders, theologen en instanties zo goed in zijn. Nee, ze getuigen van een hel der inzicht in het menselijk te kort". Voorts wordt gemeld dat de linkse econoom Arie van der Zwan een topfunctie bij Unilever zal aanvaarden met een salaris van 400 000 gulden per jaar. Het blad heeft een muziekbijlage. In De Groene Amsterdam mer een interview met de Duitse politieke dichter Wolf Bierman. „Ik krijg nu van al- -lerlei mensen te horen, dat ik te a-politiek ben omdat ik bij- Voorbeeld twee liederen voor mijn kinderen heb geschreven. Die speel ik maar niet. Anders heb ik het gevoel dat ik de kwantum-mechanica uitleg voor een zaal met idioten. De liederen die ik over mijn kin deren heb geschreven, zijn veel politieker dan alles wat ik over Strauss heb geschreven". Voorts een gesprek met de eveneens Duitse automatise ringsdeskundige Ulrich Briefs. „Bij de catastrofale ontwikke ling van de werkloosheid speelt de enorme dynamiek van de nieuwe technologieën wel degelijk een rol. Naar schatting zijn als gevolg daar van in de Bondsrepubliek 500.000 arbeidsplaatsen verlo ren gegaan. Het is een ontwik keling zonder enig perspectief. Er is geen enkel aanknopings punt van waaruit het je in de komende tien jaar zou kunnen lukken, de werkloosheid te verminderen". Een groot interview ook met ex-president Figueres van Costa Rica. „De schuld van de derde wereld is niet zo groot. Zo'n 800, 900 miljard. Dat is minder dan de jaarliikse pro- duktie in de Verenigde Staten. En maar een beetje meer dan de totale kosten van bewape ning in de hele wereld. Verge leken met oorlog, met andere dingen, is de schuld van de derde wereld gering. Die schuld moeten ze ons kwijt schelden". De vroegere collega Adrienne van Friesland van Fien de la Mar praat kritisch over de musical-Fien. „Ze heb ben de plank misgeslagen. Ze hebben Fien gedevalueerd tot een figuur uit de bloemetjes- reeks". Hervormd Nederland praat met marathonkampioen Ge rard Nijboer. „Ik kan heel re lativerend terugkijken op een prestatie. Als ik in Athene vijfde was geworden, was ik ook tevreden geweest. Ik vind het heel mooi dat ik dat heb, die gave om met de top mee te kunnen. Ik hoef niet de groot ste te zijn. Eerlijkheid is voor mijn gevoel veel belangrijker: dacht voor de handel en wan del van banken. „Het adagium van de banken schijnt te zijn dat geld niet stinkt. Dat is ge bleken in de strijd die kerken en actiegroepen hebben moe ten voeren tegen banklenin gen aan dubieuze regimes, met name in Zuid-Afrika. Hetzelf de geldt voor medewerking aan het zwarte circuit dat een rechtvaardige lastenverdeling in de samenleving onder mijnt". Voorts een gesprek met de Surinaamse schrijfster Astrid Roemer. „Alle Neder landers hebben een racistisch bewustzijn. Ik denk dat het een kwestie van het kolonia lisme en kapitalisme is. Dat mechanisme van eerst mensen uit een land weghalen en hun cultuur kapot maken". Pries ter Herman Verbeek, voorma lig voorzitter van de PPR, laat zich interviewen door gedeti neerden. „Voor velen is de kerk eindpunt, daarachter is alleen nog de hemel. Maar zo is het niet. Achter de kerk be gint het pas, daar begint de po litiek, van maandag tot zater dag".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10