Kabinet wil bezuinigen op ziekengeld fonseca BIN 27 QeidónOowuwt Dumping kernafval in zee kan in 1983 al stoppen Vervallen bijstand 16- en 17-jarigen geldt alleen voor nieuwe gevallen Binnenland 1IGEN RISICO BIJ ZIEKTE erkgroep Lauwe dreigt met bezettii natuurgebied Mar - ^TOIGAVE erkgroep Lauwersmeer dreigt met bezetting natuurgebied Marnewaard Botte instrumenten In de peiling? Journalisten niet verplicht met VUT LEIDSE COURANT DINSDAG 7 DECEMBER 1982 PAGINA 9 ngels in laatste jaren B asisonderwi js JVJeN HAAG Voor de invoering van het Engels in basisonderwijs is als uitgangspunt genomen, dat HK vak in de twee laatste jaren wordt gegeven. Dit JBÏBbrdt betaald door de rijksoverheid. Dit betekent niet, aBjU t scholen niet al een jaar eerder met Engels kunnen ginnen, zo blijkt uit een notitie van het ministerie in onderwijs en wetenschappen. -\ n toplicht kan het Engels pas worden met ingang van )rc[t schooljaar '88-'89. Bekeken wordt of dit eerder n, maar dan moet de nascholing van de leraren eer- r voltooid kunnen zijn. Met het van kracht worden 1985 van de wet op het basisonderwijs, waarbij offi- eel het kleuter- en lager onderwijs één worden, kan t Engels nog niet algemeen worden ingevoerd. Elke hooi moet kunnen beschikken over twee leerkrach- die redelijkerwijs in staat moetén zijn Engels goed kunnen geven. „Minister had geen bemoeienis met benoeming echtgenoot" (Van onze parlemtaire redactie) DEN HAAG Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) heeft zich niet persoonlijk met de benoeming van haar man tot directeur materieel voorziening bij de PTT bezig gehouden, voordat de directie-raad van de PTT besloten had haar man in de functie te benoemen. Dit heeft staats secretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Water staat) geantwoord op vragen van het PvdA-Ka- merlid' Van der Doef over de benoeming van Smit. In de directie-raad van de PTT bestond geen overeenstemming in hoeverre de bijzonde re relatie van de betrokkene tot de minister een complicerende factor zou kunnen zijn. Directeur- generaal Leenman van de PTT heeft daarop ten gunste van Smit beslist. De minister verklaarde al eerder dat zij geen bemoeienis had met de be noemingsprocedure. Boomfeestdag op 23 maart UTRECHT De na- tionale boomfeestdag wordt volgend jaar gehouden op woens dag 23 maart; de lan delijke viering vindt plaats in Arnhem. Welke bekende Ne derlander als eerste een boom zal planten, wilde het landelijk comité, dat de boom feestdag organiseert, gisteren nog niet zeg gen. De dag is be doeld om de aandacht van kinderen te vesti gen op ons leefmilieu. Ziektewetpremie bij CAK omlaag AMSTERDAM De be- drijfsverenigingen die zijn aangesloten bij het GAK, hebben volgend jaar een 1; gere ziektewetpremie dan i dit jaar. De premie zal i 1983 5,71 procent bedragen tegen de huidige 6,18 pro cent. Dit is gisteren door het GAK bekendgemaakt. De verlaging is mogelijk door het afnemend ziekteverzuim met 3,5 procent en een servevermindering. Over de oorzaken van het afnemen van het ziekteverzuim (vorig jaar 8,6 procent) is nog geen duidelijkheid. 'lan onze parlementaire re dactie) EN HAAG Het kabi- wil de gewraakte ektewetplannen van ex- vdA-minister Den Uyl it de ijskast halen. Staats ecretaris De Graaf ver- laarde gisteren op een ersbijeenkomst de invoe- ng te overwegen van en eigen risico, dat wil iggen wachtdagen voor Minister Winsemius wijst de plaats aan waar het radio-actieve afval van Nederland de komen de tien jaar zal worden opgeslagen. staatssecretaris bekijkt enkele foto's van het natuurgebied DEN HAAG De werk groep Lauwersmeer zal desnoods tot een massale bezetting overgaan van het natuurgebied Marne waard in het Lauwers- meergebied, indien de re gering de inrichting van iet gebied tot militair oe fenterrein, doorzet. I )e werkgroep Lauwersmeer leeft dit gisteren meegedeeld staatssecretaris van defen- J. van Houwelingen. De lee staatssecretaris zag echter geen reden om terug te komen op zijn beslissing de inrichtings werkzaamheden voor het mili taire oefenterrein in de Mar newaard te hervatten. De werkgroep wacht nu af of de Kamer de post Marnewaard bij de behandeling van de de fensiebegroting zal afvoeren. Militaire oefeningen in de Marnewaard zullen de natuur waarden van dat gebied ver nietigen en onderzoek heeft aangefoond, dat binnen een straal van tien kilometer van het terrein enkele tienduizen- ADVERTENTIE Dp port met yintage chsracter. Fraai bouquet... fluweelzachte smaak... karakteristieke kleur... Nova de Ga/a bil Oporto. Elke lies Kenners nemen er de tnd voor. Te koop bij slijterij en wijnhandel. wijnen gedistilleerd tel. 08334 un. staatssecretaris bekijkt enkele foto's van het natuurgebied Lauwersmeer. Bij het mislukte overleg tussen regering, werkgevers en werknemers over de inkomensverhoudingen van volgend jaar, bleken kabinet en werknemers dit weekeinde te ver uit elkaar te liggen om al tot een resultaat te komen. De voor stellen van het kabinet voor een enigszins rechtvaardiger verdeling van de achteruitgang in koopkracht bleken voor de vakbeweging onvoldoende. De aanvankelijke verhouding (ruim vier procent voor de minima en nul procent voor de hoogste inkomens) zou iets reëler zijn geworden, maar niette min zouden de minima altijd nog meer inleveren dan de hoogste inkomens. Om tot de voorgestelde nieuwe, nog steeds onrechtvaardig geachte verdeling te komen, zou onder meer de belasting voor hogere inkomens extra moeten worden verhoogd. En daarbij is wel gebleken hoe bot de instrumenten zijn gewor den die de overheid voor dat doel nog kan hanteren. Als zelfs een belastingverhoging voor de hogere inkomens nog maar weinig effect heeft, dan wordt duidelijk dat het middel zo langzamerhand erger wordt dan de kwaal. Verder aan? draaien van de belastingschroef is onwenselijk vanwege de nadelige effecten die dat weer tot gevolg heeft. De vakbeweging bepleit desondanks die weg wél in te slaan. Door de inflatiecorrectie verder te beperken (tot 50 procent) en door het hoogste tarief van de inkomstenbelas ting van 72 naar 75 procent te brengen. Het eerste is iets dat in feite ook in de kabinetsvoorstellen staat, al noemt men het daar gewoon belastingsverhoging in plaats van beperking van de inflatiecorrectie. Het tweede blijkt een dolgedraaid instrument te zijn. De vakbeweging zou er goed aan doen nu ook eens creatief te zijn met de eigen instrumenten, die de sociale partners hebben om de verdeling van de achteruitgang in koopkracht bij te stellen. Men doet wel steeds alsof dat een zaak van de overheid alleen is, maar dat is zeker niet het geval. Werkge vers en werknemers kunnen samen tal van maatregelen treffen om de hoogste inkomens meer in te laten leveren dan de laagste. De hele discussie is in wezen onwerkelijk geworden. Want waarover praat men nu eigenlijk? Wie zijn die minimum-in komens? Voor het merendeel gaat het om mensen die daar mee een tweede of een derde inkomen in een gezin of huis houden inbrengen. Moet zo'n tweede of derde inkomen nu echt minder inleveren dan iemand met een modaal inkomen, die daar in zijn eentje een gezin van moet onderhouden? De discussie is in de huidige omstandigheden eigenlijk ook onre delijk. Het is daarom goed dat het kabinet ruim de porte-* monnee wil opentrekken voor de echte minima: diegenen die (alleen of met een huishouden) van dat ene minimum inkomen moeten rondkomen. Met de driehonderd miljoen' die het kabinet beschikbaar wil stellen blijft hun koopkracht nagenoeg gehandhaafd. En dat is toch vooral waar het om gaat. Werkgevers en werknemers dienen hun krachten nu vooral te concentreren op herstel en verdeling van werkge legenheid. Het onlangs daarover bereikte akkoord op cen traal niveau was zo'n hoopvolle start. De Amsterdamse politie heeft het afgelopen weekeinde ze ven hoofdstedelijke radiopiraten uit de lucht gehaald en ver volgens aangekondigd ook gedurende de rest van de week actief te zullen blijven tegen illegale zenders. In Den Haag gaat dat kennelijk anders. Daar is eveneens in het afgelo pen weekeinde met een ernorme, het verkeer blokkeren de kraanwagen, èen 24 meter hoge zendantenne op een dak geplaatst. En dat gebeurde onder het toeziend oog van de po litie. Wie dat kan begrijpen mag zijn vinger opsteken. In elk geval hoeft de Radio Controle Dienst van de PTT zich op die manier niet de moeite te getroosten piratenzenders uit te pei len. bEN HAAG Het recht op r een bijstandsuitkering blijft geldig voor diegenen die op 31 december al zo'n uitkering ge- nieten. Voorwaarde is dat de omstandigheden niet verande ren. Het wetsontwerp dat aan werkloze 16- en 17-jarigen het recht op een bijstandsuitkering ontneemt en vervangt door het recht op kinderbijslag voor de ouders, heeft namelijk uit- werknemers in de ziekte wet. Bovendien wil hij de hoogte van het uit te ke ren ziekengeld beperken. Dat laatste is een jaar geleden ook voorgesteld door de toen malige minister Den Uyl en diens staatssecretaris Dales (beiden PvdA). Hun plannen veroorzaakten een golf van so ciale onrust en stakingen. Op aandrang uit de Tweede Ka- sluitend betrekking op „nieu-. we gevallen". Dat blijkt uit het wetsontwerp van staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkge legenheid. dat gisteren bij de Tweede Kamer is ingediend. De 16- en 17-jarige schoolver laters die aansluitend aan hun schoolperiode werkloos wer den en in de wachtperiode voor een schoolverlatersuitke- mer gingen de toen inmiddels aanzienlijk afgezwakte plan nen de ijskast in. Om de miljarden-bezuinigin gen op de sociale uitkeringen te halen die in het regeerak koord van CDA en VVD zijn afgesproken, wil staatssecreta ris De Graaf (CDA) de ziekte wetplannen in aangescherpte vorm toch door gaan voeren. Hij maakte duidelijk daarbij een eenmalige ingreep in al afgesloten cao's zeker niet te zullen schuwen. den mensen in meerdere of mindere mate last gaan krij gen van het schieten. „De mensen weten niet wat hun ocer het hoofd hangt", aldus de werkgroep. De staatssecre taris toonde zich verbaasd over de cijfers, maar zei dat daar dan maar mee gewerkt moet worden, aldus de werk groep. Het ingebruiknemen van de Marnewaard als oefen terrein is pas over tien jaar te verwachten, onder meer om dat de gemeente Ulrum nog een bestemmingsplan voor het buitengebied moet vaststellen. ring zitten, krijgen echter geen bijstandsuitkering per 1 janua ri 1983. De ouders van deze kinderen houden het recht op enkelvoudige of tweevoudige kinderbijslag tot de kinderen 18 jaar en werkloos zijn. De Graaf diende gisteren nog een tweede wetsontwerp in, waarin wordt voorgesteld de kinderbijslag aan kinderen die in het buitenland wonen, te (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Door het in gebruik nemen van de opslag plaats voor laag en middenra dio-actief afval in Velsen kan al in 1983 worden afgezien van nieuwe dumpingen in de oceaan. De milieubeweging in ons land, die tegen het gebruik van de zee als „kern-vuilnis belt" jarënlang fel. heeft ge streden, is dan ook ingenomen met de aanwijzing van de op slagplaats op het land. Wel blijft men beklemtonen dat de beste bestrijding van het afval probleem is: terugdringen van het gebruik van- kernenergie De opslagplaats in Velsen is bedoeld voor een periode van tien jaar, zo heeft minister Winsemius (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer) meegedeeld in, een brief aan de Tweede Kamer. Afgelopen vrijdag heeft het Rijk het Velsense terrein ter grootte van één hectare aange kocht. Het zal worden beheerd door een in oprichting zijnde verminderen. Het levenson derhoud in landen met een la ger welvaartsniveau zou goed koper zijn, waardoor de huidi ge kinderbijslag méér is dan een tegemoetkoming. In het voorstel staat tevens dat de kinderbijslag voor zoge naamde huishoudkinderen, voor het grootste deel kinde- Centrale Organisatie Radio-ac tief Afval, de COVRA, die de zorg voor het afval van het ECN in Petten zal overnemen. Het aangekochte stuk grond in het industriegebied „De Meer- weiden" grenst zowel aan het Noordzeekanaal als aan het Velsertunneltracé. Aan de noordkant van het terrein ligt een complex volkstuinen, aan de oostkant een argrarisch be drijf. Gistermiddag hebben alle be woners van de gemeente Vel sen een informatiebrochure ontvangen over de tijdelijke opslag van het radio-actief af val. Voorts worden er ver scheidene informatiebijeen komsten georganiseerd. Volgens de bewindsman is het afgelopen jaar intensief ge zocht naar geschikte terreinen. Uiteindelijk is voor het terrein in Velsen gekozen, omdat het relatief gunstig ligt ten opzich te van het ECN te Petten, waar de verwerking van het ren die het huishouden mede- -verzorgen, te beëindigen. Verder wil het wetsontwerp de voorwaarden vöor het recht op kinderbijslag voor invalide uitwonende kinderen aan scherpen. De ouders moeten een grotere bijdrage leveren in de onderhoudskosten van die kinderen. De drie maatregelen leveren een bezuiniging op van 70 miljoen gulden. Shell-tanker pikt 65 Vietnamezen op ROTTERDAM De Neder- landse Shell-tanker „Latia" heeft gisteren in de Zuidchine- se Zee 65 Vietnamese vluchte lingen opgepikt. Onder hen bevinden zich 37 kleuters en babies. Volgens de Shell-pers- dienst bevonden de vluchtelin gen zich in een zeer klein open bootje en verkeerden zij in hulpbehoevende toestand. De 278.000 ton metende Latia is op weg naar Yosu in Zuid- -Korea. Vietnamese vluchte lingen, die door een Neder lands schip worden opgepikt, kunnen zich in Nederland ves tigen als zij dat willen. •afval ook de komende jaren zal plaatsvinden. De transport- route Petten - Velsen is ver houdingsgewijs kort. De informatiebrochure die on der de bevolking van Velsen is verspreid meldt uitdrukkelijk dat op het bewuste terrein in Velsen alleen laag en midden radio-actief afval wordt opge slagen. Dit soort afval is gro tendeels afkomstig van zie kenhuizen, universiteiten en kerncentrales (handschoenen, besmette kleding). De brochu re biedt verder algemene_in- formatie over het bestaan van straling en de hoeveelheden die door de verschillende bronnen worden afgegeven. Alle instellingen die vergun ning hebben om met radio-ac tief materiaal te werken wor den verplicht gebruik te ma ken van de afvalcapaciteit van de COVRA in Velsen. Onge veer 300 instellingen en bedrij ven hebben een dergelijke vergunning. De Koning komt met banenplannetje DEN HAAG Minister De Koning van Sociale zaken en Werkgelegenheid komt in de loop van januari met een noti tie aan de Stichting van de Ar beid, het overlegorgaan van werkgevers en werknemers, waarin voorstellen worden ge daan over het werkgelegen heidsbeleid. De minister heeft dat gisteren aangekondigd tij dens een kennismakings bijeenkomst met de pers. De notitie zal worden opge steld in samenwerking met de ministeries van financiën en economische zaken. De minis ters zullen er hun visie over het economisch beleid in het algemeen in uiteenzetten, maar ook meer specifieke za ken als stimulering van het midden-en kleinbedrijf, het vergemakkelijken van het starten van een nieuw bedrijf en het stroomlijnen van over heidsregels zullen een plaats in de notitie vinden. Hij zei over al deze zaken te willen praten met de Stichting van de Arbeid om vervolgens te komen tot een nota aan het parlement, waarin de ideeën van de sociale partners voor zover mogelijk zijn verwerkt. De Koning wees er nog eens op dat de overheid onmogelijk voldoende werkgelegenheid zal kunnen scheppen. Hij om zeilde dan ook het woord „ba nenplan", maar, zo bleek uit de woorden van de minister, toch kan er wel iets worden gedaan voor bepaalde groepen en bepaalde sectoren. Zo zal onder meer de jeugdwerkloos heid in de nota worden be licht. De minister denkt daar bij vooral aan een vergroting van de opleidingsmogelijkhe den. AMSTERDAM Journalisten zijn niet verplicht gebruik te maken van hun recht op ver vroegd uittreden (VUT) wan neer de werkgever dit ver langt. Het betreffende artikèl 47 in de cao is inhoudsloos en mist rechtskracht, zo heeft de kantonrechter in Amsterdam, mr. R.K. Harders gisteren be sloten in een civiele procedure die was aangespannen door Telegraafjournalist Jan Spier dijk. Deze had bezwaar ge- maakt.tegen het verplichte ka rakter van de VUT-regeling in zijn bedrijf. De rechter was ook van mening dat een uitge werkte regeling tot een einde van het dienstverband bij het gebruik maken van de VUT ontbreekt. Hij wees het ver zoek van de krant om de jour- Tijdelijk regen DE BILT Het centrum van een hogedrukgebied trok de afgelopen nacht over ons land. Hierdoor werd het onbewolkt en windstil, zodat er een ster ke temperatuursdaling kpn plaatsvinden. Op veel plaatsen heeft het dan ook. zo'n 2 a 3 graden gevroren. Bovendien vormde zich op uitgebreide schaal mist. Bij Zuidwest-Engeland be vindt zich de voorste begren zing van een regenzone, beho rende bij een diepe depressie ten zuiden van IJsland. Deze zone trekt in de namiddag, avond en nacht over ons land. Morgen worden weer opkla ringen verwacht, al valt er mogelijk ook een bui. De mid- dagtemperatuur wordt morgen - ongeveer 8 graden. Jan Spierdijk nalist te mogen ontslaan van de hand. Tegen de beslissing is geen hoger beroep mogelijk.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9