t Steuntje begint speelgoedmakerij REGIOMOURINAAL )arkeerterrein Kruytstraat ersneld aangelegd kabeltelevisie beter )net koppeling )p Haags net Verstarde waterstralen VDorkleine Musics. JP £cïdóe Soimmt Zwembad Poelmeer sluit bubbelbad drie maanden Lissesse raad moet ruim elf miljoen beschikbaar stellen fGÏO LEIDSE COURANT DINSDAG 7 DECEMBER 1982 PAGINA 7 ïa transport: Actie Lisse helpt Polen gaat onverminderd door SE De actie „Lisse helpt zal onverminderd door- Dat is nog eens nadrukke- onderstreept door mevrouw trschalk en de heer Van Ger- die het transport dat in de week van november van- f Lisse vertrok, hebben bege- Zij konden zich in Polen s op de hoogte stellen van Situatie. transport vanuit Lisse be- ind uit 2.185 dozen, gevuld door r Lissese bevolking. Daarnaast verstuurd: 2000 paar i, 285 dozen verbandmid- jen, 285 dozen wasmiddelen, 2 sinaasappelen, 400 zakken kleding en ook nog 100 pakketten die van een adres waren voorzien. De vracht woog 20 ton. De eerste plaats van bestemming was het dorpje Sulmercieyze dat zo onge veer halverwege de grens en Warschau ligt. „Je ziet eigenlijk al van verre de ellende op je afko men, aldus mevrouw Maarschalk. Het begin al met het overschrij den van de oostgrens. Eten en kleding is er veel te weinig, de huisvesting is in de meeste geval len allerbelabberst. Nagenoeg al les is op de bon, uitgezonderd bij voorbeeld aardappelen, brood en melk. Een pakje margarine kan eenmaal per maand voor een ge zin van vier personen worden af gehaald en het is ook een keer in de maand kiezen tussen of een pak koffie, of een pak thee". Het heeft de transport wel extra gesterkt in het voornemen om toch vooral verder te gaan met de aktie. Het eerste deel van de lading werd afgege ven in een wéeshuis met 96 wees kinderen. De verbandmiddelen werden onmiddellijk opgehaald door een wagen van het Rode Kruis. In het parochiehuis van Sulmercieyze werden 1.800 paket- ten uitgeladen om te worden ver deeld via de pastorie. Man zaagt in pols VOORSCHOTEN Tijdens werkzaamhe den aan het nieuwe politiebureau in Voor schoten is gistermid dag om half twee een werknemer van een Alphens bouwbedrijf ernstig gewond ge raakt. De man kwam met zijn pols in aanra king met de roterende cirkelzaag. Met spoed is hij opgenomen in het Academisch Zie kenhuis Leiden. Bibliotheek loopt gevaar' WASSENAAR „Door het inkrimpen van de personeelsbezet ting en het 'voorlopige' uitstel van de uitbreiding komt het func tioneren van de bibliotheek in acuut gevaar". Dit zegt het be stuur in een brief aan het Wassenaarse college. Het is een reactie op het in de ijskast zetten van de verbouwingsplannnen van de Wassenaarse Openbare Bibliotheek als gevolg van de bezuini gingen. Volgens de brief werden de eerste stappen tot uitbreiding reeds gezet in 1976. De voorbereidingen hebben al geresulteerd in een voorlopig ontwerp. Dit ontwerp is goedgekeurd door de Wel standscommissie en Technische Diensten. Op 22 november heeft de gemeente G.S. gevraagd de bouwvergunning te verlenen. Hierbij verklaart de gemeente dat zij bereid is tot het afgeven van een bouwvergunning. Op 25 november kreeg het bestuur van de bibliotheek echter de mededeling dat de geplande uitbreiding voorlopig werd uitge steld. RDWlJK De hting Mensen zonder n ,,'t Steuntje" heeft gat in de markt ge- den: een speelgoedma- waarbij vooral het iken van aangepast lgoed van groot be- ig is. Dit blijkt uit een :e zomer gehouden en- ite onder werklozen en ellingen op basis van aantal projecten, die 't. •untje voor werklozen wil zetten. Gevraagd .wrd hoeveel mensen iets e]j lden doen en of zij iets t gen in ideeën als een r eelgoedmakerij, een ïillenproject een"~ een J ukkerij. Uit Noord wijk d ageerden er 31 werklo- Jnie lema zen op dit vragenformu lier. De 31 Noordwijkse werklozen, die graag aan de slag willen, zijn zestien vrouwen en vijf tien mannen. De meeste reac ties zijn gegeven door mensen jonger dan 23 jaar, maar ook twee mensen van 52 jaar ga ven gehoor aan de oproep. Hun werkloosheid duurt geva rieerd van een week tot 38 maanden, of wel drie jaar en twee maanden. Ook qua be roep kwam er uit allerlei groe pen respons, maar de meesten (5) komen uit de verpleegku- nidge sector. Zes mensen spra ken voorkeur uit voor het speelgoedproject, tien voor een drukkerijproject en drie voor een schillenproject. Aangedra gen ideeën zijn: klussenbus. bejaarden-ziekenproject, vod- denboer, tweede hands spul- lenwinkel, duin/milieuproject, een speel-o-theek en een eet- Wat het speelgoedproject be treft willen veertien van de 50 aangeschreven instellingen voor speelgoeduitleen en zwakzinnigenopvang, waarvan één dertig speel-o-theken ver tegenwoordigt, gebruik maken van de diensten van een der gelijke speelgoedmakerij. Van de werklozen hebben vijf mannen en een vrouw ken baar gemaakt dit werk te wil len doen. Drie van de zes heb ben zelfs ervaring op dit ge bied. Het doel van de speel goedmakerij is veelal het ma ken van aangepast speelgoed, dat veelal niet in serie kan worden gemaakt en erg ar beidsintensief is. Er is bij de instellingen behoefte aan za ken als: spasmespeelgoed, een loopfiets, puzzels met een ver hoogde rand, groot uitgevoerd (houten) kleuterspeelgoed, draaidingen, een slee, houten kisten voor het opbergen van speelgoed en lampen en bel lenborden. Voor dit project denkt 't Steuntje 20.125 gulden nojiig te hebben voor huur, gas, licht en water, aanschaf en onderhoud van machines en aanschaf van materiaal en gereedschap. Klussenbus 't Steuntje denkt er over in de toekomst deze speelgoedmake rij te combineren met een sug gestie van de geënquêteerden: de instellingen van een klus senbus. Onder een klussenbus wordt verstaan een bus, die door werkloze vakmensen wordt bemand. Die kunnen al lerhande klusjes opknappen voor particulieren, verenigin gen en dergelijke. Met name voor de minst draagkrachtigen kan dit een oplossing zijn. In vrij veel steden rijden dergelij ke bussen al. Ook hier geldt dat het werk niet concurerend mag zijn ten aanzien van het bedrijfsleven, het schillenpro ject (nu natuur/milieuproject) heeft een kans volgens de stichting. Vijf mensen hebben zich aangemeld om ingezet te worden in de duinen, maar daarvoor is toestemming van het landelijk orgaan van Staatsbosbeheer nodig. Wat de schillen betreft: drie mensen hebben zih bereid verklaard schillen en oud papier te ver zamelen en aan particulieren te verkopen. Twee mensen bliiken ook over voldoende vakkennis te beschikken voor het draaien van een kinder boerderij. Voor het drukkerij-project is een onderzoek gedaan. Alleen niet-commerciële instellingen en verenigingen zijn benaderd en 25 van de 40 reacties zijn op tijd binnengekomen. Het re sultaat: maandelijks kunnen 50 tot 100 affiches worden ge maakt niet aankondigingen van popconcerten, een keer per jaar uitnodigingen en cata logi voor. een postzegelbeurs, toegangsbewijzen en affiches voor toneelvoorstellingen, tien keer per jaar een blad met een oplage van 225 en incidenteel een blad met een oplage van 250. Voor de tien vrijwilligers zou dat één of twee dagen werk per maand betekenen. Voor dit project denkt 't Steuntje 54.830 gulden nodig te hebben, hetgeen opgebracht zou moeten worden uit schen kingen, fondsen, subsidies en inkomsten voor het geleverde drukwerk. DORDWIJK Het semi-permanente parkeerterrein aa aarten Kruytstraat kan versneld worden aangelegd. De vo issie ruimtelijke_ordening gaf gisteren haar fiat i ndj r it parkeerterrein, deel uitmakend van het bestemmingsplan Stille Zuie", moet plaats gaan bieden aan 58 auto's. De ingang vofc de M. Kruytstraat, vlakbij de Hoofdstraat, is zo gecon- weerd dat men geen last krijgt met vrachtwagens die staan te -c- -.den en te lossen. wo het parkeerterrein zal een automaat komen, gedacht wordt n eenzelfde als op het Palaceplein staat. Het betaalde parke- n wordt ingesteld om de plaatsen ten goede te laten komen winkelbezoekers. Langparkeerders, zoals strandbezoekers ook winkelpersoneel, kunnen niet op het terrein terecht. ^Jet CDA en de VVD toonden zich erg verheugd over het feit .it B en W het parkeerterrein eerder willen aanleggen dan was dacht. De heer L. Alkemade (CDA) pleitte ervoor de zaak zo b"n te pakken, dat met ingang van het voorseizoen het terrein aar is en in gebruik kan worden genomen. De meeste fracties den B en W ook aan de signalering, die aangeeft of alle plaat bezet zijn, achterwege te laten. „Iemand die voor een half *side lr betaalt, maar na een kwartier weg is, laat volgens de auto- gaat een „volle" plaats achter. Dat wekt verwarring .in toch automobilisten, die het [er slaa in plaats", aldus K. Rubingh (VVD). EMA IN RAPPORT: k< SIDSCHENDAM „Uit ig a chnische overwegingen getymt zowel een aansluiting op koppelverbinding Rijswijk- o^zuidenhout als een verbin- Den Haag in aan- erking. Uit kostenoverwe- igen verdient een koppel- ■rbinding met Den Haag ech- de voorkeur", aldus een pport van Kema NV in Arn- andere door Kema ge- lemde mogelijkheden voor •rbetering zijn een straalver- nding met Zoetermeer en n koppeling vanaf het Rijs- ijkse net. 1 et rapport is een gemaakt op ■i ond van het toenemende on- lee noegen in Leidschendam 'er de slechte televisie-ont- mgst. In januari van dit jaar isnojjtketende de Leidschendam- heer Th. C. h. Seignette een aktie tegen de volgens hem „bedroevend slechte" televi sie-ontvangst waarvoor binnen korte tijd 1200 handtekenin gen werden verzameld. In een brief aan de gemeenteraad schreef het speciaal daarvoor gevormde comité dat de beel den van Duitsland 1 en 2 en België 1 „absoluut ongeniet baar zijn" en dat ook de 14 versterkte FM-radiostations „soms verre van vlekkeloos doorkomen". De heer Seignet te verwees naar de haarscher pe ontvangst in omliggende gemeenten. Stompwijk wacht al geruime tijd op aansluiting op de Leid- schemdamse CAI. De hoge kosten van kabelaanleg heb ben deze wensen tot nu toe vertraagd. Alleen voor Stomp wijk zouden de kosten al circa 800.000 gulden bedragen. burgemeester verwijdert 'ictievoerder uit „Wassenaarse raadzaal ïflcx loof en i ^ASSENAAR Burgemeester Staab van Wassenaar heeft gis- lie i ravond een actievoerder van de jongerensocieteit Time Out spa t raadzaal laten verwijderen. De jongeman deelde aan ervi ladsleden stencils uit, zónder daarvoor toestemming te hebben lag ïvraagd. In het stencil werd de noodzaak belicht opp ekken van een tweede beroepskracht voor het g v Ja< et incident had plaats tijdens de bespreking van het Welzijn- voo irogramma voor 1983 in de gemeenteraad. De tweede beroeps- n y racht voor Time Out was een van de belangrijkste punten uit ertj it programma. De meerderheid van de raad wil de tweede be- elij lepskracht vooralsnog niet aantrekken. Eerst wil men iedi roefperiode van zes maanden waarin de jongeren zelf de plo «woordelijkheid dragen. Pas daarna kan bezien worden of de 0 veede kracht inderdaad noodzakelijk is. De leden van de s rwi lit zijn het daar niet mee eens. Men leit dat ook duidelijk en. Leden van Time Out hadden zelfs een spandoek meege- racht om hun ongenoegen over het beleid te onderstrepen. De nieuwe Katwijkse brand weerkazerne is vanmiddag voorzien van een kunstwerk: „Verstarde waterstralen". Het object werd door het ge meentebestuur officieel over gedragen aan de brandweer. Kunstenaar Henny Bal uit Noordwijk is de maker van dit kunstwerk, dat ongeveer 26.000 gulden heeft gekost. Hij maakte eind december 1981 een schetsontwerp, be gin 1982 een maquette en ging na een hartoperatie in mei aan de slag. „Verstarde Waterstralen", is een metaal plastiek van tien meter hoge buizen, die in bochten zijn gelast. Het is uitgevoerd door het buisconstructiebedrijf Van der Wacht uit Sassen- heim en Ouwehand Bouw uit Katwijk zorgde voor de fun dering. Geen uitspraak over renovatie zwembad KATWIJK De voor financiën, gemeentebe drijven en eigendommen heeft zich gisteravond niet uitge sproken over. de renovatie plannen van het zwembad. Be sloten werd om de discussie in de raad van beheer van het bad af te wachten waarna in de gemeenteraad van 16 de cember de zaak opnieuw aan de orde komt. D'66, RPF en SGP zullen zich tegen de re*- novatieplannen keren. Samen bezetten deze partijen negen van de vijfentwintig zetels in de raad. Over de mening van het CDA, de grootste partij met tien zetels, de VVD (drie zetels) en de Vrije Lijst (één zetel) bestaat nog onduidelijk heid, terwijl de PvdA zich al voor de renovatie heeft uitge sproken. Waarnemend voor zitter van de commissie voor financiën, de heer J. Bergman, meende gistermiddag dat het zwembad bij het afwijzen van de renovatieplannen wel aan afschrijven toe is. „Het bezoe kersaantal zal dan zo snel da len dat het jaarlijks tekort met enkele tienduizenden guldens oploopt." Bergman is tevens voorzitter van de raad van be heer van het bad en hij pleitte dan ook voor de investering van bijna 1,6 miljoen die het bad voor het Katwijkse pu bliek weer aantrekkelijk moet maken. De raad spreekt zich deze maand definitief uit over dit voorstel. Dit handige miniatuu: bankschroefje krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee Postcode/PlaatsL Betaald wordt C per maand (met automatische afschrijving) C per kwartaal Stuur een miniatuur bankschroefje naar: Naam Adres Postcode/Plaats Telefoon- I Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken I naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, jj2300 VB Leiden. 60*15.00 t bezorgd. Shine Het folkduo Shine treedt donderdagavond op in de Lindehoeve in Voorschoten. Shine bestaat uit Nout Grupstra en Dick Overdevest. Beiden zijn veteranen op het gebied van de folkmuziek. Hun repertoire be staat voornamelijk uit een mengeling van Xoord am e- rikaanse deuntjes en liedjes. Nout, die ook deef uit maakt van de formatie Crooks speelt viool en mando line, Dick zingt en bespeelt snaarinstrumenten. Aan vang negen uur, entree gratis. IJsclub De Voorhoutse ijsclub komt donderdag weer bijeen. Dit maal voor de jaarlijkse algemene ledenvergadering. Die wordt gehouden in restaurant Boerhaave en de vergade ring begint om 20.15 uur. Misverstand Bij het artikel over de dreigende onbewoonbaar ver klaring van een woning aan Westeinde 11 in Leimui- den, is een vergissing ingeslopen. Abusievelijk worden de erven Vogelaar die de woning bezitten, de kinderen van de bewoner genoemd. Het gaat hier echter om ne ven. Ook blijkt dat de opmerking „hazen stropen" in Leimuiden verkeerd wordt begrepen. De heer Vogelaar verkoopt gevilde hazen door aan particulieren. Werk, waar hij overigens vergunning voor heeft. Informatie-avond De KWJ houdt donderdagavond een informatie-avond voor werkende en werkloze jongeren. Tijdens deze bijeen komst wordt ingegaan op onderwerpen als solliciteren, loonstrookjes, overwerk en loonberekeningen. De informa tie-avond wordt gehouden in JOIN aap de Sint Jeroens- weg 1 in Noordwijk en begint om acht uur. Van Ulsen Henk van Ulsen speelt donderdag in Alphen aan den Rijn het soloprogramma „Moeder geef mij de zon". De titel is ontleend aan het toneelspel van Ibsen, „Spo ken", waarin aan het slot de jonge stervende Oswald van zijn moeder de zon opeistals bron van warmte en licht Het programma begint om kwart over acht in zaal Albanianae in de Diamantstraat Kaarten kosten vijftien gulden, CJP'ers en houders van pas 65+ beta len een tientje. De Kulturele Raad verstrekt de kaar ten, telefoonnummer 01720-94583. Henk van Ulsen. OEGSTGEEST Het bubbelbad, ook wel whirlpool genoemd, van zwembad Poelmeer in Oegstgeest gaat voor een periode van drie maanden dicht. Doel van deze slui ting is te onderzoeken wat de effecten zijn op de be zoekersaantallen van het overdekte bad en het energieverbruik. De gemeenteraad, uitgezon derd het CDA nam kort gele den het besluit om het bubbel bad voor 4 maanden te sluiten. Aan de commissie openbare werken werd gisteravond ge vraagd in te stemmen met een sluiting van 3 maanden, na- menlijk tot 1 april. Daarna heeft men, tot het openlucht bad opengaat, nog zes weken het publiek te peilen bij wederopenstelling van het bad. De commissiele den konden daar in meegaan. Wethouder Van Hazel: „Het gaat uitsluitend om het meten van het effect". De commissieleden konden gisteravond over het algemeen instemmen met de verkeers maatregelen die men denkt te treffen met betrekking tot de Kennedylaan. Daar stelt men voor over te gaan tot plaatsing van middengeleiders op de t- kruisingen Hofbroukerlaan en Hazenboslaan-Kennedylaan. De heer Haasnoot (PvdA) stel de dat men door de voorgeno men maatregelen het beoogde doel, de bescherming van de fietsers, niet bereikt. Door de middengeleiders wordt de weg voor fietsers smaller, dus on veiliger. Wethouder Van Ha zel: „Het gaat er mede om het snelverkeer op deze laan te vertragen". Oegstgeest denkt binnen niet al te lange tijd te komen tot verkoop van grond aan de Lange Voort aan een Noord wijkse aannemer. Op dit stukje grond, waar eens de openbare noodschool „de Springplank", stond, staat men de bouw van 12 woningen voor. Een der aanwezigen op de publieke tri bune hield een hartstochtelijk pleidooi de grond niet te ver kopen om het later op wellicht betere wijze te kunnen benut ten. Wethouder Van Hazel deelde echter mee, dat Oegst geest het geld hard nodig heeft om zo snel mogelijk de Haas- wijklaan in Haaswijk te kun nen realiseren. „De belangrijk ste verkoopreden is de finan ciering van de kapitaalswer- ken in Haaswijk". aldus de wethouder. VOOR WESTELIJKE OMLEIDINGSWEG LISSE De gemeente raad komt morgenavond voor een „historisch be sluit" te staan. Op tafel ligt dan een voorstel van B en W om 11,4 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de aanleg van de westelijke omleidings- weg, die Lisse van door gaand verkeer moet gaan ontlasten. „Het effect van deze belangrijke beslissing zal nog jaren doorwerken en een belangrijk offer van de Lissesse gemeen schap vragen, omdat de aanleg niet betaald kan worden uit fondsen en re gelingen die daarvoor spe ciaal in het leven zijn ge roepen", aldus B en W. Sinds jaren wordt de door gaande route over de Heere- weg door het centrum van Lisse als onaanvaardbaar ge kenmerkt. Uit tellingen is ge bleken dat over dat gedeelte van de Heereweg ongeveer 8.200 voertuigen per 24 uur passeren. Nog eenzelfde aantal verplaatst zich over de oostelij ke omleidingsrooute: Laan vaa Rijckevorsel, Gladiolenstraat. Oranjelaan. Al in 1942 werd het eerste plan gemaakt om de rijksweg te verleggen. Het toen voorgestelde tracé ver schilt frappant genoeg nauwe lijks van het huidige, dat van af de Heereweg bij de splitsing met de Laan van Rijckevorsel via de Vuursteeglaan bij de Stationsweg aangesloten moet worden op de Keukenhof- dreef. De gemeenteraad heeft sinds de zestiger jaren een actief aankoopbeleid gevoerd ten aanzien van de benodigde grond. Bijna alle grond is al in gemeentehanden, maar zoals bekend kon de aanleg nog niet beginnen door geldgebrek on danks het feit dat Provinciale Staten, Gedeputeerde Staten en de Kroon de aanleg hebben goedgekeurd. De kosten van de aanleg bedragen ruim 15 miljoen gulden. De provincie kon echter haar bijdrage niet eerder op tafel leggen door de vermindering van de uitke ring van het Wegenfonds. Pas dit jaar kwam het bericht dat de aanleg mogelijk wordt, zij het dat de provincie niet vijf, maar slechts ruim drie miljoen gulden kan bijdragen. De ge meente betaalt zelf ook 3,8 miljoen gulden, het provinci aal werkgelegenheidsfonds twee miljoen en in het kader van de geluidhinder betaalt het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne ook een miljoen gulden. Ver der heeft de gemeente nog 3.8 miljoen gereserveerd en res teert dus een tekort van twee miljoen gulden. Het ministerie van sociale zaken toegezegd dit tekort te zullen opvullen als subsidie aan het project voor bij voorkeur jeugdige werklozen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7