Jan van Rijn mag camping in Veenderpolder beginnen Zoeterwoude moet groene buffer blijven Bedrijf in Alphen op de bon voor ontbrekende toiletten Alphense partijen willen analyse van gemeentelijk beleid KROON BESLIST IN SLEPENDE STRIJD: NIEUW BESTEMMINGSPLAN LANDELIJK GEBIED ALS REACTIE OP STREEKPLAN: Zoetermeerse groei in richting Seghwaert" gunstig voor Zoeterwoude REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 7 DECEMBER 1982 PAGINA FNV VOERT ACTIE VOOR NALEVING ARBEIDSVOORWAARDEN: ALPHEN AAN DEN RIJN- /STREEK De arbeidsin spectie heeft de firma Isolex op de bon geslingerd omdat het bedrijf voor haar werkne mers die in Alphen werken, geen toiletwagen wil neerzet ten. De werknemers zijn in de omgeving van de Sterrenlaan bezig met het aanbrengen van dubbele beglazing in huizen in de Alphens wijk Ridderveld. Zij hadden bij de FNV Bouw en Houtbond aangekaart dat er wc's op de werkplaats ont braken. Als ze naar het toilet willen, moeten ze bij buurtbe woners aanbellen. Grooten: „Het is belachelijk dat dit anno 1982 nog voorkomt. Dit is een klacht a la 1920". De bond schakelde, na twee maal tever geefs de Vlaardingse werkge ver te hebben gewaarschuwd, de arbeidsinspectie in. Alge meen directeur Vondervoort van Cleton, het moederbedrijf van Isolex, was niet voor com mentaar bereikbaar. De FNV is op deze klachten ingesprongen in het kader van een landelijke CAO-nalevings- actie. De bond wil er scherper op gaan toezien dat bedrijven zich aan de Collectieve Ar- beids Overeenkomst en in de wet vastgelegde arbeidsvoor zieningen houden. Aanleiding voor de actie is volgens de bond de teruglopende econo mie, waardoor werkgevers proberen hun winstmarge vei lig te stellen door lasten op de werknemers af te wentelen. Het proces verbaal dat tegen Isolex is opgemaakt, kan uit monden in een straf van ten hoogste drie maanden hechte nis of driehonderd gulden boe te voor de werkgever. „Maar" voegt een woordvoerder van het tiende district van de ar beidsinspectie daaraan toe, „Deze bedragen en straffen zeggen niet zoveel. Ze zijn af komstig van een wet uit 1934. In de praktijk komen er elke keer weer verschillende straf fen uit. Als een werkgever het te bont maakt, dan kan de Of ficier van Justitie overigens afwijken van de maximum straf en iets hogers eisen". Woordvoerder G. Grooten van de Bouw en Houtbond ver wacht dat het met de straf wel mee zal vallen. „De straffen voor dit soort overtredingen zijn eigenlijk veel te laag. Het is toch vreemd dat een werk gever er met een maximale boete van driehonderd gulden afkomt. Het huren van een toiletwagen is waarschijnlijk nog duurder. Helaas zijn er niet meer wettelijke mogelijk heden om dit soort misstanden aan te pakken". De actie tegen de overtreding van de arbeidscontracten werd afgelopen zomer begonnen met een oproep aan de leden van de bond om misstanden te melden. Als gevolg daarvan kwam een zaak boven water van acht Katwijkse bouwvak kers, die per 1 juli hun prijs compensatie niet uitgekeerd kregen. Na moeizame onder handelingen slaagde de bond Volgens districtsbestuurder Grooten wordt er op elke mel ding van de leden gereageerd. „We schrijven steeds brieven en bezoeken werken. Het komt nu nog steeds voor dat werkers aan de renovatie van woningen de bewoners moeten vragen of ze van het toilet ge bruik moeten maken en ver der wordt er gesjoemeld met reisuren, worden mensen ge dwongen meer overuren maken en wordt geprobeex een loopje te nemen met vi kantiebonnen. Met al die gege J vens proberen we ook bouw ia vakkers ervan te doordringer hoe belangrijk het is een ar beidscontract te hebben. Dai kan er iets aan worden ge daan". „Helaas reageren veel mensei niet als de werkgever probeer de hand te lichten met de ar beidsvoorwaarden. Ze vaak ten onrechte bang hui baan te verliezen. Laatst wa ren er moeilijkheden bij een bouwwerk aan de Witte Singe in Leiden. Daar kregen de bouwvakkers opeens 25 gul den minder in hun loonzakje Na een gesprek met de leidinj is dat teruggedraaid", vertel Grooten. „NU IS ER GEEN SAMENHANGEND BEZUINIGINGSBELEID" ALPHEN AAN DEN RIJN „Het is nodig om de be leidsanalyse snel en serieus ter hand te nemen", aldu de algemene beschouwingen van het CDA." Beleidsa nalyse zorgt voor een helder beeld van de taken die d gemeente verricht. Hierdoor kan er bepaald worde welke taken dé gemeente niet meer of anders moe verrichten. Volgens het CDA houdt dit in „schrappe of door derden laten doen". Maar de uitwerking va die beleidsanalyse duurt veel te lang. Dat houdt in da er nu geen samenhangend beleid is waardoor voor d t begroting ingrijpende en „diepsnijdende" wijzigingei y en maatregelen gehanteerd worden. Het CDA vindt dan ook dat „door dit onsamenhangende belei meer en meer het gevoel ontstaat, dat het college de beleidsana lyse niet serieus als middel van beleid hanteert." Ook de VVD van mening dat „in een tijd die gekenmerkt wordt door beperk te financiële middelen, een kritisch systematische doorlichtin van de huidige taken en uitgaven een dringende noodzaak ter einde toch tot uitvoering van nieuwe taken te komen". Er lijk haast geen ruimte voor nieuw beleid, aldus de VVD, maar „w leggen ons niet zonder meer neer bij deze dreigende verstar ring". „De ontplooiing van de burger eist dat de gemeente acti viteiten stimuleert of zelf ter hand neemt. Daarom de dringend vraag aan het college „wanneer wordt er daadwerkelijk aange vangen met de beleidsanalyse". De PvdA stelt dat er het afgelopen jaar op dit gebied, bedoel voor een weloverwogen politiek ingrijpen op de gemeentelijk uitgaven, niets is gebeurd. De partij voegt er nog aan toe dat oo haar initiatief om tot vorming an een sociaal-economische com l missie over te gaan niet gestimuleerd werd. D'66 staat ook op d c bres voor een doordacht beleid. „Maar dit kan niet zonder da C daar alle fracties bij betrokken worden. Daarom moeten CDi en VVD zich uitspreken voor een redelijke vertegenwootdigin van alle frakties jn de beleidsanalyse en zich niet laten leide door partijbelang" Volgens de PPR is de beleidsanalyse misluk „het bezuinigen is niet gebeurd door het weloverwogen make van politieke keuzes, maar door het knijp- en piepsysteem. Alle en iedereen wordt geknepen en wie het hardst piept wordt he 1 meest ontzien hoewel dat niet altijd de zwaksten zijn". Ook de combinatie RPF/SGP/GPV sluit zich bij de vraag on een beleidsanalyse aan. Zij dringt aan op spoed en vraagt finan ciële ambenaren vrij te maken om zich hiermee bezig te houden Naast het vragen om een beleidsanalyse halen vooral de links partijen fel uit naar de dreigende vermindering van. de gemeen telijke werkgelegenheid. Zoals het college in haar inleidende be schouwingen schreef over het zover als mogelijk is handhave van de werkgelegenheid, zo willen de linkse partijen wete wanneer die werkgelegenheid niet meer te handhaven is. Me name een uitspraak van VVD-fractievoorzitter Van der Veen Meerstad dat gedwongen ontslagen niet uitgesloten moet wor den, is voor links onbegrijpelijk en onaanvaardbaar. De links partijen laten ook duidelijk blijken niet erg happy te zijn met d „overmacht" van het CDA en de VVD. „Als er gestemd mo« worden is 9 tegen 22 bij voorbaat een verloren zaak". Een karakteristiek beeld van „groen" Zoeterwoude. de daarom ook in hoge mate ongewenst. Wonen Het onvoldoende beschikbaar stellen van financiële midde len door het Rijk voor de rea lisering van sociale woning bouw doet vrezen dat .realise ring van plannen in Zoeter woude zéér problematisch zal zijn. Dat beleid is er op gericht vijftig woningen per jaar te bouwen. Een en ander is vast gelegd in de „Nota woning bouwbeleid 1981" zoals die eerder dit jaar door de ge meenteraad is vastgesteld. In deze nota is de gewenste wo ningvoorraad per 1 januari 1990 berekend op 2.830 wonin gen. Daarbij is uiteraard wèl uitgegaan van het verkrijgen van financiële hulp van de rijksoverheid. In de reactie op de evaluatienota wordt er dan ook bij Gedeputeerde Staten op aangedrongen al het moge lijke te doen om dit woning bouwbeleid ook daadwerkelijk gestalte te geven. Het aspect van de recreatie komt, zo menen B en W vart Zoeterwoude, onvoldoende tot uitdrukking in de evaluatieno ta. Intensieve dagrecreatieve n'ecten dienen naar het oor van het Zoeterwoudse ge meentebestuur op zo kort mo gelijke afstand van de woonge bieden te worden ontwikke'.d ALKEMADE Bij Ko ninklijk Besluit heeft de heer J. P. van Rijn toe stemming gekregen voor de aanleg van een cam ping in de Veenderpolder tussen de Aderweg en de Wijde Aa. Hoewel het ter rein voor verblijfsrecrea- tie slechts vier hectare groot mag zijn, in plaats van de gevraagde elf hec tare, is Van Rijns zestien jaar durende strijd tegen weerstanden bij allerlei instanties, overheden en aktiegroepen eindelijk in zijn voordeel beslecht. Tijdens jarenlange moeizame onderhandelingen met ge meentelijke en provinciale be sturen werden diverse toezeg gingen gedaan, waaruit Van Rijn concludeerde dat hij met zijn campingplannen kon doorgaan. In 1970 konden met medewerking van het Alke- madese gemeentebestuur op de 'gronden aan weerszijden van de ouderlijke boerderij aan de Aderweg nummer 8 de eerste caravans geplaatst worden. In 1975 bij de vaststelling door de Raad van het Bestemmings plan „Landelijk Gebied Oost" is de bestemming van het ge bied echter gewijzigd in: „Agrarische doeleinden". Deze gewijzigde opvatting had on der andere te maken met het ontstaan van aktiegroepen te gen de camping en een weinig verkwikkende affaire over „geheime documenten", die Van Rijn in handen warén ge speeld. Vijf jaar geleden startte Van Rijn een kroonprocedure tegen het door hem gewraakte onderdeel van het bestem mingsplan. Bij verdediging van dit be stemmingsplan heeft de ge meente Alkemade de vrees De Veenderpolder tussen Aderweg en de Wijde Aa. Hier mag de camping worden aangelegd. kenbaar gemaakt van een ver wachte toeneming van het verkeer op de B-wegen door het kassengebied ten zuiden van Roelofarendsveen. Diver se ambtsberichten hebben het allerhoogste rechtscollege in ons land er echter van over tuigd dat de aan- en afvoer van het recreatieve verkeer ter plaatse weinig problemen behoeft te geven. Aan het be zwaar, dat het caravanterrein direct zou grenzen aan de mo len van de zeilschool aan de Groenewoudsekade, wordt te gemoet gekomen door de be paling dat een strook van mi nimaal honderd meter tussen molen en camping dient te worden vrijgehouden. „De Kroon" acht de natuurlijke waarde van de noordelijke oever van de Wijde Aa slechts beperkt wegens het intensieve gebruik van dit Water door watersporters. Ook de land schappelijke waarde is niet zo danig dat vestiging van een verblijfsrecreatiecentrum niet aanvaardbaar zou zijn. Jan van Rijn meent dat zijn schetsontwerp voor een be perkte camping ter grootte van niet meer dan vier hekta- ren (goed voor circa 145 vaste plaatsen plus, op verzoek van het Alkemadese gemeentebe stuur, een hoek voor passan ten) nu alleen nog moet wor den goedgekeurd door de ge meenteraad en Gedeputeerde Staten. Eigenlijk rekent hij erop in de loop van 1984 en 1985 de eerste aanzetten van zijn plan te kunnen realiseren in de vorm van beplanting en indeling. Omdat de camping in hoofd zaak bedoeld is voor vaste standplaatsen zullen de recrea tieve voorzieningen in de Veenderpolder vooral worden gericht op zeilen, surfen en paardrijden. De eigenaar/ont werper deelt mede eèn toene mende belangstelling uit de omgeVing (met name Alkema de zelf) voor zijn camping te hebben geconstateerd. mensen willen vooral varn ge de hoge benzinekosten, op steeds kortere afstand van hun woning, recreëren" geeft hij als zijn mening te kennen. De kampeerraad en de ANWB zijn het ermee eens dat in het Merengebied vooral behoefte is aan campings met seizoen plaatsen. Anders is dat op campings aan de kust en bosgebied, waar meer vraag is naar plaatsen voor zogenaam de „passanten". Het recreëren aan een plas of meer is niet uitsluitend een vakantiebezig heid, maar veeleer een hobby. Van Rijn is niet van plan eventuele schadeclaims bij wie dan ook in te dienen. „Daar heb ik helemaal geen zin in; de procedures van de afgelo pen jaren zijn me financieel en emotioneel bepaald niet in de kouwe kleren gaan zitten". den van reële bestaansmoge lijkheden aan de aanwezige agrarische bedrijven; het veilig stellen van de aanwezige na tuur- en landschapswaarden; het verstrekken van de recre atieve medegebruiksmogelijk heden ten behoeve van met name de nabij gelegen stedelij ke agglomeraties. Dit beleid is een voortzetting en aanscher ping van het beleid dat reeds is neergelegd in het ontwerp- bestemmingsplan „Droogge maakte Geer- en Kleine Blan- kaardpolder". welk plan op korte termijn door de gemeen teraad zal worden vastgesteld. Deze visie op de functie van Zoeterwoude binnen de ruim telijke structuur van het stads gewest heeft ertoe geleid dat het gemeentebestuur zich met klem verzet heeft en ook zal blijven verzetten tegen ont wikkelingen die deze functie aantasten dan wel belemme ren. Met name wordt dan ge doeld op de procedures inzake de zandwinningsaanvraag in de „Geerpolder" en de bestem mingsplan „Noord Aa" en „Noordhaven" van buurge meente Zoe term eer. Het Zoe terwoudse gemeentebestuur heeft zich altijd hevig verzet tegen de plannen van Zoeter- meer. De provinciale „Evalua tienota Streekplan Zuid-Hol land West" wijst de ontwikke ling in de wijk Noordhove zo wel in ruimtelijk als in func tioneel opzicht af. Rijksweg 11 In de evaluatienota wordt door de provinciale overheid na drukkelijk opgemerkt dat aan leg van Rijksweg 11 dringend geweest is vanwege de onaan vaardbare verkeerssituatie op de Hoge Rijndijk. Eén van de ZOETERWOUDE Het gemeentebestuur van Zoe terwoude zet zich al vele jaren in voor de handha ving van het waardevolle veenweidegebied, dat als groene buffer, met de daaraan eigen landschap pelijke en natuurweten schappelijke waarden, functioneert tussen de ste delijke gebieden van Lei den, Den Haag en Zoeter- meer. Binnen afzienbare tijd zal een begin worden gemaakt met een nieuw bestemmingsplan voor het landelijk gebied. In het nieuwe bestemmings- f»lan zal het gemeentelijk be- eid worden geconcentreerd. Centraal daarin staan de vol gende uitgangspunten: het bie redenen om Rijksweg II te re aliseren is tevens de wens de aansluiting van de Hoge Rijn dijk op Rijksweg A4 te laten vervallen. In dat verband dringt het gemeentebestuur van Zoeterwoude er bij de pro vinciale overheid op aan al het mogelijke te doen om aanleg van met name het gedeelte tussen Rijksweg A4 en Alphen aan den Rijn te bevorderen. Recentelijk heeft de minister van Verkeer en Waterstaat be kend gemaakt dat de aanleg van Rijksweg 11 zal beginnen bij Rijksweg A4 ter hoogte van Leiden. In de reactie op de evaluatie nota wijst het Zoeterwoudse gemeentebestuur tevens op de verdubbeling van de spoorlijn Leiden-Alphen, die voor de betroken agrariërs een wijzi ging van de bereikbaarheid en ontsluiting van hun landerijen betekent. Het is van groot be- VV ZOETTERWOUDE De behandeling van de Zoeterwoudse re actie op de provinciale Evaluatienota Streekplan Zuid-Holland West" spitste zich gisteravond tijdens de gekombineerde verga dering algemene zaken en ruimtelijke ordening toe tot de situa tie rond de „Drooggemaakte Kleine Geer- en Blankaardpolder" (in de volksmond beter bekend als „Geerpolder") en de indus triële wensen van de gemeente Leiden aan de Hoge Rijndijk. Met betrekking tot de uitbreidingsplannen van Zoetermeer lijkt de situatie er voor Zoeterwoude momenteel redelijk positief uit te zien. De grootste bedreiging vormde de wijk Noordhove die aanvankelijk 5.000 woningen zou gaan tellen en dan angstig in de richting van de Geerpolder zou uitdijen. Een enorme „hori zon-vervuiling" waartegen Zoeterwoude zich steeds heeft ver zet. De zogenaamde „schil-oplossing" liikt thans in het voordeel van Zoeterwoude te werken. Die oplossing houdt fn dat in Noordhove „slechts" 1.500 tot 1.800 woningen worden gereali seerd en de gemeente Zoetermeer zijn woningbouwprogramma verder uitvoert in de wijk „Seghwaert". Door deze beleidswijzi ging kunnen zowel de waterbeheersing als de recreatieve vbor- zieningen op Zoetermeers grondgebied plaatsvinden en niet - zo als aanvankelijk de bedoeling - op het grondgebied van Zoeter woude. Toch zal men waakzaam moeten blijven, zo stelde burge meester Houdijk, die tevens voorspelde dat „het gevecht lang en hard zal worden". Industrie Hoewel Zoeterwoude de dringende noodzaak van een aktief en gericht stimuleringsbeleid ten aanzien van de werkgelegenheid zonder meer onderschrijft, is het college toch van mening dat de ruimtelijke mogelijkheden om in Zoeterwoude aanvullend be drijfsterrein tot ontwikkeling te brengen, ontbreken. Gesigna leerde mogelijkheden voor industrie in de zogenaamde „zuid oost oksel" van Rijksweg 4 en de toekomstige Rijksweg 11, wor den door Zoeterwoude dan ook zonder meer van de hand gewe zen. Burgemeester Houdijk wees er voorts op dat gewaakt moet worden dat deze regio mudvol wordt lang dat voor mogelijke pro blemen in nauw overleg met de betrokkenen oplossingen worden gezocht. De nu in uit voering zijnde ruilverkaveling Riinstreek-Zuid biedt de mo gelijkheid om voor deze pro blemen tot afdoende oplossin gen te komen. Werkgelegenheid In de evaluatienota wordt zeer uitgebreid aandacht besteed aan de werkgelegenheid. In de nota wordt geconstateerd dat een stimuleringsbeleid ten aanzien van de werkgelegen heid noodzakelijk is en waar voor ongeveer 170 hectare be drijfsterrein extra dient te worden aangelegd in de perio de tot 1990. Dat moet meren deels geschieden in de Haagse en Leidse agglomeratie, In die laatste is een tekort van 55 hectare aan bedrijfsterrein. In het verleden heeft de gemeen te Zoeterwoude op haar grond gebied een belangrijke bijdra ge geleverd aan het tot ont wikkeling brengen van be drijfsterreinen (Industrieter rein Grote Polder/Barre Pol der) ten behoeve van de Leid se regio. Hoewel het Zoeter woudse gemeen tebstuur de dringende noodzaak van een aktief en gericht stimulerings beleid ten aanzien van de werkgelegenheid onder schrijft, is men tevens van oor deel dat de ruimtelijke moge lijkheden om in Zoeterwoude aanvullend bedrijfsterein tot ontwikkeling te brengen ont breken. Daarom ook zal door het Zoeterwoudse gemeentebe stuur géén mederwerking worden verleend aan de tot standkoming van nieuwe be- drijfsterreinnen in de gemeen te. De verschuiving van werk gelegenheid vanuit de regio Alphen aan den Rijn naar de regio Leiden acht Zoeterwou- Om die reden wordt géén me \r dewerking verleend aan he ij- uitbreiden van het recreatiege bied Noord Aa en de „Geer én polder", maar wél aan de tot loe{ standkoming van een intensie w'a projekt in de Vlietlanden >ak Voorts is B en W van meninj 'en dat het aantal fietspaden sterl rert moet worden uitgebreid ei "on mogelijkheden hiertoe zullei itoi in het Zoeterwoudse bestem ou\ mingsplan voor het landelijk om gebied worden opgenomen pn< Snelle realisering van de« ing plannen zal er toe leiden dal Rif ook een kwalitatief goede bn fietsverbinding tot stand komte i tussen Zoetermeer en de kustlBC Het ontbreken hiervan wordl rac in de evaluatienota als een een 'en ernstig tekort gezien. V

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4