Belastingdienst Leiden vreest verlies 34 banen Uw Gasbedrijf adviseert. Geen subsidie voor wegloophuis Nieuw raadslid voor D'66 Onttrekken van woon ruimte wordt duurder Stookkosten omlaag? O i Kat importeert te „zwaar" vuurwerk 13TAD LEIDSE COUR'ANT DINSDAG 7 DECEMBER 1982 PAGINA 3 beslotenheid 1 pe jongen liep naar het lilbekje en nam daar eên niet te vriendelijke houding n. Beter gezegd, de vijan- ligheid en onverschillig- straalden van hem af. kantonrechter Attema las dagvaarding voor. De ingen, die in Katwijk geerd^oont. was in Noordwijker- Amjiout betrapt op het rijden mder licht. Zowel het •- als achterlicht van bromfiets brandde niet. PhilafDat is dom en onverant- mten froord," meende rechter At- e situl6"13- De jongen, ondanks Iway tfe stevige stappers die hij heeftpr°e6 vast geen aanhanger de edele wandelsport, intwoordde op norse toon: opgel,Dat kan wel zijn, maar ik a toch niet helemaal van 'oordwijkerhout naar Kat- ijk lopen." rechter, die deze opmer- ing afdeed met het fronsen n de wenkbrauwen, wil de zaak voortzetten, toen jongeman hem onder- •rak. Op zeer triomfantelij- ook \£e toon klonk het: „Op mijn staat geboren 1954, film-P133-1" ^om 1965." De ingen bedoelde dus te zeg- dat zijn dagvaarding de ;eboortedatum 1954 ver leidde en dat dat 1965 had toeten zijn. „Ik dacht al lat die leeftijd niet klopte", rechter Attema, terwijl .ij de Katwijker nog eens hghe<jsoed aankeek. De jongen rtaaldraS er incierciaatl meer uit iemand van zeventien 3lk wPan van achtentwintig jaar •JouJk. >at maakte de zaak :uk gecompliceerder. Even :ek het ei;op, dat rechter Alsl^ttema dagvaarding nie- er dirl^S zou verklaren. Dit zou vertelover'Sens inhouden, n wii|dat de jongen overal vanaf zou zijn. Justitie zou hem iaao gewoon weer kunnen op- htje roepen door hem een cor- chen recte dagvaarding te sturen, j'Verkeersschout Durieux, de Jofflcler van jusititie, had er ils""r<jechter geen zin in de jongen COStU' film i laten lopen. Hij vroeg ,wijziging in de dagvaarding stelde voor om de zaak Lachter gesloten deuren te ihandelen. Dit was im- noodzakelijk gewor den, omdat de jongen min derjarig is. Zaken tegen jon geren van achttien jaar en [jonger worden naar goed gebruik in beslotenheid af gedaan. Zo gezegd, zo ge daan. Rechter Attema •t schorste de zitting en ver- 15.001 zocht iedereen (de aanwezi- 15 w3 gen °P de publieke tribune) inteide zaal te verlaten. Vijf mi nuten later ging de deur van de rechtszaal open en stapte de Katwijker wat mistroostig naar buiten. Na afloop van de gisteren ge- Maaö houden zitting wilden rech- - 10 ter Attema en officier Du- p,m rieux niet zeggen of de jon- '*2102 ?en was veroordeeld%en zo tl) - 2 v ja> welke boete hij had ge- - 22 kregen. OS) I „Het was een besloten zit ting, de uitspraak is dus niet openbaar," klonk het in koor. Rechter Attema had Huij overigens niet tot voortzet ting van de zaak besloten, omdat de jongen een bruta le houding aannam: „Dat jaat ik natuurlijk nooit mee spelen. Het is mogelijk om een wijziging in de dagvaar ding aan te brengen, dat heb ik gedaan," zei de rech ter, die nog opmerkte: „Aan het gezicht van dê jongen was waarschijnlijk wel te zien of hij veroordeeld is ja of nee." Ter informatie: de jongeman keek niet triom fantelijk meer toen hij de zaal uitstapte. Examen Het verkeerslicht op de Voorschoterweg stond op rood en voor de streep stond een auto keurig op groen te wachten. Een an dere auto naderde. De auto mobilist had het rode licht blijkbaar niet (op tijd) ge zien. Hij remde nog wel, maar kon niet meer voor komen, dat de voorkant van zijn wagen zich in de ach terzijde van de wachtende auto boorde. De trage rem mer stond gisteren terecht en bleek geen rijbewijs te hebben. „Heeft u wel les", vroeg rechter Attema. De man volgde les, al jaren. „Ik ben niet zo lang geleden voor de vierde keer gezakt voor mijn rijexamen. In ja nuari moet ik weer op." De man zei het op een toon als of hij ernstig twijfelde aan een goede afloop van de vijfde test van zijn rijvaar digheid. De officier vroeg een boete van honderdvijf tig gulden. Rechter Attema volgde die eis. „U rijdt met een vaartje van zeventig ki lometer per uur en botst zo maar op een andere auto. Een beter bewijs, dat u al vier keer terecht voor het examen bent gezakt, is er volgens mij niet", meende rechter Attema. KEES VAN HERPEN Vorderingscommissie bewijst nut LEIDEN Alleen het bestaan van de vorderingscommissie lijkt de leegstand van woningen al te beperken. Woningen staan in eens niet meer zo lang te koop en ook lijken verkoper en koper sneller tot een prijsovereenkomst te kunnen komen. Het aantal woningen dat in het verleden is gevorderd valt welis waar mee, maar de preventieve werking van de commissie wordt keer op keer bewezen. Eigenaren van huizen blijken in eens, veel spoediger dan vroeger het geval was, een woning aan de man of vrouw te kunnen brengen. Dat bleek ook gisteren weer eens duidelijk. Op de agenda van de vergadering van de vorderingscommissie stond een eventueel te vorderen woning aan de Roomburgerlaan. Tijdens de commissievergadering wist de eigenaresse van het pand te melden dat de woning verkocht was. Ook ten aanzien van twee flatwoningen aan de Modder manstraat, die voor vordering in aanmerking kwamen, was min of meer van snelle transacties sprake. Eén ervan zou inmiddels verkocht zijn en op de ander was reeds een bod gedaan. SP: Waar was protest tegen verhoging milieubelasting LEIDEN K. Vergeer, raadslid voor de socialistische partij, is verontwaardigd over het feit dat de gemeente bij het hoogheem raadschap niet heeft geprotesteerd tegen de verhoging van de milieubelasting. Deze maatregel betekent volgens het raadslid een extra en onaanvaardbare verhoging van de woonlasten. Vergeer heeft het college van b en w gevraagd waar de verte genwoordiger van de gemeente was (wethouder C. Waal) toen de algemene vergadering van Rijnland tot de verhoging besloot. Vergeer is van mening dat de wethouder zijn standpunt vooraf aan de raadsleden duidelijk had moeten maken. Sinds 1974, zo heeft Vergeer berekend, is de milieubelasting met 400 procent verhoogd. I december werd besloten tot een verho ging van 8 1/2 procent voor 1983. Dat betekent dat gezinnen ƒ161,40 en alleenstaanden ƒ53,80 aan Rijnland moeten betalen. Winterconcert „Musica" DEN HAAG Orkestvere niging Musica geeft vrijdag 10 december haar winter concert in het Koninklijk Conservatorium. Vóór de pauze worden o.l.v. Arie Boers werken van Puccini en Saint Saëns gespeeld. In samenwerking met het ge mengd koor Toonkunst Caecilia uit Gouda O.L.V. Bob Brouwer zal verder worden uitgevoerd het „Festspiel" Die Ruinen von Athen van Beethoven. So listen zijn Nellie van der Sijde sopraan en Ruud van der Meer bariton. OPHEFFING AFDELING SUCCESSIERECHTEN LEIDEN Bij het Leidse belastingkantoor dreigen 34 banen te verdwijnen. Het gaat om de afdeling „Inspectie der registratie en successie". Het perso neel van de afdeling is er nagenoegd van overtuigd dat de afdeling wordt op geheven. Het personeel heeft een brief aan de gemeenteraad ge stuurd waarin melding wordt gemaakt van de dreigende opheffing. Gevraagd wordt om alles in het werk te stel len om de afdeling voor Lei den te behouden. Het minis terie van fianciën heeft met hulp van het organisatiebu reau Berendschot een onder zoek ingesteld naar het func tioneren van alle inspecties die zich met successierechten bezighouden. Het personeel wijst erop, dat tijdens dat on derzoek geen vacatures ver vuld mogen worden op de afdeling. Volgens het personeel van de afdeling „zijn er inmiddels hardnekkige geruchten ont staan", die erop neerkomen, dat een aantal inspecties der registratie succesie wordt op geheven. Wat betreft Leiden zou dat al vaststaan. Het werk dat op de Leidse afde ling wordt gedaan, zou ver deeld moeten worden over de inspecties in Utrecht, Rot terdam en Rijswijk. Het per soneel verwacht, dat het mi nisterie van financiën in fe bruari 1983 een besluit neemt over de mogelijke re organisatie van de desbetref fende afdelingen. (yi.A. van der Ham werd gisteravond benoemd als raadslid voor D'66. Zij volgt M. Witteveen op die de raad verliet na een nieuwe baan te hebben aanvaard. Van der Ham (27) is afgestudeerd in het Nederlands recht en werkt als weten schappelijk medewerkster aan de Leidse universiteit. Zij is ondermeer lid van de begeleidingscommissie Instituut Bur gerraadslieden in Leiden. In de gemeenteraad zal zij zich be zig gaan houden met zaken als onderwijs, financiën, verkeer, politie en bestuur. Auto uitgebrand De brandweer moest er gis teren even na zes uur aan te pas komen, om een brand te blussen die in een auto van een 20-jarige Katwijker was ontstaan. De auto stond aan de Zoeterwoudsesingel ge parkeerd. Toen de man de auto startte, ontstond de brand. Hij probeerde eerst de brand zelf te blussen (foto). Dit lukte niet. De scha de aan de auto is aanzienlijk. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De oorzaak van de brand is ver moedelijk kortsluiting. LEIDEN Het ontrekken van woonruimte wordt aan merkelijk duurder. De ge meenteraad verhoogde giste ren de prijs die voor elke vier kante meter onttrokken woon ruimte moet worden betaald van 100 naar 250 gulden voor niet-zelfstandige woonruimte en van 150 naar 500 gulden voor zelfstandige woonruimte. De prijzeiv voor het onttrek ken van- woonruimte zijn se dert de invoering ervan in 1976 niet meer gewijzigd. Het geld dat de gemeente hierdoor binnenkrijgt wordt besteed aan het realiseren van woon ruimte elders in de stad. Voor woonruimteontrekking hoeft niet betaald te worden wan neer de eigenaar binnen een jaar vervangende woonruimte van dezelfde kwaliteit en om vang aanbiedt. De regeling geldt voor ruimten die in de bestemmingsplannen als woonruimte worden aange merkt. De gisteren vastgestelde rege ling is uitgebreider dan de oude regeling. Deze gold al leen voor goedkope en kwali tatief goede of redelijke woon ruimte. De nieuwe regeling kan bij alle woonruimte ge hanteerd worden waardoor het ook mogelijk wordt de ont trekking van dure huizen of juist het samenvoegen van twee woningen tegen te gaan. Daarnaast behoefde in de oude regeling alleen betaald te wor den voor de woon en slaapka mers, in het vervolg tellen ook keukens en toilet- en badruim- ten mee. Het college heeft het recht van de regeling af te wijken indien bijvoorbeeld het economisch belang in het geding is. In die gévallen zal de kamer van JKoophandel om advies over de te onttrekken woonruimte worden gevraagd. Ook wan neer de woonruimte een soci aal-culturele bestemming krijgt zal van die zijde advies worden ingewonnen. De raad verwierp gisteren een motie van D'66-raadslid J. Hoekema om de wijkcomité's inspraak te laten verlenen bij te-onttrekking. Vervelend, die hoge stookkosten, zodra het kouder wordt. Maar wist u dat er tegenwoordig C.V.-ketels bestaan die minder gas verbruiken? Misschien iets voor u. Informeert u eens bij uw Gasbedrijf. .•rkcndc Gasbedrijv LEIDEN Vuurwerkfabriek Kat heeft 52 ton vuurwerk, die was bestemd voor de Nederlandse markt, uitgevoerd naar Bel gië. Reden hiervoor is, dat het uit China afkomstige vuurwerk te „zwaar" is volgens de Nederlandse normen. Een woordvoer der van de fabriek deelde mee, dat Kat niet in problemen komt door deze niet geplande verkoop. De fabriek had het vuurwerk in China besteld. Afgelopen vrij dag kwamen de wagons met het vuurwerk uit Hamburg in Lei den aan. Een controle van de Leidse politie bracht aan het licht, dat het vuurwerk niet voldeed aan de Nederlandse normen. De wettelijk toegestane hoeveelheid van 40 gram explosieve stof in één stuk vuurwerk werd overschreden. In overleg met de poli tie heeft Kat besloten de koopwaar aan België te verhandelen. Vorig jaar kwam de fabriek Kat ook in de problemen met uit China ingevoerd vuurwerk. De fabriek werd daarvoor voor de kantonrechter gedaagd. De rechter sprak Kat vrij omdat de fa briek geen invloed kan uitoefenen op de fabricage van Chinees vuurwerk. Kat bestelde vuurwerk dat voldeed aan de Neder landse normen, maar kreeg te zwaar vuurwerk. Die koopwaar werd destijds in beslag genomen en werd later teruggegeven aan Kat om het aan te passen. Vollersgracht De gemeente begint morgen met het de riolering in de Vollersgracht. Dat is bijna een maand eerder dan gepland. Door het niet al te slechte weer van de laatste weken konden de werkzaamheden in de Jan Vossensteeg sneller dan was gehoopt, wor den uitgevoerd. Het leggen van de riolering en het op nieuw bestraten van de Vollersgracht zal zes a acht weken duren. Dichters in LVC Tijdens een swingavond in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66 treden vrijdag ook de moderne dich ters Bart Chabot en J.P. Abrahams op. De deur gaat om negen uur open en vanaf half elf zullen op de LVC-zolder de beide dichters te horen zijn. De toegangsprijs bedraagt twee gulden vijftig, voor leden een gulden vijftig. Marja Winters In het Microtheater Imperium aan de Oude Vest voert Marja Winters vrijdagavond de one-woman-show „Ikke ikke ikke en de rest...heb je ook nodig" op. In de show komen facetten als de hedendaagse egöistische leefwijze en het tegenovergstelde daarvan aan de orde. De voorstelling begint om half negen. Walk Inn Het Show- en Amusementsgezelschap de Randstadspelers houdt zaterdagmiddag een walk-inn in het Anthonius- clubhuis aan de Lange Mare. Van twee tot vier uur wordt door de Randstadspelers een showprogramma gegeven, dat voor iedereen gratis toegankelijk is. Kijkhuis In het kader van de manifestatie mensenrechten en verzet in de derde wereld wordt er vanaf zondagavond in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorsteeg 17 een aantal films vertoond. Zondagavond 12 december draait de film „Rodeo" van Stuart Miller over de pro blemen van de Noord-Amerikaanse Indianen. De film begint om acht uur. Maandag 13 december draaien van af acht uur „Battle for South Afrika" en „The Story of South African Freedom Charter". Om kwart over tien start de film „AI Salvador. Another Vietnam en El Pueblo Vene eraOp dinsdag 14 december start om acht uur uur de films „Het land der vaderen" en „Brief uit Libanon". Om kwart over tien beginnen „Palestina- Israel- de strijd om de grond,, en "De Palestijnen". Woensdag 15 december gaan de films over Chili. Vanaf acht uur worden gedraaid „Als het volk ontwaakt", „Aan de volkeren van de wereld" en „Chili heet u wel kom". Pop De „Kreuners", „Blanc de Blanc" en „De Employees" tre den zaterdagavqnd op in het Leids Vrijetijds Centrurq aar. de Breestraat 66. De zaal gaat om negen uur open en de toegangsprijs bedraagt zes gulden vijftig, voor leden vijf gulden. De Belgische Kreuners hebben vijf singles twee L.P's uitgebracht en maken Nederlandstalige muziek. Ze verzorgden onder meer vooroptredens van UB40 en de Pretenders. Voor de Kreuners treden Blanc de Blanc en de Employees op. dat LEIDEN De stichting We gloophuis krijgt van de ge meente Leiden geen subsidie. Dat besluit werd gisteravond door de gemeenteraad met één stem meerderheid genomen nadat de stemmen drie weken geleden bij de begrotingsbe handeling staakten. Het gemeentebestuur wil de Stichting Wegloophuis geen subsidie geven, omdat ze het er nog niet over eens is dat de stichting bestaansrecht heeft. De Stichting kraakte enige tijd geleden een leegstaand pand aan de Langebrug. Het college vindt wel, dat er in Leiden be hoefte is aan opvangmogelijk heden voor van huis weggelo pen jongeren maar betwijfelt of de Stichting Wegloophuis de aangewezen instantie is om dit gat op te vullen. Verant woordelijk wethouder P. H. Wethouder P. Schoute (WD): „...geen catagorale voorzie ningen..." Schoute van Welzijn wil niet voor elk probleem een aparte voorziening scheppen. „Een deel van de problematiek kan opgelost worden via het cen trum Onderdak", meent Schoute. Hij is wel bereid om te overwegen, later, bij de tot standkoming van het welzijns- plan voor '85 en de volgende jaren, de Stichting Wegloop huis te betrekken. Volgens PSP-raadslid H. de la Mar is het daklozen centrum niet in staat weglopers op te vangen. Hij wees er gisteren op dat de doelstelling van het centrum is mensen voor korte tijd op te vangen en niet voor maanden zoals voor weglopers noodzakelijk zou zijn. Daarnaast zouden jongeren niet passen tussen de mensen in crisissituaties die het daklozencentrum hoopt op te vangen. Ook een erkenningssubsidie van 25 gulden is het wegloop huis niet vergund. Dit voorstel van de PSP werd gisteren met 20 tegen 19 stemmen verwor pen nadat het college de motie had afgewezen. Saillant detail is dat het voorstel het drie we ken geleden wel gehaald zou hebben wanneer het CPN- raadslid J. Brands niet ziek was geweest. In de tussenlig gende periode liet het PvdA- raadslid C. Snelders zich door het college overtuigen en wij zigde haar 'vóór' in 'tegen', met het genoemde resultaat. D'66, PPR, PSP, CPN, SP en een aantal leden van PvdA en CDA wilden wel subsidie toe kennen. Het college meent dat het toe kennen van een symbolische subsidie de gemeente moreel zou verplichten een officieel subsidieverzoek van de Stich ting Wegloophuis te honore ren. De gemeente is de enige organisatie waarvan de stich ting een structurele (niet één- malig-red.) subsidie kan ver wachten. De voorstemmers menen dat een symbolische subsidie slechts betekent dat het gemeentebestuur het be staan en de werkzaamheden van de stichting erkent en no dig acht. Het college heeft toe gezegd dat wanneer andere in stanties de stichting een één malige subsidie willen ver strekken en daarover advies vragen aan het gemeentebe stuur, zij een positief advies zal overwegen. H. de la Mar (PSP): „...weglo pers passen niet in daklozen- centrum..." HERSTEL WONINGEN AAN HERENGRACHT ZIJLSINGEL ROEPT WEER VRAGEN OP LEIDEN „Is het juist dat bij herhaling klungelwerk is gele verd". Dat wil het D'66 raads lid J. Hoekema van het college van B en W weten naar aan leiding van nieuwe berichten over problemen in woningen in het Herengracht-Zijlsingel gebied. In enkele tientallen woningen in het gebied zijn de laatste weken herstelwerkzaamheden verricht aan ramen en de cen trale verwarming. Dit nadat in de pas een paar jaar oude wo ningen forse gebreken waren ontdekt. In 42 huizen aan de Oranjegracht en de Waar- dgracht is de verwarming ver vangen door het bedrijf AVM (Amsterdamse Verwarmings maatschappij). Hoekema wil weten of men nu te kampen heeft met lekke leidingen en of het personeel van het be drijf zich niet erg netjes ten opzichte van de bewoners heeft gedragen. Hoekema vraagt zich af of de gemeente verplicht is ook in de overige 188 woningen gebruik te ma ken van de AVM. Hij vraagt zich af of er destijds bij andere installatiebureau's een prijsop gave is gevraagd. Tenslotte wil het raadslid weten of er over de herstelwerkzaamheden die door Panagro en Noorlander worden uitgevoerd geen klachten zijn. Hoekema eist binnen twee weken antwoord.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3