Zware bomaanslag op discotheek in Noord-Ierland Woede over dumping kernafval in Velsen C&A's Koopjes Nieuws FINANCIERINGSTEKORT VALT MILJARD MEE Dinsdag 7 december 1982, 73e jaargang no. 22444 Uitgave Weslerpers. behorende totSiithoH Pers. Apothekersdiik 34,2312DD Leiden, Postbus 11.2300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteunJI.Hallewas, Chef-redacteur:Wim Buijleweg. Advertenties: (excl.BTW) /0.56 per mm, kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand /20.41 (uitsUut.betaling),kwartaal /61,25, jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Surinaams toneel „Tussen twee vuren" op Ned. I om 22.25 uur. Om 23.25 uur Schaaktweekamp. Op Ned. II om 19.04 i serie „Matthew Star" uur „Diamanten" en uur „TV-privé". r jeugd- m 20.28 m 21.15 Opklaringen met af en toe een bui. Middagtemperatuur 8 gra den. Weinig wind. Zon op: 08.35, onder: 16.30. Schev. hoog water: 8.59 en 21.23, laag water: 4.13 en 16.57 USTIN In de gevangenis van untsville in Texas is vanochtend de >odstraf voltrokken aan de 40-jarige irarte Charlie Brooks, die daartoe we ens moord was veroordeeld. Voor het trst is hiermee in de VS de doodstraf itgevoerd door middel van een injec- e. Een mengsel van drie giftige stof- werd gebruikt, dat binnen enkele ode een dodelijke uitwerking had. oks is de zesde persoon en de eerste rte die in de VS de doodstraf kreeg, nds in 1976 de Amerikaanse wetge ving opnieuw werd bevestigd. Rijnaak sleurt veerpont mee in dichte mist HUISSEN Een rijnaak heeft gis teravond om half zes op de Rijn bij het Gelderse Huissen in dichte mist de ankerketting van een pont over varen en de pont vervolgens meer dan vijf kilometer meegesleurd. Vijf passagiers sprongen op tijd te rug op de kant en vier anderen sprongen in de rivier toen het veer met kracht van de wal werd losge rukt. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Ook alle voeruigen stonden nog op de pont toen deze weer op zijn bestemming kwam. Speciale brievenbus voor kerst- en nieuwjaarspost DEN HAAG De PTT plaatst deze week op ongeveer duizend postkantoren ver spreid over het hele land, speciale brieven bussen voor de kerst- en nieuwjaarspost Net als bij de gewone brievenbussen gaat het om een gleuf voor de streekpost en een voor de overige bestemmingen. De brie venbus, gemaakt van karton, is ongeveer anderhalve meter hoog en is wit van kleur met een rode kap. De PTT heeft vorig jaar een (geslaagde) proef genomen met derge lijke bussen in het postdistrict Groningen. De Posterijen verwachten dit jaar onge veer 125 miljoen kerst- en nieuwjaarskaar ten te verwerken. Vorig jaar waren dat er ongeveer 122,8 miljoen. Levend „monument" Als een prehisto risch beeldhouw werk rijst in de die rentuin van Stutt gart de kop van een zeeolifant op uit zijn bassin. Tja, wat moet je met dit weer Het beste is de ogen te luiken en alles over je heen laten komen Overigens won deze prent de derde prijs in de jaarlijke die rentuin- fotowedstrijd. de t ?n, i- Maandag zwijgdag LEIDEN De politie werd gisteravond even jur geconfron teerd met een 21-jarige Leidenaar die weigerde woord te zeggen. De man fietste in de Bree- s tra at en hield zijn mond stijf dicht, nadat hij aan gehouden was omdat het licht van zijn fiets niet werkte. Op het bureau bleek communnicatie wel mogelijk al moest dat gebeuren aan de hand van briefjes. Uiteindelijk stelde de Leidenaqr zelf zijn proces verbaal op. Daarin schreef hij dat het licht van zijn fiets niet werkte, omdat het kapot was. Hij voegde er toe, dat hij weigerde te praten, omdat maan- hem een zwijg- w De Leidenaar voegde eraan toe, dat hij al tien maanden elke maandag zijn mond houdt. De reden daarvan de politie niet duidelijk geworden. De politie heeft de man erop gewe- i, dat wanneer hij voor de Leidse kantonrechter zou moeten verschijnen, deze op maandag zitting houdt. MINSTENS DERTIEN DODEN, VIJFTIG GEWONDEN (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In het dorpje Ballykelly van het Noordierse graaf schap Londonderry is gisteravond laat een zeer zware bom ontploft in een bar-discotheek. Vanmórgen had men acht lijken uit het puin gehaald, maar Verwacht werd dat het aantal do den nog tot minstens achttien zou stijgen. De politie zegt dat er nog meer slachtoffers onder het puin vandaan zullen worden gehaald, die deerlijk zijn verminkt. Zeker zeven van de on der het puin gehaalde slachtoffers zijn militai ren; er is ook minstens een vrouw bij. De toe stand van tenminste een van de ruim vijftig ge wonden wordt ernstig genoemd. Toen de explosie zich zon der enige waarschuwing voordeed, bevonden zich ongeveer 150 mannen en vrouwen in de zaal. In het bewuste café kwamen iede re avond soldaten dansen met hun meisjes of echtge noten. Het zware dak stort te in; er brak brand uit en er ontstond paniek. Talrijke gewonden liepen huilend en bloedend weg. Toen het reddingswerk al een poosje aan de gang was, bleek dat men een sterke hijskraan nodig had om de zware bal ken op te tillen, want de kreunende slachtoffers za ten vastgekneld. De kraan werd in Belfast besteld, maar ze kon pas vanmörgen naatBalIykelly getranspor teerd worden. Belfast ligt meer dan 80 kilometer ver-' wijderd van Ballykelly. In he* bewuste café werd pas afgelopen donderdag nog bomalarm gegeven. Het Ierse Nationale Bevrijdings leger (INLA)' een nieuwe radicale groepering die pas een half jaar actief is, dreig de twee maanden geleden met aanslagen op café's, die door militairen bezocht worden. Vandaag geeft dat dreigement aanleiding tot de veronderstelling, dat het bloedbad van Ballykelly door het INLA veroorzaakt werd. Mariabeeld in de takels Werklieden hangen een reusachtig Maria- standbeeld in de takels in een 6traat in Ameri kaanse stad Philadelphia in de staat Pennsylva nia. Het 340.000 dol lar kostende stalen stand beeld zal worden over gebracht een pa rochie in Santa Clara in Californië. DEN HAAG B. en w. van Velsen zijn er woedend over dat dat Nederland zijn laag en middenradio-actief afval juist deze gemeente in de maag gaat splitsen. Vel sen heeft nauwelijks enige inspraak in de besluitvor ming gekregen, aldus het college. Daardoor zijn de na delen die een vulnisbelt voor kernafval op het Velsen- se industrieterrein „De Meerweiden" met zich mee brengt, onvoldoende uit de verf gekomen. Pas gisteren werden b. en w. ervan op de hoogte gesteld dat hun gemeente voor de opslag van het afval door de rijkso verheid was uitverkoren. „Het rijk had de folders om onze burgers op de hoogte te stellen toen al laten druk ken", aldus de furieuze burgemeester van Velsen mr. P.J. Molendijk. De opslagplaats op het industrieterrein moet tien jaar in gebruik blijven. Dumping van het afval in zee, waartegen actiegroepen jarenlang fel hebben gestreden, wordt door de „kernafval-belt" overbodig. Burgemeester Molendijk vreest nu echter dat zijn gemeente hét centrum zal worden van betogingen tegen kernenergie met alle gevolgen van dien voor de openbare orde. „Wij vrezen dat er gedonder van komt. In aanmerking genomen de omvang van ons politie-apparaat, kunnen we dat nou nét niet hebben", zo, stelt mr. Molendijk. Een nog belangrijker bezwaar tegen de plek die voor de opslag is gekozen, komt voort uit de vrees dat ande re industrieën er nu voor zullen terugdeinzen zich op het bewus te terrein te vestigen. Minister Winsemius (ruimtelijke ordening en milieubeheer) zei gisteravond voor de televisie dat men niet in de gelegenheid was geweest het Velsener gemeentebestuur van tevoren van de be slissing op de hoogte te stellen. „Bovendien zie ik geen verschil met de vestiging van een andere industrie. De opslagplaats past geheel binnen de bestemming van het terrein". Pag.9: Dumping kernafval in zee kan in 18 al stoppen Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. „Westland-Utrecht" heeft lot van Babylon in handen DEN HAAG De Westland-Utrecht Hypotheekbank heeft vanmiddag als enig overgebleven partij moeten beslissen of de openbare verkoop van het winkel-, kantoren- én hotelcomplex Babylon in Den Haag vandaag of op een andere tijdstip zou doorgaan of niet. Bij het ter perse gaan van deze krant was hierover het besluit nog niet gevallen. De president van de Haagse rechtbank, mr. M.R. Wijnholt, heeft de verzekeringsmaatschappij Centraal Beheer gisteren in kort. geding tot 1 januari 1986 verboden tot de veiling over te gaan en onderhandelingen ter voorbereiding daartoe te nemen. Centraal Duynstee had rond het middaguur nog de stellige overtuiging, dat Westland-Utrecht de executieverkoop in het venduehuis aan de Nobelstraat gewoon zou laten doorgaan. GRATIS ELKE WOENSDAG DE THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Benzine twee cent goedkoper ROTTERDAM De benzi neprijzen worden morgen opnieuw verlaagd. De verla ging voor gewone en super- benzine bedraagt twee cent. De prijs voor diesel gaat met twee a drie cent omlaag. De daling is gisteren aangekon digd door Shell, BP en Che vron. Een woordvoerder van Esso deelde mee dat nieuwe prijzen nog niet zijn vastge steld, maar Esso zal zeker meegaan in de verlagingen. De prijsdalingen zijn het ge volg van de prijsontwikke ling op de internationale pro- duktenmarkt Rij-examen weer duurder RIJSWIJK Het afleggen van het rij-examen wordt voor de tweede keer dit jaar duur der. Het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen (CBR) verhoogt met ingang van don derdag zowel examengeld als de kosten van de eigen verkla ring, met respectievelijk 11,6 en 12,5 procent. Dit heeft een woordvoerder van het CBR in Rijswijk gisteren bevestigd. Het examengeld gaat door de verhoging nu ongeveer 77 gul den bedragen. De kosten van de eigen verklaring komen op 6,75 gulden. De Federatie Au torijschool Managers (FAM), waarbij de meeste grotere rij scholen zijn aangesloten, heeft heftig geprotesteerd tegen de verhogingen. Duisenberg (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor het eerst sinds jaren is er een neevaller vast te stellen in het tekort van de overheid. Minister Ruding (Financiën) verwacht dat het financie ringstekort over 1982 een miljard gulden gunstiger zal litvallen dan zijn voorganger Van der Stee had ge raamd. Voor de rijksoverheid zal het tekort vermoede lijk net onder de tien procent blijven en uitkomen op bijna 31 miljard gulden. Voor de hele overheid blijft het net onder de 12 procent. De oorzaken van de meevaller liggen in het minder uitgeven door de departementen terwijl ook de aardgasbaten voor het eerst iets gunstiger uitvallen dan was geraamd. De belastingont vangsten vallen minder tegen dan Van der Stee nog had ver wacht. Een en ander betekent dat het rijk in december geen nieuwe staatslening meer zal hoeven uit te schrijven. Daardoor blijft er meer geld op de openbare markt, hetgeen de ste rente-ontwikkeling ten goede komt. Duisenberg ziet lichtpunt Ook de president van de Nederlandsche Bank, dr. Duisenberg, houdt er rekening mee dat de rente de komende maanden nog iets verder kan gaan dalen, al verklaarde hij gisteravond in Brandpunt (KRO-televisie) te menen hij dat we de grootste da ling intussen wel hebben gehad. Omdat we thans weer op „een normaal renteniveau" zijn beland, verwacht dr. Duisenberg in de loop van 1983 een aantrekken van de investeringen. Een aan wijzing ziet de bankpresident in het aantrekken van de huizen markt en een grotere vraag naar hypotheken. Desondanks zal het naar zijn oordeel nog lang duren voor Nederland zich her steld heeft uit de huidige economische crisis. Duisenberg vindt niet dat de fiscus ruimere bevoegdheden zou moeten krijgen om bij de banken zwart geld op te sporen. Dui senberg waarschuwde er gisteren voor dat hiermee het stelsel, waarop het Nederlandse bankwezen is gebaseerd, zou worden doorbroken. Volgens Duisenberg heeft de belastinginspecteur nu al voldoende bevoegdheden om zwart geld bij banken op te spo ren. De fiscus dient voor de vertrouwensrelatie tussen banken en cliënten respect te hebben, zo meent hij. Inbreuk maken op die vertrouwensrelatie zou pok veel zwart geld naar het buiten land doen verdwijnen. [gogte extra vo< nrdeetoP de Damesafael/ngr Fraaie gabardine rokken met ceintuur. 40-50 Op zto voordeligst: Geklede dames- japonnen. 38-82 Voor unieke prys:

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1