m W Kamer tegen verder afromen gaswinsten oliemaatschappijen In Noord- en Zuid-Holland meeste cafetaria-bedrijven Veel dollars in Madrid tf Bank Mees Hope nv Aandelen verdeeld, obligaties vast Beurs van Amsterdam PAG"f?ONOMIE LEIDSE COURANT DINSDAG 7 DECEMBER 1982 PAGINA 15 nderë joorwegen weten nog niet alar nieuwe loc's te bestellen |f HAAG De NS heeft nog geen keuze gemaakt tussen een Jse en een Franse fabrikant voor het plaatsen van een order 350 diesel-elektrische locomotieven. Met de order is een be- 1 150 miljoen gulden gemoeid. Omdat de NS nog geen Fnitieve keuze heeft gemaakt kan ook de Kamer nog geen edig inzicht krijgen over de onderhandelingen, mogelijke, rolgopdrachten en eventuele alternatieven. drijfvJ kernwj heeft staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Water- t) geschreven aan aan de kamercommissie voor verkeer en taat. In die commissie had de PvdA om inlichtingen over or de locomotieven gevraagd. Men was bang dat de irlandse industrie niet voldoende van de order zou kunnen iteren. irpenhuizen heeft de commissie nu laten weten dat de NS i van deze maand een besluit zal riemen. Bij dat besluit zal nadruk worden gelegd op de inschakeling van de Neder- industrie bij de order. Transpotel en Lloyd's samen in informatiedienst voor transport RIJSWIJK Transpotel bv en Lloyd's of London Press bv hebben een overeenkomst gesloten voor de gezamenlijke opzet van een Viditel-informatiedienst voor het goederenvervoer in Europa. Daarmee wordt het informatiebestand van Transpotel op het gebied van de scheepvaart met bijna 20.000 „bladzijden" uitgebreid. Alle afvaarten uit Westeuropese havens borden aan het bestand toegevoegd, juist als de posities van 22.000 schepen over de gehe le wereld, de condities van buitenlandse havens en informatie over scheepvaartlijnen en tarieven. Binnenkort wordt ook de luchtvrachtsector in het informatiepakket opgenomen. Transpo tel een openbare Viditeldienst voor het verladend en trans porterend bedrijfsleven is ontstaan uit een gezamenlijk initi atief van de Vervoerskrant, het Economisch Dagblad (uitgaven van Sijthoff Pers bv in Rijswijk) en het Handboek voor trans porterend Nederland (Heusden). Lloyd's of London Press is een uitgave van „de" Loyd's. Transpotel-directeur H. Oosterom (rechts) en K. Ratclif- fe van Lloyd's bezegelen de overeenkomst met een handdruk. niet of doq e) ier melk van eds minder lkveehoudeirs ers IRDAM Sinds 1970 !t aantal melkveebedrijven 116.000 tot 64.000 beiderS1981, terwijl het aantal meik- en kalf koeien steeg ujaar, (niljoen tot 2,38 miljoem. De melkproduktie groeide 8.238 min kg tot 12.141 ij kg.Aldus „De Melkvee Caféderij", een publicatie ;langst( e inlicjaantal bedrijven met meer eunie-s) 50 melkkoeien nam toe 1224. 1.914 trot 18,378. Voor de boeren was de over- AMS'fe van de bussenmelk naar Ik een belangrijke re- met het bedrijf te stop- hierbij geholpen door de ijfsbeëindigingsregeling. bestaat 94 pet van de op ;uivelfabriek aangevoerde tankmelk. in moderne boerderij kan persoon ruim 50 melk- verzorgen. In de voe- van de koeien was er een huiving van ruwvoer shijmais. .indien nam het gebruik raastj krachtvoer sterk toe. hun functje van het gras- hun oh js sterk veranderd. Van ^JS^jgrasland wordt thans nog 15 pet gebruikt als hooi en dit was 65 pet. Het el van kuilvoer steeg 30 pet naar 70 pet en vers 15 pet. mtpbliteit in de melkvee- a enkele ongunsti- 1981-82 weer wat bes^r geworden. De bedrijfsre- jmsjfes konden weer wat wor- o «Ifl versterkt. Op dit moment de vooruitzichten voor •83 nog redelijk, maar in van 1983 kan volgens N een verslechtering verwacht door een on- itiger marktsituatie. I. 1.91 S^v" Imel hii K|ns t urm i var hun redden - belai 18.30-j 30-20. L] GRATIS ELKE WOENSDAG DE 0.3( BIJLAGE BIJ UW KRANT MET I EN EEN COMPLETE AGENDA 0-20.00 Aas™erbétering Arbeidsplaats )0-14.00 i ^ponomisch Siantrekkelijk 1 iÊIDEN Het is voor bedrij- economisch aantrekkelijk °°4Uqq] arbeidsplaatsen te verbete- Noord!1 door middel van overleg- r66600,fucturen en inhoudelijke jrrijking van de taken van 3756Ka mensen. Juist wanneer het 2 y *41 bedrijven niet zo erg voor kJ wind gaat is het oppoetsen pi de arbeidsplaats daarom Spti zinvolle zaak. is de conclusie van twee lerzoeken, gedaan door het adviesbureau Intervisie Topaaj het Tilburgse Instituut voor 00-i3.0ibeidsvraagstukken, in op- acht i i hét i liale zaken en werkgelegen- id. Uit het onderzoek is ge- T^°32rken dat bedrijven die veel A|.°cQ,len aan werkstructurering werkoverleg een lager kteverzuim vertonen dan Irijven die dat niet doen. jn er veel bedrijven, die wel aan doen, maar er ukt nogal eens wat, zo iben de onderzoekers ont- :t. Het probleem is volgens In dat niet altijd van te vo- zorgvuldig wordt onder- :ht wat de knelpunten in bedrijf zijn. Dat leidt ertoe It maatregelen die een ver- xing van de arbeidsplaats gevolg hadden moeten heb- nogal eens uitlopen op te rstellingen. Dat had kun- en voorkomen als bezinning en meer rleg met de werknemers de vakbonden de inhoud de functies zou zijn verbe rd. Het laatste blijkt bijna Beds méér succes op te leve- n dan werkoverleg en cur- ssen. Meer zelfstandigheid de taak en beter geïnfor- eerd zijn doen de werkne- efficiënter werken en engen hem of haar menig- al op ideeën en voorstellen het verbeteren van de pro- ctie en het produktieproces, luidt de conclusie van de iderzoekers. 22 ,IS WINST SOMS EEN VIES WOORD V (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans dat de-winsten van olie maatschappijen uit de ver koop van gas uit alle vel den behalve Slochteren verder afgeroomd zullen worden, is klein. De VVD is zondermeer tegen, ter wijl het CDA en de kleine rechtse fracties in de Ka mer erg kritisch tegen over het regeringsvoorstel staan. Met het verder af romen van gaswinsten door een in te stellen heffing wil de over heid in de komende vier jaar 1,9 miljard gulden binnenhalen. De PvdA en PSP verwelkomen het wetsontwerp, D'66 zegt het een redelijke zaak te vinden. Volgens de VVD zal het ertoe leiden dat kleine gasvelden in ons land niet meer in exploita tie genomen worden omdat zij door de heffing die de rege ring wil, niet meer lonend zijn. Dit betekent dat investeringen achterwege blijven en de werkgelegenheid in gevaar komt, aldus de VVD. „Bovendien zal het betekenen dat meer gas verbruikt moet worden uit het Slochteren veld. een gasveld dat juist voor de toekomst gespaard moet wor den". Verder wijst de VVD erop dat de overheid via de heffing geld wil binnenhalen om de eigen financieringste korten te dekken. Daardoor wordt het eigen beleid om de collectieve uitgaven terug te dringen ten gunste van det be drijven, met voeten getreden. In .commentaar zegt de In een reactie zegt het CDA - daarin gesteund door D'66 dat via de heffing het zoeken en winnen van gas uit kleine velden niet geschaad mag worden. Deze partij wijst erop dat door oliemaatschappieen, met name de NAM, gezegd is dat door het wetsontwerp het zoeken naar kleine gasvelden en het winnen van gas daaruit, zal afnemen. Eenvijfde tot eenderde van het beschikbare Nederlandse gas zou daarmee niet gewonnen worden wat de overheid tot 20 miljard gulden kan schelen. De VVD, maar ook de kleine rechtse fracties en het CDA vragen naar de rechtsgrond van de heffing. De oliemaat schappijen is in het kader van de Mijnwet Continentaal Plat beloofd dat de financiële voor waarden die bij het verlenen van vergunningen tot het zoe ken en winnen van gas en olie niet eenzijdig gewijzigd zouden worden. „Contractbreuk Dat doet de overheid nu wel. zeker omdat men tegen de wens van de Kamer in niet eerst met betrokkenen over de zaak heeft overlegd. De VVD verwijst in dit verband naar de reactie uit het buitenland als zou de overheid „contract breuk" hebben gepleegd. Vol gens de VVD kan de overheid daarvoor voor het Internatio nale Hof van Justitie gedaagd worden. Kritiek hebben CDA en VVD ook op de motivatie voor de heffing: plotseling opgetreden winsten voor de oliemaat schappijen na de oliecrisis van 1979 waarbij de olieprijs en de daaraan gekoppelde gasprijs enorm zijn gestegen. CDA en VVD wensen nader inzicht in de preciese omvang van die 'extra winsten. Bij de VVD zégt men al op voorhand dat het wetsontwerp de indruk wekt dat „winst" een vies woord is. Belasting Een ander punt van kritiek is de heffing op zich die erg veel weg heeft van een belasting. Als het als een belasting wordt gezien is dit in strijd met de belastingwet en de Grondwet die discriminatie in het opleg gen van belastingen afwijzen. Kritiek is er ook vanuit beide regeringspartijen op de door de overheid gehanteerde basis prijs voor gas van negentien cent per kubieke meter voor het berekenen van de gaswin sten, alsmde een opslag van twintig procent die men op ge maakte kosten toepast voordat de heffing ingaat. Die kritiek delen D'66 en de kleine recht se fracties. PvdA en PSP noemen het wetsontwerp een stap in de goede richting. De PSP pleit daarbij voor een 100 procent's staatsaandeel in winsten uit gasverkopen. De PvdA zegt in feite hetzelfde alhoewel men een redelijk rendement op een gedane investering voor de be trokken ondernemingen niet afwijst. Lardinois: Woningmarkt in wankel evenwicht" APELDOORN "Het is van groot belang op welke wijze het wankele evenwicht in de koopwoningmarkt eventueel wordt doorbroken. De vraag is of de mogelijkheid zich voor doet een koopwoning weer aantrekkelijk te maken. Het streven van alle betrokkenen, met name overheid en finan ciers, zou erop gericht moeten zijn om een gunstig klimaat rondom de eigen woning te scheppen". Voorzitter ir. P.J. Lardinois van de hoofddirectie van Rabobank zei dit gisteren in Apeldoorn bij de opening i het hoofdkantoor. Volgens Lardinois valt het feit dat dit ook de overheid ernst is „af te leiden uit de beïnvloe ding door de regering -van de discussie rondom de rente-aft rek, maar voorts valt te den ken aan een meer uniforme landelijke regeling op het ter rein van de gemeentegaran tie". Lardinois vindt dat snel een oplossing moet worden ge vonden voor de problematiek van het 'opeten' van het eigen huis door langdurig werklo zen. Voor de financiers liggen mogelijkheden om een bijdra ge te leveren door financie- ringsprodukten aan te passen en daarbij op gewijzigde om standigheden in te spelen. "Tegen de achtergrond van een te verwachten lastenver zwaring in de huursector biedt de eigen woning waarschijn lijk voor velen weer een reëel alternatief", aldus de heer Lardinois. MARKTEN Allcanten 780-810. andijvie 129-145. bleekselderij 12 135-.144. boerenkool 37. golden champion 780-860. knol selderij 32-36. komkommers 41 72. komkommers 36 60. komkommers 26 36-43. komkommers fijn 56. kom kommers mld 121. koolrabi 10 74. koolrabi 9/10 66. koolrrabl 8/9 59. krulpeterselie 50-63. muscaat 1050. paprika rood 85. 75. 65. 55. 50 380- 480. paprika groen 85, 75. 65. 55, 50 220-590. paprika geel 85. 75. 65. 55, 21-48. selderij 9-28. sla 20-60. vlees- 1982. Andijvie: 129-151, 275, koolrabi: 65-71, paprika rood: 380-480. groen: 220-520, pepers rood: 610-660. groen: 820-830, peter selie: 41-42. prei: 71. radijs: 38-48, selderij: 11-25, sla: 16-36, spruiten: 35-63, vleestomaten: 1300-2480, wit lof: 150-170, ijsbergsla: 116-165, Ij spegels: 34. VEEMARKT LEI°ENA 13g5. gulden: stielen (resp. 1e en 7,55-8.7o' 6.60-7,45; koelen stkoékm l'.G0-6'.60-. dikbllien 0-14,00; schapen 160-225; 250. Overzicht (resp. handel ïhtrunderen kits hoger-goed. Van de ene dag op de andere kreeg deze Amerikaanse toerist voor zijn dollars een stapel peseta's méér. En daar kun je blij om lachen. MADRID - Na de devalu- tatie van de Spaanse pese ta met acht procent tijdens het weekeinde was er gis teren op de wisselmarkt in Madrid een erg groot aanbod van dollars. Daar door kwam er enige ver betering in de koers van de peseta. De dollar open de op 127,65 peseta, maar zakte in de loop van de dag tot 127,10 peseta. In economische kringen in de Spaanse hoofdstad is men niet helemaal overtuigd van het nut van de devaluatie. Sommi gen verwachten zelfs het te gendeel van wat de regering beoogt, dus toeneming in plaats van afneming van de inflatie. De devaluatie wordt te klein geacht om voor een belangrijke verbetering van de export te kunnen zorgen. De onvermijdelijke stijging van de prijzen van buitenland se goederen zal daarentegen de inflatie bevorderen. De nieuwe regering van Spanje zou bovendien van plan zijn allerlei goederen in prijs te verhogen. Een en ander bete kent dat de toeristen die vol gend iaar Spanje loezoeken waarschijnlijk niet veel aan de devaluatie zullen hebben. Een Nederlands toerist betaalt mo menteel voor honderd peseta's bij de bank 2,28. Sigarettenfabrikanten in beroep tegen boete DEN HAAG De Stichting Sigarettenindustrie, de Nederland- sche Sigarenwinkelsorganisatie en de zes belangrijke sigaretten- fabrikanten in Nederland hebben voor het Hof van Justitie van de Europese Gemeenschappen in Luxemburg een proces aange spannen tegen de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG. Zij vragen het Hof een boete van vier miljoen gul den nietig te verklaren. Deze boete heeft de commissie de Nederlandse sigarettenfabri kanten in juli opgelegd. De Nederlandse industrie voert met de Nederlandse regering overleg over prijsvaststelling en prijsver hoging. De EG-commissie basserde hierop de boete omdat zij dit overleg een vorm van concurrentievervalsing vindt. De com missie beriep zich op artikel 85 van het verdrag van Rome dat concurrentievervalsing door het maken van prijsafspraken ver biedt. Het kan wel een jaar duren voordat het Europees Hof uit spraak doet. ADVERTENTIE 's-Gravenhage. Kneuterdijk 13; (070) 92 40 31; Delft. Oude Delft 165; (015) 14 09 81. NOORDELIJKE PROVINCIES ACHTERAAN DEN HAAG Per 100.000 inwoners telt Ne derland gemiddeld 47,5 cafetaria-achtige bedrij ven, die tesamen (met bij na 6.800 stuks) achttien procent van het totale ho- recabestand uitmaken. Opvallend zijn de ver schillen per provincie. In de vier noordelijke (Gro ningen, Friesland, Dren the en Overijssel) ligt het aantal lager, namelijk op 32 bedrijven per 100.000 inwoners. In Noord-Hol land daarentegen op 64,5 en in Zuid-Holland op 58. het bedrijfschap Horeca, waar van staatsecretaris Van Zeil (Economische Zaken) vandaag het eerste exemplaar in ont vangst nam. Onder cafetaria achtige bedrijven vallen cof feeshop, lunchroom, snackbar, petit reaturant, automatiek, poffertjeszaak, broodjeszaak, de shoarmazaken en de ijssa- lon. Bij bedrijven met een lagere omzet dan 350.000 gulden per jaar vormt de verkoop van pa tat 32 van de omzet. Bij gro tere bedrijven daalt dit aan deel tot circa 22 Van de bij het schap ingeschreven bedrij ven schenkt 28, (1.937 stuks) zwak-alcoholische dranken. In de cafetaria's gebeurt dit het meest (30,5 in de automatie ken het minst (5 Bij 73 procent van de bedrij ven staan een of meer speelau tomaten, die in veel gevallen een fors deel van de omzet uit maken. Is de omzet in zijn to taal lager dan 250.000 dan be treft het vrijwel zeker een buurtcafetaria dat het voor 75 %van de buurt moet hebbeh en waarvan de resterende 25 komt van nabij gevestigde scholen of instellingen. Cijfers tonen aan dat de be langstelling voor de horeca groeit, ondanks de economi sche recessie. Door sociale ver anderingen is bij de oonsu- ment de wens om buitenhuis te gaan eten gestegen; omdat het inkomen niet of nauwe lijks groeit, zal hij het niet zoe ken in de duurdere zaken, maar eerder in hetcafetariabe- drijf, zo stelt het schap. Maar omdat een groot deel van de bevolking een huiselijke sfeer wenst, en die in een cafetaria- bedrijf vaak node mist, advi seert het bedrijfschap Horeca de ondernemers hun zaak be te kleden. AMSTERDAM De Am sterdamse effectenbeurs beeft zich gisteren kranig gehouden. Obligaties wa ren de hele dag uitgespro ken vast met voor veel staatsleningen winsten tot een vol punt en soms nog meer. De aandelenmarkt begon licht verdeeld met voor enkele soorten, voor al in de actieve sector, winstnemingen. Maar voor andere waarden, zo als verzekeringen en uit gevers, veel vraag. Later op de dag trokken de koersen van een aantal aan vankelijke verliezers wat aan zodat de dag per saldo aan de vaste kant werd besloten. De algemene ANP-CBS index bleef even beneden de grens van 100 stokken wat vooral te wijten was aan de per saldo toch lager sluitende index voor de internationals. Toch kon de algemen index in de tweede periode wat aantrekken tot De verzekeringswaarden be reikten nieuwe hoogtepunten voor dit jaar en ook de uitge vers lieten zich niet onbetuigd. VNU bleef in de namiddag haar beste beentje voorzetten en dit resulteerde in een dag winst van ƒ4 op 65. Unilever en Ahold die door winstnemingen werden getrof fen konden de schade uitein delijk beperken tot resp. 3 en ƒ1. De vraag in de namiddag bracht Philips die zich de hele dag prijshoudend gedroeg zelfs op een winst van een halve gulden op ƒ28,20. Inmiddels bereiken een aantal dsen van dag ti hoogtepunten pende jaar, wat in december niet erg gebruikelijk is. Ook de omzetten blijven hierbij op een vrij hoog niveau. Handela ren wijzen hierbij op de nog steeds dalende rente waardoor beleggers zien de koersen stij gen, willen de boot niet missen en plaatsen orders, zo wordt gezegd. hoofdfondsen v. Ommeren Pakhoed Holding overige aandelen Begemann Bellndo Berk el P Blydenst C Boer Druk Bols Schkjm berger Schultema tlavenb^Bank Smit Internat Wolters Samsom 70.5C Wyers 23.6C Wijk en Her 70.0C 17,50e 17.50 II. Sea Search 'A-Myen cert beurs van New York Canadian Pacific Chrysler Cons Edison Exxon Corp Ford Motor General Electric Gen. Motors 27 7/8 27 7/8 51/2 Unlroyal 9 3/4 Un. Bran 4 3/8 US Steel 3 United Tr Bsllnghouse Brands el Technolog buitenlands geld Duitse mark (100) 1< Canadese dollar Oostenr. sch. (100) 15.53 15.8 Spaanse peseta (100) 1.98 2.2. Gr. drachme (100) 3.10 3.9' Finse mark (100) 48.25 51,2 J.-Slav. Dinar (100) 3.10 4,5i

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15