U KUNT NU STAATSLOTEN KOPEN. bondscoach Evert Teunissen 1 tiet zaalvoetbal op Spelen MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ. Eerste schaakduel eindigt in remise Sparta kan gaan praten JAN PETERS SPEELT LIEVER TEGEN PISA .onder '■'loep Sportwereld Mini-tripnaar Parijsof Londen in kerstsfeer IA lj pi DRT LEIDSE COURANT DINSDAG 7 DECEMBER 1982 PAGINA 13 Utrecht iaat met Joop rand RECHT On- nks een gesprek dat ir beide partijen als itief werd ervaren art FC Utrecht zich blind op Barry ghes als opvolger naar FC Ge vertrekkende iner Han Berger. week zal Joop and voor een oriën- rend onderhoud ar de Domstad ko- Brand traint mo- Inteel Telstar. GENUA Jan Peters heeft gisteravond eveneens laten weten niet in aanmerking te komen voor selectie van het Nederlands elftal voor het duel op 19 december met Malta. „Na een gesprek met de voorzitter van Genua, heb ik be sloten de belangen van mijn club te laten voorgaan. We spelen die dag tegen Pisa". Michel van de Korput, bij Torino eveneens actief in de Ita liaanse competitie, is waarschijnlijk de enige van de in het buitenland spelende voetballers die beschikbaar is. Simon Tahamata beslist eind deze week en John Metgod van Real Madrid heeft zich officieel niet afgemeld. Nu Hans van Breukelen door een meniscusoperatie is afge vallen voor het treffen in Aken is het waarschijnlijk dat Piet Schrijvers onder de lat staat. „Ik wacht op officiële afzeggingen voor ik andere spelers voor de selectie aan wijs", aldus bondscoach Kees Rijvers over zijn inmiddels danig gedecimeerde eerste keuze. KNVB overweegt competitie voor werklozen ZEIST De KNVB haakt in op het in Utrecht geboren idee een zogenaamde werklozen- voetbal-competitie in het le ven te roepen. Het is de bedoe ling dat aanstaande zaterdag, een uur voor de bondsverga dering begint, met alle twintig afdelingsvoorzitters hierover wordt gesproken. Wanneer de reacties positief zijn, wordt overwogen volgend jaar maart te starten met een midweekse competitie. Er zou eventueel ook op dinsdagen of donderda gen kunnen worden gespeeld. Commissie gaat energiebesparing sport bestuderen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecre taris Van der Reijden (WVC) heeft, na jaren van overleg, vanmiddag een commissie geïnstalleerd die binnen twee jaar moet komen met voorstellen om energie te be sparen in de sportwereld, met name in sportaccommo daties. De commissie staat onder voorzitterschap van de heer A. Verheij, oud-wethou der sportzaked van Amster dam. Minister gaat over draf- en rensport met Kamer praten (Van onze parlementairè redactie) DEN HAAG De draf- en rensport zal niet aan een zekere inkrimping ontkomen. Dit heeft minister Braks (Landbouw en Visserij) laten weten aan de hand van de uitkomsten van een structuuronderzoek dat door de Ne derlandse herstructureringsmaatschappij NEHEM is uit gevoerd in <Je draf- en rensport. De resultaten van het onderzoek werden afgelopen weekeinde officieel be kend. Braks heeft laten weten over het rapport een gesprek te willen gaan voeren met de Kamercommissie voor Land bouw. De minister erkent daarbij dat het slecht gaat in de draf- en rensport hetgeen samenhangt met de economische recessie en het teruglopen van omzetten bij de paardento- talisator. Overigens ontkent Braks dat de Stichting Totali- sator Nederland structureel verliesgevend is. Dit jaar draait de totalisator wel met verlies. Tips voor Nootdorp ELSPEETPRIJS: Special Rara. Taxtanne du Bois en Rising Fortuna. EMMELOORDPRIJS: Sheila Fortuna, Upper Frejo en Ster Wittestein. ENSrtlIJS: Udo Rotary, Thor ter Lune en Rinsky Tefka. EERBEEKPRIJS: Tivoli Hazalaar. Majoor Bloemlust en Nico Bloemlust. ELSPEETPRIJS: Schuitje W, Susy Bloemenlust en Redempta ENKHUIZENPRIJS: Sal Geluk. Udet Star en Tinde- rnans W. )ETINCHEM „Als ik kan opzetten, ben ik mijn sterkst", zegt •t Teunissen, sinds jrt bondscoach van het tionale zaalvoetbalteam. oud-trainer van o.a. erenveen, Heracles, De iafschap, FC Den Haag het Noorse Steinkjer volgt met „Ik heb al- gezegd dat de clubs voor de aanvulling het eerste elftal moe- kunnen zorgen. En n is een goede jeugdo- iding absoluut noodza- lijk. Maar toen werd er ijd geroepen: daar heb hèm ook weer met z'n igd. Maar nu zijn we in- sen weL zo ver dat alge een wordt ingezien, dat eigen jeugdopleiding llangrijk is". de luwte van de vaak gena- loze prestatiesport voelt rert Teunissen zich als man n het jeugdplan van de af- ling Gelderland en van di- rse opleidingen in Zeist als ;o Maradona in het elftal Barcelona; binnen bepaal- Igrenzen kan hij pionieren. Vcor zijn nieuwste functie in Ie KNVB, bondscoach van het if/onale zaalvoetbalteam, wezen hetzelfde. Als volger van de overbelaste rt van Lingen kan de 52-ja- ;e Doetinchemmer, die twee ir geleden zelf nog actief is in het zaalvoetbal zijn rt ophalen aan het opbou- i van een nog hechter team het bevorderen van het alvoetbal in het algemeen, nissen, inmiddels gerugge- nd door een recente zege 4-3 op aartsrivaal België, Evert Teunissen, sinds kort bondscoach van het Neder lands zaalvoetbalteam, ziet in de zaal al dreigende geva ren. taktiek vrijwel helemaal vast, maar in de zaal is alles nog volop in ontwikkeling. Met het Nederlandse zaalteam gaan we bijvoorbeeld uit van een vaste basisformatie en een meevoet- ballende keeper, om op die manier in het veld een nume rieke meerderheid te kunnen krijgen. Verder hebben we een spelbepaler, twee flank spelers en een spits. Voetbal lers met veel technische baga ge kunnen in het zaalvoetbal geweldig floreren, vooral om dat lichamelijk contact is ver boden. Op dat gebied zijn er Algemeen bekend Het is algemeen bekend dat ik de technische kant wan de voetbalsport erg aanhang. Van een goede balbehandeling kan ik enorm genieten. Juist in het zaalvoetbal speelt dat een be langrijke rol. Voor mij heeft zaalvoetbal de charme van het ouderwetse straatvoetbal, met al zijn creativiteit. Ook in tak- tisch opzicht is het een uitda ging. In het veldvoetbal ligt de trouwens wel ontwikkelingen maar ik me zorgen over maak. Ik merk namelijk dat er lang zaam maar zeker zaken bin nensluipen die ongewenst zijn. De sliding is bijvoorbeeld ver boden, maar in de praktijk kun je zien, dat een beweging die op een sliding lijkt, maar het officieel niet is, zijn intre de heeft gedaan. De toene mende hardheid zie ik als een bedreiging". Enorme vlucht Landelijk heeft het zaalvoet bal een enorme vlucht geno men. Met 120.000 officieel bij de KNVB geregistreerde en zo'n 40.000 „wilde" spelers, is het zaalvoetbal de grootste in- doorsport geworden. Met name in Noord-Holland en in het zuiden is het razend popu lair. Evert Teunissen ver wacht, dat de groei van de zaalvoetballerij de komende jaren, wanneer een aantal remmende factoren uit de weg zal zijn geruimd, nog gestaag door zal gaan. „Zaalvoetbal bestaat in ons land nu zo'n vijftien jaar. Het blijkt enorm aan te slaan, mede door de promotion die van het NCRV-minivoetbal is uitgegaan. Zaalvoetbal is ook niet langer meer een afgietsel van het veldvoetbal, maar een aparte sport. Het einde van de ontwikkeling is trouwens nog niet in zicht. We moeten niet vergeten dat het zaalvoetbal tot nu toe aanmerkelijk is af geremd, doordat het niet als A-sport werd beschouwd. Met de Nederlandse Sportfederatie wordt nu gepraat over het aanpassën van de status. Als het zaalvoetbal inderdaad een A-sport zou worden, zou dat betekenen dat we bijvoorbeeld op gunstiger uren speelruimte kunnen krijgen. Nu is het meestal nog zo, dat er pas heel laat in de avond aan zaalvoet bal kan worden gedaan. Het komt voor, dat er na elf uur wordt begonnen. Met name voor de jeugd is dat natuurlijk .veel te laat. Als we betere speeltijden krijgen, kunnen we beter gaan werken aan de jeugd", zegt Teunissen, die dan ook verwacht dat de rol van oud-veldvoetballer in de toe komst minder bepalend zal worden. Verbetering Uiteraard tramt ook de natio nale selectie centraal, al is de organisatie nog voor verbete ring vatbaar. Eén van de eers te taken van Evert Teunissen is dan ook verbreding van de trainings- en wedstrijdactivi teit. Zo komt er bijvoorbeeld op korte termijn een nationaal schaduwteam. Intussen wordt er ook met re delijke voortvarendheid ge werkt aan verbetering van za ken als opleiding voor zaal- voetbaltrainer, public rela tions, standaardisering van de spelregels en uitbreiding van de internationale contacten. Drijvende kracht achter al die activiteiten is de bondscoach, die dan pok al in aanzienlijke tijdnood is gekomen. „In eers te aanleg is gesteld dat de nieuwe bondscoach alleen in de weekeinden in actie zal moeten komen. Officieel gaat er per week 16-20 uren in dat werk zitten. Maar in werke lijkheid is het veel meer. Ge volg is dat ik nu tijd te kort kom, want het andere werk blijft gewoon doorgaan. Ge lukkig is me voor 1983-84 een taakverlichting toegezegd", memoreert Evert Teunissen, die zelfs al Olympisch perspec tief ziet. „In 1988 is zaalvoetbal bijna zeker een Olympische pelt hij. HARRY BRINK ADVERTENTIE Wat u kunt winnen? Het half miljoen (schoon!). Het kwart Verkoopadressen in miljoen. Twintig maal een ton. Liefst 700.000 andere geld- de Gouden Gids. Per prijzen. Per lot speelt u drie keer mee. Gemiddeld 4 van de giro spelen kan ook. 10 loten zijn raak. Niet minder dan 70% van de inleg gaat Bel voor informatie: op aan prijzen. Dat zijn de ingrediënten van de Staatsloterij. 070 - 46 96 Elf maal per jaar. Een Kapitale Kans. Speel mee! „Naar Standard Luik wil ik niet meer terug. Zoals Stan dard van mij geprofiteerd heeft... A propos, weet je wat er van Jean Nicolay gewor den is? Die man heeft tot zijn vijfendertigste topvoetbal bij Standard gespeeld. Nu gaat hij met een harkje rond om de terreinen te onderhouden. Dat zegt toch genoeg over Standard". (Voetballer Michel Ren- quin van Servette in De Gazet van Antwerpen) „Sterren stralen in het secre tariaat, maar eenmaal daar buiten moet de hoofddoek om en de kop gebogen, ten einde onwelgevallig geflon ker van daarbinnen getoonde kwaliteiten voor de buiten wereld verborgen te houden. Wij zingen slechts mee in het achtergrondkoor, mogen op teken van de dirigent onze mond open doen, maar wee degene die haar uitlaatklep niet op tijd sluit. Het traditio nele rollenpatroon is één oor- zaak. Er zijn genoeg goede vrouwen voor kader- of be- stuurswerk, maar ze komen er dikwijls niet aan toe, om dat er kinderen zijn. Maar daarnaast krijgen een hele boel vrouwen de gelegenheid niet. Of ze worden afge schrikt en zijn bang om fou ten te maken. Mijn ervaring is, dat je als vrouw in een lei dinggevende functie 't twee maal zo goed moet doen als een man. Zodra je een fout maakt, is de vernedering naar ie toe ook twee maal zo groot (Anny Schmitz, voorzitter van de atletiekvereniging ADA, in De Volkskrant) „Dat vechten, *die partijen dus, zijn het leukste. Je kan je er best in uitleven, al mag je dan niet dóór je tegen standster heen slaan. Als je" dat doet, zit je fout. Zo gauw de dokter constateert, dat die écht letsel heeft opgelopen, ben je uitgeschakeld. Daarom schop en sla ik ook weinig naar het hoofd. Daar is de blessurekans immers het grootst. Je moet tijdens zo'n partij ook geen ech|e hekel aan cjat meisje tegenover je hebben. Je moet het koppie er juist bijhouden, anders verlies je. Als je tegenstand ster ten minste een beetje slim is". (Guus van Mourik, wereld kampioene karate, in Het Parool) „Die verminderde belangstel ling is ook een gevolg van de ongelukkige competitie-op- zet. Er worden nii vier perio des afgewerkt, die iedere keer een winnaar opleveren. Die vier ploegen maken later in een aparte competitie uit wie er kampioen wordt. Nu hebben wij die eerste periode gewonnen met als gevolg dat er tot die kampioenscompeti tie voor ons eigenlijk niets meer op het spel staat. Enke le jaren geleden is er op ons voorstel op een andere ma nier gewerkt, die overigens ook gebruikelijk is in andere Europese landen. Gewoon een hele competitie, waarna de hoogst geplaatste ploegen apart nog eens doorgingen voor de titel. En de rang schikking bleef belangrijk in verband met uit- en thuis wedstrijden in die play-offs. De andere clubs zagen daar toch geen voordeel in, waar door die opzet weer helemaal is gewijzigd. Wij zijn -daar niet gelukkig mee". (Sjoerd Feenstra, sponsor van ijshockeyclub Heeren veen, In het Algemeen Dag blad) „Ik heb nu bepaalde dingen in mijn contract staan die de mogelijkheden groter maken om weg te komen aan het eind van dit seizoen. Het transferbedrag zou in elk ge val niet meer onoverkome lijk zijn. Dat heeft de door slag gegeven; dat ik kan ver anderen als de mogelijkheid zich voordoet. Nu is het in ons beider belang, dat ik zo goed mogelijk terugkom. Ik ga er eerst een half jaar te genaan en dan kijken we wel verder". (Voetballer Jan van Dein- sen van Feyenoord, in het Leidsch Dagblad) „Ze kijken naar de wedstrij den van andere landenteams in zó'n toernooi. Er wordt ge lezen, bridge gespeeld, naar muziek geluisterd. Ook zijn er vaak uitnodigingen van Nederlanders in het buiten land. Een gezellige avond bij landgehoten thuis. Vaak bag- gerlui, ergens ter wereld, die zich dan uitsloven om het ons naar de zin te maken. Verve len is er op zo'n trip niet of zelden bij". (André Bolhuis, manager Nederlands hockeyteam, in NRC/Handelsblad) „Provocatie, dat is de sport. En het succeé is waanzinig. Iedereen springt er bovenop en wakkert die onzin aan. Gevaar kan aanwakkeren niet, maar het is zo lastig. Ik ga liever naar een voetbal wedstrijd zonder dat er een tot zwarte puntjes kaal ge schoren type voor me staat, zodat je tussen die zwarte puntjes oude littekens ziet op die domme schedel. Het zijn geen mooie mensen die naar vak S trekken. Bovendien zijn ze ongevaarlijk. Het is een spel. Een beetje een on smakelijk spel, maar dat is de tijd. De bewakers van de maatschappij echter heffen de vinger: „Zo begon het in de jaren '30 ook, met die ha kenkruisen. Je moet het zich niet laten ontwikkelen, je moet het in de kiem smoren, het is fascisme". Er is geen kiem. Het is naëperij. Zo'n onbenul, die iets verschrik kelijks roept, wil natuurlijk helemaal niet wat hij daar roept, ben je gek". (Columnist Jan Mulder in de Volkskrant) HILVERSUM - Viktor Korts- jnoj en Jan Timman hebben van de eerste partij van de tweekamp in Hilversum direct al een uitputtingsslag gemaakt. Zes uur en 35 minuten nadat wedstrijdleider Constant Or- baan met een slag op de gong de stilte in de KRO-studio voor het laatst had verbroken, schudden de grootmeesters el kaar de hand. De eerste van de zes partijen met een ver lengde speelduur was na 55 zetten in remise geëindigd, na een tamelijk wonderbaarlijke ontsnapping van de met zwart spelende Timman. Zes jaar ge leden speelden de twee in Leeuwarden al eens tegen el kaar. Kortsjnoj won toen met 5 De eerste partij tussen Jan Timman en Viktor Kortsjnoj had het volgende verloop: wit: Kortsjnoj; zwart: Tim- Jan Timman neemt er even zijn gemak van in de eerste partij tegen Viktor Kortsjnoj, die meer dan zes uur duurde. Lc8 - e6; 16. Thl - h4. Tf8 - d8; 17. 0-0-0, Pd5 - b6; 18. a2 - a3. h7 - h6; 19. - e4, Pd5- - e7; 23. Kd2 - c3. Lb3 - e6; 24. La5 - c7, PeV - c6; 25. Le2 - c4. ,Le6 x c4; 26. Kc3 x c4, Ta8 - c8; 27. Lc7 - d6, Pc6— a5+; 28. Kc4 - d5. c5 - 36. Kd5 - d4. Te8 - c4+; 37. Kd4 - d3. Tc4 x g4; 38. Tbl x b5, Tg4 - g3+; 39. Kd3 - d4, Tg3 - g4 40. Kd4 - d3. Tg4 - g3+; 41. Kd3 - e2, Pb6 - <4; 42. Tb5 - c5, Tg3 x c3; 43. Tc5 - c8 b4; 5. Ddl - c2. Lb4 x c3; 6. De2 x c3. e3+; 47. Ke2 - f2. Te3 - e4; 48. e5 - e6, Dd8 - e7; 7. Lfl - e2, 0 - 0; 8. d2 - e5 x d4; 9. Pf3 x d4, Pc6 x d4; 10. Dc3 x d4, c7 - c5; 11. Dd4 - h4. d7 - d5; 12. c4 x d5, De7 - e5; 13. Dh4 - g3, De5 x g3; 14. h2 x g3. Pf6 x d5; 15. Lel - d2. x e6; 49. f5 x e6, Pc4 x a3; 50. Tc8 - c3, Pa3 - c4; 51. e6 - e7, Pc4 - b6; 52. Lb8 - d6, Pb6 - d5; 53. Tc3 - c5. Pd5 x e7; 54. Ld6 x e7, Te4 x e7; 55. Tc5 x EINDHOVEN In de eerste divisie van de nationale ijshoc- keycompetitie won Tilburg gisteravond bij en van Eindho ven met 9-8. De periodestan den waren 2-5, 4-2, 3-1. EINDHOVEN Adrie Koster heeft besloten een punt te zet ten achter zijn loopbaan als be taald voetballer. De uit Zee land afkomstige aanvaller, die driemaal in oranje speelde, werd enige jaren geleden voor acht ton door PSV van Roda JC overgenomen, maar werd vooral de laatste seizoenen ge teisterd door blessures. BARCELONA De Argen tijnse sterspeler van Barcelona Diego Maradona heeft niet zo als eerder werd gevreesd een been gebroken in de ontmoe ting met Sociedad. Maradona moest zondag op een brancard het veld verlaten na een onbe suisde actie van zijn bewaker Orbegoza. Gisteren bleken de linker-enkelbanden flink ver rekt. Volgens de clubarts van Barcelona zal Maradona de eerstkomende competitiewed strijd moeten missen. ACAPULCO Spanje heeft in Acapulco (Mexico) de 29e wereldbeker golf gewonnen. Het spaanse duo Manuel Pine- ro/Jose Canizares kwam in vier ronden op een totaal aan tal slagen van 563, drie minder dan de Verenigde Staten, dat als tweede eindigde. Neder land eindigde als 24e. Cees Renders en Jan Dorrestein vormden samen het Neder landse team. Zwemploeg voor Europese beker DEN HAAG De Nederland- se zwemploeg (dames en he ren), die van 17 tot en met 19 december in Gothenburg deel neemt aan de strijd om de Eu ropese beker, ziet er als volgt uit: Dames: Annemarie Verstap pen (BZV/Solar), Jolanda de Rover (DJK), Petra van Stave ren (De Steur), Jolande van de Meer (Raket), Conny van Ben- tum (DWK), Desi Reijers (DDD), Elles Voskes (WVZ), Saskia van de Kolk (Het Ra vijn) en Wilma van Velsen (TZC/Vahalis). Heren: Frank Drost, Peter Drost (beiden AZPC), Frank Vijver (Het Y), Hans Kroes, Leon Steenbrink, Dico Engel. Gerard de Kort en Petro Stal man (allen HPC). Edsard Schlingemann (Zevenhuizen). Edward Maasdijk (De Zijl/LGB), Ronnie Dekker (De IJsel), Berjan Cornelisse (De Otters) en Arthur de Rouw (De Dommelbaarzen). ROTTERDAM Het bestuur van Sparta heeft maandagavond van de Algemene Leden Vergadering mandaat gekregen om verder te onderhandelen met de gemeente Rotterdam over een andere huisvesting voor de Kasteel-bewoners. Voorzitter Van Rijn, die volgend jaar wil aftreden, merkte op dat alle geruchten over het samengaan met Feyenoord bij het bespelen van de Kuip ietwat voorbarig zijn geweest. Het bestuur kreeg ook een volmacht de overige mogelijkheden nader te onderzoeken: een samengaan met Excelsior, een nieuw stadion in Capelle a/d IJssel (erg duur) of vestiging in Delft bij DHC. Uit de vergadering bleek overigens dat een samengaan met Feyenoord vooral door de oudere leden als volkomen onge wenst wordt beschouwd. ■§*SI JTHOFF PERS REIZEN Om er eens even uit te zijn: Voor wie er gezellig even tussen uit wil, zijn Parijs of Londen in kerstsfeer leuke bestemmingen. Van vrijdag 17 december tot en met zondag 19 december hebben wij samen met Maaskant Reizen weer twee minitrips per luxe touringcar georganiseerd. U kunt kiezen uit de bestemmingen: Parijs, waar gelogeerd wordt in Motel Relais des Chart- reux bij Parijs; met op het programma een voorstelling van de befaamde show in de Folies Bergères, een licht- jestoer door Parijs en bezoeken aan het Louvre en Ver sailles met Nederlands sprekende gids. Of Londen, waar u verblijft in het Queens Hotel en waar behalve een sight-seeing door het sprookjesachtig ver lichte Londen, een trip naar Windsor Castle (welk verblijf van de Engelse Koninklijke familie u voor plm. 5,- kunt bezichtigen) en een bezoek aan de befaamde markt van Petticoat Lane op het programma staan. Uiteraard heeft u zowel in Parijs als in Londen boven dien gelegenheid om gezellig te winkelen. De prijzen bedragen: voor Parijs 225,- per persoon op basis van een 2-per- soonskamer, toeslag 1-persoonskamer ƒ30,-. Inbegre pen de busreis (vrijdagochtend vertrek, zondagavond te rug) eenvoudige maaltijden op vrijdag- en zaterdag avond, ontbijt op zaterdag en zondag, de voorstelling van de Folies, lichtjestoer en de bezoeken a^n Louvre en Versailles. Voor Londen 260,- per persoon (2-persoonskamer) toeslag 1-persoonskamer 50,-, de busreis, de over tocht ZeebruggeDover v.v., tweemaal Engels ontbijt en tweemaal diner in het hotel en de sight-seeing toer. Inlichtingen en boekingen: Telefonisch (tussen 9 en 5 uur van maandag tot en met vrijdag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie: 070- 190.696 en 190.698. Wie in of bij Den Haag woont kan op bovengenoemde uren ook terecht bij onze stadsvestiging In Den Haag, Spuistraat 71 (op de hoek van het Spui).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13