Albanië, geheimzinnigste land op de Balkan Meneer de Slaper, hat onze lezers eren weten watvoorvleesuinde kuiphebt! Italianen overtuigd van samenzwering tegen paus ,VS hadden Vietnamoorlog eerder en eervoller kunnen beëindigen" In Argentinië staakten zelfs de acteurs mee Londense „Rooie Ken" veroorzaakt opschudding met uitnodiging IRA BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 7 DECEMBER 1982 PAGINA 11 Schultz praat in Bonn over Oost-West verhouding BONN De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, is vanmorgen vroeg in Bonn aangekomen, de eerste hal te van zijn rondreis in West-Europa. Bij zijn aankomst verklaarde Schultz dal zijn besprekingen in Bonn en bij de NAVO in Brussel in het teken zullen staan van de ontwikkelingen in Oost-Eu ropa. Shultz liet doorschemeren dat de Verenigde Staten bereid zijn hun houding tegenover de Russen te versoëpelen. Schultz had vanmiddag een onderhoud met zijn Westduitse ambtgenoot, Gen- scher. Ook zal Schultz nog overleg voeren met bondskanselier Kohl en oud-bonds kanselier Schmidt. Senator Edward Kennedy en zijn vrouw Joan zijn een echt scheidingsprocedure begonnen. De foto dateert uit 1980, toen Kennedy een gooi deed naar de Democratische presi dentskandidatuur. Hoewel zij toen al geruime tijd gescheiden leefden, stond Joan Kennedy haar man in de campagne ter zijde. Scheiding Kennedy's bij rechter BARNSTABLE Senator Edward Kennedy en zijn vrouw Joan hebben gisteren bij een rechtbank in Barnstable (Massachusetts) een verzoek tot echtscheiding ingediend. Binnen een aantal maanden zal het huwelijk, dat 24 jaar heeft geduurd, worden ontbonden. Joan Kennedy gaf als reden voor de scheiding een „onherstelbare breuk" in haar huwelijk op, die zij toeschreef aan persoonlijke menings verschillen met haar man. Het echtpaar is overeengekomen dat de moeder de voogdij krijgt over de jongste van de drie kinderen, de 15-jarige Patrick. Verder krijgt zij een som gelds, twee huizen en de helft van de waarde van het onroerend goed dat het echtpaar heeft. Ze noemde de regeling „zeer royaal". Volgens de Boston Herald American bedraagt de geldsom vier miljoen dollar. KOHL START VERKIEZINGSCAMPAGNE: „SPD weet niets van economie" BONN De conservatieve christen-democrati sche partij van de Westduitse bondskanselier Kohl heeft gisteren haar campagne gelanceerd voor de algemene verkiezingen, die uitgeschreven zijn voor maart 1983. Het is overigens nog steeds niet duidelijk of deze verkiezingen wel door gaan. Tijdens een partijbijeenkomst gisteren in Bonn riep Kohl op de verkiezingsstrijd te beginnen. Kohl beschuldigde er in dit verband de sociaal-de mocratische partij SPD ervan West-Duitsland in de ernstigste economische crisis te hebben gestort, die het land ooit heeft gekend. Volgens hem heeft de SPD bewezen „geen verstand te hebben van niet met geld om te kunnen gaan". Leider Solidariteit wil strijd voortzetten WARSCHAU Een van de be kendste leiders van de ondergedoken leiding van de ver boden Poolse vak bond Solidariteit, Bujak, heeft zijn aanhangers opge roepen hun clan destiene activitei ten voort te zetten, zelfs wanneer de staat van beleg wordt opgeheven. Nieuw hart voor Westduitse vrouw CAMBRIDGE Een 19-jarig Westduitse heeft gisteren in het Papworth-ziekenhuis in Cam bridge (Engeland) een nieuw hart gekregen. De operatie duur de vijf uur. Het was de 43e hart transplantatie in Papworth. Van de 43 patiënten zijn er 19 overle den. De jonge vrouw werkte deze zomer au pair in Engeland, toen zij een hartaanval kreeg. Zij werd ter observatie in Papworth opgenomen, waar bleek dat zij een hartransplantatie moest on dergaan. Dit weekeinde kwam een bruikbare donor beschik baar. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De Bulgaar Ser gei Antonov, verdacht van medeplichtigheid aan de aanslag op de paus op 13 mei 1981, blijft in zijn Ro meinse gevangenis. Een rechter heeft gisteren het verzoek hem vrij te laten afgewezen. De 36-jarige employé van de Bulgaarse luchtvaartmaatschappij blijft echter ontkennen dat hij iets met de aanslag op de paus te maken heeft gehad. Hij ontkent zelfs de dader, Ali Agca, ooit te hebben ontmoet. Maar het j is juist dezelfde Agca ge weest, die de Romeinse justitie op het spoor van Antonov heeft gezet. Agca heeft verklaard dat hij zijn instructies in het huis van Antonov heeft gekregen. Hij kon zich de inrichting van de betrokken woning goed herin neren. Deze kwam overeen met het huis van de Bulgaar. Twee andere Bulgaren worden in verband met de aanslag nog steeds gezocht. Wat in deze zaak waar en niet waar is, valt nog onmogelijk te zeggen. De Italiaanse kranten en tijdschriften staan al twee weken lang bol van opgewon den spionage- en complotver- halen, waarin de Russische en Bulgaarse geheime diensten, de Turkse maffia en het inter nationale drugscircuit beurte lings de hoofdrol vertolken. De Italiaanse behoefte aan in trige en samenzwering (waar van ze zelf het middelpunt zijn) is zo groot geworden, dat elk gevoel voor proportie ont- De Bulgaarse geheime dienst, hiertoe aangezet door de Rus sische KGB, zóu zich hebben bediend van Turkse gangsters, gespecialiseerd in fascistische ideeën en handel in wapens en drugs om paus Johannus Pau- lus II uit de weg te ruimen. De voorbereidingen hiertoe wer den twee jaar geleden in Bul garije getroffen. Daar kreeg Ali Agca zijn training. In Ita lië, zijn uiteindelijk werkter rein, zou hij zijn geholpen door Bulgaarse diplomaten en semi- -diplomaten, zoals Antonov. De zeer actieve Bulgaarse di plomatieke dienst in Italië zou ook linkse terroristenbendes hebben gefinancierd, en zelfs de hand hebben gehad in de ontvoering van de NAVO-ge- neraal Dozier, eind vorig jaar. Maar de werkelijkheid leert dat een vakbondsman, die voor de Bulgaren contact zou hebben gelegd met enkele Rode Brigadisten, al een jaar in voorarrest zit en blijft ont kennen. Ook Antonov ontkent alle beschuldigingen. Ali Agca daarentegen bekent alles wat zijn ondervragers van hem willen horen. De verhalen blijken voor een groot deel te zijn gebaseerd op de fantasie van de Italianen. Topper van dit zogenaamde „schandalisme" werd vorige week bereikt toen enkele pers- buraus een foto van de aanslag op het St. Pietersplein publi ceerden, waarop Antonov zou voorkomen. Maar de Bulgaar was op het bewuste tijdstip el ders, wat ook niet-Bulgaarse getuigen bevestigen. De man op de foto bleek een op Anto nov lijkende Amerikaanse pel grim te zijn. De Romeinse justitie, die na anderhalf jaar ineens het goe de spoor van de aanslag op de paus te pakken lijkt te hebben, zegt officieel niets en ver schuilt zich achter h^t „ge heim van het gerechtelijk vooronderzoek". Maar een ding is duidelijk: Italië heeft nu tenminste zijn grote inter nationale samenzwering, waar het sinds 13 mei 1981 op heeft zitten wachten. Voor de Bulgaarse ambassa deur in Rome zijn alle be schuldigingen aan het adres van zijn land absurd, en is An tonov slechts een hardwerken de landgenoot die nooit iets met Ali Agca te maken heeft gehad: „Hoe zou dat mogelijk geweest zijn? Ze zouden niet eens met elkaar hebben kun nen praten, want de een spreekt een heel andere taal dan de ander". Op de vlucht voor het water Speed limit 20 miles (maximumsnelheid 20 mijl per uur) staat te lezen op een bord in een straat van Times Beach in de Amerikaanse staat Missouri. De inwoners van dit plaatsje, die in volbeladen auto's een goed heenkomen zoeken, zouden die maxi- mumsneldheid graag overtreden, maar het snel stijgende water zorgt er voor dat de wagens maar stapvoets vooruit komen. Times Beach is een van de plaatsen die zijn geëvacueerd, omdat de riviér de Meramec na zeven dagen regen buiten zijn oevers is getreden. Verwacht wordt dat het water de komende dagen nog verder zal stijgen. Het noodweer in het midden van de VS heeft al aan tientallen mensen het leven ge kost. NIEUW BOEK OVER HENRY KISSINGER: NEW YORK Van Seymour Hersh, de Amerikaanse jour nalist die in 1970 de massa moord in My Lai in Vietnam onthulde, wordt gezegd dat hij zijn onderwerpen niet meer loslaat, voor hij er het fijne van weet. Aan dat principe heeft hij vastgehouden bij het schrijven van zijn langverbei de boek over ex-minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger. Volgens Hersh werpt het boek, dat hij onlangs heeft voltooid en begin vol gend jaar verschijnt, onder meer een nieuw licht op de wijze waarop de Verenigde Staten de oorlog in Vietnam voerden. Na zijn onthulling van de mas samoord in My Lai door Ame rikaanse militairen, waarvoor hij de Pulitzerprijs'kreeg, ging Hersh naar de New York Ti mes. Daar gaf hij gedurende zeven jaar leiding aan het team, dat in de Watergate- en CIA-schandalen dook. Vervol gens zette Hersh zich, met een voorschot van 400.000 dollar van zijn uitgever op zak, aan het schrijven van een boek over Kissinger. Hoewel slechts twee uittrek sels uit het 400.000 woorden tellende boek „The Path to Power: Kissinger in the Nixon White House" (De Weg naar de Macht: Kissinger in het Witte Huis ten tijde van Nixon) zijn gepubliceerd, is er al het nodige over te doen ge weest. Zowel Kissinger als oud-president Nixon hebben tot dusver geweigerd commen taar te geven op details, die voor hen belastend waren. Het boek verklaart volgens Hersh waarom tijdens de bom bardementen van 1972 op Noord-Vietnam burgerdoelen in plaats van militaire doelwit ten werden getroffen. Bij zijn onderzoek voor zijn hoofd stukken over Vietnam begaf Hersh zich naar Hanoi, waar hoogeplaatste autoriteiten hem uitgebreide interviews toeston den en hem teksten van Ame rikaanse telegrammen lieten lezen, die zij tijdens het vre desoverleg in Parijs ontvingen. Kissinger heeft, zo schrijft Hersh, in zijn eigen memoires telegrammen onbesproken ge laten en enkele belangrijke passages uit andere weggela ten. Noordvietnamese autoriteiten hebben hem verzekerd dat de VS de oorlog eerder en eervol ler hadden kunnen beëindi gen. In zijn boek schrijft Hersh verder, dat Nixon in 1970 aan de CIA en Kissinger de op dracht heeft gegeven om pre sident Allende van Chili te la ten verdwijnen. Drie jaar later werd, vrijwel zeker met steun van de CIA, in dat land een staatsgreep gepleegd waarbij Allende werd gedood. Hersh heeft in een vraage- sprek over zijn boek gezegd dat het ook nieuwe gegevens bevat over de manier waarop de regering-Nixon onderhan delingen met de Sovjet-Unie voerde over de beperking van de strategische bewapening, over de Amerikaanse rol in de Indiaas-Pakistaanse oorlog en over de rol in het Midden-Oos ten. De straten in Buenos Aires en andere Argentijnse ste den bleven gisteren leeg, omdat miljoenen Argentijnen deelnamen aan een staking van 24 uur tegen de militaire BUENOS AIRES In Argentinië hebben gisteren mil joenen werknemers het werk neergelegd uit protest te gen het economische beleid' van de militaire regering. Het was de eerste landelijke staking sinds de militairen in 1976 de macht aan zich trokken. Naar schatting 90 procent van de arbeiders zou het werk hebben neergelegd. In de hoofdstad Buenos Aires was het een chaos: treinen, metros, bussen en taxis reden niet. Restaurants en winkels bleven dicht. Zelfs bioscopen en thea ters hadden hun deuren geslo ten terwijl acteurs en andere werknemers zich aansloten bij de staking. De vakcentrale CGT had de actie georganiseerd. Zij stelt de regering verantwoordelijk de huidige economische de hoge werkloosheid en het uitblijven van ophelde ring over het lot van de dui zenden vermisten. De CGT eist een spoedig vertrek van de militairen en het herstel van de démocratie. Voor de komende weken staan meerdere manifestaties tegen de regering op het programma, met als hoogtepunt een mass- sale demonstratie in Buenos Aires op 16 december. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN „Rooie" Ken Livipgstone, leider van het bestuursapparaat van Groot-Londen, heeft be roering veroorzaakt door samen, met 25 andere La- bourleden een Noordierse afvaardiging van de Voor lopige Sinn Fein, de poli tieke vleugel van de Voorlopige IRA, uit te no digen voor een bezoek aan de Britse hoofdstad. De afgevaardigden, onder wie Gerry Adams, onder-voorzit ter van de Voorlopige Sinn Fein, en Danny Morrison, hoofdredacteur van het repu blikeinse weekblad „Republi can News", zullen op 14 de cember in het GLC-gebouw van Londen met Ken Livings tone praten over de eventuele terugroeping van de Britse troepen in Ulster. Daarna ont moeten zij in het Lagerhuis practisch alle leden van La bour's Noordierse studiegroep. Die avond voeren de Sinn Fei- ners het woord op een openba re bijeenkomst in de Labour- gezinde Londense gemeente Islington, waar veel Ieren* wo- „Rooie" Ken is de man, die sinds een paar jaar de conser vatieve regering-Thatcher dwarsboomt in Londen, dat in de laatste gemeenteverkiezin gen opnieuw een socialistisch partijgenoten wordt Livingsto ne beschouwd als een linkse extremist. Tijdens het recente Nederlandse staatsbezoek aan Engeland ontving hij (op haar eigen verzoek) koningin Bea trix in het imposante GLC-ge bouw op de zuidelijke oever van de Theems, tegenover het Parlement. Nadien werd hun gesprek „buitengewoon boei end" genoemd. Kenneth Livingstone houdt het voor niemand verborgen, dat hij grote sympathie koes tert voor de Ierse republikei nen. Hij gaat uit van het standpunt, dat Noord-Ierland niet bestaat. Het is een onder deel van heel Ierland, waar de Britten niets te maken hebben. „Zij mogen Ulster niet langer meer als een kolonie beschou wen", zegt Livingstone. Als het aan hem lag, zouden de Britse troepen die zich nu in Ierland bevinden, al lang weer thuis zijn. „Rooie Ken" keurt wel de her haalde republikeinse pogingen af om het Ierse probleem met geweld op te lossen. „De ge schiedenis bewijst, dat daar niets mee te bereiken valt", zegt hij. „Het Ierse vraagstuk moet op een vreedzame ma nier geregeld worden". Livingstone heeft met zijn uit nodiging niet alleen de Britse conservatieven maar ook een groot deel van de Labourpartij tegen zich in het harnas ge jaagd. Zelfs Michael Foot, lei der van alle Britse socialisten, stuurde „Rooie Ken" gisteren een brief om hem zijn grote ontsteldheid duidelijk kenbaar te maken. Andere prominente Labourleden en natuurlijk ook de conservatieven probeerden Livingstone op zijn nummer te zetten met de verklaring, dat hij zich bemoeit met een poli tieke kwestie, die hem niet rechtstreeks aangaat. Al die protesten raakten echter Ken Livinstone's koude kleren niet. Hij maakte zijn critici erop attent, dat in Londen tal rijke slachtoffers gevallen zijn ten gevolge van de Ierse bom aanslagen en dat geregeld ook jonge Londenaren als soldaat naar Ierland gezonden wor den, waar zij kunnen sneuve len. j bec< Zelfs Hor» Geen bewijs voor gebruik chemische wapens door Sovjet-Unie NEW VORK Een VN-com- missie heeft gisteren ver klaard, dat de beweringen over het gebruik van chemi sche wapens in Afghanistan en Zuidoost-Azië door de Sov jet-Unie niet te bewijzen zijn. Maar de aanwijzingen dat de Sovjet-Unie deze wapens wel heeft gebruikt kunnen niet worden genegeerd, aldus de commissie. De VS hebben Moskou er herhaaldelijk van beschuldigd chemische wapen te hebben gebruikt in Afgha nistan en in Cambodja en wuiJNüjiN Albanië, de Balkanstaat die zichzelf gedurende de afgelopen decennia in een vrijwel compleet isolement heeft geplaatst, vierde eind vo rige maand zijn zeventig ste veijaardag. Die her denking gaat minder ge paard met succesmeldin gen dan met een bezin ning op de nationale ge schiedenis. Zelfstandig werd Albanië op 28 no vember 1912, toen de uit ballingschap teruggekeer de politicus Ismail Qemali in Vlora een regering vormde en de onafhanke lijkheid uitriep. Precies 32 jaar later trok En- ver Hoxha, die tot de dag van vandaag de touwtjes stevig in handen heeft, de hoofdstad Ti rana binnen nadat hij de Duit se bezetters had verdreven. Met het oog op de zeventigste veijaardag belegde de Albane se academie van wetenschap pen een nationale conferentie over de geschiedenis van het land. Daarbij trad aan het licht, wat de Albanezen zeer dwars zit en wat ook veel van de vijandigheid tussen Albanië enerzijds en Griekenland en Joegoslavië anderzijds ver klaart: een groot deel van het Albanese volk woont buiten de staatsgrenzen. Professor Stefanaq Polio meent dat het grondgebied van Albanië al leen maar kleiner is .gewor den. Daarentegen hebben alle nationale staten op de Balkan sinds hun ontstaan hun grond gebied steeds uit kunnen brei- Enver Hoxha pengeweld heeft Servië, met toestemming van de grote mo gendheden, tussen 1877 en 1925 tot vijf maal toe Albanees grondgebied ingelijfd. De de ling van 1913 door de Serven, na de eerste in een overwin ning geëindigde oorlog met Turkije, noemde de historicus een natiopale ramp. Waarnemers zien aanwijzin gen voor een zekere opening op handels-politiek gebied naar het buitenland sinds Ti rana zich enkele jaren geleden van China afwendde. Albanië zou metalen, chroomerts en mijnbouwprodukten tegen harde valuta kunnen uitvoe ren om met het ontvangen geld noodzakelijke industrie- produkten te kopen. Op grote schaal beschikt het land over nog onbenutte energiebronnen in de vorm van kolen, aardo lie, aardgas en waterkracht. AlMni* niot nll-or. nk het kleinste, maar zeker ook als het geheimzinnigste land op de Balkan. Hét feit dat En- ver Hoxha het langst aan de macht is in een Oosteuropees land, leggen niet alle waarne mers niet uit als „stabiliteit". Velen zien het meer als een bewijs van zijn eigenmachtige heerschappij. Het bericht van de Albanese media dat bij de kort geleden gehoucjen verkie zingen welgeteld één Albanees tegengestemd heeft (er waren acht ongeldige stemmen), ver wijzen veel waarnemers naar de afdeling niet-gewilde, poli tieke scherts. In het land der Skipetaren schijnen ook ge vechten om de macht plaats te hebben. Een sterke aanwijzing in deze richting is de verkla ring van Hoxha, waarin hij de een jaar geleden gestorven premier Mehmet Shehu als Amerikaans, Sovjet- en Joego- slavisch agent kenschetste. Volgens radio-Tirana heeft Shehu in een vlaag van zwaar moedigheid zelfmoord ge pleegd. Het ontbreekt natuurlijk bij het opmaken van de balans niet geheel aan meldingen van successen. In Albanië, dat zich nog steeds als hoeder en be waarder van het ware leninis me beschouwt en waar het verschijnsel „destalinisatie" zich nooit heeft voorgedaan, zijn de 70.000 arbeiders van de hoofdstad Tirana goed voor 20 procent van de totale indus triële produktie van het land. De hoofdstad produceert in drie dagen evenveel als waar zij in 1938 een heel jaar voor nodig had. In de textielfabriek „Stalin" werken meer inge nieurs dan aan het eind van de Tweede Wereldoorlog in het holp land Franse generaals in geweer tegen bezuinigingen (Van PARIJS De Franse le gerleiding heeft krachtig geprotesteerd tegen de be zuinigingen op de militai re begroting en verklaard dat de landsverdediging onder de nieuwe omstan digheden niet meer ge waarborgd kan worden. De bevelhebbers van de land-, luchtmacht en ma rine hebben rapporten op- gestèld waarin zij een alarmkreet slaken en op de rampzalige gevolgen wijzen van inkrimping van de strijdkrachten. De waarschuwing van de mili tairen bestaat uit een serie vertrouwelijke rapporten, die het linkse blad 'Le Matin' in handen gespeeld zijn/Volgens de bevelhebber van de land macht komen de bezuinigin gen erop neer dat er dertig re gimenten opgeheven zullen moeten worden, dat het derde legerkorps, de tweede pantser divisie en een infanteriedivisie gaan verdwijnen. De land macht zal als gevolg van de bezuinigingsmaatregelen der tigduizend manschappen ver liezen, de luchtmacht zeven duizend en de marine vijfdui zend, terwijl zevenduizend man burgerpersoneel ontsla gen zouden moeten worden. De regering wil de militaire uitgaven over de komende vier jaar beperken tot 3,9 pet. van het bruto nationaal pro- dukt Frankrijk is niet in staat een doeltreffende kernmacht èn een doeltreffende conven tionele strijdkrachten te on derhouden. De socialistische regering kiest nu voor het

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11