Banken willen ook op zaterdag open zijn Gratis wonen"in Helmond Kindersterfte in Derde Wereld hoog door poedermelk islamitisch Ayatollahs willen hun revolutie bolwerk j in baalbek in Libanon aan de man brengen Eigen krant voor Westeuropese Chinezen BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 7 DECEMBER 1982 PAGINA 10 99 HELMOND Mensen met een inkomen be deden de 28.000 gulden kunnen in de groeistad Helmond de eerste drie jaar gratis in (bepaalde) premie-A-koopwonin- gen wonen. Daarmee adverteert een make laar in Helmond. Het is mogelijk door de prij zen, die van 140.000 gulden naar 128.000 gulden zijn verlaagd, de lage hypotheekrente volgens de make laar nu 7,3% en de lokatiesubsidie in Hel mond van 2.263 gulden. Iemand met een belast baar inkomen van 28.000 gulden of min der, die een premie-A- woning van 128.000 gulden koopt, betaalt dan over de hypotheek- 7,3 rente (en aflos sing1). In het eerste jaar krijgt hij een premie van 10.900 gulden (het tweede jaar 500 gulden minder en het derde jaar 1000 gulden min der. Zo wordt de pre mie afgebouwd) en de lokatiesubsidie van de gemeente. Bovendien geniet hij dan een be lastingvoordeel door aftrek van rentelasten en (eventueel) een stukje aowpremie. En zo blijft er voor de eerste drie jaar een to taalbedrag hooguit en kele honderden gul dens over, aldus de ma kelaar. Daar komen dan wel servicekosten van 140 gulden per maand bij. En in volgende jaren stijgen de lasten na tuurlijk, omdat de pre mie lager wordt en het inkomen van de koper hoger. Bovendien: bij meer inkomens wor den deze opgeteld en rolt er een nog lagere premie uit. Dat de huizen zo goed koop kunnen zijn komt met name omdat de premie (in het eerste jaar 10.900 gulden) ge baseerd is op een ren testand van 11,5%. De rente is nu echter veel lager. In de gemeente Gel- drop zijn overigens nog goedkopere huizen te koop. Die komen uit een faillissement en zijn van 148.000 gulden naar 115.000 gulden af geprijsd. Voor de hui zen in dit plan geldt ook nog een (extra) be lastingvrije premie van 5000 gulden ineens. gen de huizenkopers geen „welkomstpre mie" (lokatiesubsidie). AMSTERDAM De ban ken willen in de cao-on derhandelingen voor 1983 bereiken, dat er meer ruimte komt voor uitbrei ding van de openingstij den. De cao is in dit op zicht veel te knellend, al dus werkgeversonderhan delaar dr. J. Crijns. Dit belemmert een betere dienstverlening en hand- haven van de concurren tiepositie- ten opzichte van de gelddiensten van de PTT. De meeste banken zijn nu van maandag tot vrijdag open van negen tot vier, en dat moet veel flexibeler worden, en ook op zaterdag. De banken gaan hier een „hard" punt van maken, ook als tegen zet tegen de oprukkende bankactiviteiten der PTT, die over veel ruimere ope ningstijden beschikken. Volgens dr. Crijns kan de prijscompensatie over 1983 geen inzet worden van ruil- partijen ten behoeve van kor ter werken. Een algemene verkorting van de werkweek blijft voor de banken onaan vaardbaar, ook na de stakings acties in maart van dit jaar. Deze acties mislukten omdat slechts enkele honderden van de ongeveer honderdduizend werknemers bij de banken een staking aandurfden. De eis van de bonden was invoering van de 36-urige werkweer in vier jaar tijd. Die eis wordt ook voor 1983 gehandhaafd. „In de onderhandelingen voor volgend jaar geven we de prijscompensatie niet meer weg, want ook guldens die je uitgeeft aan prijscompensatie of wat je daarvoor inruilt, moeten eerst worden ver diend, en dat gebeurt in vele gevallen niet meer", aldus dr. Crijns. Hij tekent erbij aan dat de banken „natuurlijk" bereid zijn om te onderhandelen over vormen van arbeidstijdverkor ting. In de komende cao-ge- sprekken zal aan de orde moe ten komen of het 1832-urige werkjaar moet worden verkort of uitgebreid, en als bonden en banken daarover akkoord zijn, dient de verdere invulling van het urenrooster aan de diverse ondernemingen worden over gelaten. Of ruimere openingstijden meer werk gaan opleveren, kan Crijns niet zeggen. Wel weet hij dat volgend jaar drie duizend bapen in de banksec tor zullen verdwijnen door het niet opvullen van natuurlijk verloop. De schuld legt hij hiervoor bij de bonden die dit jaar hebben vastgehouden aan de prijscompensatie. Blijft een algemene verkorting van de werkweek stuiten op hardnekkig verzet van werk geverszijde, werken in banen van 50 80 procent van de volle veertig uur is het toe komstbeeld dat Crijns schetst. Banen dus van gemiddeld 20 tot 32 uur per week, met een evenredig lager loon en op ba sis van vrijwilligheid: geen dwingende cao-afspraken die werkgevers en werknemers tot een keurslijf dwingen. „Ik heb uitgerekend dat, willen wij de werkloosheid in ons land terugdringen tot een aan vaardbaar niveau drie pro cent van de beroepsbevol king het nodig is om een kwart van de totale werkgele genheid in deeltijdbanen on der te brengen. Nu wordt 18,3 procent van het werk in deel tijd verricht". Amerikaans hotel zakt in als kaartenhuis In de Amerikaanse stad Minneapolis sen werd met behulp van enkele la- kaartenhuis zakte het begin deze de aangrenzende gebouwen waren is gisteren op spectaculaire wijze dingen dynamiet de fundamenten eeuw gebouwde hotel in elkaar, zon- na de sloop nog geheel intact geble- een oud hotel, dat al elf jaar leeg- onder het zestien verdiepingen tel- der dat iemand ook maar een ven. stond, gesloopt. Op de juiste plaat- lende gebouw weggeslagen. Als een schrammetje had opgelopen. Ook AMSTELVEEN De Chine zen in West-Europa krijgen hun eigen krant, de Europe Journal. Half december zal het eerste officiële nummer ver schijnen. Veel Chinezen leven in West- Europa geïsoleerd omdat zij niet op de hoogte zijn van het Europese nieuws. Veel Chine zen spreken de taal niet van het land waarin zij wonen en kunnen daardoor ook het nieuws in de media niet vol gen, In Parijs zijn een jaar ge leden plannen gemaakt voor het samenstellen van een Chi nese krant, waarin Europees nieuws zou worden gebracht. De krant, waarvan het hoofd kwartier en de drukkerij in Parijs ziten, zal in de meeste Westeuropese landen verschij nen, in elk geval in Frankrijk, Engeland, Duitsland, Neder land, België en Zwitserland. Zo zal de krant die in Neder land verschijnt een aparte pa gina Nederlands nieuws bevat ten. Europe Journal gaat wer ken met correspondenten die in de Europese landen zitten en hun nieuws naar Parijs te lexen. „Er zijn acht proefexemplaren gedrukt en de reacties daarop waren erg positief", zegt de heer Tseng, assistent van me vrouw Jane T.M. Lo, de Ne derlandse correspondente voor Europe Journal. Volgens Tseng zal de Europe Journal een brug zijn voor de ruim half miljoen Chinezen die in West-Europa leven. „De kran ten worden hoofdzakelijk naar de grote steden gestuurd van uit Parijs. Ze verschijnen daar in de kiosken, Chinese restau rants en Chinese winkels. De Chinezen die in kleinere ste den en dorpen wonen, zullen een abonnement moeten ne- Een vrouw In Opper-Volta is niet gezwicht voor de melkpoeder maar geeft haar kind de borst. AMSTERDAM In het Amsterdamse Tropenmu seum huist vanaf morgen, 8 december, tot 14 februa ri een tentoonstelling over borstvoeding en poeder- melk. De organisaties „Landelijk Overleg Baby voeding" en Unicef willen met deze tentoonstelling de aandacht vestigen op de problemen die in de Derde Wereld worden ge schapen door het gebruik van poedermelk. Per jaar sterven in de wereld na melijk één miljoen kinde ren na consumptie van dit product, terwijl naar schatting tien miljoen kin deren jaarlijks ernstig ziek worden, omdat zij flesse- melk krijgen in plaats van borstvoeding. Op de tentoonstelling zijn fo to's te zien van drie situaties waarin vrouwen in de Derde Wereld poedermelk gebrui ken, in Latijns-Amerika, Ke nia en Oost-Ja va. De foto's zijn eigenlijk een aanklacht tegen de industrie die poedermelk voor baby's produceert, maar het is niet de bedoeling van de organisatoren dat mensen zich in een sterk protest tegen dez& industrie keren. Zij willen la ten zien dat het beter is dat ba by's moedermelk krijgen, ook als zij in Nederland wonen. In moedermelk zitten afweerstof- fen die in poedermelk ontbre ken. Voor het gebruik van poeder melk is een goede hygiëne noodzakelijk/Velen in de Der de Wereld kunnen daarop echter geen aanspraak maken. Zij gebruiken verontreinigd water, zodat de baby volgens Harrie Leyten, conservator in het Amsterdamse Tropenmu- seurn en mede-verantwoorde lijk voor de uitvoering, „een fles vergif leegdrinkt". Poedermelk wordt in de Der de Wereld op een agressieve manier aangeprezen. Vrouwen krijgen een gratis blik en ko men daarna tot de ontdekking dat hun baby geen borstvoe ding meer wil. Gevolg: een groot gedeelte van het gezins budget gaat op aan de baby voeding die gratis zou kunnen zijn. ander punt verkeerd, de aanwijzingen op de verpak king van melkpoederproduc ten verkeerd worden opge volgd, heeft dat grote gevolgei voor de gezondheid baby. Dat gebeurt maar al t< vaak, omdat de m< arme landen veelal niet kun nen lezen. Om deze verkeerde verkoop technieken nu tegen te gaan voerde de Wereld Gezond heidsorganisatie vorig jaar d( reclamecode in. De indus trieën hoeven zich echter aan die code te houden, omdal hij eerst in de wetgevingen moeten worden opgenomen In mei 1983 wordt opnieuw bekeken of de code bijstelling; behoeft. Harrie Leyten maart bezig met de uitvoering van de tentoonstelling. Het de bedoeling dat die volgent jaar door het land gaat route ren, en daarom heeft het Tro penmuseum een speciale structie ontworpen, die ge makkelijk afbreekbaar, plaatsbaar en opbouwbaar NICOLINE VAN VUGI BEIROET Sinds enke le weken is Libanon een nieuwe gewapende groe pering rijker. In de Oost- libanese, stad Baalbek, dat onder controle van het Syrische leger staat, heb ben enkele honderden sji'iten zich verschanst en willen vandaaruit een re volutie op z'n Iraans voorbereiden. Voor de Libanese regering, die er nog steeds niet in is ge slaagd een onderhande lingsproces op gang te brengen dat moet leiden tot het vertrek van alle buitenlandse troepen uit dat land, is Baalbek een extra zorg. Want de sji'i ten vormen de grootste minderheid in Libanon en zonder hun medewer king is een herstel van de nationale eenheid on denkbaar. De leider van de Islamitische: Amal (Hoop) in Baalbek, Hoessein Moessawi, is zeer duidelijk over de doelstellin gen van zijn beweging. „Onze verhouding tot de Islamiti sche Republiek Iran is die van moeder en zoon'V zo ver kondigde hij onlangs. Voordat hij al zijn energie be gon te steken in het sji'itische zendelingenwerk was de Li banees Moessawi (40) onder wijzer. Nu heeft hij zich ge vestigd in een twee verdiepin gen tellend geel gebouw, dat midden in de stad Baalbek staat en fungeert als hoofd kwartier voor de revolutio naire sji'iten. Het hoofdkwar tier, dat onder strenge bewa king staat van pasdarans (wachters van de revolutie), is opgedragen aan „de vereer ders van het martelaarschap". Waarschuwing Het is duidelijk dat de heer sende Iraanse geestelijkheid in dit stukje van Libanon een afzetmarkt heeft gevonden voor haar curieuze exportpro- dukt, de islamitische revolu- Vorige week gingen gewapen de sji'iten over tot de bezet ting van het stadhuis in Baal bek en bestormden vervol gens de barakken van het Li banese leger in de stad. Uit angst dat de Amal-groep in vloed zal krijgen onder de overige sji'iten in Libanon, heeft een militaire rechtbank in Beiroet arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen Moessa wi. De aanklager, Germanos, tracht de invloed van de Amal-beweging te bagatellise ren. Hij zei dat de aanhangers van Moessawi niet meer dan een groepje ongeregeld vorm den, dat is samengesteld uit deserteurs, ontsnapte gevan genen en gepensioneerde offi cieren van het Libanese leger. Hoewel Moessawi alle betrok kenheid met de gewapende acties van vorige week ont kent, heeft hij al wel de rege- ring-Gemayel gewaarschuwd voor een golf van geweld, in dien zij een vredesverdrag met Israël ondertekent. „Als zo'n verdrag wordt geregeld, dan is de strijd tegen Israël en de Libanese regering een reli gieuze plicht voor elke mos lim", zo liet hij weten. De dreiging van een jihad (heili ge oorlog) moet de regering- Gemayel wel zorgen baren, want de ontwikkelingen in Iran hebben aangetoond tot wat voor een gevolgen dat kan leiden. Op dit moment is de kans op een jihad in Libanon echter niet bijzonder groot. Moessawi kan tot nu toe op slechts en kele honderden sji'iten reke nen, die voor de nodige on rust in Baalbek en omstreken kunnen zorgdragen. Maar of zijn op Iraanse leestgeschoei- de revolutionaire denkbeel den aanslaan bij de overige Libanese sji'iten is verre van duidelijk. Toch vormt zijn beweging een potentieel gevaar. Ten eerste staan de gewapende leden van de Islamitische Amal op zeer goede voet met de onge veer 1.500 Iraanse pasdarans, die in juni naar naar Libanon zijn gestuurd om het op te ne men tegen de Israëlische in vasiemacht. Maar omdat Syrië dat niet zo'n goed idee, zijn zij gelegerd in de Syrische grens plaats Zibdani, waar zij wach ten op verdere instructies uit Teheran. Dat de strijd tegen Israël voor hen niet het hoofddoel is, blijkt wel uit de verklaringen die enkele pas darans eerder deze maand tij dens interviews hebben afge-. legd. Zij lieten weten bezig te zijn met een „propaganda- missie", die tot doel heeft „het gebied te islamitiseren". Verdeeld land Libanon is sinds de burger oorlog een verscheurd land en het ziet er voorlopig niet naar uit dat de Israëlische, Syri sche en Palestijnse troepen binnen afzienbare zullen ver dwijnen. In hoeverre een isla mitische revolutie op de puin hopen van de de oorlog kan gedijen blijft een vraag, waar over met name de huidige Li banese leiders zich bezorgd maken. De regering-Gemayel lijkt niet veel meer te kunnen doen afwachten en hopen dat het allemaal zo'n vaart niet loopt. Een Libanese diplo maat, die anoniem wilde blij ven, omschreef onlangs de po sitie van zijn regering als volgt: „Het belangrijkste punt waar wij in de komende tijd op moeten letten is of het isla mitische vuurtje vanuit Baal bek zal overslaan naar Beiroet en andere delen van Liba non".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10