Lubbers pleit voor vrijhandel EG Twintig jaar cel geëist tegen moordenaar agent Betancur kritisch gastheer van Reagan Boete van 11 mille geëist voor opzetten van 300.000 dieren Kabinet bestelt weer 12 F-16-straaljagers 3INNENLAND/ BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 4 DECEMBER 1982 PAGINA 5 gere uitkering werkloze ingeren uiterlijk per 1 maart" CN HAAG Staatssecretaris De Graaf van ciale Zaken en Werkgelegenheid wil dat igeren beneden de 23 jaar die werkloos wor- ,n uiterlijk per 1 maart na hun WW-uitke- ng (als zij lang genoeg gewerkt hebben om i te krijgen) rechtstreeks in de bijstand ver- Hen. De Graaf schrijft dat in een brief die gisteren heeft gestuurd naar de Sociaal Eco- mische Raad (SER). Hij wil uiterlijk half ja- _ari het advies van de SER hierover binnen bben. De staatssecretaris wilde de maatregel ivankelijk al op 1 januari in laten gaan, te- ijk met het intrekken van de RWW-uitke- g aan werkloze schoolverlaters van zestien zeventien jaar die nog thuis wonen. Over laatste zal de SER nog tijdig een advies men uitbrengen, namelijk op 17 december. Nederlandse priesters op Filippijnen vervolgd MANILLA Twee Nederlandse priesters, Theo Bandsma (60) en Herman Sanderink (57), werkzaam in het noorden van de Filippijnen, zullen wegens „ondermijnende activiteiten" vervolgd worden. Er is bij hen communistische literatuur gevonden, zo heeft een defensie- woordvoerder gisteren bekendgemaakt. Ze werden al op 8 augustus gearresteerd in hun dorp Villaverde, 225 kilometer ten noorden van de hoofdstad Manilla. Zij werden niet ge vangen gezet, maar onder de hoede gesteld van hun bisschop. Hun overste, pater Ernesto Amigleo acht de twee paters onschuldig. „In werkelijkheid zijn de stukken bij hen verbor gen". Bandsma werkt al 28 jaar op de Filippij nen al dorpspriester en schoolhoofd. Pater Sanderink is al 21 jaar dorpspriester. Licht op groen voor kweekreactor Kalkar BONN Na jarenlange strijd heeft het parlement van de Duitse Bondsrepubliek gisteren de weg geopend tot een mogelijke inbedrijfneming van de omstreden snel le kweekreactor in Kalkar (Noordrijn-Westfalen). De meerderheid van de conservatief-liberale coalitie keurde de opheffing goed van het eind 1978 bestaande politieke parlementaire voorbehoud. Een motie van de oppositie, de sociaal-democraten, het voorbehoud voor lopig te handhaven wegens nog onopgeloste vraagstuk ken van economische bedrijfsvoering, veiligheid en fi nanciering van het project van 6,5 miljard mark, kreeg geen meerderheid. Volgens de jongste raming gaat de centrale 6,5 miljard mark (7,15 miljard gulden) kosten. Dat is vier maal zo veel als de oorspronkelijke raming. Verwacht wordt dat de installatie in 1989 in gebruik genomen zal kun nen worden, tien jaar later dan Conducteur moet eigen compartiment desgewenst afstaan DEN HAAG NS-conducteuren, die in de trein geen eigen kantoortje heb ben, mogen, indien de trein vol is, geen heel compartiment voor henzelf reserveren. Is de trein niet vol dan mag de conducteur wel een comparti ment voor zichzelf reserveren voor het doen van de administratie. Dit is bij de NS besloten naar aanleiding van klachten over het voor zichzelf reserveren van een compartiment door conducteuren van het CDA-Ka- merlid Hermsen. Het Kamerlid had zelf gedurende een reis van Emmen naar Den Haag moeten staan, terwijl een conducteur een compartiment be zet hield. laaflandelaar in tisemitische v°'jectuur bekeurd Valkenburg De politie in Valkenburg (Limburg) ;eft gistermiddag een grote jeveelheid antisemitische jetuur aangetroffen in een 'Htiekhandel in die plaats. De ^litie deed daar een inval op van binnengekomen Volgens de Stichting Be- jrijding Antisemitisme (Stiba) weft het de grootste vondst 't Nederland aan nazi-lectuur, fïtisemitische boeken, foto's i insignes van na de Tweede Itereldoorlog. Ook waren er nmofoonplaten bij met re devoeringen van Hitier. Tot de 'jibeslaggenomen goederen be- i verder tientallen exem- n van Hitiers boek „Mein npf". Tegen de handelaar, e 64-jarige C. de B., is proces- 'erbaal opgemaakt wegens et in voorraad hebben en ferspreiden van verboden lec- fiWeer Bulgaar nge>irerdacht van erd, 1 tho-ftanslag op paus ïflOME In Rome is een ar restatiebevel uitgevaardigd te- 4en een tweede Bulgaar, Vas- [iliev Juelio Kolev, die ervan Wordt verdacht betrokken te tijn geweest bij de aanslag op Johannes Paulus II op 13 van het vorig jaar. Dit is isteren uit gerechtelijke bron omen. Kolev werkte tot half jaar geleden bij de iulgaarse ambassade in Italië, 'olgens de Bulgaarse ambas- ideur was hij secretaris van dei militaire attaché in Rome is hij enkele maanden gele- 11 naar zijn land terugge keerd. In totaal worden nu ze ven personen verdacht vatt nedeplichtigheid aan de aan- tlag, vijf Turken en twee Bul jaren. Vier van hen bevinden jich in hechtenis. Russische diplomaat moet Engeland uit w-h! •'-Li .ONDEN Groot-Brittannie leeft een Russische diplomaat jitgewezen-, die impliciet van u.® spionage wordt beschuldigd. a Het gaat om de marine-attaché 9r#in Londen, kapitein Zotov, die zich volgens Buitenlandse Zza- pen schuldig heeft gemaakt (ligbi de gebruikelijke diplo- natieke uitdrukking voor ipionage. Zotov en zijn vrouw noeten vóór volgende week woensdag het land verlaten. Volgens Russische bronnen is de uitwijzing een poging van ,de Britse geheime dienst te be- 'wijzen dat hij efficiënt werkt na de spionage-affaire van Cheltenham. Een Britse mede werker van dit centrum werd lonlangs veroordeeld tot 35 jaar (gevangenisstraf wegensspio nage voor de Sowjet-Unie. (Vervolg voorpagina) KOPENHAGEN De tien landen van de EG willen hun gemeenschap pelijke markt gedurende enkele jaren moeilijker toegankelijk maken voor hoogwaardige industrie- produkten uit de Verenig de Staten en Japan, bij voorkeur door vrijwillige overeenkomsten op het gebied van exportbeper kingen met deze beide handelsblokken. Zo'n be perkt protectionisme te gen buitenlandse concur rentie moet de toekomst- -gerichte Europese nijver heid (onder meer elektro nica, telecommunicatie, luchtvaartindustrie) een adempauze geven. Samenwerking op het gebied van onderzoek en produktie, moet de Europese technologie in die periode op het Ameri kaanse en Japanse niveau til len. Tot deze conclusie zijn de Europese regeringsleiders ge komen tijdens de eerste dag van de Europese Raad (Euro top) in de Deense hoofdstad Kopenhagen. Nederlands deelnemer aan de Europese' top, premier Lub bers, wilde gisteren het woord protectionisme niet gebruiken. Hij verklaarde er juist voor ge pleit te hebben, om in een tijd van crisis geen enkele toege ving te doen aan de neiging om de vrije handel te beper ken, noch binnen de EG, noch' naar buiten toe. Lubbers acht te het „geen enkel probleem om afspraken voor tijdelijke De deelnemers Europese top december '82 vereeuwigd. Helemaal rechts, naast prinses Benedicte van Denemarken, staat premier Ruud Lubbers. De vrouw in het midden is koningin Margaretha II van Denemarken. zelfbeperking in de exporten te maken, zoals intussen Ame rika en Europa ook aangaande het staal hebben gedaan". Vol gens Lubbers is het geen pro tectionisme maar „verant woordelijk gedrag om bepaal de industrieën op deze wijze door moeilijke tijden heen te helpen". De Europese politieke leiders hebben besloten tot de oprich ting van een politiek comité van staatssecretarissen uit de tien EG-lidstaten, die de vele handelsbelemmeringen (ver schillen tussen nationale tech nische voorschriften die tot vele grens-formaliteiten no pen) tussen de EG-lidstaten moeten opruimen. De Europe se commissie wil van de Euro pese ministerraad toestem ming krijgen om drie miljard Europese rekeneenheden (7,8 miljard gulden) op de interna tionale kapitaalmarkt op te ne men om daarmee economische activiteiten in de gemeenschap te steunen. In de Europese top is de hoop uitgesproken dat een visserij- -akkoord voor 21 december rond is. Een definitief ask- koord hangt nog af van de Deense regering die het moei lijk heeft bij het verkopen van het Europese visserij-akkoord aan hun vissers. Nederland behoort tot de drie Eg-landen die in staat worden geacht een voortdurende da ling van de rente in Europa te bewerkstelligen. Die mening heeft de EG-commissie neer gelegd in een document dat de basis vormt voor een debat over de sociaal-economische situatie dat in de Europese top wordt gehouden. West-Duits- land en het Verenigd Konink rijk worden als de andere twee lidstaten genoemd. De overige lidstaten kunnen niet veel uit voeren om de rentetarieven terug te dringen. BOGOTA President Reagan van de Verenigde Staten heeft gisteren een onvriendelijke ontvangst gekregen van duizenden anti-Amerikaanse demon stranten terwijl de Colom biaanse president, Belisa- rio Betancur, zijn Ameri kaanse collega op kriti sche vragen onthaalde. Vlak voor zijn aankomst in Bogota gisteren, ontploften er drie bommen, die alleen mate riële schade veroorzaakten. Reagan werd later uitgefloten door honderden studenten die een „Reagan-pop" verbrand den. De politie gebruikte traangas om de stenen gooien de studenten te verpreiden. De veiligheidsmaatregelen in Bogota waren ongewoon streng vanwege verwachte ac tiviteiten van guerilla's. Een helikopter vloog Reagan van de luchthaven van Bogota naar de Colombiaanse senaat. Daar kreeg de president een kogelvrij vest aan en werd met een gepantserde limousine twintig meter overbrugd naar het standbeeld van Simon Bo livar, de bevrijder van ver scheidene landen in Zuid-A- merika, om er een krans te leggen. Zijn lijfwachten had den hun machinepistolen al die tijd open en bloot in de aanslag. Reagan heeft Betancur beloofd de meningsverschillen over narcotica en Amerikaanse ta rieven die de invoer van Co lombiaanse goederen bemoei lijken, te zullen oplossen. Be tancur pleitte voor een „vol waardige dialoog" tussen de Latijns-Amerikaanse landen. „Vrede wordt niet bereikt door druk of door isolatie, maar alleen door niet-discri- minatoire hulp. Wij kunnen niet in rust leven als de zones in Centraal-Amerika in econo misch en maatschappelijke on recht leven. Zo is de president", zei Betancur. ZUTPHEN De officier van justitie mr.J. Hulsenbek bij de rechtbank in Zutphen heeft gisteren geldboetes van in totaal 11.000 gulden en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van vier weken geëist tegen de 73-jarige, zich evangelist en preparateur noemende Joannes Roe- leveld uit het Gelderse Eerbeek. Bij hem werden, tot stomme verbazing van politie en justitie, in april van dit jaar bijna 300.000 opgezette dieren, tienduizenden vogeleieren en een gigantische insectenverzameling gevonden in wat bouwvallige keetjes en een bij toeval ontdekt onderaards ge welf op zijn nog geen halve hectare groot terrein temidden van de Veluwse bossen. De bejaarde man die zegt in opdracht van God te hebben gehan deld en die bovendien gelooft dat al zijn opgezette dieren na de Dag des Oordeels weer springlevend zullen zijn, stond terecht wegels het in bezit hebben van vele duizenden opgezette vogels van meer dan 80 verschillende beschermde soorten. Bovendien werden in zijn schuurtjes en kelders meer dan tien oude vuur wapens en veel munitie gevonden. Voor het in bezit hebben van de honderdduizenden dode dieren had Roeleveld naar zijn zeggen een vergunning. Dat papier kwam rechtbankpresident mr. J. van Oostveen ook onder ogen. Het betrof een pamflet met tal van bijbelse teksten. „Ik ben^n dienst van de allerhoogste", was Roelevelds' rechtbank doet 17 december uitspraak. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet zal volgende week besluiten, 12 nieuwe F-16-jachtbommen- werpers te bestellen bij de Amerikaanse vliegtuigfabriek General Dynamics. Met deze order is een bedrag van 510 miljoen gulden gemoeid. De F- 16-toestellen moeten dienen ter vervanging van de Star- fighters van de Luchtmacht. In 1976 besloot het kabinet- Den Uyl tot deze vervanging, die geleidelijk over tien jaar zou worden uitgesmeerd. In totaal zouden er 213 F-16- jagers moeten komen, waar van er de afgelopen jaren al 144 zijn besteld. Een aantal F- 16-vliegtuigen is al in gebruik op de vliegbasis Leeuwarden. Aanvankelijk was het de be doeling, dit keer 18 vliegtuigen te bestellen, maar vanwege de slechte financiële toestand van de rijksbegroting werd beslo ten, de vervolg-order te ver kleinen tot 12 nieuwe toestel len. Zoals bekend leveren en kele Nederlandse industrieën ook bijdragen aan de produk tie van de F-16's. Het gaat hierbij vooral om Fokker, Daf, en Holland Signaal (Hengelo). Kamervragen over weren homosexuele sollicitant (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het op het nippertje weigeren van een homose xuele sollicitant voor de functie van maatschappelijk werker bij de koninklijke hofhouding heeft de PvdA-Tweede Kamerleden Dales en Haas-Berger ertoe gebracht het kabinet om ophelde ring te vragen. Zoals gemeld werd onlangs een kandidaat die op verzoek van de personeelschef van de hofhouding naar de functie van maat schappelijk werker bij het hof had gesolliciteerd, aan het einde van de overigens goed doorlopen procedure, alsnog geweigerd nadat zijn homosexuele geaardheid in een laatste veiligheidson derzoek aan het licht was getreden. De dames Dales en Haas-Berger willen van premier Lubbers en de ministers Rietkerk (Binnenlandse Zaken), Korthals Altes (Justitie), De Koning (Sociale Zaken) en staatssecretaris Kappey- ne van de Coppello (Emancipatiezaken) weten of er functies zijn waar het kabinet verantwoordelijkheid voor draagt, waarvoor het wenselijk is dat sollicitanten in een vroeg stadium van de sollicitatieprocedure te kennen geven of zij homosexueel zijn. Verder vragen de dames Dales en Haas-Berger onder meer op heldering over een en ander in relatie tot het voorontwerp van wet op de gelijke behandeling, waarbij discriminatie op grond van homosexualiteit wordt verboden. Dinsdag geen treinen naar Belgie UTRECHT De Belgische Spoorwegen hebben de NS meegedeeld, dat in Belgie door een staking van het Waalse spoorwegpersoneel tussen maandagavond 6 december tien uur en dinsdagavond 7 september tien uur geen trei nen zullen rijden. Volgens een NS-woord voerder heeft de sta king tot gevolg dat gedurende dat etmaal alle D- en TEE- -treinen uit en naar Belgie slechts tot en vanaf Brussel kunnen rijden. ADVERTENTIE Nu ook voor kleine huurders een eigen kantoorruimte. Vanaf ca. 80 m? ran de grote steden en Schiphol Belangstelling? Stuur een AMSTERDAM Uit pa- jnische angst om uitgele verd te worden aan de Britse justitie die hij haat te, heeft de 34-jarige En gelsman Alan Reeve naar zijn zeggen afgelopen zo mer op twee Amsterdam se politiemannen gescho ten. Echter niet met de bedoeling ze definitief uit te schakelen, slechts in een poging ze op afstand te houden. Toch bleven er een dode en een zwaar ge wonde achter toen de kruitdamp van het vuur gevecht met in totaal ne gen schoten op de hoofd- stelijke Brouwersgracht was weggetrokken. ,Ik ben een vaste schutter", gaf Reeve gisteren voor de Amsterdamse Rechtbank toe waar hij zich wegens moord, poging tot moord en weder rechtelijke vrijheidsberoving moest verantwoorden. Officier van justitie mr. W.Franken van Bloemendaal bleek dan ook absoluut niet te geloven dat er bij Reeve die middag van de zesde augustus rake was geweest van een paniekreactie. Hij achtte be wezen dat de Brit na kalm be raad en in rustig overleg zijn ruim een kilo zware, doorgela den en gespannen Browning op de politiemannen had leeg geschoten. Geen spoor van handelen in drift of in een op welling. Daarom kwam hij tot zijn voor het Nederlandse strafrecht bijzonder zware eis van twintig jaar gevangenis straf. In de praktijk zou dit be tekenen dat Reeve minstens veertien jaar moet zitten. De verdediger mr.H.Kersting bereikte een geheel andere conclusie. Volgens hem had Reeve nooit de intentie gehad te doden. De zogenaamde voorbedachte rade berustte slechts op een kunstmatige re constructie van handelingen, alsof alles zich in een ver traagde film zou hebben afge speeld. In werkelijkheid had het om seconden gegaan. Ontsnapt Reeve was vorig jaar naar Amsterdam gekomen en met zijn vriendin in het milieu van krakers ondergedoken nadat hij had weten te ontsnappen uit de psychiatrische gevange nis in het Engelse Broadmoor. Hij zat daar een gevangenis straf van twintig jaar uit we gens een tweevoudige moord. Dit zou zijn haat jegens de Britse justitie verklaren. „Tijdens zijn detentie", aldus psychiater dr.A.Mooy, die als getuige-deskundige werd ge hoord, „deed zich bij Reeve een dramatische kartakterver- andering ten goede voor. Zo zeer dat hij na zeventien jaar in aanmerking dacht te komen om voorwaardelijk in vrijheid te worden gesteld. Toen de Britse justitie dit driemaal her haalde, door de gevangenisdi rectie gesteunde verzoek af wees, keerde alle haat uit zijn ontwortelde jeugd als een zaam, zelfs door zijn vader in de steek gelaten kind terug en richtte zich tegen die justitie". Dr.Mooy achtte Reeve geeste lijk gebrekkig ontwikkeld, maar niet ziekelijk gestoord. „Hij is geen gevaar voor de maatschappij, zolang hij maar niet in handen van de Engelse justitie dreigt te vallen". De officier van justitie was het met de psychiater oneens. „Deze man moet weg uit de maatschappij", betoogde hij. „Reeve is inderdaad niet gees tesziek, maar hij zal bij iedere botsing met het gezag reageren zoals hij nu gereageerd heeft. Botsen met het gezag is voor hem een roeping geworden. Voldoende reden om hem zo lang mogelijk uit de maat schappij te verwijderen". De advocaat stelde daar lijnrecht tegenover: „Mijn cliënt heeft al zeventien jaar gezeten en bewezen dat hij er veel beter van is geworden. Zo iemand kun je niet weer twintig jaar celstraf geven". Toeval De ironie van het lot wilde dat de twee slachtoffers van de schietpartij puur toevallig op Reeve waren gestuit, zo bleek gisteren ter zitting. Jaap Ho- ningh en Henk Griffioen za ten in hun patrouillewagen 202 achter een andere ver dachte aan en kregen slechts belangstelling voor de Engels man omdat hij vaag aan het signalement beantwoordde. Ze wisten niet dat Reeve toen al op de vlucht was nadat hij in een drankenhal een fles whi sky en een fles Cointreau had gestolen. „Ik was betrapt door de be drijfsleider en vreesde dat hij bij fouillering het pistool zou ontdekken dat ik bij me had", zei Reeve gisteren. „Dan zou ik wegens verboden wapenbe zit aan Engeland uitgeleverd worden. Waarom ik die Brow ning had? Om mezelf door het hoofd te kunnen schieten wanneer ik ooit zou worden gepakt". Reeve vluchtte dus, na een schot op de bedrijfslei der gelost te hebben, weg en kruiste toevallig het pad van de patrouillewagen. „Ik schoot in paniek op de voorruit. Ik hoopte dat de auto daardoor de gracht in zou rijden. Dat ge beurde niet en toen schoot ik, om ze staande te houden, op de bestuurder. Ik mikte op zijn schouder". Uit het getuigen verhoor bleek anders. De 27- jarige Honingh werd niet al leen door de schouder, maar ook dodelijk door het hoofd getroffen, en wel zo snel dat hij geen kans had gezien zijn eigen dienstpistool te trekken. Bij het vuurgevecht dat volg de, werd Henk Griffioen zwaar aan de hals gewond. Reeve dwong vervolgens een automobilist met hem weg te rijden, maar kon uiteindelijk in een tuinneltje overmeesterd worden, hoewel hij daar toen een nog toevallig passerende vrouw als schild gebruikte. De foto van zijn arrestatie is dezer dagen bekroond met de zilver en camera voor de beste pers foto van dit jaar. Vondst Huiszoeking in de woning van Reeve leverde later de vondst van een aantal luchtbuksen en luchtdrukpistolen op. „Maar die waren niet van mij", ver weerde de Brit zich gisteren. „Die bewaarde ik i vriend". Voedsel voor het ver moeden dat hij deel zou heb ben uitgemaakt van een inter nationaal terroristisch complot leverde de zitting verder niet op. Wel verklaarde Reeve in zijn uitvoerige laatste woord dat hij als een politieke vluch teling moest worden be schouwd. „Ik ben een commu nist en een revolutionair, slachtoffer van het kapitalisti sche systeem in Engeland, be strijder van een onmenselijk strafrechtelijk systeem, vech ter tegen het neo-koloniale schrikbewind in bezet Ierland, vijand van een politie die in niets verschilt van de bruin- hemden van Hitier. Ik be schuldig de Britse en Neder landse justitie van een samen zwering tegen mij. Maar ik blijf trouw aan de internatio nale revolutie. De strijd gaat door". De rechtbank zal vrijdag -17 december uitspraak doen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5