Rommelmarkt in Pieterskerk gaat door Samsom- Sijthoff wil 50 mensen ontslaan Overval postagentschap Maresingel opgelost PvdA wil «opheldering l wer Weigering oonvergunning oghermolen bij aad van State llET ARRESTATIE LEIDSE HELERS Met uw krant naar de wintersport ag 1DEN/REGÏO LEIDSE COURANT ZATERDAG 4 DECEMBER 1982 PAGINA 3 }een kolenstook 5 de tuinbouw" J HAAG De overheid moet het dbouwschap ervan weerhouden uit het eigen energiebesparings- js te gebruiken als subsidie bij een jf met kolenstook op glastuinbouw- ïjven. Dit zegt het D'66-kamerlid ibers in schriftelijke vragen aan de isters Winsemius (Volkshuisves- Ruimtelijke Ordening en Milieu) _*$)raks (Landbouw). „Kolenstook in jlastuinbouw heeft een onaanvaard- verslechtering van de luchtkwali- tot gevolg, zoals uit een onderzoek TNQ in het Westland is gebleken. Lf.jendien betreft het geen energiebe- ng maar overschakeling op een re energiebron". Eerste paal voor gezondheidsdienst Met het slaan van de eerste paal is gistermiddag de nieuw bouw van de Bedrijfsgezondheidsdienst (BGD) voor Leiden en regio van start gegaan. De voorzitter van de Stichting Be drijfsgezondheidsdienst en Bouwnijverheid, drs. N.J.C. Nu land, zorgde er met wat hulp van vakmensen voor, dat de paal de grond in ging. De heer Nuland werd bij zijn hei-werk zaamheden tevens geassisteerd door de heer A. Gelling, voorzitter van het bestuur van de Bedrijfsgezondheidsdienst. Het nieuwe pand wordt neergezet op de hoek van de Dia mantlaan en de Opaalstraat. Het gebouw bestaat uit drie etages, waarvan er twee door de BGD gebruikt zullen wor den. De bovenste etage wordt verhuurd. De nieuwbouw van de BGD is noodzakelijk, omdat het huidige onderkomen aan de Hoge Rijndijk veel te klein is geworden. Het pand moet in september klaar zijn. De BGD houdt zich bezig met de ma nier waarop het werk in bedrijven moet worden gedaan en probeert ziekte en arbeidsongeschiktheid te voorkomen. Gewonde na aanrijding NOORDWIJKERHOUT Een 17-jarige inwoon ster van Noordwijker- hout is gisteren met een gebroken sleutelbeen en scheurtjes in een rugwer vel in het Academisch Ziekenhuis Leiden opge nomen. Het meisje reed met haar brommer op de Kerkstraat en wilde de 's Gravendamseweg over steken. Daarbij zag zij de auto van een 28-jarige Amsterdammer niet op tijd. De auto werd door de botsing zwaar bescha digd. 3 >n uffelmarkt- 'leleid ,E1DEN De PvdA;, Ijkadsleden H. van Don- Elkerbout ebben wethouder oiouz 'ase gevraagd duide- ijkheid te verschaffen haar beleid ten anzien van de snuffel- an wel zwarte mark- beide raadsleden ijn enigszins Warring gebracht door- 'hfat Fase als voorstan- snuffel- ,'iiarkt de marktkoop lui heeft toegezegd te lu^ullen verhinderen dat Leiden snuffel- chri'si iar'c'en worden geoL n aniseerd. De vragen- n ch tellers menen dat Fase Oosleze toezegging heeft /on< edaan onder druk he c blokkade marktkooplui, afgelo- en zaterdag bij de roenoprdhal. Zij vin- len dat het vanuit de- ocratisch oogpunt te •treuren is dat de be- Zor eidswijziging "r (fase op deze i g'itand is gekomen. Wan- n(! ieer de vragenstellers ojiet bij het verkeerde progeind hebben, willen zij ïa ^eten op welke gron- oVs 'en Fase dan wel het beleid heeft omgegooid. AMBULANTE HANDEL EIST SCHERPE CONTROLE LEIDEN De Witte Markt, die zaterdag 11 de cember wordt gehouden in de Pieterskerk, gaat door. Maar niet gewoon. Er zal een strenge contro le moeten worden gehou den op alle standhouders die aan de Witte Markt willen meedoen. De Witte Markt is een voortzetting van de vlooi enmarkt in het Antonius- clubhuis en min of meer een variant op de Snuffel- markt die afgelopen zater dag bij de Groenoordhal- len werd gehouden en in de eerste uren werd ver hinderd door een actie van de ambulante handel. De controle op de aanwezig heid van professionele hande laren moet buiten de Pieters kerk plaatsvinden en mensen die als handelaars worden „ontmaskerd" moeten ver dwijnen. Alleen op die manier wil de Centrale Vereniging vooij Ambulante Handel, afde ling Leiden; de Witte Markt op zaterdag 11 december voor één keer gedogen. Dit bleek gisteren na een vergadering tussen burgemeester C. Goe- koop, voorzitter van de Stich ting Pieterskerk en secretaris Chr. de Jong van dezelfde stichting en bestuursleden van de Vereniging voor Ambulan te Handel. Met de organisato ren van de Witte Markt wordt maandag een gesprek gevoerd. De Stichting Pieterskerk, die in eerste instantie zeer ver heugd was met de komst van de Witte Markt naar de Pie terskerk, vanwege de huurop brengst, is met deze eis van van de Vereniging voor Am bulante Handel min of meer accoord gegaan. Zij wil na de rommelmarkt van 11 decem ber één en ander evalueren en dan kijken of voortzetting ge wenst is. Nu reeds kan gezegd worden, dat de ambulante handel fel tegenstander zal zijn, ongeacht het verloop van de eerste rommelmarkt in de kerk. De organisatoren van de Witte Markt, Elie de Graaff en Pieter van Ulden (Peter Deun- houwer heeft zich terugge trokken), zijn het met de gang van zaken niet eens en zijn ook niet van plan er zich bij neer te leggen. Zoals de L.C. gisteren reeds berichtte, heb ben zij een kort geding aange spannen tegen de Vereniging voor Ambulante Handel en haar voorzitter J. Verplancke. Op die manier willen zij een uitspraak van de rechter ont lokken over de rechtvaardi ging van het houden van een rommelmarkt. Het geding dient woensdag in het Paleis van Justitie in Den Haag. Ver der voelen zij zich zeer teleur gesteld over zoveel tegenwer king. „Het is allemaal maai heel vreemd dat alles achter onze rug om wordt besloten. Het lijkt of we helemaal niets te zeggen hebben. Steeds heb ben we toenadering gezocht met elke mogelijke belangheb bende en steeds werd er afwij zend gereageerd", aldus het tweetal. Na het gesprek gistermorgen tussen de heren Goekoop, De Jong en ambulante handel stelden J. Verplancke en se cretaris van de Centrale Vere niging voor Ambulante Han del (landelijk) dat de rommel markten een gevaarlijke vorm van broodroof betekent voor de marktlieden. „Je zou het kunnen vergelijken met een goedaardige hond. Hij is lief voor kinderen, trouw aan zijn baas, ook al pesten ze hem nog zo, hij bijt niet, maar als ze aan zijn voerbak komen dan bijt hij hun hand eraf. Zo is het ook met de marktkoopman. Hij 12at veel met zich sollen, maar als ze aan z'n eten ko men dan wordt 'ie fel", aldus Verplancke. „Als er een sy steem bedacht kan worden dat waterdicht is, waarbij dus geen handelaren op een rommel markt kunnen komen, dan zou ik het niet erg vinden. Maar het merendeel bestaat uit han delaren, die zich op honderd en één manieren slinks toe gang hebben verschaft op de rommelmarkt. Deze mensen betalen geen btw, hebben geen vergunningen en andere pa pieren nodig en kunnen goud geld verdienen. Met de mark- tman wordt gesold; hij staat in de kou; moet overal vergun ningen voor hebben en belas ting betalen. Die concurrentie is oneerlijk. Daarbij komt dat veel zogenaamde particulieren met al een goed inkomen de inboedels van oude tantes enzo gaan verkopen en veel geld in hun zak steken, dat anders door de één of andere lorre- boer verdiend had kunnen worden. En voor zo'n man is het zijn brood, die krijgt niet van het één of andere ministe rie nog een goed maandsala ris", aldus J. Verplancke die overigens geen tegenstander is van een groots opgezette rom melmarkt eens per jaar, mits de controle maar waterdicht is. Ook heeft hij de Stichting Pieterskerk voorgesteld om, in geval de rommelmarkt niet door zou gaan, de geleden schade in verband met de huuropbrengst, te vergoeden en daarvoor een collecte te houden onder de marktkoop lui. De secretaris van de Centrale Vereniging voor Ambulante Handel, de heer Zappey, stelde gistermiddag dat hij niet bang is voor een kort geding. Al eerder zou hij succesvol tegen organisatoren van rommel markten geprocedeerd hebben. Ook stelde hij dat er landelijk hard wordt gevochten tegen de oprukkende rommelmark ten. Het resultaat van deze strijd zou het verdwijnen van rommelmarkten in Gronin gen, Arnhem, Rotterdam en Maastricht zijn. Ook wees hij nog op het verkopen van ge stolen goed tijdens rommel markten. Hierdoor zou op last van de officier van justitie de rommelmarkt in Eibergen reeds gesloten zijn. •KEMADE DEN HAAG De Rijnlandse Molen- heeft bij de Raad State bezwaar aange- ;end tegen de weige- van B en W van Al- lade om de héér J.A. Der Donk uit Den ig in de Goghermolen i laten wonen. Tijdens )n zitting van de raad (steren, verklaarde een •oordvoerder van de ge- jeente dat Van Der Donk tonomisch niet gebonden J aan Alkemade. „Ook ijolens rekenen wij tot de J verdelen woonruimte. Alkemade is een grote st met woningzoeken- De leeftijd waarop imjensen een woning krij- e v in toegewezen, gaat elk Uir weer omhoog. We Qpdibben elke huisvesti ngsmogelijkheid nodig" aldus de heer Zwartelee van de gemeente. Volgens raadsman Van Der Meulen van de Rijnlandse Mo lenstichting is het veel te ge vaarlijk om een gezin met kleine kinderen in een molen te laten wonen. Al de draaien de gedeelten zouden teveel ri sico's opleveren. De woord voerder van de gemeente ver klaarde dat het in Alkemade heel gewoon is dat er gezinnen in de molens wonen. „De men sen weten echt wel waar ze aan beginnen", zo zei hij. De raadsman van de stichting voerde aan dat de heer Van der Donk zorgvuldig uit de ge lederen was geselecteerd om de molen te draaien. De stich ting streeft er ook naar in mo lens zoveel mogelijk mensen te hebben die de molen zelf kun nen bedienen. De heer Zwar telee vroeg zich daarop af waarom de nu in de molen wonende Van der Donk geen diploma heeft van het Vrijwil lige Molenaarsgilde. Eeh woordvoerder van de Molen- De Goghermolen. stichting verklaarde dat het niet' abslouut noodzakelijk is om dit diploma te hebben. Rijnland heeft 31 molens en slechts één molenaar heeft een diploma, wat de heer Zwarte lee de vraag ontlokte of die di ploma's dan nog wel zin heb ben. Ook kwam de vorige molenbe woner, de heer A. Cozijn, nog ter sprake. Een jaar geleden moest deze uit het huis on danks het feit dat de gemeente hem een woonvergunning had gegeven. Als de Van der Donk uiteindelijk geen woonvergun ning krijgt, komt de heer Co- zijn weer in de molen te wo nen. De staatsraad doet 14 ja nuari uitspraak. Kamervragen over schending privacy Leidse studenten DEN HAAG Het ka- merlid mevrouw E. Wes- sel-Tuinstra (D'66) heeft in schriftelijke vragen aan de ministers van justitie en onderwijs en wetenschap pen gesteld. Zij dringt er op aan dat richtlijnen voor de bescherming van de privacy van burgers ook van kracht zullen worden verklaard voor onderwijs instellingen. Die richtlij nen zijn al van kracht voor de Rijksdienst. Aanleiding voor dat ver zoek is de toegang die de gemeente Leiden heeft tot gegevens bij het bureau inschrijving van de Leidse universiteit. De gemeente probeert daarmee na te gaan of studenten, die bij de universiteit opgeven in Leiden te wonen, wel in het bevolkingsregister voorkomen. Maar de ge meente krijgt ook inzage in zaken als studierichting, vooropleiding en het jaar van inschrijving van 'de student, zo constateert me vrouw Wessel. Zij vindt dat niet EIDEN De overval op iymiet postagentschap aan de l0* aresingel is nagenoeg eit igelost. De twee Rotter- ollmse overvallers hebben erk ekend het postkantoortje 5meJ> woensdag 17 november 'a9Ji hebben beroofd. Te- 1 fens werden een 40-jarige bert«idenaar en een 25-jarige èidse vrouw wegens he ng aangehouden. Bij de ïan werd een gedeelte '2* ïn de buit (45.000 gul den) aangetroffen. In een eiland in de Krimpener- "eei 'aard werd nog eens ersu 5.000 gulden gevonden, odat er nu nog een be- van ruim 20.000 gul- is Gistprpn nas maakte de politie bekend, dat de twee overvallers honderdduizend gulden hadden buit gemaakt. Eerder sprak de politie van een buit van vijftig duizend gulden. De twee overvallers drongen die woensdagmiddag om half twee het agentschap binnen. Zij duwden de 20-jarige vrou welijke bediende, die terug kwam van haar lunchpauze, de zaak in. Het tweetal zette bivakmutsen op en haalde vuurwapens tevoorschijn. De vrouw moest op de grond gaan liggen en terwijl zij onder schot werd gehouden, haalde één van de overvallers de kluis leeg. Het inbraakalarm wprH ingeschakeld Hnnr de vrouw, zij deed dat toen zij op de grond ging liggen. De twee overvallers stapten vervolgens in een groene Ford en verdwenen in de richting Bollenstreek. Onderweg ont deden zij zich van hun vuur wapens. Het pistool en het ge weer werden in een kanaal ge gooid. De politie heeft deze wapens nog niet kunnen op sporen. Ondanks het feit, dat de politie in de omgeving was gealarmeerd, slaagde het twee tal erin te ontkomen. De dag na de overval kon één verdachte, een 35-jarige Rot terdammer (de man is geboren en getogen in Leiden) worden aangehouden. Twee dagen la ter werd opnieuw in samen werking met de Rotterdamse politie de twéede overvaller, oen ?P-iariop Rotterdammer gearresteerd. Het tweetal kon worden ingerekend omdat men, dankzij goede getuigen, beschikte over een redelijk signalement van hen. Ook wa ren er veel gegevens over de vluchtauto bekend. De twee overvallers zijn oude beken den van de politie. Zij bevin den zich nu in voorlopige hechtenis. De politie beschrijft het ver hoor als zeer moeizaam, maar uiteindelijk is het tweetal toch door de kniëen gegaan. Zij be kenden. dat een gedeelte van het geld was begraven in een weiland in de Krimpener- waard. In een plastic zak, vond de politie na enig graaf werk de tas, waarin 35.000 gul- Door de bekentenis van het tweetal kon de politie op woensdag 1 december twee in woners uit Leiden aanhouden. Een huiszoeking in een wo ning aan het Levendaal lever de een bedrag van 45.000 gul den op. Tevens werd de bewo ner, een 40-jarige Leidenaar, aangehouden. In het Anna van Burenhof werd huiszoe king gedaan in een woning van een 25-jarige Leidse vrouw. Dat onderzoek leverde niets op. De vrouw wordt er van verdacht met de 40-jarige man te hebben samengewerkt. Dit tweetal, de man is goed be kend bij de politie, is voorge leid aan de officier van justitie en daarna op vrije voeten ge steld. De politie zoekt nu nog naar de wapens en de twintigdui zend gulden. Men is pessimis tisch over het terugvinden van dat bedrag. De twee overval lers hebben op de avond van de overval volgens de politie „de bloemetjes stevig buiten gezet." In korte tijd heeft het tweetal er toen veel geld door heen gejaagd. Morsweg Het onderzoek naar de overval op het postagentschap aan de Morsweg, op maandag 29 no vember, is nog volop gaande. Op de dag na de overval werd in de Leidse binnenstad de vluchtauto gevonden. Het was een grijze Mitsubishi, die een paar dagen voor de overval in Den Haag werd gestolen. De politie vindt het zeer opmer kelijk, dat verschillende getui gen spraken van een rode vluchtauto. ALPHEN AAN DEN RIJN De directie van de Sam- som-Sijthoff Grafische Bedrijven in Alphen aan den Rijn wil in 1983 het personeelsbestand met 57 mensén inkrimpen. Van dat aantal zal volgens bedrijfsdirecteur J. van Keulen 50 man gedwongen worden ontslagen, de resterende zeven verwacht men via natuurlijk ver loop op te kunnen vangen. Dit is gisteren bekend ge maakt. Ook de Ondernemings Raad en het personeel zijn gistermiddag van de plannen op de hoogte gesteld. De teruglopende hoeveelheid opdrachten, met name vap de overheid, is hiervan de oorzaak. Over 1983 wordt een omzetverlaging van 17 procent verwacht. Onlangs al. tijdens de viering van het honderdjarig bestaan van Samsom, werden sombere tijden voor het grafische bedrijf aan gekondigd. Gisteren maakten Van Keulen en directeur drs. J. Bakker van het moederbedrijf Wolters-Noordhoff-Samsom de inkrimping bekend. Volgend jaar zou het personeelsbestand van de huidige 331 werknemers moeten worden teruggebracht naar 275. De reden hiervoor is volgens beide directeuren dat het be drijfsresultaat over dit jaar naar verwachting een negatief saldo te zien zal geven. In 1981 werd nog winst gemaakt en ook voor 1982 werd een positief resultaat begroot. Volgens de directie ziet het er niet naar uit dat dit jaar werkelijk een positief resultaat bereikt wordt. Door de reorganisatie, ofte wel inkrimping, hoopt men de bereiken dat in 1983 weer winst kan worden gemaakt. De ontslagen zullen over alle afdelingen worden uitgesmeerd. Bij de staf kantoren moeten tien personen verdwijnen, bij de tekst- en beeldafdelingen 27 werknemers en bij de afwerking en drukkerij nog eens 12 mensen. De ontslag aanvragen zijn verstuurd naar het Centraal Bureau Grafische Bedrijven, een organisatie van werknemers en -gevers, die de ontslagen goed moet keuren. Op zijn vroegst wordt over twee maanden uitsluitsel verwacht. Verder heeft men een aantal be oordelingsmaatstaven vastgesteld aan de hand waarvan bekeken zal worden, welke personeelsleden het veld zullen moeten rui men. Die criteria zijn: de geschiktheid van de mensen, kostwin nerschap, de duur van het dienstverband en de leeftijd. In ieder geval zal gebruik worden gemaakt van de mogelijkheid om mensen van 57,5 jaar en ouder te laten afvloeien. Eén toezegging is wel al gedaan: leerlingen, die nu in het bedrijf een opleiding volgen, zullen ook al worden ze ontslagen in staat worden gesteld af te studeren. Het moederbedrijf is gezond en volgens drs. Bakker hoeft men dan ook niet te vrezen dat het moederbedrijf de tak in Alphen aan den Rijn wil afstoten. Iets anders heeft inmiddels wel bij de grafische bonden van CNV en FNV bevreemding gewekt en dat is dat twee weken geleden bekend gemaakt werd dat het moe derbedrijf bij de andere drukkerij, Wolters-Noordhof 70 perso neelsleden wil ontslaan wegens het teruglopen van het aantal opdrachten. Volgens H. Staas van Druk en Papier (FNV) is er vermoedelijk sprake is van een concernbeleid, hoewel de ont slagplannen twee weken na elkaar bekend zijn gemaakt. Bin nenkort zullen de Ondernemingsraad en de vakbonden overleg gen over de ontstane situatie. Bekeken zal dan worden of er niet valt te ontkomen aan ontslagen of dat er mogelijkheden voor andere oplossingen moeten worden onderzocht. ADVERTENTIE -g-SIJTHOFF PERS REIZEN Voor wie eens wil ervaren, wat een zon- en sneeuwvakan- tie in de winter betekent, heeft uw krant een goede be trouwbare 8-daagse wintersportreis naar Oostenrijk geor ganiseerd. Bij voldoende belangstelling vertrekt donder dag 30 december (en in 1983 gedurende januari en fe bruari elke zaterdag) een luxe touringcar van Maaskant- reizen naar Terfens bij Kolsass-Weer in het Inntal, waar gelogeerd wordt in het gezellige familiehotel Waldhof. Dit fraaie natuurgebied, ongeveer 20 km ten noordoosten van Innsbruck, biedt alle mogelijkheden voor een veelzij dige wintervakantie: Rond de 2344 meter hoge "Keller- joch" en de "Gilfert" (2506 m.) zijn voor de langlaufers een viertal fraaie loipen uitgezet. De Kellerjoch is voor de geoefende alpineskiër een spor tieve uitdaging, terwijl op de Kolsassberg beginners de eerste technieken worden bijgebracht. Met het prachtige wandelgebied wordt voor elk wat wils geboden en kan ie dereen zich naar eigen wens en behoefte op een gezonde wijze ontspannen. Tijdens het verblijf zal een dagtrip naar Innsbruck worden georganiseerd (bij de reissom inbegrepen), zodat in de 800 jaar oude stad*op bijzondere, sfeervolle wijze kan worden gewinkeld. Om u zes volle dagen van de sneeuw te kunnen laten ge nieten, wordt de busreis in één dag gemaakt (vertrek uit Den Haag/Rotterdam 's ochtends om 6 uur/ 6.30 uur, aankomst in het hotel Waldhof omstreeks 8 uur 's a- vonds). De nieuwjaarsreis, die donderdag 30 december vertrekt, kost ƒ475 per persoon op basis van een tweepersoons kamer met douche en toilet en halfpension (=logies met ontbijt diner). De reizen in januari 1983, die zaterdags vertrekken, kos ten ƒ435 per persoon en de reizen in februari 1983 475 per persoon, eveneens op basis van bovenvermeld arran gement. Een skipakket (huur van ski's, schoenen, gebruik van lif ten en lessen) kost 210 per persoon. Het minimum aantal deelnemers bedraagt 40. De reis van 12 februari 1983 is inmiddels volgeboekt. Inlichtingen en boekingen: Telefonisch (tussen 9 en 5 uur van maandag tot en met vrijdag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie: 070190.696 en 190.698. Wie in of bij Den Haag woont kan bovengenoemde uren ook terecht bij onze stadsvestiging in Den Haag: 71 (op de hoek van het Spui).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3