igen bijdrage geneesmiddelen wellicht tijdelijk CNV-voorzitter waarschuwt kabinet 3TW op telefoon lastenverlichting voor bedrijfsleven Camer akkoord met ariefsverhogingen )penbaar vervoer andbouwschap steunt ïleidooi uit Kamer [>ver gaspri js tuinder weer fINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 DECEMBER 1982 PAGINA 9 Lamer akkoord met beftijdsafhankelijke jnderbijslag (EN HAAG Zonder tegenstemmen is de tveede Kamer gisteren akkoord gegaan met t invoering op 1 januari van een kinderbij- ag die afhankelijk is van de leeftijd van de '.inderen. Gespreid over een periode van 6 ■far zal de bijslag voor kinderen tot 6 jaar met b procent worden verlaagd. Die voor kinde- [n van 12 jaar tot 18 jaar wordt met 30 pro mt opgetrokken. Tussen 6 en 12 jaar blijft fc bijslag gelijk. De oppositiepartijen steun en allen het voorstel van de regering. Vol lende week stemt de Kamer nog over een Hermsen (CDA), waarin tot spoed ge taand wordt met het ontwerpen van een v stelsel van financiering voor studenten r dan 18 jaar. KEURING AUTO'S START IN 1985 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De keuring van perso nenauto's kan in 1985 beginnen. De mi nisters Smit-Kroes (Verkeer en Water staat) en Korthals Altes (Justitie) hebben het betreffende wetsontwerp bij de Ka mer ingediend. In het wetsontwerp is bepaald dat vanaf 1985 personenauto's verplicht jaarlijks gekeurd moeten wor den. Nieuwe auto's komen pas na drie jaar voor keuring in aanmerking. De mi nisters merken hierover op dat in het buitenland is gebleken dat auto's van twee jaar over het algemeen geen gebre ken vertonen die tot afkeuring van de wagens leiden. Om een en ander te kun nen bekostigen wordt met ingang van 1983 een gulden heffing gelegd op deel drie van het kentekenbewijs. Driekamer woning wordt model AMSTERDAM Alle woningontwerpen moeten voortaan gebaseerd zijn op de uitgangspunten die voor een driekamerwo ning gelden. Dat type blijkt uitstekend bruikbaar voor een-, twee- en drie- persoonshuishoudens. Een Amsterdams volkshuisves tingsrapport stelt dat door een universeel ontwerp de bouwkosten worden ver laagd, wat ook een gunsti ge uitwerking zal hebben op de huren. UTRECHT De bevriezingsplannen voor ambtenarensala rissen moeten worden ingetrokken. Het kabinet doet er goed aan in de pas te blijven met het bedrijfsleven. Dat heeft CNV-voorzitter Harm van der Meulen gisteren gezegd. Vol gens Van der Meulen moet het kabinet inhaken op de voor stellen van de ambtenarenbonden om de prijscompensatie te ruilen voor meer werk. „En het afdwingen van kortingen op de vakantietoeslag via een gedeeltelijke loonmaatregel zou het centraal akkoord tussen werkgevers en werknemers op blazen. Dan zou de prijscompensatie niet in het betalen van meer banen worden gestoken maar gewoon worden uitbe taald". Overigens was de CNV-voorzitter lovend over de ma nier waarop het kabinet-Lubbers tot nu- toe opereert. ;,Er is sprake van een duidelijke sfeerverbetering tussen overheid, werkgevers en werknemers". Loopt u maar DEN HAAG De Koninklijke Neder landse Bond voor Lichamelijke Opvoe ding (KNBLO) wil volgend jaar 75 voor aanstaande Nederlanders in beweging brengen. Ter ere van het 75-jarig bestaan van de KNBLO wordt een aantal politici, burge meesters en voorzitters van landelijke sportorganisaties uitgenodigd op 15 juli deel te nemen aan de 75 hectometermars in de omgeving van Nijmegen. De KNBLO, die 15.000 leden telt, organiseert jaarlijks zo'n 700 marsen, waarvan de avondvierdaagsen (70 stuks) de populair ste zijn. Op 23 april zal in het kader van dit jubileum een landelijke wandeldag worden gehouden in Den Haag. Er zal te vens gefilosofeerd worden over het onder werp „Waarom wandelen we eigenlijk?" (Van onze parlementaire redactie) EIDSCHENDAM aatssecretaris Van der eijden van Volksgezond- ?id wil de eigen bijdrage >or geneesmiddelen per januari laten ingaan, inzij de Tweede Kamer >oedig met een alterna- ef komt om de bezuini- ng van 175 miljoen gul- in voor '83 in te vullen, e staatssecretaris, zelf een uitgesproken voor- ander van een dergelijke maatregel, voegde daar aan toe dat die maatregel mogelijk slechts tijdelijk zal zijn. In latere jaren zou de eigen bijdrage (ƒ2.50 per voorge schreven middel, met een maximum van 100 gulden per jaar) na de voorgenomen her ziening van het stelsel van ziektekostenverzekeringen weer kunnen verdwijnen. Over het innen van de eigen bijdrage wil hij nog overleg met de Kamer. Volgens plan zou dat door de apotheken gebeuren, maar die hebben tot op heden nog niet vernomen hoe dat administra tief moet worden verwerkt. Van der Reijden zei zich te willen houden aan het regeer akkoord, hetgeen betekent dat de komende vier jaar 4 mil jard gulden zal worden bezui nigd. Voor die periode wil hij een vijftal zaken verwezenlij ken: invoering van een nieuw (kostenbesparend) budgette ringssysteem voor ziekenhui- vermindering van het aantal ziekenhuisbedden, tot de 3,7 promille-norm is bereikt (een beddenvermindering van on geveer 8000); hierbij is voor de provincies een wezenlijke taak weggelegd, vóórdat hij even tueel besluit tot ingrijpen; wijziging van het stelsel van ziektekostenverzekeringen; een strak vestigingsbeleid; beperking van het aantal adviesorganen, met name voor wat betreft de taak en samen stelling van de Ziekenfonds raad. De abortuswetgeving behoort niet tot zijn taak. Minister Brinkman heeft de medisch- etische taken tot zich getrok ken, waarbij ook de problema tiek van euthanasie behoort. Knollen rollen over straat Door nog onbekende oorzaak is gistermorgen in het Gelderse Nunspeet een vrachtwagen met selderijknollen omgeslagen. Alle knollen (twee containers vol) kwamen op straat terecht. De chauffeur raakte een half uur in z'n wagen bekneld en is in het ziekenhuis geopereerd. 'Vervolg van de voorpagina) liberalen worden nu gemoet gekomen door genover het verlagen de belastingvrije voet 3or gehuwde mannen als /erzachtende maatregel" :n beperkte verhoging in de vrije voet voor ge- uwde vrouwen door te oeren. Daardoor levert e maatregel echter veel linder op, zodat ook mgs andere weg geld moet worden gevonden. Dat gaat komen uit een. verdere beperking (tot 50 procent) van de inflatie correctie in de loon- en inkomstenbelasting, die alleen voor de hoogste in komens zou gelden. Om de VVD die fel tegen zo'n maatregel is, te gerie ven zou die in de praktijk de vorm krijgen van een iets hogere belasting voor de betere inkomens. In ruil daarvoor zou een aan- tal sociale premies voor de laagste inkomens wat minder hoeven te stijgen. Een van de mogelijkheden waar het kabinet morgen het overleg met de sociale part ners zal ingaan is de invoering van een BTW op de telefoon- en telexrekeningen. Die zou 250 miljoen gulden opbrengen. Voor het bedrijfsleven bete kent deze maatregel een las tenverlichting. Wordt er BTW op de telecommunicatiereke- ningen vermeld, dan kan een bedrijf dat, zoals met alle BTW, doorgeven. Dat was tot nog toe niet mogelijk met de zes procent omzetbelasting die de PTT in haar rekeningen verwerkte. Wanneer die in de BTW wordt verwerkt zal het bedrijfsleven er per saldo dus zes procent beter van worden. Een dergelijk voordeel missen particulieren. Voor hen bete kent de maatregel een lasten verzwaring. worden bijgesteld. De zouden er een procent beter van worden, de hoogste inko mens een procent slechter. Modaal blijft rond drie procent inleveren. Voor een verdere verbetering van het plaatje zouden werknemers en werk nemers zelf moeten zorgen. Daarbij denkt het kabinet aan afspraken als het stellen van een grens, waarboven geen pe riodieke salarisverhoging wordt gegeven en een beper king van de vakantietoeslag. Ook zouden de werkgevers de garantie kunnen geven dat hun hogere personeel, dat doorgaans niet onder een CAO valt, ook (fors) inlevert. Overigens maken ingewijden zich ernstig zorgen over de houding van diverse bonden van hoger personeel, zoals de Unie BHLP. Zoals de zaken er nu voor staan voelen deze bonden er niets voor opnieuw een limiet te stellen aan de va kantietoeslag (maximaal 5200 gulden), zoals regering en de twee grote vakcentrales FNV en CNV willen. Volharden de Unie BHLP en de andere bon den in deze houding dan is er grote kans dat er niet veel te recht komt van het met zoveel moeite gesloten centraal ak koord tussen werkgevers en werknemers. Het niet aftop pen van de vakantietoeslag be tekent namelijk dat het „inko mensplaatje" voor 1983 nog veel gunstiger uitvalt voor de hoogste inkomens. De CDA-fractie ziet nog een mogelijkheid voor een verbe tering van het inkomensbeeld door de gehuwde vrouw geen teruggave van te veel betaalde aow-premie te verlenen. Minister Brinkman dringt aan op zuinig en gedegen taalgebruik .DEN HAAG Minister Brinkman, de nieuwe be windsman op het even eens nieuwe ministerie van Welzijn Volksgezond heid en Cultuur (WVC) zal op zijn departement een begrijpelijker taalgebruik gaan invoeren. Brinkman heeft op schriftelijke vra gen van CDA-kamerieden geantwoord dat hij van zichzelf en zijn ambtena ren een „zuinig en gede gen" taalgebruik zal eisen. De kritiek van de vragen stellers richtte zich met name op een circulaire op het departement over de rijksbijdrageregeling. Daarin werden „versleuteling" en „flexi bele niveautoedeling" ge bezigd. Als voormalig ambtenaar (Brinkman was directeur-generaal op Bin nenlandse Zaken) klinken deze bewoordingen hem bekend in de oren, zo laat hij weten. De taal is vol gens hem een van de me dia die een minister nodig heeft om zijn beleid begrij pelijk over te brengen. In voering van een zuinig en gedegen taalgebruik zal, zo hoopt Brinkman, althans de gezondheid van de ka merleden te goede komen. OR Spoorwegen wil geen „sluitfluit" UTRECHT De onderne mingsraad van de Nederlandse Spoorwegen gaat een klacht indienen bij de ondernemings kamer tegen het besluit van de NS-directie een „sluitfluit" op de nieuw te bouwen treinen aan te brengen. De „sluitfluit" is een automatisch signaal dat de reizigers waarschuwt dat de deuren dichtgaan. De OR vreest dat de invoering van deze „fluit" een personeelsbe- sparing inhoudt. Bovendien vindt de raad de kosten hier van, 25 miljoen gulden, onver antwoord. (Van onze parlementaire redactie) IEN HAAG Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) lag de tarieven bij de Nederlandse Spoorwegen op 1 april met 8 i die in het stads- en streekvervoer met 13% optrekken. De rijzen voor abonnementen gaan met gemiddeld 20% omhoog. 5-strippenkaart gaat 4,50 kosten (was 4,-), de 10 strippen 7,25 )0) en de 15-strippenkaart 7,- (was 6,30). De laatste is alleen in voorverkoop te krijgen. iit-Kroes heeft steun van de regeringspartijen CDA en VVD de kleine rechtse partijen. Mogelijk gaat ook D'66 nog ak- oord. Dit is gisteren in de Tweede Kamer gebleken tijdens een jr de PvdA aangevraagd spoeddebat. t kamerlid Castricum (PvdA) stelde dat straks het openbaar •voer voor grote groepen mensen, vooral minimuminkomens sociale uitkeringen, onbetaalbaar wordt. In dit verband wees astricum op een opmerking van oud-premier Van Agt die, toen ij onlangs een treinkaartje kocht, de prijs als „tegenvallend" etitelde. mit-Kroes hield de Kamer voor dat de tariefsverhoging nood- akelijk is „Ik sta hier en kan niet anders" gezien de stij- ende tekorten bij het openbaar vervoer en omdat zij de voor- ieningen in het vervoer niet wil aantasten. Smit-Kroes wil ook gaat doen aan het zwart rijden, het reizen zonder een kaar- e kopen. minister voorziet enig verlies van reizigers door de tariefs- èrhoging. Althans: een iets kleinere groei van het aantal reizi- ers. Dat veel mensen zwaar getroffen worden door de tariefs- erhoging ontkende Smit-Kroes. Alle moties wees zij af. De Ka- stemt Taxi-chauffeur tijdens rit doodgeschoten De 44-jarige „snorder" (illegale taxi-chauffeur) Gerard Logman uit Amsterdam is vannacht in de buurt van zijn huis om het leven gebracht. Hij werd door het hoofd geschoten door iemand die bij hem in de auto zat. Het schot is hoogstwaarschijnlijk afgevuurd terwijl de auto nog met flinke snelheid reed. (Van ze parlementaire redactie) EN HAAG Het Land- Duwschap, samenwerkingsor- werkgevers en erknemers in land- en tuin- heeft zich achter het DA-kamerlid Van der San- en geschaard bij diens plei- ooi de gasprijs die tuinders ttalen over hun eerste 30.000 tbieke meter gas te verlagen. der Sanden daarin ge dund door de hele Kamer vroeg minister Braks (Land bouw en Visserij) deze week tijdens de debatten over de Landbouwbegroting 1983 bij zijn collega van Aardenne (Economische Zaken) te be pleiten dat het overleg tussen het schap, de gasbedrijven (Vegin) en de Gasunie over een verlaging van de gasprijs voor tuinders wordt hervat. Braks zegde dit toe. Gasunie en Vegin hebben tot nu toe geweigerd te gaan pra ten,. over een verlaging. Over de eerste 30.000 kubieke meter gas die tuinders afnemen, be talen zij de gezinsprijs voor gas, over het meerdere een speciale gasprijs. Het verschil tussen beide prijzen is dertien cent per kubieke meter. In het telegram bepleit het Landbouwschsp eveneens dat de grens van 30.000 kubieke meter vervalt. Dit zou de tuin ders jaarlijks gemiddeld 4000 gulden schelen. Een gemid deld gezin verbruikt jaarlijks 3000 kubieke meter. Kamerleden houden er 281 nevenfuncties op na DEN HAAG Alle leden van de Tweede Kamer hebben sa men per 1 december minstens 281 nevenfuncties, zo blijkt uit een opgave van de fracties. RPF, EVP en de Centrumpartij heb ben de griffier van de Tweede Kamer geen uitsluitsel gegeven. Vier VVD-kamerleden die in het buitenland verblijven en het kamerlid Van Agt hebben geen opgave gedaan. De CDA-kamerleden hebben met 107 de meeste nevenfuncties. Van die bijbanen zijn 66 niet betaald, wordt voor 22 presentie geld uitgekeerd en zijn 19 bezoldigd. Het kamerlid Geritse gaat aan kop met vijf commissariaten in het bedrijfsleven, twee an dere betaalde functies, drie functies waaraan presentiegeld is verbonden en drie onbetaalde functies. Bij de PvdA-fractie zijn 72 bijbanen geteld, waarvan 59 onbezol digd, vijf betaald en acht met presentiegeld of met onkostenver goeding. Bij de PvdA worden de bedragen gemeld. Kamervoor zitter Dolman blijkt met een vergoeding van 7000 gulden het hoogst te scoren. De VVD-fractie geef 78 nevenfuncties op, waarvan eenderde be taald. D'66 heeft vier nevenfuncties gemeld en geeft niet aan of daar daar een betaling tegenover staat. De PSP-fractie heeft acht nevenfuncties, alle onbezoldigd. De SGP-fractie telt drie betaalde bijbanen en acht onbetaalde. CPN-en PPR-kamerleden hebben geen nevenfuncties, de GPV-er Schutte heeft er twee Homosexuele sollicitant bij Hof afgewezen DEN HAAG De PvdA- fractie in de Tweede Kamer overweegt premier Lubbers om opheldering te vragen over een benoemingsproce dure bij het Koninklijk Huis. Het gaat daarbij om een man die op het punt stond be noemd te worden tot maat schappelijk werker voor het personeel van het Koninklijk Huis. Eind oktober is deze man, die een positief verlo pen sollicitatieprocedure van een half jaar achter de rug had, alsnog afgewezen omdat hij homosexueel bleek te zijn. De sexuele geaardheid van de sollicitant werd duidelijk tij dens het zogeheten veilig heidsonderzoek, waaraan ie dereen die een vertrouwens functie bij de overheid gaat vervullen wordt onderworpen. Het hoofd van de hofhouding, grootmeester Jonkman, schreef de sollicitant een brief waarin hij zijn verrassing uit sprak over het feit dat pas in een zo laat stadium van de be noemingsprocedure was geble ken dat de sollicitant een ho mosexuele geaardheid had. Volgens de grootmeester „is het niet zo, dat in principe personen met een geaardheid als de uwe uitgesloten zijn van indienstneming bij het perso neel van de Koninklijke hof houding". Hij voegde er echter aan toe, dat de sexuele geaard heid van de sollicitant proble men met zich mee zou kunnen brengen bij de uitoefening van zijn functie als maatschappe lijk werker. Van Agt had op 1 november het COC op een protestbrief geantwoord dat de vertrouwensrelatie tussen de sollicitant en de personeels chef van het hof door de late bekendmaking van de sexuele geaardheid van de sollicitant verstoord was. ADVERTENTIE KF Over Dries gesproken U zag op T.V. "Adieu Dries" (Mies Bouwman en André van Duin hebben dit boekje al!) Nu volop verkrijgbaar in de afd. boekhandel van Uw warenhuis. VROOMS DREESMANN Aanhoudend droog KT DE BILT Er verandert morgeng nog niet veel in het weer. Het blijft droog en er komt veel bewolking voor. Dit rustige weer hangt sa men met een hogedrukge- bied waarvan de kern zich boven Polen bevindt. Dit ho- gedrukgebied koerst lang zaam naar het zuidoosten in invloed 'est-Europa ker tot en met het weekend behouden. Storingen die nu nog ver ten westen van Ier land en Schotland naar het noordoosten wegtrekken, ko men vanaf maandag weer in onze nabijheid. Voor die tijd blijft het droog en ligt de temperatuur overdag iets on der de voor deze tijd van het jaar normale waarde. Klagenlurt gah b«w. Los Paimas geh.bew.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9