Eerste werkloze via vrijwilligerswerk al aan vast werk gekomen Warmond praat in april '83 opnieuw over gemeentebeleid Regionaal Platform gisteren gestart met werkgelegenheidsplan Jaar celstraf geëist tegen restauranthouder en portier Motorrijder gewond in Wassenaar A 6 REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 DECEMBER 1982 PAGINA 7 Winterberging voor KW 88 KATWIJK Voor de gamalenbomschuit KW 88 zal een nieu we winterberging worden gemaakt. Het scheepje, dat in de maanden mei tot en met september op de boulevard te bezichti gen is, staat nu nog gestald in een botenloods van de watersport vereniging „Skuytevaert". Deze ruimte is als winterberging kom jminder geschikt omdat voor een goede conservering van de arcj_ bomschuit een zekere vochtigheidsgraad noodzakelijk is. Op het terrein van de gemeentebedrijven zal nu een open afdak wor- den gemaakt waaronder het schip beschermd is tegen noord- en met (zuid-westelijke wind en tegen slagregens maar waar wel de no- van vochtige lucht bij kan komen. Met de bouw van deze win- ook prberging is een bedrag van 18.000 gulden gemoeid dat geheel had voor rekening van de gemeente komt. Het genootschap „Oud jyg 'Katwijk" is slechts de papieren eigenaar van de bomschuit, een j zo (constructie die indertijd bedacht is om voor de restauratie (totale >(jen 'kosten 450.000 gulden) subsidies ter waarde van een ton te ont- vangen van het prins Bernhardfonds en het voormalige me, k. CRM. Somber beeld woningbouw Leidschendam LEIDSCHENDAM „Het is best mogelijk dat we volgend jaar niet aan de tweede fase van de woningbouw in 't Lien kunnen beginnen. We wachten op toezeggingen voor 310 woningen maar de vooruitzichten zijn voor Leidschendam heel somber. De zuigkracht van Den Haag en Zoetermeer is zo groot dat voor ons maar weinig zal overblijven". Dit zei wethouder J. C. van Erp gisteren bij de bespreking van nota's van gewest en provincie over de volkshuisvesting. De wethouder bleek zelfs pessimistisch over wat kleine plannen, zoals in de Zeeheldenwijk en op de voormalige terreinen van de verffabriek Titanino en de Tengro-werf. „De provincie heeft 4500 woningen te verdelen en daarvan gaan er 2600 naar Den Haag en 600 naar Zoetermeer. Over de resterende 1300 wonin gen kunnen de gemeenten stoeien maar daar is bij voorbeeld ook Leiden bij", aldus Van Erp. Vier maanden voorwaardelijk voor ontucht DEN HAAG/SASSENHEIM Een 47-jarige man uit Sassen- heim is wegens het plegen van ontucht met ean 10-jarig meisje gisteren veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijke gevan genisstraf. De man werd ten laste gelegd, dat hij in de periode van 1978 tot 1982 een meisje in zijn woonplaats diverse malen had betast. In een psychiatrisch rapport werd de Sassenheimer toerekenings vatbaar verklaard. De officier van justitie, mr. H. Klein Brete- ler, eiste een gevangenisstraf van vier maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Op verzoek van de verdediging deed president D. Reisig direct uitspraak. Hij honoreerde het verzoek van de raadsman van de Sassenheimer door een voorwaardelij ke straf van vier maanden, met een proeftijd van twee jaar, op te leggen. SASSENHEIM IS ANDERE GEMEENTEN VER VOORUIT SASSENHEIM „Sassen- heim is de andere ge meenten ver vooruit. Daar zijn wel projecten voor werklozen gestart, maar wij zijn de enige, die al mensen aan de slag heb ben". Dit vertelt mevrouw G. Grimbergen, admini- e stratief coördinatrice van n de stuurgroep Arbeidsplan Sassenheim vol trots. Haar lassistente, die haar vier toeken ter zijde heeft ge- r staan als vrijwilligster is i- door dat werk zelfs al aan s een vaste baan gekomen. 5» Het gisteren geïnstalleer- n de Regionale Platform, zal zich als overkoepelend streekorgaan met de be- n oordeling van het vrijwil ligerswerk in Sassenheim igaan bezig houden. De stuurgroep Arbeidsplan 'Sassenheim werd op 1 no- Ivember door wethouder me- 'vrouw W. Maris geïnstal- leerd en is sinds die tijd zeer voortvarend aan de slag ge- gaan. Oorspronkelijk was al- 1 leen mevrouw Grimbergen s door de gemeente als vrijwil- i j ligster ingeschakeld voor op - elkaar afstemmen van vraag - en aanbod van vrijwilligers- - werk. Die taak werd echter - te omvangrijk en de beoor- i deling van het aangeboden vrijwilligerswerk zo moeilijk, dat al snel de stuurgroep in het leven werd geroepen. Die bestaat uit vijf personen (drie werklozen en twee ver tegenwoordigers van plaatse lijke organisaties), naast me vrouw Grimbergen. Voorlopig zijn er al resulta ten bereikt. Er werden onge veer 400 brieven geschreven aan werklozen en mensen met een WAO- of AAW-uit- kering en verenigingen. Daarin werd aan de eerste groep gevraagd of zij belang stelling hebben in vrijwilli gerswerk met behoud van uitkering en de verenigingen werd verzocht te melden welke activiteiten bij hen door vrijwilligers gedaan zouden kunnen worden. Vooropgesteld daarbij is dat dit werk niet ten koste mag gaan van betaalde arbeids plaatsen. „De reacties op die brieven zijn erg goed. Ruim twintig procent van de aan geschreven werklozen en 25 procent van de aangeschre ven verenigingen hebben ge reageerd. Dat is een erg hoog percentage", aldus mevrouw Grimbergen. Het Arbeidsplan Sassenheim is overigens het initiatief van de heren Roest en Slagman van de gemeente. B en W moeten ook alle besluiten goedkeuren, die eerst door de stuurgroep voorgesteld worden. Verder zijn de be schikbare „baantjes" door een vakbond goedgekeurd. De stuurgroep heeft als begin vier verenigingen geselec teerd en een aantal van de andere is ook al afgevallen omdat zij werk aanboden dat zogeheten concurrentiever valsend is, werk dat eigenlijk door een betaald persoon ge daan hoort te worden. In middels is ook al bij een ver eniging iemand geplaatst, zo als dat heet. Dat is een jonge vrouw, die bij de Bond van Bejaarden vier middagen per week thee schenkt tijdens de kaartmiddagen en zonodig ook invalt als een speler ver stek laat gaan. Neus stoten Mevrouw Grimberg is blij dat er ook werklozen in de stuurgroep zitten. Zij hebben als voordeel een praktische inbreng. „Neem nu alleen maar het idee dat je heel voorzichtig moet omspringen met het laten solliciteren van werklozen op vrijwilligers werk", stelt mevrouw Grim bergen. Paola Homan, een van de werloze stuurgroeple den die juist voor de jonge ren aanspreekbaar is, vult dat uit eigen ervaring aan: „Veel werklozen hebben tal loze malen gesolliciteerd en steeds hun neus gestoten. Als Vier leden van de stuurgroep Arbeidsplan Sassenheim. V.l.n.r.: H.C. Wolvers, Jan Ho- man, Paola Homan en mevrouw G. Grimbergen. je dan ook nog voor vrijwilli gerswerk wordt afgewezen, knap je af, zeker omdat het vrijwilligerswerk is". Paola is zelf ook actief in het vrij willigerswerk in Hillegom. VALKENBURG Het Regionaal Platform, dat zich moet gaan bezighouden met het arbeidsplaatsenplan voor werklozen in de regio, is gisteren van start gegaan. Tij dens een bijeenkomst in Valkenburg werden de leden of ficieel geïnstalleerd. Voorzitter van deze groep is me vrouw A. van de Broek-Westerink, PvdA-raadslid in Val kenburg. Het Regionaal Platform is het gevolg van een werkgele genheidsplan dat de chefs van de sociale diensten in mei van dit jaar in elf streekgemeenten op gezet hebben. Het gebied beslaat elf gemeenten: Hillegom, Lisse, Sassen heim, Warmond, Noordwijkerhout, Voorhout, Noordwijk, Katwijk, Valkenburg, Rijnsburg en Oegstgeest Bere kend was dat in die tijd in die elf plaatsen ongeveer 3.000 werklozen en nog eens 5.000 mensen waren met een WAO- of AA W-uitkering. De bedoeling is dat het Platform de plannen, die in de verschillende gemeenten worden gemaakt om de „niet-ac- tieven" aan werk te helpen, beoordeelt en gecoördineert en ondersteunt bij de uitvoering. In verschillende plaat sen is men van start gegaan, zoals in Hillegom, Lisse, Noordwijkerhout en Noordwijk. Tot op heden echter is Sassenheim het verst gevorderd met de uitwerking. Het Arbeidsplan Sassenheim wordt ook als voorbeeld voor andere gemeenten gebruikt en bovendien zal het plat form beoordelen of de projecten, waarvoor Sassenheim werkloze vrijwilligers wil inzetten, niet ten koste gaan van betaald werk. Behalve de voorzitter bestaat het Platform uit een verte genwoordigers van het Samenwerkings Orgaan Bollen streek, de gemeentelijke sociale diensten, onder wie de heer Slagman uit Sassenheim, de Gewestelijke Arbeids- bureau's Lisse en Leiden, de Regionale Revalidatie Ad viesdienst, de Gemeentelijke Medische Diensten in Haar lem en Leiden, het Rijksconsulentschap Complementaire Voorzieningen, de Federatie van Bedrijfsverenigingen, het Bureau Landelijk Contact van het ministerie van CRM, werkgevers- en werknemersorganisaties en de Ka mer van Koophandel Rijnland. De drie werkloze stuurgroep leden, H.C. Wolvers, Jan Ho man en Paola, hopen zelf ook via dit werk aan een baan te komen. „Werkgevers waarderen het erg hoog als je dit soort werk hebt gedaan. Het toont ook je wil om te werken, want vaak denken ze toch van werklozen: die zitten lekker thuis en krijgen de centen toch wel", aldus mevrouw Grimbergen. In middels is de stuurgroep al bezig met de Stichting Ka tholiek Onderwijs Sassen heim. Die willen iemand voor algemeen administra tief, huishoudelijk en tech nisch werk. Geprobeerd zal worden daar iemand te Geld De stuurgroep komt door vier weken samenwerking langzamerhand op gang. Er moeten nog tal van zaken besproken worden, zoals de beoordeling van het aange boden werk: wat het precies inhoudt en hoeveel uur het vergt. En ook de financiële kant is belangrijk. De stuur groep draait op vrijwilligers, maar er zijn wel zaken nodig als een typemachine een ar chiefkast en een koffiezetap paraat. Het Koningin Julia- nafor\ds heeft daarvoor ech ter al subsidie toegezegd. Op de langere termijn zal er misschien nog meer geld no dig zijn, omdat het werk van de stuurgroep te veelomvat tend wordt. Dan hoopt me vrouw Grimbergen een be roep te kunnen doen op an dere subsidieverleners, zodat er een full-time kracht in dienst kan komen bij het Ar beidsplan Sassenheim. Voorlopig is de stuurgroep alleen op maandag- en don derdagmorgen bereikbaar in het gebouw 't Onderdak aan de Hoofdstraat 167, telefoon 02522-17323. Ook kan ieder een, die informatie wil, te recht bij de vijf leden van de stuurgroep: C.A. Grotenhuis (11675), H.C. Wolvers (10971), Jan Homan (14017), Cees de Jong (15883) en Paola Ho man (13010). ASTRID SCHOORDIJK NACHTELIJKE SCHIETPARTIJ IN NOORDWIJKERHOUT DEN HAAG/NOORDWIJKERHOUT Tegen een 41- jarige restaurant-houder uit Sassenheim is gisteren één jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaar delijk, geëièt. De man was op 25 oktober 1981 betrok ken bij een schietpartij bij zijn inmiddels afgebrande restaurant in Noordwijkerhout. Tegen de 23-jarige por tier van de horeca-gelegenheid, die ook een aandeel had in de schietpartij eiste de officier van justitie, mr. H. Klein Breteler, dezelfde straf. Hij had dat overigens tijdens een zitting op 24 juni ook al gedaan. In het restaurant waren op de avond van 25 oktober moeilijkhe den met een aantal bezoekers. Twee mensen van deze zeer agressieve groep werden door de portier en de eigenaar buiten gezet. Zij wilden de zaak weer binnen om hun jas op te halen. Een van hen wilde een grote steen door een ruit gooien, de an der trachtte de deur open te trappen. Plotseling had de portier een pistool in zijn handen en toen de eigenaar riep „Schiet ze over het hoofd", loste hij een aantal schoten. Twee mensen raakten gewond, een aan het hoofd, de ander kreeg een kogel in de schouder. Het pistool is overigens nooit opgespoord. In de ruim twee uur durende zitting van gisteren stonden twee meningen lijnrecht tegenover elkaar. De portier beweerde, dat het pistool door de eigenaar in zijn handen werd gedrukt en dat hij de opdracht kreeg om te schieten. De eigenaar bestreed dat Hij zei, dat de portier het pistool uit een kastje, dat in de hal stond, tevoorschijn haalde en schoot. De Sassenheimer ontken de, dat hij opdracht tot schieten had gegeven. De officier merkte op, dat vijf getuigen hadden gezien, dat de eigenaar het vuurwa pen aan zijn portier gaf en hem sommeerde de trekker over te halen. Tevens hadden deze getuigen gezien, dat de eigenaar ook een wapen afvuurde. De zaak kreeg een verrassende wending, toen de restauranthou der meldde, dat hij een telefoongesprek met zijn portier had ge voerd, waarin die toegaf, dat hij het pistool zelf uit het kastje had gehaald. Dat gesprek had hij op de band opgenomen. De portier zei, dat hij zich dat gesprek niet meer kon herinneren. De verdediger van de portier protesteerde tegen het afspelen van het bandje. Hij noemde het opnemen van een telefoonge sprek „onrechtvaardig verkrijgen van bewijsmateriaal." Nadat de rechtbank zich had beraden, werd besloten het bandje toch af te draaien. Op de band was te horen, dat de portier toe gaf, dat hij het vuurwapen zelf pakte. Hij zei dit niet aan de rechter te willen vertellen, omdat hij dan veel zwaarder zou worden gestraft. Het bandje werd niet als bewijsmateriaal geac cepteerd. Het ontlokte de president, mr. D. Reisig. wel de op merking, dat de portier „kletste". „De zaak is van levensbelang voor uw ex-werkgever. Heeft u dat pistool nu zelf gepakt, ja of nee?" Vroeg hij. De portier zei, dat hij zich dat niet meer kon herinneren: „Het was een panieksituatie, en ik weet niet meer wie me dat pistool heeft gegeven," zwakte hij zijn verklaring af. Punt van discussie gisteren was tevens de plaats van de restau rant-houder tijdens de schietpartij. Volgens getuigen bevond hij zich naast de portier in de deuropening van zijn bedrijf. Hij zei gisteren, dat hij zich in het halletje bevond. Deze discussie was belangrijk in verband met de beschuldiging, dat de man uit Sas senheim ook had geschoten. Op de mouwen van zijn jasje wer den na onderzoek loodsporen (die wijzen op het gebruik van een vuurwapen) gevonden. „U stond dus in de deuropening," veron derstelde de officier. De Sassenheimer bleef dat ontkennen. De officier achtte bewezen, dat het tweetal zich schuldig had ge maakt aan poging tot doodslag of zware mishandeling. „Ook de restaurant-houder is schuldig, vijf getuigen hebben gezien, dat hij heeft geschoten," betoogde hij. De advocaat van de eigenaar van het restaurant vond de getuigenverklaringen zeer tegen strijdig en was daarom van mening dat zijn cliënt geen aandeel in de schietpartij had. De verdediger beriep zich, wanneer de rechtbank het ten laste gelegde wel bewezen zou achten, op noodweer. De raadsman van de portier sprak van een panieksi tuatie: „Mijn cliënt moest zijn klanten beschermen, maar werd door de politie aan zijn lot overgelaten." Tevens benadrukte de advocaat dat door het afdraaien van het bandje een verkeerd stemmingsbeeld was ontstaan. De uit Rijswijk afkomstige portier werkt nu als leerling-teke naar op een reclame-bureau. Zijn baan als portier in Noordwij- kerkhout was zijn eerste en tevens zijn laatste. De man werd onder meer in dienst genomen, omdat hij zeer goed is in karate. De officier was van mening, dat de man de situatie dan ook be ter met zijn blote handen had kunnen oplossen. De restaurant houder vertelde, dat hij al negen maanden overspannen is. „Mijn zaak is niet lang na die avond afgebrand. Ik ben ervan overtuigd dat het een wraakactie voor de schietpartij is. Ik ben bankroet en leef van een uitkering," zei hij. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. WARMOND De Warmond- se gemeenteraad zal zich ko mend voorjaar opnieuw wij den aan algemene beschou wingen. Dit opperde burge meester mevr. Hendrickx gis teravond tijdens de beschou wingen over de begroting voor 1983. Vermoedelijk in april wil men gaan praten over de be leidslijnen in de komende ja ren. Door tijdgebrek was men daar in de huidige aanbie dingsbrief niet aan toe geko- Burgemeester Hendrickx zeg je een aantal zaken in hel eerste half jaar van 1983 aan de raad aan te bieden. Dat wa- het operationeel maken het beleidsplan, organisa tie en efficiëncy-onderzoek bij het gemeentepersoneel, hel rampenplan, de vijfde nota Voor het grond- en zandwin- ningsbedrijf, de huisvuilnota, een evaluatie van het punten systeem zoals dat gehanteerd wordt bij de toewijzing van woningen, overwegen van een meer efficiënte manier van huisvuilverwerking, aanleg en bouwvergunning woonwa genkamp, toetsing herinrich ting sportpark Overbos en een onderzoek naar de mogelijkhe den tot energiebesparing. Burgemeester Hendrickx blijft van mening dat de brug naar het eiland Koudenhoorn er be slist zo snel mogelijk moet ko men. Zij reageerde daarmee op het standpunt van de VVD- fractie die liever eerst een noodoplossing ziet. Het func tioneren van de woonerven zal eerst nog eens grondig bestu deerd worden alvorens meer woonerven worden ingericht, bijvoorbeeld in de Van Duy- venvoordestraat en de Van Wassenaarstraat. Het niet-verhogen van het ta rief voor gebruikers van de onroerend goedbelasting levert vrijwel hetzelfde negatieve re sultaat op als het optrekken van de reinigingsrechten met 4% in plaats van de voorgestel de 8,4%. In beide gevallen schiet de gemeente er onge veer 11.000,- bij in. De keuze omtrent de belastingtarieven wordt echter pas volgende week gemaakt als op donder dagavond de beraadslagingen over de begroting 1983 worden voortgezet. De Warmondse volière wordt definitief niet meer opgeknapt. Na de algemene beschouwin gen stonden nog enkele „ge wone" punten op de agenda. Zo sprak de raad over de komst van een supermarkt van Schuitema Vastgoed BV aan de Dorpsstraat. De bouw vergunning was door het col lege geweigerd. Terecht con cludeerden de raadsleden. En kelen bleven echter wel met de vraag zitten of dat besluit wel een goede zaak was voor het Warmondse winkelbe stand. De Dorpsstraat heeft dringend behoefte aan een „oppepper". Mevrouw Saris (VVD) vond dat er een hero verweging diende plaats te vinden waarbij niet uitsluitend gelet zou moeten worden op de ruimtelijke ordening aspecten. Zij acht het van het grootste belang dat er wat meer leven wordt gebracht in de War mondse winkelstraat en dat getracht wordt het publiek te bewegen alle boodschappen in Warmond te betrekken. Raadslid Van Kuijen vreesde dat met de komst van zo'n su permarkt slechts een tijdelijk voordeel zou worden bereikt. Als na verloop van tijd blijkt dat de omzet te gering is, ver trekt zo'n bedrijf en 'blijft Warmond zitten zonder super markt maar ook zonder win kels die door de supermarkt zijn geveld. De vogels uit de gemeentelijke volière zullen straks wellicht naar een nieuw in te richten kinderboerderij op de zoge naamde Kloostertuin verhui zen. De gemeente wil een gift voor dit doel bestemmen. Het einde van de volière is daaren tegen nabij. De meerderheid van de raad wilde geen geld uittrekken om de vogelkooi te herstellen. Dit ondanks een warm pleidooi van raadslid Bonnet (CDA). Geen dorpsplein in centrum Katwijk KATWIJK Het ge meentebestuur is niet van plan om in het oude cen trum van Katwijk aan den Rijn een dorpsplein te verwezenlijken. Het hono reren van het verzoek vah de Oranjevereniging zou volgens het college bete kenen, dat de bouw van een zestal woningen niet door kan gaan, wat een schadepost van enkele tonnen oplevert. De com missie van openbare wer ken en het grondbedrijf kon gisteravond zich met dit voorstel van het colle ge verenigen. Het bestuur van de Oranjever eniging Katwijk aan den Rijn is van mening dat het dorps plein er wel moet komen. Be gin augustus werd een verzoek aan het college gericht om de bestemming van de Achter weg/hoek Grote Steeg te wij zigen zodat het realiseren van dit plan mogelijk zou zijn. Dit verzoek werd gesteund door de winkeliersvereniging die hier een uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen in zag. De Oranjevereniging noemt de aanleg van een dorpsplein noodzakelijk omdat Katwijk aan den Rijn niet beschikt over een plaats waar een ker mis en dorpsspelen kunnen worden gehouden. De bestaan de Turfmarkt is hiervoor vol gens de vereniging niet ge schikt terwijl het plein in de Molenwijk te ver uit de dorps kern ligt. De commissie was echter van mening dat de Turfmarkt als dé centrale plaats in Katwijk aan den Rijn moet worden gezien. Bij de af wijzing van het verzoek deed wethouder J. Bergman echter wel de suggestie aan de hand om in het vervolg tijdens oranjefeesten de Rijnstraat voor het verkeer af te sluiten zodat er toch voldoende ruim te voor een kermis kan wor den gecreëerd. WASSENAAR Een 21-jarige motorrijder uit Noord wijk is gistermiddag in Wassenaar gewond geraakt tij dens een aanrijding met een auto. Met een driedubbele beenbreuk is hij opgenomen in ziekenhuis Bronovo in Den Haag. De motorrijder reed over de Buurtweg en wilde de Land- scheidingsweg oversteken om vervolgens richting de Kieviet te rijden. Hij werd op het door verkeerslichten geregelde kruispunt echter aangereden door een 52-jarige Wassenaarse automobilist die op de Landscheidingsweg reed vanuit de richting Scheveningen. Door de botsing vloog de motor in brand. De auto schoot de middenberm op en kwam tegen een lichtmast tot stilstand. De lichtmast werd hierbij finaal afge broken. Volgens de politie moet in elk geval een van de twee bestuurders door rood licht zijn gereden. Eventuele getuigen van dit ongeluk kunnen kontakt opnemen met de politie, te lefoon 01751-19244, toestel 32. Ernstig gewonde na aanrijding VOORHOUT Een 20- jarige motorrijder uit Noordwijkerhout is van morgen in kritieke toe stand overgebracht naar een ziekenhuis in Leiden. De man reed op de Van Berg- he Henegouwenlaan en haalde een voor hem rijdende auto in. Door die inhaalmanoevre bot ste hij frontaal op een 16-jarige bromfietser uit Sassenheim, die in de tegengestelde rich ting reed. Deze is met onbe kende verwondingen naar het ziekenhuis vervoerd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7