DEFUTRfIM065a IS TUT 15 DECEMBER 1805.-GOEDKOPER! Sla speelt grotere rol binnen de perken Aardappelgeheimen LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 DECEMBER 1982 PAGINA 6 Pluspunten geven kweker van bloemen weer moed Sinds vele maanden weer eens een meer positieve gang van zaken aan de bloemenveilingen. Niet dat er geen negatieve noteringen waren, maar in de grote lijn waren er aardig wat pluspunten en dat geeft de kweker weer moed! De totale aan voer aan de CCWS was groter dan die van vorig jaar, maar de opbrengst hield daarmee geen gelijke tred, op enkele (goe de) uitschieters na. Zoals de alstroemeria met 67 cent vorig jaar 60, anjers 49, vorig jaar 46 en anthurium kwam nu ge middeld to.t 1,85 tegen vorig jaar 1,66. Er was aan de CCWS een meeromzet van ruim 6%, hetgeen voornamelijk was te danken aan de snijbloemen met ruim een miljoen gulden. De ruim 1 miljoen méér potplanten, hiel den het omzetbedrag van tegen de 3 miljoen gulden, op vrij wel gelijk peil van vorig jaar. Van importbloemen was de aanvoer en ook de opbrengst aanzienlijk hoger. Gezien het feit dat de totale bloemen- en plantenhandel in ons land voor plm. 75% is aangewezen op de export, is het niet zo te ver wonderen dat de St.-Nicolaasbestedingen op de handel niet van grote invloed was. Kerstmis werpt in sterkere mate de schaduwen vooruit, in het bijzonder middels de poinsettia met toenemende aanvoer en handel. De laatste weken liep die handel nogal stroef maar kreeg afgelopen week wat meer gang met prijzen, die voor de klok tot rond de drie gulden opliepen. Vooral in de bollenstreek neemt de aanvoer van de bolbloe- men toe. In het algemeen blijven de chrysanten nog goed aan de markt, de CCWS kwam met de jaarrond trossoorten tegen de 6 miljoen, hetgeen 1 miljoen méér is dan vorig jaar, doch met een gemiddelde prijs van 64 cent tegen 73 vorig jaar en dat is niet zo best! Na voorgaande week zette voor veel pro- dukten een prijsverbetering in welke ook deze week zich aar dig wist te handhaven. In de export deed Engeland nogal moeilijk en hier en daar werd over de kwaliteit van sommige snijbloemen geklaagd vanwege het Japanse roest. Wanneer de weersomstandigheden zich weten te handhaven op het huidige peil en de vorst het rustig aan doet, zijn er nog wel redelijke kansen in de laatste maand van het jaar, ook al wordt het gewenste omzetbedrag aan de CCWS niet gehaald. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van dezelfde week vorig jaar zijn: alstroemeria 67(60), amarillys 43(39), Am. an jers 49(46), trosanjers 37(36), anthurium 1,85(1,66), asp. plum. 16(21), bouvardia 38(36), troschrysanten j.c. 64(72), idem geplo zen 76(78), idem n.c. 2,69(2,62), idem m.c. 69 (67), euphorbia 62 (78). fresia 29 (28). gerbera 86 (86), irissen 32(35), leliekelken 53(66), lelietak 90(80), nerine 80(60), cymbidium groot 62(75), idem klein 20(18), grote rozen 66(63), idem klein 47(45), stre- litzia 2,37(2,16), tulpen 38(38). De CCWS had afgelopen week een aanvoer van totaal 31.924.312 met een omzetbedrag van ƒ20.026.127,44, tegen vo rig jaar, aanvoer 30.743.458 en een omzetbedrag van 18.870.865,80. Tot en met afgelopen week bedroeg de aan voer dit jaar 1.819.107.286 en opbrengst van ƒ756.086.127,14 tegen vorig jaar dezelfde periode de aanvoer van 1.750.980.146 en opbrengst van ƒ717.059.246,45. Geen enorme verschillen dus, maar wel flink wat groter aanvoer die nodig was om het omzetbedrag enigszins op peil te houden. In de ledenvergadering van veiling Berkel en Rodenrijs was men niet ontevreden over de gang van zaken, al zal er nog veel bezuinigd moeten worden, ook na verkoop van het oude gebouw. Op een vraag met welke andere veiling in de toe komst eventueel zal worden samengewerkt deelde de voorzit ter mee, dat hierover nog besprekingen gaande zijn. Op de Westlandse groentevei lingen is sla geleidelijk een grotere rol in het aanvoerge- beuren gaan spelen. Dit komt door het nu bijna geheel weg vallen van de aanvoer van to maten en komkommers. Aan het begin van de week werd er voor de zwaarste sla een prijs betaald, die opliep 54 cent per krop. Na het weekend liggen de prijzen doorgaans op een wat hoger niveau, dus zo opzienbarend is dit eigenlijk niet. Toch gaf het enige hoop op een zo broodno dig prijsherstel. In de loop van de week daal de de prijs voor de zware sla geleidelijk naar 34 cent per krop. Op donderdag 2 decem ber trok deze prijs weer met een paar centen aan naar 38 cent. Over de hele week ge zien zal de middenprijs wat hoger liggen dan in de eraan voorafgaande week. Dit wil ook weer niet zeggen dat <5eze prijzen direkt winstgevend zijn. Het aanbod van sla blijft in vergelijking met vorig sei zoen nog steeds heel wat gro ter. In de laatste 3 weken van november werden er ruim 29 miljoen kroppen aangevoerd tegen vorig seizoen schraal 20 miljoen stuks. Ook deze fak- tor staat een betere prijsvor ming in de weg. Daarnaast is er meer concurrentie, met name van België. In de laatste volle week van noveirtber wist dit land 1 mil joen kilo op de West-Duitse markt af te zetten, tegen vorig seizoen nog geen half miljoen kilo. De Franse concurrentie is tot op heden beperkt. De Franse sla wordt op het ogen blik nog van de volle grond geoogst, de oogst van de be schermde teelt moet nog aan vangen. Als gevolg van het lage prijspeil van de Holland se sla wordt er wel meer afge zet op de Engelse markt. Deze afzet staat echter in geen en kele verhouding met die van de export naar West-Duits- land. Het ziet er naar uit dat het aanbod de komende week weer wat groter zal worden. In het gunstigste geval weet de prijs zich te handhaven. Spruitenprijs stijgende Een week geleden was het met de spruitenprijs zeer slecht gesteld. In de afgelopen week heeft zich een herstel ingezet. Voor de A-sortering trok de gemiddelde prijs met 16 cent per kilo aan en kwam op 64 cent per kilo te liggen. Bij de B-sortering was het herstel nog iets groter, name- Import groente: Egyptische bonen. lijk 19 cent per kilo. Hierdoor kwam de gemiddelde prijs voor deze sortering op 73 cent per kilo. Tot deze ontwikke ling heeft het veranderde weer bijgedragen. Er was in de afgelopen week een paar keer sprake van nachtvorst en lagere dagtemperaturen. Het is bekend dat dit een gun stige uitwerking op de prijs vorming heeft. Dit wordt weer veroorzaakt door een kleiner aanbod en het opleven van de vraag. Het aanbod van spruiten wordt kleiner en als het weertype van de afgelopen week aan houdt, zal het prijsherstel de komende week doorzetten. De Hollandse tomaten maken nu plaats voor de tomaten vanuit de Canarische Eilan den. Deze tomaten worden op het ogenblik op de groothan delsmarkt in Rotterdam ver handeld tegen een prijs van 2,50 per kilo. Hetzelfde geldt voor de komkommers, deze worden eveneens vanuit de Canarische Eilanden inge voerd. De prijs voor deze komkommers ligt op 2,10 per kilo, omgerekend komt dit neer op ongeveer 9 dub beltjes per stuk. Het aanbod van groene paprika's neemt, sterk af. Dit kwam ook in de prijsvorming tot uitdrukking. De gemiddelde prijs liep op naar 4,65 per kilo. Het nog beperkte aanbod zal de ko mende week voor hogere prij zen verkocht worden. Het aanbod van rood is in verge lijking met groen aanmerke lijk groter. Dit is in deze tijd van het jaar een normaal ver schijnsel. Toch neemt de aan voer hier ook wekelijks af. De gemiddelde prijs steeg in de afgelopen week naar 3,90 per kilo. Voor de komende week wordt er op gelijke of hogere prijzen gerekend. Het koude weer had waarschijn lijk ook een gunstige uitwer king op de prijsvorming van selderij. Er werden voor dit gewas al enige tijd prijzen betaald die rond een dubbeltje per bos la gen. In de afgelopen week trok de prijs aan naar 46 cent voor de beste kwaliteit. Radijs moest in de afgelopen week met lagere prijzen genoegen nemen. Op donderdag 2 de cember werd er 48 cent per bos betaald. Van dit gewas wordt er een kleiner aanbod verwacht, waardoor hogere prijzen mogelijk worden. Hogere prijzen Koolrabi liep op naar 83 cent per stuk. Ijsbergsla steeg naar f 1,26 per stuk. Spinazie werd eveneens duurder en noteerde f 2,75 per kilo. Andijvie ging met 42 cent per kilo omhoog en kwam uit op 1,41. Prei bracht 77 cent per kilo op. Chinese kool werd eveneens duurder, namelijk 46 cent per kilo, de prijs lag hierdoor op 93 cent. Spitskool bracht 97 cent op. De prijsstijging voor al deze gewassen ontstond door een kleiner aanbod. Deze ontwikkeling zal de komende week doorzetten. Geheimen rondom een zo prozaïsch ding als een aardappel, kom nou, zal de lezer misschien denken. Goed, toch had ook de aard- appel zijn „geheimen", die echter door de heren wetenschappers 1 goeddeels zijn ontrafeld en openbaar gemaakt. In Israël hebben ze daar ooit aardig mee te stellen gehad, met die aardappelgeheimen. Uitbreiding en vooral verbetering van 1 de landbouw stond daar op het programma en dat omvatte ook uitbreiding en verbetering van de aardappelteelt. Nederland had een naam te verspelen op het gebied van prima pootgoed, dus betrokken de Israëliërs uit Nederland bintjes en wat er al zo meer aan goede rassen te krijgen was. Vol verwachting werden ze uitgepoot, maar....het werd een grote teleurstelling. „Wilden" de aardappelen niet in de Israëlische grond, deugde er iets niet aan het klimaat of was er nog iets anders aan de hand? De ge- f leerden hielpen een handje. Het eigenlijke „geheim" was voor hen geen echt geheim meer. De kwestie is, dat in grote trekken twee soorten stoffen het plantenleven en dus het leven van de aardappel beheersen. De ene groep noemt men de groeistoffen, de andere de remstoffen. Wat was er nu aan de hand in Israël? In Israël werden de aardappelen gepoot nagenoeg op hetzelfde tijdstip, dat ze in onze lage landen aan zee gerooid werden. En daarin zat nu de kneep: om kort te gaan wil een aardappelknol, nadat ze gerooid is, eerst een periode van „rust" doormaken, voor en aleer ze weer in de grond gestopt wordt om opnieuw te gaan uitlopen. In de knol verandert er namelijk gaandeweg het een en ander. Als ze net gerooid wordt, zit ze als het ware vol remstoffen; die remstoffen bewerkstelligen, dat de knol „slaapt" en niet uit loopt. Gedurende de rusttijd - die bij ons uiteraard in de winter maanden valt - verandert er echter gestaag het een en ander in die knol: de hoeveelheid remstoffen neemt gaandeweg af en de hoeveelheid groeistoffen neemt toe. We zien dat in het voorjaar aan onze winteropslag aardappelen, ze gaan „uitlopen", uit de ogen ontwikkelen zich de bekende witte kiemen en eigenlijk wordt het dan tijd om de knollen te gaan poten. In Israël waren ze daar dus te vroeg mee, althans als men reke ning houdt met het ingebouwde klokje van de aardappelen. De knollen werden daar gepoot terwijl ze nog stikvol zaten met remstoffen en dan laat het zich begrijpen, dat ze slecht uitliepen. Dat geldt trouwens niet alleen voor aardappelen. Je ziet weer overal de bekende knollen van de amaryllis (eigenlijk heet ze hippeastrum) aangeboden. Als zo'n amaryllis is uitgebloeid, laten we ze rustig staan. Zodra de nachtvorsten vertrokken zijn, zet ten we ze in de tuin ergens op een rustig plekje in de grond. Af en toe een beetje bemesten en verder niet naar omkijken. De volgende herfst kunnen we de knol rooien, maar nog niet weer in een pot zetten. Eerst laten we de knol droog en in het donker een week of zes liggen, liefst op een wat behoorlijke tempera tuur, laat ons zeggen: kamertemperatuur. De bol krijgt nu dus zijn rusttijd en in de bol voltrekt zich langzaam de verandering, remstoffen maken plaats voor groeistoffen. Uiteindelijk zetten we de bol weer in een pot, u weet wel, slechts voor de helft in de aarde, ze zal weer gaan uitlopen en hopelijk fraai bloeien. Terwijl toch nog zoveel mensen hun amaryllisbollen na de bloei tijd wegdoen... bij een goede behandeling kunnen we er jaren plezier van hebben! Kerstveiling in Geldermalsen Ir. De Zeeuw, directeur-generaal van het ministeriè van Land bouw en Visserij opent morgen, zaterdag 4 december, de kerst veiling van veiling Geldermalsen. Het publiek kan er zaterdag, zondag, maandag en dinsdag van 's morgens elf uur af terecht, want de veiling blijft tot 's avonds negen uur open. Zo'n kerst- veiling is een indrukwekkende prestatie van de allerbeste kwa liteit appelen en peren. Maar liefst veertigduizend kisten staan er uitgestald. Daar blijft het echter niet bij. Er zijn demonstraties van culinaire heerlijkheden met fruit, de veilingklok draait en er wordt een fruitwand opgebouwd, waaruit vooral de kleuren- I e rijkdom van de Nederlandse appelen en peren blijkt. „Ons na- e tionale snoepgoed altijd troef" is het motto van deze kerstvei- v de produkten verkocht. Fiat geeft december nog eens 'n extra feeste lijk tintje. Want met de 1983-produktie in het verschiet krijgt u van Fiat tot de vijftiende van deze maand 1805,- korting op een Fiat Ritmo 65 CL. 3-Deurs zowel als 5-deurs. Niet niks in een maand die dankzij Sint, Kerst man en oliebollen met champagne al duur genoeg is. En zeker niet niks als u bedenkt dat dit aanbod geldt voor de ruimste familiebolide in z'n prijsklasse. Want dat is de Fiat Ritmo. Een auto, die gastvrij plaats biedt aan vijf vol wassenen. Zonder daar ook maar het minste of geringste aan komfort en kompleetheid voor op te offeren. Zo zijn zowel 3-deurs als 5-deurs- uitvoering voorzien van een pittige 1300 cc motor en standaard extra's als achterruitverwarming, mist- achterlamp,achteruitrijlamp, ruitewisser met sproeier achter, gelaagde voorruit, een kwartsklokje, fraai gestyleerde velgen. Voor de 5-deurs-uitvoering komt daar nog eens standaard 'n vijf versnellingsbak bij. Terwijl we onder het hoofdstuk "komfort" voor beide uitvoeringen de hoofdsteunen vóór, het getinte glas rondom en de stoffen bekleding noemen. EN 1000,- KORTING OP DE FIAT RITMO 85 SUPER. Voor wie besluit de Ritmo 85 Super te kopen, heeft Fiat een financiële surprise van 1000 gulden in petto. Duizend gulden korting op de "grote broer" van de Ritmo 65 CL, die daardoor 18.995,-kost. De Ritmo 85 Super heeft nog meer spor tieve en luxueuze extra's onder dak en motorkap: checkpanel, toerenteller, digitaal klokje, 5 versnel lingen, verstelbaar stuur en laag profiel banden. En niet te vergeten een 1500 cc motor die deze sportieve en toch zuinige rakker een top van 160 km/u geeft. Wie het jaar met een financiële meevaller wil eindigen, doet er goed aan nu eens bij z'n Fiat dealer langs te gaan. FIAT. UNIEK IN PRIJS EN PRESTATIE. UDHB Prijzen incl. BTW excl. aP.everingskosten. Zolang de voorraad strekt. LEIDEN: KOREVAARGARAGE B.V., KOREVAARSTRAAT 43, TEL. 071 -14 2146 LEIDEN: AUTOMOBIELBEDRIJF H. HUISMAN B.V., LEVENDAAL 80, TEL. 071 -14 43 45 12 29 62 LEIDERDORP: KOREVAARGARAGE B.V., WEVERSBAAN12, TEL. 071 - 89 60 31 (INDUSTRIETERREIN "DE BAANDERIJ") KATWIJK a. ZEE: AUTOMOBIEL- EN GARAGEBEDR. SEINPOST B.V., DRIEPLASSENWEG 7, TEL. 01718 716 44 NOORDWIJK: AUTOBEDRIJF BEUK B.V., G0LFWEG19, TEL. 01719 -192 13.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6