la Bibliotheek in Hoornes heeft hoge prioriteit Tine Olivier verliest ook laatste beroep Even aanlopen bij „De Traitteur" voor een stoofschoteleen ribstuk of een hartige taart Ufo®! mc^fgdioi Eeidóc Qowtwni Half jaar geëist tegen helende restauranthouder Internationale dag op universiteiten ONDERSCHEIDING VOOR BEROEPSCHAUFFEURS REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 DECEMBER 1982 PAGINA 5 WIM VAN DER ZIEL EN HENRIETTE QUARTERO ALS EERSTE AFHAAL-KOKS IN LEIDEN Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen: U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12-22 44 op toestel 10. Wat je afhaalt is lekker. Het zou een variant kun nen zijn op „wat je ver haalt is lekker". Het doet er eigenlijk niet toe; als het maar lekker is. In de smulpraktijken van van daag komt die kwalifica tie steeds sterker naar voren. Heel wat eetgela- gen worden tegenwoor dig gebaseerd op afhaal- artikelen. Als ik er niet erg naast zit, moeten de Chinezen ermee begon nen zijn, althans in Ne derland. „Chinees halen" gebeurt al decennia lang. Je bestelt je nassi extra, Tjap Tjoi, of je hele rijst tafel, nadat je met je lege tas langs hele stellen etende restaurantbezoe kers hebt gezeuld op weg naar de toog met de kas sa. „U zitten daar", zegt dan de Chinees vaak, en vervolgens ga je op een stoel, niet op je gemak, zitten wachten met een pilsje, totdat het schuifje opengaat en de warme massa in een krant wordt gepakt. Je betaalt en kunt de hap meenemen. De gewoonste zaak van de wereld. Dat hebben, veel later, ook de Italianen in de lage lan den, I Paese Bassi, ingezien. Daarom halen we nu ook „Italiaans" bij de pizzeria. Het scheelt een slokje op een borrel en je hoeft zelf niet meer uren in de keuken te staan. Het hek lijkt nu eerst goed van de dam, want het „afhalen" is een rage aan het worden en heeft zich ook uit gestrekt tot de Hollandse pot; „Smulpot", zeggen ze ook wel. De jongste loot van het afhaal-systeem zeker in Leiden gaat eind van de week uitlopen, met specimi na van de meer verfijnde keuken en Franse smulpape- rij. Dat gebeurde inmiddels vanmiddag al, aan de Hooi gracht 94, waar Wim van der Ziel en Henriëtte Bodt borg staan voor het strelen van tongen. Nood De twee ondernemers-eige-' naars van het afhaal-winkel- tje ter plaatse, hebben van de nood een welkome deugd ge maakt. Wim van der Ziel (30) en Henriëtte Bodt (27), die sinds haar huwelijk Quartero heet, wat op z'n Italiaans „de vierde" zou moeten zijn. Wims ogen drukken weer hoop uit. Veertien jaar gele- Wim van der Ziel en Henriëtte Quartero, de eerste „afhaalkoks" van Leiden. den kwam hij uit Suriname naar Nederland en begon er sociologie te doen zonder het helemaal af te maken. „Daar na heb ik een paar jaar ge werkt bij TNO, als assistent bij een v onderzoek. Wel, opeens was mijn contract af gelopen, je kreeg de economi sche crisis, geen werk, etcete ra etcetera". Maar geen B.B. met R. Voor een gedeelte parallel verliepen de bevindingen van Henriëtte, die vanuit het onderwijs op straat kwam te staan. Op wachtgeld en zo. Waar beider wegen zich kruisten zou ik niet kunnen zeggen, maar samen begon nen Van der Ziel en signora Quartero die zonder beau ty case ook al heel erg ver komt te denken en af te wegen. Ik weet ook niet, wie het 't eerste zei (laat ik aan nemen, dat het Wim was), nou goed, Wim dan; en hij riep opeens: „God; dit is een mogelijkheid: een traitteurs- bedrijfje! Trattoria, heeft er ook veel van weg. Dat moest het wezen. Kijk, in het zui den van Europa vind je na melijk die bedrijfjes veelvul dig. Koks, traitteurs, die het smakelijkste eten als het ware uit de hand verkopen, zonder zich het brood uit de mond te laten stoten. Lopen de, in elk geval bedrijvige koks, zou je kunnen zeggen. Met dikwijls heerlijke din gen: kippetjes, paté's, ham metjes, zelf gekookt en ge rookt. Dat is het rijke Bour gondische leven, uitgestald bij een traitteur. Een afhaal- bedrijfje voor maaltijden dus. Inderdaad, zoals bij Chinezen en Italianen, maar in „Euro pees" zijn ze er nog maar zeer zeldzaam. Ja, in Amster dam, Utrecht, Den Haag voor zover ik weet is het een opkomend verschijnsel, dat traitteurswinkeltje. Maar wij gaan het in Leiden probe ren, in „De Traitteur". Wel licht lijkt „de" traitteur een beetje hoog van de toren ge blazen, maar we zijn toch de eerste en enige in Leiden". Banenmarkt Wim kookte al, als jonge Ziel, uit liefhebberij, tussen de so ciologie en het zuiver weten schappelijk onderzoek door, privé en op verzoek. Ont moette ergens Quartero Hen riëtte, en ze gingen samen nadenken toen de banen markt ineenstortte. Zich be zinnen op mogelijkheden voor een broodwinning. Wim van der Ziel, die eoht niet zielig wil doen, zeker al niet omdat hij „het" gevonden heeft: „Henriëtte was dus ook al een vliegje dat tegen de vlakte was geslagen. We praatten samen, gingeh de le vensvatbaarheid van het idee na en nou vinden wij het leuk om deze uitzonderlijke nering op te gaan zetten. Wat delicatessen erbij, maar de hoofdzaak is Frans getint. Eerst nog vrij eenvoudig van opzet, maar hopelijk allengs rijpend tot exquise maaltij den. Wat wij nu gaan doen is een dagmenu: twee hoofd maaltijden, hartige en zoete taarten en paté's die tot wa tertanden leiden". De banenmarkt mag dan in gestort zijn, maar Wim en Henriëtte bieden stukken paté en eigengemaakte vruchtentaart ter verkoop aan. Henriëtte Quartero, die in „De Traitteur" als primero geldt: „Men kan zelf een drie-gangenmaaltijd samen stellen, of zich beperken tot een hoofdmaaltijd". En Wim maar koken (in het belen dende perceel van architec tenbureau Wim Hofman en ir.Paulina Buring, „welwil lende buren die ons met veel geholpen hebben"), en maar fluiten: „Komm in mein' Gondola". Vandaag voor het eerst. Het pand Hooigracht 94 werd parterre grandioos verbouwd. Van buiten („De Traitteur" ligt erg gunstig, met volop, parkeerruimte aan de over kant) lijkt het op een studio met een stijlvolle pui, met verticale partijen en witte lichtbollen en een kastje waarin de menu's worden ge annonceerd. Intussen begon nen de eigenaars voorzichtig de (nog niet ingestorte) markt af te zoeken. Wim: „Je moet een beetje ingroeien bij de mensen, proberen straks een begrip te worden in de stad". Het moet er nog van komen, maar de eerste teke nen wijzen al op een succes, als je de positieve reacties alom mag geloven. Geen zin om te koken? (en dat gebeurt nogal eens), wel, dan loop of rijd je langs „De Traitteur", en je kiest en stelt samen. Van der Ziel: „We hebben ook nog een beperkte voor raad tafelwijntjes, aardige wijntjes wel. En het eten wordt koud meegegeven en kan thuis zo de oven in, van daag of morgen". Frans Wim is de kok en Henriëtte valt te beschouwen als de „hulp-kok", die zich voorna melijk bezighoudt met de taarten, de hartige en de zoe te, en met de in- en verkoop. Uiteraard wil ik wel eens weten wat ze met elkaar te bekokstoven hebben. Wim doet daaromtrent een greep: „Dat gaat van een stoofscho- teltje tot een gevulde kip met roomsausje, een gevuld var kensribstuk met heerlijk vloeiende saus. We gaan de Franse kant op". Henriëtte: „En tegen de Kerst storten we ons op het wild". Maar nog vóór de eerste sneeuw opstuift, het versle ten ijs vervaarlijk kraakt en de wilde ganzen zich geen weg meer weten tussen noord en zuid, willen de eers te Leidse traitteurs zich ook graag occuperen met een ste vige zuurkoolschotel mpt een goede worst, of stamppot an derszins. Wim: „Alles uit ver se produkten, maar ook iets feestelijks streven we na. Voorgerechten. Ik noem er maar een paar, althans in verscheidenheid: veel paté's, taarten dus ook; we verwer ken prei, bereiden een fish pie met mooie korstrand. En wat de pot nog meer schaft". Henriëtte: „Stop, Wim, we klappen niet alles uit de school!" „De Traitteur" is geen bistro, geen café, geen bar. Niks te horeca'en. Van der Ziel: „An ders komen we in moeilijk heden. Het is een afhaal- en meeneem-winkeltje, dat een markt heeft, onder andere met werkende vrouwen, maar ook is er de werkende jongere en de student, voor wie bij ons de prijzen betaal baar zijn: rond een tientje; of je betaalt 15 of 16 gulden, dat hangt van de gerechten af. En we kunnen ook verder gaan, als daar belangstelling voor zou zijn, met specifieke gerechten. We zitten boorde vol verwachtingen; dat is ze ker!" Openingstijden: dinsdag tot en met vrijdag van 16.30 uur tot 20.30 uur, zaterdag en zondag van 14.00 uur tot 18.00 uur. En 's maandags vieren Wim en Henriëtte hun „sabbath"; dan zjjn ze dicht en rusten uit van hun slijtend traitteurschap Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. De kleine moeite van het opgeven van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met deze 24 karaats vergulde miniatuur balpen, die gehangen is aan een sierlijk kettinkje van de Leidse Courant Adres_ Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur balpen naar: Naam Adres Plaats/Postcode_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. KATWIJK voor vorming, zorg en perso neelszaken is van mening dat aan een .bibliotheek als basis voorziening in de wijk Hoor- nes/Rijnsoever een hoge prio riteit moet worden toegekend. Aan het bibliotheekbestuur zal öp korte termijn een minimum eisenpakket worden gevraagd waarna de frakties van alle politieke partijen zich over deze materie kunnen buigen. Verwacht wordt dat dan in de vergadering van januari of fe bruari een principebeslissing genomen kan worden of het gebouw aan de Piersonstraat daadwerkelijk een biblio- thgekbestemming krijgt. De uitspraak van de commis sie komt op een moment dat het overleg tussen het ge meentebestuur en het college muurvast zit. B en W, met uit zondering van de verantwoor delijke wethouder N. Parle- vliet die een gematigder stand punt inneemt, zijn van mening dat voor de realisering vant een bibliotheekfiliaal in Hoor-' nes/Rijnsoever niet meer dan een ton mag worden uitge trokken. De kapitaalslasten van het gebouw, rond de 250.000 gulden, laat men dan buiten beschouwing omdat al eerder is toegezegd dat die voor rekening van de gemeen te komen. Het bibliotheekbe stuur is echter van mening dat voor een ton geen volwaardige vestiging kan worden gereali seerd. Als absoluut minimum noemt men een bedrag van 150.000 gulden waarmee het filiaal, eventueel met de hulp van vrijwilligers, kan gaan draaien. WetHouder Parlevliet noemde deze eis van het bibliotheekbe stuur, in tegenstelling tot de overige collegeleden, niet on redelijk. De heer Parlevliet: „Als je eerst al flink hebt moe ten inleveren op de bestaande begroting en dan nog met een ton een nieuw filiaal op moet zetten met de inrichting, ener giekosten en aanschaf van boeken kan ik begrijpen dat het moeilijk wordt. Ik ben er van overtuigd, dat de wil bij het bibliotheekbestuur aanwe zig is, maar dat men beslist meer nodig heeft dan nu door de meerderheid van het colle ge wordt voorgesteld. „Vol gens de wethouder is er in het welzijnsplan, onder het hoofd stuk educatie, nog een ruimte van 50.000 gulden m overige collegeleden van het aanspreken bedrag niets weten". missie "een steuntje in de rug vierkante meter zullen wor- om opnieuw met het biblio- den verhuurd aan een particu- theekbestuur in de slag te lier waarmee een bedrag van kunnen gaan: Een verzoek 24.000 gulden binnenkomt, waarop de commissie best in ,T c Na de aansporing van de com missie voor vorming, zorg en personeelszaken zal de wet houder toch weer gaan onder handelen met het bibllbtheek- bestuur. Op korte termijn zal dat ook cijfers moeten opleve ren aan de hand waarvan vol gende maand wellicht een principebeslissing kan worden genomen. de wilde gaan door verklaren dat een bibliotheek vestiging in de wijk Hoornes- Rijnsoever een zeer hoge prioriteit moet hebben. Wel toonden men zich nogal be zorgd over de hoge kapitaals- lasten die een vestiging in het gebouw aan de Piersonstraat met zich mee zal gaan bren gen. De stichtingskosten van het filiaal, 2,1 miljoen gulden, noemde men absurd hoog en gesuggereerd werd dan ook dat een deel van de kosten van de boven de bibliotheek gele gen flats op de onderbouw zijn afgewenteld. De heer Oskam: „Om de prijs van deze flats aan de lage kant te houden be taalt heel Katwijk nu extra voor deze bibliotheekvoorzie ning en dat is naar mijn ning een slechte zaak. wethouder Parlevliet was van oordeel dat de koopprijzen van de flats „nooit zo laag zouden zijn geweest als de bibliotheek er niet onder had gelegen". Overigens komt de hele on derbouw van deze flat al niet meer ten goede van de biblio theek. Zo'n 150 van de 950 DEN HAAG/LEIDEN Tegen een 32-jarige Egyp tenaar is gisteren wegens heling een gevangenis straf van zes maanden (waarvan drie voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar) geëist. De in Leiden woonachtige man wordt beschuldigd van heling. De man zou in de afgelopen twee jaar gestolen goederen hebben gekocht. Het gaat om levensmiddelen en geluidsap paratuur. De man, die werd bijgestaan door een tolk, ont kende de spullen te hebben gekocht. Hij zei, dat de drie mannen, die beweren hem de gestolen waar te hebben ver kocht, handelen uit wraak. De Egyptenaar bezit een restau rant in Leiden. Hij vertelde, dat het drietal regelmatig bij hem kwam eten en de zaak dan zonder te betalen verliet. Op een avond heeft hij de drie mannen zijn zaak uitgezet. De getuigen verschenen gisteren niet op de zitting. De officier vertelde, dat zij bang waren om te getuigen. De drie zijn eerder verhoord door een rechter-commissaris. De verdachte vertelde giste ren, dat hij, toen hij vastzat op het Leidse politie-bureau, twee dagen geen eten heeft gehad. Hij zat in totaal vier dagen in een Leidse cel. Toen de man werd aangehouden, werden in zijn woning bedragen van 10.000 dollar en 16.000 gulden aangetroffen en in beslag ge- De officier van justitie, mr. H. Klein Breteler, achtte de he ling bewezen, omdat drie ge tuigen de Egyptenaar aanwij zen als de man die hun spullen heeft gekocht. Hij meende streng te moeten optreden: „Zonder helers geen stelers", zei de officier. De raadsman van de verdachte achtte het niet bewezen, dat de spullen, die in zaak van de man wer den aangetroffen, van diefstal afkomstig zijn. Hij vroeg daar om om vrijspraak. „Anders wordt mijn cliënt het land uit gewezen of wordt zijn vergun ning voor het houden van een restaurant ingetrokken," be toogde hij. De rechtbank doet over veer tien dagen uitspraak. LEIDEN/UTRECHT De Centrale Raad van Be roep in Utrecht heeft het hoger beroep van me vrouw T. Olivier van de hand gewezen. Volgens de Centrale Raad heeft het Leidse Academisch Zie kenhuis (AZL) mevrouw Olivier terecht ontslag aangezegd. Daarmee is een einde geko men aan een al jaren slepende affaire. Mevrouw Olivier kan nu bij geen enkele instantie meer in beroep tegen het ont slag. Mevrouw Olivier zegt in een reactie „verbijsterd" te zijn over de uitspraak van de ambtenarenrechter. „Ik kan me er niet bij neerleggen. Ik vind het onbegrijpelijk dat zoi ets in een rechtstaat mogelijk Mevrouw Olivier was hoofd verpleegkundige in het AZL. In 1974 werd zij geschorst en in 1980 ontslagen. Mevrouw Olivier vocht de schorsing en het ontslag tevergeefs in een groot aantal processen aan. Ook hongerstakingen mochten niet baten. Mevrouw Olivier was werkzaam op de afdeling kindergeneeskunde. Zij werd op verzoek van het hoofd van de kinderkliniek, professor Veeneklaas, overgeplaatst naar de afdeling heelkunde, omdat zij op het organisato risch vlak tekort zou schieten. Op de afdeling heelkunde liep niet alles naar wens en na een vertrouwenscrisis werd me vrouw Olivier geschorst. LEIDEN/DEN HAAG Grensoverschrijdende activi teiten aan een instelling voor wetenschappelijk onder wijs zijn geen afknipbare franje, maar essentieel voor het behoud van het eigen niveau en een heldere blik op de samenleving. Dat zal blijken op de internationale dag, die 9 december aan negen universiteiten en hoge scholen wordt gehouden. Op of rond die datum zullen deze wetenschappelijke instituten met tal van activiteiten het internationale aspect van de Neder landse wetenschapsbeoefening onder de aandacht brengen. Het is van belang dit aspect aandacht te geven, aangezien in weten schappelijke kring steeds meer de vrees groeit dat de bezuinigin gen de universitaire wereld zullen terugwerpen op het provinci alisme van weleer, aldus de dit jaar 30 jaar bestaande Nuffic, die de dag organiseert. De Nuffic, de stichting van de Nederlandse universiteiten en hogescholen voor de internationale samenwer king, is in 1952 opgericht door de Nederlandse instellingen voor academisch onderwijs, om hun internationale werk te stimule ren en te coördineren. De internationale dag is voor iedereen toegankelijk. Op het programma van de universiteiten staan on der meer: de wereldvoedselproblematiek en het vluchtelingen vraagstuk (vrije universiteit), de mensenrechten (Utrecht), ter wijl Amsterdam, Nijmegen en Groningen zich concentreren op hun ervaringen met universitaire ontwikkelingsprojecten. Ook bij de TH's van Eindhoven en Delft staat dit onderwerp op het programma, maar dan uit de hoek der techniek. Tilburg en Rot terdam schenken speciale aandacht aan Europese academische samenwerking. Ook LEIDEN/STREEK Een aantal beroepschauffeurs uit deze streek krijgt op 16 december uit handen van mr. Pieter van Vollenho ven een internationale transportonderscheiding. De onderscheiding, toege kend door de internatio nal Road Transport Union in Genève, wordt uitge reikt aan chauffeurs die op uitnemende wijze heb ben gefunctioneerd in het grensoverschrijdend ver voer. De chauffeurs worden voor gedragen door de Nederland se vervoersorganisaties. De normen zijn dat de chauf feurs 20 jaar onafgebroken als chauffeur werkzaam zijn, minimaal 500.000 km hebben gereden zonder ongevallen te hebben veroorzaakt en de laatste vijf jaar geen ernstige verkeersovertredingen heb ben gemaakt. De chauffeurs uit Leiden en omstreken, die zijn onder scheiden zijn P.van der Velden uit Leiden, D. Postma uit Leiderdorp. C.P. Zwaan uit Voorschoten, W.L.P.J. Hoogeveen uit Noordwijk, D.A.G. Koolber gen uit Alphen aan den Rijn en L.C.J. Lijten uit Lisse.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5