Alkemade speelt „landje-pik Aanleg fietspad naar Oud Ade begint in 1985 REGI0(J0UR)NAAL Huurschuld confronteert vijftien gezinnen in Ter Aar met deurwaarder WETHOUDER RIJNSATERWOUDE: Alkemade meldt verontreindigde grond bij de provincie Alphense raad akkooord met sociaal cultureel plan REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 DECEMBER 1982 PAGINA 4 Nieuw PTT- kantoor in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN De PTT denkt aan de bouw van een nieuw kantoor in Al phen. Dit zou dan moeten ko men bij het winkelcentrum De Ridderhof op het terrein bij het kruispunt Kennedylaan- Bruin Slotsingel. De PTT heeft nu een klein kantoortje in een supermarkt in het winkelcentrum. De ruimte daar is ontoereikend en er zijn vaak rijen wachtenden omdat er ook geen ruimte voor meer personeel is. Rijnsaterwoude zoekt klokkenluider RIJNSATERWOUDE De gemeente Rijnsa terwoude krijgt geen „electrische klokkenlui der". Er moet gewoon weer een nieuwe klok kenluider komen. Na veertig jaar trouwe dienst besloot de huidige klokkenluider, meneer Kroon, ermee te stoppen. B en W van Rijnsa terwoude stelden toen aan de raad voor om in de Woudse dom een electrisch aangedreven klokkenmechanisme te plaatsen. De raadsleden waren het hier gisteravond tijdens de raadsver gadering helemaal niet mee eens. Volgens het CDA is het traditie dat de klokken door mesn- kracht worden geluid. Ook blijkt dat het met de hand luiden niets meer kost dan het aanbren gen van een mechaniek. Rijnsaterwoude heeft dus weer een vacature. De Woudse dom. Woubrugge betaalt niet voor onderwijsintegratie WOUBRUGGE De raadscommis sie financiën stond gisteravond afwij zend tegenover het verzoek van de inspecteur van het onderwijs om het zogenaamde bedrag per leerling te verhogen. Deze verhoging is bedoeld om de integratie van het kleuter- en lageronderwijs te bekostigen. De raadscommissie is van mening, dat het rijk en niet de gemeente de door haarzelf opgezette integratie moet be talen. Aan het advies van de raadscommis sie financiën lag naar de mening van de commissieleden een principiële gedachte ten grondslag. Het rijk wil uitvoering geven aan de wet op het basisonderwijs en zij zal derhalve de financiële middelen hiervoor moeten verstrekken. De brief van de inspec teur van het onderwijs was dus ei genlijk aan het verkeerde adres ge richt, vond men. De toren van de uit 1653 stammende hervormde kerk in Woubrugge ver keert in slechte staat. Gisteravond, werd besloten, dat een restauratie-ar chitect van monumentenzorg verslag zal uitbrengen van de stand van za ken. Dit met de bedoeling de beno digde subsidie los te krijgen. Het pro bleem van de toren ligt voornamelijk in de steunbinten, die door de lek kende loodbekleding zijn gaan rotten. RIJNSATERWOUDE Unaniem besloot een ver ontruste gemeenteraad van Rijnsaterwoude gis teravond een brief te stu ren naar Alkemade over de plannen van deze ge meente als het tot herin deling van de gemeenten komt. De raad doet dit naar aanleiding van een uitspraak van de commis sie Bestuurszaken in Al kemade, die donderdag 18 november besloot om bij gemeentelijke herindeling te kiezen voor de inlijving van Leimuiden, Woubrug ge en Rijnsaterwoude. Wethouder C.A. Blaazer noemde de „expansie drift" van grote broer Al kemade „Landje-pik". Behalve de brief naar Alke made gaat er op aandrang van het CDA ook een brief naar de provincie over de verkeerssi tuatie op de provinciale weg Alphen-Leimuiden die gedeel telijk over het grondgebied van Rijnsaterwoude komt. Door het steeds intensievere verkeer gebeuren elk jaar weer meer ongelukken op deze weg. Volgens de raadsle den van Rijnsaterwoude voe ren waaghalzen vooral in de spitsuren steeds gewaagdere inhaalmanouevres uit op de bruggen over de Leidse Vaart en de Drecht. Volgens de heer P.J. van Rijn van het CDA is de gevaarlijke situatie alleen op te lossen door de weg twee maal twee rijstroken te geven. Partij Wenmakers en Ge meentebelangen dachten ech ter meer aan wegversmallin gen. Uiteindelijk werd beslo ten een algemene brief te schrijven naar de provincie waarin wordt aangedrongen de problemen van deze weg te bekijken. Vooral het grote aantal forensen dat elke mor gen van Alphen naar Amster dam via deze weg rijdt, zorgt voor veel opstoppingen. Ook kon het CDA bewerkstel ligen dat de raad over de kor ting op de subsidie aan maat schappelijk dienstverlenings centrum Aar- en Veenstreek nog geen beslissing neemt. Het college had een aanzienlijke korting voorgesteld. Aar- én Veenstreek moet drie werkne mers ontslaan als alle aange sloten gemeenten besluiten minder geld te geven. De heer Van Rijn was van mening, dat De gemeentelijke haven van Rijnsaterwoude. als het rijk de subsidies aan deze instelling kort, de ge meente dat niet automatisch moet volgen. Wethouder L.W. Bruins voegde daar wel aan toe, dat volgens hem de stich ting Aar- en Veenstreek wel wat „economischer zou mogen functioneren". Onder druk van het CDA wordt de beslis sing enige tijd uitgesteld. De gemeentelijke haven kreeg eveneens kritiek te verduren. Van Rijn:„Het schaamrood stijgt je naar de kaken als je ziet wat het aan gemeen schapsgeld kost om de ligplaat sen voor boten in de haven te bekostigen". Het college had juist een voorstel gedaan om de liggelden volgend jaar met twintig procent te verlagen. Dit onder druk van de particu liere havenexploitanten die hun prijzen de laatste tijd sterk omlaag hebben gebracht. Alle politieke partijen bleken het niet eens met het college voorstel. Burgemeester Van der kroft maakte bekend dat het college binnenkort met een nieuw voorstel komt. Ook een openbaar toilet dat B en W aan de haven neer wilden zet ten, kon volgens de raad niet door de beugel. Volgens Partij Wenmakers zou dit toilet grote exploitatietekorten op gaan le veren. De partijen bleken het bij de algemene beschouwingen alle maal eens te zijn over de roos kleurige financiële situatie waarin de gemeente verkeert. Het voornemen van het colle ge om de eerstkomende jaren vooral te zorgen dat de ge meentelijke belastingen niet omhoog gaan, werd door alle partijen onderschreven. Op enkele voorbehouden na, werd de begroting voor volgend jaar goedgekeurd. ALKEMADE Met cje aanleg van een drie meter breed fietspad langs de Leidseweg in Oud Ade zal me dio 1985 worden begonnen. De uitvoering zal ongeveer een jaar vergen. De kosten voor aanleg van het fiets pad langs het provinciale gedeelte vanaf de Boekhor- sterweg richting Leiderdorp worden voorlopig ge raamd op 2,9 miljoen gulden. Dit stuk is 2450 meter lang. De kosten van het aansluitende fietspad om de kern van Oud Ade heen (vanaf de Boekhorsterwegen aansluitend op het fietspad langs de Oud Adeselaan) worden geschat op 280.000,-. Dit 250 meter lange ge deelte is in beheer en onderhoud bij de gemeente Al kemade. Verwacht wordt dat in de kosten van aanleg van het fietspad een subsidie van de minister van Ver keer en Waterstaat zal worden verkregen voor 50% van de kosten. In de financiering van de overige 50% zal door de wegbeheerders (provincie en gemeente Al kemade) moeten worden voorzien. Deze gegevens staan in een rapport van Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland, dat gisteravond officieel werd gepresenteerd aan de leden van de raadscommissie Openbare Werken, Ruimte lijke Ordening en Milieuhygiëne. Volgens het rapport is het aan tal en de ernst van de ongevallen op de Leidseweg niet groot; desondanks wordt de weg als onveilig ervaren door de geringe, breedte van de weg en de berm en het tamelijk intensieve vrachtverkeer ter plaatse. Vooral de bruggetjes in de weg zijn gevaarlijk omdat een personenauto en een fiets er elkaar nau welijks kunnen passeren, laat staan een vrachtauto of bus en een fiets. Enkele brugjes zijn .bovendien zo hoog dat automobilisten elkaar niet zien aankomen. Vooral de Langebrug is in dit ver band berucht. De aanleg van het fietspad langs de noord-west en noordzijde van de huidige rijbaan gaat gepaard met opheffing van een aantal knelpunten in de Leidseweg. Zo worden de ri vierbrugjes aangepast en ter plaatse van drie brugjes wordt de rijbaan verbreed. De gemetselde borstweringen van de Lange brug zullen worden gesloopt. Op een onderlinge afstand van on geveer 200 meter worden wisselplaatsen aangebracht. De bus haltes nabij het Vennemeer en de Boekhorsterweg zullen uit een oogpunt van verkeersveiligheid buiten de weg worden geplaatst. Veel bezwaarschriften tegen de aanleg van het fietspad, die bij Provinciale Waterstaat zijn binnengekomen, zijn afkomstig van bewoners van de (Warmondse) „Watertuin". Genoemd worden: inbreuk op de privacy door het verdwijnen van beplanting, de eenvoudige toegankelijkheid van het terrein na het dempen van de sloot ten behoeve van de aanleg van het fietspad, het toene men van de geluidsbelasting door bromfietsers en het feit dat de bestaande sloot niet kan worden vervangen door een riolering in verband met de belangrijke waterhuishoudkundige funktie van die sloot. Op deze bezwaren heeft Provinciale Waterstaat ingespeeld door ter plaatse van het complex „Watertuin", de be staande weg te bestemmen tot fietspad, waardoor sloot en be planting gespaard kunnen blijven. Langs de zuidoostzijde wordt daar een nieuwe rijbaan over een lengte van ruim driehonderd meter aangelegd. Extra kosten van deze wijziging 350.000,00. Nabij het Vennemeer wordt het fietspad eveneens op de be staande rijbaan geprojecteerd. Aan de oostzijde daarvan wordt over een lengte van 300 meter een nieuw, vijf meter brede rij baan aangelegd. Dit, om het landschappelijke karakter zo min mogelijk-aan te tasten. Bovendien is het verleggen van kabels en leidingen ter plaatse, kostbaarder dan de aanlegkosten van een weg op de bestaande sloot. Bij alle wegverleggingen blijven de aanwezige bomen en woningen gespaard. Het fietspad komt op 3 meter (op sommige plaatsen zelfs op 5 meter) afstand van de Leidseweg. De buitenberm wordt twee meter breed. Voor de aanleg van het fietspad en de daarmee samenhangende wegver leggingen moeten de gronden nog worden verworven. Voor het verwerven van het benodigde (gras)land en een afschermende strook beplanting zal zo nodig de onteigeningsbevoegdheid wor den aangevraagd. Het reeds gerealiseerde fietspad tussen Oud Ade en Rijpwetering.is een „toeristisch fietspad" niet verplicht voor de (brom)fietsers vanuit Oud Ade naar de Rip. Zodra ech ter het fietspad om de Oud Adese bebouwing heen en langs de Leidseweg gereed is, wordt het totale fietspad, dus vanaf Leider dorp tot Rijpwetering, in beide richtingen verplicht. De gevaar lijke oversteek nabij de helling van Oud Ade vervalt dan. ALKEMADE Het Al- kemadese gemeentèbe- stuur heeft de provincie officieel in kennis gesteld van de milieuverontreini ging op het terrein van het Oude Weteringse kas- senbedrijf Guldemond B.V. aan de Alkemade- laan (tussen het plan Gogh Noord II en de Ijs baan). Volgens wethouder Verhaar zijn de opgegra ven monsters verontrei nigde grond voorlopig op geslagen bij de afdeling Openbare Werken. _)e verwachting is dat het eni ge maanden duurt alvorens het provinciebestuur zich met de zaak gaan bezighouden. De wethouder deelde de leden van de „Raadscommissie Openbare Werken, Ruimtelij ke Ordening en Milieuhygië ne" gisteravond mee, dat het bedrijf, waar de milieuveront reiniging vermoed wordt, alle mogelijk medewerking ver leent. Zoals bekend heeft de Kern groep Alkemade van de Vere niging Milieudefensie onlangs aan het Alkemadese gemeen-, tebestuur laten weten dat de in de jaren '60 gestorte onder grond van een pad op het ter rein van Guldemond B.V. be staat uit afval van een Sassen- heimse lakfabriek. Het commissielid J. Duiven voorden (CDA) vroeg de wet houder gisteravond vooral niet te veel haast te maken met de affaire, vanwege door hem verwachte hoge kosten bij de opruiming. Commissielid H. van Tol (PPR) daarentegen verzocht om regelmatig na vraag te doen bij het provin ciebestuur. "Alle mankracht is er misschien geconcentreerd op de zware gevallen van mi lieuverontreiniging", veron derstelde hij. Frituurvet zet keuken in vlammen HAZERSWOUDE De keu ken van een woning aan de Vondellaan in Hazerswoude- Rijndijk is vanmorgen flink beschadigd door brand. De be woners van het pand is met brandwonden naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden ge bracht. In de keuken was een pan met frituurvet op het vuur blijven staat en rond half zes vanmorgen sloegen de vlam men uit het afvoerkanaal van de afzuigkap, die vlam had ge vat door oververhitting. De kinderen in het huis waar schuwden de man, die de brand zelf grotendeels kun blussen. Daarbij liep hij wel wat brandwonden op. De brandweer heeft het bluswerk verder afgemaakt. Enquête over openbaar vervoer ALPHEN AAN DEN RIJN Alle inwoners van de tien aan het Intergemeentelijk Overlegorgaan Rijnstreek deelnemende gemeenten (Alphen aan den Rijn, Hazerswoude, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijnsaterwoude, Woubrugge, Koude kerk aan den Rijn, Ter Aar en Zevenhoven) kunnen deze maand meedoen aan een enquête over het openbaar vervoer. Men kan zich uitspreken over het functioneren van het open baar vervoer en wensen op dit gebied. Hiermee zal dan getracht worden rekening te houden bij het maken van de dienstregelin gen over 1984. Voor dit doel liggen in de gemeentehuizen enquê teformulieren. Het Igor maakt van al de ontvangen formulieren een rapport wat ze met de betrekken vervoersmaatschappijen zal bespreken. Postzegels Postzegelvereniging De Rijnstreek houdt maandag avond de maandelijkse ruilavond in het Dorpshuis aan de Hoofdstraat in Leiderdorp. Van zeven tot acht uur kan de jeugd terecht, daarna de ouderen. Om half tien wordt er een veiling gehouden. Iedereen is wel kom. Leden mogen gratis naar binnen. Niet-leden beta len/1,75, tot 17 jaar /0,75. Voor inlichtingen: tel. 895140. Voorzitter De heer L.G.M.D. Poell, woonachtig in Leiderdorp is gisteren benoemd tot twee de voorzitter van de CFO, de CNV-bond voor Over heid, Gezondheid, Welzijn en Sociale Werkvoorzie ning. Dat gebeurde op het fusiecongres van de CFO in Utrecht. De heer Poell is 44 jaar. Hij is afkomstig van de ambtenaren vereniging ARKA, die met de NCBO en de NCVVV per 1 januari 1983 in de nieuwe bond CFO opgaan. Sinds 1 maart 1967 is de heer Poell in dienst van het ARK A-bu reau. Thans is hij secretaris van de ARKA. De nieuwe CFO zal 92.000 leden tellen, waarvan bijna een vierde deel afkomstig is uit de sectoren Gezondheidszorg en Maatschappelijk Werk. De heer L.G.L.M. Poell. ALPHEN AAN DEN RIJN Na drie maanden hakke takken over het aanbieden van een sociaal cultureel plan aan de raad was het gisteren zover. Oorspronke lijk zou dit plan, dat volgens de rijksregeling noodzake lijk is om subsidies te krijgen voor sociaal-cultureel werk, in augustus aangeboden worden. Maar de nieu we wethouder had om uitstel verzocht totdat hij het plan bestudeerd had. De ex-PvdA wethouder L. Kleingeld, de maker van het plan. heeft geregeld aangedrongen op snelle behandeling. De nieuwe wethouder H. den Duyn, bleef bij zijn standpunt dat als hij het plan moest uitvoeren hij toch wel recht had om te weten wat het plan inhield en eventueel wijzigingen aan te brengen. CDA en VVD steunden hem. De raadsleden schrokken echter toen bleek Alphen alleen geld van het ministerie kreeg als men de plannen voor 1 januari had ingediend. Gisteravond kreeg de raad het plan dan uiteindelijk onder ogen. Hoewel VVD en CDA het in grote lijnen met de strekking eens waren, was dat niet het geval bij het linkse blok en de RPF/SGP/GPV-combinatie. Men vond dat het plan erg vrijblij vend was; dat kon een gevaar voor het sociaal culturele werk opleveren. Daarnaast wekte het plan de indruk dat de gemeente weer streeft naar grootschaligheid hoewel het verleden geleerd heeft dat dit geen succes heeft. Ook het beleid ten aanzien van etnische groeperingen en het vrouwenhuis kon de toets van „links" niet doorstaan. De christelijke combinatie vond dat een sociaal cultureel plan aan de christelijke normen moest voldoen. Daarmee werd ook de rol van de vrouw weer ondergeschikt ge maakt aan het gezin. Het plan dient om gemeentelijke subsidies aan instellingen, buurthuizen en andere verenigingen te verlenen. Er zijn vier soorten van subsidies waarbij de instandhoudingssubsidie het be langrijkste is, omdat zonder dit geld een activiteit geen doorgang kan vinden. Door de forse bezuinigingen die ook erg bij het soci aal cultureel werk zijn doorgevoerd, komen al deze subsidies in het gedrang. Ook de basissubsidies worden sterk verminderd. Maar in het plan staat onduidelijk vermeld welke activiteiten en zaken prioriteit hebben. Dit leidde tot beschuldigingen over ont brekend eigen beleid en slechts fungeren als doorgeefluik van de rijkssubsidie. Uiteindelijk werd na een aantal kleine wijzigin gen het plan toch door de raad aangenomen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. TER AAR Vijftien ge zinnen in Ter Aar zijn in de afgelopen tien maan den door de deurwaar der benaderd omdat zij een huurschuld hadden. Dit is het gevolg van een uitspraak van de ge meenteraad begin dit jaar, dat huurschulden niet meer mogen oplo pen en dat de gemeente meteen moet ingrijpen. De gemeente Ter Aar heeft zevenhonderd wo ningen in beheer. De gemeenteraad kwam tot de beslissing om in te grij pen bij een betalingsachter stand naar aanleiding van een onderzoeksrapport. Daaruit bleek dat van de totale huursom die elke maand binnenkomt, twaalf procent ontbrak. De raads leden besloten toen een strakker beleid te gaan voe ren. Dit heeft tot gevolg dat huurders, die bijvoorbeld negenhonderd gulden in het krijt staan bij de ge meente, eerst een aantal malen worden aangeschre ven. Ook nodigt de ge meente de niet-betalers uit op het gemeentehuis. Komt daar geen oplossing uit, dan kunnen de huurders op een aanmaning van de deur waarder rekenen. Van de vijftien gezinnen in Ter Aar die door de deur waarder zijn benaderd, zijn er volgens gemeentelijk woordvoerder Vonk zeven, die nog steeds geen schik king hebben kunnen tref fen. Wat voor gevolgen dit heeft, is nog niet bekend. Volgens de heer Vonk wordt het door een gelijk blijvend of dalend inkomen van de burgers steeds moei lijker de huur te betalen. „Daarnaast gaan de woon lasten enorm snel onhoog. Een paar jaar geleden was een achterstand van twee maanden nog vier- of vijf honderd gulden. Nu moeten de mensen meteen negen honderd gulden op tafel leggen. Dat valt niet mee". Toch vindt hij de situatie op zich niet verontrustend. „Als de schulden echt heel erg hoog oplopen, staan wij als gemeente altijd open voor overleg" zegt hij. „Door zo snel met de deur waarder aan te komen, pro beren we de inwoners van Ter Aar alleen maar te De deurwaarder wordt In ter Aar meer en meer Inge-1 schakeld bij het innen van achterstallige huur. waarschuwen dat het met hun betalingsachterstand de verkeerde kant opgaat. Er gaat een preventieve wer king vanuit". Omliggende gemeenten schakelen veel minder snel de deurwaarder in. Burge meester Van der Kroft van Leimuiden, Rijnsaterwoude en Nieuwveen zegt dat in zijn gemeenten bijna nooit met de deurwaarder wordt gewerkt. „Alleen als de huurschuld echt in de dui zenden guldens gaat lopen en er geen oplossing is te vinden" zo zegt hij. De heer Kret van de woningbouw vereniging in Alkemade verklaart een „strak" beleid' te voeren ten opzichte van slechte betalers. „Na een maand krijgen de huurders een brief waarin uitleg wordt gevraagd. Na twee maanden volgt een 'zwaar dere' tekst en in de derde brief na drie maanden kon digen wij de komst van een deurwaarder aan. De keren dat het uiteindelijk komt tot een inschakeling van de deurwaarder zijn per jaar op de vingers van een hand te tellen" aldus de heer Kret. ROEL DEN OUTER Geen vacatures bij Zoeterwoudse bedrijven ZOETERWOUDE Bij de firma's Oosthoek-beton en Heineken in Zoeterwoude zijn op dit moment geen vacatures. In de L.C. van woensdag 1 de cember werd in het artikel met de kop „Zoeterwoudse be drijven kunnen geen perso neel meer krijgen" ten onrech te de indruk gewekt dat er geen ongeschoold personeel is te vinden in de Leidse regio dat bij deze bedrijven wil wer ken. Volgens de heer C. Hofland van Oosthoek-beton, lid van de commissie algemene zaken heeft hij met zijn uitspraken op de vergadering van dins dagavond een situatie van een paar maanden geleden aange geven. „Ik had toen een tijd lang grote moeite om perso neel te vinden, maar via het arbeidsbureau is dat toen uit eindelijk toch gelukt. Op dit moment zijn er geen vacatu res", aldus de heer Hofland. Ook het commissielid R.W. Welmers van Heineken stelt niet te hebben gesproken over de situatie van dit moment. „Vacatures voor ongeschoold personeel hebben we thans niet. In feite haakte ik in op de woorden van de heer Hof land en sprak ik mijn onge rustheid uit over het feit dat het mogelijk in de toekomst bij eventuele uitbreidingen moei lijk zal zijn om personeel te vinden", aldus de heer Wel mers. Beide commissieleden betreuren het dat nu de in druk is gewekt dat er werk was bij hun bedrijven en dat er valse hoop is gegeven aan werkelozen die graag aan de slag willen. Naar aanleiding van het artikel in de krant hebben diverse mensen zonder werk, met name jongeren ge tracht om bij Heineken of bij Oosthoek-beton te solliciteren.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4