Fusie van alle negen Leidse woningbouw verenigingen Valkbrug eind januari klaar Een SPA graag. De échte, geserveerd met het flesje. d Leiden moet 3 bouwvergunning HEMA intrekken f" Aandacht voor gehandicapten Minderwaardigheids complex leidt tot afpersing Jdwedt >etogej" sn dai ïn do< organ bij h|- :burg< i nam el gel worf ;n pr( Korl sseliij noete hetei euwij dossil idisct ir (loo lhow' Wanneer het weer niet teveel tegenzit, wordt de recon structie van de Valkbrug in de derde week van januari ,80 voltooid. Om zo weinig mogelijk last te hebben van win- i actui terse buien is een tent over de brug heengebouwd. De icha4 tent moet ook voorbijgangers beschermen tegen het zo- "kS|su genaamde „staalstralen". Onder hoge druk wordt de ij- itet hi zeren onderbouw van de brug schoongemaakt. De re constructie van de brug is de laatste fase van een ingrij- voiks pende verandering van de verkeersstroom in de binnen- ï'ien" stad. De Molenwerf is voor het verkeer afgesloten en 18 4 daarvoor in de plaats is een weg aan de andere kant radto; van M0|en de Valk aangelegd. De Valkbrug zal na de luziekl werkzaamheden vanuit twee richten te berijden zijn. oveen Daartoe worden de trottoirs verwijderd en de brug ver- stevigd. Aan beide kanten van de Valkburg wordt een - 22.4] kleine houten brug voor fietsers- en voetgangers ge- - 23 d bouwd. De gemeente hoopt zo een vlotte verbinding tussen het station en de Langegracht mogelijk te ma ken. Na de voltooiing van de Vaikburg wordt de War- monderbrug voor het doorgaand verkeer afgesloten, waardoor sluipverkeer van de Langegracht via de Haar lemmerweg naar de Willem de Zwijgerlaan onmogelijk wordt. U bestelt een SPA, eis dan ook dat U een echte SPA krijgt. Uit het SPA flesje, met het SPA etiket erop. )verna ie Om VARA LEIDEN De gemeente Leiden moet de bouwvergunning van 02 71 de HEMA voor de uitbreiding aan de Haarlemmerstraat, de Jan Vossensteeg en de Van der Werffstraat intrekken en alsnog wei- - 7.31 geren. De commissie AROB van Gedeputeerde Staten heeft de - 8.3t bezwaren van de buurtvereniging Maredorp tegen het plan na- Itaiie» melijk gegrond verklaard, omdat de Leidse bouwverordening op 33Do ^et Punl van rooilij" >n strijd is met de Woningwet. altijd Aanleiding tot deze beslissing is een eerder besluit van de afde ling rechtspraak van de Raad van State van 3 augustus van dit - 7.31 jaar. Daarin werd een goedkeuringsbesluit van Gedeputeerde - 9 01 Staten voor de bouw van 32 tweekamer-woningen met 29 ber- on gingen en drie garages aan de Paulus Buysstraat in Leiden ver-, nietigd. De afdeling rechtspraak constateerde toen dat de artike-" verkei len 42a en 48a (rooilijn) van de Leidse Bouwverordening in mmai strijd zijn met artikel 12 van de Woningwet. Ook hier was de in °va! rooihj" het bezwaarlijke punt. lughat Op 22 juni werd de bouwvergunning aan de HEMA door de :hcon» commissie AROB van Gedeputeerde Staten geschorst, in ver- ivenirv band met het besluit van de Raad van State. De Leidse Bouw verordening moet eerst wat het artikel van de rooilijn betreft ersur» w°rden aangepast. Op sommige plaatsen in Leiden loopt die )p Hilf rooilijn namelijk dwars door gebouwen heen. De enige manier 30 uuf om uit deze impasse te raken, het bouwplan past volgens de i 8 00 commissie AROB wel goed in het bestemmingsplan Maredorp 33 51 dat bij de Kroon ter goedkeuring ligt, is het opnieuw indienen van een aanvraag voor bouwvergunning bij B en W van Leiden. VRIJDAG 3 DECEMBER 1982 PAGINA 3' Veile vrouw Huib Broos en Carol van Herwijnen staan \-rijdaga- vond 10 december in het LAK-theater met Veile vrouw". Het stuk speelt zich af in de kapsalon van een van beide broers op het Vlaamse platteland. In een boeiende dialoog waarbij de broers elkaar via een denkbeeldige spiegel aankijken nemen ze elkaar let terlijk en figuurlijk onder het mes. Auteur is Jacques Nolet en de bewerking in onvervalst sappig Vlaams is n de hand van Walter van den Broeck. Aanvang is half negen. Huib Broos en Carol van Herwijnen in de kappers zaak. Residentie Orkest Het Residentie Orkest geeft zaterdagavond 11 december een concert in de Stadsgehoorzaal. Het orkest staat onder leiding van de Franse dirigent Alain Lombard. Hoogtepunt van het programma is het eerste pianoconcert van Tsjai- kovsky. Als solist treedt de Russisch-Amerikaanse pianist Mark Zeltser op. Het concert begint om kwart over acht Expositie De Vereniging van Amateur Beeldende Kunstenaars 'Lucas van Leyden' exposeert van 9 december tot en met 20 januari in het verpleegtehuis Leythenrode (Hoogmadeséweg 55-Leiderdorp). De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10 tot 20 uur. De vereniging be staat nog slechts twee jaar en bestaat uit mensen die in groepsverband werken en leren. Wie meer over de vereniging wil weten en is aangesloten bij de Federa tie van Amateur Beeldende Kunstenaars is elke don derdagavond welkom aan het Rapenburg 48 (kamer 6) van acht tot tien uur. Thema-avond De Vrijwilligerscentrale Leiden houdt komende maandag een thema-avond in de Burchtzaal aan de Burchtsteeg 14. Onder het motto „Zicht op vrijwilligerswerk" wordt een discussie-forum gehouden, dat wordt ingeleid door ex- staatssecretaris len Dales. Vervolgens is er een optreden van het Amsterdamse werklozentheater, dat het stuk „De Krövariant" speelt. De thema-avond begint om acht uur. Tekenfilms In de Kapelzaal van het K&O gebouw aan de Oude Vest 45 wordt komende woensdagmiddag een uitge breide serie tekenfilms vertoond. Figuren als Poppeye en Supermuis zullen te zien zijn. De voorstelling be gint om half drie. De toegangsprijs bedraagt drie gul den, een bekertje ranja is bij deze prijs inbegrepen. Piano-recital De bekende pianiste Marjes Benoist geeft volgende week woensdagavond een concert in de Kapelzaal van het K&O gebouw aan de Oude Vest. Op het programma staan wer ken van Chopin, Ravel, Ichii, Prokovieff en Van Beetho ven. Het concert begint om kwart over acht. Toegangs kaarten kosten vier en vijf gulden. UNAp STAD LEIDSE COURANT .Rookoverlast )iaconessenhuis ^_Ro ■■LEIDEN Via de luchtzuive- ^^rrings-installatie van het Diaco- en wqnessenhuis kwamen gistermid- [eslotejdag grote rookwolken binnen :iet zifln het ziekenhuis. De rook was el twijafkomstig van een vuur, waar de héi" gemeentewerkers takken imer te" bladeren verbrandden. natte tuinafval werd ver ia well^ranc^ °P sPortvelden aan aok h!^e Houtlaan en de vele rook urope)' [dreef richting Diaconessen- [huis. De rook kwam onder er terecht in kamers, waar in pas geopereerde patiënten rwijl jlagen. De brandweer heeft het reikt(vuur gedoofd, landei. Kort geding Wite Markt tegen ambulante handel LEIDEN De organisatoren van de Witte Markt hebben een kort geding aangespan nen tegen de Vereniging voor Ambulante Handel, afdeling Leiden en tegen de voorzit ter ervan de heer J. Verplancke. De rechter moet hierdoor beslissen of de rommelmarkt op 11 december in de Pieterskerk moet wor den gehouden of niet. Dit hebben de organi satoren van de Witte Markt besloten na een week lang gesprekken te hebben gevoerd met alle belanghebbenden in deze zaak. Vanmorgen wilde het bestuur van de ambu lante handel geen mededeling doen over eventuele akties. Hierna werd besloten het kort geding aan te spannen. Peter Deunhou- wer, initiatiefnemer van de Witte Markt heeft zich inmiddels teruggetrokken. Elie de Graaff en Pieter van Ulden willen echter de Witte Markt doorzetten. Opvanghuis voor politieke vluchtelingen LEIDEN Een opvanghuis voor politieke vluchtelingen wordt volgende week vrijdag in Leiden geopend. Het intitiatief hiertoe is geno men door de hervormde diakonie van Leiden en de Vereniging Vluchtelingenwerk Neder land, afdeling Leiden en Oegstgeest. De opna me van vluchtelingen zal voor een deel door, vrijwilligers gebeuren. De openingsplechtigheid heeft plaats in het zendingshuis van de hervormde raad voor de zending. Bij die gelegenheid wordt gesproken door het hoofd van de afdeling asielzaken van het ministerie van Justitie, mr. H.P.A. Nawijn en door K. Keuning, directeur van de stichting voor Vluchtelingenstudenten. Geen tijdelijk parkeerterrein Haarlemmerstraat LEIDEN Er wordt geen tijdelijk parkeerterrein aan de Haarlemmerstraat aangelegd. Dit maakte wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting gisteravond bekend. Het CDA had het college van B en W in schriftelijke vragen voorgesteld de sinds een paar weken leegstaande Hartebrugschool aan de Haarlemmerstraat op korte ter mijn te slopen en er een tijdelijk parkeerterrein aan te leggen. Dit totdat met de bouw van een nieuwe intercon fessionele school wordt begonnen. Het is de bedoeling, dat die school in 1984 wordt geopend. De wethouder zei dat de bouwverordening het niet toelaat, dat er wordt ge sloopt, voordat er een bouwplan op tafel legt. „Daar komt bij dat je dan een groot gat aan de Haarlemmer straat krijgt en daar hebben we geen behoefte aa merkte hij op. groot aantal maanden, zo niet jaren duren voordat de fusie daadwerkelijk een feit is", al dus de heer Tesselaar. LWS Volgens het collegeprogramma zou ook de LWS in de nieuwe woningbouwvereniging moe ten op gaan. Of dat ook zal ge beuren is nog maar de vraag. De heer Tesselaar zei gister avond dat hij in januari van de gemeenteraad wil weten wat er met de LWS moet gaan ge beuren. De status van de LWS moet worden veranderd, omdat de wet dat eist. De LWS is juri disch gezien momenteel geen woningbouwvereniging maar ook geen gemeentelijke dienst. De gemeente heeft wel de be stuurlijke verantwoordelijk heid over de LWS. Het perso neel van de LWS heeft laten weten niet in een woning bouwvereniging te willen op gaan. Het personeel wil voor komen, dat men in de toe komst de rechtspositie als ge meente-ambtenaar kwijtraakt. De minister van volkhuisves ting heeft zich tot dusver op het standpunt gesteld, dat de LWS geen woningbouwver eniging mag worden, omdat er in Leiden al negen woning bouwverenigingen bestaan. IN STEVENSHOF LEIDEN De gemeente zal in de toekomst bij het bouwen in de Stevenshof- polder meer letten op de belangen van gehandicap ten. Wethouder D. Tesse laar zei dit gisteravond tij dens een vergadering van de commissie volkhuisves ting. Bij het plannen maken voor de eerste serie woningen in de Stevenhof was een aantal or ganisatie van gehandicapten toegezegd, dat de bouwplan nen aan hen zouden worden voorgelegd. Dit is echter niet gebeurd. De organisaties stuurden de gemeente een boze brief, waarin op de ge maakte fouten werd gewezen en daarbij werd gevraagd als nog de woningen zo goed mo gelijk voor gehandicapten toe gankelijk te maken. „De poli tiek heeft geen belangstelling voor gehandipacten", zei een vertegenwoordiger van de or ganisaties gisteravond. De ge meente heeft inmiddels toege zegd bij het bouwen van de se rie woningen, waarvoor nog deze maand de eerste paal wordt geslagen, alsnog een aantal voorzieningen te zullen treffen, waardoor de wonin gen beter toegankelijk voor gehandicapten zijn. De wet houder zei de gang van zaken te betreuren. Angst om gif in de grond LEIDEN Een bejaarde man belde gisteren de politie en telde, dat er gif in zijn tuin aan de Zijlsingel begraven lag. De man had het goedje er twintig jaar geleden zelf verstopt. Hij vertelde de politie, dat hij angstig was geworden door al die verhalen over al dat gif in de grond. Twee agenten gingen op zoek en na enig spitwerk kwam een trommel met daarin het vare landbouwgif „Parijs Groen" tevoorschijn. De man had het i zijn tuin begraven, omdat het gif toen werd verboden. Raad van State stemt in met vordering Garenmarkt 17 LEIDEN De gemeente Lei den heeft terecht geprobeerd het pand Garenmarkt 17 voor i urgent woningzoekende te vorderen. Dat heeft de Raad t State bepaald. Daarmee is voorlopig een ein de gekomen aan een al vele maanden slepende affaire. Eerder had de Raad van State bepaald, dat de gemeente het pand niet had mogen vorde- omdat er een procedure fout zou zijn gemaakt. De eige- r van het pand, de heer Groenendijk, was tegen de vordering in beroep gegaan. De gemeente wilde het pand vorderen, omdat de eigenaar zelf op de benedenverdieping woonde, terwijl de kamers op de bovenverdieping apart wer den verhuurd. De heer Groe nendijk had hier geen vergun ning voor. Ook de politie is bij het pand in actie geweest. Dit nadat de inboedel van een Turks gezin dat na een eer dere vordering door de ge meente de benedenverdieping van het pand had betrokken op straat was gezet en er een ander slot op de deur was gezet. Momenteel woont de heer Groenendijk weer zelf in het pand. Wethouder D. Tesse laar wees er gisteravond tij dens een vergadering van de commissie volkshuisvesting op, dat de uitspraak van de Raad van State niet wil zeggen dat alle moeilijkheden nu ach ter de rug zijn: „Het is maar de vraag wat er gebeurt, wanneer we er een nieuwe huurder in zetten". JAAR GEEIST TEGEN LEIDSE VROUW DEN HAAG/LEIDEN „Mijn cliënte is geen ge meen en doortrapt meisje. Zij is wel degelijk in staat om liefde te tonen. Ze kampt echter met een groot minderwaardig heidscomplex, iedereen die haar te na komt, moet worden gestraft." Dit zei de verdediger van een 20- jarige Leidse vrouw. Zij stond gisteren terecht we gens afpersing en verbo den wapenbezit. In juni van dit jaar had zij ge tracht een Leidse restau ranthouder 25.000 gulden afhandig te maken. In een brief dreigde zij de man kapot te maken als hij niet zou betalen. De man stap te echter naar de politie. De officier van justitie, mr. H. Klein Breteler, eis te een straf van één jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De vrouw is tot nu toe drie keer wegens afpersing aan gehouden. De twee voor gaande keren werd zij ver oordeeld tot werken in de dienstverlenende sector. De officier achtte het noodzake lijk, dat er nu een gevange nisstraf werd uitgedeeld. De vrouw zit overigens al bijna zes maanden in voorlopige hechtenis. Mr. Klein Brete ler: „Als de rechtbank mijn eis overneemt, dan heeft u uw gevangenisstraf vlak voor Kerstmis beëindigd." De vrouw had in het restau rant van de man, die zij later geld trachtte af te persen, moeilijkheden gekregen. Zij verliet de zaak zonder te be talen en iemand ging haar na. De vrouw bedreigde de ober daarop met een stiletto. Vervolgens besloot zij wraak te nemen en de restaurantei genaar dreigbrieven te schrijven. Die stapte naar de politie en de vrouw kon wor den aangehouden. De politie trof bij haar een revolver met 45 patronen aan. Tevens kwam aan het licht, dat zij brand had gesticht in een fa briek. De president, mr. H Reisig. vroeg zich gisteren af wat de vrouw bewoog om tot afper sen over te gaan: „U heeft een gelukkig thuis (de vrouw woont bij haar ouders), u heeft werk en verdient een aardig salaris. Toch heeft u al drie keer getracht mensen geld af te persen." De ver dachte zei, dat ze geen kans kreeg. Toen de president zijn ongeloof daarover uitte, ver telde ze, dat ze een groot minderwaardigheidscomplex heeft en daarom geen vrien den kan krijgen. Ook het verweer van de ver dediging was daarop geba seerd. „Als mijn cliënte con tacten kan krijgen, dan wor den haar moeilijkheden waarschijnlijk opgelost," al dus de raadsman. Hij voerde tevens aan, dat dit geval van afpersing (de vrouw bedreig-, de in een voorgaand geval een oude vrouw) anders is dan de twee eerdere zaken. „Nu handelde ze na onenig heid en koos zij iemand, die weerstand kon bieden," be toogde de advocaat. Hij en zijn cliënte waren het eens met de door de officier geëis te straf. De officier vroeg te vens. dat de vrouw onder toezicht van de reclassering komt te staan. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. jveinii LEIDEN De negen rva" Leidse woningbouwvere- ak va nigingen gaan fuseren. De ogdoii woningbouwverenigingen ka. zijn met de gemeente ianboi overeengekomen, dat er eek ti in principe naar gestreefd woon zal worden dat er één gro- hij on te woningbouwvereniging 'oor djn Leiden komt. Wat er irbeej(met de LWS (Leidse Wo- r iS ee ning Stichting) gaat ge- de Ro beuren, is nog niet duide- nii lijk. rokke Wethouder D. Tesselaar maak te dit gisteravond bekend tij dens een vergadering van de volkshuisvesting. De overeenkomst is gesloten bijna een jaar succes. Het tot stand komen van de principe-uitspraak kan, opmerkelijk worden genoemd, omdat binnen woningbouw verenigingen veelal wordt ge probeerd de eigen autonomie zoveel mogelijk te behouden. In het deze zomer vastgestelde collegeprogramma werd nog gezegd, dat er met kracht naar een fusie van de woningbouw verenigingen gestreefd zou worden. Verder zou bekeken worden of in de komende vier jaar het woningbezit van de woningbouwverenigingen aan de hand van de Leidse wijken verdeeld kan worden om een efficiënter beheer mogelijk te maken. F. van Oosten (PPR) noemde de overeenkomst gis teravond een felicitatie waard. De wethouder hoopt met de fusie drie zaken te bereiken. De nieuwe woningbouwver eniging moet een stuk effi ciënter gaan werken dan mo menteel door de versnippering het geval is. Dit is mogelijk door het bundelen van admi nistraties en ook zaken als het onderhoud van woningen en het behandelen van klachten kan door de fusie een stuk be ter geregeld worden. Ook de inspraak van bewoners moet in de nieuwe organisatie meer plaats krijgen dan nu veelal het geval is. „Tenslotte maakt de overeenkomst het mogelijk dat de bestuurlijke kracht van de woningbouwvereniging een stuk groter wordt", merkte de wethouder gisteravond op. Momenteel wordt gewerkt aan een precieze formulering van de principe-overeenkomst. Wanneer die overeenkomst door alle betrokken partijen is getekend, kan begonnen wor den met de daadwerkelijke uitvoering van de fusieplan nen. Er zal een nieuwe organi satie opgezet moeten worden om de dagelijkse werkzaamhe den van de woningbouwver eniging in goede banen te lei den. „Het zal nog zeker een

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3