Regering biedt minima iets meer koopkracht aan Doden en zwaargewonde bij brand in Lisse Meerderheid Kamer tegen bevriezing kernwapens Familie ontvoerde vrouw verwacht spoedige ontknoping SCHOLEN STAKEN OP 14 DECEMBER Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: l.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Vrijdag 3 december 1982, 73e jaargang no. 22441 I TV-TIPS Op Ned. I om 19.08 uur onge wone recordpogingen in „De eerste de beste". Om 21.00 uur Julio Iglesias, om 22.45 uur tie ners aan het woord in „Aan onze ouders" en om 23.25 uur nachtfilm „Het kindbruidje van Short Creek". Op Ned. II om 18.57 uur „De smurfen" en om 22.55 uur „Sonja op vrijdag". Droog weer en veel bewol king, plaatselijk mist. Mini mumtemperatuur om het vriespunt. In de middag onge veer plus drievgraden. Zwakke zuidoostenwind. Morgen zon op: 8.29; onder: 16.31 uur. Schev. hoogw.: 5.02 en 17.18 uur. Laag: 0.41 en 13.09 uur. >eld lenen opnieuw goedkoper AMSTERDAM Geld lenen bij de banken wordt opnieuw goed- coper. Althans dat kan worden aangenomen nu de Nederlandsche lank vanmorgen haar tarieven over de gehele linie met een half irocent heeft verlaagd. De voorschotrente, het tarief waartegen paar- en handelsbanken bij de Nederlandsche Bank kunnen le ien, bedraagt sinds vanmorgen 5,5 procent. Het wisseldisconto be- lraagt 5 procent en het promessedisconto 6 procent. Het promesse- lisconto is het tarief, waaraan de handelsbanken hun voornaamste 'en voor kortlopende kredieten en leningen aan het bedrijfs- even koppelen. Als reden voor de stap noemt de centrale bank de nternationale rente-ontwikkeling. De centrale banken van Duits and, Zwitserland en Oostenrijk waren Nederland gisteren in ta- iefsverlagingen voorgegaan. De voordelen van de renteverlaging ijn duidelijk: het bedrijfsleven kan goedkoper investeren, waar door de economie meer kansen krijgt aan te trekken, particulieren cunnen straks waarschijnlijk goedkopere hypotheken afsluiten, letgeen mogelijk de huizenmarkt positief stimuleert. Het officile arief voor daggeld is verlaagd van 5,75 naar 5,25 procent. Pagina 15: Renteverlaging hing al dagenlang in de lucht Rotjes met staalstof Rotjes gevuld met kruit en staal stof en een zwavelkop in plaats van een lont. Dit levensgevaarlijk vuurwerk heeft de Leidse politie aangetroffen tussen een partij ille gaal vuurwerk. De rotjes, ook wel „piraatjes" genoemd, zijn afkom stig uit Duitsland en dragen het op schrift „MOOG-NICO-FEUER- WERK". Men kan de rotjes aanste ken, zoals men een lucifer aan steekt. Het kruit in het vuurwerk is vermengd met staalstof. Het vuur werk is een aantal jaren geleden in ons land verboden omdat er erg veel ongelukken mee gebeurden. De 41-jarige man, bij wie het vuur werk in beslag is genomen, zegt dathij het op de automarkt in Utrecht heeft gekocht. Piraten Overvallen Nederlands schip GRONINGEN/LAGOS Het Neder- landse vrachtschip de Baltic is dins dag in de haven van de Nigeriaanse hoofdstad Lagos door piraten overval len. De 12-koppige bemanning, die voor het grootste deel uit Nederlan ders bestond, sloot zich daarop in de machinekamer op. De 10 piraten ver trokken met wat „meubilair" van de Baltic, waaronder een tv-toestel. De lading, vis, lieten ze ongemoeid. Vol gens berichten in de Nigeriaanse pers zijn naderhand vier piraten tijdens een vuurgevecht met een patrouille van de Nigeraanse marine gedood. Aanvallen van piraten op schepen voor de kust van met name Nigeria zijn al enkele jaren schering en inslag. TROS wenst Wim Kan op beide netten HILVERSUM - Nu definitief be paald is, dat de show van Freek de Jonge op oudejaarsavond van 11.00 tot 12.00 uur zal worden uitgezon den, heeft TROS-tv voorgesteld het uur Wim Kan op dezelfde avond van 10.00 tot 11.00 uur ge lijktijdig op beide netten te plaat sen. De VARA staat bij dit voorstel niet te juichen en ziet de zin ervan ook niet in. Bovendien wordt de kijker dan de mogelijkheid ontno men naar het andere net uit te wij- Moskou plaatst nieuwe kernwapens als Genève mislukt BONN De Sovjet-Unie zal gaan tot het installeren kernwapens als de besprekingen in Genève over de Eurostrategische kernwapens mislukken en de NAVO inderdaad overgaat tot de installatie van de kruis- en Pershing-II raketten. Met die boodschap keerde het liberale parlemenstlid Helmut Schaffer giste ren terug naar Bonn. De Sovjet-Unie zou volgens het parlementslid onder meer plaatsing overwegen van nieu we intercontinentale raketten, maar het Kremlin zou er vooralsnog van uitgaan dat de onderhandelingen in Genéve resultaat kunnen opleveren. Politie onderzoekt zaak Schwietert" DEN HAAG De Haagse poli tie krijgt een de- dagen op dracht een onder zoek in te stellen naar „de zaak Schwietert". Zo'n onderzoek is no dig, omdat justi tie niet over ge noeg informatie beschikt om te bepalen of er een gerechtelijk voor onderzoek moet komen. Er zijn bij justitie vier klachten gedepo neerd naar aan leiding van het gedrag van de kortstondige staatssecretaris defensie. Het gaat om de vraag hoeverre Schwietert of partijfunctiona- :n van de VVD zich schul dig hebben ge maakt aan over treding van arti kel 230 van het wetboek van strafrecht. Dit ar tikel stelt een straf van ten hoogste een jaar op het valselijk opmaken van een getuigschrift met de bedoeling het te gebruiken om een dienstbetrek king te krijgen. WERKNEMERS EN WERKGEVERS MOETEN REST ZELF DOEN (Van ze parlementaire redactie) DÉN HAAG Het kabi net acht zichzelf slechts in staat tot een beperkte cor rectie op het „scheve" koopkrachtbeeld voor volgend jaar. Voor een aanvulling hierop dienen werknemers en werkge vers zelf zorg te dragen, waartoe zij dringend wor den opgeroepen. Dit is de kern van een notitie van de regering aan de Stich ting van de Arbeid, ter voor bereiding van het morgen te voeren derde gesprek over het sociaal-economische beleid in de komende jaren. Het kabinet streeft er naar het koopkrachtverlies voor de laagste inkomens tot 3,5 pro cent te beperken in plaats van de 4,5 procent waar tot nog toe sprake van was. Voor de echte minima zal het koopkracht verlies nog iets lager uitvallen als gevolg van een extra uitke ring die hen ook voor 1983 in het vooruitzicht wordt gesteld. De hoogste inkomens wil het kabinet ook iets laten inleve ren: ruim een procent. Om de koopkrachttoeslag voor de echte minima te betalen zal mogelijk binnenkort 18 pro cent BTW over de telefoonre kening moeten worden be taald. Die was tot nog toe daarvan vrijgesteld. De vakbeweging, met name de FNV, had van het kabinet ge ëist dat ook volgend jaar de sterkste schouders de zwaarste lasten dragen. Zou dat niet ge beuren, dan wordt het voor de vakbonden vrijwel onmogelijk aan de mensen met de laagste inkomens te vragen ook nog eens een aantal keren hun prijscompensatie af te staan in ruil voor meer werkgelegen heid, zo meent de FNV. Vooral omdat de CDA-fractie ongeveer gelijkelijk over deze zaak denkt, heeft het kabinet deze week zeer intensief ge zocht naar mogelijkheden tot verbetering van het „inko mensplaatje". Dat was niet makkelijk, omdat de VVD-mi- nisters het inkomensbeeld zo als het er uitzag eigenlijk wel juist achtten. Volgens ingewij den heeft premier Lubbers al zijn inventiviteit nodig gehad om de lastenverdeling althans wat minder onevenwichtig te maken. Als resultaat daarvan zou het kabinet nu bereid zijn tot on- r het speciale tariefgroep in de loon- en inkomstenbelasting vooi huishoudens met dubbele komens. Tot dusver was VVD daar zeer op tegen, dat zo'n maatregel haaks staan op de door deze partij ge wenste emancipatie de de Pagina 9: BTW op telefoon lastenverlichting voor be drijven De heer J. van den Nieuwenhuizen, schoonzoon van de ontvoer de mevrouw Van der Valk (51), staat de kidnappers telkens te woord aan de telefoon. NULAND De ontvoerders van mevrouw A. van der Valk-Van der Capelle hebben nog geen ultimatum ge steld voor overhandiging van het losgeld, van waar schijnlijk tien miljoen. Toch bestaan er volgens de schoonzoon van het slachtoffer, J. van den Nieuwen huizen, aanwijzingen voor een spoedige ontknoping. De politie deelt zijn mening niet. „Ik hoop dat de man ge lijk heeft, maar er zijn geen harde aanwijzingen voor", aldus een woordvoerder. „Ergens in Nederland" heeft de familie gistermiddag, op telefo nische aanwijzingen van de ontvoerders, een foto van het slacht offer gevonden, die deze week werd genomen. Daarop staat zij afgebeeld met de Herald Tribune, van dinsdag. Op zoek naar mevrouw Van der Valk heeft de rijkspolitie afge lopen nacht een school in Abcoude vergeefs doorzocht. Dat ge beurde na een tip die volgens de woordvoerder „dermate serieus was dat we wel tot actie moesten overgaan". Volgens de politie is het telkens dezelfde man die opbelt. Het volautomatische telefoonverkeer zou het onmogelijk maken om te achterhalen waar vandaan dat gebeurt. Volgens Van den Nieuwenhuizen gebruikt de politie specialisten, die ervaring hebben met de ontvoering van Maup Caransa en de gijzelingen in Beilen en Wijster. Oprichting christelijke partij in Polen overwogen WARSCHAU Er komen steeds meer aanwijzingen dat er binnenkort in Polen een christen-democratische partij zal worden opgericht. Het par lement, de Sejm, zal dan aan zienlijk worden uitgebreid en gaan bestaan uit twee kamers. In het komende jaar zouden. de het land zich verder stabiliseert, verkiezingen gehouden kun nen worden. Een hoge Poolse partijfunctionaris gaf gisteren hierover bijzonderheden. Het voorstel moet geplaatst wor den in het streven van het be wind van Jaruzelski een natio nale verzoening tot stand te brengen. In verband met de geplande opheffing van de staat van be leg op 13 december zal gene raal Jaruzelski waarschijnlijk het nieuwe Poolse staathoofd worden. In tegenstelling tot het vroegere Poolse president schap dat een louter ceremo nieel ambt was, zal Jaruzelski uitgebreide bevoegdheden krijgen. Ondertussen gaan de vrijlatingen door. Daartoe wordt opgeroepep door een nieuwe organisatie die de au toriteiten in het leven hebben geroepen en die zich de Pa triottische Beweging voor Na tionale Herleving (PRON) noemt. Brandweerlieden In de volledig verwoeste woning aan de Leidsevaart. LISSE Twee doden en één zwaar gewonde zijn van morgen gevallen bij een uit slaande brand in een woning de Leidsevaart in Lisse. De hond van het gezin is bij de brand eveneens om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 56-jarige H. van den Bosch zijn 56-jarige invalide echt genote M.M. van den Bosch- Vertegaal. Een 24-jarige zoon het echtpaar is in kritieke toestand naar het Brandwon dencentrum in Beverwijk ge bracht. Een tweede zoon bleef ongedeerd. De brandweer van Lisse werd vanmorgen rond zeven uur gealarmeerd. Toen men ter plekke arriveerde kwamen de vlammen al ver boven het dak uit. De oorzaak van de brand is nog onbekend, maar ver moed wordt dat iets in het huis al veel langer gesmeuld heeft. Het huis werd bewoond door een echtpaar en twee zoons. Eén van de zoons is onge deerd, hij waarschuwde ver moedelijk buren, brandweer en politie toen hij de brand ontdekte en door de vlammen niet meer naar boven kon om zijn familieleden te waarschu wen. Het' ouderlijk echtpaar, de invalide De brandweer was rond tien uur nog aanwezig bij het smeulende huis, waarvan al leen de buitenmuren en het dak nog overeind staan. Een huis naast de hoekwoning liep slechts lichte waterschade op. De technische recherche on derzoekt de oorzaak van de brand. DEN HAAG Het onderwijs in ons land zal wellicht 14 de cember grotendeels plat liggen. De meeste georganiseerde leer krachten en andere medewerkers van de scholen voor kleu ter-, lager en voortgezet onderwijs zullen dan staken om in Den Haag te demonstreren tegen de korting van 1,65 procent op hun salarissen per 1 januari. De actie vloeit voort uit de vo rige maand gehouden vijfdaagse staking. De stakingsdag valt samen met de behandeling in de Tweede Kamer van het wetje dat de extra-korting op salarissen mogelijk maakt. DEN HAAG De meer derheid van de Tweede Kamer gaat ermee ak koord dat Nederland woensdag a.s. in de Vere nigde Naties tegen een re solutie stemt waarin wordt opgeroepen tot be vriezing van alle kernwa penarsenalen in de we reld. De Nederlandse te genstem heeft de goed keuring van de WD, het overgrote deel van het CDA en de fracties van GPV, SGP en RPF. Op verzoek van het CDA heeft minister Van den Broek (Buitenlandse Za ken) wel toegezegd dat Nederland zijn afwijzing zal toelichten. der Frinking gisteren duide lijk dat zijn meeste fractiele den het regeringsstandpunt delen, dat de VN-resolutie (in gediend door Zweden en Mexico) het Amerikaans-Rus sische kernwapenoverleg in Genève doorkruist. Hij wees hij erop, dat Nederland enige tijd terug, in een commissie van de VN tégen de bevrie zingsresolutie heeft gestemd. Volgens Frinking zou het niet van een consequent beleid ge tuigen als Nederland opeens van mening zou veranderen. Stemonthouding wees hij niet direct van de hand, maar vol gens hem zou ook dan van een politieke koerswijziging sprake zijn. PvdA en D'66 dienden giste ren een motie in om in ieder geval niet tégen de te stem men. De mogelijkheid van ste monthouding werd zo openge laten. Van den Broek ontried de Kamer deze moties aan te nemen. Dinsdag (daags voor de stemming in de VN) zal de Kamer zich over de moties uitspreken. Politie en brandweer „bevrijden" peuter LEèDEN Een jochie van amper anderhalf jaar oud zorgde gis termiddag voor grote opschudding door zich op te sluiten in zijn eigen kamertje in een woning aan de Meij van Streefkerkstraat. De brandweer moest eraan te pas komen om hem te bevrijden. Het jongetje sloot de deur van zijn kamer en negeerde de ver zoeken van zijn moeder om de deur weer open te doen. Ook twee agenten slaagden er niet in om hem op andere gedachten te brengen. Uiteindelijk werd de brandweer erbij gehaald. Via het raam verschaften de bradnweerlieden zich toegang tot de kamer van het jochie, dat dit spelletje zeer amusant vond. Van der Stoel niet op hoge VN-post DEN HAAG Oud-minister Max van der Stoel (PvdA, Bui tenlandse Zaken) wordt geen Hoge Commissaris van de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties (VN). De secretaris-generaal van de VN heeft besloten om opnieuw de Deen Poul Hartling voor te dragen. De Nederlandse rege ring legt zich daarbij neer. Hartlings voordracht zal ech ter geen enkel gevolg hebben voor de Nederlandse steun aan het vluchtelingenwerk. J|§¥'n

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1