jVragen rond jörn Borg Kist niet in Oranje Billie Jean King nog altijd gretig rotest helpt biljarters niet Van der Wal nadert wereldtitel sportuitslagen Hermes wipt Quintus uit bekerstrijd Dames Voorburg naar derde plaats UNA iBPQRT LEIDSE COURANT. VRIJDAG 3 DECEMBER 1982 PAGINA 13 ZEIST Kees Kist, die door bondscoach Kees Rijvers was opgenomen in de voorlopige selec tie voor de interlandwedstrijd Malta-Nederland op 19 december in Aken, krijgt van Paris Saint Germain geen toestemming om te spelen. In de telex die gisteren op het bondsbureau in Zeist binnenkwam, stelt Saint Germain-voorzitter Francis Borelli: „Het spijt ons u te moeten mee delen dat Kist voor deze wedstrijd geen vrij kan krijgen. Op 18 december speelt Paris de be langrijke competitiewedstrijd tegen Monaco. voor het Nederlands elftal afstaan". Bonds coach Kees Rijvers had begrip voor de negatie ve reactie van Saint Germain. „Toen ik vorige week in Parijs was om Kist te zien spelen, werd me min of meer al gezegd dat hij voor de wed strijd tegen Malta geen vrij zou krijgen. Deze uitnodiging, en dat heb ik al eerder gezegd, moet men in een veel breder perspectief zien. Ook na de wedstrijd tegen Malta staan er nog belangrijke interland- en oefenwedstrijden op het programma. Dat uit deze contacten positie- samenspraak is ontstaan, bewijst het snelle Van Heugten en Kiggen uit elkaar AMERSFOORT - Het zijspanduo Ton van Heugten enjjrits Kiggen, in 1981 de Nederlandse wereld kampioen crossen, gaat uiteen. Het .tweetal, dat drie jaar samen reed, ziet geen basis de samenwerking voort te zetten. Verschillende den kwijzen over de manier waarop het zijspancorssen bedreven moet wor-1 den, hebben de motivatie van beide coureurs op een laag pitje gezet. Zo wel Van Heugten als Kiggen hopen een andere partner te strikken. Van Heugten is daarbij het verst gevorderd. Hij heeft verregaande contacten met Jaap van Vliet, de voormalige bakkenis van Wil van der Laan. Oefenwinst hockeyteam AMSTELVEEN - Bij een temperatuur die ze ker dertig graden lager ligt dan momenteel in Australië, heeft de nationale hockeyselectie gisteravond in Amstelveen de laatste oefen wedstrijd voor het vertrek naar Melbourne te gen de Batavieren met 7-2 gewonnen. Bij de rust stonden de huidige internationals tegen bondscoach Wim van Heumen scoorden Bouwman 3), Van Grimbergen (2), Hidde Kruize en Diepeveen. Ties Kruize en Paul Lunter zorgden voor de tegentreffers. Zondag middag vertrekt de nationale ploeg naar Mel bourne, waar het gezelschap dinsdagochtend aankomt. Vrijdag staat de openingswedstrijd van het tienlandentoernooi tegen Maleisië op het programma. De finale is vastgesteld op zondag 19 december. Van Loon drie duels geschorst DEN HAAG - De tuchtcommissie van de KNVB heeft volgende straffen aan spelers uit de betaalde sector opgelegd: Van Loon (SC Amersfoort): drie wed strijden onvoorwaardelijk en een wed strijd voorwaardelijk plus tot 1 juli 1983 het recht ontzegd om aanvoerder van een voetbalelftal te zijn; Ten Cate (Go Ahead Eagles): drie wedstrijden onvoor waardelijk en 125 gulden boete; Van de Akker (Vitesse): twee wedstrijden on voorwaardelijk en een wedstrijd voor waardelijk en een boete van 125 gulden; Van Benthem (FC Twente): twee wed strijden onvoorwaardelijk en een wed strijd voorwaardelijk; Faber (SC Cam- buur): twee wedstrijden onvoorwaarde lijk en een wedstrijd voorwaardelijk. Broi ERPEN In het lude sportpaleis van Ant werpen, al dagenlang bezet in verband met t eerste Europese kam- tioenschap, is de spanning lotseling ten top geste- n, nu ook de automati ze kwartfinalisten Björn irg, Mats Wilander (bei- in Zweden), John McEn- en Ivan Lendl zich inuit Barcelona in de lgische havenstad heb- in vervoegd. r Borg wordt het zijn eers- i echte toernooi na ruim een r adempauze, als gevolg van fust en protesten en de vraag natuurlijk: hoe zal de vijf- roudig Wymbledon-kampioen Vankelen onder het geweld Jan de stug doorgegane con currentie? icënte nederlagen in min of demonstratiepartijen te- jen Jimmy Connors. Gene Mayer en John McEnroe doen en topprestatie vermoeden, technisch weer de iar zijn snelheid dient log te worden opgevoerd. )verleeft hij vandaag de Ame- iikaan Gottfried, die gisteren i de derde ronde bijna fout- zijn landgenoot Purcell irersloeg met 6-2 en 6-0, dan "t Borg al in de halve finale op - waarschijnlijk - McEnroe. McEnroe vierde zijn Belgische entree met vertoon van zijn normale humeur, dus moppe rend en vol hatelijkheden. Te recht echter raakte hij geïrri teerd toen een kleefvaste pers fotograaf de Amerikaan van het vliegveld tot aan het hotel hardnekkig bleef achtervol gen. McEnroe lokte de man toen mee naar het toilet. Daar aangekomen hield hij de deur gastvrij open en schreeuwde: „Kom maar mee", waarna de beroepsflitser voorgoed ver dween. Enfin, de top-vier is in het land en België kan trots zijn. Publiek En de Belgen hebben deze week in Antwerpen reeds op drie fronten aangetoond dat zij op tennisgebied een positie ver woordje kunnen meepra ten dan hun Hollandse boven buren. Niet alleen bereikten twee landgenoten de derde ronde van het EK ten koste van o.a. de Nederlander Wil- borts en Schapers, ook het pu bliek is nu veel massaler opge komen (reeds 25.000 toeschou wers) en enthousiaster dan het Nederlandse onlangs in Am sterdam tijdens het mislukte WCT-toernooi. De toeschou wers belonen bovendien heel beleefd elke slagenwisseling in het sportpaleis, terwijl men tot nu toe naar spelers heeft geke ken die slechts in de schaduw kunnen staan van de top-vier, die vandaag in actie komen en gaan strijden voor de 700.000 dollars. Dit toernooi vergoedt voor België het verlies giste ren van zijn twee dappere strijders Boileau en Jacques Grandjean. Boileau hield de nederlaag tegen de slecht ser verende Tsjechoslowaak To- mas Smid beperkt tot 6-4, 6-4. Grandjean, in eenpaar dagen van een failliete Belg plotse ling geworden tot een man in bonus, ging ten onder tegen de Franse nummer één, Yannick Noah, die alleen al door zijn reggae-kapsel de show stal. Noah treft vanavond in de slotpartij de gekortwiekte Wi lander, waarna hij - bij winst - morgen tegenover Lendl komt te staan. Onder voorbehoud dat Lendl afrekent met de Zweed Gunnarsson, die in een matige partij Adriano Panat- ta's broertje Claudio. 22 jaar en reeds vader, met 6-2, 7-5 af troefde. Vacant Grote vraag blijft echter wat Björn Borg zal doen, maar misschien nog spannender is de mogelijke confrontatie tus sen Borg en zijn jongere land genoot Wilander. De 26-jarige Borg heeft vroeger wel eens gemakkelijk van zijn landge- Mats Wilander, die wellicht in een rechtstreeks duel met Björn Borg kan uitmaken wie de vacante Zweede tennistroon mag bestijgen. noot gewonnen, maar sinds Wilander dit jaar verrassend zegevierde op Roland Garros te Parijs, is de Zweedse tenni stroon min of meer vacant. Borg mist nog zijn snelheid, Wilander ontbreekt het aan een goede service en een goe de volley. De finale zal hoe dan ook ve len kunnen boeien, ongeacht wie er nu precies in aantreden. En met trots kondigde de Bel gische organisator gisteren aan, dat dit weekeinde Konin gin Fabiola en Koning Boude- wijn zich onder de eregasten bevinden. Opmerkelijk, omdat Boudewijn gelijk zijn „collega" in Nederland al enige tijd ziek is. Hij lijdt aan reuma. HERMAN JANSEN s van de Ven toost met zijn vrouw Margriet op zijn verkiezing. ran der Ven motorsporter ran het jaar wAALTE - Kees van der Ven is gisteren in Raalte gekozen tot (notorsportman van het jaar 1982. De 25-jarige crosser uit Bakel reeg 6372 van de 32.780 uitgebrachte stemmen. Van der Ven is opvolger van het zijspankoppel Van Heugten/Kiggen. Vanaf 1978 is hij ononderbroken Nederlands kampioen in de 250 cc ge weest. Dit jaar eindigde Van der Ven in de strijd om het wereld kampioenschap in die klasse als derde. Geen visum voor Zuid- afrikaanse sporters DEN HAAG De regering heeft besloten geen visum te verstrekkken aan Zuidafri- kaanse sporters die naar ons land willen komen om deel te nemen aan wedstrijden of die worden uitgenodigd door Nederlandse sportorganisa ties. Zuidafrikaanse ambtenaren, militairen en mensen van cul turele en maatschappelijke or ganisaties zullen ook geen vi sum voor een bezoek aan ons land krijgen. Vanaf 1 januari is het voor Zuidafrikanen ver plicht een visum aan te vragen voor een bezoek aan ons land. Met dit besluit van het kabinet vrijwel verbroken. Onlangs heeft de Nederlandse Sport Federatie (NSF) alle sportbon den opgeroepen vriendschap pelijke contacten met Zuid- Afrika te verbreken. Alleen bij verplichtingen welke gel den in het kader van interna tionale regelingen - uitgevaar digd door intenationale over koepelende sportorganisaties - zouden de contacten wel ge handhaafd kunnen worden. De bonden en de sporters die nen dan zelf uit te maken of zij aan de internationale ver plichtingen tegemoet komen of niet. MELBOURNE Billie Jean King - op haar 39e nog even gretig en ondernemend als twintig jaar geleden - heeft zich gisteren geplaatst voor de kwartfinales van de Open Australische kampioenschappen. De titelstrijd heeft alleen bij de dames een bezetting een Grand-S- lamtoernooi waardig. Bij de heren hebben de toppers ondanks de opwaardering van het prijzengeld hun heil gezocht in Barcelona, Brussel en Chicago. King, die in 1968 de Australische titel won, versloeg de als zevende geplaatste Barbara Potter met 6-4,6-2 en plaatste zich daarmee voor de confrontatie in de kwartfinales met Chris Evert-Lloyd. Deze is tweede geplaatst achter Martina Navratilova. Chris Lloyd won met 6-3, 6-2 van de Franse jeugdkampioene Catherine Tanvier. De kwartfinales zijn overigens een vrijwel geheel Amerikaanse aangelegenheid. De enige outsiders zijn de Westduitse Eva Pfaff en de Au stralische Wendy Turnbull. Navratilova plaatste zich ten koste van de Westduitse Claudia Kohde (6-4, 6-4). Andrea Jaeger, de nummer drie van het schema, maakte eveneens indruk. Zij won met 6-2, 6-0 van de Amerikaanse Cindy Rey nolds, die de dag tevoren Evonne Goolagong had uitgescha keld. Pam Shriver maakte haar vijfde positie in het schema waar door van Lesley Allen te winnen. De slanke Allen gaf wegens een knieblessure op bij een achterstand van 3-6, 0-3. Voor Chris Lloyds echtgenoot John was het een slechte dag. De Brit, die vijf jaar geleden nog in de finale van de Austra lische kampioenschappen stond tegen Vitas Gerulaitis, ver loor nu in de eerste ronde van de nummer 756 van de we reldranglijst. Joe Meyers, de Amerikaan, die deze plaats be zet, won met 5-7, 6-3, 6-1, 6-2. Tim Mayotte, halve finalist van Wimbledon, maakte een meer gedegen indruk. De Ame rikaan, die een maand uitsluitend op gras trainde, stapte dank zij een zege met 7-6, 6-3, 6-0 tegen zijn landgenoot Da vid Seigler over naar de tweede ronde. KWINTSHEUL De heren van Van Eijmeren Her mes hebben zich gisteravond gekwalificeerd voor de kwartfinales van nationale handbalbeker. In een qua niveau wisselende wedstrijd tegen Van der Voort Quintus werd een overwinning van 16-12 geboekt. De eerste helft leek Quintus de beste kansen te hebben. De wedstrijd startte op een uiterst energieke, spectaculaire en dynamische wijze. Elke handbalkenner hield echter het hart vast of dit spelpeil wel gehandhaafd zou kunnen worden. Via een voorsprong van 7-3 kwam Quintus op een toch alles zins redelijke voorsprong van 8-6 bij de rust. Maar de angsti ge vermoedens uit de eerste helft kwam snel na de hervat ting bewaarheid. Quintus zakte volledig in elkaar en wist tot in de negentiende minuut(!) niet meer te scoren. Hermes kwam bij 8-8 langszij en nam zelfs dank zij de zeer fanatiek spelende Fred Berendsen een voorsprong van 11-8. Opmer kelijk was, dat halverwege het tweede gedeelte het trio René de Bakker-Frans Zwinkels-Henry Reijgersberg niet meer sa menspeelde. Slechts Bakker bleef in het veld en daarmee ontbrak het Quintus aan de zonodige dreiging in de aanval. Ondertussen zat het in de defensie van Hermes aardig dicht, niet in het minst door de uitstekende doelman Ron de Jonge. Na een stand van 9-13 heeft Hermes geen bedreiging meer van Quintus ondervonden. Kwalitatief was de tweede helft veruit*ondergeschikt aan de periode voor de rust, maar Her mes speelde op dat moment wel erg slim. Voor Hermes werd Berendsen topscorer met 6 doelpunten. SAO PAOLO Voor Jannes van der Wal is de wereldtitel dammen giste ren in Sao Paolo weer een stapje dichterbij gekomen. Bij het ingaan van de laat ste ronde heeft Van der Wal een voorsprong van één punt op zijn naaste belager Rob Clerc. Beide spelers wonnen van res pectievelijk de Belg Ver- poest en Traore uit Ivoor kust. Van der Wal moet in de laatste ronde van Trao re winnen om wereld kampioen te worden. Aan remise heeft hij niet ge noeg, omdat Clerc in dat Jannes van der Wal (links) peinst over de beginstellir partij tegen de Belg Oscar Verpoest. geval door winst op gelijk voet komt, waardoor een beide Nederlanders tot winst, maar de wijze waarop dat ge beurde verschilde nogal. Van der Wal was binnen een uur klaar met de teleurstellende Belg Verpoest, terwijl Clerc na urenlang zwoegen tegen Trao re beide punten binnenhaalde. Verpoest wisselt sterke met heel zwakke momenten af. Hij zette voor Van der Wal een flankspel open, maar faalde volledig in de afwikkeling. Van die buitenkans profiteer de Van der Wal gretig en in minder dan een uur was de winst binnen. VOORBURG De dames van Voorburg hebben zich door een zege van 83-72 (41-41) te gen Rotterdam-Zuid alleen op de derde plaats genesteld in de eredivisie basketbal. In het be gin zag het daar zeker niet naar uit, want de Voorburgsen verdedigde slecht. RZ, dat vóór het duel de derde positie met Voorburg deelde, profi teerde daravan en liep uit naar een voorsprong van 36-25. Langzaam herstelde de thuis ploeg zich evenwel, wat resul teerde in een ruststand van 41- 41. Die opgaande lijn werd in de tweede helft doorgezet en vooral dank zijn topschutster Annet Keur (26) haalde Voor burg de welkome winst bin nen. Anneke Maurits en Kim Ericsson hadden eveneens een belangrijk aandeel in de score, met respectievelijk 18 en 15 punten. Voor RZ waren Marij ke Klos (20) en Marijke Steen mets (19) het best op dreef. Diskwalificatie Noord-Korea NEW DELHI - Noord-Korea is van verdere deelneming aan het voetbaltoernooi voor de Aziatische Spelen uitgesloten. Dit maakte een woordvoerder van de Aziatische voetbalfede ratie gisteren in New Delhi bekend. Door dit besluit kan Noord-Korea de wedstrijd om de derde plaats tegen Saoedi- Arabië niet meer afwerken. Volgens de woordvoerder worden meer disciplinaire maatregelen nog overwogen en later bekend gemaakt. Er zijn geruchten dat de Noord- koreanen schorsingen van twee tot vijf jaar boven het hoofd hangen. Noord-Korea kreeg deze eerste straf opge legd vanwege de ongeregeld heden tijdens de halve finale wedstrijd van dinsdag tegen Koeweit. Winst FC Utrecht bij mini-voetbal ROTTERDAM Voor circa 2000 toeschouwers is gister avond in sportpaleis Ahoy' te Rotterdam de derde ronde van het mini-voetbal afgewerkt. FC Twente bleek in poule A te sterk voor NAC (7-4). In poule B (waarin ook FC Den Haag is ondergebracht) won FC Utrecht met 7-6 van Sparta. AMVJ speelt met Innsbruck INNSBRUCK - De volleybal speelsters van AMVJ hebben gisteren in de eerste wedstrijd tegen Innsbruck AC in de eerste ronde van het Europa Cup Ill-toemooi een simpele zege behaald. In Innsbruck werd het 3-1 voor de Amster damse dames. De setstanden waren: 6-15, 3-15, 15-9, 10-15. DEN HAAG Nationaal kampioen Robert Jan Anjema en Eric Zandvliet zijn door fa- milie-omstadigheden niet op genomen in de Nederlandse squash-selectie, die morgen te gen België speelt. MARSEILLE - Het toer- ïooi om het Europese bil- artkampi oenschap anker tader 71/2 is gisteren in "irseille gestart met een ?test. De Nederlandse 2 jloegleiding weigerde ak- toord te gaan met het speelschema, als gevolg waarvan Christ van der Smissen op de eerste ivond pas om half tien **kn de tafel diende te ver- "échijnen. De zaak liep zo >og op, dat de titelhou- zich zelfs dreigde te- Jug te trekken. m< ier KNBB, haalde niets uit. In de Zuidfranse havenstad wordt tijdens deze biljartvierdaagse de als „système automatique" omschreven speelwijze gehan teerd. De in twee groepen van vijf ingedeelde kadristen ont moeten elkaar in de voorwed strijden, waarna de eerste twee van elke poule zich zaterdag plaatsen voor de beslissende partijen. Het in de groepspar- tijen geboekte resultaat telt mee voor het finaletoernooi. Dat de deelnemers pas daags voor aanvang van de titelstrijd van deze aanpak op de hoogte werden gesteld, zat de Neder landse delegatie al niet zo lek ker. Doordat een uniforme re geling al jaren op zich laat wachten, is men afhankelijk van voorkeur en luim van de bond die de titelstrijd organi seert. Tijdens het komende CEB-congres, dat in juni in Genève wordt gehouden, zal de KNBB de andere landen proberen te bewegen de grote toernooien te stroomlijnen. Lensens protest kwam te laat, oordeelde de CEB-gedelegeer- de, Fernand Bourgeois. Vol gens deze Fransman waren alle betrokken nationale bon den schriftelijk »in kennis ge steld van het te gebruiken spelsysteem. Daar was niet op' gereageerd. Lensens, die terza ke overleg voerae met KNBB- voorzitter Jan Lageweg, be streed dat het bondsbureau het programma ooit heeft ont vangen. De official kreeg daarbij steun van de voor De nemarken, uitkomende ex-Ne derlander Tiny Wijnen, die eveneens niets wetend naar Marseille was gereisd. In de loop van de dag werd de irritatie aan de Nederlandse zijde nog wat opgevoerd door dat de organisatoren hadden verzuimd transport te regelen van het hotel naar de sport zaal. Bovendien lijkt „Salie Vallier" geschikter voor uit eenlopende zaken als opvoe ringen van amateurtoneelge zelschappen of volleybalwed strijden dan voor het houden van een biljarttoernooi. „Als ik dit had geweten, had ik dit toernooi ook laten schieten", verklaarde de boze Van der Smissen. De 28-jarige biljarter uit Sint Willebrord wil zich dit jaar wat meer gaan toeleggen op het bandstoten en het drie banden. Omdat hij vorig sei zoen in Dudelange de Europe se kroon op het 71/2-werk zet te, wilde hij ter verdediging van zijn titel wel even in Mar seille langskomen. Erg van harte ging het evenwel niet. Arnouts zette een aardi ge stap in de goede richting. Dat zijn partij tegen Vierat een uur later begon dan het om streden speelschema had aan gegeven, deerde Arnouts niet. Via solide series van 85 en 91, waarvan hij de honderd fijn proevers in de Marseillaanse sporthal deed genieten, werd de Fransman gevloerd. Christ van der Smissen ver sloeg de Franse kampioen Jean-Pierre Labeye, vooral dank zij een sterke slotserie van 141. NSF tevreden DEN HAAG - Het kennis makingsgesprek met staats secretaris drs. J. P. van der Reyden van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) is gisteren voor de Nederlandse Sport Federatie (NSF) bevredigend verlopen. Delegatieleider Peter van Dorst, voorzitter van de NSF, toonde zich verheugd over hét feit dat de staatssecretaris een coördinerende rol wil vertol ken in de problematiek, die de laatste tijd tussen overheid en de NSF is ontstaan. Van der Reyden, die vroeger in Leiden een actief sportbestuurder was, toonde begrip voor de knel punten in de sport. Hij legde de nadruk op de relatie sport- vrije tijd als preventief middel voor de volksgezondheid en accentueerde tevens het be lang van de sport voor de min derheden, gehandicapten en werkelozen in onze samenle ving. Wernikowski (Wdl)-Stenzel (Oos) 80- 300 (8). Vierat-Arnauts 39-300 (5). £='■- Stenzel-Galvez 300-118 (6); Groep B: Dames, derde ronde Wendy Turn- Grethen (Lux)-Wijnen (Den) 300-291 Fa'rbank (Zat) (12). Labeye (Fra)-Buyle (Bel) 300-82 7-6,6-4; Eva Pfaff (Wdl)-Jo Durie (15). (Eng) 2-6.6-4,6-1; Chris Evert-Lloyd (Vst)-Catherine Tanvier (Fra) 6-3.6-2; Anne Smith (Vst)-Sharon Walsh (Vst) 6-3,6-1; Billie Jean King (Vst)-Barbara Potter (Vst) 6-4,6-2; Pam Shriver (Vst)-Leslie Allen (VSt) 6-3,3-0 (teruggetrokken); Martina Na vratilova (Vst)-Claudia Kohde (Wdl) 6-4,6-4; Andrea Jaeger (Vst)-Candy Reynolds (Vst) 6-2,6-0. IJshockey Competitie: Den Bosch-Eindhoven 5- 5 (2-1, 3-2, 0-2). Dammen WK in Sao Paulo Twaalfde ronde: Diallo-Da Silva 0-2, Verpoest-Van i e dames: Voorburg-Rotter- 1 83-72, BC Voorne-Amstel- Biljarten EK 71/2 ii Eerste dag: Groep ille: Kaplan 15. 5. Basti- aannet en Kouassi 14; 7. Guinard 13; 8. Diallo en N'Diaye 12; 10 Tra (Fra) 300-300 24 beurten). Galvez (Spa)- 11. Autar en Verpoest 9; 13. Da Silv;

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13