Amerikaan met kunsthart houdt zich goed NAVO kan ook buiten verdragsgebied optreden Frankrijk stopt terroristen in de computer EG probeert eendrachtig door economische winter te komen Buitenland Reagan wacht „warm welkom" in Colombia Ik heb 50 doden helpen begraven LEIDSE COURANT,' VRIJDAG 3 DECEMBER 1982 PAGINA 11 •inses Diana be- icht gisteren in >n Londens kin- srziekenhuis een estje. De kinde- n bleken duide- gefascineerd jor de prinses e fascinatie was verigens weder- inder- estje Surinaamse politie slaat betoging studenten uiteen PARAMARIBO De Surinaamse poli tie heeft gisteren met harde hand een einde gemaakt aan een demonstratie van naar schatting 3.000 studenten. Vier be togers raakten gewond, zes werden aan gehouden. De demonstranten eisten van de machthebbers een oplossing voor de bestuursproblemen op de universiteit. Die problemen zijn het gevolg van de plotselinge benoeming, zonder overleg, van een „progressief" universiteitsbe stuur door de militaire machthebbers. Het wetenschappelijk personeel ging di rect na de benoeming in staking, met als gevolg dat aan de universiteit al weken lang geen colleges worden gegeven. De studenten willen echter weer snel aan het werk. ^China: handel in vrouwen en kinderen duikt weer op PEKING De ontvoering en handel in vrouwen en kinderen, voor de commu nistische omwenteling in 1949 een be kende manier om aan hulpen in de huis houding voor rijke families te komen, steekt in China de kop weer op. Een krant in Peking schreef deze week over een tweejarig meisje, dat werd ontvoerd en verkocht voor een bedrag van 600 gulden. Toen de ouders geld en goederen als losgeld hadden betaald, bleek hun dochtertje te zijn verkocht. Voor enkele honderden guldens hebben zij haar uit eindelijk weer terug kunnen kopen. De krant drong er op aan dat streng wordt opgetreden tegen mensen, die zich aan dergelijke praktijken schuldig maken. Sterilisatie in Bangladesj „om ramp te voorkomen" DACCA De regering van Bangladesj heeft een omvangrijke sterilisatiecampag ne aangekondigd. De komende twee jaar zullen 1,4 miljoen van de 94 miljoen inwo ners worden gesteriliseerd. Het straatarme Bangladesj is het dichtbevolkste land ter wereld (ter vergelijking: Nederland heeft nog geen 350 inwoners per vierkante kilo meter, Bangladesj bijna 650). „Deze cam pagne is nodig om een ramp te voorko men", aldus een regeringswoordvoerder. Als de sterilisatie er niet toe leidt dat de bevolkingsgroei wordt afgeremd, zal Ban gladesj in het jaar 2.000 niet de door de re gering gewenste 115 miljoen maar bijna 200 miljoen inwoners tellen. Paspoort Ian Smith ingetrokken HARARE De regering van Zim babwe heeft het paspoort ingetrok ken van de blanke ex-premier Ian Smith. Dit heeft Smith zelf be kendgemaakt. Hij verklaarde dat hem geen reden opgegeven is voor het intrekken van het reisdocu ment, dat in maart van dit jaar werd verstrekt. Volgens Smith ont wikkelt Zimbabwe zich steeds meer in de richting van een mar xistische een-partijstaat, waar de aversie tegen blanken angstaanja gend toeneemt. Om dergelijke uit latingen is de ex-premier in dag bladen en op radio en televisie be schuldigd van verraad en werd zijn arrestatie geëist llotoffensief egen guerilla a El Salvador &N SALVADOR De Sal- idoriaanse minister van de- nsie, Guillermo Garcia, heeft steren grootscheepse militai- operaties aangekondigd te- de guerillabeweging. De inkondiging komt enkele da- tn voor het gesprek tussen esident Reagan en de Salva- iriaanse president Magana in jsta Rica. olgens minister Garcia kan situatie niet langer blijven als zij is. „We hebben beslo- zo herhaal ik voor de laat- maal, een actie te onderne- die probeert aan alles !n9°enHexicaanse ""^resident pakt !ceSorruptie aan IXICO-STAD De inse president Miguel ;n e|x la Madrid heeft een begin arii met de door ^em ^>e" arm«5°fde beslriiding van de cor- li no!Uptie' die Z0 6root is dat men Ie "Spreekt van het „nationale Bnkergezwel". Als eerste ««^jaatregel heeft De la Madrid ^organisaties aangekondigd fj de politie. Veel agenten puden zich schuldig maken an bedreigingen, afpersingen li het aannemen van steek penningen, bijvoorbeeld in laats van het uitschrijven van tkeuringen. Ook de corruptie jider de ambtenaren zal wor- -"-ea-jgn aangepakt. Een nieuwe De)et moet de vriendjespolitiek Pd"H het overheidsapparaat uit- SALT LAKE CITY In de Amerikaanse stad Salt Lake City is in de nacht van woensdag op donder dag zoala. gisteren in een gedeelte van onze edi tie gemeld voor het eerst een man blijvend voorzien van een kunst- hart. Het gaat om de 61- jarige gepensioneerde tandarts Barney Clark die leed aan ziekte van de hartspier en die te oud be vonden werd om voor een harttransplantaie in aan merking te komen. Woensdagavond laat werd besloten tot de ingreep, toen duidelijk werd dat Clark anders niet lang meer te leven zou hebben. Tijdens een zeven uur du rende operatie werd het plastic hart ingeplant. Het hart bestaat net als een ge- Het vuistgrote kunsthart is ontworpen door Robert Jar- vik. Voor de inplanting was het hart uitgetest op dieren. woon hart uit twee kamers 3ie door twee plastic slangen ver bonden zijn met een compres sor die door batterijen in een toestel ter groote van een draagbare televisie wordt aan gedreven. De perslucht uit de compressor zorgt voor het beurtelings samentrekken van de hartkamers zodat het bloed naar de hoofdslagader wordt gedreven. De slangen hebben een doorsnee van zes millime ter en gaat even onder de rib benkast het lichaam binnen. De operatie betekent dat Clark voor de rest van zijn leven aan de luchtcompressor is gekluis terd en sterk in zijn bewe gingsvrijheid wordt beperkt. Een woordvoerder van de uni versiteit heeft meegedeeld dat de toestand van de tandarts bevredigend is. Niettemin zul len de eerste drie beslissend zijn. „Zijn bloeddruk is nu die van een achtienjarige", aldus de woordvoerder. De operatie had langer geduurd dan ver wacht omdat de linker hart klep van het kunsthart aan vankelijk slecht functioneerde en er vochtophoping ontstond in de longen. De operatie stond onder leiding van dr. William Devries, hoofd van de afdeling hartchirurgie van het ziekenhuis. De leider van het operatieteam, dr. William de Vries, controleert zijn patiënt, tandarts Barney Clark. De foto is genomen vóór de historische operatie en werd vanmor gen vrijgegeven. '"de]Supersnelle ;eruiJ i alle lokker ontdekt 5RONINGEN Het sterre- lundig laboratorium van de proninger universiteit heeft net behulp van de radioteles- »op in Wersterbork een zoge- jeten neutronenster ontdekt, |ie meer dan zeshonderd maal )er seconde om zijn as draait. Neutronensterren zijn restan- van gewone sterren. Als ian het eind van hun be- zijn, ontploffen ze. Daar- iij komen neutronen vrij uit Ie kernen van gasmoleculen daaruit de ster bestaat. Die Jeutronen klitten bij elkaar, een gigantisch dichte ontstaat, waarvan een Jieelepeltje al enkele tonnen wegen. Inmiddels wordt r de gehele wereld naar de iieuwe ster gezocht. De nieu- e ster, die overigens al 30.000 oud is, ligt duizenden Ichtjaren van ons af. De Amerikaanse president Ronald Reagan kan rekenen op een „warm welkom", wanneer hij vanavond arriveert in Colombia, het tweede land dat hij op zijn rondreis door Latijns-Amerika bezoekt. De afgelopen dagen is in talrijke Colombiaanse steden betoogd tegen de Amerikaanse president en de politiek van de VS. Gisteravond droegen betogers kreten mee als „Geen Reagan meer,, en „Ik (Reagan red.) ben een slecht acteur in het leven en in de geschiedenis" (foto). Ook werden Amerikaanse poppen in brand gestoken. Uit veiligheidsoverwegingen is daarom besloten dat de Amerikaanse bezoekers niet verder komen dan het vlieg veld bij de hoofdstad Bogota en daar hun besprekingen zullen voeren met president Betancourt. Volgens het Britse blad The Guardian is vorig weekeinde in Brazilië een militaire staatsgreep verijdeld. Een groep officieren wilde voorkomen dat een voormalige oppositieleider gouverneur zou worden van de provincie Rio de Janeiro. Door ingrijpen van president Figueiredo zijn deze plannen in de kiem gesmoord. Aan het eind van zijn bezoek aan Brazilië heeft Reagan zijn gastheren aangeboden, dat de NASA een Braziliaan opleidt tot astronaut. De Braziliaan zou in de toekomst vluchten van het ruimteveer mee kunnen maken. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Frankrijk heeft na lang aarzelen besloten om een computerlijst aan te leggen van terroristen en hun medeplichtigen, in een poging het internationale terrorisme uit te roeien. De regering Giscard had al plannen om de gegevens over de terroristen via een compu ter voor de politie toegankelijk te maken, maar moest het voornemen na fel verzet van de socialisten intrekken. Die zelfde socialisten lijken echter door de golf van aanslagen deze zomer in Parijs van me ning te zijn veranderd. Wel heeft men strenge voorwaar den gesteld aan de omvang en toegankelijkheid van het com putersysteem. Zo mogen niet meer dan 60.000 namen van terroristen en 140.000 namen van zwendelaars en andere criminelen in het geheugen van de computer worden op geslagen en zullen de gegevens alleen toegankelijk zijn voor bepaalde politie-autoriteiten. Met nadruk is gesteld dat geen informatie zal worden ver strekt aan andere landen, zoals West-Duitsland, waar men er een soortgelijk systeem op na houdt dat twee miljoen namen van verdachte personen bevat. VLUCHTELING GUATEMALA: li NEW YORK Nicolas Balam New York getuigd van een (21) een indiaanse boer uit moordpartij op ruim tweehon- Guatemala heeft gisteren in derd inwoners van zijn dorp (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De ministers van defensie van de NAVO- landen hebben gisteren in hun slotcommuniqué aan het eind van hun vierdaagse bijeen komst gezegd dat troepen van de NAVO kunnen worden in gezet buiten het gebied van de NAVO zelf. Secretaris-gene raal Luns gaf als voorbeeld het Midden-Oosten. „Als daar iets gebeurt", zei hij, „dan is dat wat betreft de olie voor Euro pa van levensbelang. Het ligt wel buiten het gebied dat de NAVO verdedigt, maar de kans dat er ingegrepen moet worden is dan wel aanwezig." Minister De Ruiter van defen sie relativeerde de uitspraken enigszins. „Je moet je steeds weer afvragen wat een ge beurtenis buiten het NAVO- gebied op die NAVO heeft. Wat je elders aan strijdkrach ten benut, onttrek je aan het bondgenootschap. We hebben afgesproken dat we in zulke kwesties voortdurend met el kaar contact houden", aldus minister De Ruiter, die nog benadrukte dat er op dit punt geen verplichting bestaat en dat indien het zover komt, fa ciliteiten beschikbaar worden gesteld op basis van een natio naal besluit. De NAVO-ministers van de fensie hebben gisteren onder schreven dat gestreefd moet worden naar optimale militai re sterkte. Maar ze vinden ook dat er een weg gezocht moet worden naar constructieve Oost-West-relaties „wanneer de Sovjet-houding dat maar mogelijk maakt". In hun verklaring gaan de mi nisters weer een stapje verder dan bij de top-conferentie in Bonn in juni dit jaar als het gaat om de nucleaire bewape ning. Zij vinden het nu „essen tieel dat men de beschikking heeft over middellange en korte afstandsraketten met atoomkoppen en de nucleair- -strategische wapens van de Verenigde Staten en Groot- -Brittannie. Een eventuele aanvaller moet er rekening mee houden dat een aanval van elk der bondgenoten het risico van escalatie meebrengt, wat de prijs van de aanval on evenredig groot maakt", aldus het slotcommuniqué. Minister Job de Ruiter meent niet „dat we deze verklaring ruimer moeten zien dan vorige". „We weten dat de verdediging van de NAVO ook rekening houdt met de kernbewapening als af schrikking". Uit de NAVO-bijeenkomst is ook kristalhelder gebleken dat de plaatsing van kruisraketten volgend jaar doorgaat. In En geland zullen de eerste 160 kernraketten worden ge plaatst. Nederland en België zijn in 1986 aan de beurt. Al leen een verrassende ontwik keling op het Geneefse over leg waar nu al een jaar over de raketten wordt geplaatst, zal plaatsing nog tegen kunnen houden. Plan Rogers onhaalbaar De NAVO houdt zich overi gens ook bezig met de vraag of we ooit van de kernbewape ning afkomen. De mogelijk heid is volop aanwezig, want de ontwikkeling van de con ventionele wapens is in een dusdanig stadium dat kernwa pens niet langer als het sum mum van vernietiging hoeven te gelden. Minister De Ruiter: „De op perbevelhebber van de NAVO, generaal Rogers, ging de afgelopen herfst met die conventionele mogelijkheid de boer op. In verscheidene Westeuropese hoofdsteden liet hij weten dat het mogelijk is de kernwapens uit te bannen, maar dat we dan wel tot de bodem van onze portemonnee moeten gaan. Uitvoering van zijn plan zou een jaarlijkse groei van de defensiekosten van 4 procent betekenen, en dat is binnen het bondgenoot schap onhaalbaar. „Met de slechte economische toestand is het ondenkbaar dat we die 4 procent zouden halen", aldus minister De Ruiter. „Nu al zouden we op 3 procent moe ten zitten en ook dat halen we niet. We hebben ons daarom maar vastgebeten in twee pro cent groei voor de periode van dit kabinet." Maar behalve het feit dat de produktie van de nieuwe conventionele wapens financiëel onhaalbaar is, ver eist het inzetten van die bewa pening een nieuwe strategie. Er wordt daarbij uitgegaan van het vernietigen van een zogenaamde tweede lijn. Bij een aanval zouden nieuwe electronisch geleide raketten afgevuurd moeten worden op troepen, die de aanvallende eenheden moeten ondersteu nen en dat betekent heel ver doordringen in het gebied van het Warschau-Pakt. Zo'n stra tegie staat echter haaks op de geloofsbelijdenis van de NAVO, die pure defensie pre dikt. Dat betekent dat een aanval zo snel mogelijk tot staan gebracht moet worden op de plek waar hij plaats vindt. Om die twee redenen is er op de laatste NAVO- confe rentie niet echt serieus inge gaan op het plan-Rogers. Alle betrokken ministers achten het plan op dit moment on haalbaar. Zij schaarden zich haastig achter de mening van secretaris-generaal Luns, die zei: „Er zijn gedachten op tafel gebracht van generaal Rogers, maar er is geen plan-Rogers en daarom kan er ook niet over worden gediscussieerd." Secretaris-generaal Luns Chaotalum provincie Chimaltenango. Dit gebeurde in maart tijdens een actie te gen guerilla's. De militairen staken huizen in brand, na men de oogst weg en maaiden de inwoners van het dorp met machinegeweren neer. Balam zei te hebben geholpen bij het begraven van vijftig doden. Balam maakt deel uit van een delegatie, die bij de VN pleit voor een Zweedse resolutie, waarin wordt gevraagd Guate mala geen wapens of militaire hulp te verstrekken wegens de schending van de mensenrech ten daar. Balam zei nog nooit guerilla- strijders in het dorp te hebben gezien. Volgens hem hadden de dorpelingen zich bij de na dering van de troepen in de heuvels teruggetrokken. Sa men met twee vrienden was hij achtergebleven. Zij zagen hoe het leger de huizen in brand staken en hoorden de soldaten vloeken, omdat zij geen dorpelingen konden vin den. Na twee uur gingen de soldaten weg, maar keerden de volgende dag weer toen de waren teruggekeerd. Reagan wint slag om MX-raket WASHINGTON President Reagan heeft gisteren een belangrijke slag om de nieuwe strategische MX-raket in het Amerikaanse Congres gewonnen. Doordat in de toewij zingscommissie voor de begroting van het Huis van Afge vaardigden de stemmen staakten met 26 voor en 26 te gen werd een voorstel van een Democraat verworpen om de toewijzing te schrappen van een bedrag van onge veer een miljard dollar voor de produktie van de raket. Het hele programma van naar schatting dertig miljard dol lar voor de plaatsing van honderd stuks van deze nieuwe grootste Amerikaanse intercontinentale ballistische raket had door het voorstel getorpedeerd kunnen worden, maar toen duidelijk werd dat het op het nippertje was, belde pre sident Reagan zelfs vanuit Brazilië waaraan hij een staats bezoek brengt om afgevaardigden in de commissie te beïn vloeden. Minister Weinberger deed hetzelfde vanuit Brus sel. Niettemin zal Reagan het erg moeilijk krijgen de voorstellen in het Huis van Afgevaardigden met Democratische meerderheid behandeld zullen worden. (Van onze correspondent Mare de Koninck) IRUSSEL De Deense hoofdstad Kopenhagen vormt randaag en morgen het decor voor de Europese Raad ran staatshoofden en regeringsleiders. Denemarken >ekleedt deze herfst het roulerend voorzitterschap van e EG en is dus aan de beurt het drie keer per jaar te louden evenement te organiseren. Van de tien EG-lid- taten nemen de presidenten of premiers deel, plus lun ministers van buitenlandse zaken. tieuwelingen op de Europese top zijn ditmaal onder meer West- uits bondskanselier Helmut Kohl en premier Ruud Lubbers. iij kunnen elkaar leren kennen gedurende de werkvergaderin- en, het exclusieve diner en vooral tijdens het traditionele intie me praatje rond de haard, waar de Europese leiders geen ambte naren en ministers bij dulden en dus echt met hun tienen zijn. De besprekingen in Kopenhagen zullen, hoe kan het anders, voornamelijk gaan over de sombere economische toestand bin nen de EG en in de rest van de wereld. En meer bepaald ook over de gevaarlijk snel verslechterende handelsrelaties met de Verenigde Staten en met Japan. Eigenaardig genoeg zijn de voortekenen voor Kopenhagen zo zwart geweest, dat een paar flauwe lichtpuntjes de hoop hebben doen opgloeien. Zo heeft het belabberde einde van de wereld handelsconferentie GATT eerder deze week in Genève de EG- -landen warempel geïnspireerd tot grotere onderlinge economi sche rechtschapenheid. Het Amerikaanse getier tegen de Euro pese exportsubsidies op landbouwprodukten en tegen de be scherming van het binnenlands industrieprodukt, heeft de Euro peanen dichter opeengedreven. Vooral het dreigement van Was hington om eveneens gesubsidieerde Amerikaanse boter op de wereldmarkt te dumpen, heeft de schrik om de EG-harten doen slaan. De Eurotop zou nu willen besluiten c onderling minder kwetsbaar te maken voo panse tegenmaatregelen. Dat zou kunnen door de eigen markt van 280 miljoen Europea nen beter te benutten, en zodoende de economische winter door te komen. Het lijkt een riskante weg om een wereldrecessie te gelijk te bespoedigen en te ontlopen, maar wel aantrekkelijker dan de thans dreigende chaos waarin ook nog eens de Europese markt in afgeschermde stukken valt. Bovendien heeft de Franse president Mitterrand in Brussel laten doorsijpelen, dat zijn land met zijn inmiddels sterk verzwakte munt uit het Europees Monetair Stelsel (EMS) zal moeten treden, indien de eigen industrie niet gedeeltelijk tegen buiten- -Europese mededinging wordt beschermd. Dat zou het feitelijke einde van de betrekkelijke standvastigheid van de Europese wisselkoersen betekenen, een van de schaarse pijlers onder het EG-gebouw. Verder hoopt men dat de harde economische werkelijkheid de Fransen zal dwingen de laatste restanten van zijn socialistische koopkrachtpolitiek te verwisselen voor besparingsmaatregelen, opdat de grote lijnen van het herstelbeleid in de belangrijkste lidstaten weer gaan sporen. Waarmee niet gezegd is. dat in de EG met 13 miljoen werklozen de bezuinigingsfilosofie onaantast baar blijft. In Kopenhagen zal met name Helmut Kohl worden aangespoord om als overheid weer een groter aandeel in de be drijvigheid te nemen, nu in de Bondsrepubliek de inflatie, het financieringstekort en de handelsbalans behoorlijk onder de knie zijn. West-Duitsland zal immers meer dan ooit het trek paard moeten zijn van de Europese welvaart.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11