Zomermode voor de man Fiat Ritmo en Panda vernieuwd MODERN OGENDE NISSAN MICRA Nieuwe naaimachine Koopjes en opbergdozen Autotest '83 is uit Synthetisch dekbed ligt even lekker KONSUMENTENINFORMATIE LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 DECEMBER 1982 PAGINA 11 Mazda 323 gewijzigd De voorwielaangedreven Mazda 323 heeft in korte tijd de Toy ota Corolla als best verkochte Japanse auto kunnen verdrin gen. Met spanning wachten we dan ook af wat de nieuwe 626 met voorwielaandrijving zal worden. Inmiddels is de 323 al toe aan zijn eerste geringe facelift, terwijl tevens het leveringspro gramma wordt uitgebreid om nog meer een „auto op maat" te kunnen leveren. De facelift betreft aan de buitenkant een lagere grille, bredere bumpers waarin nu de knipperlichten vóór zijn ingebouwd en grotere achterlichten. Binnenin vinden we mooiere bekle- dingsstoffen en verbeterde voorstoelen, die zowel groter als steviger werden. Niet zichtbaar maar wel merkbaar moet een aanzienlijk betere geluidsisolatie zijn. Steviger achtervering moet zorgen voor een neutraler bochtgedrag. Alle modellen krijgen nu elektronische ontsteking mee. Nieuw zijn een 1,1 In versie (iets luxueuzer dan het basismodel) bij de versies met grote achterklep en een 1,3 L bij de sedan, die nu ook nog als 1,5 GT verkrijgbaar is. De L-versie beschikt bijvoorbeeld over met stof in plaats van vinyl beklede stoelen, achterruitverwar ming en een gescheiden neerklapbare achterbank; precies dat gene wat aan de basisuitvoering eigenljk niet had mogen ont breken, en dat alles voor een meerprijs van 500,-. De eenvou dige 1,3 L, sedan is nog iets beter uitgerust, maar kost dan ook ƒ2.000,- meer dan een driedeurs 1,1 L. De sedan 1,5 GT is nu de duurste 323 en kost 20.685,-. Lokdoos voor kakkerlakken Zoals alle Japanse fabrikan ten de laatste maanden ener giek aan de weg timmeren kan ook bij Nissan het nieuws niet op. Traditionele succes modellen als de Cherry en Sunny werden dit jaar al ing rijpend vernieuwd, waarbij met name de nu voorwielaan gedreven Sunny een belang rijke vooruitgang betekent. Daarmee nog niet tevreden gaat Nissan nu ook een nieuw deel van de markt bestrijken met de Micra, die nog onder de Cherry komt. Naast de op vallende Prairie met zijn schuifdeuren en verhuiswa- gen-achtige binnenruimte zal deze Micra een van de sterren van de komende RAI-ten- toonstelling zijn. Na de komst van de zo duide lijk Europees georiënteerde Sunny en Cherry kan de Mi cra niet anders dan weer een moderne, op Europese leest geschoeide auto zijn. Wellicht weer geen toppunt van origi naliteit, maar wd een goed geproportioneerd wagentje, dat door zijn ingelijmde voor ruit en over de rand van dak en raamstijlen vallende deu ren uiterst modern overkomt. Het formaat is ongeveer ver gelijkbaar met een Mitsubishi Colt (dezelfde 2,30 meter lan ge wielbasis), al is de Micra wel korter (3,60 meter). Dat het moderne niet alleen uiter lijke schijn is blijkt onder de motorkap, waar een dwarsge- plaatste 988 cm3 viercilinder huist. Deze heeft niet alleen dezelfde inhoud als de klein ste Cherry-motor, maar levert ook hetzelfde vermogen van 37 kW-50 pk. Daar houdt de overeenkomst wel op: de Mi- cra-motor (die dus ook de kleinste Cherry zal gaan aan drijven) is compleet nieuw. Niet verbazend is een boven liggende nokkenas met tan- driemaandrijving, wel dat deze motor geheel uit licht metaal is opgetrokken. Nissan wilde hem zo klein en com pact mogelijk hebben, met als gevolg dat deze motor met vierbak en eindaandrijving erbij maar 70 kg weegt! Men verwacht de Micra in één (luxe DX) versie te gaan leve ren voor ongeveer 14.500,-. Brother Industries uit Japan heeft een naaimachine op de markt gebracht die het mogelijk maakt om tegelijk met het afwerken van de naden ook de restanten van de stof in één handeling af te snijden. Hierdoor wordt een zeer professio nele afwerking verkregen, zegt de fabrikant. De adviesprijs van dit type, genaamd Compal Ace, bedraagt 1750. De Franse vakbeurzen, koplo pers voor het modenieuws hebben zich al uitgelaten over de herenmode 1983. Voor de stadskleding is de keus geval len op warme bruine kleuren, aan aardewerk ontleende tin ten. Verder kan meneer zich verlustigen in de „Marbres", grijze, witachtige nuances, die vriendelijk worden gecombi neerd met off-white. Pasteltinten dus voor de zo merse man 1983, maar met kleurige „voetnoten". De he ren ontwerpers zijn hierbij uitgegaan van drie schakerin gen: rood, vissersblauw en bil- jartgroen. In de sport- en vrije tijdskleding is er een serie le vendige, om niet te zeggen harde kleuren te noteren, zo als die van de banen in een parachute of deltavliegers outfit: geel, gillend rood, hardblauw en groen in combi natie met zwart. Andere war me kleurschakeringen zijn ontleend aan het Afrikaanse landschap: oranje, camel, saf fraan, nagedissengroen en wit. Toepasselijk noemt men deze groepering tinten „ex- plorateur" (exploration: ont dekkingsreis). Dit kleurgam- Veel mensen zitten met op- berg-problemen. Keukengoe deren, boodschappen, groente, etc., blijven al gauw op lastige plaatsen liggen omdat er niet genoeg keukenkasten of een kelder is om de aankopen in weg te stoppen. Curver wil de huisvrouw(man) met oprui men helpen en ontwierp een unibox-systeem, dat veel bergruimte biedt en zelfs ge stapeld kan worden. Motto: maak uw eigen kast, desnoods in de badkamer. Ook voor gereedschap is het systeem te gebruiken, zelfs voor wolsresten, kinderspeel goed, en kinderkleren (om te ruilen met vriendinnen). De serie bestaat uit een grote, een middel grote en een lage uni- box van stevige kunststof. De twee grootste kunnen met een deksel afgesloten worden. Dankzij de vijf kleuren waar in de bakken geleverd wor den, is het mogelijk de spullen naar inhoud te rangschikken, zodat men aan de kleur kan zien wat erin zit. De medium box leent zich goed voor vi deo-banden met zijn afmeting van 43x35x17 cm. Passend op dit systeem zijn er Curver stockkisten te koop als robuuste stapelbare voorraaa- boxen met een verlaagde voorkant. Even graaien en men kan bij de inhoud ko men. Ze hebben een dichte bodem en ventilatiegaten in de zijwanden (opbergen van groente, aardappelen, levens- midddelen e.a.). (In wit, rood, geel, beige en bruin). De stockboxen kunnen desnoods op een balkon of onder een afdak buiten gezet worden. Prijs: unibox groot 13,95, medium 10.95 en small 10.95. Voor het „uitluiden" van het oude jaar geschikt om hapjes en snapjes in te bewa ren een rechthoekige- en ron de gerechtenstolp resp. 24,95 in rond model 14.95. Net als Lancia en tot op zekere hoogte Alfa Ro meo gaat Fiat de herken baarheid van zijn model len opvoeren door een „standaardrecept" voor merk- of type-aandui ding. Concreet betekent dat het invoeren van een grille met vijf schuine strepen als Fiat-kenmerk. Als eerste zien we die ver schijnen op de vernieuwde Ritmo en een nieuw model in de Panda-serie. Fiat lijkt van het onconventionele, dat zo wel Ritmo als Panda uitstra len, nu toch iets te willen te rugnemen. Daarbij doet men extra moeite de zuinigheid, zeker vroeger het handels merk van Fiat, verder te be vorderen. Het geheime wapen voor volgend jaar is de Uno, opvolger van de 127 en vrij rechtstreeks afgeleid van de Panda. De wijzigingen aan de Panda zijn duidelijk het gevolg van de reacties van het publiek. Het nieuwe model moet aan alle wensen tegemoet komen, zodat het enorme potentiële succes dat in dit uiterst origi nele autootje schuilt er ook werkelijk helemaal uitkomt. In het interieur is de bekle ding en indeling van het dashboard aangepast en dan installatie op de achterruit en ruitewissers voorop met inter val behoren. Ook de Super werd completer. Behalve de 1,5 liter motor met 55 of 63 kW (75 of 85 pk) werden alle motoren iets gewijzigd, zodat ze zuiniger werden. Dat zorg de meteen voor wijziging in de type-aanduiding, die im mers op het aantal pk's is ge baseerd. De 1,3 liter motor brengt het nu tot 70 in plaats, van 65 pk, en heet dus nu Rit mo 70-70 Super (waarmee de 75 Super vervalt). De 1,1 mo tor viel terug van 60 naar 55 pk, maar toch blijft de naam Ritmo 60 gehandhaafd. Van deze Ritmo is er een bijzonde re ES (Energy Saving) uitvoe ring, die een moderne compu tergestuurde ontsteking heeft. Met een andere carburateur en nokkenas komt tevens het koppel wat worden verhoogd. Aërodynamische hulpmidde len, zoals zijruitschermen en een dakspoiler helpen ook mee om te zorgen dat de 60 ES dik twintig procent zuini ger moet zijn dan de oude 60. Zelfs de dieselmotor bleek nog wat in reserve te hebben, want die won drie pk en vijf Newtonmeter waardoor ook de Ritmo D sneller en zuini ger werd. Tot slot zal het pro gramma in Nederland nog worden uitgebreid met de ty pen 105 TC en 125 TC (nog in oude vorm). Voor de bestrijding van kak kerlakken is sinds kort bi drogist en speciaalzaak eei „lokdoos" verkrijgbaar. D< doos bevat een lokstof voo kakkerlakken en ook eei voor deze dieren dodelijk gif Cambria BV, de fabrikant schrijft dat een vrouwtjeskak kerlak per jaar 5000-6000 na komelingen kan krijgen. D< bestrijding van kakkerlakker is gewenst omdat ze ziekte verwekkers kunnen over brengen. De fabrikant waar schuwt ervoor de doos niet iiv de buurt van etenswaren t«£» plaatsen en ook uit handei^J van kinderen te houden. Het doosje moet overigens gerui me tijd blijven staan om alle kakkerlakken te kunnen ver delgen. De prijs van de lok-K doos is 7,50. De uitgeverij Kluwer in Deventer heeft de 14e editie uitgebracht van Au totest. het standaardwerk dat zich erop mag beroe pen de oudste uitgave op dit gebied en in dit for maat te zijn. Net als in de voorgaande uitgave wordt de geschreven informatie aangevuld en afgerond met duidelijke fotografie. De inhoud maakt vergelij kingen tussen verschillen de modellen mogelijk dankzij de weergegeven aanwezige standaard voorzieningen en de in ta belvorm ondergebrachte technische gegevens ach ter in het boek. Pyamastreepjes in korte soepele jasjes met laag inge zette mouwen: comfortabele stijl op korte- en wijde pan talon ma laat zich goed verwerken in effen stoffen, oliedoek, ke pers met rustieke inslag, maar ook in het puur natuur van zijde, linnen en katoen. Olie doek, lichte serge-achtige stoffen en gekleurde wash-out dessins hebben een goede toe komst. Deze „explorateurs" dragen modellen die doen denken aan de outfit van de man die de regenwouden gaat verken nen, terwijl hij er de ogen niet voor sluit dat het 's nachts tussen het geboomte (voor zo ver het er nog staat) kil kan zijn. Hij draagt „shirting" een ongevoerd colbert met brede schouders (revers 8,5 cm leng te 76 cm), zonder split met tweeknoopssluiting, grote op gezette zakken van leer of ka toen. Daarbij geruite shorts, sokken en stevig schoenwerk met veters. Soms wordt een voering ingezet van wollen fi- letstoffen (los geweven stof). Als details veel metalen drukknopen, gebruik van ny lon, klinknagels en opgestikt band, inzetten van contrast kleur, tressen, ringetjes... De „man 1983" moet letten op blousons, „matrozen" jacks en jasjes, geïnspireerd op de werkkleding van vissers. Flaneren Voor de stad bedraagt de pijp- wijdte van de broek 23 cm. Er zijn zowel strakke- als band- plooipantalons. Bij de sportbe oefening zal men ruimvallen- de broeken kunnen waarne men met een toelopende pijp van 23 cm of een rechte pijp van 21 cm (model junioren). Bijpassende shorts en bermu da's komen terug. Nieuw is deze kledingstukken uit te voeren in de stof van het overhemd. Verder voor „fla neur" poplin overhemden met brede Oxfordstrepen, Engelse boorden, button-downs en overhemden met langere punten. Manchetten meten 6 cm, tamelijk breed dus. Ove rigens zullen gebreide boor den zich ook een weg door de mode banen. In de stedelijke straten mag meneer ook zo- mertweed en het dandy-ach- tige lightweight flanell dra gen, terwijl zijn zogenaamde „geklede pak" vage ruiten op fondkleuren zal vertonen, dan wel een dessin van hele fijne streepjes, of onvervalste pya- mastrepen... Van het oude, vertrouwde po loshirt hoeft de man komend seizoen geen afstand te doen. Het heeft brede strepen of het dessins is gemaakt uit 100 pro cent katoen. Nieuwtje: groot vaders vestjes met aan weers zijde gespjes, die worden ge dragen samen met T-shirts van geweven linnen op pan talons van gestreepte linnen. Samenvattend: door veel mannen zal in 1983 een streepje lopen. TINY FRANCIS Opbergdozen voor gereedschap en groenten. „Explorateur" (ontdekkings- „Shirting": jasjes en zelfs pakken in overhemdstoffen- enpr reizigersstijl). dessins. ar Pierre Balmain ging voor d^e vrijetijdskleding uit van dri<P hoofdkleuren, die heel goedi samen kunnen gaan en on™ derling gecombineerd worg den: „Les Terrestres": don" kere en felle basiskleuren,- die het thema van de „cera^ miques" nabij komen, vooraL als ze gemengd worden me£E wit of zwart. Verder „Le^e Solaires", warme tinten erf „Les Lunaires", zachte, grij-JJ! ze en lila tinten met marmerT effect met name voor de getf, breide stoffen. L Voorlichting over bunga lowparken laat veel te wensen over. Er bestaat nog steeds geen compleet overzicht van bungalow- verhuurbedrijven in Ne derland en ook ontbreekt in de bestaande lijsten vaak informatie over winterverhuur. Dat zegt de Consumentenbond in het novembernummer van de Consumentenreis gids. De Consumentenbond consta teert grote manco's in de door verhuurbedrijven uitgegeven folders met informatie over bungalows. Zo ontbreken vaak gegevens over wat wel Voorlichting bungalow- verhuur kan veel beter en wat niet bij de prijs is be grepen. En als dat er wel bij. staat dan wordt de hoogte van het extra te betalen bedrag niet genoemd, zo zegt de bond. Het komt ook wel voor dat een bedrag van zeventig gulden aan gas, elektriciteit en eindschoonmaak boven de vermelde huurprijs moet wor den betaald. Vorige maand heeft de Con sumentenbond al gewaar schuwd voor een stijging van de huurprijzen van twintig ek hd procent en meer voor recrea4n tiebungalows volgend jaar. bond noemde als prijsopdnj-. ver de grote verhuurder* Sporthuis Centrum. Uit on-L derzoek door de Consumen-j tenbond blijkt dat thans vooa een zespersoonsbungalow buil ten de schoolvakanties afi gauw 300 tot 400 gulden peiT week moet worden neerge-r. legd. In de kerstperiode lig-f gen de prijzen boven de 5001 gulden met uitschieters tot bo-p ven de duizend gulden. De kakkerlak. Er is volop keus uit dekbedden met een synthetische vulling die dezelfde gemakken bieden als donzen dekbedden, maar wel tot driehonderd gulden goedkoper zijn. Tot deze Conclusie komt de Stichting Vergelijkend Warenon derzoek na een onderzoek van 21 éénpersoons dekbedden met een donsvulling, een synthetische vulling of een vulling van wol. Bij donzen dekbedden varieerde de prijs van 180 tot 470. De synthetische dekbedden lagen in de prijsklasse van 70 tot 290. Naast de prijs spelen het gewicht van het dekbed en de afwerking een rol bij de keuzebepaling. De onderzoekers constateerden dat het etiket van zeven dekbedden meer dons beloofde dan er in zit. Polo-shirts met diagonaal strepen in zwart, wit, don kerrood, lichtgrijs, turqoise, gifgroen, oranjegeel. met name wat luxueuzer ge worden. De achterruit kreeg er een electrische sproeier bij, de geluidsisolatie van de mo torruimte werd verbeterd, waarbij het 45-model ook nog eens een langere eindover- brenging kreeg (dus gemid deld minder toeren maakt). De achteras werd in een aan tal constructieve details gewij zigd, wat een beter veercom- fort en neutraler stuurkarak- ter moet opleveren. Nieuw is de 45 Super uitvoe ring, die op wens ook met een vijfbak uitgerust kan worden. Samen met een duidelijk luxueuzer inrichting van het interieur is de 45 Super zo meer aangepast aan de srfiaak van wat minder jeugdig- speelse koper. Door de lange re eindoverbrenging werden alle modellen wat zuiniger, bij de 45 loopt de besparing met de gewijzigde ontsteking zelfs op tot 10 procent (met de mo gelijkheid voor nog iets ex tra's bij de 45 Super met vijf- bak). Nieuwe Ritmo-indeling De Fiat Ritmo ondervindt nog altijd kritiek wegens de on conventionele styling, die niet iedereen op prijs kan stellen. Om ook de laatste twijfelaars te kunnen bereiken wijzigde Fiat nu die styling. Achter lichten en grille zijn niet meer één stuk met de schildbum- pers, de asymetrische „lucht- happer" verdween van de motorkap en de algehele lijn werd wat „zachter" en ron der. In het interieur valt het eerst het dashboard met ook een meer conventioneel uiter lijk op, dat is geïnspireerd op het instrumentenpaneel van de huidige Super-versie. Voor een beter comfort zorgen nieuwe stoelen en verbeterde geluidsisolatie, alsmede een nieuwe verwarming. Voorts is de standaarduitrusting uitge breid, waartoe nu onder meer vier koplampen, een wis-was-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10