Alkemade beperkt verhoging van lokale belastingen Oplaaiende emoties over hoge huren in kleine kernen COLLEGE OVERLADEN MET KRITIEK Hoogmade verwacht niet veel van maatregelen voor de Kerkstraat Strijd voor oude woning Hazerswoude „1983 wordt jaar van experimenten" Oranje-expositie in Rijnsburg „Waarom is mijn woning onbewoonbaar REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 DECEMBER 1982 PAGINA 4 Bijna nieuw fietspad in Nieuwveen verzakt NIEUWVEEN, Het slechts enkele jaren gele den aangelegde fietspad langs de Nieuwveensc Schilkerweg moet voor minimaal 80.000 gulden worden opgeknapt. Dit heeft wethouder Fran sen van Nieuwveen gisteravond tijdens de alge mene beschouwingen bekend gemaakt. Volgens hem heeft de provincie, die het grootste deel van de aanleg voor haar rekening nam, te strak vastgehouden aan een tegelpad. „Hierdoor kan er gemakkelijk water onder de fietsweg terechl komen en spoelt het zand weg. Op verschillen de gedeeltes is het pad ernstig verzakt", aldus de wethouder, die toevoegde dat de gemeente deze problemen al lang aan had zien komen. Duizend gulden voor handballers ZOETERWOUDE De onlangs opgerichte Zoeterwoudse handbalvereniging „Fair Play" zal wellicht een startsubsidie ontvangen van duizend gulden. Gisteravond sprak de commis sie welzijn zich althans in die zin uit. Overigens vroeg de handbalvereniging een sub sidie om het begrotingstekort van bijna 1700,- te dekken. Zover wilde de commissie niet gaan, temeer omdat nogal wat vraagtekens werden geplaatst bij de levensvatbaarheid van de vere niging die momenteel 29 jeugdleden en 7 senio ren telt. Om over te gaan tot structurele subsi diëring zag de commissie welzijn niet zitten men wil eerst de kat uit de boom kijken. Né discussie ging de commissie toch akkoord mei een éénmalig subsidie van duizend gulden om de vereniging in elk geval een kans te geven. Muzikale ontmoeting leerlingen muziekscholen KATWIJK Tussen de vijf- en zeshonderd leerlingen van Zuidhollandse muziekscholen komen op 12 maart naar Katwijk om gezamen lijk te musiceren. Dat gebeurt in het kader var de muzikale ontmoetingsdag die per provincie om de twee jaar wordt gehouden. De ontmoetingsdag is een initiatief van het cul tureel fonds van de vereniging van Nederland se gemeenten en wordt volgend jaar, wanneet de Katwijkse muziekschool als gastheer op treedt, voor de vierde maal gehouden. Leerlin gen van alle Zuidhollandse muziekscholen die ouder zijn dan twaalf jaar kunnen zich inschrij ven voor de ontmoetingsdag. Ze kunnen dan hun voorkeur kenbaar maken voor het symfo nie- of harmonie-orkest, het barok-, accordeon- heterogeen- of popensemble en krijgen ver volgens de muziek toegestuurd. Met de hulp van de leraar wordt deze muziek ingestudeerd waarna op zaterdag 12 maart naar Katwijk wordt afgereisd. Na de ontvangst in de sporthal worden de geformeerde orkesten en ensembles ondergebracht in verschillende over het dorp verspreide zalen en wordt er, onder leiding van een kundige dirigent, verder de hele dag gere peteerd. Aan het eind van de dag zijn er dan twee slotconcerten waarop alle orkesten en en sembles te horen zullen zijn. Deze twee slotcon certen worden gehouden in de sporthal Cleijn Duin en de Dorpskerk en zijn voor iedereen gratis toegankelijk. De muzikale ontmoetingsdagen worden in alle elf provincies georganiseerd en de kosten, die rond de 10.000 gulden bedragen, worden door het cultureel fonds van het NVG gedragen. De eerste ontmoetingsplaats vond plaats op 9 maart 198?. ALKEMADE „De dooi het college voorgestelde belastingtarieven moeten kennelijk koste wat kost doorgezet worden. Onze tegenvoorstellen krijgen niet de aandacht die ze verdienen". Deze klacht kwam maandagnacht rond half drie uit de mond van het raadslid Schoonderwoerd (PvdA). Ook de andere raadsleden maakten door middel van voorzichtige toespelingen duidelijk, dat een diep in de nacht plaatsvindende begrotingsbehandeling geen recht doet aan alle voorbereidende werk zaamheden. Door middel van een soort koehandel werden de belastingtarie ven minder verhoogd dan het college aanvankelijk van plan was. Een tussen voorstel van de raadsle den Van der Meer (VVD) en Kret (CDA) werd, na tal van ingelaste onderlin ge beraadslagingen aange nomen. Dit betekent dat de Onroerend Goed Be lasting en de Reinigings rechten volgend jaar elk met slechts 3% zullen stij- D. van der Meer (VVD): .huiswerk- gen in plaats van respec tievelijk 4 en 10%. De ove rige plaatselijke belasting tarieven gaan elke met 4% omhoog. Alleen de PvdA ging niet ak koord met de nieuwe tarieven. Deze partij wenste een gede gen bezinning van de zijde van B W óver het aftoppen van de rente in de post „Reserve winst grondbedrijf" en ver vroegd afschrijven van één miljoen gulden uit het over schot op de rekeningen van 1979. Volgens de heer Schoon hoven is dit laatste zeer wel mogelijk door gericht ver vroegd afschrijven over één of meer investeringen, die min der dan tien jaar lopen.- Door aftopping van de reservepot „Winst Grondverkopen" zou f 70.000,- van de toegevoegde rente vrij kunnen komen. Wethouder Van Beek wilde pertinent niet ingaan op deze voorstellen, omdat hij een ver schuiving van de lasten naar de toekomst vreesde. In deze visie werd hij gesteund door VVD en CDA. Van Tol van de PPR kon de motie niet steu nen, omdat hij zo snel niet alle voors en tegens tegen elkaar kon afwegen. Afgesproken werd de materie van ver vroegd afschrijven van de re kening-overschotten uit 1979 te bespreken in de eerstge noemde raadscommissie Fi nanciën zodra de exacte om vang van deze overschotten bekend is. B W wilden langdurig niet toegeven aan de wens van de raad om de belastingtarieven minder te laten stijgen dan voorgesteld. Dit ontlokte aan de heer Kret (CDA) de opmer king dat B W het door de raad voor 1983 ogestelde wen senlijst feller verdedigt dan de raad zelf. CDA en VVD wilden wel akkoord gaan met het schrappen van de geplande lift in het gemeentehuis 14.000,-) en verlaging van H. van Tol (PPR): ..finan ciële gatenkaas.. de post „Onvoorzien" 26.000,-). Deze voorstellen resulteerde in de eerderge noemde lastenverlichting voor de burgers. Aan het onderwerp „Reini gingsrechten" leverde overi gens het raadslid Klerks (CDA) een forse bijdrage. Hij had kritiek op het voor f 5000,- beplanten van de vuilnisstortplaats. Bovendien was hem gebleken dat een groot overslag- en opslagbe- drijf, dat met diverse bebou wingen gehuisvest is op de vuilstortplaats, geen huur hoeft te betalen. Deze „totaal scheefgegroeide situatie" zou het gevolg zijn van een in het grijze verleden afgesloten en nooit bijgestelde overeen komst. De heer Klerks had voorts exact uitgerekend wat het privatiseren van het halen en brengen van huisvuil naar de Leidse vuilverbranding zou opleveren aan bezuinigingen. „Een aanzienlijk bedrag" vol gens hem, waarbij de gemeen schappelijke regeling van de Leidse Vuilverbranding ge woon intakt kan blijven. Een ander voorstel van Klerks be helsde het uitstellen van de aanschaf van een nieuwe vuil niswagen. De heer D. van der Meer (VVD) liet het college zijn huiswerk opnieuw maken door te stellen dat de hele meerjarenbegroting herschre ven moet worden. Volgens F. Hoogenboom (PvdA), die ook niet akkoord kon gaan met de meerjarenbe groting lijkt de begrotingsbe handeling op een spelletje „U vraagt, en wij draaien er om heen". „Het ontbreekt het col lege aan een duidelijke pro gramma en een prioriteiten lijstje. Grote verwachtingen koestert hij van een grondig opgezet energiebesparingspro gramma. H. van Tol (PPR) noemde de meerjarenbegro ting een „financiële gaten kaas" (omdat sommige Rijks bezuinigingen er nog niet in W.P. Klerks ..scheefgegroeid.. (CDA): verwerkt zijn). Hij verzocht om een analyse van de essen tiële overheidstaken alvorens te praten over privatisering van de Reinigingsdienst. Hij zei er veel voor te voelen om uit de Gemeenschappelijke Regeling „Streekmuziek- school" te treden. „Met deze begrotingsbehandeling ge draagt het college zich als een zendeling of missionaris die een voorraad spiegeltjes uit spreidt om er inboorlingen mee te verleiden", zei de PPR- afgevaardigde die de aanwezi gen verzekerde dat „deze in boorling daar niet aan mee doet". INSTEMMMING MET PLANNEN HOOGMADE Bewoners van Hoogmade stemmen in met het pakket maatregelen dat door een werkgroep is opgesteld om de Kerkstraat veiliger te maken. Dit bleek tijdens een gisteravond gehouden hoorzitting in Huize Van der Ploeg. Overigens viel de belangstelling wat tegen. Kennelijk heeft dit te maken met het wan trouwen, dat de inwoners van Hoogmade koesteren ten aanzien van de plannen voor de Kerkstraat; men wacht immers al sinds 1930 op maatregelen. De Kerkstraat is in de loop der jaren uitgegroeid tot een druk bereden sluiproute tussen Leiden (Leiderdorp) en Alphen (Wou- brugge). Momenteel persen zich dagelijks zo'n 10.000 voertuigen door de smalle Kerkstraat. Al in de jaren '30 waren er plannen om een omleidingsweg te realiseren en zodoende de kern van Hoogmade te ontlasten. De plannen voor de omleidingsweg zijn er nog steeds, maar er zijn nog maar weinig dorpsbewoners die verwachten die weg ooit eens gerealiseerd te zien. In afwachting van de omleidingsweg moeten er toch maatrege len genomen worden. Een pakket met 17 voorstellen is opge steld door ad hoe commissie. Namens deze commissie voerde gis teravond de heer H. van Woerden het woord. De maatregelen omvatten onder meer de instelling van een snelheidslimiet van 30 km, de aanleg van midenbermen zowel binnen als buiten de bebouwde kom, dwarsuitholingen, ribbels, geleiders voor voet gangers etc. De aanwezigen stemden in met de voorstellen. Hierdoor kan de werkgroep met het karwei voortgaan. Twijfels waren alom aan wezig. Met name plaatsten de aanwezigen vraagtekens bij de fi nanciële haalbaarheid van de voorstellen. DEN HAAG/HAZERSWOUDE „Het is in deze tijd van wo ningnood onverantwoord een nog in een redelijke staat verke rend huis, onbewoonbaar te verklaren. Er zijn genoeg jonge mensen die er wat ongemakken voor over hebben om buiten de »tad te wonen". Dit zei de heer Karres, eigenaar en verhuurder van het huisje aan de Loeteweg 18 in Hazerswoude. Hij was naar het provinciehuis gekomen om zijn bezwaren uiteen te zetten tegen het besluit van B en W om de woning onbewoonbaar te verklaren. „De huidige huurders betalen honderd gulden per maand voor een complete woning. Zo'n kans krijgt niet ieder een". Een woordvoerder van de gemeente legde uit dat er in '79 en '80 veel woningen in Hazerswoude ziin onderzocht. Daaruit bleek dat erg veel woningen in een slechte staat verkeren. De gemeente heeft nu een beleidsplan opgesteld om bedreigde hui zen te redden. Bewoners die in te slechte panden wonen en waar de sloperskogel aan te pas moet komen, hebben recht op snelle herhuisvesting, aldus de woordvoerder van de gemeente. Volgens de gemeente is de Loetweg 18 zeker niet meer voor be woning geschikt. De eigenaar voert echter aan dat sloop van het huis moeilijk zal gaan omdat de woning een geheel vormt met een aangebouwde schuur. „Als de schuur en het huis worden gesloopt tast je het landschappelijk karakter van de omgeving ernstig aan" aldus de eigenaar. COMMISSIE WELZIJN ZOETERWOUDE: ZOETERWOUDE De commissie Welzijn van Zoeterwoude boog zich gisteravond over de reak- ties die waren ingekomen op het allereerste wel- zijnsplan en -programma dat is samengesteld. Op enkele punten was de commissie gevoelig voor de inbreng van het parti- kulier initiatief. Hierdoor zal o.a. de „Verordening Algemene Muzikale Vor ming" vooralsnog worden aangehouden omdat deze enige aanpassing behoeft. Voorts pleitte de commis sie er voor het eerste jaar - 1983 - te zien als een ex perimentenjaar omdat de materie zowel voor ge meentebestuur als instel ling geheel nieuw is. Namens de Stichting Muziek school/Rijndijk sprak pen ningmeester Huisman zijn be zorgdheid uit over de groeps grootte voor het blokfluiton- derwijs. Door het gemeentebe stuur wordt uit gegaan van groepen van acht leerlingen maar dat schijnt een „onwerk bare" situatie te zijn omdat de blokfluitles individueel gericht is. Thans bestaan de groepen uit 3 a 4 leerlingen. Commis sielid Hogenelst merkte even wel op dat in deze tijd niet alle ideale situaties gehandhaafd kunnen blijven. Met hem pleitte de Commissie welzijn voor een nauwer overleg met de muziekschool in de dorps kern zodat in onderling over leg bepaalde lessen toch een optimale bezetting kunnen krijgen. „De nieuwe regeling is voor de gemeente voordeli ger" aldus de heer Huisman, waarop Hogenelst reageerde met „Da's ook juist de bedoe ling. De kosten van het mu ziekonderwijs zijn toch al hoog". Het voorstel om de EHBO-ver- eniging St. Lidwina een subsi die te verstrekken naar uitge reikt diploma of verlenging daarvan wordt gewijzigd. Bij nader inzien was de commissie namelijk van mening dat die opzet niet zo gelukkig is. Daar om blijft alles bij het oude en ontvangt de EHBO-vereniging jaarlijks een waarderingssubsi die. Er werd ook gesproken over de subsidiëring van de sport. Inspreker G. Kamphuis van de gymvereniging SJZ sprak zijn bezorgdheid uit over de teruggang van het subsidie waarvan, zijns inziens, de sport in zijn algemeenheid de dupe dreigt te worden. Voor zitter mevrouw H. Graniews- ki-Wijnands stelde evenwel dat er diverse mogelijkheden tot subsidiëren bestaan. Een daarvan is het realiseren van een goede accommodatie en dat is in Zoeterwoude thans goed geregeld. CDA-er Hoge nelst merkte op dat de sporl altijd een monopolie-positie heeft gehad en die positie wordt nu wat minder. „De ge organiseerde sport moet daar om nu erg goed op zijn hoede zijn" aldus de waarschuwing van Hogenelst. RIJNSBURG Burge- meester W. K. de Roos heeft gisteravond de rei zende fototentoonstelling „100 Jaar Oranje-Vorstin nen" geopend. Hij deed dit door een inleiding te houden over het Vorsten huis. Drie Oranje Vorstin nen hebben het volk van 1880 tot aan 1980 gediend en hiervan laat de foto tentoonstelling iets zien. Tevens staat er een hele fotostamboom opgesteld. Burgemeester De Roos zei na het openingswoord van de voorzitter van de Oranjevere niging Cor de Mooij, dat hel Koningshuis zich altijd in. stand heeft kunnen houden door „het volk te dienen". Re genten en republiekeinen kre gen geen kans, zelfs niet mei Troelstra. Wij hebben als taak onze kinderen van ons Vor stenhuis te vertellen, vandaar dat deze tentoonstelling be zocht zal worden door kinde ren van de 4de, 5de en 6de klassen van de lagere school. De expositie wordt onder steund door een 20 minuten durende videofilm. De exposi tie in het Rijnsburgse gemeen tehuis is tot en met 6 decem ber geopend tijdens de kan toortijden en vrijdagavond van 19.00 uur tot 21.00 uur en za terdagmorgen van 10.00 uur tot 12.00 uur De woning van de heer Vogelaar aan het Leimuidense Westeinde is volgens de ge meente verzakt. LEIMUIDENAAR BIJ GEDEPUTEERDE STATEN DEN HAAG/LEIMUI- DEN „Waarom moet mijn woning onbewoon baar worden verklaard: Het huis voldoet goed. Ik hoef geen luxer huis". Dit zei de heer A. Vogelaar gisteren op het provincie huis. Hij was bij Gedepu teerde Staten in beroep gegaan tegen een beslis sing van de gemeente Lei- muiden om zijn woning aan het Westeinde 11 on bewoonbaar te verklaren. De kinderen van de heer Vo gelaar, die eigenaar van het huis zijn, zien liever dat de woning tegen de vlakte gaat. Volgens hen is bewoning niet meer economisch rendabel. Vader A. Vogelaar betaalt aan de kinderen drieënhalve gul den per week aan huur. „Van dat bedrag moeten we zelf de gemeentelijke belastin gen betalen, zodat we er alleen maar bij inschieten". Het na geslacht van de heer Vogelaar heeft bij de gemeente Leimui- den van alles geprobeerd om vergelijkbare vervangende huisvesting te krijgen. De ge meente bood Vogelaar een Van Dam-eenheid aan. „Wat moet ik nou in zo'n klein hok- kie. Ik kan daar geen paling meer peuren en hazen stro pen", stelt Vogelaar. Hij is dan ook van mening, dat na een niet al te grote opknapbeurt, Westeinde 11 weer bewoon baarder is. Het bedreigde huisje is er een van het type twee-onder-een- kap. In 1886 werden de pand jes neergezet. De woning naast die van Vogelaar, nummer 12, staat al op instorten. De bewo ners hebben het pand al lange tijd geleden verlaten. Volgens de gemeente is ook het huis van Vogelaar een bouwval. De fundering is verzakt en de buitenmuren verkeren ook in een zeer slechte staat. De ge meente is tevens van mening dat de zolder brandgevaarlijk is. De bewoner voert zelf aan, dat hij al geen gebruik meer maakt van de zolderverdie ping. Hij slaapt sinds enige tijd in de woonkamer. „Ik ben in dit hiiis geboren en woon hier onderhand al 47 jaar. Ik wil alleen weg als de gemeente mij gelijkwaardige woonruimte aanbiedt. Een woordvoerder van de gemeente gaf toe dat er in Leimuiden geen vergelijk bare woonruimte voor de heer Vogelaar is te vinden. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA ALKEMADE De hoge huren van de negen on langs in Rijpwetering en Oude Ade opgeleverde woningwetwoningen wa ren er maandagavond de oorzaak van dat de begro tingsbehandeling pas rond de klok van elf uur kon aanvangen. Bijna twee uur duurde een felle, ru- zie-achtige discussie tus sen het college en de raadsleden Klerks (CDA) en Schoonderwoerd (PvdA). Het begon met een uitvoerig betoog van W. Klerks, die vond dat het college zich niet aan haar toezegging had ge houden om de huren in Oude Ade en Rijpwetering ongeveer gelijk te schakelen aan die in de Gogherpolder te Ouden Wetering. Het verschil tussen gelijksoortige huizen in Alke made-Oost en West bedraagt thans ronde de 125,- per maand. Een onverteerbare zaak voor Klerks. Hij wilde daarom „duidelijke" antwoor den van wethouder Van Beek op zijn vragen betreffende de totstandkoming van de huur prijzen in Oude Ade en Rijp wetering. Zijn belangrijkste vraag betrof echter de finan ciële consequenties (rentever lies en risicoregeling) van het bouwen door Heembouw in plaats van door Bouwstroom (Vink en Veenman). Naar zijn mening komen „tegenvallers narigheid en hoge huren steeds uit dezelfde hoek". Hij verweet het college dat hij en zijn mederaadsleden niet op de hoogte waren gesteld van de voorgenomen hoogte van de huren in de kleine kernen. Zoals bekend had Klerks in februari bij de toenmalige wet houder van Financiën bedon gen dat een huurprijs van f 500,- per maand het streef bedrag zou vormen. Zijn op volger, wethouder D. van Beek, beweert nu "echter dat met die 500,- een gemiddel de werd bedoeld van de huren voor gewone eengezinswonin gen en woningen voor één- en tweepersoonshuishoudens. F. Schoonderwoerd (PvdA) her innerde er wethouder Van Beek aan, dat de gemeente raad een beslissende funktie heeft. „Bij behandeling en uit voering van richt-huurprijzen is niet volgens deze stelling ge handeld", aldus Schoonder woerd. Het college zou in de raad en de commissie Financiën terug komen als de overeengekomen huur van 500,- niet gehaald zou worden. Hij vroeg zich al of er nu nog wat aan de thans vastgestelde huur van 635,- per maand te doen is. H. van Tol (PPR) vond dat Klerks en Schoonderwoerd „veel bomba rie" maakten. „Het gronduit- gifte beleid is de oorzaak van alle problemen", meende hi; en hij vroeg wat „al deze heisa nu nog kan opleveren voor dt mensen die inmiddels met de hoge huren opgezadeld zijn" Wethouder Van Beek deelde mede dat er niets meer aan te veranderen is en dat alleen bi; toekomstige woningwetbouw- projekten in de kleine kernen de huren nauwlettend in de gaten moeten worden gehou den. Wethouder Verhaar maakte duidelijk dat de huren volgens een voorgeschreven puntensysteem vastgesteld worden en dat daar „geen dubbeltje vanaf te halen is". Klerks bleef erbij dat hel raadsbesluit van februari niel goed uitgevoerd was. „Huur- verschillen van 125,- voor dezelfde huizen binnen één gemeente zijn onverkoop baar", meende hij. Wethouder Van Beek stelde zich vervol gens bijzonder star op. Hij vond alle geuitte beschuldigin gen onterecht („het is de mi nister die uiteindelijk beslist wij gaan slechts over de grondprijs"). Volgens Klerks zou de wethouder best wal meer politieke wil mogen to nen, maar Van Beek hield vol dat er niets meer aan de zaak te veranderen viel. Tfeleurstelling Uiteindelijk kwamen de boze raadsleden Klerks, Schoonder woerd en Nugteren met een „motie van teleurstelling" op de proppen. Dat viel volko men verkeerd bij het college; burgemeester Wagenaar speel de hoog spel en toonde zich „zeer geschokt" over de „bij zonder zware motie". Wethou der Van Beek zei dat de raad er zelf mee akkoord gegaan was dat het woningbezit over gedragen werd aan de Wo ningbouwvereniging en nu wil de raad toch weer een stem hebben in de huurprijsvaststel ling". Hij zegde toe in de toe komst gezamenlijke bouwex- ploitaties voor Alkemade-Oost en West te zullen opzetten. Kret nam het plotseling voor het college op door te stellen dat hij zich niet kon verenigen met de motie, daar deze „tot niets leidt". „Het college lean de motie zonder meer naast zich neerleggen" adviseerde hij ongevraagd. CDA-fraktie- voorzitter W. Nugteren merk te op dat de inmiddels te snij den sfeer niet bepaald uitno digde tot een redelijke besluit vorming. Van Beek: „Als ik nu iets toe zeg, wek ik ver wachtingen en dat kan ik niet. Valse hoop is namelijk geen hoop". Tot slot gingen de op standige raadsleden onder druk van de boosheid en bele- digheid van B W overstag: de motie werd niet in stem ming gebracht. Het onderwerp „hoge huren in de kleine ker nen" wordt binnenkort weer ter sprake gebracht, maar nu in de raadscommissie Finan ciën.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4