Wil de echte nu naar Jamin gaan? Kamerlid drinkt venveel als oorsnee Nederlander, eel te veel dus" )ienstenbonden willen loon inleveren voor meer banen Onderzoek moord Armeniër verloopt moeizaam AMERVOORZITTER DOLMAN: Gevolgen dichte mist: files, blikschade en een verlaten Schiphol CcidócSowumt De enige uitweg Echtgenoot Smit-Kroes aangewezen voor hoge PTT-functie Onze kinderen roeien op fiet heroine" Aan de Nederlandse Vereniging van Spaanse Bisschoppen: De leuke boodschappen haal je bij Jamin. [jamin weer NNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 30 NOVEMBER 1982 PAGINA 9 timervragen over itiënten in coma f HAAG Het PvdA-Kamerlid mevrouw wil van de staatssecretaris van Welzijn, sgezondheid en Cultuur weten hoeveel pa- en in Nederland langer dan een half jaar in liggen. Zij vraagt dat naar aanleiding van de jaar durende verpleging van een vrouw die ima ligt, als gevolg van een narcosefout bij keizersnede. De vrouw ligt in een verpleeg- te Haaksbergen. raagt zich af in hoeverre bij „een duidelijke ;ndood de opvatting van naaste bloed- of aan- ranten over het beëindigen van dit bestaan belang is". Ze verzoekt de bewindslieden zich e beantwoording van de vragen niet te ver- ilen achter de commissie voor de euthanasie, it het in haar-vragen gaat om patiënten die jndood zijn. Voorlichting bij staatsbezoek onvoldoende DEN HAAG De Tweede-Kamerfractie van D'66 vindt dat de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) tijdens staatsbezoeken van de koningin in het buitenland actiever zou kun nen optreden. Fractieleider M. Engwirda dit heeft gisteren in schriftelijke vragen aan premier Lubbers laten doorschemeren. Engwirda vraagt Lub bers of het hem bekend is dat koningin Bea trix tijdens het jongste staatsbezoek aan Groot Brittannië, uitermate belangwekkende toespraken heeft gehouden. Het rendement van het staatsbezoek had volgens de demo craat aanmerkelijk verhoogd kunnen wor den door een „adequater voorlichtingsbeleid van Nederlandse zijde". Massaal protest protestantse ouders en leraren DEN HAAG De Protestants-Christelijke Onderwijsvakorganisatie heeft de andere onderwijsbonden voorgesteld om te komen tot een massaal protest van leerkrachten en ouders tegen de voorgenomen onderwijsbe- zuinigingen. Dat protest moet worden gehouden als de begroting van onderwijs in de Tweede Ka mer wordt behandeld (januari of februari volgend jaar). De PCO denkt, dat een derge lijk protest, „mits zeer massaal", nog van in vloed kan zijn op de begrotingsbehandeling. Vast staat dat de actie niet tijdens werktijd plaats zal vinden, aldus de PCO, want er moeten vooral zoveel mogelijk ouders mee doen. UTRECHT De Utrechtse politie heeft nog geen duidelijke aanwijzingen in de moordzaak op de 22-jarige Turkse Arme niër Nubar Yalimian. De Armeniër, die als tolk verbonden was aan het tolkencentrum in Utrecht, werd op 5 november in zijn huis door messteken en twee schoten om het leven gebracht. Een beloning van 10.000 gulden is uitgeloofd voor bruikzame aanwijzingen, die naar de dader leiden. Vingerafdrukken en bloedsporen van de moordenaar hebben nog niets opgeleverd. r I IUWEGEIN/DEN AG „Begrijpelijk?? het is hartstikke n. ontzettend stom", i vermoeid klinkende :a Terpstra (VVD) iet even uit haar slof. het niet goedpraten ze donderdagnacht in [kei en Rodenrijs onder loed van sterke drank een geparkeerde reed en daarmee de D na de affaires met rl Schwietert, Jaap z en Gijs van Aarden- ïog meer in diskrediet ;ht. Fractie-voorzitter Nijpels van de VVD :t het gedrag van me- ïw Terpstra als „on- intwoordelijk" gekwa- eerd. aar bloed zat 1.61 pro mil- cohol. Ze was na de lange tten ov^r de regeringsver ing nog even gaan drin- in het kamergebouw. „Of toen oververmoeid was? Maar dat mag natuurlijk t een excuus zijn. Ik kom cs voor de rechter en dat is Volstrekt terecht", istra is om begrijpelijke re- n niet erg spraakzaam, niet antwoorden op vra- Wordt er veel ge- ken in de Kamer?" en ët u hier nou niet uw con- enties uit trekken?" „Daar k niks over. En dat is écht laatste wat ik erover wil Erica Terpstra is niet het enige kamerlid dat met een borrel op een ongeluk veroorzaakte; Ruud Lubbers (CDA) en Jan Pronk (PvdA) waren de ande ren. Marcel van Dam (PvdA) werd met een borrel op aange houden. En minister Smallen- broek moest in 1966 zelfs af treden na het veroorzaken van een aanrijding. Drinken kamerleden zoveel (meer dan in de rest van de sa menleving)?? Volgens Tweede- Kamervoorzitter Dick Dolman valt het allemaal wel mee: „Ik heb de indruk dat het vroeger in de Kamer, zo'n 15 jaar gele den, meer voorkwam dan te genwoordig. Maar het onttrekt zich aan mijn waarneming of in de Kamer meer wordt ge dronken dan elders in de maatschappij. De Kamer komt natuurlijk wél meer in de pu bliciteit". „Vroeger werd drankgebruik van kamerleden door de pers met de mantel der liefde be dekt. En verder: ik bemoei me niet met het privé-leven van kamerleden. Ga niet bemoede ren of bevaderen. Alleen als er in de Kamer een orgie wordt aangericht... Ach, er werden de laatste dagen voor het reces wel eens kleine feestjes gehou den. De Nederlander drinkt gemiddeld natuurlijk veel te veel, maar ik heb ni£t de in druk dat het in de Kamer er ger is dan elders". „Nooit uitwassen" Een kamerlid, dat niet bij naam genoemd wenst te wor den, aarzelt op de vraag of er in de Kamer veel drank wordt gebruikt. Zegt dan: „Ik heb er geen idee van. Ik denk dat het niet meer dan elders gebeurt. Het is een aardige doorsnee van de Nederlandse bevolking. Ik heb ook nog nooit een colle ga dronken gezien. Ja, je hoort wel van die verhalen, maar ja... Er zijn nooit uitwassen. En het zou me verbazen als u een kamerlid vond die daa/ wel over kan vertéllen. Eh. ik kom toch niet zo in de krant he?" Ook in kringen rond de Twee de Kamer wordt ontkend dat er sprake is van buitensporig drankgebruik. Maar de „voor waarden" zijn duidelijk aan wezig: Veel kamerleden zitten eenzaam, zonder gezin, op een kamertje in Den Haag. Span ningen, vermoeidheid en frus traties kunnen ook tot een drinkgelag leiden. En: in een grote fractie hebben ze maar een klein werkgebied te be strijken. Gevolg: 's avonds is er voor hen weinig te doen. En het inkomen van ruim 90.000 gulden per jaar plus een „onkostenvergoeding" van 60.000 gulden maken dat een kamerlid niet op een biertje hoeft te kijken. Het resultaat kan dan zijn: samen stappen. En in tal van plaatsen in (en buiten) de Tweede Kamer is sterke drank te krijgen. (Ster ke?) verhalen over kamerle den die bij de maaltijden al „niet misselijke" hoeveelheden tot zich nemen en zich vervol gens ook 's avonds nog eens flink volgieten doen dan nog wel eens de ronde. Brandweer lieden staren naar brokstukken van het sport vliegtuigje dat gisteren in de buurt van Rotterdamse wijk Schiebroek neerstortte en geheel vernield werd bij een mislukte landings poging. (Vervolg voorpagina) SCHIPHOL/DRIEBERGEN Hoewel ook Schiphol gistermid dag is geplaagd door dichte mist, zijn daar in tegenstelling tot Rotterdam, gelukkig geen ongelukken gebeurd. Wel werd het luchtverkeer vrijwel geheel door de mist lamgelegd, op enkele uitgaande intercontinentale KLM-vluchten na. Met een baan- zicht van 175 meter was de enige van Schiphols vier banen, uit gerust met speciale apparatuur voor slechtzichtlandingen, niet meer voor binnenkomend verkeer bruikbaar. Vanochtend was het zicht overigens weer redelijk en werd het luchtverkeers- schema normaal uitgevoerd. Volgens de verkeerscentrale Driebergen heeft de mist gister middag in de hele Randstad voor kleine ongelukken met blik schade gezorgd. Op veel plaatsen ontstonden files die langer wa ren dan normaal. Door het slechte zicht ontstond om halfvijf bij aquaduct Haar lemmermeer op de A-4 (Amsterdam-Den Haag) richting Rijs wijk, een, kettingbotsing, tussen vier auto's en een tankwagen. De politie vreesde voor ontploffingsgevaar en leidde het verkeer om. Naderhand bleek de wagen leeg te zijn, maar toen was al een file ontstaan van veertien kilometer. Deze werd ook veroor zaakt door een kettingbotsing tussen enkele auto's even voorbij de Schipholtunnel. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken Tienduizend illegale video cassettes „onderschept" GRONINGEN De ac- tie „Schoon Schip" van het Groningse verkoop- bedrijf van videobanden, „Video for Pleasure" heeft tienduizend illegale cassettes opgeleverd. De afgelopen drie maanden konden de afnemers, verhuurders van video banden, hun illegale cas settes-voor vijftig gulden per stuk inruilen voor le gale voorbespeelde cas settes van het Groningse bedrijf, die ongeveer honderd gulden kosten. De directeur van het be drijf M. Bloemink, zegt de indruk te hebben, dat zeventig procent van de videobanden die in om loop zijn, illegale kopieën zijn. Een cijfer dat ook door zijn concurrent, di recteur Van der Schaaf voorzitter van de Ne derlandse Vereniging van Videoproducenten- en. Distributeurs (NVVD) genoemd wordt. Volgens de Bioscoopbond komen illegale kopieën niet alleen in de handel via het overnemen in achterkamertjes, maar ook door de betaaltelevi sie in de Verenigde Sta ten. Daar kan iedereen elke speelfilm, lang voor dat deze hier in omloop is, via betaaltelevisie overnemen en in de han del brengen. De bio scoopbond bepleit dan ook een internationale aanpak van het pro bleem. De legale handel vreest dat afdoende maatrege len van Justitie tegen de illegale handel voorlopig nog zullen uitblijven. Het overleg over enkele plannen verliep al lang zaam en de recente mi nisterswisseling heeft de procedure verder ver traagt. De politie van Nijmegen heeft met producenten van videocasssettes een soort brandmerk ontwik keld om het verduisteren van bespeelde cassettes tegen, te gaan. Door het brandmerk zijn de cas settes te onderscheiden van illegale kopieën. In regeerakkoord en regeringsverklaring heeft het kabyiet- Lubbers een aantal harde sociaal-economische maatregelen aangekondigd. En gelukkig blijkt zo ongeveer iedereen in Nederland in te zien dat de overheid z'n uitgaven drastisch moet terugdringen. Werkgevers en werknemers zijn het er blijkens hun recente akkoord over eens dat de lonen fors ge matigd moeten worden. Kortom: dat we een stevige stap te rug moeten doen wordt vrijwel niet meer betwist. Desondanks ontstaat bij elke afzonderlijke maatregel van de regering keer op keer een storm van protest, die het maatschappelijk klimaat ondergraaft. Zo'n reactie is ook niet uitgebleven nadat het kabinet dit weekeinde aankondigde de uitkeringen voor jongeren te moeten beperken. De 16- en 17- jarigen krijgen geen uitkering meer maar moeten door hun ouders worden verzorgd, die daarvoor dan wel kinderbijslag krijgen. De 18- tot 23-jarigen vallen een half jaar na het werkloos worden terug op de bijstand, in plaats van na twee en een half jaar. Een bijzonder ingrijpende maatregel, maar de Nederlandse economie is nu eenmaal zo verziekt, dat zachte heelmeesters beslist geweerd moeten worden bij de patiënt. Bij een aantal uiterst pijnlijke keuzemogelijkheden moet het kabinet dan de minst pijnlijke kiezen. DAT 16- en 17-jarigen zonder werk terugvallen op hun ou ders met kinderbijslag is op zich helemaal niet zo vreemd. Voor hun schoolgaande leeftijdgenoten geldt im mers veelal hetzelfde. En dat jongeren onder de 23 jaar min der een beroep op de werkloosheidspot zullen kunnen doen i£ in hoge mate betreurenswaardig, maar toch aanvaardbaar, mits voor kostwinners onder hen een uitzondering wordt ge maakt. Voor beide maatregelen geldt: beter ten laste van deze groep, dan van bijvoorbeeld uitkeringstrekkers die een gezin of huishouden moeten onderhouden. Want dat was de enige andere mogelijke keuze geweest. Mevr. Smit-Kroes was gisteren aanwezig bij het overleg met de kamercommissies voor binnenlandse zaken en verkeer en waterstaat. Geheel links staatssecretaris Van Amelsvoort van binnnenlandse zaken, rechts commissievoorzitter Joekes. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Binnen de PTT is opschudding ontstaan over de voordracht van de echtgenoot van minister Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) op een hoge directionele post. De heer W.J. Smit, sinds mei van dit jaar adjunct-directeur van het telefoondistrict Den Haag, is „aangewezen" om te zijner tijd directeur materieel- voorziening te worden. De huidige functionaris gaat bin nen enkele jaren met pensi oen. (Van onze sociaal- economische redactie) ERDEN De Diens- Donden FNV en CNV bereid de prijscom- satie van 31 december een deel van het va- itiegeld tijdens de 'ko lde cao-onderhande- ;en in te zetten voor werkgelegenheid, Ze Rebben daarvoor toe stemming gekregen van hun leden en willen vóór kerstmis van de werkge vers in hun sector weten of die ook over de ruil willen onderhandelen. Het is echter nog de vraag, of de ruil dan kan doorgaan. De Unie BLHP, een andere vakbond-con tractspartner wil er name lijk niet van weten. De Dienstenbonden willen door middel van de prijscom pensatie en beperking van de vakantietoeslag tot 7,5% (tot een maximum van 5200 gul den) bereiken, dat er een uur korter per week wordt ge werkt. Dat wil men een aantal jaren herhalen, zodat er 1986 een 36-urige werkweek komt. De bonden, die onder meer optreden bij banken, verzeke ringsmaatschappijen, admini-, stratieve kantoren en het grootwinkelbedrijf. beogen niet in alle gevallen een uit breiding van het aantal werk nemers. Zij realiseren zich, dat het in sommige sectoren (ban ken, verzekeringen) slecht gaat en dat, als er niets ge beurt, volgend jaar wel eens massa-ontslagen kunnen val len. In die gevallen gaat het vooral om behoud van het aantal arbeidsplaatsen. In weer andere gevallen, met name de detailhandel, denkt men eerder aan vakantiever lenging dan aan een uur per week korter werken. „Want werkweekverkorting zal er al leen maar toe leiden dat de winkels een uur korter open zullen zijn. Dan zet vakantie uitbreiding meer zoden aan de dijk". Als de werkgevers vór kerstmis laten weten, of ook zij over korter werken willen onderhandelen zijn de Diens tenbonden bereid uitbetaling van de prijscompensatie in de nog lopende contracten op te schorten. Leiden onderhande lingen daarna niet tot het ge wenste resultaat dan kan de uitbetaling alsnog worden af gedwongen. Met dat opschor ten moeten wel alle contract spartners instemmen. De Unie BLHP voelt er niets voor „om dat een uur korter werken geen werkgelegenheid ople vert". De Dienstenbonden ver wachten, dat zij de Unie uit eindelijk van een véto kunnen afhouden. De bondsraad van de Hout- en Bouwbond CNV heeft gisteren gezegd niet te verwachten dat arbeidstijdver korting tot uitbreiding van de werkgelegenheid in de eigen bedrijfstakken zal leiden. De directieraad van de PTT sprak zich vorige week maan dag met vier tegen drie stem men uit tegen Smit, maar hij wordt desondanks voor de functie voorgedragen door di recteur-generaal Leenman, omdat deze Smit de beste kan didaat vindt, aldus een woord voerder van de centrale direc tie van de PTT. Hoewel de PTT reatorteert on der de staatssecretaris (Scher- penhuizen), is het de minister van Verkeer en Waterstaat, die een dergelijke benoeming moet ondertekenen. Mevrouw Smit-Kroes vindt desondanks dat zij met de hele zaak nau welijks iets te maken heeft, zo zei zij vanochtend in een ra dioprogramma. Volgens haxar is de voordrachtprocedure al enige maanden geleden ge start, toen zij nog lid van de Tweede Kamer was. Volgens ingewijden zou me vrouw Smit-Kroes de opvoï- gingsprocedure hebben ver sneld. Naast de heer Smit zou den er nog enkele serieuze ge gadigden voor de functie zijn geweest. De hoofddirecteur personeelszaken zou een ande re kandidaat hebben gesteund. ÏWONERS AMSTERDAMSE lEUWMARKTBUURT: STERDAM Gemeente doe in godsnaam wat aan onze pro llen, wij willen eindelijk dat onze buurt weer leefbaar wordt. js de strekking van de vertwijfelde uitroepen gisteravond in iterdam op een vergadering van de Bewonersraad Nieuw- kt, waar enkele honderden buurtbewoners in aanwezigheid kamer- en raadsleden het alles overheersende probleem van wijk bespraken: het gebruik van en de handel in heroine en jaaraan gepaard gaande criminaliteit. ;ne spreker na de ander vertelde hoe hij of zij dagelijks met irobleem in aanraking komt en hoe de kinderen met het he- e-probleem opgroeien. Daarbij kwamen ondermeer de over- en en berovingen ter sprake waartoe de verslaafden ook op Irlichte dag hun toevlucht nemen. Verder de inbraken, Upartijen en bedreigingen met vuurwapens. De verslaafden zich voor de ogen van iedereen zitten in te spuiten op straat, denstanders die stuk voor stuk vertrekken uit de buurt. Ge- immeerde cafe's en broodjeswinkels die hun deuren sluiten, moeder vertelde hoe een van de spaarzame speelplaatsjes kinderen 's morgens eerst gereinigd moet worden van de Sinespuiten. ADVERTENTIE Jamin is de specialist bij uitstek als het om Sinterklaas lekkernijen gaat. Van specu laaspoppen tot marsepeinen bananen. Van pepernoten tot een amandelvrijster. Chocoladeletters van A tot Z. Van gewone lekkernijen tot specialiteiten die je nergens anders tegenkomt. Kortom: Nevelig l*ntp temp «lag DE BILT-KNMI Een nog in betekenis toenemend hoge- drukgebied trekt langzaam over ons land naar het oosten en komt morgen boven Noord- -Duitsland te liggen. De lucht in het hogedrukgebied is nabij het aardoppervlak tamelijk vochtig. We mogen daarom op een laaghangend wolkendek rekenen, terwijl in de noorde lijke provincies de kans op mist groot is. De minimumtemperatuur ligt vannacht rond 1 graad boven nul en morgenmiddag wordt het ongeveer 5 graden. Er waait het komende etmaal een matige oostelijke wind, maar vannacht is er in het noorden van het land nog weinig wind. Het hogedrukgebied blijft de komende dagen nog in onze buurt, zodat het rustige weer aanhoud* Deelen gehbew. Eelde mist Eindhoven gehbew. Barcelona Berlijr Bordeaux c BruAsel i Franktorl i Genève i Helsinki Innsbruck Klagen turt Kopenhagen Munchen motregen 4 Stockholm onbew. Wenen regen Zurich geh bew. Las Palmas Beiroet Tel Aviv onbe« Tunis regen bew 21 160 8 n I

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9