Katwijk bezuinigt op aanschaf kunstwerken 6l4 2*2 aad van State buigt zich in ianuari over beroep tegen LeiNo REGI0(J0UR)NAAL Minder verkeer op Hoge Rijndijk 6' Kees de Mooij waakt over zijn duizenden kerstbomen Reünie van Veurs College Wereldwijd beleggen en sparen tegelijk bij Mees&Hope met een Meesvalutarente-rekening. EGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 30 NOVEMBER 1982 PAGINA 7 VD VOORSCHOTEN: reen geld voor nieuwe welzijnsactiviteiten OORSCHOTEN De VVD in Voorschoten niet bereid extra subsidie te verlenen aan €euwe activiteiten op cultureel en sociaal ter- nin. Dit verklaarde gisteravond drs. Willemsen dens een vergadering van de commissie fi- a ncien. De vergadering was onder meer ge- ijd aan het sociaal-cultureel plan van Voor- ïoten. Volgens de liberaal Willemsen wil de ksoverheid, dat de deelnemers aan de activi- ten meer gaan betalen. De gemeente moet n ook richtlijnen vaststellen ten aanzien van contributie. De overige partijen waren het Ll eens met de liberaal. Naar hun mening wil overheid met de descentralisatie van het u ïlzijnsbeleid niet zozeer bezuinigen als wel de rantwoording over de subsidies daar leggen ^ar beter de urgentie beoordeeld kan worden, verhoging van 6'/2% van het electriciteitsta- rief werd door Aikens (D'66) aangegrepen om diffirentatie voor te stellen in de tarieven. Hij meent dat de electriciteit die gebruikt wordt voor de eerste behoeften goedkoper moet zijn dan die welke gebruikt wordt voor luxe. Hij wilde desnoods geld uit de algemene middelen halen om de woonkosten laag te houden. Even tuele subsidie op de woonlasten is wel mogelijk, aldus drs. Valkenburg (CDA), maar er mag niet op de electriciteitspriizen worden beknibbeld, want het bedrijf heeft met grote verliezen te kampen door de energiebesparing. Wethouder J. van Dalen (VVD) benadrukte de moeilijkhe den waarin zowel het gas- als het electriciteits- bedrijf zich bevinden. In de praktijk betekent de verhoging, dat een Voorschotens gezin ge middeld 43,- per jaar meer gaat betalen voor electriciteit. Vacaturestop in Wassenair WASSENAAR De gemeente Wassenaar zal vrijkomende plaatsen in het ambtelijk apparaat binnenkort vermoedelijk niet meer opvullen. Dat is het gevolg van een aantal financiële te genvallers bij het opstellen van de gemeentelij ke begroting. Er zal worden gestreefd naar een genuanceerde vacaturestop. Bij het niet opvul len van openstaande arbeidsplaatsen zal ook ge keken worden naar de gevolgen voor het overi ge personeel. Al eerder besloot Wassenaar he: personeelsbestand in elk geval niet uit te brei den. Behalve een vacaturestop hebben burgemeester en wethouders verder al besloten de biblio theek voorlopig niet, zoals eerst het plan Mas, uit te breiden. De financiële problemen ran Wassenaar zijn aanzienlijk gegroeid door het regeerakkoord. Volgens dat akkoord zullen de gemeenten nog eens fors moeten bezuinigen, zo'n 90 gulden per inwoner. Dat komt voor Wassenaar neer op een kleine 2'A miljoen gul den in 1986. Gevoegd bij de steeds afnemende uitkeringen uit het gemeentefonds, en eerder genomen bezuinigingsmaatregelen, komt de ge meente dan op een totale bezuiniging van onge veer 7 miljoen gulden in 1986. Wassenaar is van plan parlementsleden per soonlijk te bestoken met protesten tegen de fi nanciële achteruitgang. De gemeente schaart zich bovendien achter de acties van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, die een soort noodfonds wil instellen voor de gemeenten met de grootste problemen. AT WIJK Het ge- eentebestuur heeft zeer irs bezuinigd op de aan- haf van kunstwerken, e commissie voor beel- inde kunsten kan nu Dg maar 15.000 gulden ?r jaar uittrekken voor ieuwe werken terwijl in r et verleden altijd 50.000 ilulden te besteden was. oorlopig zit de commis- e echter nog niet op vart zaad omdat in de af- ïlopen jaren een „potje" gemaakt dat momenteel og 140.000 gulden bevat. t de gisteravond gehouden vergadering konden dan ook nog de nodige verfraaiings- voorstellen worden gedaan. Zo zullen bij de Gasthuishof en de Brandweerkazerne op zeer korte termijn kunstwerken worden geplaatst. Voor de Gasthuishof is het beeld „Grootvader met kleinzoon" van Gerard Brouwer reeds ge reed en is het wachten alleen nog op de feitelijke plaatsing. Het ontwerp „Waterstralen" van Henny Bal dat vpor de brandweerkazerne zal komen, nadert zijn voltooiing. Een nieuw voorstel werd gis teravond gedaan voor de wijk Schutterswei waar volgens de commissie een kunstwerk moet komen, dat de naam van deze wijk op treffende wijze uitbeeld. Schutterswei is na melijk afgeleid van Schu- thokswei en de schutter was in dit geval een man die loslo pend vee ving en opborg in het schutshok. In de wijk zal nu een beeld moeten komen van de schutter en een stuk vee. De commissie pleitte voor het aanzoeken van een Kat- wijkse beeldhouwer om dit beeld te vervaardigen. Voor de verfraaiing van het plein in het nieuwe badcen- trum zal vermoedelijk een beeld worden aangekocht van de kunstenaar Nic Jonk uit Grootschermer. Dit beeld zal op korte termijn, bij gereedko ming van het plein, moeten worden geplaatst. In de nieuwbouwwijk Rijnsoever zal in de tegenover de sporthal ge legen vijver een drijvend kunstwerk worden geplaatst. De naam van de kunstenaar is nog niet bekend. De commissie kon het gister avond niet eens worden over de verfraaiing van de gevel van de bioscoop Nova. Het me rendeel van de leden was van mening dat eigenaar Kornet allereerst deze verwaarloosde wand van een nieuw verfje moet voorzien en dat er dan alsnog kan worden bekeken of er een kunstwerk (op tafel lag een ontwerp van Hans Bui- ning) tegenaan wordt ge bracht. 1 (EIDSCHEND AM On weer half januari, de eciese datum is nog niet :kend, behandelt de iad van State het beroep de gemeenteraad van idschendam tegen het iluit van Gedeputeerde ■[aten van Zuid-Holland »r de bouwlokatie Leid- :hendam-Nootdorp (Lei- i). Burgemeester W.F. Vreeze heeft de ge- nteraad gisteren ge- 'Igd, dat de adviseur van Raad van State van .lening is, dat de belan- •n van de beide gemeen- ondergeschikt moeten aan die van de volks- isvesting. Zijn advies is 'let beroep niet te honore- n. burgemeester en wethou der J.C. van Erp van volks huisvesting en ruimtelijke or dening zijn door de gemeente raad gemachtigd Leidschen- dam te vertegenwoordigen. Een VVD-voorstel om de dele gatie van een jurist te voorzien werd door de raad verworpen. Voorzitter De Vreeze verwees in dit verband naar een toe spraak van een lid van de Raad van State. mr. Troost wijk. vorig jaar tot een aantal burgemeesters. Wanneer het om bestuurlijke zaken gaat, ziet de Raad van State liever dat bestuurders hun zaak ver dedigen dan ingehuurde juris ten, omdat eerstgenoemden beter van alle omstandigheden op de hoogte zijn. Op verzoek van CDA-fractievoorzitter C.H. de Ruijter zal de commis sie Algemeen Bestuurlijke Aangelegenheden (ABA) tevo ren nog eens van alle argu menten van de Leidschendam- se delegatie op de hoogte wor den gesteld. Dorpsbelang Dick Meuldijk (D'66) zei dat Leidschendam op overtuigen de wijze duidelijk moet maken dat haar bezwaren tegen de bouwlokatie niet zijn ingege ven door „dorpsbelang", zoals onlangs nog door ex-gedepu- teerde Buysert in een inter view zou zijn gesuggereerd. Onze belangen, aldus de D'66'er waren juist ingegeven door algemeen belang, name lijk de erkenning dat het kwa litatieve element van de volks huisvesting niet mag worden opgeofferd aan het kwantita tieve element. Meuldijk was overigens bang dat het meer derheidsstandpunt van de raad, LeiNo ontwikkelen als aan een aantal voorwaarden wordt voldaan, door het Kroonberoep juist in de klem zal komen. Als het beroep zou worden afgewezen, valt er over voorwaarden niet meer te onderhandelen. De gemeen te zal dan gewoon akkoord moeten gaan met de bouwlo- katies op de door de provincie aangegeven wijze en „geen wisselgeld" meer hebben, al dus Dick Meuldijk. Burgemeester Burgemeester De Vreeze ant woordde dat de uitspraak nu duidelijkheid moet brengen. Het gemeentebestuur weet overigens nog niet met wie al lemaal het overleg over de voorwaarden zal worden ge voerd als het beroep wordt af gewezen. „De nieuwe minister zal waarschijnlijk eerst wat mensen voor een gesprek uit nodigen", aldus de burgemees- P. van Dijk koninklijk onderscheiden Burgemeester mr. R.W.M. Gerrits speldde gisteravond een koninklijke onderscheiding op de revers van de 85- jarige P. van Dijk. Reden voor deze vorstelijke hulde blijk: de heer Van Dijk is al 50 jaar lang actief bestuurs lid van de Lissesche IJsclub. Het bejaarde bestuurslid is overigens nog lang niet van plan te stoppen. Hij werd tijdens de bestuursvergade ring opnieuw voor een periode van vier jaar herkozen, een bijna traditionele gebeurtenis, want sinds 1932 on dergaat de heer Van Dijk periodiek deze herverkiezings procedure. „Een dagje ruilen" De Llsserbroekse jeugdtoneel vereniging Tourmelein brengt vrijdag weer een toneelstuk voor het voetlicht in het dorpshuis De Meerkoet. Ditmaal brengt de groep de eenacter „Een dagje ruilen". In het stuk rui len een kleermaker en een arts een dag van beroep en dat Is aanleiding voor doldwase situaties. De voorstel ling begint om acht uur 's avonds. Spaanse avond Het open jongeren centrum Magnifiosi in Lisse houdt vrij dag een Spaanse avond. Gezeten in een strandstoel kan ie dereen genieten van de pasodobles van Carmello Medina, de sangria en de borrelhapjes van dit zonnige land. De avond begint om negen uur aan de Ruishornlaan 21. Unicef-haarten In De Schakel op Berkenhove in Leidschendam zijn weer Unicef-kaarten, puzzels (ook kinderpuzzels), ka lenders, agenda's en kinderpostpapier te koop. Ope ningsuren op weekdagen van 13.30 tot 16.30 uur, op dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag bovendien van 9.30 tot 12.30 uur. Unicef-artikelen zijn ook in de hal van het ziekenhuis Antoniushove verkrijgbaar, don derdag van 18.45 tot 20.30 uur. Opening Het nieuwe bedrijfspand van ATH. Agro Techniek Hol land. aan de Delfweg in Noordwijkerhout wordt donder dag geopend door staatssecretaris P. van Zeil van economi sche zaken. Het bedrijf, opgezet in 1958 door A.Th. Heems kerk, is uitgegroeid tot een zeer modern bedrijf in land bouw- en bollenteeltapparatuur. Het nieuwe gebouw be slaat 1500 vierkante meter met een proefterrein, waarop diverse machines uitgeprobeerd kunnen worden. Iedere belangstellende kan vrijdag 3 december van 13.00 tot 18.00 uur en 17.00 tot 19.00 uur en zaterdag 4 december van 10.00 tot 16.00 uur een kijkje komen nemen. De Fuik Sociëteit De Fuik, onderdeel van de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest organiseert deze week weer een aantal activiteiten voor jongeren vanaf 16 jaar in Taberna aan de Julianalaan in Oegstgeest. Woensdagavond wordt de spektakelfilm Ben Hur ge draaid met in de hoofdrol Charlton Heston. Aanvang half negen. Vrijdagavond wordt de Vietnam-film Co ming Home vertoond met in de hoofdrollen Jane Fon da en John Voigt Entree voor beide films f3, niet-le- den betalen f5. BB Bluesband De Nederlandse formatie de BB Bluesband treedt donder dagavond op in De Lindehoeve in Voorschoten. Het kleine café is vanaf negen uur geopend. Entree gratis. Vrijdag wordt er weer een swingavond gehouden in De Lindehoe- MILIEUBEHEER: AANLEG RIJKSWEG 11 NIET NODIG ALPHEN/DEN HAAG De aanleg van het stuk van rijksweg 11 van Lei den naar Bodegraven stond gisteren centraal bij de behandeling van de bezwaarschriften bij de provincie tegen bestem mingsplan „Buitengebied oorlopig og geen peiderdorpse orthal lEIDERDORP Van n sporthal in Leider dorp is voorlopig nog geen >rake. Dat bleek uit me edelingen van bestuurs- d C. Kooter tijdens de isteravond in het ge meentehuis gehouden ver- 1 idering van de Leider- orpse sportraad. Volgens ooter heeft het gemeen- ibestuur zich nog steeds iet uitgesproken over het ïitiatief van de Sportraad ilf een sporthal te reali- ren wanneer de ge- leente van de bouw van :n eigen hal af zou zien. sn enquête onder de vereni ngen die binnensporten be- ijven had uitgewezen, dat ei hoefte aan een echte sport- l bestaat. De „Spotvogels' idminton), B.V.L. (basket- li en „Leython" en D.V.O olleybal) hebben met ruim- nood in de sportzaal „Op reef" te kampen. Een sport- d van 28 x 44 meter zou vol- ;ns Kooter niet alleen voor xenigingen een uitkomst eden de hal geeft plaats in 2 basketbal-, 7 badminton- 4 volleybalvelden maar ik clubs als Velocitas (zaal- Drfbal) en Alecto (zaalhoc- die helemaal geen onder hebben, uit de brand hel- in. De plannen van de korf- ilvereniging Velocitas voor !n eigen korfbalhal in de loemerd lijken van de baan. ledenvergadering voelde er its voor op de solitaire toer gaan en heeft een commis- opgedragen de Sportraad de uitvoering van de plan- n te betrekken. Kooter topte dat er volgend jaar eer duidelijkheid over de annen voor een sporthal kon >men. Ze liggen er al weer bij de oude Flora veiling. In grote stapels. Met lengtes van een halve meter tot meer dan tien. Kerstbomen dus. De seizoenshandel bij uitstek. Het zijn drukke dagen voor kerstbomen-groothandelaar Kees de Mooij. Zo 'n 150.000 bomen en boompjes gaan in de komende dagen van de hand. Kees waakt zelf over al dat geurend naaldhout in een caravan achter de oude veiling Flora. „Er gaan ook dit jaar weer heel wat bomen via Vlissin- gen naar Engeland. Zojuist is weer een oplegger met 2300 stuks vertrokken naar Ierland", vertelt hij even uit puffend in de caravan. Zo'n vijfentwintig jaar geleden begon De Mooij met de handel in kerstbomen. In de Ardennen werden de bo men gekapt. Dat gebeurt ook nu nog. We zijn al weken bezig met een man of acht om de bossen uit te dunnen. Met 10.000 bomen op elke hectare hoef je overigens nauwelijks te zoeken, zodat elke dag twee zwaar bela den trucks hier in Rijnsburg arriveren". Ook uit Duits land worden bomen aangevoerd. Kees de Mooij blijft voorlopig elke avond waken bij zijn bomen. „Je kan nooit weten of iemand er een boompje bij komt leggen", zegt de handelsman grinnikend. „In elk geval wil ik voorkomen dat straks iemand kerstlied jes zal zingen onder een gestolen boom". Oost". Van de 53 bezwaar makers tegen het plan was een groot gedeelte te gen aanleg van de rijks weg. Buitengebied Oost ligt ten oosten van het Aarkanaal en De Gouwe. Het gaat om het volledige gebied met uitzondering van de bebouwde kom van Aarlanderveen en Zwammerdam, de Oude Rijn en de spoorbaan (Steekterweggebied). De heer Jansen van de werk groep Milieubeheer uit Leiden voerde aan dat de noodzaak tot het aanleggen van de rijks weg steeds meer afneemt. De Hoge Rijndijk krijgt de laatste LEIDSCHENDAM Ter gelegenheid van het 12Vi- jarig bestaan van hét Veurs College in Leid schendam wordt zaterdag 26 maart 1983 een reünie van oud-leerlingen en oud-docenten gehouden. Het ligt in de bedoeling 's middags om 16.00 uur te beginnen met lessen in verschillende vakken door oud-docenten. Na de avondmaaltijd die in het schoolgebouw aan het Fluitpolderplein wordt gebruikt, begint een feest avond gevuld met muziek terwijl in verschillende lokalen bij gebruik van een glas wijn, kaas en stokbrood of een kopje thee door de reünisten herinneringen aan vroe ger kunnen worden opge haald. Enkele klaslokalen zullen ver der worden ingericht voor een fototentoonstelling. Oud-leer lingen die op creatief gebied verder zijn gegaan en hun werk willen tentoonstellen kunnen eventueel ook van .deze ruimte gebruik maken. Leerlingen die in het „kope ren tijdperk" de school hebben bezocht en belangstelling voor de reünie hebben, worden ver zocht zich via een briefkaart met vermelding van hun naam en het schooljaar te mel den aan „Veurs College Reü nie", Fluitpolderplein 2, Leid schendam. Zij krijgen dan een uitnodiging met alle gegevens en opgave van kosten. Wie een goed idee heeft kan zich tele fonisch melden bij Monique van Wieren, Veurs College, tel. 271200 Ongeval door ■lichtsignalen OEGSTGEEST Een 33-jari- ge inwoner van Leiden is gis teren gewond geraakt bij een ongeval op de rijksweg 44. De man reed in de richting Den Haag op de linkerbaan. Een autobestuurder achter hem be duidde hem met lichtsignalen naar rechts te gaan. Daardoor schrok de Leidenaar zo, dat hij scherp naar rechts stuurde en in de sloot langs de rijksweg terecht kwam. De auto is to taal vernield. De man is met onbekende verwondingen af gevoerd naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. tijd minder verkeer te verwer ken omdat de automobilisten worden ontmoedigd door de dagelijkse lange opstoppingen. „Uit de laatste tellingen blijkt dit jaar zes procent minder verkeer op die weg te rijden". Aan de andere kant was de heer Jansen toch ook weer bang dat de aanleg van de weg extra verkeer aantrekt. „En dat zijn dan net mensen die aan de trein begonnen te wen nen. De Spoorwegen verwach ten een hele groei van de aan tallen reizigers op de lijn Al phen-Leiden. Daarentegen verwachten ze een daling van tien tot dertig procent als de weg wel doorgaat". Volgens hem is uitstel van de weg goed mogelijk. „In een regeringsno ta stond onlangs dat de weg makkelijk kan worden uitge steld tot na 1993". Hij pleitte er dan ook voor om het tracé niel in het bestemmingsplan op te nemen. De rest van de bezwaarmakers had problemen met de nieuwe indelingen van het bestem mingsplan. De heer G.J. Hab- ben Jansen, woonachtig aan de Spoorlaan in Zwammerdam voerde aan dat het geplande tracé precies over zijn huis I loopt. „Een goed alternatief wordt me ook niet aangebo den. Ik zit straks dus zonder boerderij". De Provinciale Pla nologische Commissie beloofde echter hier wat aan te doen. De gemeente heeft de heer Habben Jansen overigens een vervangend stuk grond aan de J.C. Hogendoornlaan in Zwammerdam aangeboden. Rijksweg 11 gaat in gedeeltes worden aangelegd. Eerst komt er een enkelbaans autoweg. Deze is later om te bouwen tot dubbelbaans weg. Katwijker slaat ruit loket aan diggelen LEIDEN Een 29-jarige Katwijker werd vannacht op het station erg boos omdat hij geen geld terug kreeg voor een treinkaar tje, dat hij niet 2ou hebben gebruikt. De Katwijker sloeg een ruitje aan digge len en verwondde zo een NS-beambte. De man vervoegde zich van nacht om half twee aan het loket en vroeg zijn geld terug aan de aanwezige trein- dienstgeleleider (de NS-be ambte). Die weigerde de man het geld te betalen en daarop sloeg de Katwijker de ruit aan stukken. De glassplinters kwamen in het gezicht van de treindienstgeleider te recht. Tegen de Katwijker is een aanklacht wegens ver nieling ingediend. ADVERTENTIE Renle voor de maand december 1982: 81! 85s DM-rente- Am.dollar- Yen-rente- Zw fr.rente- Eng. Pond rekening rente-rekening rekening rekening rente-rekening Een unieke mogelijkheid tot Koerswinsten worden niet beleggen tegen een hoRe rente fiscaal belast. in Amerikaanse dollars, Koersverliezen zijn derhalve Engelse ponden. Duitse marken, ook niet aftrekbaar. Zwitserse francs of Japanse yen. Uw tegoed vrij opneembaar voor de aankoop van onroerend ctbmh^D goed Ruime vrije disposities. BANKMEES HOPE NV 's-Gravenhage, Kneuterdijk 13; (070) 92 40 31; Haarlem, Houtplein 8; (023) 3159 50.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7